VVD: positief oordeel over miljoenennota Bedrijfsleven hoopt op andere 4 REGERINGSFRACTIES TERUGHOUDEND Wereldraad van Kerken breekt met banken wegens steun aan apartheid Na zeven jaar weer DPR in bisdom Roermond Nederlam dzonder gas niet ver van een bankroet Geen onheil in 'derde geheim'van Fatima BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 15 SEPTEMBER 1981 PAGI| RIJKDOM GEBASEERD OP BODEMSCHAT DEN HAAG De aardgasopbrengsten geven een geflatteerd, beeld van de economische situatie en versluieren de omvangrij ke problemen, waarmee de Nederlandse economie kampt. Uit de miljoenennota 1982 en de begroting van Economische Zaken kan worden afgeleid dat Nederland zonder het aardgas niet ver meer van een bankroet zou zijn. Dan zou er bijvoorbeeld in 1981 niet een overschot van 2 miljard gulden op de betalingsbalans (het huishoudboekje van Nederland) zijn geweest, maar een te kort van 11 miljard. De betalingsbalans geeft aan hoeveel geld Nederland uitgeeft voor aankopen in het buitenland (import) en hoeveel er binnen komt van Nederlandse verkopen aan het buitenland (export). Als er een tekort op de betalingsbalans is, wordt er dus meer uitgegeven dan er binnenkomt. In 1981 leverde het aardgas vooral extra inkomsten op, tenge volge van de prijsverhogingen en de gestegen dollarkoers. Daar door zal dit jaar worden afgesloten met een klein overschot op de betalingsbalans (2 miljard gulden) waar 1980 nog een tekort te zien gaf van ruim 4,75 miljard. In de toekomst zal dat echter anders zijn, omdat de stijging van de gasprijzen wellicht niet zal opwegen tegen de daling van de totale hoeveelheid uitgevoerd gas. In de komende jaren zal er steeds minder gas naar het bui tenland worden uitgevoerd (de eerstvolgende vijf jaar gemiddeld twee procent per jaar) en zal dus de betalingsbalans verslechte ren. Volgens plan zal de produktie van aardgas van 84 miljard kubieke meter in 1980 dalen tot 60 miljard in 1990 en 23 miljard in het jaar 2000. Voorlopig zal het aardgas echter nog voldoende geld in het laatje brengen. In 1982 zal het overschot op de betalingsbalans naar verwachting fors toenemen en wel tot 10 miljard. Deze verbete ring wordt in belangrijke veroorzaakt door aardgasexport, die in 1982 een waarde zal hebben van bijna 19 miljard. De totale bij drage van het aardgas aan de betalingsbalans zal een bedrag van ongeveer 42 miljard omvatten. Doordat het Nederlandse be drijfsleven voor een groot deel niet afhankelijk is van energie- import uit het buitenland (naar schatting gebruikt Nederland voor 23 miljard aan Nederlands gas), is dit bedrag beschikbaar om aan andere zaken te besteden. Ook de overheid pikt een graantje mee van het aardgas: in 1982 zal er 24,5 miljard binnenkomen in de vorm van aardgasop brengsten en belastingen op de aardgaswinsten van de oliemaat schappijen (in 1981 was dat 18 miljard). Daarmee zal het aandeel van de aardgasopbrengsten in de totale overheidsinkomsten ruim 18 procent bedragen. Steeds minder Die rijkdom zal tussen nu en het jaar 2000 met het opraken van het gas steeds mipder worden. Daarom moeten we zolang het nog kan zoveel mogelijk van die aardgastwinsten zien te profite ren. Door nu te investeren kunnen we straks wellicht het drei gende verlies (waaronder een omslag in de betalingsbalans 'van een groot overschot naar een aanzienlijk tekort) beperken. Met andere woorden: we zullen de aardgasbaten moeten gebruiken om de concurrentiepositie van de export-industrie drastisch te verbeteren. De Nederlandse export-industrie wordt nu namelijk nog geken merkt door een sterk verouderde productiestructuur. Dit bete kent dat er met verouderde technieken en machines wordt ge werkt, die minder snel en dus te dure produkten afleveren. Het is bovendien noodzakelijk dat er in het Nederlandse bedrijfsle ven nieuwe en betere produkten worden gemaakt. Met deze maatregelen moet de bestaande achterstand worden ingehaald en moet er zelfs een voorsprong een voorsprong worden gekre gen op buitenlandse concurrenten. Ook nadelen De aanwezigheid van aardgas in onze bodem heeft echter als di rect nadeel, dat de lonen en prijzen stijgen. De aardgasindustrie is namelijk een arbeidsextensieve industrie; dat betekent dat er naar verhouding minder mensen nodig zijn, dan gemiddeld in de industrie het geval is. Daardoor geeft de arbeidsproductivi teit, dat is het getal dat aangeeft hoeveel er gemiddeld in Neder land per werknemer wordt geproduceerd, een te gunstig beeld. Als de aardgasindustrie niet zou worden meegerekend, zou de stijging van de arbeidsproductiviteit drie kwart procent lager uitgevallen zijn in 1981. Aangezien de lonen stijgen, als de ar beidsproductiviteit stijgt (een werknemer is dan immers meer gaan produceren per gewerkt uur), zijn de lonen het afgelopen jaar eigenlijk te hoog geweest. De lonen zijn ook nog op een andere manier gestegen vanwege het aardgas. Door de stijging van de binnenlandse aardgasprij- zen, moest er door de gezinnen meer betaald worden voor gas en elektriciteit. Bovendien werd de gestegen gasprijs doorberekend in de prijzen voor goederen en diensten. Hierdoor stegen de prij zen met 1,2%, die voor een deel in de lonen werden gecompen seerd en dus extra kosten opleverden voor het bedrijfsleven. LIESBETH VAN DER KRUIT Wiegel (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De nieu we oppositie in de Twee de Kamer, de fractie van de WD, heeft een posi tief eindoordeel over de miljoenennota. Voorzit ter Hans Wiegel ziet er goede aanzetten in voor verder economisch her stel. Die miljoenennota toont, zo zegt hij, hoe de vorige regering de vraagstukken zou heb ben aangepakt in het ko mende jaar. Zij biedt volgens hem het nieuwe kabinet alle kansen ver der te gaan op de weg naar economisch herstel. Maar hij betwijfelt of die kans wordt aange grepen. Wiegel meent voorts, dat spectaculaire veranderingen in de be groting niet te verwach ten zijn. De miljoenen nota biedt de WD een handzaam toetsingska der voor de beoordeling van het nieuwe rege ringsbeleid, aldus Wie gel. De regeringsfracties hebben nogal terughoudend gerea geerd op de miljoenennota, omdat dit toch nog niet het be leidsplan van het nieuwe kabi net betekent. PvdA en D'66 vinden dan ook, dat er in de begroting wezenlijke verande ringen moeten worden aange bracht overeenkomstig het re geerakkoord. Zij vinden, dat bestrijding van de verschrik kelijk hoge werkloosheid de allereerste aandacht moet krij gen. „Buitengewoon alarmerend" en ook onthutsend noemt de PvdA-fractie het werkloos heidsbeeld, dat uit de miljoe nennota oprijst. Zij spreekt over een afwachtende houding van het vorige kabinet en stelt daar tegenover de nadruk in het regeerakkoord van het nieuwe kabinet op een samen hangend werkgelegenheid sprogramma en een forse uit breiding van de investeringen. Voor een frontale aanval op de werkloosheid wordt ook be vordering van volwaardige deeltijdarbeid nodig gevonden, alsmede uitbreiding van het aantal banen in de kwartaire sector. De PvdA-fractie vindt de aanpak van de werkloos heid in de traditioneel zwakke regio's en grote steden, zoals aangekondigd in de miljoenen nota, onvoldoende. Zij wil een ander plan met onder frieer aanzetten tot een verdubbeling van de stadsvernieuwingsplan nen, uitbreiding van het wo ningbouwprogramma, een am bitieus program voor energie- beperking en een plan voor jeugdarbeid, dit laatste om te voorkomen dat de Engelse ziekte naar Nederland over waait CDA: Handen ineen De CDA-fractie vindt het op dit moment niet zinvol om el kaar de schuld van de huidige situatie in de schoenen te schuiven. Nu is het nodig, dat politici, werkgevers en werk nemers de handen ineen slaan. Door de record-hoogten van financieringstekort en werk loosheid kunnen bij de sane ring van de economie onple zierige maatregelen niet uit de weg worden gegaan, aldus het CDA. De buitengewoon ernsti ge werkloosheid moet de eer ste zorg van het nieuwe kabi net zijn. Daarbij zijn belangrij ke ombuigingen onvermijde lijk, zo wordt opgemerkt. Pas in een later stadium wil het CDA een oordeel geven over de plannen van het nieuwe kabinet: als de regeringsver klaring er is en als er wijzigin gen in de rijksbegroting zijn aangebracht. Wel wordt nog gezegd, dat een actief aandeel van Nederland in het veilig heidsbeleid van de Navo en in de Europese gemeenschap no dig is. „Er is geen ruimte voor een nationalisme, neutralisme en onverschilligheid". De derde regewringspartner, D'66, neemt in de miljoenen nota een failliete boedel waar, waarmeehet nieuwe kabinet wordt opgescheept en waar door dat nieuwe kabinet een slechte startpositie heeft ge kregen. De vijf miljard aan ombuigingen zit weinig door timmerd in elkaar, aldus de Democraten; veel is nog onuit gewerkt. zoals de maatregelen ter vermindering van het ziekteverzuim. De ombuigin gen bevatten een hele hoop lucht, zo wordt opgemerkt, voor de helft bestaan ze alleen op papier, die helft moet nog worden geconcretiseerd. De D'66-fractie wil de begroting dan ook aanzienlijk gewijzigd zien Er moet een omvang rijk investeringsherstel en verlaging van de rente komen, drie miljard moet wórden om gebogen om het financierings tekort met één procent te ver minderen, de laagste inko mens mogen slechts een inko mensverlies van één procent lijden, inclusief huurverhoging en aardgasprijzen, en een werkgelegenheidsprogramma is noodzakelijk, waarin het scheppen van deeltijdbanen als beste mogelijkheid voor her verdeling van de arbeid cen traal staat. PPR: niet nieuw Volgens de PPR is dit kabinet geen nieuw kabinet maar de grootste gemene delel twee oude kabinetten] land verdient meer, de zingsuitslag ook. De ko| kabinetsperiode is te be wen als een tussenfase progressieve samenwe de opstelling van de P) daarom constructief en] verend zijn, maar ook lijk en zo nodig hard. Dd graaf over de kernwap de zwakste schakel in ij geerakkoord. De RPF van Meindert ling noemt de troonrede vol holle klanken. Een start voor een nieuw k Het stelt de RPF teleur troonrede voor negenti] cent gewijd is aan ma zaken. Aan het geestelij val van ons volk, dat me grondslag ligt aan de ecc sche recessie, wordt me woord aandacht besteed. De PSP heeft weinig woorden over voor de r nennota, eigenlijk de we van de mislukking van h rige kabinetsbeleid. De I vooral verontwaardigd o\ „schandelijke" inkomen: stellen van het vorige ka (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Zowel de centrale werkge vers- als werknemersorganisaties staan ui terst kritisch tegenover de vandaag inge diende rijksbegroting en de daarin aangege ven mogelijke beleidsvoornemens. De werk gevers menen, dat de ondernemers onvol doende aan hun trekken komen, de vakcen trales vinden met name, dat de aanpak van de werkloosheidsbestrijding onvoldoende is. Alleen de vakcentrale MHP is wat welwil lender. Zij meent, dat het nieuwe kabinet niet moet breken met de lijn, die de vorige regeringsploeg heeft uitgebet. Volgens het Nederlands Christelijk Werkge versverbond valt in de miljoenenota wel de boodschap te lezen, dat de positie van onderne mend Nederland nog altijd bedroevend slecht is. Maar de plannen, vermeld in die nota, ma ken de toestand alleen maar erger. Zo wordt de stabilisatie van de collectieve lastendruk vol gens het NCW bereikt, door de particuliere sec tor te laten inleveren, de overheidsuitgaven gaan er echter op vooruit dank zij de aardgas baten. Herstel van de investeringen blijft door deze begroting uit, aldus het NCW, en daarmee een nieuwe impuls voor de werkgelegenheid. Het beleid van het nieuwe kabinet zal daarin verandering moeten brengen, zo wordt opge merkt. Daartoe zijn offer nodig, die voorkomen dat in osn land de bedrijven opgeofferd wor den. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen meent, dat uitvoering van de miljoenennota de regering op het verkeerde spoor zet. Werkge vers en werknemers gaan er immers op achter uit en zo wordt nooit herstel bereikt. De aard gasbaten gaan vrijwel geheel naar de collectie ve sector en dat gevoegd bij onvoldoende om buigingen brengt de particuliere sector op een forse minlijn. Dat moet veranderen, vindt het VNO, anders zullen de lichtpunten, die er ook zijn (b.v. betere concurrentiepositie door beper king van de loonkosten) snel doven. Het VNO wil overigens niet, dat lasten van de sociale fondsen naar de werkgevers worden doorge schoven. Het nieuwe kabinet moet in het be lang van de werkgelegenheid snel de bedrijven stimuleren en de werknemers motiveren, zo wordt voorts gesteld, waarbij wordt gedacht aan zaken als lastenverlichting, innovatie, dif ferentiatie in de lonen en een krachtig export beleid. CNV: bestrijding werkloosheid De vakcentrale CNV hoopt, dat de nieuwe re gering de miljoenennota ingrijpend zal veran deren, vooral, wat het bevorderen van de werk gelegenheid betreft, want wat het vorige kabi net heeft uitgestippeld strookt niet met de op vattingen van het CNV. Deze vakcentrale wil de begroting dan ook vooral zien als een inven tarisatie van de stand van zaken. Zij hoopt op een structureel beleid gericht op bevordering van de industriële bedrijvigheid en bestrijding van de werkloosheid. De gevolgen voor de in komens van de thans voorliggende begroting worden afgewend op de zwakste schouders vanwege de onrechtvaardige lastenverdeling. Ook wordt een ongelijke behandeling van werknemers in het bedrijfsleven en die bij de overheid geconstateerd. Het CNV meent voorts, dat het oude kabinet niet is toegekomen aan een werkgelegenheidsbeleid en dat in het re geerakkoord van het nieuwe kabinet op dit ge bied ook geen duidelijkheid is verschaft. Het CNV blijft beleid tot een inkomensmatiging, die duidelijk is gericht op bestrijding van de werk loosheid en op behoud van de sociale zekerheid. De minima zullen zoveel mogelijk moeten wor den ontzien. FNV: ontoereikend Ook de FNV spreekt in een commentaar de hoop op de snelle indiening van een groot scheeps werkgelegenheidsplan door de nieuwe regering uit. Wat in de miljoenennota wordt aangegeven ter bestrijding van de werkloosheid wordt absoluut ontoereikend geacht. In het al gemeen heeft deze vakcentrale trouwens wei nig goede woorden over voor de miljoenennota. Deze moet dan ook grondig gewijzigd worden, vindt de FNV. Zij hekelt onder meer, dat ter wijl er zoveel geld nodig is voor werkloosheid suitkeringen het oude kabinet opnieuw de rijksbijdragen aan de sociale fondsen wil beper ken. De regering zou het beroep op de wer kloosheidsuitkeringen moeten proberen te ver minderen. Het nieuwe kabinet zal de voorge stelde bezuinigingen nog eens ernstig moeten heroverwegen en deze vooral moeten toetsen aan de effecten ervan op werkgelegenheid en inkomensverdeling. Opnieuw wordt drongen op versnelde gaswinning om de 'ti teringen van het bedrijfsleven te En de investeringspremies zullen i moeten worden op toekomstrijke i VNG De Vereniging van Nederlandse Gemeenf van mening dat er zeker aanleiding zoiP voor een wat gunstiger behandeling van d> meenten. De gemeenten moeten hun uitgp in 1982 met gemiddeld meer dat vier pri moeten beperken, terwijl een groot aantal" meenten nu al niet weet hoe de touwtjesl elkaar te knopen. Het zint de VNG niet da< aantal gemeenten zelfs vermindering var personeelsbestand moet overwegen. In het midden- en kleinbedrijf zullen h klappen vallen, het ergst in de detailha Het inkomen van de doorsnee-ondernem< I deze sector dreigt niet alleen dit jaar maar in 1982 met ongeveer 8 procent te dalen, schrikbarende teruggang in inkomsten is het Nederlands christelijk ondernemers bond (NCOV) onaanvaardbaar. Het verl1 eist daarom forse verhoging van de zelfsta genaftrek, en verhoging van de kleinsch heidstoeslag in de WIR. Volgens de Nederlandse Spoorwegen is. rijksbijdrage voor volgend jaar vrijwel voldd de om het vervoersaanbod te handhaven, ra voor de jaren daarna zal meer ruimte nfl zijn. Met name als het gaat om het ophefe van knelpunten is meer geld nodig. i De Wereldraad van Kerken heeft de betrekkingen met drie banken verbroken van wege „hun steun aan het op apartheid gebaseerde re giem in ZUid-Afrika". Het besluit om met de Dresdner Bank, De Union Bank of Switzerland en de Swiss Bank Cooperation te bre ken is gebaseerd op het be leid van de Wereldraad in vesteringen te beëindigen in bedrijven die het racisme in stand houden. In 1974 besloot de wereldraad op grond hiervan de betrek kingen met de Midlands Bank te verbreken. De Algemene Bank Nederland behoort nu tot de zes banken, die aan de kriteria van de wereldraad voldoen. Dit heeft de wereld raad vandaag te Genève me degedeeld. Sinds de algemene vergade ring in 1968 (Uppsala) voert de wereldraad een beleid dat gekant is tegen investeringen in Zuid-Afrika. Na de publi- katie in 1979 van een rapport van de Verenigde Naties over bankleningen aan Zuid-Afri ka gedurende 1972-1978 be sloot de wereldraad vorig jaar tot een scherper beleid terza ke. Het uitvoerend comité van de wereldraad besloot fe bruari dit jaar de betrekkin gen met een bank te verbre ken indien deze zou voldoen aan de volgende kriteria: Een filiaal of kantoor in Zuid-A frika; een leidende rol bij le ningen aan Zuid-Afrika; be trokken bij leningen na de ge beurtenissen in Soweto, 1976; leningen voor de militaire of de nucleaire industrie. In een brief aan de ledenker- ken erkent de secretaris-ge neraal, dhr. Philip Potter, de lange samenwerking met de drie banken, maar er stond haar geen andere weg open „om duidelijk te maken dat de wereldraad volledig achter de bevrijding van Zuid-Afri ka van het op apartheid geba seerd racistisch systeem" staat. In een toelichting op zijn be sluit zegt de wereldraad dat Zuid-Afrika de eerste is om te erkennen dat de steun van Westerse landen in de vorm van investeringen, banklenin gen, overdracht van technolo gie, het voortbestaan van het apartheidssysteem bestendigt. Beëindiging van de buiten landse economische steun aan Zuid-Afrika is het meest ef fectieve middel om op ge weldloze manier de bevrij- dingsstrijd in Zuid-Afrika bij te staan. Bankleningen vormen voor Zuid-Afrika de belangrijkste bron om het militaire pro gramma te financieren. De kosten hiervan zijn in de af gelopen tien jaar verviervou digd. Sinds 1978 zijn vooral Westduitse en Zwitserse ban- - ken betrokken bij leningen aan Zuid-Afrika, aldus de we reldraad. De wereldraad verwerpt het argument van de banken, dat zij neutrale zakelijke kriteria zonder politieke aspekten hanteren. De raad verwijst naar een uitspraak van de zwarte Anglicaanse bisschop Desmond Tutu, secretaris van de Raad van Kerken in Zuid- Afrika (maart 1981): „Buiten landse investeerders moeten beseffen dat zij steun verle nen aan het meest afschuwe lijke systeem sinds het nazi dom". Onder het voorwendsel van politieke neutraliteit ge ven banken leningen aan de Zyidafrikaanse regering en aan instellingen die strategi sche belangen van Zuid-Afri ka vertegenwoordigen (olie- voorziening, havens en spoor wegen, nucleaire energie). Na zéven jaar lang zonder Diocesane Pastorale Raad te hebben gewerkt, heeft de bisschop van Roermond, dr. J. Gijsen besloten opnieuw een DPR in te stellen. Uit een beschrijving van de in richting en werkwijze van de nieuwe DPR blijkt, dat de raad alleen onderwerpen kan bespreken die zijn goedgekeurd door de bis schop. Hij heeft ook beslo ten zelf zitting te nemen in de keuzecommissie, die uit de kandidaten vierentwin tig personen ter benoeming aan de bisschop moet voor dragen. Mgr. Gijsen stelt voorts, dat de vergaderingen van de DPR een besloten karakter zullen dragen om ieder lid de gelegenheid te bieden vrijuit te spreken. De bisschop en de leden van de raad zullen zich laten leiden en normeren door hetgeen de universele kerk in haar geloofsbelijdenis en richtlijnen voor de bele ving van het geloof heeft vastgesteld. De Roermondse DPR zal der tig leden tellen, te weten vier entwintig leken, een manne lijke en een vrouwelijke reli gieus en vier priesters. De re ligieuzen en de leken kunnen zich (vóór 15 oktober) kandi daat stellen, waarbij wel als voorwaarde wordt gesteld, dat hij of zij positief met de bis schop aan de opbouw van de kerk moet meewerken. Een keuzecommissie van negen personen, waarin als gezegd ook de bisschop zelf plaats neemt, zal de kandidaten aan mgr. Gijsen ter benoeming voordragen. De pogingen om de bood schap van Fatima als een onheilsprofetie af te schil deren, berusten op niets. Dit hield de bisschop van Fati ma (Port.), Alberto Cosme do Amaral, ruim 25.000 ka tholieken te Wenen voor. Hij riep hen op geen geloof te hechten aan dergelijke interpretaties van het derde geheim van Fatima. Bij haar verschijningen in 1917 heeft Maria in het Portu gese dorp Fatima aan drie herderskinderen een bood schap overhandigd. Hierin riep zij op tot boetedoening en het bidden van de rozen krans. Bovendien vertrouwde zij Francisco, Jacinta en Lucia drie geheimen toe. Daarvan heeft de Kerk er twee be kendgemaakt (het visioen van de hel en de voorspelling van .vil de Tweede Wereldoorlog, dien Rusland zich niet zou keren). Het staat de paus vl te beslissen wanneer hij hj derde geheim zal openbarei Bisschop Amaral beriep zier op een gesprek met het eni{£ nog levende herderskind, Portugese religieuze Lucia. noemde interpretaties van hA derde geheim als een onheir sprofetie „pure fantasie". Korte metten Paus Johannes Paulus II zal begin oktober zijn zo merresidentie Castel Gan- dolfo waar hij na zijn verblijf in het ziekenhuis anderhalf maand is geweest om weer op krachten te ko men verruilen voor het Vaticaan. Zondagochtend 4 oktober zal hij tijdens een plechtige eucharistieviering op het St.- Pietersplein drie mannen en twee vrouwen zaligverklaren. Op 4 okto ber beginnen ook de feeste lijkheden rond de achthon derdste verjaardag van de geboorte van de Heilige Franciscus van Assissi. Naar aanleiding daarvan worden op zaterdag 3 okto ber al talrijke groepen pel grims uit de hele wereld in Rome verwacht. De Vaticaanse woordvoerder Don Pierfranco Pastore heeft tegenover journalisten ver klaard, dat de Heilige Stoel nooit verklaringen heeft afge geven noch veronderstellin gen heeft geuit, waarin orga nisaties of landen als mogelij ke opdrachtgevers voor de aanslag op de paus werden genoemd. Hij weerlegde daar mee hetgeen in een uitzen ding van de Britse commer ciële televisiezender ITV te berde was gebracht, namelijk, dat voor het Vaticaan de sov- jetrussische geheime dienst KGB aanstichter en opdracht gever van de aanslag was ge weest. Het bestuur van de Katho lieke Bijbelstichting heeft drs. A. G. M. van den Ende smm benoemd tot pastoraal directeur van de stichting. Pater Van den Ende zal zich in deze functie speciaal richten op het doen ver schijnen van uitgaven waardoor de lezer geholpen wordt de bijbel of gedeelten daarvan beter te verstaan als van belang voor hun le ven in deze tijd. „Vrede geschenk Gods, aar de mensen toevertrouwd" is het thema, dat paus Johannes Paulus II heeft gekozen voor Wereldvredesdag 1982 (1 janu ari). Volgens een persbericht van het Vaticaan wil de paus hiermee duidelijk maken, dat ae mens pas in het licht van zijn geloof een gemeenschap pelijke solidariteit kan opbou wen die in staat is de maal schappij te veranderen tot e< samenleving in waarheid gerechtigheid, in liefde en il vrijheid. Het thema is bovem dien een opening naar de arjf dere monotheïstische werelc godsdiensten, die in hun g( loof aan één God de basis 1 zitten om gezamenlijk voor vrede te strijden. k. Vertegenwoordigers van d r katholieke bisschoppencoir ferenties in Europa zulle -c op 29 en 30 september in G< |l nève spreken over vrede, g rechtigheid en rechten va de mens. Twee weken later van 14 tot 17 okober zal ii Rome een werkzitting woiH den gehouden van de Raai voor Europese bisschoppen conferenties (CCEE). J Harry van Santvoort treedt per 1 januari af als di recteur-hoofdredacteur val De Horstink te Amersfoor D Hij blijft daaraan als adviseu h verbonden. Zijn opvolger aa jn De Horstink, waar hij sinds september 1945 in dienst trad wordt C. Stavenuiter (32), di nu hoofd marketing is bij d uitgeverij Van Loghum Slate d;

Leidse Courant | 1981 | | pagina 16