-^ern protest: parlementaire democratie faalt Waarom de miljoenen verdwenen blijft nog een duistere zaak kabinet heeft luwelijks limte voor euw beleid VVD vraagt ook toeslag voor zelfstandigen ONSTRANT WIEK BITTER: p licht >en )r nieuwe ïtten Overvallers pendelden tussen Rome en A'dam EX-NOTARIS SLIS „BESLIST GEEN DOETJE" Schoonmaakactie zwart geld via woningbouw weer fENLAND LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1981 PAGINA 11 VAARD „Ze blijven d'r wel lar, wat ik je brom", grimast de I tegelijk zet hij zijn giertank Hjd open. De Dodewaardse boe ien massaal wraak voor hun bij inde demonstraties platgetrap- fewoelde en vervuilde akkers, ^t kleinste stukje grond is een ^walijk riekende drab gewor- Ji zo'n land „kraak" je niet zo pn er een tentenkamp op te bou- »ls de „Dodewaard moet dicht"- ig van plan was. ^rd is kort voordat de massale ui- l ongenoegen losbarst, plotseling jer dorp geworden. Een legerheli- jirkelt zo op het oog doelloos rond de centrale. ME-busjes en legerwagens rij den af en aan. Soldaten leggen nog meer versperringen op de wegen en ook op de Waal-arm rond de centrale. Het heeft het er intussen veel van weg, dat er een massale tegenactie op komst is van personen, die het helemaal niet eens zijn met de pogingen de kerncentrale te doen sluiten door massale protesten. Alle verkeersborden, lantaarnpalen en wat al niet meer, zijn van onder tot boven volge plakt met rood-wit-blauwe stickers waar op de tekst „Laat de democratie niet kra ken". „Ja, ze verwijten ons dat wij de democra tie gèweld aandoen", zegt Wiek Bitter, een van de leden van de actiegroep „Do dewaard moet dicht". Wiek woont zelf in Dodewaard. „Ik word al maandenlang be dreigd. Ze willen mijn ruiten ingooien en me in elkaar slaan. „Maar we zitten hier niet onder een terreur of zo. Gisteren hoorde ik twee buurvrouwen. Zegt de een: als dat tuig in leren jasjes aan mijn kinderen komt, sla ik Bitter in elkaar. Zegt de ander: maar als je kinderen kan ker krijgen, wie sla je dan in elkaar? Kijk, dat geeft voor mij zo'n beetje de sfeer hier in het dorp weer. Een kleine meerderheid zou toch liever zien, dat die centrale verdwijnt. Maar meer nog zijn er bang, voor die figuren in leer. Wiek Bitter werkt bij de ANWB. Hij zet fiets-en wandelrouten uit in de omgeving van Dodewaard: „Ja, die lopen vaak ook langs de centrale....Ik wil ook best aanne men dat deze centrale een van de veiligste is, al gebeuren er echt wel eens gekke dingen. Die centrale is eigenlijk niet eens zo be langrijk voor ons. De kern van ons protest is het falen van de parlementaire demo cratie in ons land. Het parlement wordt voortdurend voor het blok gezet door on toegankelijke lichamen als de Arnhemse instellingen, zoals GKN, VEEN, SEP, die de scepter zwaaien over het energiebeleid in ons land". Ben je anarchist als je je tegen zoiets ver zet?, vraagt Wiek zich af. Onvermijdelijk komt dan commissaris der koningin Geertsema ter sprake, die beweert dat de anti-kernbeweging in ons land zich laat gebruiken door anarchisten. En dat de ac ties in feite gefinancieerd worden door bankovervallen en roebels. Wiek: „Wij zijn geen mensen met zwarte capes en bommen in de zakken. Velen van ons zitten wel voortdurend in een hoek waar de klappen vallen. Ze komen soms bii me, schreeuwend van de honger. En omdat ik toevallig wel een modaal sa laris verdien, kan ik hen te eten geven. Ik kan me best voorstellen dat je dan af en toe graag eens een steen zou willen gooien, maar die hebben we niet bij ons. Dat lost ook niets op. Velen in de anti-kernbeweging stoppen hun laatste cent in de aktie, komen zelf in de financiële problemen. Landelijk staan we voor 15.000 gulden in het rood. Hart stikke kwaad word je dan toch als je zo'n Geertsema hoort praten over roebels en De persgroep van de „Dodewaard gaat dicht"-beweging vermoedt wel, dat de uit- latingen van mr. Geertsema aanleiding - zijn geweest tot de brandstichting gister- nacht in de auto van Jacques Thielen, een van de woordvoerders van de beweging. De wagen brandde geheel uit. Overigens is gisteren ook brand gesticht l in het huis van een lid van de Utrechtse t actiegroep „Vrienden van Amelisweerd", Z die zich verzet tegen de aanleg van rijks weg 27 door het bos Amelisweerd. Dat ge beurde na een anoniem telefoontje, waar in onder meer werd gezegd: „Jullie zullen er van lusten". SRDIRECTEUR PLANBUREAU: Investeringsklimaat in Nederland verbeteren om op e duur de economie uit het slop te halen. Maar voor lid is nauwelijks nog ruimte. De terugdringing van itingstekort zal vrijwel alle geldmiddelen opsoupe- loods zal, om het bedrijfsleven meer armslag te ge- overheidstekort langzamer moeten worden ver- 'ot die sombere vaststelling kwam de tweede man Centraal Planbureau (het rekeninstituut van de re- bi prof. Weitenberg, gisteren op een bijeenkomst in b (partijbijeenkomst in Den Haag hield de sociaal-econo- joordvoerder van de grootste oppositiepartij, de VVD-er Je, gisteren een verhaal dat nauw bij het betoog van Wei- ïaansloot. De Korte noemde het „volstrekt een raadsel" jt kabinet het geld vandaan wil gaan halen om het werk- peidsplan mee te betalen. Premies, belastingen en aard en kunnen volgens De Korte op grond van het regeerak- iet dienen als financieringsbron. die als minister van Sociale Zaken en Werkgelegen- erste verantwoordelijkheid gaat dragen voor het werk- heidsplan, heeft niettemin aangekondigd de investerin- lijks met drie tot vier miljard gulden te willen opvoeren, akbondskrant van de FNV zei hij dat geld te zullen ha- hrtra aardgasopbrengsten en door inkomensmatiging en (ing. Ook beleggers zouden, desnoods via voorschriften, rage moeten leveren aan de financiering van de bedrijfs- fngen. adeloosstelling na (staties op Koninginnedag Ir. W. Merkx, burgemeester van Breda, wil van de „Koninginnedag-arrestanten" schadeloos "ver de hoogte van het bedrag zijn Breda en het ad- •llectief dat namens de twaalf optreedt, het nog In totaal werden die dag 148 personen in de kraag ge werden ingesloten en de meesten verbleven langer dan elijk toegestane termijn op het politiebureau. Tegen ién minderjarige zal vervolging worden ingesteld. Van ihoudenen eisen er 39 een schadevergoding van de bur- er, van in totaal 27.000 gulden. Twintig anderen hebben n kracht bijgezet door naar de kantonrechter te stappen, i overigen weten nog niet wat ze gaan doen. JAAG De Tweede heeft staatssecretaris nk van Defensie ene licht gegeven aanschaf van nieu- ètsystemen voor twee irdfregatten van de Klijke Marine. Exclu- t raketten kosten de Jen 170 miljoen gul link zette uiteen dat de f van de Amerikaanse 'aketten nodig is voor in (lucht-)verdediging schepen, die escorte- i op de Atlantische moeten verrichten. en aparte iwenpartij" IAAG De vrouwe eden van de Eerste en Kamer voelen in rheid niets voor de ing van een aparte snpartij naast de be- e politieke partijen, ee daarvoor was naar gebracht door femi- oke Smit. ^vertegenwoordigsters, l/f^ren over ^et voorstei llfëerden, besloten wèl te tot een „kamerbreed" 3noverleg. Ze zijn ech- mening dat vrouwen ilangen beter kunnen 'en binnen de bestaan- ijen. Hoe zeere vallen z' af „De zieke zomerblaren" waar Guido Gezelle over dicht houden het nu al voor gezien en verlaten in steeds groter getale het geboomt'. Oorzaak van deze afval Is volgens boomkundlgen de droogteperiode van afgelopen zomer. Echt herfst wordt het pas volgende week woensdag om 04.05 uur des morgens. AMSTERDAM De afde ling overvallen van de Am sterdamse politie heeft, naar eerst na bekend is gemaakt, zondagavond in de hal van het Centraal Station een bende van zeven internatio nale overvallers aangehou den. De aanhouding gebeurde kort na aankonist van de trein uit Rome. Daar zaten vijf „gesig naleerde" Italianen in, vier mannen en een vrouw. Zij werden op CS afgehaald door een Fran^aise en een Neder landse die eveneens werden gearresteerd. In de woningen van de twee vrouwen zijn twee revolvers en een pistool gevonden. Voor zover bekend nebben in elk geval twee Ita lianen met hun landgenote deelgenomen aan de overval op een juwelierszaak in Rome, waarbij de zoon van de eige naar werd doodgeschoten. De politie stuitte op de groep bij het onderzoek naar een over val op een postkantoor op 14 augustus jl. Toen werd een stel Italianen ontdekt dat steeds heen en weer reisde tussen Amsterdam en Rome kenne lijk om daar overlannen te hk on plegen. Verkeerscontrole: 49 bekeuringen HENDRIK IDO AMBACHT Bij een verkeerscontrole op de rijksweg Rotterdam- Breda bij Hendrik Ido Am bacht, zijn vannacht twee honderd voertuigen, waarbij vijftig vrachtauto's, gecon troleerd. Van de bestuurders kregen er 49 een proces-ver baal. De politie constateerde onder meer negentien overtredingen van het rijtijdenbesluit en de rijtijdenwet In negen gevallen leidde dit tot een rijverbod voor de betrokken vrachtwa genchauffeurs. Zeven over- treddingen vielen onder de ca tegorie wet autovervoer goe deren, aldus de politie. AMSTERDAM De zeven maan den die ex-notaris mevrouw Slis- Stroom in voorarrest heeft doorge bracht, blijken haar niet te hebben gebroken. Integendeel: uiterlijk on bewogen hoorde zij gisteren de be schuldigingen aan die tegen haar werden ingebracht En minzaam maar resoluut wees zij alle pogingen van rechtbankpresident mr. G. Slag ter om achter het „waarom" van haar daden te komen, af. Een psy chiatrisch onderzoek heeft zij van de hand gewezen. En zelfs een opmer king van de president dat zij door haar houding het risico loopt dat persoonlijke omstandigheden niet in de straftoemeting tot uiting zouden komen, bracht haar niet van haar stuk. Mr. Slagter gaf toch de ex-nota ris in overweging in de weken tot aan de tweede zittingsdag eens over haar houding na te denken, en dan alsnog enige achtergrondinformatie te verschaffen. Officier van justitie mr. J. Pieters had in ziin aanklacht mevrouw Slis-Stroom beschuldigd van: viermaal verduiste ring vier maal valsheid in geschrifte en tweemaal oplichting. Tijdens de zitting bleek dat mevrouw Slis vrijwel voortdurend in geldnood heeft verkeerd. Ze voldeed aan haar verplichtingen meestal veel te laat, zo laat dat haar boekhouder volgens de president zelfs heeft gezegd: „Mevrouw Slis-Stroom zegt altijd dat ze zal beta len, maar ze zegt er niet bij in welk jaar". Het begon met 10.000 die verdween uit een erfenis, maar al snel zat ze ver strikt in een net van verduisteringen. Ze stopte het ene gat met het andere. Hoewel rechtbankpresident mr. Slagter haar af en toe flink de pin op de neus zette, beweerde mevrouw Slis steeds weer niet opzettelijk opgelicht, verduis terd of vervalst te hebben. „Er zijn fou ten gemaakt, door mijzelf of op mijn kantoor, slordigheden ook, maar ik heb nooit bedoeld de mensen bewust te be nadelen". Slagter noemde haar echter „beslist geen doetje" en uitte soms overduiidehjk zijn twijfel aan haar ver klaringen. Zoals met de affaire van drie miljoen gulden, begin dit jaar. Volgens de ex- notaris zou zij dit geld hebben moeten betalen aan Heer Olivier en haar vriend, de Wassenaarse zakenman Leen Rijkers (nog altijd voortvluchtig). De miljoenen waren bedoeld als provi sie voor een lening van twaalf miljoen dollar die Heer Olivier wel voor de no taris kon „versieren". De twaalf mil joen had de ex-notaris, die tot haar nek in de schulden stak, hard nodig. Ver klaringen van Heer Olivier en Rijkers spraken dit verhaal volkomen tegen. Volgens deze „geldschieters" zou me vrouw Slis met die drie miljoen echte guldens twaalf miljoen valse dollars hebben willen kopen om daarmee de Griffier Bril (links) deelt de dagbladtekenaars mee dat de verdediger van de ex- notaris (op de achtegrond) bezwaar maakt tegen het tekenen van zijn cliënte. De tekenaars besloten toch hun werk te doen en een beslissing over publikatie aan hun hoofdredacties over te laten. fianciële put te dempen. De ex-notaris ontkende heftig ook maar iets van vals geld te hebben afgeweten. „Criminelen vallen nooit alleen. Vandaar die ver klaring aan mijn adres". Zijkzelf bracht de hele zaak aan het rollen door in februari van dit jaar aan gifte te doen van oplichting van drie miljoen gulden door de heren Olivier en Rijkers. Uit het onderzoek dat volg de kwam de hele handel en wandel van mevrouw Slis aan het licht. Kort daarna werd zij aangehouden. Ook waar het de intussen zo beruchte valse telex betrof, bleef mevrouw Slis volhouden dat zij volkomen te goeder trouw was geweest De telex, zoge naamd afkomstig van de Amro-bank, werd op 24 december vorig jaar verzon den aan Slavenburg's Bank waar me vrouw Slis een rekening had. Erin stond dat een bedrag van 2,5 miljoen gulden uit Ztlrich onderweg was naar de rekening van mevrouw Slis-Stroom. Op basis van die telex gaf de ex-notaris een aantal betalingsopdrachten welke haar saldo ver te boven gingen. Het feest ging echter niet door, omdat men bij Slavenburg's bank de zaak niet vertrouwde en dus de overmaking blokkeerde. De werkelijke afzender was namelijk Heer Olivier, die de boodschap had ge- telexed vanuit een groothandel in groenten en fruit in Amsterdam. Dat is achteraf zonneklaar gebleken omdat Heer Olivier eerst per abuis op een ver keerde knop had gedrukt en de bank zo „een partij verse uien" kreeg aange boden. Tweede zittingsdag op 1 oktober. (Vervolg van de voorpagina) Den Uyl en zijn staatssecretaris mevrouw Dales verdedigden met het wetsontwerp over de duurtetoeslag in feite nog een werkstuk dat grotendeels door hun voorgangers, Albeda en De Graaf, is gemaakt. Den Uyl en Dales hebben de kring van de gerechtigden op deze toeslag echter uitgebreid tot alleenstaan den met een minimum, wat de hele operatie nog eens 30 miljoen duurder maakt Dat schoot met name bij de WD in het verkeerde keelgat. Een groep die de duurtetoeslag nog veel meer nodig zou hebben is in de ogen van de liberalen die van de kleine zelfstandigen wier inkomens dit jaar dalen tussen de acht en 15 procent. De be windslieden wilden daar echter niets van weten. Voornaamste argument daarvoor was dat zelfstandigen geen recht hebben op een minimumloon en dat de hele koopkrachtoperatie nu juist in het kader van deze wet moet worden gezien. Staatssecretaris Dales bestreed niet dat veel zelfstandigen er beroerd voor zou den staan, maar een koopkrachtmaatregel voor deze groep moet bijvoorbeeld in de fiscale sfeer worden gezocht. Voorstellen die daartoe vervolgens gedaan werden door de WD, de SGP en het GPV konden in de ogen van Den Uyl en Dales echter evenmin genade vinden. VOORSTEL VERGADERING NOTARISSEN: DEN HAAG Bezitters van zwart geld moeten de gelegen heid krijgen via beleggingen in de woningbouw dit geld „wit" te maken. Daarmee zijn zowel de staat, de woning bouw als de zwart-geld bezitter zélf gebaat Het omvangrij ke zwarte geld-circuit wordt teruggebracht tot aanvaardba re proporties en de woningbouw kan zich door de omvang rijke geldinjecties weer van de recessie herstellen. Dit voor stel deed de Amsterdamse notaris J. de Vries vandaag in een vergadering van de notariële broederschap te Den Haag. De Nederlandse notarissen zouden volgens De Vries een centra le rol moeten spelen in het „witwassen" van zwart geld. De no taris neemt het zwart-geld in ontvangst en verstrekt daarvoor in ruil vrij verhandelbare woningbouwobligaties van de staat met een rente van tien procent. De zwartgeld-bezitter moet wel eerst een boete van tien procent betalen over het te beleggen bedrag. De Vries: „Voor 100.000 gulden krijgt de belegger dan 90.000 gulden aan obligaties. De notaris heeft daarbij een strikte ge heimhoudingsplicht", Wordt de zwartgeld -bezitter door de belastingdienst opgespoord en kan hij aantonen dat hij zijn geld in obligaties belegd heeft, dan gaat hij volgens het plan van de notaris vrijuit Na de schoonmaakactie, die twee jaar moet duren, worden de overige zwartgeldbezitters hard aangepakt, zo stelde De Vries voor. „Kleintjes zijn het lekkerst" ROTTERDAM „Kleintjes zijn het lekkerst Wedden", al dus een tekst op een T-shirt waarmee het Zuidafrikaanse Outspan-concern probeert om kleine sinaasappels aan de man of vrouw te brengen. De opzet van de actie werd be dacht in Engeland, waar de tekst luidt* „Small ones are more juicy" (De kleinere zijn sappiger). Volgens het reclamebureau dat de campagne voor de sinaasap pels begeleidt is de campagne getest bij twaalf vrouwen. Slechts eentje legde verband tussen kleine borsten en kleine sinaasap pels. Buiten de reclamewereld stuit het gebruik van de vrouw als sex-object op steeds meer tegenstand. Regen en wind DE RILT (KNMI) Het re- gengebied bij een vrij diepe depressie ten zuiden van IJs land, trekt vanmiddag en van avond over ons land. De de pressie brengt ook veel wind. Morgen bevinden we ons in tamelijk koele Oceaanlucht, die geen hogere temperaturen toelaat dan om en nabij de 18 graden. In deze lucht komt een sterk wisselende bewol king voor, waaruit plaatselijk buien vallen. Omdat de de pressie-activiteit op de Oceaan nu vrij groot is geworden, blijft het weer in ons land de komende dagen een wisselval lig karakter vertonen. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Britse eilanden Eerst zonnige perioden, later af en toe regen, 14 tot 20 gra den. Skandinavië-Finland In Zuid- en Midden-Noorwe- gen, Denemarken en Finland meer bewolking gevolgd door regen, in Noordoost-Scandina- vië nog flinke zonnige perio den en in de nacht en ochtend, lichte vorst, 7 tot 17 graden. Benelux Noordwest-Duits- land Noord-Frankrijk In het algemeen veel bewol king en af en toe regen, 16 tot 20 graden. Zuidoost-Duitsland Zuid- Frankrijk Flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog, 20 tot 25 graden, in Zuid-Frankrijk nog wat warmer. Alpengebied Zonnige perioden, maar in het noorden mogelijk ook een bui. Middagtemperatuur 20 tot 25 graden. Spanje-Portugal In het noorden mogelijk af en toe regen, tot 25 graden. Elders in het algemeen zonnig, 25 tot 30 graden. Italië Zonnig, later in het noorden wat meer bewolking. Middag- temperatuur 24 tot 28 graden. Balkanlanden In het algemeen veel bewol king en enkele buien, mogelijk met onweer, 17 tot 24. graden. In Griekenland flinke zonnige perioden, 23 tot 28 graden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11