Ljax slechts één ifelft op dreef Feyenoord ploetert voort C Utrecht oogst bewondering ELMAN HANS VAN BREUKELEN IN TOPVORM TEGEN HSV Extra premie HAMBURG Hoewel FC Utrecht financieel noodlijdend is, besloot het bestuur van de club gisteravond alsnog de spelers een extra premie te geven naar aanleiding van de opmerkelijke prestatie tegen HSV. Hoe groot het extraatje was, wilde voorzitter Werkhoven niet meedelen. FC Utrecht kan de premie overigens wel missen, aange zien er uit de thuiswedstrijd een forse recette wordt ver wacht. Die ontmoeting wordt overigens gespeeld in Arn hem, op het veld van Vitesse. FC Utrecht denkt, dat daar over twee weken het maximale aantal toeschouwers van zeventienduizend gemakkelijk zal worden gehaald. onnodig lastig. De middenvel ders vormden de hoekstenen van de Utrechtse verdediging waardoor de Hamburgse drib belaars Kaltz, Hieronymus en Memering de vrijheid kregen om met de aanval mee te gaan. De Hamburgers gunden zich zelf geen rust en waren te gre tig met de bal, waardoor FC Utrecht de aanval gemakkelijk in een „trechter" kon opvan gen. FC Utrecht bleef over eind en de stand van 0-0 bij de rust was toen al een grote overwinning. In de tweede helft veranderde Happel van taktiek. Hamburg legde meer rust in het spel en schakelde de vleugelspelers Bastrup en Memering ook meer in. Vanaf de flanken werden Hrubesch en Magath gelanceerd. Dat leverde wel gevaar op, maar ook daartegen had FC Utrecht een machtig wapen. Leo van Veen en Aad Mansveld wonnen bijna elk duel. De eenzijdige ontmoeting kreeg daardoor toch nog een Utrechts tintje. FC Utrecht ging gedurfder spelen en durfde zelfs uit de verdediging te komen. De ploeg leek op een gelijkspel af te stevenen. Berger wisselde Van der Lem nog voor Mon ster en probeerde daardoor meer vuur in het spel te leg gen. En zeker met de vorm die Hans van Breukelen ook in de tweede helft toonde, werd FC Utrecht gevaarlijker. Het ve nijn zat in de staart. Drie gele kaarten en het beslissende doelpunt van Willy Carbo, tien minuten voor het einde. Balverlies van de Westduitsers was de basis voor de Utrechtse zege. Invaller Monster tikte de bal naar Wouters, die Carbo een droomkans gaf. Carbo faalde niet en schoof de bal in het inmiddels lege doel (0-1). HSV, Happel en het publiek waren ontgoocheld. De kleine David had reus Goliath toch gevloerd. WIL VAN DER PLAS Scoreverloop: 80. Carbo 0-1. Scheids rechter Krchnak (Tsj). Toeschou wers: 18.000. Gele kaarten: Hierony mus (HSV). Van de Akker en Carbo )beiden FC Utrecht). HSV: Stein; Hieronymus. Kaltz. Ja- kobs, Wehmeyer, Hartwig, Magath. Memering; Milewski (Heesen), Hru besch. Bastrup. FC Utrecht- Van Breukelen; Mans veld; Flight. Du Chatinier, Van Ta- melen; Adelaar (Van de Akker), Van Veen, De Kruyk, Wouters; Van der Lem (Monster), Carbo, PAGINA 15 REDELIJKE PERSPECTIEVEN VOOR RETURN TEGEN SZOMBIERKI BYTOM IRDAM - Ajax, dat competitie zo moeite- »ver opponenten van sleede garnituur heen- heeft gisteren in het ti waarin het in het len zo veel successen een lelijke domper te ken gekregen. In de helft van de eerste intatie met Tottenham >er)ur werden de Amster- toaers op zo veel tekort- Dgen gewezen dat een pieker vervolg na de de schade niet meer kon maken. De ploeg zegevierde uit- lijk met 3-1 na al hij de op een comfortabele irong van 2-0 te heb- staan. En op die mar- 1 absoluut niets af te Nil^ndeel. Geen moment jax aantonen waarom de vaderlandse competi- lelijk gesmeerd gaat. Als- f voor elke speler, net als hge Deen Jesper Olsen, Irste Europa-Cupontmoe- 'as, bewogen de Amster- lers zich op het veld de Spurs zich de koning konden voelen, want er ze nauwelijks een stro- M®l in de weg gelegd. Op I enkele manier slaagde er in de zaken tactisch zo 0-l|n rijtje te krijgen dat aan -vrijheid, die vooral beide itijnen van Tottenham, en Villa, kregen enige 'king werd opgelegd. Het was bijna desastreus, verdedigend rammelde ij de huidige Nederlandse invoerder op een beden- :e wijze, waarbij vooral im^iptreden van Steen Zie- wr voor vele minpunten in )zJjerking kwam. i [.peen was gestart als man ter op Mark Falco, greep An-pij herhaaldelijk mis, pas- irkeerd en timede foutief kopduels. Maar Ziegler de kans zich te revan- 'n, nadat de al gebles- aan het duel begonnen Wim Jansen na twintig 'ten het strijdperk moest Sinten. Piet Wijnberg com- ^rde de achterhoede van uit tot de beste man pe linie, en Ziegler deed stapje terug. Hij werd vrije sdiger. Maar ook in die enigheid stumperde de onophoudelijk, slaagde er niet in enige rust en organi satie in de laatste linie te krij gen en de enige manier waar op hij in gebaar blijk gaf van zijn aanwezigheid was bij het maken van enige woedende bewegingen aan het adres van de Spaanse grensrechter als deze weer eens te laat voor buitenspel had gevlagd. Type rend voor zijn onmachtige op treden stond Ziegler aan de basis van alle drie Britse doel punten. Waarbij zijn aandeel in het derde tevens de genade klap voor Ajax betekende. Heer en meester Tottenham Hotspur, dat zich tot dusver in de Engelse com petitie in een vreemde omge ving aanzienlijk beter thuis blijkt te voelen gezien de twee uitzeges tegenover twee thuis nederlagen, kon zich in de eerste helft moeiteloos heer en meester tonen in het duel. De Britten bleken in alle opzich ten, zowel individueel als in de combinatie, veruit de meerde re en het was onbegrijpelijk en soms zelfs bijna pijnlijk om te zien hoe de Ajacieden struike lend en strompelend poogden in de wedstrijd te blijven. Het geen niet lukte. Even (in het begin) had het er naar uitgezien dat Ajax op de bluf de Britten in de luren zou kunnen leggen, maar nadat scheidsrechter Castillo binnen een paar minuten strafscho- prijpe situaties aan beide kan ten had weggewuifd, trokken de Spurs gaandeweg het initia tief naar zich toe. Hetgeen al snel resulteerde in een Britse treffer. Tsheu-la Ling, die weer eens één van zijn baalda- gen had opgenomen en voort durend individuele acties op niets zag uitlopen, verspeelde de bal aan de rechterkant, waardoor Zieglers opponent Falco aan de haal kon gaan. Tegen zijn inzet was Piet Schrijvers niet opgewassen. Van de kook Het doelpunt van Tottenham Hotspur bracht Ajax nog meer van de kook. Van de ploeg, waarvan fans al weer voor zichtig de laatste weken waren gaan roepen dat er een nieuwe topploeg in aantocht was, bleef steeds minder overeind staan. Defensief soms dol gedraaid, pp het middenveld geen een heid vormend en de tegen stander te veel vrijheid gun nend en aanvallend totaal on machtig. Ziedaar de weinig verheffende typering van een Nederlandse topper, die tien minuten voor de rust op 2-0 werd gezet. Weer was het Falco, die even eerder Wijnberg en Peter Boe- ve gewoon had laten staan maar Schrijvers op zijn weg vond, die ditmaal uit een hoekschop hard raak knalde. Ajax had tegenover het Britse surplus slechts twee kansjes kunnen stellen. Eenmaal knal de de voor de pauze vrijwel onzichtbare Sören Lerby via een verdediger naast en een minuut voor de rust kopte Piet Hamberg, die de voorkeur had gekregen boven kersverse in ternational Wim Kieft, net voorlangs. Meer verband Ajax revancheerde zich echter in de tweede helft. Met Gerald Vanenburg voor Edo Ophof, waarmee tevens de laatste wis selmogelijkheid was verbruikt, werd meer verband en agres sie zichtbaar in de Amster damse linies en de Spurs wer den zowaar teruggedrongen. En daarmee werd niet alleen duidelijk dat Ajax het in de eerste helft op inzet had laten afweten, maar tevens dat Tot tenham Hotspur bepaald geen Europese topper is. Des te schrijnender werd het evenwel dat Ajax er niet in slaagde de aansluitingstreffer tot stand kon brengen. Het geen voornamelijk een gevolg was van weinig imnponerend werk van Ling en Hamberg. De enige aanvaller bij de Am sterdammers die wel voor enig gevaar zorgde was nota bene de kleine Olsen, die enige ke ren - doorgaans op passes van de nu wel effectieve Lerby - langs zijn directe tegenstander gleed. Met zijn voorzetten werd echter te onoordeeelkun- dig omgesprongen. Tottenham Hotspur, dat in de vierde mi nuut al dicht bij 3-0 was ge weest, maar Falco treuzelde in geheel vrije positie te lang, vergrootte zelfs de marge. Zie gler verspeelde op Britse helft de bal, onmiddellijk kwam de dieptepass op Villa, die Schrij vers kansloos liet. Dat Lerby een minuut later te- genscoorde was toen niet zo belangrijk meer. Doelman Ray Clemence greep bovendien uitgerekend de ontmoeting met Ajax aan om voor het eerst sinds enige weken weer eens foutloos te werken. En doordat Dick Schoenaker twee keer wel hard maar niet zui ver uithaalde bleef het bij 1-3. Voor Ajax resteerde de weten schap dat als de hele wedstrijd zo agressief was gespeeld als in de tweede helft er meer zou hebben in gezeten. Nu kunnen de Amsterdammers slechts ho pen dat de Spurs over veertien dagen thuis weer zo'n off-day ■hebben als in hun eigen com petitie. Maar dat is wel een erg wankele basis. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 19. Falco 0-1; 35. Falco 0-2; 67. Villa 0-3; 68. Lerby 1-3; scheidsrechter Castillo (Spa); toe schouwers: 35:000. Ajax: Schrijvers; Molenaar, Jansen (Wijnberg), Ziegler, Boeve; Ophof (Vanenburg), Schoenaker, Lerby; Ling, Hamberg, Olsen. Tottenham Hotspur Clemence; Perryman, Miller, Roberts, Hughton; Galvin, Ardiles, Hoddle, Villa; Archi bald, Falco. ROTTERDAM De verontrustende vormcrisis, waarin Feyenoord al weer enige tijd verkeert, duurt onvermin derd voort. Daar kon ook de overwin ning, die de Rotterdammers gistera vond in de eerste wedstrijd van de ope ningsronde voor het toernooi om de UEFA Cup tegen Szombierki Bytom behaalden, niets aan veranderen. De uiteindelijke 2-0 biedt weliswaar rede lijke perspectieven voor de return in Polen, maar dit resultaat kwam tot stand in een duel dat naast beide doel punten amper positieve aanknopings punten teweeg bracht. Daarvoor speel de Feyenoord veel te armzalig, zodat gevreesd dient te worden dat de misere zich nog wel even blijft voortzetten. Want zolang de ploeg met schijnbaar zo bitter weinig zelfvertrouwen blijft voetballen, is geen verbetering niet te verwachten. Vooral in verdedigend opzicht heeft Feye noord de laatste weken heel wat scherpe kritiek moeten incasseren. In de vader landse competitie houden de Rotterdam mers tot nu toe het schamele gemiddelde van precies twee tegentreffers per wed strijd aan. Een gegeven dat Vaclav Jezek onmiskenbaar de nodige zorgen baart. Maar ook wat de aanvallende mogelijkhe den van zijn ploeg betreft, kan de aimabe le trainer nog geenszins gerust zijn ge steld. Tegen de van huis uit stugge Oost europeanen moest gisteravond uiteraard worden nagestreefd een zo veilig mogelij ke marge te bewerkstelligen. Dat gebeur de inderdaad tot op zekere hoogte, maar de 9000 toeschouwers zagen een angstig acterend Feyenoord waarvan de spelers onderling steeds de verantwoordelijkheid bleven afschuiven. Niemand durfde het risico aan te gaan om een individuele actie te ondernemen. En met het stereotiepe spelletje, waarin de thuisclub zich nu uit putte, kon de verdediging van Szombierki amper in verlegenheid worden gebracht. Toegegeven, het zit Jezek ook beslist niet mee. Kaczor en Budding zijn geblesseerd, terwijl ditmaal tot overmaat van ramp de redelijk produktieve Jeliazkov niet kon worden ingezet omdat de Bulgaar nog een schorsing voor Europees bekervoetbal had staan. Daarom moesten nu in eerste in stantie Bouwens (gebrek aan voldoende wedstrijdervaring), Jacobsen (licht gebles seerd) en Vermeulen (wanhopig naar zijn oude vorm zoekend) de offensieve stimu lansen verzorgen. In de eerste helft kwam daar hoegenaamd niets van terecht. Jezek: „Tijdens de rust was de stemming in onze kleedkamer echt nul komma nul". Nuttig Omdat Wim van Hanegem (hij voetbalde meestal uit stilstand) met rugproblemen kampte, bleef de aanvoer vanaf het mid denveld gering. De verdediging, met de ondanks al zijn tekortkomingen toch weer bijzonder nuttige Nielsen die veel ten fa veure van Troost (vervanger van de op nieuw uitgeschakelde Balkestein) moest corrigeren, kan over twee weken in de Poolse industriestad waarschijnlijk z'n lol nog ruimschoots op. Szombierki kwam in Rotterdam weliswaar niet aan doelpunten toe (hiervoor was doelman Hiele voor een groot deel verantwoordelijk), de snelle spitsen Ogaza en Kapica kunnen straks alsnog zeer lastig blijken. Na de hervatting (de gastheren werden al bij het uitkomen van de spelerstunnel met een striemend fluitconcert begroet) leidde een aanvankelijk onwelkome gebeurtenis een actievere periode van Feyenoord in. Kapica, aangespeeld via een schitterende hakbeweging van de door Wijnstekers (in de slotfase met een dijbeenblessure uitge vallen) nauw op zijn huid gezeten Ogaza, kon door Hiele slechts door middel van een overtreding worden gestuit. De door de Tsjechische scheidsrechter Poucek toe gekende strafschop werd door Sroka ech ter te onnauwkeurig genomen zodat Hiele de thuisclub voor een wellicht fatale ach terstand kon behoeden. Fanatieker Feyenoord leefde hierdoor enigszins op en trok fanatieker ten strijde. Vermeulen, in de eerste helft volkomen onzichtbaar, volgde echter vooralsnog het slechte voor beeld van Sroka door een aan Feyenoord toegewezen strafschop te missen. Opnieuw bleef de doelman (Surlit) in deze oog-in- ïgURG Niemand had het verwacht en toch ^gebeurd. FC Utrecht zegevierde in het Volk- 3stadion met 1-0 over het oppermachtige en aanvallende HSV. Mooier kon het niet. Het cJige HSV en trainer Ernst Happel werden h|iet nietige clubje van Han Berger voor 18.000 louwers vernederd. Geen applaus, maar wel fsrnietigend fluitconcert voor Happel. Dat was nk van het Hamburgse publiek. De teleurstel- n de ontgoocheling waren zo groot, dat er geen lisje voor het dappere FC Utrecht al kon. En °iad de ploeg van trainer Berger bewondering Willy Carbo (donker shirt) zorgt voor de sensatie en schiet FC Utrecht naar 1-0. Magath (links) steekt zijn arm omhoog wegens ver meend buitenspel en doel man Ulrich Stein is volko men kansloos. Karei Bouwens, de maker van het eerste doelpunt voor Feyenoord, glipt langs Sobol. oog-strijd (met Vermeulen) vanaf elf me ter de overwinnaar. Het zat Vermeulen niet lekker. In de 27e minuut speelde hij zijn directe tegenstander Pietryga fraai uit en nadat de voor Jacobsen ingevallen Groenendijk onder de bal was heen gedo ken, bracht de nu als centrumspits funge rende Bouwens (die al rommelend toch voor heel wat verwarring in de Poolse de fensie zorgde) de stand op 1-0. Amper vier minuten later bracht de mee opgerukte Nielsen het sterk uitgedunde legioen zowaar nog even in extase. Na een hoekschop van de actieve Van Deinsen kopte Nielsen in waar Surlit en aanvoer der Mierzwiak de bal trachtten te keren. Volgens grensrechter Reznicek gebeurde dat achter de doellijn. Omdat zijn landge noot Poucek dit advies tot blijdschap van Feyenoord direct opvolgde, kon Jezek na afloop opgelucht ademhalen. Zei hij: „Aan 1-0 hadden we waarschijnlijk niet genoeg gehad. Nu gaan we toch met een redelijk optimistisch gevoel de return tegemoet. Maar hopelijk is tegen die tijd het zelfver trouwen wel weer wat toegenomen. De te rugkeer van Nielsen is van enorm belang geweest. Hij brengt rust in de verdediging, dat werkt in de hele ploeg door. We zijn over het dode punt heen". DICK KIERS Scoreverloop: 72. Bouwens 1-0, 76. Nielsen 2-0. Scheidsrechter Poucek (Tsj); toeschouwers: 9000. Feyenoord: Hiele; Wijnstekers (Staf- leu), Nielsen, Troost, Brard; Van Til, Van Hane gem, Van Deinsen; Bouwens, Jacobsen (Groenen dijk), Vermeulen. Szombierki Bytom: Surlit; Pietryga, Mierzwiak, Fuhl, Sroka; Janik, Èys (Krol), Skiba (Kwasniowski), Sobol; Ogaza, Kapica. >op: j :ht werd direkt al on- ,re druk gezet. Ham- ed niets anders dan in. De ploeg van Han .{wam enkele malen in heden en kon zich al- oopjet terugspeelballen en tare overtredingen van ruik en Wim Flight iven. Alleen in de ze- minuut kon FC Utrecht Ug doen. Flight lanceer- i der Lem, maar verder daaruit ontstande kwamen de Iers niet. Even later idelaar door Van der vervangen. Naarmate k op doelman Hans van (len groter werd, groei- eede doelman van het R^jandse elftal naar een ide vorm. Zou Kees Rij- •m zo hebben gezien, j Van Breukelen zeker ite keus zijn geworden. 'C Utrecht machteloos |?P:|as Van Breukelen op- :htig. Kopballen van ';i (die later met een ihudding moest uitval- Hrubesch, van slechts leter afstand, verdwe- de grijpgrage handen kovfc Utrechtse doelman. Doelman Hans van Breukelen, de grote uitblinker, redt opnieuw, ditk keer bij een kopbal van Horst Hrubesch. v*oit het Hamburgse over groot worden. De :heï[van Ernst Happel, die ijn komst alleen maar en offensiever is gaan (leef heer en meester. :ht kreeg in het eerste ■Cupduel slechts een tI toebedeeld, maar ging later als de grote winnaar weg. Met een verdediging van ze ven man probeerde FC Utrecht overeind te blijven. Na een half uur gingen de krachten wat verslappen, maar de concentratie bleef. Zeker bij doelman Van Breu kelen, die helemaal alleen een heroïsch gevecht leverde met de onstuimige Hamburgse aan val, waarin „bulldozer" Hru besch de Utrechtse defensie muur voortdurend probeerde te doorboren. FC Utrecht maakte zich het

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15