)odewaard en le gewijzigde 'neningen Jr over h Burgemeester Goldberg ziet niet tegen de actie op Aarde verliest komende 50 jaar helft van plante- en diersoorten LAATSTE DUWTJE OM TOT kLUITING TE KOMEN" BEWAAR DE AARDE" (A.U.B.) -pNENLAND iEWAARD Met de blok- tctie tegen de kerncentrale iet Betuwse Dodeweaard die dag begint, is de strijd te- 'de nucleaire elektriciteitsop- ing in ons land een nieuwe, of meer beslissende fase in* n. Dat wil zeggen: beslis- voor de anti-kernenergiebe- ing in ons land, die na \|e mislukte blokkade-acties idewaard en UCN/Alme- 1— van oordeel is dat niet al- de publieke opinie, maar W tal van bestuurders en parle- V tariërs nog maar één enkel rtje nodig hebben om Dode-' m rd metterdaad te sluiten. daar voorspellingen, die er uit gaan dat de nieuwe anti- ewaard-actie een misschien imiger karakter zal krijgen de twee voorgaande blokka- igingen. Men wil .resultaten ende de laatste tijd hebben in ons land een aantal ontwik- jen voorgedaan, waarbij de of de kleine kerncentrale de Waal het maximum net- lektrische vermogen bedraagt ,:hts 54 Megawatt al dan niet )i{it moet, niet meer met een cate- isch „nee" wordt beantwoord ïen aantal jaren geleden het ge was. 1 juli 1983 is Nederlands eerste jmcentrale namelijk financieel schreven, en gezien de geringe aan de vaderlandse- improduktie Dodewaard le- I... ondanks de uitstekende be- ukbaarheidsresultaten van de ile (89,4 procent in 1980) .it voor een half procent daar- gaan er steeds meer stem- op, die zeggen dat deze maat- ippelijke steen des aanstoots ir van het toneel moet verdwij- d.w.z. gesloten moet worden, r jfs de Ondernemingsraad van de l. ivinciale Gelderse Electriciteits- ltschappij (PGEM) zei eind au- tus in meerderheid (62 procent) mening te zijn dat Dodewaard lio 1983 maar gesloten moet den, terwijl de resterende 38 :ent zich op het standpunt stel- lat gewacht dient te worden op 1 resultaat van de brede maat- iappelijk discussie over (kern)e- Igie in ons land. Echter, een e |d „unverfroren" Dodewaard et open blijven, valt ook in dit ®%lschap van electriciteitsmensen ia|welijks te beluisteren irmate meer politici met een 'esproken mening over kerne- [gie invloed krijgen op het elek- ■iteitsgebeuren in ons land, bij- jrbeeld via deRaad van Com- rissen van regionale produk- idrijven, is de kans groot dat liden als bij de PGEM niet al- ?lti in aantal, maar ook in kracht ilen toenemen. Weliswaar zijn de -/Jfessionele beleidsvormers van elektriciteitsproducenten van [ning dat het ten ene male on- rantwoord is kernenergie in ons id af te remmen c.q. te stoppen, neemt niet weg dat de politiek steeds grotere greep krijgt op wijze, waarop in ons land elek- iche stroom dient te worden op- 'ekt. deze wijze wordt het tot voor- en zo gesloten wereldje van elek- :iteitsproducenten meer en meer ingebroken de Raad van Het komende weekeinde en de komende week zal voor de derde maal geprobeerd worden door middel van een blokkade-actie een Ne derlandse nucleaire instal latie (de kerncentrale Do dewaard) stil te leggen. De circa 100 basisgroepen van de anti-kernenergiebewe ging in ons land hebben daartoe oproepen gedaan en in de periode van 19 tot en met 26 september zal in ons land een actieweek ge houden worden, waarbij niet alleen de schijnwerper op de nucleaire centrale aan de Waal wordt gericht, maar waarbij bijvoorbeeld ook geprotesteerd zal wor den tegen de aanwezigheid van atoomschuilkelders. Gedurende de actieweek zullen het vreedzaam ge bruik van kernenergie (elektriciteitsopwekking) en de nucleaire bewape ningswedloop onder één noemer worden geplaatst. omdat zo menen tal van actievoerders het een niet los kan worden gezien van het ander. Intussen is met betrekking tot de blok kade-actie van de atoom- centrale in Dodewaard be kend geworden dat de bur gerlijke overheid een daad werkelijke blokkade niet zal tolereren, waarbij Do- dewaards burgemeester Goldberg heeft opgemerkt dat „iedere ondersteuning van de demonstratie de De anti-kernenergiebewe ging heeft op dat laatste geantwoord dat getracht zal worden de actie beter te doen verlopen dan voor gaande keren. Dat betekent dat rekening moet worden gehouden met een grimmi ger verloop van de blokka de, waarvan de socialisti sche minister Van Thijn (binnenlandse zaken) ge zegd heeft dat „de werkne mers van de centrale recht op werk en veiligheid heb ben". Een en ander houdt in dat de nieuwe acties het gevaar inhouden een con frontatie te worden tussen demonstranten en de poli tie a la Nijmegen, waar op een gegeven ogenblik een explosie van geweld werd geregistreerd. Tot dusver hebben de actie voerders niet uitdrukkelijk verklaard dat de blokkade per se geweldloos zal verlo pen. Wel heeft men zich be raden op de vraag wat te doen als het daadwerkelijk oprichten van (menselijke) blokkades door de over heid zal worden verhin derd. Verder is men van plan een anti-atoomdorp op de toegangswegen naar de centrale aan de Waal te bouwen. Nieuwe argumenten in de discussie over al dan niet kernenergie zijn in het ka der van de actie-Dode- waard niet te horen. Wat blijft is de vrees voor esca latie, waardoor de actie kan uitlopen op groot ge- weldconflict. Met name de bewoners van het anders zo rustige dorp Dodewaard. zijn bevreesd voor dat as pect. Veruit de meesten kennen geen angst voor de centrale zelf; wel voor de onrust, die zo menen zij veroorzaakt wordt door demonstranten en ac tievoerders. Een beeld van de oktober-blokka- de vorig jaar In Dodewaard, die op de meest let terlijke wijze in het water viel. De actievoerders hebben deze keer aangekon digd een anti- atoomdorp op de toegangswegen naar de kerncen trale aan de Waal te zullen bouwen. jcite Commissarissen van de PGEM de batteert bijvoorbeeld morgen pu bliekelijk over de vraag of Dode waard al dan niet moet blijven doordraaien en langzaam begint zich ook hier (met name in de lage re echalons) een wat genuanceer der meningsvorming te voltrekken, getuige de thans voorliggende uit spraak van de Ondernemingsraad van de PGEM. (Intussen heeft de Ondernemingsraad van de Arn hemse Instellingen, waartoe de GKN-kerncentrale Dodewaard be hoort, vliegensvlug laten weten dat het op dit ogenblik onverantwoord moet worden geacht een uitspraak over het al dan niet open blijven van Dodewaard te doen. Naar de visie van deze O.R. zal het parle ment hierover de uiteindelijke be slissing moeten nemen). Speerpunt Met de door velen al lang niet meer serieus genomen brede maatschap pelijke discussie over de Neder landse energievoorziening voor de boeg, is het overduidelijk dat de Nederlandse politiek danig in haar maag zit met zowel Borssele als Do dewaard. Een adequaat antwoord is tot dusver uitgebleven en het re- geercompromis tussen CDA, PvdA en D'66 om een studie te laten ver richten naar de mogelijke gevolgen van het sluiten van de twee Neder landse nucleaire centrales is dan ook niet meer dan een afleidings manoeuvre, die enkel tot doel heeft de druk van de ketel te halen. De actiegroepen daarentegen, die me nen nü kans op succes te zien, pro beren op alle mogelijke manieren munt uit de thans ontstane situatie te slaan, waarbij zij gretig uitspra ken aanhalen zoals onlangs de PvdA deed, waarbij de socialisten adhesie betuigen aan acties tegen kernenergie en kerninstallaties. Al deze ontwikkelingen leiden er toe dat de kameruitspraak, waarin werd bepaald dat zowel Dodewaard als Borssele dienen te blijven tot né de brede maatschappelijke discus sie, meer en meer wordt uitgehold. Dat de anti-kernenergiebeweging in ons land de kleine Waal-centrale als speerpunt in haar actieprogram ma beschouwt, is niet zo vreemd, wanneer bedacht wordt dat de kos- ten-van-sluiting (door de GKN-di- rectie geraamd op 660 miljoen gul den) veel lager zijn dan die van de 450 Megawatt grote hogedrukreac- tor nabij het Zeeuwse Borssele. Daarbij komt dat de GKN-centrale in Dodewaard opgezet is om Neder landse technici en bedrijfsleven in staat te stellen ervaring op te doen met het fenomeen nucleaire elek triciteitsopwekking, waarvan men destijds (1969) zeer grote verwach tingen had. Met name deze omstan® digheid leidde er toe dat er van de Kloof zijde van de exploitant/beheerder van de centrale nooit verplichtin gen zijn aangegaan met betrekking tot stroomlevering aan derden. kostprijs van de elektriciteit af- komstig uit nucleaire centrales veel en veel hoger is dan de elektrici teitsproducenten gezegd willen hebben. Die zijn namelijk van me ning dat de elektriciteit uit kerne nergie „iets goedkoper is dan stroom uit steenkool, en aanzienlik goedkoper is dan elektriciteit uit gas of olie". En, voegt men daar in deze kringen aan toe: wanneer Do dewaard inderdaad zou worden ge sloten zou dit betekenen dat er 70.000 ton olie nodig zou zijn om het aldaar opgestelde vermogen op te wekken. (Waarbij „vergeten" wordt dat de overcapaciteit in het Nederlandse elektriciteitsnet op dit ogenblik veel hoger is dan de nodig geachte 27 procent, waardoor het nog zeer de vraag is of de 54 Mega watt van Dodewaard überhaupt „aan de lijn" moet komen). Het geen de VEEN op haar beurt doet zeggen, dat wanneer de gezamenlij ke jaarproduktie van de beide Ne derlandse kerncentrales (3.450 GWh) zou moeten worden overge nomen door olie dan wel gasge stookte centrales, dit in totaal 4,65 miljard gulden méér zou kosten, aannemende dat de resterende le vensduur van de beide kerncentra les 15 jaar zou zijn. Gecompliceerd Heel anders daarentegen ligt de si tuatie met betrekking tot de kern centrale in Borssele, waar de PZEM de aluminiumsmelter Péchi- ney in Vlissingen tegen een aan trekkelijk tarief stroom levert, die rechtstreeks afkomstig is uit de kernreactor. Het sluiten van die centrale is niet alleen veel gecom pliceerder, het heeft mogelijk ook werkgelegenheidseffecten elders tot gevolg, want Péchiney heeft al laten weten dat het bedrijf dicht zal gaan wanneer de PZEM niet tegen dezelfde condities stroom zal blij ven leveren. (Dat betekent dat het voortijdig sluiten van Borssele zeer veel meer geld zal gaan kosten dan de operatie-Dodewaard). De Vereniging van Exploitanten van Electriciteitsbedrijvben in Ne derland (VEEN) zegt dat „voortijdi ge sluiting van de Nederlandse kerncentrales minstens vijf miljard gulden kost". Tegenstanders van* kernenergie noemen deze cijfers schromelijk overdreven, hoewel zij aan de andere kant beweren dat de Op zich zelf klinkt dat laatste ver ontrustend, maar het is wellicht goed te weten dat de Nederlandse regering zeer zeker géén nieuw aardgas voor ondervuring van elektriciteitscentrales beschikbaar zal stellen, terwijl het eveneens op z'n zachtst gezegd dubieus zal zijn of een nieuwe centrale met olie ge stookt zal worden. Veeleer zal men zijn toevlucht zoeken in steenkool, waarvan de Arnhemse Instellingen zelf gezegd hebben dat stroom uit deze energiedrager slechts iets duurder is dan stroom uit nucleaire centrales. Verder voeren tegenstan ders van kernenergie aan dat de produktiekosten van stroom uit atoomcentrales veel hoger is dan thans wordt aangenomen, omdat met name de kosten van opwer king van (bestraalde) splijtstof in de toekomst veel en veel hoger zul len uitvallen en dat de kostenaan- names inzake de definitieve ber ging van het radio-actieve afval slechts een slag in de lucht bete kent. Kortom: er gaapt een onoverbrug bare kloof tussen beide groepen, die eens te meer geaccentueerd wordt door deze nieuwe blokkade actie tegen Dodewaard. KLAAS GOING A DODEWAARD De drukste man van Dodewaard is komend week end ongetwijfeld A.A.J. Goldberg, 57 jaar oud en waarnemend bur gemeester van de 3500 inwoners tellende gemeente. Tussen vele tele foontjes door vertelt hij dat Dodewaard op de definitieve benoeming van een burgemeester moet wachten tot de plannen van de gemeen telijke herindeling (met de gemeenten Valburg en Heteren) rond zijn. Een plan dat hij overigens zal trachten te verijdelen. Over de kerncentrale zegt hij: „Ze mogen van mij alle kernenergiecentra les in Nederland afbreken, als ze maar van Dodewaard afblijven. Want .„.ii num. deze hier is er voor- al om onderzoek te verrichten naar een zo veilig mogelijk gebruik van atoom energie. Als we deze dicht doen zijn we alles kwijt". Hij vindt zichzelf erg ruim denkend. Demonstreren mag altijd, vindt hij: Daarvoor leven wij in een democratie. „Ik ken een aantal van die jongens erg goed, en ik vind het hele fijne principië le kerels, die weten wat ze willen". Wat echter absoluut niet mag, is dat de cen- trale effectief ge- |W3H^kF f blokkeerd wordt en ^et Personeel be* H ***'-,lemmerd wordt in WÊÈÊ? ik' zijn werk. JaMR, Wi Op de vraag of hij de juiste man op de JW Wffi f juiste plaats is, zegt hij onmiddellijk Ï^V, -. Y\ fjgL beamend: „Ja. Ik iÉÉPlk helemaal op in 1 MÊFJÈk dit soort crisis situa- ties. Hoe meer wfffflr' drukte, hoe beter ik jJkl me ga voelen. Ik zie j dan ook helemaal Burgemeester A. Goldberg van Dodewaard njet tegen de acties Geertsema Mr. W. Geerstema, commissaris van de koningin In Gelderland, vindt dat niet het Landelijk Energiekomité (LEK) een kort geding tegen hem had moeten aanspannen, „maar de anacrhistische beweging die werkelijk door mij is aangesproken". In een vergadering van de Gelderse Staten, waarin hij door alle partijen werd bekritiseerd over zijn uitlatingen dat bepaal de deelnemers aan kraak- en antl-kernenergieacties mogelijk worden be taald uit geld dat afkomstig is van bankovervallen stelde Geertsema: Het is volgens mij nodig dat mensen zich afvragen of er In ons land inder daad een goed georganiseerde anarchistische beweging bestaat. pEN HAAG „Momenteel gaat per dag ruim één plante- of diersoort op aarde verloren. Over tien jaar is dat ïén soort per uur. Wanneer we de 21ste eeuw binnengaan, doen we dat net 1 miljoen soorten minder dan we nu kennen. De komende vijftig jaar J [erliest de aarde waarschijnlijk de .helft van al haar plante- en diers oor- 8 n" Bioloog Peter Nijhoff, algemeen direc- "J teur van de Stichting Natuur en Milieu, wil niet overdreven dramatisch doen, naar hij vestigt er wel. de aandacht op, dat door onze huidige exploitatie van de aarde een gevaarlijke situatie ontstaat. „De basis van alle leven wordt steeds meer versmald. Nu al is viervijfde van alle voedsel op aarde afgeleid van nog geen twee dozijn soorten planten en die ren. Door deze versmalling zullen ziek te- of natuurrampen een catastrofaal ef fect hebben. Uitwijken naar andere soor ten wordt steeds moeilijker. Die roeien we in groeiende hoeveelheden uit." Nijhoff is voorzitter van de Nederlandse „Stuurgroep World Conservation Stra tegy", die vanmiddag in Den Haag een boek in de openbaarheid heeft gebracht onder de titel „Bewaar de aarde". Het eerste exemplaar werd overhandigd aan de voormalig minister van Ontwikke lingssamenwerking, thans minister van Landbouw en Visserij, drs J. de Koning. Die toonde zich verguld met het werkje. Hij gaf blijk van de hoop dat de strategie in steeds breder lagen van ook de Neder landse bevolking weerklank zal vinden. De World Conservation Strategy is ont wikkeld door de Internationale Unie voor het Behoud van de Natuur en de' Natuurlijke Hulpbronnen. Een organisa tie die zetelt in Zwitserland, en waarbij 110 landen zijn aangesloten; op rege ringsniveau en-of via particuliere orga nisaties. Bedoeling van de bedenkers van de W.C.S. is de regeringen in alle landen van de wereld aan een leidraad te hel pen voor een verantwoord beheer van natuur en milieu. Vorig jaar maart werd het actieplan officiëel gepresenteerd. Het vandaag ten doop gehouden boek „Be waar de aarde" maakt duidelijk dat het initiatief in ons land, net als in tal van andere landen, bepaald is aangeslagen. „Bewaar de aarde" is een Nederlandse bewerking van de oorspronkelijk Engel se versie en maakt in 130, heel helder geschreven pagina's, duidelijk wat er schort aan onze omgang met Moeder Na tuur en in welke opzichten we ons ge drag moeten corrigeren. Speciale aan dacht is daarbij besteed aan de milieu- vijandige aspecten van onze ontwikke lingshulp en aan de situatie in Neder land zelf. Peter Nijhoff, één van de in totaal vier auteurs van „Bewaar de aarde": „De World Conservation Strategy" streeft niet zo maar natuurbehoud en natuurbe scherming na. Het gaat in de Strategy vooral om behoud en goed-gebruik van grondstoffen en natuurlijke hulpbron nen, zoals de lucht, de bodem, het water, landbouwgronden en bossen. En dat pri mair in het belang van de mens. „Con servation" is er primair voor de mensen. Voor menselijke overleving, voor voor ziening in hun voedsel, kleding, beschut ting en behuizing, energie en genotsbe hoeften. Pas in de tweede plaats is de Strategy een pleidooi voor het behoud van de natuur omwille van haarzelf". WILLEM SCHEER Bewaar de aarde In het perspectief van de World Conservation Strategy. Auteurs: Irene Dankelman, Peter Nij hoff, Jan Westermann, en Anne Boer- mans. Uitgeverij: Meulenhoff Infor matief. Prijs in de boekwinkel: 19,50. LEIDSE COURANT DONDERDAG 17SEPTEMBER1981 PAGINA 13.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13