DA haalt fel lit naar VVD Ingrijpende modernisering zwembad 'De Mieren weide KOSTEN: RUIM 1,5 MILJOEN GULDEN Katwijk blij met h erbenoeming b urgem ees ter Bos EGIO Werkloosheid in Leiden weer verder toegenomen aker olitie- ontrole p rijksweg ij Lisse Uitvoering Excelsior niet in De Kuip Onderscheiding in Oegstgeest VANWEGE EIGENMACHTIG OPTREDEN IN ALGEMENE RAAD ENERGIEBEDRIJF Struiskuikens LEIDSE COURANT DINSDAG 15 SEPTEMBER 1981 PAGINA 7, LEIDEN De werkloosheid in de Leidse regio is in de maand augustus weer verder toegenomen. Het aantal werkzoekende mannen steeg met 105, het aantal vrouwen met 78. Jeugdigen, en vooral school veria- ters, maakten daar een belangrijk deel van uit. De zwaarste accenten bij de toename la gen, voor zowel mannen als vrouwen, op de sectoren kantoor, handel en onderwijs. Voor wat betreft de sector kantoor waren dat overwegend schoolverlaters. Ook in de bouwsector nam het aantal werkzoekende mannen toe. Het ging hier vooral om straatmakers en grondwerkers. Het aantal vacatures nam af met 17. In augustus waren er in totaal 3960 mannen en 1741 vrouwen op zoek naar werk. Vorig jaar waren die cijfers respectievelijk 2577 en 1169. Het aantal vacatures daalde in een jaar van 668 naar 211. De jeugdwerkloosheid is gedurende een jaar gestegen van 603 mannen en 601 vrouwen vorig jaar augustus tot 946 mannen en 926 vrouwen thans. In tegenstelling tot de maand juli levert een vergelijking van de toename van de werkloos heid met die van vorig jaar een wat minder negatief beeld op. De absolute toename van het aantal mannen over de maand augustus was belangrijk minder dan vorig jaar. De toename van het aantal vrouwen is vrijwel gelijk. Juist in augustus vorig jaar tekende zich overigens voor het eerst duidelijk de verslechterende si tuatie op de arbeidsmarkt af. Sedertdien is het aantal werkzoekenden tot ongekende hoogte gestegen en het aantal beschikbare vakatures sterk gedaald. Dit bracht met zich mee, dat in de wel beschikbare vakatures sneller kan wor den voorzien. Dat feit op zich maakt, dat het beschikbare aantal vacatures over het alge meen niet zo groot is, maar wel snel wisselt Naar schatting is het aantal vacatures dat wordt aangemeld in vergelijking met vorig jaar ongeveer tot de helft teruggebracht Het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden is mo menteel met een stand aanwezig op de Leidato in de Groenoordhallen. In die stand is een vol ledige vakaturebank aanwezig. Voorts zijn er folders beschikbaar over onderwerpen die op de een of andere manier met werken te maken hebben. Een van die onderwerpen is de moge lijkheid om kosteloos opgeleid te worden aan een Centrum voor Vakopleiding van Volwas senen. De werkloosheid in de gemeenten die tot het gebied van iet GAB Leiden behoort was in augustus als volgt: Plaats mannen vrouwen Alkemade 109 66 Katwijk 409 155 Leiden 2688 1109 Leiderdorp 223 113 Oegstgeest 134 75 Rijnsburg 59 44 Valkenburg 14 13 Voorschoten 199 88 Warmond 41 36 Zoeterw. 66 35 Overigen 18 7 Totaal 3960 1741 SSE De rijkspolitie van isse, Sassenheim en Hille- c3 gaat in samenwerking (de verkeersgroep van de spolitie Den Haag meer gerichter surveilleren op rijksweg 208. Deze weg i Sassenheim via Lisse ir Hillegom is er bij de rkcersongevallen Regi- itie Dienst (VRD) in trien ongunstig uitge- nngen wat betreft het utal ongelukken en het ital gewonden daarbij. VRD registreert sinds en- Ie jaren alle ongevallen. irdoor is het mogelijk om gemeente, uitgesplitst naar Egen en kruisingen, te bekij- n hoeveel ongevallen waar wanneer gebeuren. Uit tel- gii blijkt dat op de rijks- eg 208 per etmaal 15.000 «tuigen passeren. Volgens VRD gebeurden er het af lopen jaar 311 (gemelde en tgistreerde) ongevallen. In gevallen was daarbij sprake n gewonden. ikvoornaamste oorzaken van ganrijdingen worden ge- Vpeal het onvoldoende af- Uü/ijhouden, het niet verle- JM..ran voorrang, het niet Jr/fnen van vrije doorgang Jte hard rijden. Voor de spolitie zijn deze cijfers en :aken reden om te probe de veiligheid op de weg te groten en het ongevallen- ir omlaag te krijgen. Dat eurt door vaker gericht te troleren. Met name zal ng worden opgetreden te- overtreders van de ver- trs- en gedragsregels op de g. Verder zullen ook de tlheid en de technische staat ü\4e voertuigen meer wor- T ntroleerd. P ijnsburger rongelukt NSBURG De 76-jarige rit van Zuijlen uit Rijns- g is gistermorgen om het ut gekomen bij een ver- rsongeluk. Het slachtof- stak plotseling met de s de Noordwijkerweg werd geschept door een eropkomende auto, be- ird door een 35-jarige rdwijker. De Rijnsburger d zwaar gewond overge- ht naar het Academisch lenhuis Leiden, waar hij ele uren later overleed. NOORDWIJK De jaar lijkse winteruitvoering van het fanfarekorps Excelsior zal hoogstwaarschijnlijk verhuizen van het gemeen schapshuis De Kuip naar het LIDO-theater. Reden daarvoor is de forse huur verhoging per 1 januari 1982 waartoe het bestuur van De Kuip heeft besloten. Alleen als de huur wordt verlaagd óf als de gemeente bij springt, is Excelsior bereid en in staat de uitvoering in het gemeenschapshuis te ge ven. Het korps heeft al een brief naar Ben W gestuurd met een verzoek om subsisie voor de jaarlijkse uitvoe ring. Het 60-jarige korps ontdekte dat er sprake was van een huurverhoging na een brief wisseling met het bestuur van De Kuip. Daarin vroeg Excel sior een indicatie van de huur prijzen in verband met het vierjarenplan dat gemaakt wordt voor subsidie-aanvragen via het sociaal-cultureel plan. Uit het antwoord van het Kuip-bestuur bleek dat de huur van de toneelzaal (nodig voor een uitvoering) per 1 ja nuari stijgt van 106 gulden naar 500 gulden per avond. Voor de jubileumuitvoering ter gelegenheid van het 60-ja- rig bestaan zijn drie avonden gepland. Dat betekent dat de winteruitvoering de vereni ging 1.362 gulden extra gaat kosten. Dit bedrag is voor het korps onaanvaardbaar. Ver huizing naar het LIDO scheelt Excelsior overigens nog meer geld, omdat daar veel meer publiek in kan en dus maar één avond nodig is. Overigens zullen de normale activiteiten van Excelsior, zoals de bingo en de repetities wel gewoon in De Kuip worden gehouden. Wassenaarse directeur aangehouden WASSENAAR In zijn wo ning in Wassenaar is giste ren een 37-jarige directeur van een bouwonderneming aangehouden. De man is ei genaar van drie BV's waar van één onlangs failliet is verklaard. Onderzoek heeft uitgewezen dat hij geen deugdelijke boek houding bijhield, waardoor hij de belangen van veertig schuldeisers tekort zou hebben gedaan. Volgens de politie be loopt de vordering op de fail liete zaak ongeveer een mil joen gulden. KATWIJK In samenwerking met Sportfondsen Nederland BV heeft de raad van beheer van het Katwijkse zwembad „De Mieren- weide" een globaal plan opgesteld om het veertien jaar oude bad grondig te moderniseren. Het zwembad voldoet niet meer aan de eisen die tegenwoordig door de be zoekers worden gesteld. Met de modernisering is een bedrag ge moeid van ruim 1,5 miljoen gul den. Het accent is bij de zwemmer de laat ste jaren meer en meer verschoven van het simpele 'baantjes trekken' naar het recreatieve zwemmen. „De Mierenweide" is hiervoor op geen enkele wijze uitgerust en de raad van beheer van het bad is dan ook van mening dat de toenemende exploita tietekorten van de afgelopen seizoe nen duidelijk aan dit gemis te wijten zijn. De bezoekers blijven weg en zoeken hun heil bij aanzienlijk mo dernere zwembaden in bijvoorbeeld Noordwijk en Rijnsburg. De renovatieplannen van het zwem- badbestuur voorzien in de aanleg van een groot aantal nieuwe voorzienin gen. Aan de bestaande grote zwem- zaal zal een recreatieruimte worden gebouwd met daarin een sauna en een zogenaamde hotwhirlpool. Dit laatste is een klein rondvormig bassin waarin vanuit de bodem en de wan den lucht in het water geblazen wordt. Tegen de gevel aan de buiten kant van het bad wordt een warm waterbassin aangelegd, wat van bin nenuit door een sluisje bereikbaar is. De solariumruimte en de horeca-af- deling zullen verder worden uitge breid, terwijl in het moderniserings plan ook de bouw van een vereni gingsruimte voor de Zwem Polo club is opgenomen. In de vergadering van de commissie voor financiën en economische zaken werd gisteravond voorzichtig gerea geerd op de plannen van de raad van beheer. De hoge kosten, die geheel voor rekening van de gemeente ko men, waren voor de verschillende raadsleden aanleiding om de beslis sing over het renovatieplan uit te stellen tot een extra vergadering op maandag 21 september. De heer J. J. Timmermans (CDA): „Ik vind het onverantwoord om met de summiere gegevens die wij nu in ons bezit heb ben een besluit te nemen. Ik wacht liever eerst tot ik een vollediger in zicht in de plannen heb gekregen". Voor wethouder J. van Dijk was het inmiddels al wel duidelijk dat voor wat hem betreft de investering veel te hoog is. „Het is duidelijk dat er na veertien jaar iets met het bad moet gebueren, maar ik betwijfel of dat op zo'n grote schaal rendabel is. Per soonlijk geloof ik nooit dat die 1,5 miljoen gulden eruit komen. De heer L. Bogaard, wonende aan de Louise de Colignylaan in Oegstgeest is gisterochtend koninklijk onderscheiden. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Oegstgeestse raadhuis speldde burge meester mr. Sj. Scheenstra de versierse lenbehorende bij de benoeming tot rid der In de orde van Oranje Nassau op. Een en ander geschiedde onder grote belangstelling van de zijde van de familie van de heer Bogaard en van de firma Anaconda, waaraan hij bijna 40 jaar. thans als directeur, verbonden is. De heer Bogaard gaat binnenkort met pensioen. DERDORP De frac- (orzitter van het CDA in eiderdorpse raad, J. den t, heeft tijdens de gis- 'ond gehouden raads- adering nogal fel uitge- d naar de fractie van de Hij bestempelde deze j als een conservatieve waar hij niets mee te in wilde hebben. Aan- ng voor de geïrriteerde. Ing van Den Boeft was laar zijn mening elgen- itige optreden van ■fer als lid van de Alge- f® Raad van het Energie- tfjf Rijnland. Zonder rleg met de raad bleek fcffer een voorstel te heb- I ingediend voor wijzi- j? van de gemeenschappe- u regeling, waardoor het Tfiebedrijf in de toe- ®s| slechts met kosten- tkende tarieven zou mo- II werken. Wfer betoogde gisteravond, 'door winstreservering en - wring aan de deelnemende genten in 1979 tot een be- '8 van bijna 19 miljoen gul- «e consument 220.- te hebben betaald, telde de PvdA en de PPR te spre ken. Deze illusie werd hem echter door de woordvoerders van deze partijen. G. Hewitt en R. Mommaas, ontnomen. Scheffer was echter allerminst ontgoocheld toen bleek dat hij niet de meerderheid van de EUROPESE BRUIDSMODE ONDER HANDBEREIK Heel wat bruidjes (en hun moeders) uit Leiden en verre omgeving hebben ondervonden dat je echt niet jaloers hoeft te zijn op de meisjes die in Parijs. Wenen. Milaan of Düsseldorf hun bruidsjapon kunnen uitzoeken. Want de hele Europese bruidsmode hangt bij Sloos. aan de Haarlem meistraat. Een collectie zoals U die nergens in Nederland aantreft. Privé paskamers, waar je rustig met je kunt overleggen. Persoonlijke begeleiding. Sloos: een grote klasse apart raad achter zich had. Hij ging tenminste niet in op een uitno diging van wethouder J. Beze- mer (PvdA), tevens lid van het dagelijks bestuur van Rijnland, om zijn voorstel, dat a.s. don derdag in een vergadering van de algemene raad aan de orde komt, in te trekken. Bezemer vond eigenlijk, dat er veel drukte om niets werd ge-, maakt. Naar hij veronderstel de zal er de komende jaren eerder van verlies dan van winst bij het energiebedrijf sprake zijn. Zondebok Den Boeft meende ten slotte het college van B en W als de grote zondebok te moeten zien, omdat deze verzuimd had het voorstel van Scheffer op de raadsagenda te plaatsen. „Het college heeft gefaald", zo stel de hij. Den Boeft kon nog juist op tijd door zijn fractiegenoten wethouder A. H. Meerburg en wethouder Bezemer van een onbezonnen stap weerhouden worden om als vertegenwoor diger van de gemeenschappe lijke regeling vuilverbranding Leiden en omgeving geen overleg meer met het college te plegen. De discussie maakte overigens wel duidelijk, dat de positie van een door de raad aangewezen vertegenwoordig er in één of andere gemeen schappelijke regeling aller minst goed geregeld is. Een onverwacht initiatief van Scheffer voor het plaatsen van een windmolen bij het zwem bad De Does om zo de energie kosten te drukken, bleek ove rigens wel de instemming van de raad te kunnen hebben. Doeslaan De raad ging verder unaniem akkoord met een proefver- koop van de woning Doeslaan 27 aan de bewoner voor een bedrag van 15.000.-. Aan de verkoop wordt een met de be woners van alle zeven daar voor in aanmerking komende gemeentewoningen overeen gekomen opknapplan als voor waarde gesteld. Deze medede ling van wethouder A. H. Meerburg deed de aarzelingen bij de VVD-fractie wegnemen. Het CDA-raadslid J. Tieken was, tot verrassing van zijn ei gen fractie, eerder overstag gegaan. Tieken meende aan vankelijk weinig vertrouwen in de duurzaamheid van het opknapplan te hebben, maar „het geluk van de mensen", zo betoogde hij, was voor hem na een: weekend overwegen door slaggevend. Alweer een blijde geboor- bijzondere gebeurtenis, te in het Dierenpark Was- omdat het voor zover senaar. Vorige week zijn bekend de eerste keer twee struisvogelkuikens is dat in een Nederlandse uit het ei gekropen. Een dierentuin de ouders zelf hun eieren hebben uitge- men. Moeder struis had broed en ook zelf de kui- maar liefst 16 eieren ge- kens voeden. De operatie legd. Dat aantal woog heeft overigens wel 42 evenveel als 400 kippe- dagen in beslag geno- eieren. KATWIJK Onverdeeld positief. Zo reageren de frac tievoorzitters van de drie grootste partijen in de Kat wijkse gemeenteraad op de herbenoeming van hun voor zitter, mr. C.A. Bos (57). De burgemeester, lid van het CDA, werd zes jaar geleden in Katwijk benoemd. Overi gens was alleen de burgemeester zelf op de hoogte van het nieuws. Hij was van zijn herbenoeming telefonisch op de hoogte gesteld, maar had daar geen ruchtbaarheid aan gegeven. Het officiële bericht van het ministerie van Binnenlandse Zaken was nog niet op het gemeentehuis gearriveerd. CDA-woordvoerder J.J. Tim mermans - een nieuwe fractie voorzitter is nog niet gekozen sinds J. Vink wethouder J.J. van Oosten opvolgde - is erg blij met de herbenoeming. „Hij is een uitstekend voorzitter met een goede vergadertech- nick. Hij staat dicht bij de raad en laat de leden veel ruimte. Bij de bevolking komt hij echt over als 'burgervader'". Ook de GPV/SGP is verheugd over het bericht. Fractievoor zitter K. van der Meij: „Hart stikke fijn. Onze fractie vindt hem een prima vent en ook bij de bevolking slaat hij erg aan. Hij is een buitengewoon goed voorzitter: strak, maar waar nodig erg soepel. Wij waren bang hem kwijt te raken aan het nieuwe kabinet, omdat hij al eens meer op de nominatie heeft gestaan". De derde grote partij in de raad is eveneens verheugd over het koninklijk besluit. „Heel fijn", zo reageert Ria Hietkamp, fractievoorzitter van PvdA/PPR. „Hij is een prima voorzitter van de raad. Ook in PvdA-kring wordt hij geaccepteerd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7