(Bowuvnt Sovi et-ultimatum aan Warschau; ^irect in gr ij pen CNV: durven praten over ziekteverzuim Duurtetoeslag komt mogelijk elk jaar terug DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND f Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Vrijdag 18 september 1981,71e jaargang no. 22069 De geschiedenis van de Ame rikaanse film in „Hollywood" op Ned. H om 22.05 uur. Om 23.00 uur IKON-documentaire "Omstreden vrede". Op Ned. I om 19.15 uur De Flintstones en om 20.30 uur beroemde sterren in een Pala- diumvoorstelling voor konin gin-moeder Elisabeth. Vannacht tijdelijk regen, mor gen enkele opklaringen en mogelijk wat buien. Middag- temperatuur rond 18 graden. Matige tot krachtige zuidwes telijke wind. Zon op 07.21, onder 19.46 uur. Scheveningen hoogwater 06.58 en 19.18 uur, laagwater 03.07 en 15.15 uur. ilende Juliana postzegel In Assen is dezer dagen tzegel ontdekt met een unieke van koningin Juliana: de ex- is op een jubileumzegel uit rebeeld met een grote traan op \kerwang. Voor deze misdruk 'igen aar L. Palm bergen een tod gekregen van J 10.000,- De werd ontdekt toen een aantal :an een vel werden gescheurd sse verkoop. „Die vellen heb ik gewoon aan het loket op het itoor gekocht en daarna in de ilegd", aldus de heer Palmber- zegel is bestemd voor een ze- eum in Assen waaraan op het k wordt gewerkt. GERECHTSHOF: KABELNET MOET DICHT VOOR PIRATEN AMSTERDAM/DEN HAAG Kabelnetexploitanten in heel Nederland zijn diep ongelukkig met de uitspraak van het Am sterdamse gerechtshof dat het kabelnet in de hoofdstad afgeslo ten moet worden voor tv-piraten, althans wanneer de piraten speelfilms uitzenden waarvoor ze geen auteursrechten hebben betaald. Ze vrezen dat in andere steden, waaronder Den Haag en Leiden, gelijke maatregelen tegen piraten moeten worden ge nomen, terwijl ze daar alleen met veel moeite en tegen zeer hoge kosten kans toe zien. De exploitant van het kabelnet in- Amsterdam gaat waarschijnlijk tegen het vonnis van het ge rechtshof in hoger beroep, omdat ze „nu gedwongen wordt te gaan optreden als politieagent". De piraten in de hoofdstad heb ben inmiddels aangekondigd de Sterreclame op Nederland 1 en 2 te gaan storen. De Amsterdamse wethouder Schaefer heeft het plan gelanceerd een lokale tv-zenmder te stichten met program ma's die door de inwoners zelf worden verzorgd. Britse voetbalvandalen raken paspoort kwijt LONDEN In het Britse Lager huis zijn stemmen opgegaan om de paspoorten in te trekken van „voelbalsupporters", die de aanwe zigheid van hun favoriete club in het buitenland op gewelddadige wijze onderstrepen. De aanleiding voor dit initiatief is de onrust van woensdagnacht in Amsterdam, waar supporters van de Londense club Tottenham Hotspur na de overwinning van hun elftal op Ajax de bloemetjes op een minder vreedzame manier buiten zetten en op de Zeedijk met Surinamers slaags raakten. „Wij kunnen niet dulden dat dronken lummels de naam van ons land bezoedelen", aldus een Lagerhuislid. Tweetal zaait paniek in trein ALMELO Twee jongens hebben gisteravond de rei zigers in de trein van Alme lo naar Enschede de stuipen op het lijf gejaagd door via de microfoon in het conduc- teursverblijf te roepen: „Dit is een kaping". De conduc teur liep op dat moment door de trein. De reizigers vluchtten in Hengelo in pa niek de trein uit. Het twee tal, dat het effect van de „grap" vol belangstelling gadesloeg, is aangehouden. De trein reed met enige vertraging verder, maar en kele reizigers durfden niet verder mee. LEDENWINST VVD FLINK DEN HAAG De terugkeer naar de oppositiebanken lijkt de VVD geen windeieren te leggen. Na de eerste tv-uitzending van de libera len op woensdagavond, waarin VVD-leider Hans Wiegel onder meer schande sprak over de duur van de formatie en het feit dat zijn partij van meet af aan buiten spel heeft gestaan, meldden zich direct al telefonisch 600 nieuwe leden. In een gisteren door de VVD uitgege ven persbericht rekent de partij op nog eens 400 schriftelijke aanmel dingen in de loop van de week. Volgens het VVD-secretariaat zit ten onder de nieuwkomers veel ex-CDA-ers, en gewezen leden van D'66 en PvdA. WARSCHAU In wat vrijwel keerkwam op een ultimatum heeft Ie Sovjet regering vanmorgen di rect en radicaal ingrijpen van de foolse leiders geëist tegen de vak bond Solidariteit en dissidenten, wat de Russen zouden doen tegen Poolse regering, als dit niet zou gebeuren, werd in de verklaring n het centrale comité van de nmunistische partij niet gezegd. Poolse regering kreeg de ver- kring gisteravond in Warschau (it handen van de Russische ara- adeur Boris Aristov, die een onderhoud had met partijleider Ka- nia. De Russische boodschap viel vrijwel samen met een eigen waarschuwing van de Poolse regering aan Solidari teit, na een spoedbijeenkomst van het kabinet onder leiding van premier Ja-, ruzelski. Daarin werd gezegd dat de regering concrete maatregelen heeft besproken om „het socialisme en de vitale belangen van de staat te verde digen". Kort daarop werd de nieuwe Russische verklaring bekend ge maakt, die scherper was dan ooit. „Wij verwachten dat de leiding van de partij en de regering onmiddellijk gerichte en radicale maatregelen ne men om een eind te maken aan de kwaadaardige anti-sovjetpropaganda en actie die schadelijk is voor de Sov jet-Unie. Eerder had de vakbond Solidariteit verklaringen van het Poolse politburo in de wind geslagen en gezegd dat men zich niet zou laten uitdagen door waarschuwingen dat de eisen van So lidariteit naar een nationale tragedie en mogelijkerwijs tot bloedvergieten leiden. Pag. 13: Vervolg ERDAM De verwachting dat )te in de VS spoedig kan dalen de koers van de dollar. Gisteren de koers van de Amerikaanse (enheid ruim vijf cent omlaag tot feer dan ƒ2,51, na enkele dagen leeds lagere noteringen. Nog geen (eken geleden werd ƒ2,81 voor de "Ikaanse munt betaald. Nederland verwacht dat de benzine- i 1 oktober opnieuw met twee cent dalen, mits de dollarkoers de ko- I weken op een stabiel niveau blijft, pekend mag de benzineprijs iedere feken maximaal niet twee cent naar of beneden worden bijgesteld. Zes- jptember ging de benzineprijs onder 1 van de dollarkoers voor het eerst vee cent omlaag. Een nieuwe prijs- jing zou een liter normaalbenzine op ^aal 175,4 cent brengen, superbenzi- |182 cent en tweetakt op 193 cent. de oliemaatschappijen hun ruwe dollars betalen, is de feitelijke ben- pjs tegen een dollarkoers van ƒ2,51 ger. Hoeveel precies is volgens Shell onomische Zaken echter moeilijk te enen, omdat nog andere factoren >1 in de prijsberekening spelen zoals lesontwikkeling op de Rotterdamse parkt. De in Rotterdam genoteerde i zijn zoals bekend voor een groot epalend voor de uiteindelijke han- larde van benzine'en olie. Sterke ijgingen doen zich de laatste weken e markt echter niet voor. iker vaart op :dalf: 17.000 r bezine in onings kanaal PSKERK Een binnenvaarttan- an Shell heeft gisteravond op het ngse Van Starckenborgkanaai liter benzine verloren. Volgens lipper liep de tanker door een de- stuurinrichting op een ducdalf de spoorbrug, waarbij een gat in werd geslagen. Het scheepvaart- inverkeer in het gebied moest we- Explosiegevaar enkele uren wor- tilgelegd. anderhalf uur na de aanvaring kon ik met een zeildoek en wig proviso- wordén gedicht. De brandweerkorp- Groningen en Zuidhorn hadden inzineplas op het water tegen die tijd et oliekeerdammen afgedamd. Portret van Wim Kan op YARA-tv Wim Kan vijftig jaar op toneel. HILVERSUM Op een nog niet vastgestelde datum in het begin van het komende jaar zal VARA-tv een uitgebreid portret uitzenden van de cabaretier Wim Kan, dit ter viering van het feit, dat hij een halve eeuw geleden voor het eerst op het podium stond en wel in het gezel schap van Cor Ruijs. Freelance-programmamaker Joop Koopmans, die Wim Kan altijd voor de VARA heeft begeleid, zal dit portret samenstellen en daarvoor de medewer king inroepen van de velen die Wim Kan van na bij hebben gekend en meegemaakt. Dit portret zal worden aangevuld met beelden van het aktuele optreden van Wim Kan. Kan heeft zich het recht voorbehouden een veto over dit programma uit te spreken, als de inhoud hem niet zint. Men heeft er echter vertrouwen in, dat hij. dit vetorecht niet zal gebruiken, aangezien hij zich er nooit eerder op beriep Aanslag in Libanon Als een poppen huis zo doorzich tig bleef het kan toor van de Vere nigde Palestijn- se-Libanese gue- rillastrijders in het Libanese Si- don achter, na dat voor het ge bouw een bom, verborgen in een auto was ont ploft. Tenminste twintig doden en tientallen gewon den vormden het saldo van deze aanslag. Meer op pagina 13 KLAASWAAL CNV-voorzitter Van der Meulen vindt dat de vakbe weging de moed moet hebben over de problemen rond het ziektever zuim te gaan praten. In kabinets kringen wordt er aan gedacht niet twee maar vijf ziektedagen door de werkgever te laten betalen. In werkgeverskringen wordt gedebat teerd over een koppeling van meer vakantiedagen en ziekteverzuim. Van der Meulen geeft hierover geen oordeel, maar wil de discussie over dit probleem wel aangaan. Als in derdaad het korte ziekteverzuim de sociale zekerheid in gevaar brengt. dan moet er een oplossing komen. Er is echter nauwelijks een regeling te bedenken die de goeden van de kwaden scheidt. Volgens Van der Meulen is loonmatiging vrijwel de enige mogelijkheid om werk gelegenheid te scheppen en de sociale ze kerheid te bewaren. Daarom legt het CNV zo de nadruk op de totstandkoming van een werkgelegenheidsfonds dat door de werknemers wordt gefinancierd. Van der Meulen gaat er dan ook van uit dat minister Den Uyl met het idee van het' CNV ernstig aan de gang gaat, aldus de CNV-voorzitter bij een toespraak in Klaaswaal. Te denken valt volgens hem aan een koopkrachtvermindering voor de laagst betaalden van een procent en voor de best betaalden van vier procent. Als de aardgasprijs onverhoopt met 12 cent om hoog gaat, dan daalt de koopkracht ge middeld niet met twee maar met drie procent. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zonder hoofdelijke stemming is de Tweede Kamer giste ren akkoord gegaan met het wets voorstel dat de mensen die louter van een minimuminkomen of mini mumuitkering moeten rond komen (de zogenaamde echte minima) in de cember een duurtetoeslag van 150 tot 450 gulden netto in het vooruitzicht stelt. Een dergelijke duurtetoeslag, die bedoeld is de koopkracht van de mensen met de smalste beurzen niet te veel door de nullijn te laten zak ken, zal mogelijk een jaarlijks terug kerende operatie worden. Minister Den Uyl (sociale zaken en werk gelegenheid) sloot gisteren tenminste be paald niet uit dat er volgend jaar opnieuw incidentele maatregelen nodig zullen zijn om deze inkomenstrekkers te hulp te ko men. Dat kan wellicht langs dezelfde weg als dit jaar, maar mogelijk ook via de be lastingen. Den Uyl wilde niet ingaan op de wens van de PvdA en de linkse opposi tie niet meer tot incidentele maatregelen over te gaan, maar meteen een blijvend systeem te ontwerpen. „Zoiets is logisch uitgesloten", aldus de minister. Pagina 11: WD vraagt ook toeslag voor zelfstandigen In de Gelderse polder De Vijf Heerenlanden heeft mevrouw De Jong uit Rhenoy, lid van de natuur- en vogelwacht, een zeldzame plant ontdekt. Bij het tellen van vo gels kwam zij een plant uit de familie van de paardestaarten tegen die tot dusver in Ne derland niet be kend was, maar die wel in Mid den- en Oost- Europa voor komt. De loep kwam eraan te pas om vast te stellen dat het gaat om een „Equisetum Pa lustre Polys- tachyum L.F." Jongen (11) overleden na ongeval LISSE De U-jarige Erik Gulickx is gistermiddag na een ongeval op de Oranjelaan overleden. Het ongeval gebeurde rond half vier. De jongeman fietste op het fietspad naast de Oranjelaan, maar reed plotseling de rijbaan op. Een 35-jarige automobilist uit Haarlem kon de jeugdige fietser niet ontwijken en overreed hem. Bij aankomst in het Leidse Academisch Ziekenhuis bleek de jongen overleden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1