eagans economisch lerstelplan blijkt jnog) niet te werken 1 Kruisraketten splijtzwam SDP en Britse Liberalen Bomaanslag verwoest PLO-hoofdkwartier elle discussies over abortusprocessen in België )MMEZWAAI TE GEMAKKELIJK EN TE SNEL" Schandaal dreigt rond echtgenoot premier Thatcher Sovjet-ultimatum aan Polen Meerderheid in Congres tegen levering Awacs JITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1981 PAGINA 13 (Van onze correspondent Dick Toet) GTON „We hebben nooit dat het gemakkelijk en snel Aldus een van de uitspraken Amerikaanse president Ronald zoals die onlangs door de pers- ..,n het Witte Huis aan de pers fin verstrekt Het bundeltje uit dien moest aantonen, dat de presi- "lüet verweten kan worden dat hij ge verwachtingen heeft gewekt d aal correct was die suggestie eipant niet alleen tijdens de verkie- n^ampagne, maar ook in de jolige aan daarna wekte Reagan toch min- e de indruk, dat hij de snelweg uit inomische problemen beter kent ie dan ook. n|rwachtingen werden echter niet al- opgewekt door Reagans uitlatingen, 3eook door de realiteit. Reagan schreef rojentiële historie door zijn zeer drasti- milannen in een half jaar vrijwel on- z«nden door het Congres te loodsen, /afcl de meeste van die plannen pas op mtber of later in werking treden, leek njk beklonken. Seintjes van econo- herstel werden alvast binnenge- I als „de eerste tekenen, dat het en minder gunstige ontwikkelin- rerden toegeschreven aan de rege- Carter, die immers een geweldige oop zou hebben achtergelaten. neel-economische wereld, hier l kortweg aangeduid als Wallstreet, nciële centrum in New York, rea- nog met grote twijfels. Maar dat 1 veranderen als het Congres een- stem zou hebben uitgebracht, overwinning in het Congres ichter te gemakkelijk en te snel. bezuinigingen hadden Wallstreet [het begin al als muziek in de oren maar de financiële wereld had ere malen gewaarschuwd, dat irige belastingverlaging (de lit de Amerikaanse geschiedenis) enorme toename van het defen- het effect van de bezuinigingen deels teniet zou doen. rwachting, dat het Congres in iedec een deel van de belastingverlaging irugdraaien, kwam niet uit. Finan ciële experts kwamen al snel tot de con clusie, dat het begrotingstekort in 1982 van angstwekkende omvang zou zijn: niet de toch al hoge 42,5 miljard dollar, zoals Reagans rekenmeesters hadden geraamd, maar zeker 60 en volgens sommigen mo gelijk tegen de 100 miljard dollar. Het te kort zou in de jaren erna bovendien eer der groter dan kleiner worden. De slui tende begroting, zoals Reagan die voor 1984 in het vooruitzicht bleef stellen, leek verder weg dan ooit. Oordeel Zelden hebben financiële en economische experts een zo eensluidend oordeel gege ven over de plannen van een regering. Het „nee" van Wallstreet zorgde voor re- felrechte paniek in het Republikeinse amp. Er werd gedreigd met regulerende maatregelen ten aanzien van de financiële markten, het speciale recht van de presi dent om door het Congres beschikbaar ge stelde fondsen niet uit te geven (afge schaft na de Nixon-periode) kwam weer ter sprake en de centrale bank kwam on der zwaar Republikeins vuurTDe bank (de Federal Reserve Board) bleef vasthou den aan een hoge rentestand ten einde de geldstroom en daarmee de inflatie binnen de perken te houden. De hoge rentestand, zo houdt de bank de verontwaardigde Re publikeinen voor, is geen oorzaak van de huidige problemen, maar een gevolg van de immer weinig succesvolle pogingen een evenwicht te vinden tussen de federa le inkomsten en uitgaven. Reagan heeft nu ook besloten in de begro ting voor 1982 (die 1 oktober van kracht wordt) verdere bezuinigingen door te voe ren. Ditmaal zal daarbij ook de defensie niet buiten schot blijven. Het bedrag dat Reagan als mindering op de defensie-in spanningen in gedachte heeft (minder dan 1 procent van de geprojekteerde ruim 221 miljard dollar) wordt echter opnieuw in opvallende harmonie door de financiële wereld als volstrekt onvoldoende aange merkt. Zelfs nogal wat militaire deskundi gen menen, dat de verhoging van het de fensiebudget zo kolossaal is, dat het minis terie van defensie er slechts met kunst- en vliegwerk in kan slagen het geld op te maken. De ruimte voor verdere bezuinigingen in de sociale sector is niet alleen psycholo gisch, maar ook politiek klein. De reeds doorgevoerde bezuinigingen die 1 oktober in werking treden, zullen al een enorme sociale schok teweeg brengen. De bezuini gingen zullen bovendien mogelijk een miljoen extra werklozen aan het nog steeds stijgende totaal toevoegen. Een minder drastische verhoging van het de fensie-budget en terugdraaing van in ie der geval een flink deel van de belasting verlaging, dat is in feite het opmerkelijke advies van Wallstreet. Net zoals er steeds meer stemmen opgaan, dat het defensie- geld toch niet allemaal besteed kan wor den, menen ook steeds meer Republikei nen dat de belastingverlagingen misschien wel erg „schaamteloos" in de zakken van de welgestelden terechtkomt. Een echt paar met een inkomen van 20.000 dollar per jaar bijvoorbeeld gaat de komende drie jaar 764 dollar minder belasting beta len, bij een inkomen van 250.000 dollar ontstaat er echter een voordeel van ruim 35.000 dollar. Democraten Het gevecht tussen de Republikeinen en Wallstreet, van oudsher innige bondgeno ten, wordt met groeiend genoegen aan schouwd door de Democratische Partij. De gedemoraliseerde Democraten, die tot nu toe nauwelijks hun mond open durfden te doen, krijgen weer nieuwe moed. Voorlo pig heet de oppositie Wallstreet, terwijl de Democraten zich aan de zijlijn trachten te hergroeperen. De onenigheid begint zich nu ook te manifesteren binnen dfe Repu blikeinse partij. Steeds meer Republikei nen komen tot het besef, dat het waar schijnlijk allemaal te gemakkelijk en te snel is gegaan en dat zij zich met hun be wierookte leider wellicht te goed aan hun verkiezingsbeloften hebben gehouden. De kritiek uit eigen kring begint steeds venij niger te worden. Zo schreef George WiÜ, een vooraanstaande conservatieve colum nist met een vrijwel ongelimiteerde toe gang tot het Witte Huis, onlangs in een van zijn columns, dat „het kapitalisme van 1890 en de charme van 1950" moge lijk toch niet voldoende zijn om de Ameri kaanse economie anno 1981 in het gareel te krijgen. lijd tegen ier NG Het water van nèse Gele rivier is gis- gestegen tot op het niveau in minstens ennia. Als de belang- j Longyang-dam in de pcie Ginghai het be- kan dat miljoenen i het leven kosten. televisiejournaal toonde fen ongeveer 15.000 arbei- jdie als razenden bezig i de dam te verstevigen, longyang-dam ligt onge- >450 kilometer ten zuid- Peking. De Gele wordt wel de „rivier ^ïet verdriet" genoemd zijn talrijke vernielen- jers tromingen. gevarenzone ligt de gro- ad Lanzhou, hoofdstad de provincie Gansu. Er n ongeveer 2 miljoen l SYRIA ap Ook bij de aanslag in Sidon, opgeëist door het „Front voor de bevrijding van Liba non van buitenlanders", wa ren er onder de slachtoffers kinderen, die wel buiten staander, maar geen buiten lander zijn en in elk geval nergens mee te maken heb ben. Een gewond meisje wordt buiten het vernielde gebouw gebracht. illlllllllllllllllllllllllllllllllllltlillllllllllllllllll Politie Italië bang voor nieuwe aanslag op paus (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse politie houdt rekening met een nieuwe aanslag op het leven van de paus. De laatste dagen circuleren berichten over plannen die ook vanuit het buitenland te gen het leven van de paus zouden worden be raamd. Deze geruchten hebben ertoe geleid dat de toch al uitzonder lijke bewaking van de paus in Castelgandolfo nu nog verder is uitgebreid. Een twintigtal leden van de Italiaanse veilig heidsdienst zou in verschillen de landen van Europa en het Midden-Oosten bezig zijn de aanwijzigingen van een nieuw complot te onderzoeken. En in Castelgandolfo is het aantal politie-agenten tot boven de 200 gegroeid. Iedereen die met de paus in contact komt wordt gefouilleerd, alle pakjes die op zijn buiten worden bezorgd worden gecontroleerd, en alle auto's die binnen een bepaalde afstand van het dorp komen, worden doorzocht. De politie neemt geen enkel risico. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Nauwelijks een dag na het akkoord over sa menwerking tussen Britse liberalen en de sociaal-de mocratische SDP vertoont de nieuwe alliantie al een onheilspellende barst Het partijcongres van de Libera len sprak zich gris te ren in grote meerderheid uit tegen het stationeren van Ameri kaanse kruisraketten op En gelse bodem. Bondgenoot SDP is vooralsnog voor het plaatsen van die raketten. De goedkeuring door het con gres van de anti-kernwapen motie heeft de partijleider Da vid Steel en zijn naaste mede werker in een lastig parket ge bracht, nü de SDP een voor standers van de aanwezigheid van Amerikaanse kruisraket ten in Engeland is. Vorig jaar besloot het liberale congres een beslissing over het al dan niet toestaan van Ame rikaanse kruisraketten een jaar uit te stellen, in afwach ting van nieuwe ontwape ningsbesprekingen. Van die bereidheid om een afwachten de houding aan te nemen bleef dit jaar niets over. Doorslagge vend was het feit, dat Groot- Brittannië bij het plaatsen van kruisraketten een deel van zijn souvereiniteit zou verlie zen. Volgens Bill Rodgers, een van de vier oprichters van de SDP en sindsdien ook sociaal-demo cratisch zegsman in defensie zaken, moet West-Europa pro beren de Amerikaanse kruis raketten uit te spelen tegen de Russische SS-20 projectielen. Rodgers is verder van oordeel, dat de kruisraketten in Enge land alleen na inspraak van de Britse regering gebruikt mo gen worden. Het nieuwe Britse stembusver- bond kan evenwel nooit met deze tegenstrijdige opvattingen over de defensiepolitiek aan een verkiezingscampagne be ginnen. Bill Rodgers verklaar de gistermiddag te hopen, dat beide partijen tijdig een eens luidend standpunt zullen kun nen innemen. x-keizerin Soraya [gt overhoop met i omeinse justitie (van onze correspondent Cees Manders) 'ME Ex-keizerin Soraya, de vroegere Itgenote van wijlen de sjah van Iran,, t overhoop met de Italiaanse justitie. Jbeeft baar personeel niet netjes behan- Sinds de ontbinding van haar huwelijk met de sjah woonde Soraya in Rome, in een villa die zij van haar ex-echtgenoot had gekregen. Het is een droomhuis, met twee zwembaden (waarvan een overdekt), een bioscoop, een groot park eromheen, en een grote hoeveel heid vertrekken, waaronder veertien badka mers. Deze villa is nu verkocht zonder dat er enige voorziening is getroffen voor de men sen die het landgoed bewaken en onderhou den. Bovendien heeft het personeel nog ruim 300.000 hulden te goed van de nu in Parijs wonende „prinses", zoals ze zich laat noemen. De Romeinse rechter heeft haar nu gelast volgende week voor hem te verschijnen. Maar niemand verwacht dat zij acte de pré- sence zal geven. SIDON Een krachtige explosie heeft gis teren het regionale hoofdkwartier van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie in de zuidlibanese havenstad Sidon verwoest. Daarbij zijn 20 mensen om het leven geko men en meer dan 100 gewond geraakt, aldus woordvoerders van de politie en ziekenhui zen in Sidon. Vrijwel terzelfder tijd deed zich een krachtige ontploffing voor in een cementfabriek in de noordelijke kustplaats Chekka. Volgens het particuliere radiostation „Stem van Libanon" hebben daarbij tien personen de dood gevon den. Volgens ooggetuigen was de explosie in Sidon veroorzaakt door bommen, verborgen in twee auto's die voor het hoofdkwartier van de PLO en de Linkse Libanese milities waren gepar keerd. De Libanese staatsradio meldde evenwel dat de ontploffing was ontstaan bij een vracht auto, die geladen was met 120 kilo dynamiet. De verantwoordelijkheid voor beide ontploffin gen is in een anoniem telefoongesprek met het Franse persbureau AFP opgeëist door een rechtse organisatie, die zichzelf het „Front voor de bevrijding van Libanon van buitenlanders" noemt. De PLO en de linkse Libanese Nationa le Beweging gaven echter een verklaring uit, waarin zij de schuld voor de aanslag in Sidon bij Israël legden. Volgens de verklaring wil Is raël spanningen oproepen tussen de PLO en de Zuid-Libanese bevolking, die overwegend uit Sji'ietische Moslims bestaat. De PLO en haar linkse Libanese bondgenoten hebben onlangs geprobeerd tussenbeide te komen in schermut selingen tussen Sji'ietische en communistische milities in Zuid-Libanon, die onderling slaags waren geraakt. Het front voor de bevrijding van Libanon van buitenlanders heeft zich verantwoordelijk ge steld voor een reeks bomaanslagen in de afgelo pen 14 maanden op Palestijnse en links-Libane- se doelwitten in West-Beiroet. Behoudens het feit, dat het front zich ten doel stelt de Syriërs en Palestijnen uit Libanon te verdrijven, is van de groep weinig bekend. Vladimir Polyakov, Moskou wijst diplomaten Egypte uit MOSKOU Als vergelding voor de uitwijzing van de Rus sische ambassadeur in Egypte heeft de Sovjet-Unie de func tionarissen van het Egyptische militaire bureau in Moskou be volen binnen een week het land te verlaten. De Egypti: sche militaire attaché en zijn medewerkers bleken al onder weg te zijn naar het vliegveld van Moskou, toen het Russi sche uitwijzingsbevel hen be reikte. De Egyptische regering had hen al gevraagd Moskou te verlaten om daarmee een Russisch uitwijzingsbevel voor te zijn. LONDEN In Groot- Brittannië dreigt een schandaal te ontstaan rond Dennis Thatcher, de echtgenoot van de Britse premier. Het dagblad The Times publiceerde giste ren op de voorpagina een brief van Dennis That cher aan de minister voor Wales waarin hij, in zijn hoedanigheid als verte genwoordiger van een bouwmaatschappij, de be windsman vroeg vertra gingen bij de behandeling van offertes uit te zoeken. De brief aan minister Ni cholas Edwards vermeldde in het briefhoofd alleen het beroemde adres „10 Dow ning Street". Daaraan heeft Thatcher evenwel zijn eigen naam in machineschrift toe gevoegd. In de brief maakt Thatcher er melding van dat het bedrijf waarvoor hij als adviseur optreedt bij een project in Wales op de te genwerking van de ge meenteraad is gestoten. Hij vraagt „Dear Nick" aan dacht voor de zaak. Op de brief die de Times publiceerde staat een notitie de lezen, waarmee minister Edwards zijn ambtenaren aan het werk zette. Hij wenste binnen een week „een goede en snelle" ver klaring voor de gang van zaken. Inmiddels heeft het /bouwbedrijf de betrokken vergunning gekregen. Toen enkele dagen geleden de geruchten over de be moeienis van Dennis That cher sterker werden, bleek de omstreden brief uit de bescheiden van het ministe rie te zijn verdwenen. Tot de publicatie gisteren in de Times was het schrijven spoorloos. Woordvoerders van het ministerie houden, naar informatie gevraagd, de lippen op elkaar. Contac ten met „10 Downing Street" worden na de mede deling dat „voorzover be kend de heer Thatcher niet met de pers spreekt" afge broken. i onze correspondent Mare de Koninck) [SSEL In België is de pu ke discussie losgebarsten over Abortusvraagstuk. Aanleiding sn aantal processen dat tegen vrouwen, acht (merendeels fwelijke) artsen en een maat- ippelijk werkster wegens over- big van het verbod op vruch- rijving is aangespannen. Vervolgingen door het Open- f Ministerie zijn verrassend, lat de justitie bijna tien jaar preen de abortuspraktijk in België met rust had gelaten in af wachting van de behandeling door het parlement van diverse voor stellen tot legalisering. Er worden in België tienduizenden abortus sen per jaar uitgevoerd, maar het vraagstuk heeft nooit een rol ge speeld in de publiciteit. Deze week heeft de rechtbank van Brussel waarvoor de 17 beschul digden terecht staan onder groot tumult afwijzend beslist over een verzoek van de verdediging om de in totaal twaalf verschillende dagvaar- digingen samen te voegen tot een zaak en die uit te stellen tot de Belgi sche Kamer en Senaat een wijziging van de abortuswet hebben aanvaard. Dat abortusdebat zal volgens een af spraak tussen de politieke partijen nog dit najaar plaatshebben. Een opi nie-onderzoek onder de volksverte genwoordigers heeft uitgewezen dat 58 procent van hen voorstander is van een vrijere abortusregeling. In Belgische kranten is de plotselinge vervolgingsactiviteit van de justitie verklaard uit een politieke strijd, waarbij leden van het Openbaar Mi nisterie de links-socialistische minis ter van justitie Moureaux het leven zuur willen maken. Moureaux heeft de strijd tegen corruptie en politieke misdrijven van uiterst rechts in Bel- gie aangebonden en stuit daarbij op verzet in de aristocratie. De Brusselse rechter stelde zich deze week op het formele standpunt dat de rechterlijke macht nooit mag wei geren de bestaande wet toe te passen. Het is aan het parlement om tijdig voor wetswijzigingen te zorgen in dien de maatschappelijke ontwikke ling dat vraagt. De verdedigers van de beklaagden, die voortdurend door tweehonderd aanhangers op de pu blieke tribune met applaus werden ondersteund, betoogden dat de ver volgingen discriminerend zijn omdat het uitsluitend abortussen betreft die in speciale klinieken door progressie ve artsen zijn uitgevoerd. Talloze zwangerschapsonderbrekingen die in gewone en academische ziekenhuizen plaatshebben worden door het ge recht ongemoeid gelaten. (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU In de Russische verklaring die vanmorgen werd vrijgegeven, wordt verder gezegd dat „de feiten uit wijzen dat in Polen een felle en niet in de hand gehouden campagne tegen de Sovjet-Unie en haar buitenlandse en bin nenlandse politiek wordt gevoerd. Er is hierbij geen sprake van sporadische, onverantwoordelijke uitingen van bandi tisme, maar van gecoördineerde acties van vijanden van het socialisme. Him voornaamste doel is het bekladden van 's werelds eerste socialistische staat en de socialistische idee als zodanig in een kwaad daglicht te stellen en onder de Po len vijandigheid en haat jegens de Sovjet-Unie te zaaien", aldus de Russische verklaring. Het Kremlin vraagt zich verder af waarom de Poolse overheid tot nu toe geen krachtige stappen heeft genomen om aan de anti-sovjetcampagne een eind te maken. Het wijst erop dat geen van de gangmakers ernstig is gestraft De Poolse regering liet na het spoedberaad van het kabinet we ten dat zij elk akkoord uitsluit met diegenen die uit zijn op de ondermijning van het socialistische regime. Overigens werd niet heel Solidariteit over een kam geschoren. De Poolse partijlei ding wil alleen niet meer praten met „degenen in Solidariteit die politiek bedrijven". Een reactie van de vakbond Solidariteit op de Russische en Poolse waarschuwingen was vanmorgen nog niet gekomen. Wel reageerden de leiders van de vakbond gisteravond verbeten op de uitspraken van het Poolse Politburo over de kans op bloed vergieten. Ze zeiden dat ze hun eisen inzake toegang tot de kranten en arbeiderszelfbestuur niet zouden verslappen. De se cretaris van het Noorse vredescomité heeft bevestigd dat Lech Walesa samen met 76 anderen is voorgedragen voor de Nobel prijs voor de vrede. Communist opnieuw burgemeester Rome ROME De huidige burgemeester van Rome, de communist Luigi Petroselli, kan zijn ambt blijven uitoefenen. Na drie maan den durende coalitiebesprekingen heeft de Romeinse gemeente raad hem gisteren herkozen. Aan de verkiezing ging een ver woede strijd vooraf. Pas na vijf rondes wist Petroselli die twee jaar geleden het ambt overnam van een christen-democraat, een meerderheid te verwerven. WASHINGTON De Amerikaanse regering brengt zwaar geschut in stelling in een uiterste poging het Congres ervan te overtuigen, dat de levering van vijf moderne radarvlieg tuigen (Awacs) aan Saoedi-Arabië toch vooral doorgang moet vinden. Inmiddels staat vast dat het Huis van Afge: vaardigden zich tegen de levering zal uitspreken en ook in de Senaat lijkt de regering-Reagan regelrecht op een neder laag af te stevenen. Gisteren was het de beurt aan minister van buitenlandse zaken Haig, die de Senaatscommssie voor buitenlandse betrekkingen wees op het gezichtsverlies dat de VS zullen lijden, als de leve ring niet doorgaat. Verder onderstreepte hij, dat de veiligheid van Israël, de Verenigde Staten én bondgenoot Saoedi-Arabië met de komst van de Awacs gediend is. Afspraken over het ge bruik van de radarvliegtuigen moeten voorkomen, dat zij ooit in de strijd tegen Israël zullen worden ingezet. Saoedi-Arabië werd door Haig herhaaldelijk genoemd als het land dat als geen ander bijdraagt aan het bewaren van de vrede in het Midden-Oosten. Maar alle pogingen van Haig ten spijt bleek kort na zijn toe spraak dat 51 van de 100 senatoren een verklaring hebben on dertekend, waarin de levering van de Awacs wordt afgewezen. De Amerikaanse regering heeft nog tot 30 oktober, wanneer het Congres over de leverantie stemt, de tijd om het tij te keren. Volgens de Saoedische minister van defensie zal het eventueel niet doorgaan van de transactie de betrekkingen tussen de beide landen niet verstoren. „De Amerikaanse regering heeft het op rechte voornemen de wapens te leveren". Wel kondigde hij aan dat zijn land. wanneer de Awacs niet worden geleverd, genood zaakt is soongelijke wapens van elders te betrekken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13