Leiden wil tot 1986ruim 5600 woningen bouwen Gemeente trekt partij bij afgeven van hinderwetvergunning elijk weer gracht ort Rapenburg RJPO-panden aan algewater onverkoopbaar BUURTCOMITE GROENOORD VECHT DOOR TEGEN SLACHTHUIS PSP-pand beklad Informatiemarkt Buurthuis „Op Eigen Wieken" in de Leidse Slaagh- buurt aan het Valkenpad 2 houdt zaterdag 19 septem ber een informatiemarkt van een tot vijf uur. De be doeling is belangstellenden te informeren over de acti viteiten binnen het buurthuis. Op het programma staat om 13.00 uur een balonnenwedstrijd; om 14.00 uur ge kostumeerd straatvoetbal; om 15.00 uur optreden van cabaret Toverlei. Voorts zijn er diverse stands. Sociëteit De op elke derde vrijdag van de maand te houden gehan dicaptensociëteit is verplaatst naar de speeltuinvereniging 'De Mors' aan de Lage Morsweg 14a. Deze zaal is beter toe gankelijk voor gehandicapten met of zonder rolstoel dan de vroeger gebruikte gelegenheid. Voor inlichtingen: tel. 02522-14797 (na 19.00 uur). Literair café Het Leids literair café Agora houdt vanavond in sa menwerking met boekhandel Kooyker een bijeen komst rond Renate Rubinstein. Mevrouw Rubinstein, bekend van 'Niets verliezen en toch bang' vertelt over haar eigen werk. De bijeenkomst wordt gehouden in bet micro-theater aan de Oude Vest 33e en begint om kwart over acht Uitwisseling De Leidse scoutinggroep St. Jozef ontvangt zaterdag de padvindersgroep Sankt Georg uit Krefeld. Een en ander in het kader van de uitwisselingen tussen beide steden. Offi cieel begin van de uitwisseling is een eucharistieviering in de St. Jozefkerk aan de Herensingel, zaterdagavond om ze ven uur. Tijdens deze viering, die mede wordt verzorgd door het jongerenkoor The Lord Folks en de J. Finch wood Band, zal een speciaal in Krefeld voor de St. Jozefgroep vervaardigd groepscadeau worden aangeboden. Na afloop wil men een kampvuur houden op het Katwijkse strand. wordhallen wist de 18-ja- rene Maas (op de foto in midden) al haar mede- iters achter zich te hou- Een sjerp, een karaf Tipagne en een reisje voor j personen naar Parijs )te zij hiermee in de It. Geen kroon, zoals wel schijnt te gebeuren bij Verkiezingen. Wellicht ït de verkiezing tijdens de \to-huishoudshow een amusant dan serieus ka- had. dertig deelnemers waren an elf jaar tot ergens in de ilbare leeftijd. Onder de daten een meerderheid, en serieuze gooi waagde het reisje Parijs en ner- trillend het podium be- Keurig gekapt en in een ags jurkje. Anderen had- zich door vrienden laten ten. Deelname was voor de inzet van een wedden- i. Dat was het ook voor Maas, leerling van de ho- <school en thans als sta- werkzaam in een Amster- hotel. Als tweede eindig- 22-jarige Annemiek Ar- is (op de foto: rechts), Dmend onderwijzers en werd de 20-jarige Nicole art (op de foto: links), zaam in de administratie b Leidse Onderwijs Instel- n (LOI). De prijzen werden reikt door mevr. Dickhoff de gelijknamige modezaak de Doezastraat. DEN De nieuwbouw de Westland-Utrecht ectontwikkeling aan Galgewater blijken on- toopbaar te zijn. Nadat I april 1979 de verkoop de woningen van start werden slechts twintig de vijfenzeventig wo- jen verkocht. JVUPO heeft het gemeen- stuur daarom verzocht lewerking te verlenen aan rerkoop van de woningen buiten de geldende regeling woonruimteverdeling om. De WUPO heeft in het Galgewa ter-complex drie typen wonin gen gebouwd. De eerste groep valt buiten de woonruimtere geling en kan vrij verkocht worden. Voor de tweede cate gorie geldt dat deze gedurende een periode van vijf maanden aan Leidse ingezetenen moe ten worden aangeboden. Dat is gebeurd en deze woningen mogen inmiddels ook op de vrije markt verkocht worden. De laatste groep woningen mag alleen verkocht worden aan Leidenaren of aan mensen die economisch gebonden zijn aan Leiden. Voor deze catego rie woningen heeft de WUPO de gemeente nu toestemming gevraagd ze ook op de vrije markt te verkopen. „Gezien onze inspanningen de wonin gen te verkopen kunt u rede lijkerwijs niet meer verlangen dat de woningen uitsluitend nog verkócht worden aan die genen die voldoen aan de cri teria van de regeling woon ruimteverdeling", aldus de WUPO. De raadscommissies ruimtelijke ordening en huis vesting oordeelden in meer derheid echter anders. CDA- raadslid Kokxhoorn overwoog als enige de WUPO haar zin te geven. „Als de WUPO geen ontheffing krijgt, zijn de wo ningen kraakvrij", aldus het raadslid. VVD-er N. Langerak verwoordde de mening van de overige leden van de raads commissies: „De WUPO wist wat ze te wachten stond. De gemeente moet de regels ge woon handhaven". Het besluit van de commissie betekent dat de WUPO de panden aan het Galgewater volgens de gelden de regels aan de man moet proberen te brengen. LEIDEN Het buurtcomité Groenoord is boos op de ge meente. Het comité is bang, dat de gemeente zich niet he lemaal onpartijdig zal ge dragen bij het afgeven van een nieuwe hinderwetver gunning aan het slachthuis. „De gemeente heeft zich in zo'n merkwaardige positie gemanouvreerd, dat ze zich zelf behoorlijk in de vingers zal snijden wanneer de hin derwetvergunning niet wordt afgegeven. Dan wordt de verkoop van het slacht huis door de gemeente aan de Slachthuis Leiden bv weer teruggedraaid en dat kost de gemeente handen vol geld." Dat zegt T. Jans- sens van het buurtcomité. Volgens de heer H. Troost van de afdeling milieuzaken van de gemeente ziet de ge meente geen aanleiding de hinderwetverguning te wei geren. Volgens Troost vol doet het slachthuis aan de voorschriften voor het verle nen van een dergelijke ver gunning. Het slachthuis aan de Pasteur straat, pal naast het nieuwe buurthuis Groenoord, is al ja renlang een doorn in het oog van de wijk Groenoord. Met name de stank die het verwer ken van het vee tot gevolg heeft, zou de buurt veel over last bezorgen. Vorig jaar ver kocht de gemeente na jaren lange onderhandelingen het slachthuis aan de bv met on der meer de clausule, dat de gemeente de komende 25 jaar deelt in de winst. Dit jaar vroeg het slachthuis een nieu we hinderwetvergunning aan voor de gehele bestaande in stallatie. Het buurtcomité vindt, dat die vergunning niet De bron van alle ergernis in Groenoord, het slachthuis aan de Pasteurstraat. afgegeven mag worden. Het gaat om drie punten. Als eerste is er de ongekoelde hui- denloods. „Die loods produ ceert veel stank," zegt Jans- sens. „Vooral met warm weer en een hoge temperatuur krijg je soms braakneigingen." De buurt wil dat er een sluis als toegangsdeur wordt gebouwd. Ook een koelinstallatie zou noodzakelijk zijn. De gemeen te is van plan als voorwaarde in de hinderwetverguning op te nemen, dat de temperatuur in de loods niet hoger mag zijn dan 10 graden. Dit zou een koelinstallatie noodzakelijk maken. De zogenaamde gekro-silo zou eveneens overlast veroorza ken. De loods wordt gebruikt om beenderen en hoefijzers in op te slaan, maar volgens het buurtcomité verdwijnen er zo nu en dan ook lammeren en andere dode dieren in. Het ge volg is stank. De derde ergenis is de verkoop van „vrijbank- "vlees in een winkel in de Pasteurstraat. De winkel zou veel drukte in de wijk veroor zaken. Het buurtcomité heeft om dezev drie redenen een bezwaar schrift tegen het afgeven van de hinderwetvergunning inge diend. „Maar omdat in het verkoopcontract als ontbin dende voorwaarde is opgeno men dat een hinderwetver gunning wordt verleend, komt de procedure in een vreemd daglicht te staan. De gemeente kan nu niet onpartijdig zijn bij het bekijken van de bezwaar schriften. Ze is partijdig, om dat ze belang heeft bij het af- LEIDEN In de periode j)l-'86 moeten er in Leiden $39 woningen gebouwd tuiinen worden. Dat «hrijft het gemeentebe stuur in een notitie over de te verwachten woningbouw le komende jaren. In de >rognose zijn slechts plan- ien opgenomen waarvan iet zeker is dat zij gereali- ■eerd kunnen worden. Onze kere projecten zijn buiten «schouwing gelaten. Het itreven naar de bouw van juim 5600 woningen mag laarom volgens de gemeen te als een 'hard' bouwpro gramma worden be schouwd. fonder meer zeker is volgens Wethouder Tesselaar van Volkshuisvesting de bebou- wing van de Stevenshof (1870 woningen tot 1986) en Schut tersveld (600 woningen). In de Stevenshof, waar in het totaal 4500 huizen gebouwd zullen worden, moet in 1982 met de bouw worden begonnen. Jaar lijks zullen hier zo'n 570 wo ningen gebouwd worden ten zij blijkt dat de woningbouw in andere gebieden wordt vertraagd. Dan zal de bebou wing van Stevenshof worden opgevoerd. Vertraging zou onder meer kunnen optreden bij Roomburg (900 woningen totaal, 400 voor '86) waarmee volgens het schema in '83 wordt begonnen en in de Leeuwenhoek (500 woningen voor '85). Ook voor het gebied de Coebel zullen voor de streefdatum naar verwachting 350 woningen gebouwd kun nen worden. Hiervan verrij zen er 100 voor de één- en tweepersoonshuishoudens. Van het totale aantal van 5639 woningen worden er 3090 in de woningwetsfeer gereali seerd. Ruim 1800 hiervan zijn bedoeld voor de kleine huis houdens. Niet meegeteld zijn de bouwprojekten waarvan het nu nog onzeker is dat ze gerealiseerd kunnen worden. Het gaat hier om 1200 wonin gen. Volgens het schema zal de re novatie van het vooroorlogse woningbestand in 1983 gro tendeels voltooid kunnen worden. De aandacht zal zich dan richten op het onderhoud van woningen die na '46 zijn gebouwd. Dit zijn er tot '86 ruim 2600. Het aantal woon huismonumenten dat binnen de planperiode gerestaureerd kan worden bedraagt 300. Daarnaast zullen er naar ver wachting nog eens 750 parti culiere woningen worden ge restaureerd. Tot slot wordt ge schat dat voor de stadsver nieuwing de komende vier jaar 140 miljoen nodig zal zijn. geven van de hinderwetvet- gunning," verwoordt Janssens de gevoelens in de buurt. Wanneer het bezwaarschrift ongegrond wordt verklaard, gaat de buurt in beroep. Mi lieu-ambtenaar Troost noemt het een vreemde zaak wan neer de gemeente en dergelij ke voorwaarde in het contract zou hebben opgenomen. „Ik heb in een aantal dossiers ge zocht, maar niets kunnen vin den. Ik weet niet of het waar is," zegt hij. De directeur van de slachthuis A. ten Berg vindt het bezwaar schrift van Groenoord overbo dig. Er zou wel stank zijn ge weest, maar volgens de direc teur is er nog nooit aange toond, dat de stank uit de nieuwe huidenloods komt. De huiden worden ingezout en dat zou voldoende zijn. Ten aanzien van de silo zouden voorzieningen getroffen zijp ter voorkoming van de stank. „We proberen op allerlei ma nieren de overlast te beper ken, maar dat kan niet van de ene op de andere dag," vindt Ten Berg. Ten aanzien van de ontbindende voorwaarde merkt hij op: „Voor de overr dracht op 1 juli 1980 is een principe-overeenkomst opge steld, waarin stond dat de ge meente zou zorgdragen voor een hinderwetvergunning. We hebben het slachthuis overge nomen en dat doe je natuurlijk niet als er geen hinderwetver gunning is of komt. Die ver gunning was een voorwaarde voor ons. Als de vergunning wordt geweigerd, stappen we naar de Kroon en als we dat verliezen staan we weer bij de gemeente op de stoep." T .FUDSF! COIIRANT DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1981 PAGINA 3 p IDEN De gemeente wil bezien in hoe- het mogelijk is het Rapenburg in histori- staat te herstellen deze belangrijke ver- 2 srsader gedeeltelijk KÉn te graven. Dit moet ti ens de verkeersafwikke- g op dit knooppunt be lleren. De Breestraat in de nieuwe situatie >r gemotoriseerd ver- ;r vanuit de Korevaar- ajaat worden afgesloten, or langzaam verkeer en inbaar vervoer zou het bestaande tweerich- tvigsverkeer gehandhaafd 3) jven. Het verkeer dat de testraat niet meer in jj g zou gebruik kunnen N ken van de routes Hooi- ir ,cht-Langegracht en Zoe- woudsesingel-Witte Sin gel. achtergrond van deze tseling bij het gemeente- tuur opgekomen gedachte t in het feit dat de over- i lizing van het Kort Rapen- rg (het wegdek en de pijp het water van het Rapen- JJrg met het Galgewater ^bindt) dringend aan ver vanging toe is. Met deze werkzaamheden is haast ge boden want de overkluizing verkeert in zeer slechte staat. Vastgesteld werd dat er twee mogelijkheden waren om de overkluizing aan te pakken: een nieuwe overkluizing aanleggen of een open ver binding tussen de twee wate- Aantrekkelijk Een grachtje in het Kort Ra penburg stemt overeen met de functie die deze straat vroeger had, niet alleen een knooppunt van verkeerswe gen maar ook een knooppunt van waterwegen. „Door het grachtje ontstaat een aan trekkelijk stedelijk beeld en wordt iets van het historich stadsbeeld hersteld", zo staat te lezen in de plannen. Daar bij is deze oplossing erg aan trekkelijk voor het fiets- en voetgangersverkeer. Geble ken is dat het graven van een nieuw grachtje nauwe lijks duurder is dan het aan leggen van een nieuwe over kluizing, namelijk 1.6 miljoen tegen 1.3 miljoen gulden. Dat een dergelijk alternatief in overweging is genomen hangt ook samen met het feit dat het gemeentebestuur op zoek is naar een goede oplos sing voor de verkeerssituatie op het Kort Rapenburg- Breestraat N oordeinde. Voor deze laatste straat ligt de eis dat de verkeersdruk vermindert dient te worden. Proef Wanneer het grachtje gegra ven gaat worden dienen er voor een goede verkeersaf wikkeling aanvullende maat regelen genomen te worden. De twee bruggen die aange legd worden kunnen de hui dige verkeersstroom niet be vatten. Daarom zou de Bree straat éénrichtingsverkeer dienen te krijgen voor het gewone gemotoriseerd ver keer stad-uit richting station en Noordeinde. Openbaar vervoer en langzaam verkeer zouden in twee richtingen kunnen blijven rijden. Deze oplossing zou tot gevolg heb ben dat er minder gebruik gemaakt gaat worden van Het Noordeinde. Verkeer uit de richting Korevaarstraat kan gebruik maken van be staande routes. „Dit levert geen noemenswaardige pro blemen op", aldus de plan nen. Bovendien wordt ge dacht aan het volledig afslui ten van de Breestraat op be paalde uren (uitgezonderd bussen en langzaam verkeer). De raadscommissies ruimte lijke ordening en huisvesting, die zich gisteravond over dit plan bogen, vonden het geen onaardige gedachte en vroe gen de wethouder het plan verder uit te werken. Uit werken betekent dat dinsdag 22 september (van acht tot tien uur 's ochtends) en don derdag 24 september (drie tot vijf uur 's middags) een proef wordt genomen waarbij de beoogde verkeerssituatie gesimuleerd wordt. Op 13 ok tober wordt een informatie avond belegd waarna tot eind oktober reacties bij B en W kunnen worden ingediend. Op 3 december wordt het de finitieve plan, gelijk met het bestemmingsplan Pieters- wijk, in de raad behandeld. ne Maas ;13S Leiden Het PSP-partijgebouwtje aan de Rijnstraat 8 is gis ternacht beklad. Vermoe delijke tegenstanders van deze partij hebben de voorgevel 'verfraaid' met hakenkruizen en kreten als 'vuile communisten'. Een woordvoerder van de par tij denkt dat de actie te danken is aan het feit dat de PSP de laatste weken met kracht heeft geprotes teerd tegen de opvoerin gen van de Zuidafrikaanse musical Ipi Tombi in Lei den. Gisteravond werd de gevel door enkele partijle den gereinigd. Op de foto: Het gemeenteraadslid voor de PSP, J. van der Putten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3