Lof voor M^rrpl oif yn voor Socrates WmLM WÊm „Stille liefde"tussen vaderen zoon TERUGBLIK ivicii wUij Emmy- onderscheidingen voor tv-acteurs hou f1 het LJ scherm in het oog TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE DINSDAG RADIO VANAVOND RADIO DINSDAG - RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT MAANDAG 14 SEPTEMBER 1981 PAGJ Goed, als gemeld valt de Nipkowschijf van de tv- critici dit jaar toe aan Marcel van Dam, intussen minister. Zulks voor de manier waarop hij in het VARA-tv-programma „De achterkant van het gelijk" hoogmogende heren met venijnige vragen geselde. Zoals eeuwen voor Chris tus al Socrates zijn omge ving in verwarring bracht door zenuwvretende vra gen, zo trad Marcel van Dam in diens voetsporen op de tv. Minstens beentje lichten, dat was de opzet. Die Nipkow-eer werd hem niet zonder slag of stoot ge gund, al heerste er in de jury grote eenstemmigheid bij het nemen van deze beslissing op kabinetsniveau. Op een gegeven ogenblik gingfchet nog niet zozeer om de vraag aan wie de Nip kowschijf moest toevallen, alswel om de discutabele kwestie of een informatief dan wel een amusements programma bekroond moest worden. Laten we wel we zen, we mogen dankbaar zijn voor alle goede informa tie, die ons via het scherm bereikt, maar er moet ook wat te lachen blijven, te meer als dit nadenken niet uitsluit. En daarom werd in de Nip- kowjury van professionele tv-beschouwers ook de naam van Freek de Jonge ge noemd, die op het hoogte punt van het Holland Festi val vier avondvullende shows verzorgde in confron tatie met het kunstleven. Zocht Marcel van Dam met een ernstig, soms zelfs ge kweld hoofd de ontmoeting met journalisten, het onder wijs, de hogere legerleiding en directeuren van multina tionals, Freek bleef op de vrolijke toer ten overstaan van balletdansers, toneelspe lers, musici en zomaar wat aardige mensen, toen zijn hoofdpersoon voor de laatste avond, een Friese vodden man/kunstschilder met een opmerkelijk talent voor dui delijke taal, daags voor de uitzending ziek werd, lichte hartaanval. Aan wie moest nu de voor keur worden gegeven? Aan Marcel of aan Freek, aan de kletsmajoor of aan de clown in de mens? Pro en contra werden in een discussie op een rijtje gezet. Freek kreeg van de VPRO een paar camera's inclusief - lieden tot zijn beschikking in het Amsterdamse Carré met de opdracht die met bi zarre beelden te vullen. Hij gebruikte daarbij potsierlijke persoonlijke invallen, maar betrek de aanwezigen even zeer in zijn show. Hij prikte daarbij in humoristische mate door zijn hooggeculti veerde gasten heen. Zijn op treden werkte verregaand ontregelend, zoals dat in die kringen heet. Sinds jaar en dag wordt dat overwegend aangeprezen als een sum mum van kunst: kunst moet niet bevestigen, maar ontre gelen, aan het nadenken zet ten. Ons dunkt, dat Freek daar wel in slaagde. De bal letdansers en de toneelspe- Marceï van Dam; geen grfne&erv wel een. H| «ipwnrBMMjt* Iers zagen geen kans op hun beurt Freek voor het blok te zetten dan wel hun kunst als bij uitstek vernieuwend te verkopen. Bij de musici luk te dat beter. Waarschijnlijk omdat dit van nature speel sere, musische mensen zijn, begiftigd met een ludiek ge voel voor wat Freek aan het doen was, zonder daarbij een hoge toon aan te slaan. Ten nadele van Freek werd in de discussie gesteld, dat hij daarom geen aansluiting kreeg met toneelspelers en dansers, omdat hij vooraf onvoldoende de moeite had genomen om zich in hun vakwerk te verdiepen, zodat een gesprek van een enigs zins redelijk gehalte niet tot stand kon komen. Een let terlijke uitspraak van een gerenommeerd tv-recensent, een voorstander overigens van ontregeling blijkens zijn voorkeur voor Hachéeshows: „Je kunt alles wel ontrege len door niet op de essentie van iets in te gaan, bijv. door met een balletman of - vrouw niet over ballet te praten. Freek werkte bui tengewoon uit de de losse hand. In zijn shows moesten de gasten opboksen tegen iets waaraan Freek zichzelf niet overgeleverd had. Dat gold zowel voor de dansers als voor de toneelmensen, met name Jan-Joris Lamers van het Werkcentrum. Zoals Freek die mensen benader de heb je inderdaad geen weerwoord". Ander punt is, dat Freek niet onderscheidingsziek schijnt te zijn. Hij liet een Edison al eens voor wat die was. De Nipkowjury liep dus de kans, dat Freek ook die schijf zou weigeren. Navraag in de directe omge ving van Freek levert het antwoord op, dat hij wars is van elke prijs. Het ligt dus voor de hand, dat hij ook de •Nipkowschijf met een glim lach naast zich neergelegd zou hebben. Persoonlijk commentaar was niet te krij gen, aangezien Freek mo menteel ver weg in het bui tenland zijn vakantie viert. Sterkere papieren Kortom, voor Marcel lagen de papieren sterker. Hij tast te met zijn vragen door tot het wezenlijke van de zaken, die hoogmogende heren be heren en waarover zij ook voor ons diep ingrijpende beslissingen nemen. Terecht dat zij daarover geatta queerd worden. Dan kun je Marcel toevertrouwen. In dat opzicht is hij een respec tabel mens. Wel ging hij min of meer af in zijn debat met journalis ten, toen hij alsmaar wilde weten of zij een bericht zóu- den publiceren zelfs als dat aanzienlijke schade zou kun nen berokkenen. Marcel wilde maar niet begrijpen, dat hierop geen antwoord met ja of nee past, omdat in dit soort gevallen er op elke redactie indringend overleg wordt gevoerd. Maar Marcel blijft een respectabel man. Met de onderwijzers had hij echter minstens zoveel moei te. Hij kwam daar zelfs zo slecht mee uit, dat deze hele produktie opnieuw moest worden gemaakt. Weer al die mensen uit hun werk ge haald en naar de studio. Toch gemakkelijk zo'n uit zending op de band. Dan kun je erin knippen en aan passen, zeis van voren af aan beginnen. Toch een respec tabel man. Vervolgens maakte hij een voortreffelijke uitzending met medici, maar gemakke lijk ging hem ook dat niet af. In het gesprek met de multi- national-directeuren bleek hij het vak van het vragen wat beter in de vingers te hebben. In elk'geval speelde hij het handiger uit. Telkens als hij in zijn vraagstelling vast dreigdè te lopen, gooide hij het over een andere boeg. Dat heeft hij niet van Socra tes geleerd, want die vroeg één vraag door tot volledig ontledend antwoord op tafel lag. Eerder hield hij niet op. Zette desnoods zijn eigen re putatie op het spel. Hij had er geen behoefte aan onbe schadigd uit een twistge sprek te voorschijn te ko men. Geen angst voor het ei gen hachje. Nu is Marcel als gezegd een respectabel man, maar die indruk wekte hij voortdurend. Toch vonden velen zijn programma's goed. Vandaar, die schijf, al werd hieraan toegevoegd, dat de kwaliteit en het ni veau van die programma's vooral ook door Hans van Mierlo werden bepaald. Die zat in de leiding van het team achter Marcel, welk team ervoor zorgde, dat men „zware" gesprekspartners in de studio kreeg. Een eervol le vermelding voor Hans dus, ook al minister. Het re gent prijzen op het Catshuis. Eervol Maar gelukkig toch ook een eervolle vermelding voor een programma met een dui delijk amusant karakter. Met name „Showroom" van de NCRV, waarvan de re dactie met grote precisie die mensen weet te vinden, die humor uit diepere menselij ke lagen weten te putten. Zo verdient die eenzelvig le vende man zijn beeltenis in het wasmuseum van mada me Tussaud, die in alle ernst stelde: „Er zijn geen mensen op de maan geweest. Dat be staat niet. En als ze er toch geweest zijn, dan hadden ze er niet horen te zijn". Elke aflevering van „Show room" bevat meerdere uit spraken van een dergelijk kaliber. Jan Fillekers, Henk v.d. Horst en Arnold-Jan Scheer verdienen lof, omdat zij bij voortduring de vind plaatsen vaststellen van een volkse goudmijn aan uitspra ken, doorleefde filosofieën en oprechte moraal van mensen die door geen tien alternatieve ludieken van trendsetters uit het veld zijn te slaan. „Showroom" toont aan, dat de humor in de mensen zelf steekt. Die uit die mensen zelf omhoog te halen, zal de vraag naar „komieken" op het scherm aanzienlijk doen slinken, maar de tv krijgt er wel een eerlijker imago door. Daarnaast kwam voor een tweede eervolle vermelding weer een informatief pro gramma aan bod, .met name het documentaire tv-drama "De katvanger", waarin Pie- ter Verhoef f samen met Hans Sleurink voor de VPRO de misstanden in een bouwwereld vol koppelba zen bloot legde. Naar ver luidt hebben koppelbazen met het zweet in hun han den dit tv-spel aangezien. Aad v.d. Heuvel kon bij de jury geen genade vinden voor zijn „Alles is anders show". Hij werd genoemd, omdat hij in deze media show onderwerpen naar bo ven haalt, die Mies Bouw man in haar mislukte „Net werk" vergeefs zocht. Toch geen prijs of eervolle ver melding, omdat hij op band werkt, zodat er geknipt kan worden, en Mies direct. Aad knipt en lijkt dus niet ge knipt voor een prijs. Maar de hoofdprijs, de Nip kowschijf, gaat dus naar Marcel van Dam en voor de helft naar Hans van Mierlo. Als argument om deze men sen te onderscheiden werd zelfs aangevoerd, dat het als een bijzondere eer voor de Nipkowjury mag gelden, dat hier ministers onderscheiden konden worden. Aan dit naar de ogen zien van het gezag zou zeker Socrates zich niet gelegen hebben la ten liggen. Die schatte elk mens even hoog in. Hij, kreeg trouwens als straf voor zijn verwarring wek kende gesprekken de gifbe ker aangeboden. Die zien we Marcel en Hans nog niet ad fundum nuttigen. Hoewel. Filmregisseur René van Nie wil graag nogal eens diep tasten in het menselijk ge moed. Hij doet dat ook in zijn film „Een stille liefde". Deze handelt over een ge scheiden vader (Cor van Rijn), die zijn kind niet meer mag zien. Een kwestie van wraakneming door zijn vrouw (Marielle Flolet). De vader haalt het kind (Sem de Jong) van school en be leeft er dan een vervoerend weekeinde in België mee. Dan wil de jongen terug naar huis en maakt de moe der politiewerk van deze ontvoering. Deze film spreekt sterk aan in de beel- PASADENA In de Ver. Staten heeft de uitreiking plaatsgevonden van de eer ste „Emray Awards". Dit zijn de Amerikaanse onder scheidingen voor televisie- produkties, te vergelijken met de „Oscar", de beroemde filmprijs. De ook in Nederland bekende televisieserie „Cosmos" kreeg drie Emmy Awards. Twee voor de technische prestatie en één voor de informatieve waarde. Andere onderscheidingen gin gen naar Linda Gray voor haar aandeel in de serie „Dal las". Linda Gray werd bij de uitreiking geprezen als een ac trice, die door haar inbreng mede het wezen van een t.v.- serie bepaalt. De acteur Danny DeVito kreeg een Emmy voor zijn aandeel in tv-comedies. Hier van werd er niet één met titel genoemd, maar algemeen be staat er veel bewondering voor de rollen die hij daarin speelt De actrice Lynn Redgrave en haar man John Clark werden ook onderscheiden. Beiden verwierven verdiensten voor het Amerikaanse tv-spel „House Calls". Lynn werd overigens uit deze serie ver wijderd, omdat zij tussen de namen door haar baby de borst wenste te geven. Met dit „storend" element wenste de regisseur geen genoegen te ne men. Nancy Marchand van de „Lou Grant-show" n Michael Con rad van „Hill Street Blues" kregen ook onderscheidingen voor hun tv-werk. den die het avontuur laten zien van de zwervende vader en zoon. Ned. II 21.55 uur. Wollie's wereld Wollie stuit op de zwam in haar gevecht tegen de giftige paddestoelen. Ned. I 19.00 uur. Lucy Lucy is van alle markten thuis, ook als een uitzendbu reau een vervangster voor een ziek geworden zangeres vraagt. Ned. I 19.05 uur. Maywood Een avondje op stap met „Maywood", het zingende vrouwenduo uit Friesland, dat zoveel „Distant love" in zijn zingende oproepen doet. Alice en Carin de Vries uit Uitwel- lingerga lieten zich door de ca mera pakken op diverse sta tions. En het hoogste lied uit eraard. Ned. I 19.30 uur. Cor van Rijn In „Stille liefde" met zijn filmzoon Sem de Jong. Reichssache Ook in Duitsland leefde er verzet tegen het bewind van Hitier. Hierover een documen taire in „Geheime Reichssa che". Ned. 119.55 uur. Bellamy James Bellamy keert terug uit Amerika. Hij heeft aan ieder een gedacht. Goudkoorts en speculatie beheersen zijn ge dachten. Ned. I 21.55 uur. Meditatie Dr. H. van Hoogstraten, do cent sociale ethiek te Nijme gen, brengt de figuur Bonhoef- Tom Sawyer Huck en Jim lopen tegen twee toneelspelers op, die achteraf niet zo'n beste reputatie blij ken te hebben. Ned. II 19.06 uur. Te land Het vrolijke spel „Te land, ter zee en in de lucht" leverde zo veel overtollige beelden op, dat het zin heeft die weer eens op een rijtje te zetten. Ned. II 20.27 uur. Radioprijs voor Ne derland op Nor- dringfestival HILVERSUM De Neder landse inzending voor het jaarlijkse Nordringfestival voor de beste radiomuziek, dat ditmaal op het eiland Jersey werd gehouden, heeft de eerste prijs gewonnen. De inzending bestond uit een door Rob Pronk gearrangeer de compilatie van thema's, be trekking hebbend op diverse stadia in het leven, die onder leiding van Dolf van der Lin den door een Engels orkest ten gehore werd gebracht. Er was nog een Nederlands succesje: saxofonist-fluitist Ferdinand Povel kreeg de solistenprijs. NEDERLAND 1 NOS 18.20 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.58 Journaal NCRV 19.00 Wollie's wereld 19.05 De Lucy show, tv-serie 19.30 Maywood 19.55 Geheime Reichssachte, documentaire NOS 21.37 Journaal NCRV 21.55 De familie Bellamy, tv-serie 22.45 Meditatie NOS 23.00 Journaal 23.p5 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND2 NOS 18.35 Sesamstraat 18.50 Jeugdjournaal TROS 18.59 Woody Woodpecker 19.06 Tom Sawyer en Huckle berry Finn NOS 20.00 Journaal TROS 20.27 Het beste uit Te land, ter zee en in de lucht 21.20 AktuaTV 21.55 Een stille liefde .speel film NOS 23.35 Journaal 23.40 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 (Reg. progr. ndr; 18.00 Sport. 18.30 Act. 18.45 Kleuterserie. 18.55 St.Pauli Landungsbrucken, tv-serie. 19.25 Reg. progr. 19.59 Progr.overz. WDR: 18.00 Die wunderbare Reise dej nen Nils Holgersson mit den Wi sen, jeugdserie. 17.30 Filmrc 18.40 Geantwortet wird immer, t rie. 19.15 Act. 19.45 Die Marotta Monsieur Andre, tv-serie). Journ. 20.15 Strumpet City w der Verlorenen, tv-serie. 21.1 form, progr. 21.15 Inform. 21.45 Document. 22.30 Act. 23.( Dlienst der spanische Frau (Al cio de la mujer espanola), spet 00.50-00.55 Journ. DUITSLAND 2 18.20 Bitte, keine Polizei, tv-i 18.57 Progr.overz. 19.00 Journ. i Popmuz. 20.15 Medisch magaz. Act. 21.20 Preusslsche Nacht, spel. 23.00 Journ. DUITSLAND WDR 3 18.00 Kleuterprogr. 18.30 0 Duits. 19.00 Wetensch. progr. Journal 3. 20.00 Journ. 20.15 0 sieprogr. 21.30 Document. 22.30 Auf gefahrllchter Strasse a crooked road), speelfilm. BELGIE NEDERLAND 18.00 Kinderserie. 18.05 Tkekei serie. 18.30 Open School. 19.00 report. 19.17 Inform, progr. Toto, meded. en morgen. Journ. 20.10 Weerber. 20.15 S Eden, tv-serie. 21.55 Wetei progr. 22.35 Journ. 22.50-23.20 School. BELGIE FRANS 18.20 Thanasse et Caslmir, tv-i 19.00 Sportprogr. 19.24 Toto weerber. 19.30 Journ. 19.55 Couf tete, komedie. Aansl.: Discussiept 23.00-23.20 Journ. en weerber. BELGIE FRANS 2 Tot 19.55 uur: zie Net 1. 19.55 hing Meadows - Open tennis pioenschappen van de Verei Staten. Heruitzending van de i strijden van de vorige dag: finals ren. Verslaggever Arséne Vaillain NEDERLAND 1 NOS-NOT 10.00-11.30 Schooltelevisie NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden TELEBORD 14.00 Geakunde: De bou NOS-NOT 14.30-15.00 Schooltelevisie NEDERLAND2 NOS 12.45-17.00 Prinsjesdag 1981 DUITSLAND 1 10.00 Journ. 10.03 Preussische Nacht, historisch spel. 11.45 Natuur filmserie. 12.00 Inform, progr. 12.25 Inform, progr. 12.55 Persoverz. t Journ. 16.00 Journ. 16.15 Repor 17.00 Kinderprogr. 17.50 Journ. gion. progr.: WDR: 9.25 Kleuter* DUITSLAND 2 10.00 Journ. 10.03 Preusslche Ne historisch spel. 11.45 Natuurfilm» 12.00 Inform, progr. 12.25 Infi progr. 12.55 Persoverz. 13.00 Ja 16.15 Progr. voor ouderen. Journ. 17.10 Natuurfilmserie. 1 Muziek en inform. DUITSLAND 3 WDR 8.00 Gymnastiek. 8.10-11.10 Scto televisie. (9.25 Kleuterprogr.) JJJ BELGIE FRANS HILVERSUM 1 18.11 (S) Aktua. 18.28 (S) Michael Strogoff (De koerier van de Tsaar), hoorspelserie. 19.02 (S) TROS Country. 20.02 Voorzicht Breekbaar. 20.30 (S) Peekei: ongezouten. 21.02 (S) Getoetst en akkoord bevonden. 22.02 (S) Aktua Sport. NOS: 23.02-24.00 (S) Met het oog op morgen. AVRO: 00.02 (S) Easy listening. 02.02 (S) AVRO's Service Station. 06.02 (S) Auto in? AVRO aan. (06.30 AVRO's Radiojournaal). i. NOS: 22.30 Ned* de vijver. 20.0C muz. 21.30 (S Bond zonder r ders en medelanders. NCRV: 23.25 (S ziek van eigen tijd. 23.55-24.00 Nws: 3 HILVERSUM 3 untrvstitt '®def hoef uur nieuws. AVRO: nafiT (7.30 en 8.30 AVRO's Radlo- TJ Journ. 7.03 en 8.03 Per Saldo.) tJ L 9.03 Steunpunt. 9.08 (S en M) riekt Arbeidsvitaminen. (10.02 (S) De ■*-* zandbakshow.) 10.30 Biels en Co.. hoorspelserie. 11.02 (S) UIT Is IN. 11.15 (S) Annenlem. NOS: 13.03 Prinsjesdag 1981. AVRO: 17.02 De Slag bij Nieuwspoort. - en consumentenlnform. 8.50 Postbus 900. 9.00 Gymn. voor de g 15 ggfjggp. landbouw. KRO: 12.26 Meded. en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.36 Echo. 13.00 Nws. 13.11 Goal. 13.30 Schoolradio. NOS: 14.30 Eerst hadden wij het land en zij de leder heel uur nieuws. VI 7.02 Gevar. progr. 9.30 l muziek. 10.30 Lichte m 12.30 Spelprogr. 13.30 I muziek. 15.30 Gevar. progr. TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) C clo. 9.00 Nws. 9.02 Muzta. Van heinde en verre. 10.00 Opus tien tot twaalf. 12.00 I 12.02 (S) I i klass. ziek. 13.22 (S) Koren en korpsen. Nws. 14.02 (S) De hoge "C". 14.30 (S) tarltelten. 15.00 (S) Belcanlorlum. TEli 17.00 Welzijnsplanning (2). 17.30 Nws. 1 Follow me, een zomerse samenvatting I (ANP.09.09) De KRO zette zaterdagavond haar reeks speelfilms voort van Charley Chaplin met „Woman of Paris" („Een vrouw in Parijs"), een van de weinige rolprenten waarin de meester zelf, afgezien van een zeer terloops optreden, niet meespeelde. Men kon natuur lijk even zo vroliik zwelgen in de stomme-film-nostalgie, waaraan geloof ik, maar wei nigen ontkomen. Ondergete kende in elk geval niet. ,3randpunt" besteedde onder meer aandacht aan een „open dag" van de luchtmacht, die naar werd meegedeeld jaar lijks wordt gehouden om de kloof tussen dat geruchtma kende instituut en de burgerij te verkleinen. Wat mij betreft kan die kloof niet groot ge noeg blijven, dat wil zeggen genoeg kunnen vliegen. Voor de laag bij de grondse activi teiten hebben wij dan altijd nog de actie „Onkruit"; hoe kom je aan zo'n vernietigende naam. Een wat kaleidoscopi- sche aflevering van de actuali teiten-rubriek overigens, met vrij korte items over de ietwat na-exploderende explosie die in 1963 in het Amsterdam Phi lips Duphar om zich heen greep, over kernontwapende opvattingen van generaal- majoor Von Meyenfeldt en over een methode om 20 pro cent te besparen op je centrale verwarmingsketel. En laat op de avond tot voorbij midder nacht „The last night of the proms", een van die Engelse tradities waar velen in steeds toenemende mate nogal- spot mee drijven. Zelf beir daar ook wel eens toe genei maar als het puntje bij '1 paaltje komt ga ik toch stef meer door de knieën. Ik maar zeggen: dié mensem,i zaterdagavond in de Albf Hall hadden post gevat n dat spandoek: „Holland hoi van de proms" stonden daar ieder geval mede namens.ip Gisteravond bracht de Av wat je wel kunt noemen allegaartje op het scherm., dat is dan geenszins denijj rend bedoeld, maar afgezi nou nog van een gefilmd p tret van de Amerikaanse K ger Lou Rawls konden wij) ken naar twee filmpjes van" jonge cineast Hans Scheepil ker: „Kamer 96" en „Het wijs". In beide gevallen v zowel de regie als het scenaJ van hem, maar in het een ging het om een tweedejaj werkstuk op de filmacadeifi en in het tweede om een vil dejaars werkstuk. En dat er dan ook degelijk aan af zien in zoverre er sprake van een duidelijke voorn gang in technisch vermog' Een veelbelovende filn> Scheepmaker. Daar tussendt kon men dan nog kijken na treurzangen bij de dood v drie Spaanse dichters, een filmde muziek van de Spaai componist Christobal Halff Een zeer hoog gestemd wei stuk, maar doortrokken t een artistieke aanstellerij mij zeer benauwde. HERMAN HOFHUIZ

Leidse Courant | 1981 | | pagina 2