NS willen stations in Merenwijk en Bollenstreek PvdA verdeeld over Ipi Tombi Pater Lamot 40 jaar priester MET BOUW ENORME NIEUWE STADSWIJKEN ALS VOORWAARDE "Orgelconcert Ben Fey 1boeiend van inhoud •©BTTOS GOUDR Latijns Amerika Alphens college op de fiets a^ÏDËN LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1981 PAGINA 3 JlECORD PANNEKOEK-ETEN GEBROKËN LEIDEN Tussen Leiden en Haarlem kun nen vier nieuwe stations worden geopend. Aan de „Oude Lijn" Leiden Haarlem is ruimte voor een station in Leiden Noord, een station in Voorhout, een station in Hil- legom en een station in Haarlem-Zuid. Dit is echter alleen haalbaar, wanneer er in de omgeving van die stations op grote schaal, nieuwe stadswijken worden gebouwd. Dit schrijft een werkgroep van de Nederlandse Spoorwegen (NS) in het rapport „Nieuwe Stations aan de Oude Lijn". Het ministerie van verkeer en waterstaat noemt de voor stellen van de NS „bespreekbaar". De NS hebben de werkgroep ingesteld in ver- bapd met de toekomstige verstedelijking van de randstad. Dat zou een bezinning op het bouwen van nieuwe stations aan de spoorlijn Leiden, Haarlem, Amsterdam noodzakelijk maken. De NS sluit met haar onderzoek aan bij doelstellin gen van de rijksoverheid ten aanzien van het openbaar vervoer. De verstedelijking zou zo veel mogelijk rekening moeten houden met het bestaande openbaar vervoersnet. De bebouwing zou in de buurt van de bestaande spoorlijn ge pland moeten worden. De gemeenten in de Bol lenstreek hebbben in de afgelopen jaren her haaldelijk gevraagd om opening van nieuwe stations. Volgens de NS was dat niet mogelijk, omdat het aantal reizigers, dat gebruik zou ma ken van de stations, te klein zou zijn. Ook de al bestaande bouwplannen van de verschillende gemeenten zouden het passagiersaanbod niet voldoende vergroten. Daarnaast zou de huidige dienstregeling geen ruimte meer bieden voor het stoppen bij de nieuwe stations. Het invoe ren van een extra trein zou bij het huidige pas sagiersaanbod en de verwachtingen voor de ko mende jaren te duur zijn. De werkgroep komt dan ook met suggesties voor het bouwen van complete stadswijken aan de lijn Leiden Haarlem om het passagiers aanbod op te voeren. De NS stellen, dat als ge volg van het uitvoeren van haar voorstellen een halfuurdienst tussen Leiden en Haarlem mogelijk is. Busdiensten zouden aangepast moe ten worden. Volgens de nota kunnen uit plano logisch oogpunt nieuwe stations tussen Haarlem en Amsterdam geopend worden. Het gaat om Haarlem-Oost, Halfweg en Amsterdam Geu zenveld. Het Centraal Station in Amsterdam is echter te klein geworden om een nieuwe hal fuurdienst aan te kunnen. Dit wordt onder meer veroorzaakt door de Schiphollijn en het toenemen van het passagiersaanbod. Vooral de metro in Amsterdam was wat dit betreft een impuls. Uitbreiding van dit station is uit ruim tegebrek niet haalbaar. Een station bij de Merenwijk in Leiden is vol gens de werkgroep haalbaar, wanneer aan de al bestaande plannen voor uitbreiding van de Me renwijk bebouwing van de Broek- en Sirnon- tjespolder wordt toegevoegd. Dit gebied wordt ook wel genoemd als recreatiegebied, maar de werkgroep gaat uit van volledige bebouwing. Het totaal aantal woningen ligt volgens de plannen afhankelijk van de dichtheid waar in wordt gebouwd tussen de 7.200 en 8.250. De busverbinding van de Merenwijk naar het Station Leiden moet dan verdwijnen. Voorhout Voorhout zal na voltooiing van Oosthout 10.000 inwoners tellen. De NS willen dit aantal met 29.500 tot 52.800 opvoeren door het bouwen van 10.540 tot 18.800 woningen. Voorhout zou in drie richtingen moeten worden uitgebreid. Al leen uitbreiding in zuidelijke richting ziet de werkgroep niet zitten in verband met de aan wezigheid van de A4, de Sikkenslakfabriek en enkele minutie-opslagplaatsen. Ook Hillegom staat een stevige uitbreiding te wachten in de voorstellen van de werkgroep. In de plannen van de gemeente Hillegom is ruimte voor totaal 8.140 woningen. De werkgroep wil daar in wes telijke richting 8.990 tot 16.970 huizen voor 25.200 tot 40.300 mensen bijzetten. De werk groep realiseert zich dat dit koste gaat van 300 hectare bollencultuur en van waterwingebie den. De extra bebouwing van Haarlem-Zuid zou zich rond de Westergracht moeten concen- teren. De werkgroep stelt het bouwen voor van 1.500 tot 3.020 huizen voor 4.200 tot 8.500 inwo ners. Op de vraag in hoeverre de NS bereid zijn de nieuwe stations te openen, wanneer maar een gedeelte van haar ingrijpende voorstellen wordt uitgevoerd, wordt in het rapport niet in gegaan. De werkgroep heeft ook bekeken of er stations in Warmond, Noordwijkerhout, Lisse en Ben- nebroek geopend kunnen worden. Volgens de werkgroep is dit niet haalbaar en zou de groei van deze plaatsen zoveel mogelijk moeten wor den beperkt. Bij Warmond zou geen plaats meer zijn of zou het landschap teveel worden aangetast. Noordwijkerhout ligt teveel van de spoorlijn af en een station aan de Piet Gijzen- brug zou te dicht bij Voorhout liggen. Ook hier geldt het argument van het landschap. Voor Lisse geldt eveneens dat het te ver van de spoorlijn af ligt. De werkgroep vindt Benne- broek te klein om een halte te bouwen. 'Moe, misselijk, maar voldaan. Geen rekening maar wel een fraai bord. En nu haar bed. jEIDEN Men kan zich af dragen of na de uitgebreide 1! ïrgelcyclus van afgelopen romer, een periode van rust ■ian dit 'front' niet gerecht vaardigd is. De inhoud ech ter, die Ben Fey gisteren aan zijn concert in de Mare- terk gaf, voorkwam door haar boeiend kwaliteit, elk i gevoel van verzadiging. Hieraan werkte zijn program- makeuze mee. Terwijl de ten dens om onbekende orgelmu ziek te laten horen, door het gehalte ervan, niet altijd ge slaagd te noemen is, presen teerde Fey een volledig Bach- programma, waarin drie zui ver instrumentale werken werden afgeVisseld door ko raalvoorspelen met zangsolo. Ellen Fey liet een helder vi brerende voordracht horen, die Fey uiterst raak begeleid de. Het gevoel voor nuance, dat hierin en in de erop vol gende omspelingen te consta teren viel, gaf aan het iele en daarom saaie patroon een on gewoon kleurrijke dimensie. Dezelfde verdienste klonk in de prelude en fuga in c-klein door, al toonde Fey hier te vens het vermogen tot een bredere en meer contrastrijke muzikaliteit. Beide kenmerken keerden terug in de bewer king van het vioolconcert in a- klein en in de passacaglia en fuga waarmee Fey besloot. Momenten van subtiliteit die in de genoemde bewerking de klankkleur van de strijkers uitstekend vervingen, werden afgewisseld met een magistrale techniek en een ritmische ge ladenheid. Deze keerde in de slotfuga in opvallend milde vorm terug en dwong daarom des te meer bewondering af. DIRK VOOREN SCHOUWBURGCOMPLEX KUNSTMIN 11 12 13 'tpiemberl septemberseptembe Het jaarlijkse kijk- en koopfes tijn Leidato is er weer. Medeo prichter en oud-voorzitter Jan Wolfslag (midden) zorgde gis teravond voor een feestelijk startsein door een spandoek uit een wastobbe te halen, daarbij geassisteerd door or ganisator J. van Zijp. Het is de twintigste maal dat deze huis- houdshow wordt gehouden, re den voldoende om de ope ningsplechtigheid een feestelijk jubileum-cachet te geven. De beurs zelf is traditioneel: een 'overdadig aanbod huishoude lijke attributen en diverse at tracties. Tot en met volgende week zondag kan men er elke dag terecht. LEIDEN In het bericht in de LC over „Leidbn tegen onder drukking in Zuid-Amerka" van gisteren zijn een paar foutjes ge slopen. De tentoonstelling in de Waag duurt niet tot volgende week zaterdag, maar is vandaag voor het laatst. De organisato ren collecteren voor het verzet 7de FDR) in El Salvador en niet voor het financieren van de activiteiten in Leiden. De tentoon stelling in de bibliotheek van 21 september tot met 10 oktober bestaat uit werken van Camilo Minero en op 13 september is in de Hooglandse kerk en selectie te zien van de tentoonstelling in de Waag. \vTotde vi'jfde was het lekker... os LEIDEN Met bollende wangen, een afwezige, ietwat dromerige blik in de ogen en moeizaam malende kaken, staarden twee meisjes angstig naar de tiende gigantische nopannekoek, waarmee een ober dreigend kwam aangelopen. ^„Tot de vijfde was het lekker", verzuchtte de oudste eet- :rvster, terwijl het laatste exemplaar voor hen werd neerge- zet. Het bestek hadden zij al enkele pannekoeken eerder oo aan de kant geschoven. Het vestigen van het record panne- koek-eten was degelijke handenarbeid geworden. Vier jaar geleden werd het laatste record gevestigd in het knusse 'Oudt Leydenaan de Steenstraat. Een Amerikaan se militair was begonnen met het gunstig stemmen van zijn maag door een tussentijdse conditietraining in te lassen. 3r°0 Vat alles gebeurde in het het restaurant zelf. Vervolgens a stortte hij zich op de pannekoeken en brak het record. v°° Sindsdien hebben veelal studenten gepoogd het record van de Amerikaan af te snoepen, maar de meesten werden door het zesde exemplaar geveld. Vroeger waren het veelal indrukwekkende militairen van de Morspoortkazerne, die tegen de pannekoeken in het strijdperk traden. Dames bleken de behoefte nooit te voe len. Tot op de dag van gisteren. In de middagpauze stapten twee volslanke leerlingen van de huishoudschool aan het Galgewater bij het pannekoekhuis naar binnen. Judith Bey (15) en Carolien van Kampen (14). „Mijn moeder zei, toen we hier een keer aten: „Dat is een mooi bord. Je krijgt het 'p als je tien pannekoeken eet. De pannekoeken krijg je dan ook voor niets". We willen wel een gratis bord, we hebben honger en gaan dus tien pannekoeken eten", aldus de meisjes tegen de ober, die zijn vlinderdasje onnodig tegen het gesteven boord drukte en weifelend de bestelling op nam. Inderdaad kan een dergelijke entree zelfs bij een ober verbazing wekken. Temeer daar de dames niet echt vraatzuchtig oogden. Nog volslank verorberden zij de eer ste pannekoeken. Bij het vijfde meelprodukt was de mid dagpauze van de huishoudschool voorbij. De rest werd zo doende al spijbelend naar binnen gewerkt. De eigenaresse van 'Oudt Leydenhad wel plezier in het geval en benaderde de fervent kauwende klanten. „Gaat het zo, gewoon doorkauwen", luidde het glasheldere ad vies. De gegeven raad was echter overbodig, want hoe dichter de eindstreep in zich kwam, hoe meer zij zich van de ernst van de eetpartij bewust werdén. Indien zij bijvodr beeld hun laatste bordje niet leeg zouden eten, wachtte hen J een rekening a raison van negentig gulden. En het geliefde bord zou aan hun neus voorbij gaan. Maar de dames lieten letterlijk het achterste van hun tong zien. Te letterlijk. Want op het moment, dat de oudste deelneemster verwoe dt de pogingen deed om de laatste hap klein te krijgen, kon zij braakneigingen niet onderdrukken. Het bord was nog maar net groot genoeg om de vloeibare meelbal te kunnen bergen. Het telde wel, want de tien pannekoeken waren zij het gedurende een fractie van een seconde allemaal in de maag van de eetster beland. Ook het andere meisje propte de laatste besuikerde deegrollen onder haar verhe melte. De ober vertrok met het lege bord, terwijl de adspi- rant-kampioene wankelend de gang naar het toilet maak te. Maar ook haar poging werd goedgekeurd. De borden, alsmede tien pannekoeken met een doorsnede van veertig centimeter, waren officieel binnen. Hoege naamd zonder rust in een kleine twee uur een strook pan- I nekoek van 400 bij 40 centimeter eten: Leiden heeft er twee opmerkelijke recordhoudsters bij, maar het panne koekhuis verliest twee klanten, waarschijnlijk voor het le ven. WIM BUNSCHOTEN Judith Bey (links) en Carolien van Kampen, de tiende pannekoek wordt met gemengde gevoelens aangesneden. LEIDEN De Leidse PvdA is sterk verdeeld over de voorstelling van de Zuid-Afrikaanse musical 'Ipi Tombi' in de Leidse Schouwburg. Met overgrote meerderheid werd gisteravond tijdens de ledenver gadering een motie aangenomen waarin werd aan gedrongen op afgelasting van de voorstellingen. Maar het is nog maar de vraag of er in de fractie een meerderheid te vinden zal zijn om 'Ipi Tombi' uit Leiden te weren. In een by tijd en wijlen emotionele discussie hield één vraag stand. Mag de Nederlandse overheid maatregelen treffen tegen een kunstzinnige uiting, wanneer de inhoud niet overeenkom stig de waarheid is of wanneer bepaalde bevolkingsgroepen er aanstoot aan zouden kunnen nemen. Diegenen die de vraag met nee beantwoorden (een gedeelte van de PvdA fractie en het col lege van b en w) stelden, dat het einde zoek zou zijn en dat de overheid dan ook films en boeken op hun inhoud zou moeten controleren. De voorstanders van de motie meenden, dat dit een te formele opstelling was en dat 'Ipi Tombi' als uitzondering ge zien moet worden. Zij kregen voor wat de motie betrof met 29 tegen 15 stemmen gelijk. Daar het college reeds heeft laten we ten niet van plan te zijn maatregelen te nemen en een raads- meerderheid niet haalbaar is, wordt verwacht dat de voorstellin gen gewoon door zullen gaan. Wel zullen apartheidsbewegingen voor de schouwburg demonstreren. Maandag vindt in de raad een interpellatie plaats over de omstreden musical. Leidato van start ALPHEN „Laten we eens kijken wat er met onze besluiten gebeurt". Dat was het motto voor burgemeester M. Paats om gis teren met zijn wethouders, raadsleden en verschillende ambte naren door het recreatiegebied Zegersloot te fietsen. De fietstocht van ruim een uur begon bij Midas na een toelich ting van de burgemeester en de heer Bak, adjunct-directeur o- penbare werken. „We besteden zoveel geld in onze raadsbeslui ten, maar laten we nu eens gaan zien hoe het daarmee zit", stel de de burgemeester. Hij doelde daarmee op het bedrag van ruim 55 miljoen dat met de verschillende projecten is gemoeid. Het gezelschap bezocht per fiets de in aanleg zijnde Zegerbaan, de Oostkanaalweg die moet worden geasfalteerd en de verschil lende fietspaden uit het fietspadenplan Alphen waardoor een verbinding vanuit Ridderveld met Aarlanderveen en Ter Aar ontstaat. Verder werd in het recreatiepark flink rondgekeken. De eerste drie fasen daarvan zijn nu voltooid, de vierde is in aanleg en voor de vijfde fase zijn onlangs de plannen en subsi die-aanvraag naar het ministerie van CRM gestuurd. Het gezelschap op de fiets in het recreatiegebied Ze gersloot. Rechts vooraan burgemeester Paats. ZOETERWOUDE Ruim veertig jaar geleden werd pater A. Lamot tot priester gewijd. Een jubileum om ze ker even bij stil te staan. De parochianen van Sint Jan doen dat morgen bij de fees telijke viering. Om 10.00 uur zal de jubilaris voorgaan in een plechtige eucharistievie ring in de Christus Dienaar- kerk. De muzikale omlijs ting van de viering wordt verzorgd door de zangkoren van de Sint Jans- en Chris tus Dienaarkerk alsmede het kinderkoor. Van 14.00 tot 16.30 uur bestaat de gelegen heid de jubilaris in Don Bos- co te feliciteren. Pater Lamot kwam in 1967 naar Zoeterwoude dat zijn eer ste standplaats als parochie geestelijke werd. In de loop der jaren heeft pater Lamot vele veranderingen in de kerk meegemaakt. De verantwoor delijkheid werd neergelegd waar ze thuishoort: namelijk bij de parochianen. De paro chievergadering werd inge steld hetgeen voor de geestelij ken een verlichting van taak betekende. Voor de priester betekende dat een verschui ving in het takenpakket. Van bestuurder en organisator meer naar een pastoraal dienstbare opstelling. Als hoogtepunten in zijn „Zoeter- woudse loopbaan" noemt pater Lamot o.a. de komst van het Eucharistisch ziekentriduüm naar de CD-kerk, de verbon denheid met de missionarissen en de oecumene in het dorp. Nadat afgelopen zondag in fa miliekring het feest is gevierd wordt dit weekeinde de gehele parochie in de feestelijkheden betrokken. Overigens wenst pater Lamot geen persoonlijk geschenk. Zijn wens om voor beide kerken iets aan te schaf fen ter verfraaiing van de ere dienst zal worden gehono reerd. De keuze is inmiddels gevallen op liturgische kleden voor het altaar en de lezenaar in de Sint Jans kerk en twee kleine brede kelken voor com munie onder twee gedaanten in de CD-kerk. Bovendien zijn voor beide kerken nieuwe kaarsendragers voor de mis dienaars gekocht. Pater A. Lamot.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3