Fel verzet werkgevers tegen geleide loonpolitiek Poolse arbeiders vermanend toegesproken Kabinet beëdigd op Huis ten Bosch rouwen nog steeds de nikker van de wereld £eidó@(B0ina/ni ïnenland/buitenland Machteloosheid in Polen Burger en overheid weer LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1981 PAGINA 7 schieten lscholvers »,ag doorgaan HAAG De oud ssecretaris Wallis de van crm is niet bereid •est de onlangs verleen- jfschotvergunning voor cholvers in te trekken. |n antwoord op vragen jet PvdA-kamerlid Van ÏÏAnker schrijft hij dat de s leidingscommissie borg ievoor een beperkte af- ■holvers zouden de ;j «kvijvers van de Organi- tot Verbetering van de envisserij in Lelystad leeg en daarmee schade toe gen aan de beroepsvisserij je sportvisserij. Daarom onlangs een afschotver- n ling verleent De kritiek op is echter zeer groot, te- i|r daar de vogels zich nu is niet meer bij de kweek- rs vertonen. Volgens de k gsecretaris komt dat door •eersomstandigheden van atste weken: weinig wind eel zon. De vogels gaan nu verder het IJsselmeer op. ipjacht op nadette Devlin [CELONA De Spaanse ie heeft gisteren een klop- gehouden op de Noord- nationaliste Bernadette iin, nadat zij nog geen 24 ha haar uitwijzing door de inse regering in het ge- naar Spanje was terugge- 1. De militante Noordierse een vurige toespraak de revolutionair commu- sche Liga in Montejurra iarcelona en dook vervol onder om arrestatie door jolitie te voorkomen. De ie doorzocht de omgeving Barcelona en volgde het |r van een autonummer, ïle uren nadat de nationa- was verschenen op de bijeenkomst nabij de laanse hoofdstad. Zij 'de er niet in de activiste kejhet spoor te komen. hnister lardeniers ikt omroep p de vingers -..VERSUM Minister ordeniers heeft vlak voor- nei zij van departement is eetnderd, de omroep maar U de NOS, op de vin- getikt Bij de sportre- ges op de televisie zou zich in de maand au- lus niet aan de nieuwe eregels hebben gehou- een brief aan het bestuur de NOS geeft zij een aan- voorbeelden van overtre- 'en door Studio Sport, die fde kijkdienst van het mi serie van CRM zijn opge rot. önstateerde overtredingen nieuwe regels zijn: bbele rijen reclameborden, overschrijden van de kimaal toegestane hoogte die borden, meer dan reclame-uitingen met de- ie merknaam of merkte en bij wedstrijden in het ;nland op Nederland te reclame. De minister Jvóór 25 september eom- Itaar op haar opmerkingen il ook weten hoe de om- ;n denken een en ander de toekomst te kunnen [komen. lips Data Systems n Haag vraagt i van regering HAAG In een brief minister president Van en de minister van eco- lische zaken en sociale jen heeft het Haagse col van b en w er met klem aangedrongen er alles te doen de werkgelegen- bij Philips Data Sys- in Den Haag te behou- vragen om en gesprek korte termijn over deze l^stie van zeer groot regio- en nationaal belang". (Van onze sociaal-economische redactie) ZWARTSLUIS NCW- voorzitter S.van Eijkelen- burg heeft aangekondigd, dat zijn werkgeversorgani satie zich fel zal verzetten tegen verdere inkomensni vellering en geleide loonpo litiek. Hij meent, dat deze twee door hem verafschuw de zaken opdoemen uit het regeerakkoord, waarmee het nieuwe kabinet van start is gegaan. In een rede voor de Neder lands Christeliijke Installa- teursbond eiste hij voor de on dernemers niet alleen onder handelingsvrijheid op, maar ook het recht in het aanbren gen van voortdurend noodza kelijke wijzigingen in belo ningsstructuren Gedifferen tieerde lonen bevorderen vol gens hem de produktiviteit, leiden daardoor niet tot kos tenverhoging, eerder tot verla ging. Van Eijkelenburg zei ook, dat de overheid als werkgeefster een eigen beloningsbeleid moet voeren en de ambtena- rensalairssen niet langer af stemmen op de lonen in het bedrijfsleven. „Loondifferen- tiatie heeft alleen maar zin als zij uitsluitend wordt besteed voor wie dit nodig is." Volgens Van Eijkelenburg is het ge daan met de inspanningsbe reidheid, de motivatie en de beschikbaarheid van vakbek wame werknemers in de be drijven als de ondernemers de vrijheid wordt ontnomen om zelf het looninstrument te kunnen hanteren. Geleide loonpolitiek werkt ook het zwarte circuit in de hand, waarschuwde de NCW-voor zitter. Koningin Beatrix heeft gisteren in Huis ten Bosch het kabinet Van Agt II geïnstalleerd. Daar na poseerden de bewindslie den voor de fotografen. Van links naar rechts de heren Van der Louw (CRM), De Ruyter (Justitie), Van der Stoel Buiten landse Zaken), Terlouw (Eco nomie), Zeevalking (Verkeer en Waterstaat), Van der Stee (Fi nanciën), Van Agt (premier en minister van Algemene Zaken), De Koning (Landbouw), konin gin Beatrix, Van Dam (Volks huisvesting), Van Dijk (Ontwik kelingssamenwerking), Den Uyl (Sociale Zaken en vice-pre mier), Van Mierlo (Defensie), mevrouw Gardeniers (Volksge zondheid), Van Thijn (Binnen landse Zaken) en Van Kemena- de (Onderwijs). MOSKOU WARSCHAU Met de publicatie van een open brief van de Sovjet-ar beiders aan de Poolse arbei ders heeft het Russische persbureau Tass een tegen aanval ingezet tegen de het Poolse vrije vakverbond So lidariteit dat deze week de arbeiders in het Oostblok opriep zich te organiseren in vrije vakbonden. In de open brief spreken de 70.000 werknemers van de Likhatsjov Zil-autofabrie- ken in Moskou hun onge rustheid uit over het lot van Polen „nu Solidariteit haar ware masker heeft laten val len en rechtsstreeks oproept tot contra-revolutie". De briefschrijvers vragen de Poolse arbeiders of ze nu be ter af zijn, meer voedsel heb ben en warmere huizen heb ben dankzij de zogenaamde bezorgdheid die Solidariteit zou hebben getoond voor het lot van de Poolse arbeiders. Ze spreken de overtuiging uit dat de werkende mensen in Polen de kracht en de moed zullen opbrengen om de ver worvenheden van het socialis me te verdedigen en de klasse vijand te weerstaan. De volle dige tekst werd door Tass ge publiceerd en voor de televisie voorgelezen. Ook de Poolse televisie liet zich in het offensief tegen So lidariteit niet onbetuigd. De zender nam beelden van Mos kou over waarin men bijeen komsten zag in Russische be drijven waarin men zich be raadslaagde over open brieven aan de Poolse kameraden. Het is nog niet zo lang geleden dat de Poolse arbeiders zelf derge lijke bijeenkomsten meemaak ten. Bij die gelegenheden ging het om steunbetuigingen aan de strijd in Vietnam of tegen de „Westduitse revanchisten". Ditmaal zijn zij zelf onderwep van open brieven. Een grote Sovjetrussische zee macht is gisteren voor anker gegaan in de baai van Gdansk en is daar begonnen aan groot scheepse landingsoefeningen op Russisch grondgebied. Het is de grootse verzameling sche pen sinds de Tweede Wereld oorlog. Prins Claus in Wenen Terwijl koningin Beatrix in het Haagse Huis ten Bosch de nieuwe ministersploeg installeerde, was prins Claus op bezoek in Wenen waar hij ontvangen werd door president Kirchslager in diens resi dentie. De prins sprak later voor de Nederlandse kamer van Koophandel in de Oostenrijkse hoofd stad over de omvang van de Nederlandse ontwikkelingshulp. Opnieuw onderzoek naar tunnel onder Kanaal LONDEN Engeland en Frankrijk zullen het onder zoek hervatten naar de mo gelijkheden voor een tunnel onder het Kanaal. De Fran se president Mitterand en de Britse premier Thatcher hebben dit gisteren bekend gemaakt. Beiden omschreven hun be sprekingen na de twee-daagse ontmoeting als „uitstekend" en „vruchtbaar", ondanks enkele niet opgeloste geschillen voor namelijk op het gebied van de economische politiek. Bekend gemaakt werd dat binnen een maand een bijeenkomst van deskundigen zal plaatsvinden om acht plannen voor een Ka naaltunnel te bestuderen. Zes jaar geleden staakte Engeland dergelijke besprekingen uit economische overwegingen. Rechter gaat akkoord met schade regeling kernongelük Harrisburg HARRISBURG Een Amerikaanse federale rechter heeft donder dag haar goedkeuring gehecht aan de grootste schaderegeling, die ooit na een nucleair onge luk is getroffen. Het be treft een vergoeding van 25 miljoen dollar (ruim 66 miljoen gul den) voor economische onkosten en kosten van medisch onderzoek als gevolg van het ongeluk met de kernreactor van Three Mile Island in 1979. Het zal nog tenminste zes maanden duren, voordat de ongeveer 20.000 be langhebbenden hun geld hebben gekregen. Vijf miljoen dollar zal worden gestort in een nieuw fonds voor de openbare gezondheid, waaruit on derzoeken naar mogelij ke stralingsziekten in het gebied rond Three Mile Island zullen worden be kostigd. De resterende 20 miljoen dollar zijn be stemd voor de vergoe ding van onkosten en ge derfde inkomsten aan particulieren en bedrij ven. De zaak tegen de ei genaars van de kerncen trales was aangespannen door een collectief van particulieren en bedrij ven. De twee partijen be reikten in februari een schikking, waar rechter Sylvia Rambo zich mee akkoord verklaarde. STERDAM De vrouw is nog steeds de 4 ker van de wereld ook in Europa, in Ierland. Vanuit haar machteloze woede rover heeft Jóke Schretlen een inventari- $e gemaakt van de toestand in de lidsta- en toekomstige lidstaten van de EG en - r bevindingen neergelegd in het dezer en verschenen boek „Vrouwen per Do- iwel Joke Schretlen geen regelrechte acti- e is (ze werkt als redactrice bij het modieuze ïkblad Avenue) heeft ze 208 voornamelijk iflettarische pagina's geschreven en daar nt ze voor uit. „Ik had geen zin om te relati on of om er bij stil te staan dat ook veel nnen gediscrimineerd worden en anders 'den willen leven. Het gaat nu om vrouwen", ïderdzestig miljoen vrouwen tellen de ialf EG-landen als binnenkort ook de toetre- g van Spanje en Portugal een feit is. Ze vor- n (behalve in Ierland) een absolute meerder- •d, maar hun getal is omgekeerd evenredig de invloed die ze uitoefenen op het maat- 'appelijk gebeuren. Presidenten, ministers, hemsntsleden, vakbondsleiders, werkgevers, het zijn allemaal mannen, op enkele verdwaal de vrouwen en een paar „lieve" koninginnen na. „Hoe kun je eigenlijk van een gemeenschap spreken?", vraagt Joke Schretlen zich verbij sterd af. „De laatste feministische golf rolt al weer vijftien jaar en wat hebben we nou hele maal bereikt? Ja, ik weet ook wel dat we gedul dig moeten zijn en dat je een levenswijze van eeuwen niet zo maar ineens kunt veranderen. Maar ik weet ook, dat vooral vrouwen zich ver zetten tegen feministen en bang zijn hun nek uit te steken. En juist dat maakt me razend". „Terwijl we juist zouden moeten opschieten met het normaliseren van de maatschappij", waarschuwt de schrijfster elders. „Want de ten dens van terug-bij-de-haard en dus een nieuwe verheerlijking van het moederschap steekt fiks de kop op. En als die gedachte doorbreekt, zijn we weer een halve eeuw achter, kunnen we weer van voren af aan beginnen". Vooral in Duitsland is ze deze gewraakte ten dens veel tegen gekomen. „De regering daar zit in zak en as en weet van gekkigheid niet wat ze moet doen om het geboortecijfer weer op te vijzelen. Dat is namelijk de laatste jaren pijlsnel en hangt nu onderaan de wereldrang lijst. Dus voert Duitsland een terug-naar-de- haard politiek die uiteraard alleen opgaat voor vrouwen. Notabene een vrouwelijk parlements lid van de christen-democraten raadde de vrou wen dan ook aan om de drie K's weer als we zenlijke taak te gaan zien: Kinderen, Keuken en Kerk. De machtige christen-democraten grijpen gretig naar de goedkoopste manier om de werkloosheid niet nog meer uit de hand te laten lopen: de vrouw thuis met de kinderen. Zo sla je mooi twee vliegen in één klap". Maar ook over de situatie in eigen land is Joke Schretlen nauwelijks te spreken. Het progres sieve Nederland sukkelt in bijna alles achter aan, constateert ze bitter. Nederlandse vrouwen maken ongeveer 29 procent uit van de totale beroepsbevolking, een zeer mager percentage, het laagst van alle twaalf landen. Zelfs Ierland weet ons daarin te overtroeven een zeer wonderlijk verschijnsel waarvan nog niemand het waarom heeft kunnen ontdekken. „Maar ik vind het bijna nog irritanter dat 81,5 percent van die vrouwen in de dienstverlenende sector zit, slechts 4,5 percent in leidinggevende func ties en 0,6 percent in echte managersfuncties, en dat het totaal cijfer in deze eeuw nauwelijks veranderd is. En nog steeds verdienen vrouwen gemiddeld 35 percent minder dan mannen". Hoe dit te verklaren valt? „Ik geloof niet dat de Nederlandse vrouwen de grootste angsthazen zijn om buiten de eeuwenoude patriarchale le vensnormen te stappen", schrijft Joke Schret len. „Maar wel krijg ik de indruk dat bij ons de maatschappelijke druk en dus de controle sterker is dan waar ook. Wat zal de familie en wat zullen de buren er wel van zeggen? Zou dat misschien de oorzaak zijn waarom bij een en quête van de Europese Gemeenschap naar de redenen van vrouwen om geen betaald beroep uit te oefenen, opeens 21 percent van de Neder landse vrouwen met de mond vol tanden zat? Terwijl ze anders als eersten lieten horen wat ze vonden? Misschien zou er onder Nederlandse vrouwen eens een enquête gehouden moeten worden over wat zij denken dat hun buur vrouw denkt. Conclusie daarvan zou ze ver stomd doen staan". PIET SNOEREN Vrouwen per dozijn. Joke Schretlen, Het Spectrum, Utrecht 19.50. De vergaande eisen die het vrije Poolse vakverbond Solida riteit deze week op haar congres in Gdansk heeft gesteld, zijn uniek voor een communistisch land. De meesten ervan zijn voor geen enkele betwisting vatbaar, maar in een land waarin de communistische partij tot voor kort alle macht be zat en formeel nog heeft, hebben ze een explosieve lading: de macht van de communistische staat wordt immers op funda mentele wijze uitgedaagd. De vernieuwingsdrang die op het congres van Solidariteit tot grote hoogten steeg, lijkt de realiteitszin van haar leiders enigszins beneveld te hebben. Van nu af aan moeten de har de eisen van Solidariteit ten aanzien van verkiezingen, toe gang tot de pers en arbeiderszelfbestuur, de communistische leiders in Warschau wel het alibi verschaffen om met Solida riteit te breken. Het Poolse regime heeft er trouwens de laat ste maand geen geheim van gemaakt dat zij de beweging van Solidariteit wil keren. Moskou geeft daarbij de toon aan. Sprak men daar tot voor kort nog van bepaalde rechtse ele menten in het vakverbond, nu scheert men Solidariteit over één kam als een „anti-socialistische, contra-revolutionaire or ganisatie". De Poolse regering zal het zich niet langer kun nen veroorloven met een dergelijke organisatie aan de tafel te blijven zitten, zoals zij vóór het congres vele malen had verzekerd. EEN geheel andere zaak is of de communistische partij ook haar eigen gezag in Polen zal kunnen opleggen. Dat lijkt de geschiedenis van het afgelopen jaar heeft dit maar al te duidelijk aangetoond niet langer het geval te zijn. Toch lijkt van samenwerking met Solidariteit evenmin nog sprake te kunnen zijn. Het gevolg van dit alles is een versnelde di sintegratie van Polen zelf waar nu een officieel en een offi cieus machtscentrum zetelt. Het biedt weinig hoop voor de toekomstige ontwikkeling, die op de lange duur onvermijde lijk een invasie a la Tsjecholsolwakije tot gevolg zal hebben. MAAR voorlopig wordt ook de positie van Moskou geken merkt door machteloosheid. Een Russische invasie zou wei nig veranderen aan de catastrofale economische situatie waarin Polen zich bevindt en een inval zou het vredes-imago dat de Sovjets met zoveel energie hebben willen opbouwen in Europa, met een slag vernietigen. De dilemma's die zich al maanden aftekenen voor Moskou, worden naarmate de tijd verstrijkt steeds scherper. Immers, het kwaad dat in de ogen van de Oostblokleiders Solidariteit heet, zet door en werkt besmettelijk. Toch zal daar op den duur een afweging ge maakt moeten worden: wat het zwaarst is, zal het zwaarste wegen. Een weinig prettig vooruitzicht. EeN werkgroep van ambtenaren noemt „de zich verbreden de afstand tussen burger en overheid" een van de belangrijk ste oorzaken van de steeds toenemende fraude met belastin gen, uitkeringen en subsidies. De werkgroep legt daarmee de vinger op de wonde plek in ons staatsbestel. Maar de werk groep duidt daarmee tegelijk aan dat er diep ingrijpende maatregelen nodig zijn, om een verder afglijden van onze sa menleving tegen te gaan. Een afglijden, dat inderdaad zo langzamerhand een ontregeling in de mentaliteit genoemd moet worden. HAND over hand neemt de gewoonte toe overheidsvoor schriften niet meer geheel ernstig te nemen. En dan doelen we zeker niet alleen op misbruik van sociale voorzieningen, maar vooral ook van belastingvoorschriften. De controle op de naleving ervan is zo marginaal aan het worden, dat diege nen die eerlijk willen blijven langzamerhand het gevoel krij gen, dat de overheid hen onrechtvaardig behandelt. De „zich verbredende afstand" dreigt daardoor een diepe kloof te worden. HET is zaak die ontwikkeling tegen te gaan. Met meer con trole op de naleving van de voorschriften alleen is de over heid er niet. De voorschriften moeten tegelijkertijd begrijpe lijker, toegankelijker worden. Slechts een combinatie van het een en het ander kan het rechtvaardigheidsgevoel bij de bur gers weer in de goede richting bijbuigen en de noodzakelijke verkleining van de afstand tussen overheid en burgers be werkstelligen. Alleen dan kan bereikt worden, dat de Neder lander zich veel meer dan nu mee-verantwoordelijk voor alle overheidshandelen gaat voelen. Film o ver pa us slech t on tvangen VENETIE De film over het leven en werk van paus Jo hannes Paulus 2 is op het filmfestival in Venetië met boege roep ontvangen. De journalisten bij de première van de film van de Poolse regisseur Krzysztof Zanussi, waren in overgrote meerderheid van mening dat hij er weinig meer van had gemaakt dan een propagandafilm voor het Vati- caan. Vaticaan heeft aan de produktie van de film alle medewerking verleend. Niet alleen mocht gebruik gemaakt worden van een grote rode kardinaalshoed, maar ook kregen enkele priesters toestemming om een bescheiden rolletje in de film te spelen. Za nussi liet de film twee weken geleden aan paus Johannes Paulus 2 zien. Na afloop van deze voorstelling, verklaarde Zanussi dat de paus toen diep ontroerd was. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden medegedeeld door het KNMI geldig voor zondag en maandag: Scandinavië en Finland: droog weer met zonnige perioden. Temperatuur van 12 graden in het noorden tot 20 graden in het zuiden. Britse Eilanden: wisselvallig met enkele buien. Tempera tuur van 18 tot 21 graden. Nederland, België, Noord- Frankrijk: wolkenvelden met mogelijk een bui. Temperatuur van 19 tot 23 graden. Denemarken, West-Duitsland: eerst zonnig, later enkele wol kenvelden. Temperatuur om streeks 22 graden. Oost-Duitsland, Polen, Tsje- cho-Slowakije: droog weer met een veranderlijke bewolking. Temperatuur van 20 tot 23 graden. Hongarije, Roemenië, Joego slavië, Bulgarije: half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen. Temperatuur van 21 tot 25 graden. Griekenland: zonnig en warm. Temperatuur van 27 tot 30 graden. Zuid-Frankrijk, Alpengebied, Italië: wisselend bewolkt met enkele lokale buien. Tempera tuur van 22 tot 25 graden. Spanje en Portugal: overwe gend zonnig. Temperatuur van 22 graden langs de Atlantische kust, tot omstreeks 30 graden elders op het schiereiland.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7