Mercedes Benz brengt S-klasse ènzuinigheid Renault-9, klasse-winnaar Sterke concurrentie paprikamarkt li' Italiaanse kwekers in problemen door Columbia en Z.-Afrika binnen de perken ,,R" is in de maand LAND EN TUINBOUW/HOBBY LE2DSE COURANT/ Eèn der blikvangers op de Frankfurtse autotentoonstel ling, waar iedere Duitse auto fabrikant wel iets nieuws moét brengen, is de Mercedes S-klasse coupé. Maar Merce des zou Mercedes niet zijn als er niet ook iets nieuws op technisch gebied zou zijn. Daarbij richtte men zich op het verbruik, en dan vooral bij de benzinemotoren; de diesels zijn van nature al zuinig. Niet temin is er voor elke Merce des wat nieuws, al zal dat wat verbleken naast de erg mooie coupé, die echt meer is dan een S-sedan met maar twee deuren. Wel sluit de nieuwe coupé meer aan bij de sedans dan de oude SLC's, die na tien jaar en 60.000 eenheden uit produktie zijn gegaan. Het onderstel van de 380/500 SEC is in opbouw gelijk aan dat van de S-klasse limousine. die bij zijn introductie in 1979 een waar wonder der techniek bleek te zijn. Alleen de wielba sis en totale lengte werden ruim acht centimeter kleiner, maar daarmee is de SEC nog altijd ruim groter dan de SLC die hij vervangt. Het is nu een zelfs voor zijn hoge klasse vol waardige vierpersoons auto, inclusief de bagageruimte die meer dan dubbel zo groot is als die van de SLC. de nieu weling is tevens luxueuzer (en een stuk duurder), zodat be sloten werd geen zescilinder- model aan te bieden maar al leen achtcilinders. De oude cabriolets blijven gewoon in produktie, ook de zescilinder 280 SL. De coupè's behielden wel een op het oude model geïnspireerde lage grillen het geen in combinatie met het la gere dak een nog gunstiger luchtweerstand opleverde dan die van dé S-sedan (die wat dat betreft al een kampioen is). Er kwamen nieuwe stoe len, die er erg goed uitzien en een meer sportieve steun bie den. Zij zijn standaard elek trisch verstelbaar, maar dat is nog niet alles. De leuning wordt elektrisch vergrendeld zolang de deuren gesloten zijn. Gaat de deur open, dan worden automatisch voor een moeiteloze instap: a. de stoel leuningen ontgrendeld, b. het onderste bevestigingspunt van de veiligheidsriem naar achter getrokken. Het boven ste punt zit aan een uitschuif- bare arm, die zodra het con tact wordt aangezet het riems- lot naar voren brengt, onder handbereik van de voorpassa giers. Daarna trekt de arm zich weer terug. ben nu ook standaard elek trisch bediende ramen voor en achter, en centrale portier vergrendeling. Elektrisch ver stelbare buitenspiegels kun nen er echter nog niet af. De koffer- en motorklep zijn van lichtmetaal gemaakt, maar desondanks zijn de (grotere) coupé's nog wat zwaarder dan de oude SLC's en daardoor ook iets langzamer. De licht metalen V8-motoren, met de S-klasse in 1979 gepresen teerd, ondergingen nu al wijzi gingen (die ook in de sedans zijn aangebracht). Dat zijn er vele, allemaal bedoeld om ze zuiniger te maken hetgeen meteen een winst in souplesse opleverde. Bijzondere aan dacht kreeg het verbruik bij stationair draaien, zodat voor al het verbruik in de stad aan zienlijk daalt (- 25 procent). Bij hogere snelheden helpen vooral de langere overbren- Mercedes Benz coupe gingen en het daardoor lagere motortoerental. Volgens het zelfde recept ging Mercedes overigens de andere benzine modellen te lijf, waarvoor nu een vijfbak met „overdrive" versnelling te krijgen is (voor zover ze niet standaard een automaat hebben). Dat alleen scheelt in het verbruik al 4 tot 12 procent, ook voor de die sels die verder ongwijzigd ble ven. Door motorische wijzigi- gen lopen de zescilinders met vierbak al 6 tot 12 procent zuiniger, bij de nog meer ge modificeerde achtcilinders is de winst zelfs 19 tot 22 pro cent. Een goed voorbeeld voor de zorgvuldigheid waar mee Mercedes te werk gaat is de automaat, die standaard in de S-klasse en op wens voor de kleine zescilinder geleverd wordt. Die had altijd al vier in plaats van de gebruikelijke drie overbrengingen, om het motortoefental constanter en het verbruik daardoor lager te houden. Nu schakelt die auto maat vroeger (lager toeren tal!), alleen bij vol gas echter juist later. Bij normaal gebruik extra zuinig, maar op wens. dus ook sportief rijden. Alle modellen trekken op in de eerste versnelling (behalve de 500, die met zijn enorme sou plesse wel in twee kan begin nen) maar staan stationair draaiend in twee om het krui pen van de auto te verminde ren. Pas als het gas wordt aangeraakt wordt één weer in geschakeld. Om nu in bergen goed op de motor te kunnen afremmen is er een aparte „B"-stand, waarin onder de 40 km/h altijd de eerste ver snelling blijft ingeschakeld. Bi de achtcilinders heeft de vier de versnelling van de auto maat, heel ongebruikelijk, eet overdrive karakter. Zoals Mer cedes fijntjes opmerkt „kim nen alleen met vele kleine ver- beteringen, met de daaraan verbonden kosten, nog wal procenten gewonnen worden in het verbruik". Met andere woorden: alle auto's waaraan wat veranderd is, en dat zijn de meeste, worden duurder De Renault 3 is nu al zo'n tijd succesvol dat hij best eens de legendarische 4 zou kunnen gaan evenaren; de 18 doet het al even goed als ooit de 16. Maar daar tussenin was er al leen de 14. en die had nooit zoveel succes. Renault denkt nu gevonden te hebben waar dat aan ligt: enerzijds misschien aan de ron de. wat merkwaardige vorm. en anderzijds aan het feit dat ook in de kleine middenklas se een auto met normale kofferbak in plaats van „vijfde deur" als familiewagen de voor keur heeft. Tot die ontdekking zijn anderen ook al gekomen en daarnaast is duidelijk dat ook in kleinere wagens luxe op prijs wordt gesteld. Renault's antwoord heet 9. Die 9 zal de 14 vooreerst niet vervangen, maar maakt hem wel een beetje overbodig. Met een flink aantal uitvoeringen op het gebied van motorise ring en uitrusting zal de 9 een breed marktsegment gaan be zetten. De goedkoopste kost evenveel als een luxueuze 5, de duurste hetzelfde als een «■eenvoudige 18. Renault hoopt dan ook uiteindelijk evenveel vijfjes als negens per dag te gaan maken (2000 stuks), het geen wel wijst op het siucces dat beoogd wordt. Daartoe werd een vrijwel helemaal nieuwe auto op de wielen ge zet, die wel een typisch Re- nault-karaklter heeft maar toch ook op veel punten an ders is. Om maximale binnen ruimte te creëren greep men naar een dwars voori geplaat ste motyor, wat tot nu toe al leen bij de 14 (met Peugeot- mechaniek) werd gedaan; alle andere modellen hebben de motor noord-zuid staan. De wielbasis van de 9 is zelfs nog iets groter dan die van de 18, hoewel de wagen met zijn vier meter een paar decimeter korter is. Een hoekig model is wat ruimtebenutting betreft ook altijd voordelig, renault slaagde er daarbij in toch een aantrekkelijk uiterlijk te reali- De nieuwe „9" van Renault seren met bovendien een ge ringe luchtweerstand. Model op maat Uit een combinatie van vier uitrustingsniveaus en even eens' vier motorversies ont staan voor de Nederlandse markt negen typen. Basismo tor is de 1108 cc viercilinder uit de R5, die echter vele wijzi gingen onderging om hem (nog) zuiniger te maken. Het zelfde geldt voor de andere motoren, afgeleid van de 1397 cc R18 krachtbron: alle moto ren kregen een nieuwe cilin- derkop, nieuwe krukas, de 1397 cc versie zelfs een nieu we electronische ontsteking. Zij drijven via een vier of vijf- bak de voorwielen aan, waar bij de vijfbak natuurlijk een zuinige, lange hoogste ver snelling heeft. Een automaat komt begin volgend jaar. Voor een gunstig verbruik, slechts weinig meer dan dat van een R5, zorgt verder een beschei den wagenmassa van 800 tot 850 kg. Verwacht mag worden dat de R9, afhankelijk van het type, gemiddeld 1:12 tot 1:18 zal lopen. De 1100 met 35 kW/48 pk zorgt nog voor een voldoende temperament, al moet hij dan wel flink op toe ren worden gehouden. Dankzij een uitstekende geluidsisolatie dringt daarbij geen hinderlijk lawaai naar de inzittenden door. Nog stiller is de 1400, leverbaar met 43, 49 of 52 kW (60, 68 of 72 pk), die uiteraard ook nog levendiger is. Door de lange overbrenging in de hoogste versnellingen blijft er echter bij alle typen boven 100 km/h niet zoveel trek kracht meer over. Een pluim verdienen de versnellingsbak ken wel voor het schakelen, dat erg licht en vrij nauwkeu rig gaat. Datzelfde geldt voor de besturing, waarin praktisch geen invloed van de voorwiel aandrijving te voelen is. Alk negens hebben een bekraclv tigd remsysteem met schijva voor en trommels achter, da zijn werk uitstekend doet. Ruimte voor vier Behalve de dwarsgeplaatsti motor en lange wielbasis be dacht Renault nog iets om de interieur-ruimte zo groot mo gelijk te maken. De achteraj is zeer compact door toepas sing van dwars torsieveren, die in eikaars verlengde in een buis liggen en met korte lang- sarmen aan de achterwiel zijn verbonden. Met dat all is er in de „9" inderdaad vol doende ruimte om vier perso nen ook op langere ritten comfortabel onder te bren gen. Speciaal daarvoor ont wierp men voorstoelen m een wat bolle vorm en kant» mechanisme, als een soo schommelstoel. De achterpas sagier kan de benen naast dj voorstoel kwijt, de voorpas! gier kan op een lange rit ei anders gaan zitten, stoelen als vering zijn niet zacht als we van Renault gi wend zijn, maar daarom niet] minder comfortabel. stife ovm it zij 9e*J niet De Italiaanse bloemen- en plantenkwekers en handelaren zit ten in de problemen, als gevolg van toegenomen concurrentie en sterke afname van hun produkten door andere landen. Het zijn vooral Columbia en Zuid-Afrika die Italië evenals trou wens ook Nederland beconcurreren. Steeds meer blijken de Westduitse importeurs voorkeur te geven aan bloemen en planten uit genoemde landen, terwijl vroeger 75 procent van de Italiaanse export naar West-Duitsland ging. Vorig jaar was ér zelfs een tekort op de Italiaanse handelsbalans en daalde de export van bloemen en planten van 128 tot 110 miljard lire. In de afgelopen twintig jaar is de structuur van de bloemen teelt in Italië sterk gewijzigd. Begin van de jaren zestig nam de Bloemen-Riviéra nog 80 procent van de produktieve waarde voor zijn rekening. In 1980 was dat nog maar rond éénderde. Nu is Napels de tweede producent geworden, na genoemde Rivièra. Er bestaat onder de Italiaanse kwekers zorg, vrees en ^elfs angst, zo wordt gemeld. Het laatste en weinig opwekken de nieuws komt uit Griekenland. Dankzij belangrijke over heidshulp wordt er aan de kust van de Engeïsche Zee een bloemenvlakte geschapen en de produkten gaven binnen vijf jaar een ware invasie op de Europese markt. Vooral premie rozen worden er gekweekt. De „Eco della Riviera" meldt dat langs de Ionische kust de kassen als paddestoelen uit de grond schieten. Zij worden gebouwd door Italianen. Ook de Deense firma's werken er aan. De Italiaanse markt voor rozen is goed, maar voor hoe lang nog? Milaan, Rome en Verona kopen al een deel van hun rozen in Holland. Althans volgens handelaren, maar in werkelijkheid komen ze uit Teneriffe en Columbial Hetzelfde gebeurt er met anjers. Bulgarije en Roemenië produceren rozen en sierplanten, maar gaan nu over op de anjers, evenals trouwens Joegoslavië. Er bestaat weliswaar een beschermingsclausule in de EEG, maar de procedure is zo ingewikkeld, dat het in de praktijk niets uithaalt. En de Italianen betalen de rekening. De ver splintering van de Italiaanse produktie wordt enerzijds een zwak punt geacht, maar anderzijds is het sortiment er zeer groot door. De directeur van de „Confagricultura" denkt dat het misschien in de toekomst voldoende zal zijn de produkten te gaan kweken, welke door anderen worden verwaarloosd. Maar hoelang zal dat opgaan? Er is weer een delegatie naar de autoriteiten in Genua ge weest om op de ernst van de situatie te wijzen. Evenwel weet de „Gazetta del Popoio" te melden dat dit laatste reeds het geval is en in 1980 de regering de aanvoer van rozen, anjers en chrysanten beperkt heeft. Maar de aanvoer van anemonen, margrieten, goudsbloemen, strelitzia is gestegen, hetgeen eveneens het geval is met de „diverse bloemen". De export als geheel is evenwel in het afgelopen jaar aanzienlijk gedaald en'van anjers bijvoorbeeld werd 1.300 ton minder uitgevoerd. De in maart van dit jaar op de markt van Padua gehouden tentoonstelling, gaf een verschuiving te zien naar de potplan tenteelt in Italië. Dat viel ook op te maken uit het groter aantal inzendingen dan andere jaren. Ook het sortiment bleek aan zienlijk te zijn vergroot. Er waren 135 verschillende soorten potplanten te zien en dat is niet niks. Men bleek in het bijzon der belangstelling te hebben voor afzet naar West-Duitsland, waarop ook de informatiestands zich richtten. Uit bepaalde uitspraken kon worden geconcludeerd dat de West-Duitse kooplieden er wel belangstelling voor houden, zodat ook de Nederlandse exporteurs er een concurrent bij krijgen. Men heeft er zelfs al een zakelijke aanpak van de markt ontworpen en ook de vervoersmogelijkheden bezien. Er wordt wel een soort van uitwisselen van bepaalde bloemsoorten overwogen. De terugval op de Italiaanse bloemenmarkt laat zich vooral gelden voor de anjers, waarvan 20 procent minder in het afge lopen jaar werd geëxporteerd. in de week van 31 augustus tot en met 5 september groeide de concurrentie van paprika's op de West-Duitse markt naar een hoogtepunt. De invoer van dit land nam toe en groeide naar ruim 4400 ton (exclusief Neder land). Deze invoer was ook nog 400 ton groter als vorig seizoen. Deze ontwikkeling is niet helemaal vreemd want de concurrentie vertoon jaar lijks in de maand september een opleving. De paprika's komen uit een groot scala van landen. Italië voert zoals gebruikelijk de boventoon met ruim 3400 ton. Daarop volgend nemen Griekenland en Hongarije met respectievelijk 600 en 500 ton de tweede en derde plaats in. Dan volgen met af nemende hoeveelheden Joe goslavië, Bulgarije, Roeme nië, Turkije, Albanië, België en als hekkesluiter Frankrijk met 7 ton. De export van Ne derland naar West-Duitrsland schommelt rond de 400 ton en is daarmee 30 groter dan vorig jaar. Het totale aanbod van paprika's op de Hollandse markt is nog steeds groter als vorig sei zoen. Alles bij elkaar niet di rect zo'n gunstige marktsitua tie om tot een bevredigende prijsvorming te komen. Er moest in de afgelopen week door alle sorteringen ingele verd worden. De groene sor teringen vielen terug naar ge middeld 1,60 per kilo, de rode naar 1,77 en de gele naar 3,- per kilo. Het aan bod van groen kan wat afne men zodat er enig prijsherstel mogelijk is. Van rood wordt er een ruim aanbod verwacht, de aanvoer zal zeker niet klei ner worden met als gevolg een aanhoudende prijsdruk. Herstel lijkt er voor deze sor tering niet in te zitten. Komkommeraanvoer op hoogtepunt Het heeft er alle schijn van dat de komkommeraanvoer zijn hoogtepunt bereikt heeft. Veel vroege teelten worden of zijn reeds beëindigd. De gro te klap in de oogst van stam- vruchten bij de herfstteelt is inmiddels ook gevallen. In de eerste week van september nam het aanbod dan ook ver der toe, waardoor de prijzen onder een toenemende druk kwamen. Als gevolg hiervan moesten er bij alle sorterin gen een paar centen af. Daar naast nam de concurrentie in de eerste week van septem ber een aanzienlijke vorm aan. Het concurrerend aan bod op de West-Duitse markt groeide in een week tijd met maar liefst 600 ton. België was de belangrijkste concur rent, dit land wist zijn export te veraroten van 80 naar 510 Prei zoals dit produkt bij de veiling Westland-Noord in netzakken wordt aange voerd. ton. De export van Roemeen se komkommers kwam drie weken eerder op gang als vo rig seizoen. Gezien deze fei ten zaten er dan ook geen mogelijkheden in voor een gunstige prijsontwikkeling. De aanvoer van Hollandse kom kommers lijkt af te gaan ne men. als gevolg hiervan kan de prijs wat oplopen. Sla-prijzen teleurstellend De prijzen die er op de veilin gen voor natuursla tot stand komen zijn nog steeds teleur stellend. In de afgelopen twee weken nam de druk nog toe zodat de prijzen nog weer la ger uitvielen. Het is wel zo dat er jaarlijks van half augustus tot half september sprake is van een topaanvoer. Vórig seizoen bewogen de prijzen om deze tijd eveneens op een laag niveau. Ondanks de gro te aanvoer is de vraag naar sla matig. Na half september neemt het aanbod gewoonlijk geleidelijk af. Er werd in de afgelopen week gemiddeld 16 cent per krop betaald. Naar verwachting zal de prijs zich in de loop van de komende week wat kunnen herstellen. Meer vlees - tomaten Het zag er aanvankelijk naar uit dat het aanbod van vlees tomaten kleiner werd. In de laatste week van augustus nam de aanvoer af, maar in de eerste week van septem ber leefde het aanbod weer op. Het was in de afgelopen week dan ook weer gedaan met het prijsherstel. Op don derdag 10 september daalde de gemiddelde prijs voor de sortering BBB met zo'n 7 dubbeltjes per kilo en kwam op 1,51 terecht. Er wordt op een aanhoudend ruim aanbod gerekend en de kans op prijsherstel lijkt zeer klein. De aanvoer van ronde toma ten nam de eerste week van september af. in de afgelopen week was het aanbod weer wat ruimer en de prijzen daal den licht. Voor de A-l-export lag de gemiddelde prijs op f 1,43 per kilo en hiermee was deze prijs exact hetzelfde als de prijs van vorig jaar. Ook bij de ronde tomaten kan den aanvoer groeien, waardoor de prijsdruk toe neemt. De prijs kan de ko mende week wat lager uitval len, dit beeld deed zich vorig seizoen ook voor. Overige gewassen De verbetering op de auber- ginemarkt zette in de afgelo pen week door. De gemiddel de prijs liep op naar 3,60 per kilo. Dit werd mede mo gelijk door een afnemend aanbod, toch was de aanvoer nog bijna 60 ton groter dan vorig seizoen in dezelfde aan- voerweek. De aanvoer neemt verder af, de prijs lijkt zich redelijk te kunnen handha ven. Het is echter zo dat de Europese Commissie de in voerheffing op aubergines uit Spanje met ingang van 9 sep tember heeft verlaagd van 68,- naar 42,- per 100 kilo. Spinazie veranderde na genoeg niet in prijs, er werd 57 cent per kilo betaald. Door een afnemende aanvoer lijkt de prijs op te lopen. De aan voer van bloemkool is op het ogenblik ongekend groot. Er werden maar liefst 1 miljoen stuks in een week meer aan gevoerd dan in dezelfde week van het vorige seizoen. Af hankelijk van de grootte en de kwaliteit varieerde de prijs van 60 cent tot 1,10 per stuk. De aanvoer blijft groot en ho gere prijzen lijken er niet in te zitten. De aanvoer van sprui ten neemt gestadig toe, het weer van de afgelopen week werkt niet bepaald bevorde rend op de vraag, vandaar dat de prijzen sneller daal den. De gemiddelde prijs lag op een gulden per kilo. Bij minder warm weer kan de prijs zich de komende week waarschijnlijk handhaven. Door het ruime aanbod van spitskool bleef deze groente soort goedkoop. Er werd 20 cent per kilo betaald. De aan voer neemt af en er is een prijsherstel op komst. Op de andijviemarkt veran derde er niets, de gemiddel de prijs bedroeg 28 cent per kilo. Verandering in aanvoer en prijs wordt er niet ver wacht. Het aanbod van radijs is duidelijk te groot, dit stond een gunstiger prijsontwikke ling in de weg. De gemiddel de prijs schommelde rond een kwartje per bos. Ook voor dit gewas lijkt er de ko mende week niet veel te ver anderen. i uiUèUi\ui*/ldtÈtédSÉÉm*étiÉM*m September.... de r is weer in de maand en in de tuin is de natuur bezig af scheid te nemen van de zomer. De eerste grauwe plek ken ontstaan hier en daar, veel zo merbloemen zijn uitgebloeid en het gazon hoeven we niet zo vaak meer te maaien, het gras groeit niet zo hard meer. Bega nu niet de fout, kunstmest op het gazon te strooien, het gras zal dan slap en slie- rig opgroeien en veel minder goed bestand zijn tegen de komende winter kou. ..bezig in de tuin.... Wie een groentetuin heeft, kan in september nog best radijs jes, spinazie of raapstelen zaaien. Mischien worden deze ge- °l wassen een beetje minder stevig dan in het voorjaar het geval P is, dat hangt ook een beetje van het weer af. Ook veldsla doet het nu best. Ze kan zelfs bij lichte vorst nog geplukt worden. Bonen en erwten sterven nu af, die kunnen we dus wel optrek ken. Van veel planten kunnen we nu zelf zaden verzamelen. Trouwens, wie in het voorjaar niet èl te veel spit of schoffelt zal ervaren, dat veel tuinplanten zichzelf zaaien en spontaan weer terugkomen. Planten als bijvoorbeeld het Vingerhoeds kruid vind men op de gekste plaatsen in en oml de tuin terug. Wie ergens in zijn tuin een plantje ziet opschieten, dat hij nog niet kende kan toegevend aan een bijzonder trekje dat mooi laten staan. Ook onbekend onkruid zou men voor de aardigheid eens niet moeten wegschoffelen of uittrekken om eens te zien wat „wat het wordt". Zo kan men bijvoorbeeld een zogenaamde Karmozijnbes In zijn tuin zien opgroeien. Na de crème-witte bloemtrossen ver- schijen er bessen en die bessen lijken pikzwart, maar ze be vatten een kleurig sap, dat volgens deboeken wel gebruikt werd om wijn te kleuren en bonbons. Het is een van elders ingevoerde sierplant en wellicht heeft verleden herfst een vo gel een besje in de tuin laten vallen. Hoe dan ook: het hoeft nog niet direct allemaal lastig onkruid te zijn, wat er in onze tuin tevoorschijn komt, maar dat is een ander verhaal. Van de meeste zaaibloemen kunnen we makkelijk zelf zaad winnen. Van een aantal krijgen we misschien minder mooie te rug, omdat van die soorten steeds weer zaad moet worden gewonnen van geselecteerde planten. Van begonia's, petu nia's, leeuwenbekken, vlijtige Liesjes, viooltjes en madeliefjes kan men beter elk voorjaar wat nieuw zaad kopen. Herfstas- ters zorgen er nu voor dat we in de tuin nog wat bloemen kun nen snijden. Plant herfstasters liever niet onder bomen, door gaans hebben ze dan erg te lijden van meeldauw. Wie vruchtbomen in zijn tuin heeft staan, moet weten, dal pruimen en kersen nu moeten worden gesnoeid. Dat in tegen stelling met de andere fruitsoorten, die in de winter gesnoeid worden. Aardbeiden kunnen we best in september planten, ook conife ren en groenblijvende heesters kunnen nu geplant worden, onder andere rhododendrons. - 1 In de groentetuin kunnen we boerenkool, spruitkool, witlof en prei nog best een handjevol kunstmest toedienen. Na heli strooien maken we de bovenlaag van de grond even wat los. Bloembollen moeten in de herfst geplant worden, maar dal kan nog best even wachten tot in oktober.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 22