Wereldkampioene nita Staps ;e zwaar Eindelijk weer wereldrecord Henry Rono 7@ertig mille voor Spin of A Coin Derde seizoenzege voor Alain Prost ascal Simon ilijft leider IRENi DE KOK (16) VERRAST TIJDENS OPEN NK JUDO DAMES LEIDSE COURANT MAANDAG 14 SEPTEMBER 1981 PAGINA 13 PEN HAAG Het damesjudo sleetde na de onlangs in ew York gehouden, eerste Breldkampioenschappen, opmerkelijke opleving irat de ledenaanwas betrof. Dit gebeurde in Nederland die afgelopen zaterdag in de Haagse sporthal Steenwijk- laan plaatsvonden, werden tussen de officials, begelei ders en deelneemsters wel familieleden maar geen „nor male" toeschouwers aange zet in de laatste plaats door- troffen. Zij die er waren, za- dil de Tilburgse Anita Staps gen stuntelig judo en geen Anita Staps. Deze was bij de ien gouden medaille greep. Indertussen is het peil nog weging te zwaar bevonden jiiet erg gestegen en blijkt voor haar eigen gewichtsklas- let damesjudo totaal geen se (net als Liesbeth Beeks) eschouwers te trekken. Bij en had geen zin in een hoge- de open Nederlandse kam- re categorie uit te komen. In pioenschappen voor dames, Staps' klasse tot 61 kg zorgde haar 16-jarige stadgenote Irene de Kok voor een verras sing door zilver te veroveren. In al dit „vrouwengeweld" ver overde de selectie van bonds coach Karei Gietelink in totaal tweemaal zilver (Irene de Kok en Marjolein van Unen) en tweemaal brons (Jolanda Vlug gen en Sandra Warning). Gie telink was bepaald niet tevre den, maar heeft nog voldoende tijd om zijn dames in vorm te krijgen voor de Europese titel strijd, die in maart volgend jaar in Oslo wordt gehouden. Irene de Kok, een piepjonge mm /i DEN HAAG De Franse prof Regis Ovion heeft zaterdag de el vijfde etappe van de Ronde van de Toekomst gewonnen. Hij i/H, versloeg na de 132 kilometer lange rit van Chalon Sur Saone near St.Trivier het vrijwel complete peloton in de eindsprint. i De Fransman Patrick Bonnet won gisteren de zesde etappe. flonnet had voor de 55 kilometer tussen Champagne en Valro- k|.mey één uur vierendertig minuten en zesendertig seconden no- sw/g. Zijn landgenoot Gerard Kerbrat won gistermiddag de ze- rende etappe over tachtig kilometer tussen Belley en Voreppe. ^ascal Simon behield de leiding in het algemeen klassement, los Schipper won zowel zaterdag als gisteren een profronde. faterdag bracht hij de 'Blonde Pijl' over 100 kilometer op zijn siaam vóór Theo Smit en Rudy Pévenage. Hennie Kuiper werd )i esde voor Joop Zoetemelk en Gerrie Kneteman. Voor zeven duizend toeschouwers won Schipper gisteren in Oisterwijk voor alios Lammertink en Adri van Houwelingen. oetemelk nog niet rond met Post rDEN HAAG Joop Zoete- m«\k heeft nog geen over- temming bereikt over «en contractverlenging bij fcRaleigh. Ploegleider Peter Post en de winnaar van de van Frankrijk 1980 hebben het afgelopen week einde een gesprek gevoerd. Daarin verschilden zij van lening over het programma Iran Zoetemelk voor volgend de Ronde van Frankrijk 1982. Zoetemelk kon die garantie niet geven, omdat het pro gramma het in het voorsei zoen wellicht teveel van hem eist. Post moest zijn formatie namelijk inkrimpen tot twaalf renners. Dat houdt in dat die renners meer wedstrijden moeten rijden. Zoetemelk wil pas in de loop van het voor seizoen de beslissing nemen over deelneming aan de Tour de France. Hij heeft aan Post bedenktijd gevraagd. scholiere die nu al aan kracht training doet, had zich langs diverse Europese vedetten ge manoeuvreerd. voordat zij in de eindstrijd door de Westduit- se Petra Wahnsiedler met een beenworp werd uitgeschakeld: De Kok is opnieuw een pro- dukt van sportschool Ooms, die de meeste judodames bezit in ons land. Irene de Kok had al eerder de aandacht op zich gevestigd door open Westduits jeugdkampioene te worden. Haar prestatie van zaterdag gen, omdat de opèn Neder landse strijd sterker bezet was dan ooit. Canada en bijna alle Westeuropese landen, van wie Groot-Brlttannië, Oostenrijk en West-Duitsland de wereldtop vormen, hadden hun sterkste dames afgevaardigd. Marjolein van Unen, de num- drie van Europ de finale van de zwaargewich ten bij een grote puntenachter- stand geworpen door de West- duitse Regina Sigmund. An drea Solbach bezorgde West- Duitsland een derde titel door wereldkampioene Gerda Winklbauer te verslaan. De Oostenrijkse liep bij een uchi- /elblessure op, kwam in een houdgreep te recht en gaf op. Winklbauer, moet voorlopig voor behande ling in het ziekenhuis Leyen- burg blijven. Als gevolg van de wervelblessure kan zij onder andere haar linkerarm niet meer bewegen. Vertederend was de opgeluch te glimlach van de Belgische Tina Taka- hashi is op weg naar een bron zen medail le. De Haagse judo- scheids rechter Bontje volgt de verrichtin gen van de Japanse Canadese nauwlet tend. Ingrid Bergmans toen zij in de finale tot 72 kg tegen de lasti ge Canadese Nancy Hewitt een vol punt maakte. De 20-jarige wereldkampioene alie catego rieën verzekerde: „Heus, met deze titel ben ik zeer content. Ik ben de laatste tijd helemaal niet meer gewoon te winnen". DERDE5000 METER IN ÉÉN WEEK SUCCESVOL Henry Rono realiseert heeft nog maar enkele meter te gaan voor hij het wereldrecord op de 5000 meter zal verbeteren. NARVIK Henry Rono, de 29-jarige Ke- niaan die in 1978 de atletiekwereld ver baasde door in een tijdsbestek van am per drie maanden de wereldrecords op de 3000,5000,10.000 meter en 3000 meter steeple chase op zijn naam te brengen, is weer helemaal de oude. De Afrikaan, die in 1980 nauwelijks tot een prestatie van niveau kon komen, verbeterde giste ren in Narvik zijn wereldrecord op de vijf Voor Rono gold dat drie maal scheeps recht is. De afgelopen week mislukten twee pogingen het wereldrecord scherper te stellen. Woensdag in Rieti zat tot 1000 meter voor de eindstreep een verbetering van het wereldrecord er in. De Oostduitser Hans-Jörg Kunze verraste in de Italiaanse plaats door de race te winnen in de nieu we Europese recordtijd van 13.10.43, Rono eindigde in die wedstrijd als derde in 13.12.47. Afgelopen vrijdag deed de Afri kaan voor 27.000 toeschouwers op de baan van Crystal Palace bij Londen op nieuw een aanval. Ook toen slaagde hij niet. al bleek hij met 13.12.34 nog steeds voortreffelijk in vorm te zijn. „Ik wil dit sei zoen nog een wereldrecord", verklaarde Rono in Londen en reisde af naar het Noorse Narvik waar gisteren opnieuw een 5000 meter op het programma stond. Nu slaagde de aanval wel. De vier wereldre cords van Rono zijn: 3000 m. (7.32.1, Oslo 32-6-1978); 5000 m. (13.06.20, Bergen 13- 9-1981); 10.000 m. (27.22.3, Wenen 11-6- 1978) en 3000 m. steeple chase (8.05.4, Seattle 13-5-1978). In Narvik sneuvelde ook het wereldrecord op de 5000 meter voor dames, een num mer dat nog niet officieel op de wereldre- cordlijsten voorkomt, maar binnen afzien bare tijd zijn on-officieuze status zal kwij traken. De 29-jarige Engelse Paula Fudge liep de afstand in 15.14.51 en was daar mee aanmerkelijk sneller dan de oude „wereldrecordhoudster" Ingrid Kristiansen (Noo) die in juli in Oslo tot een tijd van 15.28.43 kwam. Veselkova De Russin Ljoedmilla Veselkova verbeter de zaterdag in Bologno tijdens internatio nale atletiekwedstrijden het wereld en Eu ropese record op de mijl voor dames en bracht het op 4 minuten en 20.89 secon den. Het oude wereldrecord stond sedert 26 januari 1980 (Auckland) met 4.21.68 op naam van de Amerikaanse Mary Decker. Het Europese record was sedert 5 augus tus van dit jaar in handen van de Roe meense Maricia Piuca, die in Viareggio (Ita) een tijd van 4.21.82 liep. Edwin Moses heeft de hoop om dit jaar zijn wereldrecord op de 400 meter horen (47.13) scherper te stellen, kennelijk opge geven. De Amerikaan kwam in zijn twaalf de race van dit seizoen tot zijn minst goe de tijd: 49.28 seconden. Sydney Maree heeft zaterdag bij interna tionale atletiekwedstrijden in Hamburg het wereldrecord op de 1500 meter tot op minder dan één seconde benaderd. De /ASSENAAR Spin of A loin kwam gistermiddag liet voor niets uit Engeland laar Duindigt. De driejarige langst won namelijk onder te Engelse topjockey Brian ouse de Grote Prijs der Ne- lerlanden. Hierdoor ging de lerste prijs van bijna veertig- luizend gulden naar het bui- enland. Als torenhoog favo- iet ging Spin of A Coin van fart. Op papier had hij al- aen maar met zijn landge- loot Nepotism af te rekenen, eze faalde echter en kwam la laatste over de finish. Zijn rainer Balding over deze irestatie: „De reis van Enge- md naar hier heeft het >aard schijnbaar geen goed ledaan. Een andere verkla- ing weet ik echt niet", la de start nam King Kong inder Terry Cain de leiding. In de slotfase moest deze hengst jenoegen nemen met een vijf de plaats. Grote vraagtekens waren er voor de start rond et paard King. Dit seizoen rerd King sprintkampioen van lederland op Duindigt en iwam niet anders dan over de sprintafstand in actie. Tien da- flen geleden haalde King een luzarenstukje uit om in het Duitse Baden Baden als derde over de finish te gaan in een ren over 1300 meter waar al- een de beste sprinters van Europa aan de start kwamen. En nu moest King plotseling •open over 2500 meter. Voor de start was hier bij insiders veel kritiek op. King zou geen Mst kunnen maken en op deze manier zou men de hengst de kroon van het hoofd stoten. Gelukkig voor eigenaar Ger de Kroes en trainster Margot van Dijk kre- de insiders ongelijk. King 1 het voortreffelijke en I achter Spin of A Coin ide voor de Derbywinnaar Eigenaar Ger de Kroes: Na tuurlijk was het een risco met King. Maar het paard is op het ogenblik zo goed in vorm dat we er toch niet bang voor wa ren. De volgende stap is nu starten in het kampioenschap van Nederland Er stonden nog twee rennen op het programma. King's Ea gle (Terry Cain) gaf de voor keur aan de eerste afdeling van de Galcadorprijs boven de Grote Prijs der Nederlan den. In de eindstrijd verwees King's Eagle, Redress met Frans Vandeuren naar de tweede plaats. Country House werd verrassend derde voor l_aetitia. Geheel volgens de verwachtingen won My Wish de tweede afdeling van de Galcadorprijs voor Dutch Ab bot. Imponente ging hier lang aan de leiding maar moest ge noegen nemen met een derde plaats. Bij de dravers won Rainier Gallant het internationale hoofdnummer voor Noordse Stern en Ivens. De zesjarige ruin is weer in grote vorm en won afgelopen vrijdag op het Limburgse Schaesberg een groot sprintnummer met een eerste prijs van tien duizend gulden. Zaterdagmiddag waren vele bekende sportlieden van de "Club van 144" op Duindigt aanwezig om de nodige ere prijzen uit te reiken. Pikeur Hugo Langeweg mocht twee keer bloemen in ontvangst ne men van een bekend sportfi- guur. Nadat hij met Utaro Bui tenzorg voor de vijfde keer op rij had gewonnen, de driejari ge hengst heeft nog nooit ver loren, kreeg hij bloemen van de oud-sportvlieger Richard Miedema en na zijn zege met Tiger Hanover kreeg hij de ge lukwensen van de oud-kun strijder Joan Haanappel. ARTHUR VAN RIJSWIJK SUPERTRI0TIP WASSENAAR Dertien vol bloeds komen er zondag 20 september op Duindigt aan de start in supertrio 38. Voor deze supertrio is het mogelijk om wedformulieren in te leve ren tot en met woensdag öan de postkantoren en zaterdag op de wedstrijdbanen. Onze favorieten: Le Normand(3), Sir Romeo(8) en Charlie Brown. Onze outsiders: Amend(1), Mush Kabad(2). BH 25-jarlge Zuidafrikaan die vorige week tij dens de strijd om de wereldbeker in Rome voor de eerste maal sedert jaren in een in ternationale wedstrijd mocht uitkomen, omdat hij binnenkort het Amerikaanse staatsburgerschap verkrijgt, liep de 1500 meter in 3 minuten en 32.30 seconden. Het wereldrecord staat sedert 27 augustus van het vorig jaar op naam van Steve Ovett (Eng), die destijds in Koblenz tot 3.31.40 kwam. Montreal De Ethiopiër Kebede Balcha heeft gisteren de derde marathon van Montreal gewonnen. Hij was in 2 uur 11 minuten en 9 seconden de snelste van de 10.500 deelnemers. De tweede plaats was voor de Colombiaan Domingo Tabaduiza, die ruim een minuut later finishte in 2.12.22. Balcha was in 1979 ook winnaar van de eerste editie van de marathon van Montreal. De eerste plaats in de wedstrijd voor rol stoelers was voor de Canadees John Lun- die die de 42 kilometer en 195 meter af legde in 2 uur en 9 minuten. De Italiaan Massimo Magnani werd in Agen (Fra) eerste in de strijd om de Euro pese marathon-beker. Hij legde de 42 kilo meter en 195 meter af in 2 uur 13 minuten en 29 seconden. De Europese beker voor landenteams ging naar Italië, vóór de Sowjet-Unie. De wedstrijd bij de dames leverde in 2.38.58 een overwinning op voor de Rus sin Zoja Ivanova. De Westduitse Charlotte Teske bezette in 2.41.04 de tweede plaats. MONZA Met nog twee races (Montreal en Las Vegas) te rijden is de strijd om het wereldkampioenschap voor formule l-cou- reurs boeiender dan ooit. Na de Grote Prijs van Italië op het beruchte circuit van Monza, waar Alain Prost in een Renault zijn derde seizoenzege behaalde, komen er nog vier coureurs in aanmerking voor de titel. Carlos Reutemann, derde op Mozna, voert het kwar tet aan met 49 punten. Drie punten minder heeft Nelson Piquet er achter zijn naam. Het duo wordt op twaalf punten gevolgd door re- wereldkampioen Alan Jones en Alain gerend i Prost. Grote Prijs der Nederlanden. Rechts King met berijder Spin of a Coin met jockey B.A. Rouse (links) wint de Davies. De race om de 52e Grote Prijs van Italië was voor de 150.000 toeschouwers een vlakke ver toning. Alain Prost de 26-jarige Fransman uit Saint Chamond, leidde in zijn Turbo aangedre ven Renault van start tot finish. Hij werd de vol- S le 52 ronden gevolgd door Alain Jones, die zijn Williams na een mindere periode goed onder controle hield. Het eigenlijke gebeuren speelde zich af achter de twee koplopers. Nelson Pi quet en Carlos Reutemann die streden behoed zaam om het lijstaanvoerderschap. Die voor zichtigheid werd duidelijk in de zestiende van de 52 ronden, toen een kortstondige regenbul het parkoers in een glijbaan had veranderd. Terwijl Prost en Jones risico's namen en kei hard doorgingen, namen Piquet en Reutemann gas terug om hun bolides door de gevaarlijke fase te loodsen. Piquet maakte van de nattigheid gebruik om een beslissend lijkende voorsprong op zijn ri vaal te nemen. Met nog twaalf ronden te rijden bedroeg zijn voorsprong ruim negen seconden. Maar Reutemann wenste zich niet gewonnen te geven en duwde zijn gaspedaal nog wat dieper in. Op de inmiddels opgedroodgde baan ver loor Piquet met de ronde terrein. Acht ronden voor het einde werd de Braziliaan door zijn stalbaas attent gemaakt op de terugkeer van Reutemann, die opgerukt was van de zesde naar de vierde plaats. Piquet reageerde te wild. Hij eiste het uiterste van zijn Brabham en werd daarvoor bestraft. In de laatste omloop blies hij zijn motor van zijn wagen op. In een sukkelgan getje haalde hij nog wel de eindstreep met zijn rokende wagen, maar wel nadat drie concur renten hem waren voorbijgegaan. Reutemann kreeg de derde plaats in de schoot geworpen en daarmee het leiderschap in het WK-klasse- ment. Piquet eindigde als zesde en pikte daar door slechts één WK-punt mee. Door de vierde plaats heeft Boy Haye de lei ding genomen in de strijd om de Europese be-, ker voor Renault 5 turborijders. Haye wordt op korte afstand gevolgd door de Fransman Rag- notti, die in Monza zesde werd. De race op het Italiaanse circuit werd gewonnen door de Fransman Gouhier voor de Italiaan Sigala en de Westduitser Schütz. Er resteren nog twee wedstrijden, in Imola en Albi. Cor Euser heeft gisteren op het circuit van Zol der de overwinning behaald in een race die meetelde voor de beker van de toekomst. Eu ser reed in een royale Prinz en had ruim acht seconden voorsprong op de Belg Duze, die tweede werd. Van Silfhout eindigde als derde. In de Europese competitie om de Formule Ford 2000 werd Basil Mann uit Zuid-Afrika winnaar. Hij was drie Nederlanders te snel af. Kluit werd tweede, Boersman derde en Jim Vermeulen vierde.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13