IcEnroe magistraal Feyenoord onthutsend Den Haag waant zich onaantastbaar SLIJKSPEL BIJ DE GRAAFSCHAP DOOR NONCHALANCE ■MMei PMMM )RG VERSPEELT HEERSCHAPPIJ IN TENNISWERELD YORK John McEnroe de heerschappij in de iwereld overgenomen Zweed Björn Borg. Ne- jilcEnroe twee maanden den Borg al had afgehou- fan zijn zesde Wimble- tel, liet de 22-jarige Yorker in de finale van toernooi om de open Ikaanse ksmpioen- ipen er geen twijfel over bestaan dat hij tnteel de sterkste ten- r ter wereld is. In vier 4-6, 6-2, 6-4, 6-3) werd 'koele tennismachine' op met bijna 19.000 toe- iiwers omzoomde een- iurt van Flushing Mea- jedecideerd teruggewe- |TTERDAM Onthut- jider dan de uitslag (4- jwas de manier waarop jenoord zateravond rPSV beentje werd ebt. Natuurlijk, trainer lav Jezek kon niet chikken over een vijf- - basisspelers. Onder zijn complete centra- verdedigingsblok elsen/Stafleu) en zijn ilbepaler (Van Hane- n), posities die onvol- 1 nde werden opge- i En daarin lag juist verschil met PSV, arvan coach Thijs Li- gts spelers als Wild- mt, Van der Kijlen en Ike rustig buiten de sis kon houden en yenoord toch op onge- dige wijze op zijn akheden kon wijzen. Ct die waren er nogal (jf at zaterdagavond, voor la in die linies waar bo- ^Vgenoemde spelers (Itoken. Waarbij even- moral het hart van defensie, dat werd ge- tfmd door Luuk Balkes- als corrector en ik Troost als bewaker Ruud Geels, hope- faalde. Het betekende voor McEnroe de derde 'US Open'-titel op rij. Ook vorig jaar versloeg bij Borg in New York, maar in dat jaar werd de Zweed, die overi gens voor de halve finale tegen Jimmy Connors (6-2, 7-5, 6-4) vla een anoniem telefoontje was bedreigd, nog uitgeroepen tot 'wereldkampioen' omdat hij had gezegevierd in Parijs en op Wimbledon. McEnroe, ze ker niet geliefd bij het publiek maar begaafd met zeer veel tennistalent, is de eerste speler die de Amerikaanse titel drie keer achter elkaar wint sinds zijn legendarische landgenoot Bill Tilden, die van 1920 tot 1926 liefst zes opeenvolgende malen zegevierde. McEnroe heeft het eigenlijk in t halve finale-partij tegen idgenoot Vitas Gerulaitis (vijf s: 5-7, 6-3, 6-2, 4-6, 6-3) zijn halve stadgenoot sets: 5-7, moeilijker gehad dan gisteren tegen Borg. Alleen de eerste set moest de 'rebel' aan zijn opponent laten: 4-6. Daarna is McEnroe slechts in de derde set even in moeilijkheden ge weest. Op 2-2 forceerde Borg een service-doorbraak, waarna de Zweed zelf zijn opslag be hield. Vanaf dat ogenblik speelde McEnroe echter magi straal. Na 3-4 brak hij door de opslag van Borg heen. De ma nier waarop toonde zijn grote klasse. Borg, die opmerkelijk vaak naar het net stormde, werd twee keer gepasseerd met een running lob. Kansloos stond de Zweed de ballen na te turen. Aangeslagen door het superieure spel van zijn tegen stander, liet de immer stoïcijn se Borg die belangrijke derde set alsnog glippen: 6-4. Tijdens de vierde set werd de impopu laire McEnroe niet meer in ver legenheid gebracht (6-3). Tracy Austin Tracy Austin heeft voor de tweede keer in haar loopbaan de open Amerikaanse titel veroverd. In een spannende fi nale tegen Martina Navratilova had zij twee tie-breaks nodig, in de tweede en derde set, om zeker te zijn van het kampioen schap en een prijzenbedrag van 66.000 dollar. De setstan den waren: 1-6, 7-6, 7-6. Voor Austin betekende de overwinning meer dan alleen een zege. Begin dit jaar moest zij het mondiale tenniscircuit voor vier maanden verlaten wegens een rugblessure. De zege op Flushing Meadow toonde aan, dat zij na de bles sure onweerstaanbaar is terug gekomen. Het gemengd dubbelspel le verde een overwinning op voor de Amerikaans/Zuidafrikaanse combinatie Ann Smith/Kevin Curren die in de finale met 6-4, 7-6 zegevierden over de Ame rikanen Joanne Russell en Ste ve Denton. Ann Smith won ook het damesdubbelspel. Met Kathy Jordan versloeg ze Ro- sie Casals/Wendy Turnbull (Vst/Aus): 6-3, 6-3. WiJly van de Kerkhof, in de rug gedekt door Huub Ste vens, in duel met Johnny Jacob8en. n.ji slaagde Feyenoord er e- Is enige weken geleden r Sparta in een voor- ig te nemen. Maar op- i bleek dat geen basis rop de uiteindelijke winst worden gebouwd. Feye- idzag zijn bijna schrijnen- srmogen na de pauze ift door vier Eindhoven- jlpunten, een reeks die even werd onderbro- door de gelijkmaker (naar Yan Jacobsen. Daarna Erwin Koeman en Hall- Thoresen orde op zaken, en de ontluistering van loord compleet maakte. De Rotterdammers maakten daarmee van de ontmoeting met PSV, dat eveneens ko mende woensdag zijn eerste Europa Cupverplichting (tegen het Deense Naestved) aangaat, een weinig bemoedigende aan loop naar hun Europese duel met het Poolse Szombierki. „Maar dan is in ieder geval Van Hanegem er weer bij", klampte Vaclav Jezek zich aan deze strohalm vast. „Hij kan misschien één van de proble men die er bij ons nu zijn beter regelen. Vanavond is gebleken dat we bij balbezit niet tot de goede pass komen. De op bouw gaat veel te traag en loopt over te veel schijven. Ik had om dat te ondervangen in de rust opdracht gegeven om het middenveld over te slaan en daarmee tevens Willy van de Kerkhof achterin te houden. Het is er echter niet uitgeko men". Matig duel Mede daardoor werd Feye noordPSV, ooit een topper waarvoor de Kuip zich meer malen goed vulde maar die za terdag slechts 21.600 toe schouwers trok, een uiterst matig duel. Vooral in de eerste helft was er bitter weinig te ge nieten, omdat beide ploegen elkaar naar de kroon staken in het afleveren van foute passes, knullig uitverdedigen en hape rende aanvalscombinaties. Maar al vóór de pauze toonde PSV aan over meer mogelijk heden en inhoud te beschik ken, zonder die nu direct uit te buiten. Integendeel, tien minu ten voor de pauze nam Feye noord zelfs afstand. Willy van de Kerkhof, door coach Li- bregts weer eens als libero neergezet .en in die rol met lan ge rushes herinneringen op roepend aan zijn opmerkelijke Oranjedebuut op die plaats eerder dit jaar tegen West- Duitsland, was niet ter plekke om Andrej Jeliazkov ook maar een strobreed in de weg te leg gen bij een kopbal uit een voorzet van Ben Wijnstekers. Libregts: „Die bal kwam heel traag en en met een boog in de richting van die Bulgaar; daar had Van de Kefrkhof bij moeten zijn". Dat gebeurde niet, Jeliazkov kopte op de paal en sloeg met de rechter hand de terugstuitende bal als nog in het doel. Scheidsrechter Keizer stond te ver weg om die enige opvallende daad van de Bulgaarse international, die toch niet die aanwinst blijkt die werd verwacht, uit de hele wedstrijd af te keuren. Na de pauze De meevaller van dat doelpunt bracht bij Feyenoord toch niet de rust die noodzakelijk was tegen PSV, dat met een korte onderbreking Feyenoord in die eerste helft overtroefde, maar na de pauze pas toesloeg. Met Michel Valke voor de licht ge blesseerde Koreaan Jung Moo Huh zetten de Eindhovenaren het spelverloop nadrukkelijker naar eigen hand en de belo ning bleef niet lang uit. Binnen een minuut lagen de bewijzen op tafel. Eerst lan ceerde Valke Koeman, die knap uithaalde en vervolgens hield Valke de eer aan zichzelf. De kleine ex-Spartaan, die zo veel vertrouwen geniet van bondscoach Kees Rijvers (die hem ook adviseerde om wat minder intensieve trainlngsar- beid te verrichten), lanceerde vanaf zeker dertig meter een inzet die over het natte gras langs doelman Joop Hlele stui terde: 1-2. PSV dicteerde ver volgens nadrukkelijk, maar Feyenoord kwam met de in middels door Hans Groenen dijk vervangen Karei Bouwens toch weer langszij. Opnieuw een verkeerde taxatie van Willy van de Kerkhof stelde Jacob sen in staat doelman Pim Doesburg te passeren. Twee dilettanten Maar Feyenoord, dat Balkes- tein en Troost soms als twee dilettanten zag opereren, kon slechts twee minuten genieten van deze remisestand. Juist het centrale duo speelde daar bij een bedenkelijke rol. Troost verkoos door het midden uit te verdedigen, PSV kwam daar door in balbezit en Balkestein kon slechts door een overtre ding corrigeren. Uit die vrije trap scoorde Erwin Koeman, die voor het eerst dit seizoen in de basis stond bij PSV, op fraaie wijze 3-2. Waarna Thoresen uit een diep tepass van Ruud Geels, niet opvallend maar wel erg effec tief spetend, de marge nog vergrootte. Feyenoord was compleet ont luisterd en moest tenslotte ook nog een gele kaart (Vermeulen) incasseren. De enige die zich het povere optreden niet be hoefde aan te trekken was Jan van Deinsen, die op een waar lijk grootse wijze zowel verde digend als aanvallend had ge speeld. Maar aan één speler van dat kaliber heeft Feye noord niet genoeg. Jezek hoopt dan ook dat Nielsen en Stafleu, die vandaag weer vol op meetrainen, komende woensdag tegen Szombierki kunnen spelen. Zo niet, dan ziet het er erg somber voor Feyenoord uit. FRANK WERKMAN m&asÈÊÊÊm scoreverloop: 35. Jeliazkov 1-0; 48. Koeman 1-1; 49. Valke 1-2: 58. Ja cobsen 2-2; 60. Koeman 2-3; 70. Thoresen 2-4. Scheidsrechter: Keizer; toeschouwers: 21.600. Gele kaart: Vermeulen (Feyenoord). Feyenoord: Hiele; Wijnstekers. Bal kestein, Troost, Brard; Van Til (Van der Blom), Jeliazkov, Van Deinsen; Bouwens (Groenendijk), Jacobsen, Vermeulen. PSV: Doesburg; Van Kraay, W.v.d. Kerkhof, Stevens, Brandts; Huh (Val ke), Poortvliet, Koeman; R.v.d. Kerk hof (Wildschut), Geels, Thoresen. TINCHEM De tijden waarin FC Den Haag het publiek de tribunes joeg lijken definitief voorbij. Onder invloed bt trainer Martin van Vianen en het enthousiamse van jongeren heeft er in het Zuiderpark een gedaantever- d ö'ing plaatsgevonden die voor onmogelijk werd gehou- Ook enkele maanden geleden nog. Maar FC Den Haag oont dezelfde neiging als onkruid en ia gegroeid tegen !9 'ordrukking in. Het geeft de ploeg een bepaalde char- 3 ondanks, of misschien zelf wel dank zij zichtbare to kt, komingen. Over beide kanten van FC Den Haag leverde duel bij en tegen De Graafschap (1-1) genoeg atof tot :u8sie. beginnen wekte FC Den gjiiet één keer de indruk eden te zijn met een punt, niet in de slotfase toen alle reden voor was. Die- ,|ffeenkomstig werd er zo Dfepjk vooruit gevoetbald, staat er eenvoudig, maar ■zien voorgaande edities in redivisie een hele zelfover- ing voor FC Den Haag. spitsen en een zeer aan- &nd ingesteld middenveld, Lex Schoenmaker 56 mi- in aan een goede rentree !te, waren daarvan het na- 'kfelijkste bewijs. Tegen De 3 alschap leverde dat overi geen geweldig voetbal eerder zelfs matig. Dat gaf Vianen na afloop ook eer- ®e. „Dit was'een van onze 6 dere wedstrijden", zei hij. oorzaak daarvan ligt voor 9root deel in de overschat- van de mogelijkheden, door de nieuwe, prettige lie waarin FC Den Haag keert, is er een gevoel van entastbaarheid ontstaan, üthans gedroeg de ploeg Doetlnchem. net begin van de wedstrijd finde FC Den Haag zich zo 'teloos een overwicht toe, dat De Graafschap uitzicht kreeg op zijn zoveelste pittige nederlaag. Nicky Morgan, vol strekt onbespeelbaar voor zijn tegenstander Trentelman, was in de spits een constant aan speelpunt. FC Den Haag zocht en vond hem regelmatig. Bij een solo van Morgan in de vijf tiende minuut leek een straf schop op zijn plaats, maar scheidsrechter Van Swieten liet doorspelen. Even lajer volgde dan toch het logische doelpunt. Harry Melis speelde bij een hoekschop de opko mende Joop Korevaar aan. De linksachter liet met zijn zwakke linkerbeen een prachtig boog- balletje los richting Bram Ront- berg, die met een spectaculai re omhaal scoorde (0-1). Nonchalance Die gang van zaken verschafte FC Den Haag een mlsplaats gevoel van heerschappij. Alles ging zo gemakkelijk, dat er steeds meer nonchalance In de ploeg sloop. Vooral achterin nam de slordigheid toe. Van Vianen kwam een keer gealar meerd van zijn stoel naast de dug-out af. ^Zljn geroep om concentratie vond geen ge hoor. FC Den Haag verloor langzaam maar zeker zijn greep op de wedstrijd. Rom berg kreeg nog wel een schiet kans na een combinatie tussen Schoenmaker en Rontberg, maar uiteindelijk kwam De Graafschap toch op 1-1. Na een fraaie aanval op links met enkele individuele hoogstand jes kon Brink met een lage bal Wanders aanspelen. De mees te spelers van FC Den Haag keken om wat voor reden dan ook net even de andere kant op. Wanders kon doorgaan, kapte fraai en schoot van even buiten het strafschopgebied onhoudbaar voor Dido Have naar de gelijkmaker In. Vanaf dat moment werd voor FC Den Haag het uitzicht op een goed resultaat steeds troebeler. De Graafschap duw de zijn tegenstander constant naar achteren, maar schiep daaruit overigens weinig kan sen. Voor FC Den Haag res teerden nog slechts incidentele mogelijkheden, die er overi gens niet om logen. Zo strui kelde een verder ook niet Im ponerende Harry Melis een mi nuut voor tijd over de bal toen hij alleen op doelman Doorne bosch kon afgaan. En zag de voor Schoenmaker ingevallen Ahmet Keloglu een oogstrelen de solo stranden op de rech tervuist van Doornebosch. Die vervanging van Schoenma ker gooide weer wat olie op de golven in de niet optimale ver standhouding tussen de mid denvelder en zijn trainer. Schoenmaker bemoeide zich regelmatig met het gebeuren, was vaak dwingend aanwezig, „maar zag gaandeweg het spel toch aan zich voorbijgaan", al dus Van Vianen. Schoenmaker beende nors direct naar de uit gang toen hij werd vervangen en Van Vianen spoedde zich naar hem toe om hem een paar bemoedigende klopjes te Delft had zichtbaar te llj- geveri. Van Di den onder de hernieuwde aan wezigheid van Schoenmaker. De getalenteerde middenvel der wist niet goed raad met de veel aandacht opeisende routi nier naast zich. Van Delft, ge wend zich nadrukkelijk met de spelopbouw te bemoeien, be naderde mede daardoor op geen stukken na zijn beste vorm. Dat gold ook voor recht sachter Aitze Bouma. Verdedi gend bleef hij lang niet altijd overeind, aanvallend beteken de hij niets voor FC Den Haag. Natuurlijk is verdedigen de pri maire taak voor een verdedi ger, maar in het huidige, aan vallend Ingestelde FC Den Haag stokt het telkens enorm als de opbouw, toch ai vrij traag, over rechts gaat. Misschien dat Bouma slachtof fer was van de alghele malaise in de achterste lijn. Korevaar oogde vaak onzeker, werd soms verrast door diepe, hoge ballen. Voorstopper Marco de Vroedt kon niet overtuigen, en Simon van Vliet ontbeerde de voor een laatste man zo broodnodige lange pass. Vol gens eigen zeggen mist hij daarvoor nog de kracht in het bovenbeen als gevolg van zijn blessure en de daardoor nog maar korte periode dat hij In training is. Van Vianen: „Ver dedigend waren we niet zo sterk. Tegen een betere tegen stander krijg je meer doelpun ten om je oren". Doelman Havenaar (hij redde In de 67e minuut ongelooflijk op een spetter van Kornells) en zeker Morgan vallen volledig buiten de individuele kritiek. Morgan begint zich te ontwik kelen tot een van de beste spitsen op de Nederlandse vel den. Hij bezit dat typische En gelse doorzettingsvermogen waar Nederlandse verdedigers panisch van worden. De leiding van FC Den Haag zal daarom met genoegen de verrichtingen van zijn „uitlener" West Ham United volgen. Nu die ploeg bovenaan prijkt in de Engelse eerste divisie wordt de kans al leen maar groter dat Morgan ook na november nog In Den Haag kan blijven. Voor het pu bliek is het te hopen dat het zover komt. Tegen De Graaf schap was Morgan herhaalde lijk dichtbij een doelpunt, één keer zelfs uit een onmogelijke situatie vanachter twee verde digers. Het wedstrijdbeeld maakte een treffer van Morgan overigens niet verdiend, want naarmate de tijd verstreek mocht FC Den Haag meer te vreden zijn met het gelijke spel. Een resultaat, dat werd bestendigd door een enorme donderslag uit de pikzwarte hemel waarmee het laatste fluitsignaal van Van Swieten toevallig gepaard ging. DICK HOFLAND scoreverloop: 19. Rontberg 0-1, 37. Wanders 1-1. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 6000. Gele kaart: Kornelis (De Graafschap). De Graafschap: Doornebosch; Plene- man, Kornelis, Trentelman, Brinks; Dolleman (Koenders). Wanders (Krcl- leman), Loeuwcrik; Kelderman, Van Zocst, De Kip. FC Don Haag: Havenaar; Bouma, Van Vliet, De Vroedt, Korevaar; Van Ber- genhenegouwen, Schoenmaker (Kelo glu), Van Delft; Melis, Morgan, Ront berg (Prevo). Toch nog voldoende talent bij zwemmen Waartoe een in alle op zichten optimaal trai ningskamp kan leiden heeft de Nederlandse zwemploeg tijdens de Europese kampioen schapen in Split bewe zen. Afgereisd met ui terst beperkte ver wachtingen slaagde de vaderlandse zweme- quipe er in om naast een niet ongebruikelijk groot aantal nationale recordverbeteringen en enige respectabele finaleplaatsen een ver dienstelijke greep naar eremetaal te doen. Hoewel die prestaties vrijwel zonder uitzon dering door dames werden geleverd werd er met de deelneming aan dit toernooi aange toond dat het er met het Nederlandse zwemmen nog niet zo somber voorstaat al9 menigeen had aange nomen. Maar de goede verrich tingen in Joegoslavië dienen te Worden be zien in het juiste per spectief en dat geeft aan dat de zwemequi- pe na terugkeer van het EK weer wordt ge confronteerd met de dagelijkse realiteit: weer (en in vergelijking met bijvoorbeeld het Oostblok minder) trai nen onder slecht3 om standigheden, want op doorgaans ongelukkige tijden. Bovendien wordt in de vaderland se zwemwereld, even als in verscheidene an dere sportdisciplines bij de doorgaans jonge atleten te zeer de na druk gelegd op studie en opleiding om de zwemtalenten tot volle dige ontplooiing te kunnen laten komen. Dat voortdurend hin ken op twee gedachten zal ook het Nederland se zwemmen parten blijven spelen. En dat is jammer, want talent is er. Dat heeft Split in voldoende mate bewe zen. Dat talent moet dus ook aanwezig zijn bij een in Joegoslavië aan zienlijk minder succes volle afvaardiging, de waterpoloploeg. Neder land, dat toch een naam had hoog te hou den op dit gebied, werd temidden van de Europese top laatste. Een weinig opwekkend beeld, dat deels werd veroorzaakt door eigen tekortkomingen en deels door onbewijs baar gemanipuleer van de arbitrage. Die Ne derland vooral in het duel met gastland Joe goslavië parten heeft gespeeld. Bovendien is het wa terpolo een gebeuren geworden waar de wil lekeur van de scheids rechters groteske vor men heeft aangeno men. Bij tal van sport en kun je door uitlok ken het spelverloop behoorlijk beïnvloeden, het internationale wa terpolo begint steeds meer overeenkomst te vertonen met ongesub- sidiëerd amateurto neel. Juist doordat een numerieke meerder heid bij deze sport van eminent en vaak zelfs doorslaggevend belang i9 (vergelijkbaar in be langrijkheid met met het fenomeen strafcor- ner bij hockey) kan een staaltje gefingeerd 8iach1offertje-spelen onmiddellijk resultaat te zien geven in het scoreverloop. De Nederlandse water- poloërs toonden zich niet zo bedreven op het acteergebied en dot droeg er mede toe bij dot de oranje-equi pe figureerde. Een cur sus simuleren en pro voceren zou du3 wel licht een hulpmiddel kunnen zijn, maar de juiste weg is het na tuurlijk niet om de ont stane achterstand op korte termijn weer on gedaan te maken. Daarvoor i3 meer nodig op het gebied van trai ning, voorbereiding en instelling. Waarbij het overigens ten zeerste aanbeveling zou ver dienen als c'o interno- j tionalo zwembond hot enderv/erp arbitrage eens nauwkeurig cr.der j c'o loep zou nemen. IWant dat is een hoofd stuk waar nog wel hol één en ander aan zou kunnen worden her schreven.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11