Jonge dieren gekeurd en tentoongesteld L: Minimale winst voor Rijnland ^Scherpe' prestaties recordgalerij Leidato Wateroverlast Orgel Hartebrugkerk feestelijk ingewijd MAANDAG 14 SEPTEMBER 1981 PAGINA 3 J en konijn wordt tot zijn ongenoegen door de keurmeesters aan een nadere expertise onderworpen. Een sierhoender op de tentoonstelling. lïIDEN De leden van it Leidse pluimvee- en ko- ijnensportvereniging isl L.P.K. V.) boden zaterdag e" im fokresultaten ter keu ring aan. Traditiegetrouw ing aansluitend de jaar- Jakse jongdierententoon- telling van start In het Vijf Hovenhuis' aan de loflaan toonden de trotse mtden van de L.P.K.V. in i otaal ongeveer driehon derd dieren. L.P.K.V. is een streekge- ichte vereniging. Meer dan de ^Jielft van de honderd leden is is Ikomstig uit gemeenten rond- ïlii m Leiden. De overigen zijn «idenaars. De leden besteden J en groot gedeelte van hun rije tijd aan het verzorgen en tokken van konijnen, grote hoenders, dwerghoenders, sierduiven, sier- en watervo gels en cavia's (en dat alles na tuurlijk in ras-zuivere uitvoe ringen). De meeste van deze dieren waren in het weekein- genwoordigd. Op de jongdie- enigde fokkers, die ook wel De bescheiden bokaalhes wer- mooiste sierduif (een zoge- rententoonstelling, wel te ver- het predicaat 'beoefenaars van den als volgt verdeeld: H.Zi naamde oud-Hollandse staan. De zogenaamde club- de kleindierensport' voor de Kühn uit Leiden met de mooi- meeuw) en J. Kramp uit Rijns- tentoonstelling (met zowel dag komen. ste grote hoen, J. Boonen burg ging naar huis in de we- oude als jonge dieren) wordt in De voorzitter van de vereni- eveneéns uit Leiden met de tenschap, dat hij de eigenaar is november gehouden. Het zijn ging, de heer H. Vogelenzang, fraaiste dwerghoen, C. Olijer- van het mooiste jonge konijn de op de tentoonstelling verte- spannende tijden voor de ver- loofde de prijzen uit. hoek uit Rijpwetering met de van de vereniging. Politie k verwijdert "tf 60 fietsen van -Stationsplein iEIDEN De politie heeft rannacht om vier uur een rootscheepse schoonmaak- ctie gehouden op het Sta ll ionsplein. In een poging een eind te maken aan de ^overlast van de her en der neergezette fietsen werden 1CÜ fietsen per vrachtauto nar het bureau afgevoerd. Volgens een politiewoordvoer der was het het Stationsplein een rotzooitje en kreeg de poli-' SJtie veel klachten. Niet alle ille gal geplaatste fietsen zijn veggehaald, omdat het bureau VJ lan de Zonneveldstraat geen u uimte biedt om nog meer fiet- en te herbergen. De eigenaais an de fietsen kunnen hun (arretje tegen betaling afhalen lajjip het bureau. )verlast nachtcafés alt mee EIDEN Bij een controle ^>p de drie cafés in de bin- enstad, die in het weekein- c- tot drie urn- open mogen lijven, de Taverne, de Duke n café ,,'t Centrum", heeft t politie geen enkele over- ast voor de buurt geconsta- eerd. De drie café's zijn op a (roef langer open dan de ïi iverige cafés in de binnen- 1 tad. Motorrijder gewond LEIDEN Bij een ongeluk op de Hoge Rijndijk is van- ïacht een 27-jarige Leide- iaar gewond geraakt De nan werd met een schouder- actuur en een hersenschud- ing naar het AZL overge- iracht. •e man kwam uit de richting ■■eiderdorp en trachtte ter hoogte van nummer 32 een auto in te halen. Helaas had hij in de gaten dat er een :htheuvel op de weg stond. de vluchtheuvel stond een "erkeerszuil, waar hij tegen aan reed. „Leiden Volksmuziekstad" De Hongaarse folkmuziek- groep „Kalamajka" heeft de Leidse wandelaar zater dag op diverse plaatsen in de binnenstad op welkome vrolijke noten getrakteerd. De muzikanten beten ver antwoord de spits af van de manifestatie „Leiden Volksmuziekstad", die voorafgaat aan het Leidse Folkfestival. Dit jaarlijks terugkerende festival wordt zaterdag in de Stadsgehoorzaal gehou den. De deelnemende folk groepen geven deze week al enkele staaltjes volks muziek ten beste. De mu zikale voorproefjes wor den gegeven in een aantal cafés, op straat en op een dekschuit, die vanaf mor gen tot en met zaterdag tegenover het Waagge bouw ligt afgemeerd. Auto slipt: vier voertuigen vernield NOORDWIJK Vier perso- nenauto's zijn zaterdagmid dag onherstelbaar bescha digd bij een slippartij op de Northgodreef in Noordwijk. Niemand raakte gewond. De slippende auto werd be stuurd door een 23-jarige in woner van Noordwijk. De au tomobilist had geen rijbewijs en verkeerde onder invloed. Hij reed in de auto van zijn vriend, die naast hem in de auto zat. Nabij de manege Meeuwenhorst verloor de be stuurder de macht over het stuur en ramde drie gepar keerde auto's om vervolgens tegen een lichtmast tot stil stand te komen. LEIDEN Een bewoner van de Amstelweg heeft zijn be nedenburen gistermiddag een hoop overlast en waterscha de bezorgd door een bos bloemen in de stortbak van zijn toilet te zetten. De man had de bloemen deze wat ongewo ne plek gegeven om ze een poosje goed te houden. De bos bloemen had echter het onvoorziene gevolg, dat de Hotter- in de stortbak klem kwam te zitten en het water bleef lot pen. Met hulp van de brandweer kon het water, dat een verdieping lager langs de muren liep, worden gestopt De schade is aanzienlijk. LEIDEN Vijf jaar na haar oprichting heeft de 'Stichting Orgelfonds Har tebrugkerk' haar doel be reikt: de restauratie van het uit 1877 daterende or gel. De festiviteiten waar mee het instrument werd ingewijd vielen in een reli gieus en muzikaal deel uit een. Respectievelijk bis schop Simonis van Rotter dam en organist Jan Schmitz stonden daar cen traal in. Klokgelui en een volle kerk vormden de entourage, waarin de voorzitter van het Orgel fonds zijn dank uitsprak voor de steun, die diverse Leidena- ren aan de restauratie hebben gegeven. De initiatiefnemer Jan Schmitz, die met activitei ten als orgelconcerten en het maken van een plaat de drij vende kracht bleef, werd af zonderlijk vermeld. Allure aan de inwijding gaf de aanwezigheid van bisschop Si monis. In zijn toespraak, die aan de inzegening vooraf ging, benadrukte hij de functie, die het orgel in de liturgie vervult Aan Jan Schmitz werd de mu zikale invulling van deze woorden overgelaten. Hij had hiervoor werken gekozen, overigens deels met profane strekking, van Franse compo nisten rond en na César Franck. De neiging om vanuit de traditie naar een moderne- De inzegening van het orgel. re stijl toe te werken, is hun gemeenschappelijk kenmerk. Bij onder meer Messiaen slaag de die synthese, bij anderen leidde dit tot een merkwaar dige stijlwisseling. Het geheel bood een variëteit in stemming, die Schmitz met een niet aflatende allure weer gaf. Deze resulteerde in Widor en Vierne in een uitstekende sfeertekening, maar schonk el ders onvoldoende aandacht aan de helderheid in het klankbeeld en de technische precisie. Als dirigent leidde Schmitz het Parochiaal zang koor Hartebrug in werk van Andriessen en Poulenc tot prestaties die kaliber bezaten. Onder de activiteiten, die de komende weken rond het or gel worden ontwikkeld, zijn twee concerten in oktober, ge wijd aan César Franck, waar aan ook andere Leidse orga nisten meewerken. DIRK VOOREN Amnesty (1) De afdeling Leiden en Oegstgeest van Amnesty Inter national is een protestaktie begonnen tegen de dreigen de veroordeling van enkele Praagse dissidenten die door deze afdeling is 'geadopteerd'. De processen tegen de achttien leden van Charta 77 zullen binnenkort worden gehouden. Leden van Amnesty verwachten dat de processen in niet geringe mate beïnvloed zullen worden door de situatie in Polen. „De Tsjechische rege ring heeft besloten de voorvechters van de mensen rechten het zwijgen op te leggen", aldus Amnesty. Dt organisatie is bang dat de slachtoffers celstraffen va riërende van zes tot tien jaar opgelegd krijgen. Amnesty (2) Het verleden heeft uitgewezen dat de Tsjechische rege ring niet ongevoelig is voor protesten uit het buiten land tegen deze gang van zaken. Amnesty-Leiden is daaroip een aktie gestart om protestbrieven te sturen naar de ambassadeur van Tsjechoslowakije in ons land, de heer Oldrich Krepelak, Parkweg 1 in Den Haag. Voorbeelden van deze brieven zijn verkrijgbaar bij Amnesty International. Daartoe kan men zich wen den tot Jan Holsteijn, Nieuwe Rijn 34A in Leiden tel. 121151 of tot Margriet Heneweer, Aart van Neslaan 102 in Oegstgeest tel. 170506. Toneelspelen voor hinderen Clara Smit, een enthousiaste dramaturge, heeft de leiding over de nieuwe K&O/KIK-cursus 'Samen toneelspelen'. De cursus wordt op de woensdagmiddagen gehouden en begint 23 september. De deelnemende kinderen worden spelenderwijs vertrouwd gemaakt met het zich op een to neel bewegen, met praten en op elkaar te letten, zodat er uiteindelijk een samenspel ontstaat. Dat gaat niet vanzelf. Een potje grime, gekke kleren, sjaals, hoedjes en petjes zijn de attributen, waarmee wat sfeer gemaakt wordt. De hoofdzaak blijft, dat er een spel ontstaat, waarin iedereen zich kan vinden en waaraan de kinderen plezier beleven. Wellicht wordt aan het einde van de cursus een toneelstuk opgevoerd voor vaders, moeders en familie. Inlichtingen kunnen verkregen worden bij het bureau van K&O aan de Oude Vest (telefoon 141141). Dierenasiel Ten bate van bet Leids Dierenasiel wordt in de eerste week van oktober een huis-aan-huis collecte gehouden. Daarvoor zijn nog collectanten nodig. Men kan zich opgeven bij Joop Smit, Boerhaavelaan 98, 2334 ET Lei den. VOLGEND JAAR VERLIES VERWACHT LEIDEN Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) verwacht dat aan het eind van dit jaar een winst van 600.000 gulden is gemaakt. Voor 1982 wordt een verlies begroot van 3,3 mil joen gulden. Deze resultaten staan in schril contrast met de winst van 12,6 miljoen gulden die nog in 1980 werd gemaakt en met de begro ting, die voor dit jaar werd gemaakt. Op de electriciteitsdistribu- tie werd voor dit jaar een winst van 7,7 miljoen begroot. Het wordt volgens de laatste raming bijna 3,2 miljoen winst. Op het gas werd voor dit jaar een winst van ruim 1 miljoen gulden be groot, maar het EBR komt nu niet verder dan een verlies van 2,5 miljoen. Het EBR verwacht, dat in 1982 de winst op de elec- triciteit ook zal zijn verdwenen. De tekorten zullen uit de reser ves worden gedekt. LEIDEN De prestaties, die op de recordgalerij van de Leidato een van de pu- bliektrekkers van de beurs zijn geleverd, zijn scherp te noemen. Wat betreft de bezoekersaantallen werden geen records gevestigd. In vergelijking met de tweede dag van de vorige Leidato lag het bezoekersaantal iets lager. Gisteren werd de huishoud beurs door precies 10.328 per sonen bezocht. In totaal kwam het bezoekersaantal daarmee op 18.781. Over het algemeen zijn de standhouders tevreden over het verloop en resultaten van de twintigste Leidato. Wel waren er kleine schoonheids foutjes. Zo werd op de galerij met luchtbuksen geschoten. De kogeltjes alsmede de offi ciële roos (plastic pijpjes) kaat sten echter af op de wand. De op de begane grond gesitueer de stands werden zodoende door de projectielen getroffen. Een van de standhouders kreeg een kogeltje tegen het voorhoofd. Het ongelukje had geen letsel tot gevolg. Vreemd genoeg resulteerden de recordpogingen evenmin in lichamelijk letsel. Zelfs de jon gen, die het record stokbrood eten op 97 centimeter bracht, kon na zijn prestatie onge deerd vertrekken. Het beste resultaat van het paraplu-han gen werd op twee minuten en vier seconden gebracht, een uitermate goede prestatie, naar het schijnt De beste tijd over een kilometer fietsen was 52.3 seconden. De zwaarste combi- I natie peen/ui (de carnavalsve reniging 'De Hutspotten' orga niseert het geheel) bedroeg een kilo en honderdvijftig gram en de flipperaar, die het getal 1.175.900 op de teller te voorschijn toverde, heeft tot op heden eveneens een Leida- to-record. Een jonge bolleboos tenslotte, ontlokte na een 49.8 seconden durende worsteling de vereiste kleurencombinatie aan de 'wiskundige kubus'. Nog in het vooruitzicht staan de verkiezing van Miss-Leiden en het grote schaak-gebeuren, waarbij onder anderen enkele wethouders het tegen Jan Timman gaan opnemen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3