Wegen geen betonlinten, maar een produktiemidde! Opnieuw daling stroomgebruik BINNENLAND LE1DSE COURANT MAANDAG 14 SEPTEMBER 1981 PAGINA 6 Weinig ruimte voor wijziging vervoerbeleid Ir. D. Tuijnman, die vier jaar lang het ministerie van verkeer en waterstaat onder zijn hoede heeft gehad, heeft zijn opvolgers Zeevalking en Van der Doef te verstaan gegeven dat zij zijn beleid voor het grootste deel zullen moeten voortzetten. Voor een ombuiging van het be leid in de richting van het o- penbaar vervoer is geen ruimte. „De individuele mens heeft zijn eigen ideeën over de manier waarop hij zich verplaatst Om die fac tor kun je niet heen. Je moet- iets doen voor én het open baar vervoer én het wegver keer", aldus Tuijnman. Ver der geeft de oud-minister in een interview met een onzer verslaggevers naar aanlei ding van zijn vertrek te ken nen dat automobilisten en gebruikers van de trein, tram en bus meer zullen moeten gaan betalen voor hun vervoer. „Zeevalking krijgt met deze harde reali teit te maken. Bijsturen van het beleid kan wel, maar leuke besluiten zijn niet mo gelijk", aldus Tuijnman. In dien de huidige kostenstij gingen in de aanleg en on derhoud van wegen zich voorzet, zullen aan het eind van de tachtiger jaren geen nieuwe wegen meer aange legd kunnen worden. Toch meent de oud-minister dat de weg in zijn economische betekenis bekeken moet worden. Uit puur economi sche overwegingen zullen knelpunten op de wegen daar waar files ontstaan opgeheven moeten worden. Bovendien meent Tuijnman dat de automobilist heel lang blijft autorijden en men hem niet de trein, bus of tram kan inslaan. TUIJNMAN WAARSCHUWT OPVOLGER ZEEVALKING DEN HAAG „Het verkeer- en vervoerbeleid komt er niet met toverformules. De individuele mens heeft zijn eigen ideeën over de manier waarop hij zich verplaatst. Om die factor kan je niet heen. Je kunt het alleen wat proberen te sturen door het aanbieden van een goed openbaar vervoer om zo de automobilist daarheen te lokken. Het is echter een afweging waarbij je én iets voor het wegverkeer moet doen én iets voor het openbaar vervoer. Voor één van beide is niet mogelijk. Zeevalking en Van der Doef zullen het veel moeilijker krijgen. Dat zijn openbaar-vervoermensen". Deze waarschuwende woorden richt oud-minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) aan zijn opvolgers, die het volgens hém zeker niet gemakkelijk zullen krijgen, nu de gelden bij l>et rijk opraken, om nog nieu we wegenprojecten aan te pakken of de steeds stijgende tekorten van het openbaar vervoer op te vangen. Volgens Tuijnman kunnen Zeevalking ep Van der Doef dan ook maar één kant op: de gebrui ker van de wegen (de automo bilist), van de trein, de bus en de tram zal zelf meer moeten gaan betalen voor zijn ver- yper. Nieuwe extra tarief verhogin gen bij de tarieven van de NS en het stads- en streekvervoer zijn nodig om daarmee het vervoer zelf in stand te hou den, terwijl de automobilist meer moet gaan betalen voor de aanleg van wegen maar vooral voor het onderhoud daarvan. De opcenten die de automobilist nu betaalt op de motorrijtuigenbelasting voor het Rijkswegen fonds (waaruit aanleg en onderhoud van we gen betaald worden) zullen omhoog gaan met de stijging van de kosten van onderhoud. - t - Maar zelfs met die verhoging f^en heb besteed aan de afgetreden minister tuijnman: de gebruiker van wegen en van open baar vervoer zal meer moeten gaan betalen. Knelpunten werken sluipver- keer in de hand. Daarbij ko men, juist door het mengen van snel en langzaam verkeer, ongelukken voor. Het is niet voor niets dat ik in mijn vier jaar als minister 200 miljoen van de opcenten staat het nu al vast dat er geen ruimte is voor nieuwe wegenprojecten eji dat ook knelpunten in het wegennet niet allemaal meer aan bod komen. De oud-bewindsman schildert een somber beeld van de fi nanciële situatie voor wat de wegen betreft Hij wijst erop dat er via het structuurschema verkeer en vervoer voor de wegenbouw tot 2000 jaarlijks 600 miljoen gulden is uitge trokken, op te brengen via het Rijkswegenfonds. Dit bedrag blijkt echter helemaal op te gaan aan de kosten van het onderhoud van bestaande we gen. „Financieel kunnen wij niets doen", zo zegt de minis- tér, die te kennen geeft dat als de huidige trend zich doorzet er rond het eind van de tachti- aanleg van fietspaden. Juist vanwege die veiligheid". Terughoudend Je zit fout, zo waaschuwt de oud-minister, als je een keus maakt tussen wegen, de auto, en het openbaar vervoer. Bei de zaken zijn nodig, zo meent hij, al was het alleen al wegens het feit dat als één procent van de autorijders overstapt naar de trein dit acht procent meer passagiers oplevert, een stij ging die de NS niet kan op vangen. Ondanks dat zal er vertraging gaan optreden in de wegwerken, enerzijds door het ontbreken van geld, anderzijds door processen die actiegroe pen en gemeenten en provin cies voeren tegen rijksplan nen. Hierdoor ontstaat uitstel ger jaren geen weg meer en dit kan in de huidige situa- wordt aangelegd. Ook niet die wegen waarvoor al afspraken zijn gemaakt met provincies en gemeenten. Op onderhoud valt volgens de minister niets te korten, omdat daarmee de veiligheid van de wegen in ge vaar komt. Geen betonlinten Voeg daarbij het feit dat de minister alleen een compensa tie krijgt voor stijgende loon kosten op zijn eigen begroting en niet op de Rijkswegen- fonds, het feit dat ditzelfde fonds voor 92 procent wordt gevoed door opcenten op de motorrijtuigenbelasting (op brengsten die niet stijgen) en het feit dat uit de algemene middelen ook niets extra's komt, en het beeld is voor Tuijnman duidelijk. De auto mobilist moet zelf meer gaan betalen voor de door hem te gebruiken wegen. Daarbij wijst Tuijnman een keus vóór het openbaar vervoer en ten nadele van de wegenbouw vanwege de genoemde proble men af. ,,De auto is een consumptie-ar tikel. Het is in de mode om te gen de auto aan te schoppen. Er wordt daarbij veel te veel gekeken naar het gebruik van de auto in het woon-werkver- keer. De weg is echter een produktiemiddel, denk maar aan het zakenvervoer. Let overdag op de weg daar maar eens op. Dan is dat heel duide lijk. Ook overdag komen files voor en niet door woon-werk- verkeer. We moeten de weg zien in zijn economische bete kenis", aldus Tuijnman. „Ik wilde geen betonlinten door Nederland leggen. Het opheffen van knelpunten was mijn beleid. Daarmee wordt de veiligheid op de wegen groter. tie ertoe leiden dat de weg he lemaal niet meer klaar komt. Het maken van keuzes in de bestaande plannen zal dan ook noodzakelijk zijn. Keuzes die door de minister en de Kamer al voor een groot deel zijn ge daan voor de komende tien jaar. In het rijkswegenplan 1982 is al 500 kilometer weg minder opgenomen dan in het vorige Rijkswegenplan uit 1968 voor de periode na 1980 voorzien werd. „Er is al tien jaar terughou dendheid in de wegenbouw betracht. Dat is begonnen on der Drees jr. Toen ik kwam, heb ik de zaak bekeken en al les op de aanpak van de knel punten geconcentreerd. Daar mee bereik je een doorstro ming die uit puur economische overwegingen noodzakelijk is. Vervoeders kloppen nu al bij mij aan dat rijtijdenbesluiten niet gehandhaafd kunnen worden, omdat chauffeurs te lang in files staan, waardoor ze langer dan acht uur achter het stuur zitten", aldus de ex-mi nister, die overigens meent dat het verkeer in ons land nooit helemaal glad zal verlopen. Zelf zegt hij niets van verkeer te hebben afgeweten, toen hij in 1978 aantrad. Met een half 1'aar studeren heeft hij de eemtes in zijn kennis opge vuld. Je denkt dat het logisch Blijven rijden Over een daling in het autoge bruik door stijgende energie prijzen, en daardoor een min dere behoefte aan wegen en meer aan openbaar vervoer, is de oud-minister niet erg opti mistisch. „Op de rijkswegen groeit het verkeer nog altijd. is duidelijk. Het sociaal ge bruik van de auto loopt terug, men koopt zuiniger auto's en de vervanging van een tweede auto laat men vaak achterwe ge. Maar het is zoals ik laatst bij een benzinestation hoorde, toen de benzineprijs met vijf cent omhoog ging: even wen nen, even slikken en maar weer rijden. Men blijft heel lang autorijden en je kunt de automobilist moeilijk het o- penbaar vervoer inslaan", al dus Tuijnman. Tegelijk geeft hij te kennen dat er rondom de steden nog veel zal moeten gebeuren, omdat de grote ste den het verkeersaanbod niet kunnen opvangen. Indien men dat wel wil, dan dienen grote doorbraken in de steden plaats te vinden. Rondwegen rond de steden is de oplossing, zo meent Tuijnman. Mede vanwege de stedelijke Eroblemen noemt Tuijnman et openbaar vervoer een le vensnoodzaak, ook al omdat je als land bij het uitbreken van een nieuwe energiecrisis een goed openbaar vervoer moet hebben. „Ik heb mij voor dat openbaar vervoer enorm inge zet. De weg vooruit is ingesla gen, de weg terug afgesloten. Toen ik kwam werd er bij de NS rekening gehouden met een vervoersdaling van twee procent per jaar. Dan kon na tuurlijk niet. Dan hou je op een gegeven moment niets meer over. Ik heb dus een be leid opgezet om het openbaar vervoer meer body te geven. Dat heeft gewerkt. Nu stijgt het aantal passagiers met vijf procent. Knelpunten op de lij nen worden aangepakt, er is nieuw materiaal besteld, er komen nieuwe stations, er zijn normen opgezet voor het aan tal busritten, er zijn experi menten gestart met buurtbus sen, er zijn nieuwe kaartsyste men gekomen, de tarieven zijn aangepast". Tuijnman meent echter dat zijn opvolger het op het punt van het openbaar vervoer erg moeilijk zal krijgen. „Ik heb het openbaar vervoer altijd buiten de bezuinigingen ge houden. Gezien de situatie van 's rijks financiën is het de vraag of dat overeind gehou den kan worden. In mijn pe riode is de subsidie aan het o- penbaar vervoer gestegen met vijftig procent, van 1,7 miljard naar 2,5 miljard gulden per jaar. Daarbij waren wel tus sentijdse tariefverhogingen nodig. Binnen de begroting was het anders niet meer op te vangen. Op het onderhoud van wegen kan ik niet toege ven en bij de natte waterstaat gaat tachtig procent naar de Oosterschelde-werken. Toch moet je niet alleen op de win kel passen, maar nieuwe mo gelijkheden aanpakken. Ik heb in mijn periode enkele duizenden arbeidsplaatsen in het openbaar vervoer gescha pen", zo meent de oud-minis ter. „Ondanks de financiële pro blemen hebben wij een goed wegennet. Ons openbaar ver voer is, dat zeggen ook de bui tenlandse collega's, het beste van Europa. Aan dat openbaar vervoer heb ik heel wat ge daan. Dat is wel een wapenfeit van mijn periode". CAREL GOSELING Wel rijdt men selectiever, ütijd. aiil V In slaap getrommeld Ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de Amsterdamse Westerkerk is zaterdag de oude traditie van het „beurstrommelen" hersteld. Kinderen mochten met trommels achter de drumband aan naar het Beursplein lopen. Deze kleine trommelaar liet het feest echter voorbijgaan, omdat hij met trommel en al in slaap viel. Op schippersbeurs geen vrachten voor boycotbedrijven ROTTERDAM Op de Rot- terdamse schippersbeurs zijn vandaag geen vrachten afgeroepen voor mengvoe- derbedrijven die hun trans porten laten verzorgen door huurschepen in plaats van deze aan te bieden op de schippersbeurs. Zat^dag liep een ultimatum af voor deze bedrijven. Brand in vleeswarenfabriek Een brand in een Spakenburgse vleeswarenfabriek heeft voor enige miljoenen schade aangericht. Boven Spakenburg was de lucht urenlang zwart van de rook. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. ARNHEM Het Nederlandse stroomverbruik zal dit jaar maximaal een half procent dalen. Dit ver wacht de directie van de Samenwerkende Electrici- 'teits Productiebedrijven (SEP). Een daling van het stroomverbruik deed zich vorig jaar voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog voor. Toen nam het verbruik af met 0,2 procent. Voor de komende tien jaar houdt de SEP rekening met een lich te stijging van het stroomgebruik van 1,5%. Het nu verouderde ontwerp-elektriciteitsplan gaat nog uit van een §tijging van 2,4 procent. De daling van het elektriciteitsverbruik wordt veroor zaakt door de teruggang in de economie en energiebesparingen. Deze nieuwe verwachtingen van het elektriciteitsverbruik heb ben tot gevolg, dat de bouw van geplande centrales, zoals een kolencentrale in Dordrecht en de uitbreiding van de HEM-cen- trale in Amsterdam, uitgesteld is. Het Rijk wil dat de centrales zo snel mogeliik op kolen over gaan, omdat de olie almaar duurder wordt en net aardgas op be gint te raken. De centrales gebruiken nu 40 procent olie en 40 procent gas. De overige twintig procent zijn kolen- of kerncen trales. Twee kinderen verdronken op Zwarte Meer KAMPEN Een Westduit- se zeiler heeft zondag op het Zware Meer, even boven Kampen, twee Nederlandse kinderen voor zijn ogen zien verdrinken. Hun zeilboot was omgeslagen, toen bij het overstag gaan het mid- zwaardje in het ondiepe wa ter bleef steken. De twee slachtoffers, de achtjarige Wim-Jan Huisman en het elfjarige meisje Renske Ad miraal, beide uit Zwartsluis, zijn zondagavond na een lange zoekactie geborgen. De kinderen hebben nog ge probeerd staande in het water de boot overeind te krijgen. Toen dat mislukte is de 14-ja- rige broer van Renske naar de jachthaven in Genemuiden ge zwommen om hulp te halen. Volgens de Rijkspolitie zijn Wim-Jan en Renske na enige tijd echter bij de omgeslagen zeilboot weggegaan. Een West- duitse zeiler, die zag dat ze in moeilijkheden verkeerden, heeft nog geprobeerd de kin deren te bereiken. Dat misluk te omdat de wind te sterk en het water niet diep genoeg voor zijn schip was. Greenpeace- schip met motorpech voor Engelse kus| DEN HAAG Het ad tieschip Sirius van milieu-organisatie Greenpeace is zaterdag voor de Engelse kust ter hoogte van Plymoutl voor anker gegaan wè gens een beschadigd» krukas. Hierdoor moei Greenpeace misschien afzien van het vreedza me protest tegen dumping van ongeveer 15.000 vaten radio-acti( afval in de Atlantiscli Oceaan. Volgens een woordvoerder van de milieu-organisatie zul len de twee dumpschepen mei radio-actief afval van Nedei, landse, Belgische en Zwitse* kerncentrales, al de afgelopen nacht bij de dumpplaats, 700 kilometer ten noordwesten van Spanje, zijn gearriveerd Vanwege een te harde winj en te hoge golven, zou men i vaten echter nog niet kunnq dumpen. De woordvoerder hoopte op meer slecht weer zo dat de Sirius alsnog arriveert voordat de dumping begint Oud- bewindslieden adviseren ministerie voor natuur en milieu UTRECHT Oud-ministi Ginjaar van volksgezom heid en milieuhygiëne en oud-staatssecretaris Wallis de Vries van crm, vinden dat er een departement moet komen voor de gezondheid van mens, natuur en milieu, waarbij ook de monumen tenzorg thuishoort. Momen teel is dit terrein verdeeld over twee ministeries. De oud-bewindslieden hieldelf hun pleidooi bij de officiëler pening van het nieuwe kir toor van de stichting NaM en Milieu in Utrecht. Zowii Ginjaar als Wallis de Vries on» derstreepten bovendien hel belang van actiegroepen bij het behoud van natuur en mii lieu. Actiegroepen kunnen echter alleen goed functione ren wanneer de overheid hen volledig informeert, zo zeiden zij. Gevel' tegen methylbromide goedgekeurd DEN HAAG Ex-ministo L. Ginjaar van Volksgezoót heid en Milieuhygiëne heg afgelopen vrijdag zijn haf tekening gezet onder nieuwe beschikking, dl», voor tuinders een oplossing in de methylproblemen kas betekenen. Wanneer het woonhuis name» lijk te dicht bij de te ontsnW ten kas staat, mogen tuinde# een gevel van saranex aanleg» gen. Saranex is het dubbele gasdichte plastic waarmef tuinders de ontsmette grond moeten afdekken. Het aantal 'afwijzingen om te mogen ont smetten met methylbromide zal naar verwachting drastisch teruglopen. In de oude regfr' ling kreeg een tuinder, wieni kas te dicht bij zijn woning stond, pas een vergunning voor methylbromide wanneer hij een (dure) glasgevel in 4 kas had gebouwd. Buurtorganisaties eisen maatregelen heroïne-overlast ROTTERDAM „De heroï- ne-overlast op de Amster damse Zeedijk en in de Rot terdamse wijk het Oud?, Westen is uitgegroeid tot een; gevaarlijke en volledig uit! de hand gelopep situatie. De; bewoners van beide buurten; worden ermee opgescheept, terwijl het om een landelijk; probleem gaat". Dit staat in een open brief van de actief groep „Het Oude Westen" eir het „Crisiscomité Zeedijk' aan de regering, politieke; partijen en aan de gemeente besturen van beide steden. INZAMELINGSACTIES HEBBEN EEN SPECIAAL BANKREKENINGNUMMER: OGW, Bijvoorbeeld de Nier Stichting Nederland: 70.70.70.880. Of het Prinses Beatrix Fonds: 70.70.70.325. Makkelijk te onthouden als zo'n Dit geldt dus voortaan voor het nummer op de buis verschijnt bankrekeningnummer van landelijk Het enige waar u naar moet kijken gevoerde inzamelingsacties: 70.70.70. zijn de laatste drie cijfers, want ervoor gevolgd door drie cijfers, staat altijd 70.70.70. publikatie van qe gezamenlijke banken en spaarbanken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6