IMF: steun voor beleid Reagan en Thatcher Relatie VS-Israël-Zuid-Afrika bloeit op Rapport Rode Kruis over toestanden in Noordierse gevangenis Hongarije: kans op optreden tegen Solidariteit groeit VERTAALFOUT MET DYNAMIET buitenland Fransman hoeft niet in computer Complot in Egypte opgerold SCHMIDT: Ik zou Reagan neutronen wapen hebben afgeraden VREES VOOR „EEN GEVAARLIJKE DRIEHOEK" Het zijn de Sow jet tanks, niet de Navo- defensie die de vrede in Europa bedreigen Russen zouden dodelijk gif gebruiken in Zuidoost Azië LEIDSE COURANT MAANDAG 14 SEPTEMBER 1981 PAGINA 7 (Van onze correspondent Roger Simons) i LONDEN De Britse regering bekijkt deze week een rapport van het Internationale Rode Kruis (IRK) over de toestanden in de beruchte afgelopen juli vijf dagen doorgebracht in Noord-Ierland, om na te gaan of de eisen en klachten van de republikeinen gerechtvaardigd Maze-gevangenis van Belfast, waar momenteel 7 republikeinse veroordeelden in hongersta king zijn. Drie inspecteurs van het IRK hebben Het IRK had jaren geleden al voorgesteld een der gelijk onderzoek te doen. Minister Humphrey At kins van Noord-Ierland werd echter pas deze zo mer door de openbare mening gedwongen de ver eiste toestemming te geven, dit als gevolg van de internationale weerslag van de hongerstaking. De vertegenwoordigers van het Rode Kruis heb ben in de Maze gepraat met republikeinen, die toen van plan waren hun actie tot de dood toe vol te houden. Er zijn al tien hongerstakers gestorven. Vijf nemen nu op verzoek van hun familie onder medisch toezicht weer voedsel tot zich. De Britse regering is niet verplicht het IRK-rap- port te publiceren. Minister Atkins schijnt echter wel van plan te zijn de pers volledig op de hoogte te brengen van de inhoud, die naar verluidt het al gemene gevangenisregime nergens afkeurt. Ondertussen gaat de hongeractie in de Maze ge woon verder. Vanmorgen meldde zich een nieuwe kandidaat voor de hongerdood: de 21-jarige Gerard Hodgins, de vroegere celgenoot van wijlen Bobby Sands. Hoe lang de staking nog zal duren, blijft een open vraag. Sommige waarnemers verwachten een vrij spoedig einde, terwijl anderen voorspellen dat de actie nog vele maanden zal aanhouden, zonder dat de regering Thatcher concessies doet KRAP GELD-BELEID ABSOLUUT NOODZAKELIJK WASHINGTON De inflatie in de industrielanden kan al leen worden teruggedrongen als de vraag in de hand wordt gehouden, met andere woorden als er minder wordt uitgege ven. Een rem op de groei van de geldomloop is daarvoor ab soluut noodzakelijk, samen met een aangepast belastingbe leid. Alleen op deze manier kan de strijd tegen de inflatie succes hebben. Dit schrijft het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in zijn jaarverslag over 1980. Het IMF houdt in zijn verslag een duidelijk pleidooi voor een monetaire politiek zoals die wordt toegepast door de regeringen van Reagan en Thatcher. Dat aan zo'n politiek ook bezwaren ldeven is het fonds bekend. Het is zeer goed mogelijk dat de produktie lange tijd zeer laag blijft, terwijl de werkloosheid al maar op zich heen grijpt. De industrielanden zullen zich deze offers echter moeten getroosten, zo meent het IMF, willen zij hiln economieën weer gezond krijgen. Lichtpunten Buiten deze sombere boodschap maakt het fonds in zijn jaarvers lag melding van een aantal lichtpunten. De olieprijzen zijn de laatste maanden gestabiliseerd, en het ziet er niet naar uit dat daar voorlopig verandering in komt. Veel industrielanden zijn er bovendien in geslaagd de loonkosten binnen de perken te houden. Positief is in de ogen van het IMF ook dat de samen hang tussen economische groei en olieverbruik veel minder nauw is geworden. De industrielanden verbruiken op het mo ment net zoveel olie als in 1973, terwijl hun gezamenlijk bruto n nationaal produkt met reëel negentien procent is gegroeid. Ten s'slotte zijn de geldoverschotten van de olieproducerende landen, tnde zogenoemde oliedollars, weer vlot in de omloop gebracht Arme landen Uiterst zorgelijk is, zo schrijft het IMF, de situatie bij de circa negentig olie-importerende ontwikkelingslanden. Zij dreigen het slachtoffer te worden van de hoge rentestand en inzakkende vraag naar hun goederen in het Westen. Reden temeer voor de geïndustrialiseerde landen om orde op zaken te stellen, zo schrijft het fonds. PARIJS De Fransen zullen geen identiteits bewijs krijgen dat door een com puter te lezen is. De minister van binnenlandse za ken, Gaston De- ferre, maakte za terdag bekend dat door dit plan, dat nog onder presi dent Giscard was ontworpen, een dikke streep ge haald heeft Het plan ontmoette destijds veel kri tiek van de linkse iitie. In de omgeving van Pa- ijs was al een deel van de identiteits kaarten uitgereikt en het lag in de be doeling dat alle Fransen in 1983 i'n kaart op zak zouden moeten neoDen. ue gege- zouyden wor- den opgeslagen in zes hoofdcomputers die in verbinding zouden staan met alle kantoren van de prefecten en sub-prefecten. Met enkele aanslagen op het toetsenbord zouden dan de per soonlijke gegevens van iedere Frans man kunnen wor den opgeroepen. De regering Mit terrand bestempelt de nieuwe identi teitskaarten als een gevaar voor de persoonlijke vrij heid van de Frans man en heeft de kaarten nu verbo den. Trein ongeluk in Portugal Zes personen kwamen om het leven en vijfenveertig raakten er gewond bij een nachtelijke botsing tussen drie treinen op de lijn Lissabon Oporto. Het ongeluk gebeurde in het weekeinde nabij Fatima, 140 kilometer ten noorden van Lissabon. BOEDAPEST De Hongaarse communistische partij heeft giste ren gewaarschuwd voor de steeds groter wordende mogelijkheid van communistisch optreden te gen de Poolse vakbond Solidari teit. De partij liet weten, dat Hon garije en andere landen van het Warschaupact een dergelijk op treden zullen steunen. De leider van Solidariteit, Lech Walesa, heeft zich zaterdag in Gniezno verdedigd tegen de beschuldiging, dat hij de macht van de partij in Polen wil overnemen. Walesa zei, dat de bond de macht niet wil grijpen, maar haar wil controleren, zodat de staatsmacht de bevolking dient Hij zei voorts, dat de staatsmedia behoren aan het volk en waarschuwde, dat het verbond zelf een televisiezender zal laten bouwen als de autoriteiten blijven weige ren Solidariteit toegang Je geven tot de media. Hij zei, dat de bond al over de no dige apparatuur beschikt. De regering heeft inmiddels al gezegd niet te zullen buigen voor zijn eisen. De anti crisisstaf van de Poolse regering heeft in een rapport gezegd, dat Polen wordt ge confronteerd met het gevaar van een „to tale economische ineenstorting", tenzij de sterk teruggelopen steenkoolproduktie aanzienlijk wordt verbeterd. Gevreesd wordt, dat talrijke fabrieken moeten slui ten en dat de elektriciteitsvoorziening ge vaar loopt De Russische militaire oefeningen nabij Polen zijn zaterdag geëindigd. Medege deeld werd, dat „de doelstellingen van de oefeningen zijn verwezenlijkt De troe pen, ter zee en te land, keren terug naar hun permanente stationeringsplaatsen. KAIRQ De Egyptische veiligheidsdienst heeft een door de Russen gesteund spionagecomplot opgerold, die tot doel had omverwer ping van het regiem van pre sident Sadat. Dat schrijft vandaag het weekblad Mayo, het orgaan van de re gerende nationale democra tische partij. Volgens het blad bevinden zich bij de 1536 personen die elf dagen geleden werden gearresteerd een aantal agen ten van de groep die de code naam „moeras" droeg. De bende zou een onderdeel vor men van een wijdvertakt com munistisch complot om de strijd tussen de Koptische christenen en extremistische moslems uit te buiten voor een omverwerping van het bewind van Sadat. (Van onze correspondent Ami van Vree) BERLIJN Aan de vooravond van Haigs bezoek aan de Bondsre publiek en Berlijn heeft bondskanselier Schmidt op een persconferentie in Rome zaterdag na zijn ontmoeting iiiet de Italiaanse minister-pre sident Spadolini kritiek geuit op het militaire be leid van Washington. De beide staatslieden zeiden het zeer te betreuren dat Reagan de bondgenoten vooraf niet had ingelicht over zijn besluit om de N-bom te gaan produce ren. Zij voegden eraan toe dat, als een dergelijke consultatie wel had plaatsgevonden, zij de pre sident van de Verenigde Sta ten ernstig dit besluit zouden hebben afgeraden, omdat het de zaken in de huidige'situatie nog moeilijker maakt dan zij al is. f Gisteravond heeft bondskan selier Schmidt met minister Haig in Bonn een uitvoerig onderhoud gehad waarbij hij deze voor zijn bezoek aan Ber lijn nadrukkelijk heeft be dankt In een tv-interview zei Haig gisteravond de, discussie in Europa over het N-wapen 'te vroeg' te vinden aangezien nog helemaal niet is besloten deze in Europa op te stellen. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON - De Amerikaan se media, die doorgaans in hun politieke verslaggeving slechts winnaars en verliezers kennen, hadden het de afgelopen week niet gemakkelijk. Afgezien van 1 het feit dat zowel premier Begin als president Reagan beiden voortdurend de zelfverzekerde glimlach van de winnaar naar „buiten droegen, leek er met geen 'mogelijkheid een winnaar van het duel aan te wijzen. Begin slaagde er niet in de Ameri kaanse president van zijn plannen af te brengen om vijf vliegende «spionage- laboratoria" (de zoge naamde AWACS) aan Saoedi-Ara- bië te leveren. De miljardenverkoop kan echter nog worden tegengehou den in het congres, waar ook veel partijgenoten van Reagan zich er fel tegen verzetten. Het Witte Huis oe fent weliswaar hevige druk uit op de Senaat en Huis van Afgevaardig den, maar met name in het Huis lijkt de goedkeuring van de verkoop er op dit moment niet in te zitten. „De levering van dit materiaal aan Saoedi-Arabië betekent het aanste ken van lucifers boven het meest explosieve gebied in de wereld", al dus afgevaardigde Clarence Long, een democraat uit Maryland en aan voerder van felle oppositie tegen de plannen. Hij weet zich onder meer gesteund door generaal George Keegan, voormalig hoofd van de in lichtingendienst van de Amerikaan se luchtmacht, die er tijdens de' hoorzitting in het Congres geen doekjes om wond. „De AWACS wordt in militaire kringen be schouwd als een krachtig aanvals wapen". Wat dat betreft lagen de zaken dus nog even onduidelijk als ze waren. Begin verloor, maar kan nog win nen en Reagan heeft nog niet ge wonnen. Maar het werd ook duide lijk, dat Begin niet alleen naar Was hington was gekomen om Reagan ervan te overtuigen, dat de levering van het verkenningsysteem aan Sa oedi-Arabië een btu.-ci^in^ van de veiligheid van zijn land zou beteke nen. In feite, zo zeiden waarnemers, bleek Begin zich al te hebben neer gelegd bij Reagans beslissing en heeft de Israëlische premier zijn hoop gevestigd op het Congres. In tussen echter bood de omstreden wapenverkoop em de gelegenheid op andere terreinen flinke winst te boeken. Hoewel de details nog moe ten worden uitgewerkt en Ameri kaanse woordvoerders de grootste moeite deden de omvang van het fiakket te minimaliseren is er afge- open week een zeer sterke militaire alliantie tussen de Verenigde Staten en Israël op touw gezet. De over eenkomst bindt de Verenigde Sta ten op militair gebied zeer nauw met een land dat ook volgens vele Amerikanen een niet al te duidelijk onderscheid weet te maken tussen defensieve en offensieve militaire operaties. De alliantie, zo valt hier en daar in politiek Washington te beluisteren, kan gevaarlijke ver plichtingen opleveren. In dat ver band wordt ook gewezen op de sterk verbeterde relaties van de Amerikaanse regering met de blan ke machthebbers in Zuid-Afrika, een land dat ook zo zijn eigen op vattingen heeft over defensief op treden en dat op nucleair gebied een nogal mysterieuze, maar volgens in siders onmiskenbare band onder houdt met Israël. In progressieve kringen, maar ook door sommige militaire experts, wordt ten aanzien van de opbloeiende relatie tussen de Verenigde Staten, Israël en Zuid- -Afrika gesproken van „een gevaar lijke driehoek". Deze relatie heeft de potentie om Amerika mee te sle pen in explosieve en weinig popu laire avonturen, zo verwoorden te genstanders van de nieuwe Reagan- -politiek hun vrees. Begin heeft in Washington ook kunnen merken, dat het met de ir ritaties over zijn conservatieve en nogal agressieve beleid hier nogal meevalt. Ook binnen de invloedrij ke joodse gemeenschap in de Vere nigde Staten zouden er velen zijn geweest, die er geen traan om had den gelaten als Begin eerder dit jaar bij de verkiezingen zou zijn uitge rangeerd. Maar nu hij opnieuw in het zadel zit, blijkt hij onvoorwaar delijk te kunnen rekenen op de steun van de overgrote meerderheid van de Amerikaanse joden. Begin vond daarnaast nog een andere in vloedrijke steunpilaar in de Vere nigde Staten: dominee Jerry Fal- well, hoofd van de in nauwelijks twee jaar tot een krachtige ultra- -conservatieve pressiegroep uitge groeide „Moral Majority". Het bond genootschap leek niet erg voor de hand te liggen. Een vooraanstaand lid van Faïwells organisatie veroor zaakte begin dit jaar een flinke rel door te verklaren dat „de Almachti ge God het gebed van een jood niet kan horen" en Falwell zelf hield een duizendkoppige aanhang ooit voor dat „een jood meer geld per ongeluk kan verdienen dan jullie met opzet". Maar desondanks kreeg Falwell in juli van dit jaar een op merkelijk telefoontje. Premier Be gin was aan de lijn om Falwell hulp te vragen bij het verspreiden van de Israëlische verklaring voor de luchtaanval op een kernreactor in Irak. De afgelopen week bezegelden Begin en Falwell hun merkwaar dige vriendschap nog eens zeer na drukkelijk. (Van onze correspondent Ami van Vree) BERLIJN Een op zichzelf kleine fout in de vertaling van de tekst van Haigs toespraak in West-Berlijn kan tot grote verwar ring en mogelijk tot conflicten tussen de NAVO-bondgenoten voeren. In de oorspronkelijke toespraak zei Haig namelijk dat de onderhandelingen met Moskou alleen succesvol kunnen zijn „als de NA VO zijn plannen tot modernisering van de middellange afstandsraketten voortzet (if NATO proceeds with its plans etc.)". In de Duitse vertaling luidde deze zin echter: „Als de NAVO zijn plan uitvoert (ausfuhrt)". Gezien de heftige discus sies juist op dit punt wat betreft de ontwapening binnen het bondgenootschap, waarbij het gaat om plaatsen of niet plaatsen van de nieuwe atoomraketten en waarbij Nederland een voor aanstaande rol speelt, kan zo'n foutje tot grote misverstanden over de politieke koers van het bondgenootschap leiden. De Duitsers hadden zich gelukkig gedekt door boven de vertaling voor de journalisten te zetten dat deze „officieus" was. HAIG IN BERLIJN (Vervolg van de voorpagina) BERLIJN In zijn met hoge verwachtingen tegemoet ge ziene rede, een zogenaamd „major statement" ontwikkelde Haig een filosofie over de 'democratische revolutie' die de mensheid het verst heeft gebracht maar die thans door drie gevaren wordt bedreigd. Het eerste gevaar is een groeiende neiging tot „navelstaren" in de westerse democratieën die de wil tot verdediging verzwakt en daarmee de vrijheid bedreigt Het tweede gevaar is het eer der genoemde gebrek aan kritiek op de machtsexpansie en de schending van de mensenrechten door het Oostblok zoals in Af- thanistan en door de enorme militaire inspanningen van de owjet Unie worden uitgeoefend. „Waar blijven de protesten daartegen?", vroeg Haig zijn gehoor. „De democratieën ver wachten meer van zichzelf dan van de tegenstander. Het zijn de Sowjet-tanks, niet de NAVO-defensie die de vrede in Europa bedreigen. Haig voegde daaraan toe de wederzijdse verminde ring van het aantal wapens en de gesprekken daarover („die bo ven aan de agenda staan voor miin ontmoeting in oktober met mijn Russische collega Gromyko'hoewel de hoop daarop in zijn ogen door deze „dubbele moraal" de kans loopt te vervlie gen. Het derde gevaar voor het Westen is volgens Haig dat men niet meer vastbesloten is zijn vrijheid te verdedigen en daar ook niet meer het geld en de inspanning voor over neeft Kracht democratie Ingaand op de grootscheepse demonstratie in de stad tegen de veiligheidspolitiek van Washington merkte Haig nog op dat hij deze natuurlijk betreurde, maar dat belangrijker is in hoeverre hierin de kracht van een democratie tot uitdrukking komt. De schattingen omtrent het aantal deelnemers aan deze omstre den demonstratie in West-Berlijn liepen uiteen van 30.000 (poli tie) tot 80.000 (organisatoren). Zeker is dat het om een van dë grootste demonstraties gaat die de laatste jaren tegen de bescher mingsmacht Amerika in Berlijn is gehouden. Om strijd verze kerden de woordvoerders bij de slotmanifestatie dat het hun niet ging om de (militaire) aanwezigheid van de Verenigde Sta ten in West-Berlijn, maar uitsluitend om Reagans beleid. Aan de rand van de vreedzame betoging werden meer dan honderd mensen voorlopig gearresteerd. Enkele honderden demonstranten gingen na afloop in de rich ting Schöneberg waar het stadsbestuur zetelt. Kleine groepjes vandalen begonnen met stenen te gooien, sloegen ruiten in, stichtten brandjes en richtten andere vernielingen aan. Het kwam daarbij tot harde charges tussen demonstranten en politie, waarbij meer dan vijftig agenten en een onbekend aantal bur gers werden gewond. Een poging van een grotere groep demon stranten om het dichte politiekordon rond het stadhuis te door breken, mislukte. Circa 130 relschoppers werden gearresteerd. Onbekende hebben zondagochtend drie brandbommen gewor pen naar de woning van de Amerikaanse consul-gereraal in Frankfort. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorge daan. De consul was met verlof in de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Haig en zijn Duitse collega Gensqher (rechts) bezochten gisteren in Berlijn onder de Muur, het symbool van de scheiding tussen Oost en West. De burgemeester van West-Berlijn, Von Weizsaecker, wijst naar de op Oost-Berlijns gebied gelegen Banderburger Poort. BERLIJN/MOSKOU De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Haig heeft gisteren op een persconferentie in West-Berlijn verklaard dat de Sovjet-Unie en haar bond genoten mogelijk een dodelijk gif gebruikt hebben of nog gebruiken tegen de bevolking van Cambodja, Laos en Af ghanistan. Juist nu de V.S. verweten wordt een vertragings tactiek toe te passen op het gebied van wapenbeheersing, al dus Haig, blijken andere landen een van de oudste overeen komsten over wapensbeheersing te schenden en wel het Ge- neefse protocol van 1925 dat het gebruik van vergiften in een oorlog verbiedt. Het officiële Russische persbureau Tass heeft de beschuldigin gen van Haig „monsterlijk", „lasterlijk" en „ongegrond" ge noemd. Volgens Tass wilde Haig met zijn uitlatingen „de aan dacht van het wereldpubliek afleiden van de werkelijke drei ging, die uitgaat van het Amerikaanse militaristische beleid als ook de door Washington begonnen voorbereiding op een chemi sche oorlog". Tass herinnerde er ook aan dat de VS tijdens de Vietnamese oorlog duizenden Zuid-oostaziaten heeft gedood met f het ontbladeringsmiddel Agent Oranje.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7