De leefbare bejaardenflat IN EN OM HET HUIS EN OM DE KAS m I Lelie:snelle groeier in sierteeltsector Nieuw deksel Nieuwe verpakking van planten slaagt ND EN TUINBOUW/IN EN OM HET HUIS Exclusief fietsslot TINY FRANCIS Met het najaar aangebroken, is er een ruime variatie van bloe men aan de veilingen. Vooral het aanbod van snijbloemen is ruim, maar ook de potplanten geven veel keus met forse aan voer. De zomerbloemen zijn eveneens aan bod en zo komt het dat er een levendige handel bestaat. Bovendien zijn het de weersomstandigheden die een gunstige invloed uitoefenen op de totale aanvoer, ook al werken de koudere nachten wel remmend. Bijzonder ruim was het aanbod van violieren aan de CCWS en ook de lelies nemen een belangrijke plaats in. De aanvoer van standaard-anjers is ook opvallend groot en overtreft die van andere jaren. De handel toont gelukkig goede belangstelling, zodat de door draai kan worden vermeden. In het algemeen ligt het aanbod van bloemen boven dat van vorig jaar. Nadat begin van vorige week de prijzen voor som mige produkten nogal bleven steken, herstelden zij zich in de laatste dagen van de week. De gerbera en anjers lagen boven het prijspeil van dat van vorig jaar om deze tijd hoewel moet worden gezegd dat de rozen nogal goedkoop waren, ondanks de flinke afname. De gemiddelde prijs van de anjers lag rond de 35 cent, de trosanjers op Iets boven de 30 cent. De grootbloemige rozen bleven op gemiddeld 25 cent steken en dat is niet zo best. Er kan worden verwacht dat de topaan- voeren van rozen achter de rug zijn en geleidelijk deze zal be perken. De troschrysanten in jaarrond waren gemiddeld tegen de 40 cent en normaalcultuur bracht het tot 1.10. De aanvoer van de chrysanten begint op gang te kpmen. De freesia die dit seizoen royaal werd aangevoerd, handhaaft zich met redelijke prijs. De veelbesproken gerbera is wat beter in prijs gekomen, gemiddeld rond de 50 cent. De gladiolen zijn het hoogtepunt weer gepasseerd, hoewel er nog een stevig aanbod was, met afnemende belangstelling door de handel. De handel begint weer op gang te komen, ook wat het buiten land betreft. Met de potplanten gaat het de goede richting uit. Er kan worden verwacht dat de aanvoer zich In de komende weken bij de CCWS zal gaan uitbreiden. Er blijkt In het algemeen een ruime keus van soorten aanwezig te zijn van uitstekende kwaliteit. Er kan worden gesteld dat dit niet alleen de vaste soorten betreft, maar dat er ook veel nieu we soorten worden aangeboden, die het redelijk goed doen. Daaronder vallen ook 'diverse soorten van hangplanten die goede belangstelling trekken. Ook de cyclamen nemen een steeds ruimere plaats In. Er zijn veel bloeiende planten, waarvoor ruime belangstelling bestaat. De introductie van een nieuwe verpakking schijnt reden te ge ven tot goede verwachtingen, bijzonder uit de richting van de grootwinkeliers, die hierdoor minder last hebben van de ver pakkingsproblemen. Bij de CCWS wordt middels een enquête onder de kooplieden nagegaan of het mogelijk is de verkoop middels veilingklok uit te breiden. Tot dusver wordt vooral via het bemiddelingsbu reau veel omgezet. Er wordt ook scherper gelet op de kwali teit van de planten. Vooral gezien de nog steeds uitgebreide- ner aanvoer van potplanten is het wel noodzakëlijk de gang van zaken stevig in de hand te houden. Wat deze week be treft, gezien de nog milde weersomstandigheden kan wel wor den verwacht dat de aanvoeren mogelijk zich wat wijzigen, maar niet veel zullen verminderen. Over de prijzen valt dan ook weinig te zeggen, hoewel kan worden geconstateerd dat het publiek goede Interesse, bijzonder voor de bloemen, blijft houden. LEIDSE COURANT MAANDAG 14 SEPTEMBER 1981 PAGINA 9 Familiewapen in het tapijt Zou het kunnen zijn dat de meubelindustrie -in gedachte althans- enige jaren op de voortvliedende tijd verloren heeft ge nieuwste trend in vloerbe- deking zou het de leek doen denken: hoogpolig tapijt met het eigen familiewapen erin „afgedrukt". Een leuke luxe, ongetwijfeld Imago-verhogend naar de bu ren toe. Maar als imago uit tapijt moet komen van honderd gu- den per vierkante meter wordt het wel erg kostbaar. Tè kostbaar voor de zwaar noodlijdende mens van van daag de dag. Drie, vier jaar geleden had het nog gekund, huisinrichters, toen zochten we nog naarstig naar een uit weg voor ons geld. De auto was er, de kleuren-tv idem, net als de tweede auto en de zeilboot. Wat nu gezongen Ha, ha, een familiewapen in het tapijt, dat zal de buurman aan het denken zetten. Maar nu, nee, te laat. Mis schien een paar bedrijven, die in het kader van hun „huisstijl" nog wat over heb ben voor een aparte vloerbe dekking. Interessant om je relaties te vertellen, dat het huisteken door middel van achtduizend computerge stuurde stralen in het -hoog- i polig- tapijt is geperst. Verder goed om je voeten op af te vegen. De Loupe voor verzamelaars Wie spaart die heeft wat. Ver zamelaars zijn spaarders van nature, zijn zodoende in tij den van schaarste de laat- sten, die het loodje zullen leg gen. Waarschijnlijk onder dat motto is het Telegraafcon cern op het allerlaatste „bla dengat" in de consumenten markt zijn gesprongen. De komst van de periodiek j,,De Loupe", weekblad voor grote en kleine verzamelaars ën (voor we ze vergeten) be leggers, is nauwelijks op an dere gronden te verklaren. De uitgever van het blad schat dat er in ons land op zijn minst een miljoen verza melaars zijn van postzegels en munten. „Maar ook wijn-, itiek en oude aandelen-ver- imelaars komen in „De Lou- l" aan hun trekken, in brede doelgroep, u leest J: als u nog andere verza- /nalsuggesties heeft bent u welkom. Het blad zal er gaar ne aandacht aan besteden. Er verschijnen steeds nieuwe soorten Nederlandse appelen in de winkel, maar hoe ze allemaal heten is niet altijd duidelijk. In 1tet nieuwe seizoen behoort dit probleem echter tot het verle den: op iedere kist appelen wordt een kistkaart aangebracht, waarop de naam en enige bijzonderheden van de appel staan vermeld, zoals een omschrijving van de smaak en de verwer kingswijze. Deze kaarten worden uitsluitend gebruikt voor 1e kwaliteit, dus de consument weet meteen dat hij een prima appel voor zich heeft. Binnenkort zal de Nationale Appelkrant verschijnen met pro- duktinformatie en recepten. Deze is voor de konsument gratis verkrijgbaar bij de groentehandel en de groente-afdeling van de supermarkt. Weg uit de eigen, ver trouwde omgeving. Maar een gezellig en praktisch ingerichte kamer in het bejaardentehuis of de verzorgingsflat kan veel van dit gemis vergoeden. Een fietsslot van heb ik jou daar. Zelfs met de meest geavan ceerde wapenen krijg je „De Citadel", want zo heet de nieuwe Rolls onder de fietssloten, niet aan stukken. Het slot is on langs op de markt gebracht door „Third Wave Carries", Ploegstraat 60 in Amsterdam. Het zal speciaal bedoeld zijn voor verkoop aan wielrijders die herhaalde malen ten prooi zijn gevallen aan fietsendieven. Of voor fietsers die een tweewieler bezitten van grote waarde. De normale fietser investeert tenminste niet gauw tussen de 100 en 300 gulden in een slot. Ook al is dat slot dan, volgens de leverancier, bestand tegen allerhande zware voorwerpen: domme krachten, bijlen enz. Bovendien zijn bijter\de zuren kansloos. Een schitterend slot, kortom. En het is grodt genoeg om de fiets aan een regenpijp of lantaarnpaal vast te klinken. Blijft de vraag of je niet goedkoper uit bent met een normaal slot (voor een tientje), gecombineerd met een verzekering. In elk geval ben je dan ook bij diefstal gedekt en -ook al gelooft de leverancier heilig in de onvermurwbaarheid van Citadel- tot nu toe is het diefstalbestrijders nog nooit gelukt dieven com pleet voor het blok te zetten. Fietsendieven vinden ook hier geheit iets op: desnoods nemen ze de hele regenpijp mee. Verspilling van energievoorlichters Onder de titel „Terugblik en momentopname" heeft het Minis terie van Economische Zaken een brochure verspreid waarin een overzicht wordt gegeven van vijf jaren strijd ten behoeve van de energiebesparing. Een schitterend boekwerkje, dat moet gezegd. Er staat precies in hoe hard de overheid gestre den heeft om haar land de bezuinigingsdrift in te prenten. Vie rendertig pagina's roemrijke historie. Overmatig ruim afge drukt op het allerdikste papier. Wit natuurlijk, recycling papier toont zo armoedig, nietwaar. En met veel -vier- kleuren druk. We hebben uitgerekend dat van de vierendertig pagina's er tien bijna volledig onbedrukt zijn: wit papier dus, met hier en daar een enkel fotootje. Wat zou zo'n brochure aan energie gekost hebben? Voorop de brochure staat in grote letters: „Wat 5 jaar campagne voor „verstandig met energie" heeft opgeleverd". Bij Economische Zaken kennelijk niet veel meer dan verstand van een mooie brochure. En zoiets zeurt over dichte gordij nen. Schoen met zakjes Trimmen blijft onze aandacht houden. En dus ook die van de schoenfabrikanten. Ze hebben iets ge vonden, weaardoor u -in theorie- zelfs uw onderbroek niet meer nodig heeft om in razende snelheid uw wekelijks trim- circuit af te leggen. Schoenen met zakjes: het „ei" van Columbus. Een stel prach tige gymschoenen (liever gezegd „joggingschoenen,,) met aan de wreefzijde een practisch huisje om uw sleutels in te doen (of uw tientje om aan het eind van de rit een stevige pot bier te drinken). De schoenen heten „KangaROOS". In tal van schoenwinkels zijn ze al verkrijgbaar. VI De lelie is een opmerkelijk snelle groeier in de sierteelt sector. Dat is ook te zien in de orderboeken van de bloembollenexporteurs. Drie jaar geleden exporteerde men 52 miljoen leliebollen, maar dat aantal is nu al op bijna 906 miljoen gekomen. Weinig andere bolgewassen kunnen op zo'n snelle groei wijzen. Het ziet er naar uit dat de opmars voorlopig niet tot staan wordt gebracht ook. Het is niet onmogelijk dat men pas aan het begin van een ontwikkeling staat. Dat is dan vooral te danken aan het werk van de veredelaars uit Holland en aan hen die nieu we rassen uit Amerika heb ben gehaald. Die rassen wer den hier getest en verder voortgekweekt. Later kwa men ze onder al dan niet ge wijzigd? namen hier in de handel. Kruisen De veredelaars hebben van het ingevoerde materiaal een dankbaar gebruik gemaakt om er verder mee te kruisen. Met succes! Moest men nog geen tien jaar geleden stad en land afreizen om een goe de gele Midcentury-lelie te vinden, vandaag zijn zeker tien verschillende gele culti- vars beschikbaar. Natuurlijk zullen dat niet allemaal blij vers zijn. Het aantal wijkers zal niet onderschat moeten worden. Omdat men voortdu rend verder op de goede weg komt, komen er steeds bete re rassen. Er zijn de laatste paar jaar ook verschillende kleuren en vormen naar vo ren gekomen die men tot dan toe niet kende in de lelies. Met name in de witte Midcen- tury-typen is opmerkelijk veel goeds naar voren gekomen. De Rijnsburgse veredelaars Gebr. Vletter en De Haan hebben een aantal nieuwe ty pen geïntroduceerd en zullen er de komende jaren nog meer op de markt brengen. Rode, oranje, gele, witte en tweekleurige Midcenturies zullen binnen afzienbare tijd uit voorraad leverbaar zijn. Nieuwe rassen die ook ge schikt zijn voor Jaar-rond-cul- tuur en die zullen de vraag naar lelies doen toenemen. Insiders zijn er dan ook van overtuigd dat de lelie nu pas echt zal gaan doorbreken in de bloemenhandel. Doorbraak Ze lijken het gelijk aan hun zijde te hebben. Want de ex port van leliebollen mag in drie Jaar verdubbeld zijn, als men het lellegebeuren op de Nieuwe gele lelies zijn straks uit voorraad leverbaar. vaderlandse bloemenmarkt nader analyseert, ziet men een ontwikkeling zó onstui mig als geen enkel ander bol gewas ooit heeft weten te be werkstelligen. Dan blijkt dat In 1970 nauwelijks 10 miljoen takken lelies voor de veiling- klokken werden gereden, maar In 1979 registreerde men een aanbod van 147 mil joen stuks! Vorig Jaar viel de aanvoer Iets terug. Dat was vooral een gevolg van het veel te eenzijdige aanbod. Het was de oranje Enchant ment wat de klok wenste te slaan en er kan op een gege ven moment ook van het goe de wel wat te veel komen. Vooral als men dan ook nog veel te onrijp gaat snijden met als gevolg dat de meeste knoppen niet open komen. Of als men in een periode van lage prijzen de bloemen te lang in de koelcel gaat bewa ren, want daar kan Enchant ment helemaal niet tegen. Stormachtig Afgezien van dat laatste: de groei van de lelies Is zodanig geweest dat het woord „stormachtig" enige malen te slap is. Een produktie van 147 miljoen taken per jaar volgens de berekening van de onsterfelijke heer Bartjens betekent dit dat men iedere dag - en zeven dagen per week! - 400.000 takken lelies moet snijden, veilen en aan de man brengen. Hoewel een fors deel van de leliebloemen werd geëxpor teerd, zagen de bollenexpor- teurs toch kans de verkoop van leliebollen op te voeren. In West-Dultsland was de groei niet zo spectaculair. Daar kwam men In drie jaar van 15 miljoen op 17 miljoen stuks. Dan dient men wel te bedenken dat een aanzienlijk deel van de hier geveilde le liebloemen ook naar Duits land ging en dat pleegt nu niet bepaald de bollenver- koop te stimuleren. Sterke groei Veel sterker groeide de ver koop van leliebollen in Frank rijk, waar men In drie jaar van 14 miljoen naar 23 miljoen stuks ging. Nog frappanter was de ontwikkeling in Italië. Ondanks kabinetscrises aan de lopende band en ondanks een inflatie van hier tot gin der, steeg de verkoop van le liebollen ginds explosief. In 1978 wisten de exporteurs er 8 miljoen te verkopen, maar vorig jaar waren de Italianen goed voor 22 miljoen leliebol len. De meest onstuimige groei maakten de lelieverko pers in Engeland mee. In 1978 kochten de Britten 3 miljoen leliebollen, maar vorig jaar al 14 miljoen stuks! Daar is de omzet in drie jaar tijd dus verviervoudigd! Nieuw afzetgebie den In een klein land als Oosten rijk werd de omzet in drie jaar tijd dan ook verdubbeld: van 1,7 miljoen naar 3,4 mil joen stuks. Ook Zwitserland koopt jaarlijks tussen de 3 en 4 miljoen leliebollen. Meer af zetgebieden zitten er aan te komen. Met name rond de Middellandse Zee. Zo is de verkoop in Griekenland ook aan het stijgen. Men begon drie jaar geleden met 35.000 stuks, maar nu zijn het er al 211.000 geworden. Nog geen aantallen om opgewonden brieven over naar huis te schrijven, maar de Griekse bloemkwekers kenden een paar jaar geleden de Holland se lelies alleen maar van het- horen-zegen. Zo is het ook in Spanje, waar de verkoop in enkele Jaren van 150.000 stuks naar 630.000 bollen ging. Joegoslavië kocht in 1978 zo'n 337.000 leliebollen, maar vorig jaar waren dat er al 1.360.000 geworden. Amerika Een land als Amerika, waar de laatste tien jaar erg veel nieuwe lelies zijn gewonnen die voor een deel ijlings naar Holland werden gehaald, blijkt niettemin nog heel wat lelies „grown in Holland" te importeren. In 1978 kwam men op een verkoop van 1.170.000 stuks, maar vorig jaar stuurden de Hollandse exporteurs al 2.780.000 lelie bollen over de Atlantische Oceaan. Qua areaal staat de lelie In Holland met 1250 ha op de vierde plaats achter resp. de tulp, de gladiool en de narcis. Als de lellekwekers hun ver stand gebruiken en het areaal geleidelijk laten toenemen, dan zit de kans er zeker in dat de lelië qua areaal binnen enkele jaren de narcis van de derde plaats zal verdwijnen. Voor oudere mensen komt vaak het moment dat ze voor de beslissing staan: in het oude huis te blijven wonen waar elke hoek bekend is of de grote stap te wagen naar de fonkelnieuwe bejaarden flat. En die beslissing is erg moeilijk. Oudere mensen hechten aan hun huis, ze ken nen hun buren al jaren, fre quenteren steeds dezelfde winkels waar ze persoonlijk bediend worden. Ze zijn in hun buurt geworteld. Maar voor wie dan toch het eigen huis in de steek laat en de grote stap waagt naar het be jaardentehuis of verzorgings flat, hier enkele tips: Kies bij voorkeur een anti- statische vloerbedekking. De meeste bejaardenflats heb ben vrij kleine kamers. Wan neer 's winters bij flink sto ken de lucht in een kleine ka mer te droog wordt, kan kunststof vloer- of stoelbekle- ding bij aanraking kleine „schokjes" geven. Dat is net zoiets al het „knetteren" van de haren van sommige men sen als ze er na het wassen een kam doorheen halen. Dat overspringen van elektrische vonken kan ook gebeuren bij vochttekort in een kleine ruimte. Een goede luchtbe vochtiger is dus nooit weg. Op gevorderde leeftijd is dit „schokeffect" erg hinderlijk. Neem vloerbedekking met een lichte kleur. Dit maakt de kamer groter. Nog meer ruimtelijk effect krijgt men als de plint wordt meebekleed. Vloerbedekking moet ook per se brandvrij zijn en er mogen geen giftige gassen bij brand loskomen, wat bij sommige tapijtsoorten het geval is. Niet leuk om te lezen, wel verstan dig om te weten. Met gordij nen van hetzelfde laken een pak; die gaan snel in vlam men op. Vlamwerende lakens en -dekens zijn een noviteit (Confectiefabriek G.H.Kayser, Enschede, beter bekend als Lonneker Fil de Force Kle ding). De meubelen moeten als het even kan van „thuis" meegenomen worden en hier is kiezen geboden. Waaraan men het meest gehecht is, klemt men in de armen en poot het in de nieuwe lee fruimte. Te grote stukken gaan naar de kinderen. Gaat men verhuizen wegens tingen, die veel voor ouderen en alleenstaanden te bieden hebben. In veel gevallen doet men aan „meer beweging voor ouderen", volksdansen, zwemmen, kaarten en menige stad of dorp heeft consulen ten in dienst, die in samen werking met Werkgroepen Bejaarden ideeën aandragen en tot leuke oplossingen ko men. Ij, Enkele tuinders zijn vorige week begonnen met het dekken g van hun bakjes tomaten met een nieuw deksel. Men hoopt dat u deze proef beter zal slagen dan de vorige. Het toen gebruikte deksel was van een kleefrand voorzien die op het ruwe hout 0 van de bakjes gemakkelijk losliet. Het nieuwe deksel is gecoat (kan dus tegen vocht), is door de tuinder gemakkelijk op de bakjes aan te brengén en is van een groot aantal ventllatiega- ten voorzien. Wij geven dit deksel een grote kans „het te gaan - maken", al moeten misschien nog enkele kleine wijzigingen worden aangebracht. Verlopen de proefnemingen naar wens en wordt in de toekomst het dekken van de tomaten door de kwekers een normale zaak, dan heeft het gehele aan- en af- voerpatroon op de veilingen een grote verandering onder gaan. Meer informatie voor consument over appelen stijve gewrichten waardoor men zich thuis moeilijk kan handhaven, koop dan een „bekroonde" bejaardenstoel (die is er) met een wat hogere en niet te diepe zitting en rug, alsmede stevige armleunin gen. Dit loont. Voor hetzelfde euvel, stijve benen, is het ver standig een nieuw hoog bed te kopen, waarin men moeite loos op de rand kan gaan zit ten en zich ongeveer uit deze houding (of staande) in bed Maar men moet ze zoeken. En bovendien organiseren veel gemeenten en wijkcentra evenementen om aan mee te doen. Den Haag bijvoorbeeld organiseert cursussen in vreemde talen, gymnastiek voor ouderen, pottenbakken, fotograferen. Amsterdam heeft ook verschillende ob jecten; het handigste is erop uit te trekken en bij de ge meente van inwoning te infor meren naar stedelijke stich- kan laten rollen. Verder kan een grondverlichting onder het bed worden gemonteerd; er zijn seniorbedden die dit gemak al hebben. Dienstverlening De bejaarde in de flat hoeft zich overigens volstrekt niet te vervelen. Juist doordat er zoveel mensen van dezelfde leeftijd bij elkaar zijn, onstaan er vaak goede contacten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9