leduchtheid voor kracht van Sovjet-Unie Van Kemenade mag 'gat van Pais' dichten ude kabinet omt NAVO- {spraak na Verbetering gevangeniswezen hoog genoteerd op verlanglijst Procureurs protesteren tegen acties met geweld IE GEUS: „KRUISRAKETTEN PLAATSEN' fNNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 15 SEPTEMBER 1981 PAGINA 15 BUITENLANDSE ZAKEN EN DEFENSIE J HAAG In hun begrotingen, die be huwd kunnen worden als hun politieke tes- fenten, waarschuwen de inmiddels vertrok- fministers De Geus (defensie) en Van der Luw (buitenlandse zaken) tegen de militaire fht van de Sovjet-Unie. De christen-demo- (t De Geus maakt er geen geheim van dat r zijn mening Nederland als „solidair bond- bot" de nieuwe kruisraketten van de NAVO feijn grondgebied moet toelaten. Zoals be id denkt het nieuwe kabinet daar voorals- landers over. 1 der Klaauw gaat niet verder dan erop te jen dat Nederland in december 1979 de fazaak heeft onderschreven van een „poli- fen militair antwoord" op de ontwikkeling van de Russische atoomraketten voor de mid dellange afstand. Hij is blij dat er nu eindelijk een wapenbeheersingsgesprek komt tussen de ministers Haig en Gromyko. Het officiële standpunt van Nederland ten aanzien van de kruisraketten is immers afhankelijk gesteld van het resultaat van dit soort gesprekken tus sen Amerikanen en Russen. Er zouden nu ongeveer 250 SS-20-raketten staan opgesteld in de Sovjet-Unie, elk met drie atoomkoppen. Ook wordt gewezen op de Back fire bommenwerper van de Russen. „Geconsta teerd moet worden dat de geschetste militaire inspanningen zelfs een overdreven veiligheids behoefte ruim te boven gaat". Volgens Van der Klaauw is deze ontwikkeling al een jaar of tien aan de gang, waardoor er een gestage verschui ving optreedt in de krachtsverhouding4n het nadeel van het Westen. Dat zou niet alleen gel den voor de atoomwapens voor de middellange afstand maar ook voor alle andere sectoren: conventioneel, ter zee en de strategisch nucleai re wapens. „Handhaving van eén geloofwaar dig en gediversifieerd scala van verdedigings middelen is een absolute voorwaarde om met succes de op oorlogsvoorkoming gerichte NAVO-strategie te blijven uitvoeren en de ont- spanningspolitiek te blijven uitvoeren". Als één van de voorbeelden van het Russische gevaar wijst Van der Klaauw op de nog immer voortdurende bezetting van Afghanistan. „Het militair vermogen van de Sovjet-Unie om ver buiten de eigen grenzen gewapenderhand op te treden is de afgelopen jaren drastisch toegeno men". Van der Klaauw meent dat de Sovjet- Unie erop uit is in de Derde Wereld, ook in de zogeheten niet-gebonden landen, conflictsitua ties „te haren gunste te exploiteren". De Nederlandse regering vindt dat de Sovjet- Unie zich niet te bemoeien heeft met de bin nenlandse aangelegenheden van Polen, aldus Van der Klaauw. „Iedere eventuele buitenland se inmenging wijst zij, als een schending van het Handvest der VN en van de Slotakten van Helsinki, af". De regering heeft zich bereid ge toond door economische steun de ernstige eco- nomische moeilijkheden waarvoor Polen zich gesteld ziet, te verlichten. FENSIE TfpN HAAG De nog onder verantwoordelijkheid van minis- e k De Geus opgestelde defensiebegroting voor volgend jaar be- lagt ruim twaalf miljard gulden. Ten opzichte van dit jaar is yoor defensie-activiteiten bijna driehonderd miljoen méér uit- 7 rokken. Daarmee heeft het demissionaire kabinet voor het st sinds 1979 weer voldaan aan de afspraak van de NAVO- den om hun defensiebegrotingen jaarlijks met drie procent te hogen. ziet er naar uit, dat de nieuwe minister, mr. H.A.F.M.O. van f ;rlo (D'66) en zijn collega-ministers niet of nauwelijks aan e verhoging zullen tornen. Uit het regeerakkoord van CDA, IA en D'66 blijkt namelijk dat het nieuwe kabinet ernaar zal ven streven, bovengenoemde NAVO-afspraak na te komen, lanks de stijging van het budget zal het defensie-apparaat in het komende jaar zuinig aan moeten doen. Er zal onder j er bezuinigd moeten worden op onderhoudswerkzaamheden op het gebruik van munitie, het aantal vlieg- en vaaruren n luchtmacht en marine zal moeten worden verminderd lergiebesparing) en bij enkele opleidingen zal het leerlinge- an tal moeten worden verlaagd, zo schrijft ex-minister De us in de toelichting bij de begroting. ieuw materieel ta aanzien van de materieelsituatie in de krijgsmacht meldt fitaatssecretaris Van Eekelen in de defensiebegroting dat de png gezette vernieuwingen „gestaag vorderen". Over de pa- uillevliegtuigen van het type Breguet Atlantique (waar on- igs dodelijke ongelukken mee zijn gebeurd) schrijft de voor- alige bewindsman dat na vervanging van enkele onderdelen •Jmenkort zal worden beslist of zij weer in gebruik zullen wor- Mn genomen. Plannen voor verdergaande verbetering van het (sturingssysteem zijn in studie, fvinnenkort krijgt de marine de beschikking over het eerste deuwe Orion-patrouillevliegtuig, waarvan er dertien zijn be- t ld. De Orions moeten de sterk verouderde Neptunes vervan- r n. De vervanging van de Starfighters bij de luchtmacht door ng|16-bommenwerpers verloopt volgens schema. Het eerste F-16- vepadron is inmiddels operationeel en in mei. volgend jaar zal tweede squadron (bestemd voor de vliegbasis Leeuwarden) dimpleet zijn. al j de landmacht zal volgend jaar het tekort aan pantserbestrij- f ïgsmiddelen voor een deel worden opgeheven door de uitbrei- \g van het aantal „Tow anti-tankwapens" met lange dracht, ik komen er volgend jaar nieuwe „Dragon anti-tankwapens" r/ftor de middellange afstand, alsmede nieuwe anti-tankmijnen. ?/i voorbereidingen voor de vervanging van de verouderde i i :htdoelartillerie kunnen volgens de begroting in 1982 worden ■ai gerond. inslotte meldt ex-staatssecretaris Van Lent dat volgens de is annen de personeelssterkte in de krijgsmacht in de komende ii 'ee jaar met 3000 mensen zal toenemen. Volgens Van Lent rtoont het aantal aanmeldingen van vrouwen bij de verschil- nde krijgsmachtdelen een stijgende lijn. ONDERWIJS EN WETENSCHAPPEN Van Kemenade DEN HAAG De begroting voor onderwijs die nog is op gesteld onder VVD-minister Pais, bedraagt voor komend jaar 23 miljard gulden. Dit be tekent dat er op dit departe ment voor meer dan een half miljard gulden wordt omgebo gen. Driehonderddertig mil joen zijn door Pais nog niet in gevuld en daarnaast zal nog eens 216 miljoen moeten wor den omgebogen. In de onderwijsbegroting wordt de nadruk gelegd op de noodzaak van soberheid in de komende jaren. Om de steeds verder stijgende kosten in de hand te kunnen houden, zul len ook de onderwijsgevenden moeten inleveren. De eerste bezuinigingsmaatre gelen in de salarissector die 80 procent van het begrotings bedrag voor zich opeist zul len reeds in het schooljaar 1982/'83 worden doorgevoerd. Nu PvdA-minister Van Keme nade de scepter zwaait op dit departement, is het zeer on waarschijnlijk dat het zogehe ten „profijtbeginsel" (wie on derwijs wÜ volgen, moet daar dan ook maar voor betalen) ook in bepaalde delen van het onderwijs zal worden inge voerd. De financiële middelen nemen af, terwijl de vraag naar on derwijs blijft toenemen, zo wordt in de onderwijsbegro ting geconstateerd. Dat houdt in dat er steeds meer vinding rijkheid nodig zal z$n om met de beperkte middelen toch te- gemoet kan worden gekomen aan de onderwijsvraag. Het onderwijs aan volwasse nen wordt komend jaar verder gestimuleerd: op de begroting staat er in totaal een bedrag van 740 miljoen gereserveerd. De beroepsopleidingen voor jongeren zullen komend jaar worden uitgebreid. In de toe lichting bij de begroting schrijft de vorige minister van onderwijs, de VVD'er Pais, dat hij verwacht dat de Wet op het Basisonderwijs in 1984 kan worden ingevoerd. In het re geerakkoord van het huidige kabinet is die datum echter niet meer terug te vinden. In 1982 is 50 miljoen gereserveerd voor basisschoolexperimenten. Voor het onderwijs aan cultu rele minderheden wordt 170 miljoen uitgetrokken. Hoewel daar in de onderwijs begroting met geen woord over wordt gesproken, zal mi nister Van Kemenade komend jaar het aantal middenschool- experimenten uitbreiden. Te vens wordt zo spoedig moge lijk een voorbereidingswet in gediend, die de experimentele middenschool een wettelijk houvast moeten bieden. HOE DE STAAT EEN GULDEN ONTVANGT.. (op kasbasis en voor af Ir I ONTWIKKELING NATIONALE Mlliord 5CHUL0 I binnenland en buitenland EN h0E DE"Sr44^ - GULDEN U ITGf% C/Of (afgerond» bedragen) JUSTITIE den begeleidt", aldus De Rui ter in de toelichting op zijn be- DEN HAAG Minister De Ruiter, die met Van Agt en Van der Stee behoort tot de ministers uit het vorige kabi net die op dezelfde post blij ven, wil in de komende jaren veel aandacht besteden aan de uitbreiding en verbetering van de gevangenissen in ons land. Op De Ruiters uitdrukkelijke verzoek zal het nieuwe kabi net zelfs extra geld ter be schikking stellen om deze be leidsplannen te kunnen ver wezenlijken. Volgens De Ruiter is het hard nodig, dat het nijpend tekort aan plaatsruimte in de be staande gevangenissen snel wordt opgeheven. In samen werking met de Rijksgebou wendienst wordt daartoe een meerjarenprogramma voor de verbouw en nieuwbouw van gevangenisen opgesteld. Ook wil de minister speciale maat regelen nemen ten behoeve van minderheden en pro bleemgroepen (zoals drugs verslaafden) in de gevangenis sen. Tevens kondigt de minis ter aan, dat hij zo snel moge lijk wil beginnen met het op leggen van alternatieve straf fen aan jeugdige wetsovertre ders. Tenslotte wil De Ruiter de taak van de gevangenbe waarders uitbreiden, waardoor voor veel bewaarders bijscho ling nodig is. „De bewaarders- functie zal worden vervangen door die van een inrichtings werker, die de gedetineerden bij de verschillende bezighe- ok voor de verbetering en verlenging van de opleiding van rijkspolitie-agenten krijgt De Ruiter extra geld. Begin volgend jaar zal met de nieu we opleiding al een begin wor den gemaakt. Hoog op De Rui ters verlanglijstje staat ook een serie maatregelen om de zware werkbelasting bij de rechterlij ke macht te verlichten. Eind dit jaar is een studie hierover gereed. De Ruiter kondigt al vast aan, dat in elk arrondisse ment een aparte officier van justitie moet worden aange steld, die zich bezighoudt met fraudebestrijding. Wat de wetgevende arbeid be treft, zal het beleid van De Ruiter ten opzichte van zijn vorige ministerschap niet ver anderen. Tiidens het eerste ka binet-Van Agt werd De Ruiter al veelvuldig door (politieke) vriend en vijand geprezen om de voortvarende manier waar op hij knelpunten in de juridi sche sfeer aanpakte en verou derde bepalingen uit verschil lende wetten verwijderde. De minister kondigt thans in zijn begroting onder meer de vol gende wetsontwerpen aan: verbetering van de rechts positie van onwettige kinde ren; regeling van het vermogens recht voor ongehuwd samen wonende mensen; een grootscheepse herzie ning van de militaire straf rechtspraak; bescherming van de per soonlijke levenssfeer in ver band met persoonsregistraties; een regeling waardoor eige naren van motorrijtuigen aan sprakelijk worden gesteld voor overtredingen die door ande ren met hun voertuig worden begaan. Honderdduizenden vragen de fiscus om voorrang DEN HAAG - Dit jaar zijn er bijna vijf miljoen belastingplichti gen voor de inkomstenbelasting, een kleine honderdduizend mensen meer dan vorig jaar. Het gaat hier om hen, die niet kun nen volstaan met het betalen van loonbelasting. De belasting dienst wordt nog steeds overspoeld door mensen, die menen geld van de fiscus terug te kunnen krijgen: Honderdduizenden aan giftebiljetten komen daarvoor binnen en ruim anderhalf miljoen van de indieners ervan denken zoveel terug te krijgen van de fiscus, dat zij om een voorrangsbehandeling verzoeken. Er zijn al plannen in de maak om de aanvragen om terugbetaling in te dammen en wel door de grens, waarboven men terugbetaling kan krijgen, te verhogen. In verband met de klacht, dat het allemaal zo ingewikkeld wordt, zal volgend jaar in een aantal belastinginspecties een nieuw aangiftebiljet worden beproefd. Een groot aantal belas tingplichtigen zal daar kunnen volstaan met het invullen van een deel van het biljet. Ook voor de belastingdienst betekent dit een vereenvoudiging. Dat het invullen van een aangiftebiljet een moeilijke zaak is, bleek in Arnhem waar men, bij wijze van proef, samen met een belastingambtenaar zijn formulier kon gaan invullen als men er zelf niet uit kwam. Meer dan tien procent van de aangifteplich- tigen kwam om hulp vragen, een andere tien procent vroeg tele fonisch informatie. Dit experiment wordt volgend jaar uitge breid. Fiscus merit stagnatie in autoverkoop ook DEN HAAG - Ook bij de belastingdienst bemerkt men, dat er stagnatie zit in de groei van de autoverkoop. Het aantal eerste aangiften voor de wegenbelasting voor een nieuwe wagen daal de. Maar ook het aantal overschrijvingsaangiften (tweede handswagens) nam af. In 1980 waren het er niettemin resp. 1.370.000 en 1.330.000. Kennelijk bewaakt de burger zijn uitga venpatroon kritischer. Dat blijkt onder meer uit het toenemend aantal aanvragen om teruggave van motorrijtuigenbelasting. Ook valt een duidelijke vermeerdering te constateren van het aantal autobezitters, dat de wegenbelasting per kwartaal gaat be talen in plaats van per jaar. Midden - en kleinbedrijf zakt steeds verder weg DEN HAAG Het komende jaar zal de overheid 42 miljoen gulden moeten uittrekken om leningen te dekken, die onderne mers in het midden- en kleinbedrijf niet kunnen aflossen. Dit jaar zal de overheid 25 miljoen gulden voor soortgelijke gevallen moeten uitgeven. De vooruitzichten voor het midden- en klein bedrijf blijven ook in het komende jaar slecht als gevolg van de inkomensmatiging. Andere dan financiële maatregelen om het midden- en kleinbe drijf te helpen, ontbreken vrijwel in de begroting. Wel komen er vijf consulenten extra in dienst die het midden- en kleinbedrijf met raad en daad bij moeten staan. Het vorige kabinmet had eveneens het plan opgevat om in 1982 subsidies te gaan geven voor collectieve huisvesting van meerdere kleine bedrijven, waarbij apparatuur door de ondernemers gezamenlijk wordt ge bruikt Van Agt levert21.000 in DEN HAAG Premier Van Agt verdient volgend jaar bruto een bedrag van 208.200 gulden. Dat is precies 21.000 gulden min der dan vorig jaar. Die inkomstendaling is het gevolg van een daling van de ambts- en representatiekosten van bewindslieden. Die toelage bedraagt nu 32.500 gulderi tegen 12.000 gulden vol gend jaar. Het een en ander is te lezen in de toelichtende staat van uitgaven van het ministerie van algemene zaken, dat be heerd wordt door de minister-president. Een gewone minister als die van landbouw en visserij (de CDA 'er Jan de Koning) moet het volgend jaar doen doen met 196.000 gulden bruto. Hij krijgt geen speciale toelage zoals Van Agt. Kiesrecht in het buitenland DEN HAAG Minister van Thijn (binnenlandse zaken) zal zo spoedig mogelijk een wetsontwerp indienen waardoor Nederlan ders die in het buitenland werken ook aan de verkiezingen kun nen deelnemen. Het wetsontwerp zal voorlopig alleen mensen betreffen die bij Nederlandse ambassades in den vreemde werk zaam zijn, voor dienstplichtigen die in het buitenland zijn gele gerd en voor Nederlandse bemanningsleden uit de zee- en bin nenvaart. Later kan het aantal categorieën nog worden uitge breid. Het stemmen zal per brief moeten gebeurep. Het bedoelde wetsontwerp wordt aangekondigd in de begroting die nog is opgesteld onder verantwoordelijkheid van (ex-) minis ter Wiegel. Van Thijn heeft inmiddels al laten weten, dat hij dit wetsontwerp zal overnemen. Dat geldt ook voor het nog in voor bereiding zijnde wetsontwerp, dat buitenlanders die langer dan vijf jaar in Nederland wonen het recht geeft, deel te nemen aan de gemeenteraadsverkiezingen. Richtlijnen voor servicekosten DEN HAAG De regering gaat richtlijnen en aanbevelingen opstellen voor de vaststelling van servicekosten, die aan huur ders in rekening worden gebracht. In de aanbevelingen zullen onder andere de stookkosten veel aandacht krijgen. De landelij ke overkoepelende organsiaties van verhuurders zullen in het overleg, dat nog dit jaar begint, worden betrokken. JUSTITIE HAAG Actie voeren mag, maar actie voe- en met gebruik van geweld is volstrekt verwerpe lijk en dient dan ook krachtig bestreden te wor sen. Dit is in het kort de opvatting die de procu- teurs-generaal (openbare aanklagers) bij de vijf ge- j£c>tshoven n ons land uitdragen in de inleiding hun jaarverslag over 1980. Het jaarverslag is •ijlage bij de begroting van Justitie gevoegd. P* procureurs-generaal gaan in hun verslag diep •n op de reeks van verstoringen van de openbare orde die ons land in 1980 heeft gekend, zoals harde kraakacties in Amsterdam en Nijmegen, de rellen tijdens de inhuldiging van koningin Beatrix en de blokkades van binnenschippers. Het jaar 1980 kan volgens de procureurs weliswaar niet vergeleken worden met „erkend roerige jaren" als 1566, 1672 en 1918, maar „door de beoefenaren der openbare ordeverstoring mag het niettemin als een vrucht baar jaar worden herdacht". De procureurs nemen vervolgens krachtig stelling tegen actievoerders die menen met gebruik van geweld hun doel te kunnen bereiken, waardoor „niet zelden ernstige lichamelijke qp matériële schade aan onschuldigen wordt berokkend en waardoor het klimaat in de Nederlandse samenleving bedenkelijk dreigt te verkillen". De procureurs tonen er begrip voor, dat mensen tegen problemen als woningnood, werkloosheid, kernenergie en de bewapeningswedloop in opstand komen. „Dat die zorg en onrust op velerlei wijzen, in en buiten de volksvertegenwoordiging, tot ui ting komen, valt eerder toe te juichen dan te be treuren", aldus de procureurs. Zij voegen echter aan toe dat door het gebruik van geweld het posi tieve' effect dat egn actie kan hebben, geheel teniet wordt gedaan. De procureurs betreuren het, dat de politie vaak niet in staat is, alle rellenschoppers te arresteren. Tijdens de rellen op koninginnedag 1980 was dat zelfs bijzonder moeilijk, omdat er al zoveel politie moest worden ingezet voor het hand haven van de orde bij het inhuldigingsfeest. De procureurs stellen echter dat het eigenlijk onver teerbaar is dat bepaalde vormen van straatterreur of andersoortig geweld ongestraft kunnen blijven. Zij lichten dit toe met het volgende voorbeeld: „Het is voor de ouders van de zoon die zij naar de kinderrechter moeten vergezellen omdat hij een winkelruit heeft ingegooid, niet goed te verwerken dat hun zoon wordt veroordeeld en zij de schade te dragen krijgen, terwijl zij 's avonds op de buis ge presenteerd krijgen hoe talloze zonen van andere ouders ongestraft straten vol winkelruiten vernie len". De procureurs bepleiten dan ook een krachti ger vervolgingsbeleid tegen actievoerders en rel lenschoppers die ernstige strafbare feiten plegen. Daartoe is nodig: verbetering van de wettelijke middelen en van de organisatiestructuren en tech nische uitrusting van de politie. Ook bepleiten zij meer overleg tussen ♦actievoerders en overheden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15