ubbele gok esenko mislukt Tracy Austin in blakende vorm Redelijke start Nederlandse ruiters aanse voetbalprofs )pan weer in staking Irrote verschillen ti gemeentesteun letaald voetbal EVANCHE FC KÖLN Arnoux snelste trainer op Monza W aterpoloploeg niet opgewassen tegen snelle Russen Kilometerrecord Elly van Hulst Cruisen op de Rijn ORT LEIDSE COURANT, ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1981 PAGINA 11 WONDERENSWAARDIGE PRESTATIE ANNEMARIE VERSTAPPEN Ute Geweniger grossiert in Split in de medailles. JT Cornelia En- gelukte het in Mon- t Serge Fesenko, de ipische vlinderslag- ipioen, werd veron- :ld gisteren in Split •lfde te presteren: nummers binnen talf uur winnend af- diiten. De geblokte Rus «feed echter niet aan te opdracht van coach }e izekowski en dat j itte de Sovjet-Unie ij r de derde maal een ei ropees kampioen- i iap. er 4 :hael Gross, die met zijn ^jHieter zijn naam eer aan- 5 doet, gebruikte zijn enorme spanwijdte om West-Duitsland op de 200 meter vlinderslag aan de titel en het Europees record te helpen. Fesenko, de onttroonde recordhouder kwam laat op gang en moest tenslótte zelfs de Brit Philip Hubble voor laten gaan. Dat was een hele verrassing, want sinds de in Amerika trainende Hubble door een giftige spin werd gebeten, had hij enkele maanden nauwelijks kunnen trainen. De dubbele gok van Fesenko mislukte geheel. De herstelpe riode was te kort om hem op de 200 meter wisselslag een rol van betekenis te laten spelen. Dramatische gevolgen voor de Russen had dit echter niet. De Olympische kampioen op de 400 meter wisselslag, Alexan der Sidorenko, nam zijn taak over en greep met een tijd van 2.03,41 het tweede Europese record van de avond. Tegen die achtergrond was de prestatie van Annemarie Ver stappen des te bewonderens waardiger. Ook zij startte in twee finales. Eerst was zij op de 200 meter vlinderlag slechts een fractie van een seconde verwijderd van haar eigen na tionale adspirantenrecord. Vervolgens nam zij samen met Jolanda de Rover, Petra van Staveren en Conny van Ben- turn deel aan de 4 x 100 meter wisselslag-estafette die met 4.14,13 een nationaal record opleverde. "(Aififtel Gross is blij met zijn Europees kampioenschap én record op de 200 meter Toch bleef de Nederlandse ploeg (vierde) net buiten de prijzen. De overwinning was natuurlijk voor Oost-Duits- land. Samen met haar teamge- nootjes Ina Kleber, Ines Geis- sler en Karen Metschuk vier de Ute Geweniger haar vijfde kampioenschap. Een uurtje eerder had zij nummer vier op haar naam gebracht door de 200 meter wisselslag te win nen. In het oefenbadje, dat door een glazen wand van het hoofdbassin is gescheiden, werd haar trainer Joachim Rother door zijn collega's ge lukgewenst. Bij elke plak of record rinkelt bij het Oostduit- se systeem immers ook de kas sa van de trainer. Geweniger genoot met volle teugen van het feit dat zij de prestaties van Kornelia Ender (vijfmaal goud op de Olym pische Spelen van 1976 in Montreal) en Tracy Caulkins (idem dito bij de wereldkam pioenschappen 1978 te West- Berlijn) had geëvenaard. In haar vreugde gaf ze zonder omwegen toe dat ze met opzet een valse start had veroor zaakt uit taktische redenen. Ze deed het zo geraffineerd, dat het bij voorzitter-kamprechter Klaas van de Pol niet opkwam haar daarvoor een waarschu wing te geven. De veelzijdige Geweniger blijft ook in het Oostduitse kamp een uitzondering. Ines Diers, die na de 400 meter vrije slag haar tweede gouden medaille had kunnen veroveren op de dubbele afstand, werd versla gen door haar landgenote Car- mela Schmidt. De kleine Jo landa van der Meer kwam, met een persoonlijk record van 8.44,28, op, de vijfde plaats terecht. Fred Eefting zwom opnieuw allerminst overtuigend. De enige zwemmer met interna tionale ervaring, die de heren equipe telt, werd in dezelfde series verwezen naar de B-fi nale. Zijn tijd van 2.10,17 was ruim twee seconden boven de lichttijd, die hijzelf en bonds coach Bert Sitters voor moge lijk hadden gehouden. In de kleine finale was Eefting zelfs nog trager: 2.10,33 hetgeen niet meer opleverde dan in totaal een veertiende plaats. Toen de Utrechtse zwemmer bij de nationale kampioen schappen in Amersfoort de li- miettijd miste, uitte hij kritiek op het selectie-systeem. Bij de grote toernooien had hij im mers altijd bewezen onder druk te kunnen presteren. De zwembond was gevoelig voor die redenering en vaardigde hem op grond van het verle den alsnog naar Split af. Dit maal sprong de vonk echter niet over. De befaamde vecht lust bleef weg. „Leeftijd, het gevoel alles al eens meege maakt te hebben en een ver minderde inzet Dat alles kan er mee te maken hebben", op perde Sitters. Uitslagen: 200 meter vlinderslag dames: 1. Ge weniger (Odl) 2.12,64; 2. Schneider (Odl) 2.13,49; 3. Klevakina (Sov) 2.19,10; 4. Czopek (Pol) 2.19,43; 5. Savi-Scarponi (Ita) 2.19,52; 6. Dzied- zic (Pol) 2.19,73; 7. Zindler (WdD 2.19,94; 8. Verstappen (Ned) 2.21,4? 200 meter vlinderslag heren: 1. Gross (Wdl) 1.59,19 (ER); 2. Hubble (Gbr) 2.00,21; 3. Fesenko (Sov) 2.00,48; 4. Revelli (Ita) 2.00,87; 5. Schlupp (Wdl) 2.02,33; 6. Poulter (Gbr) 2.02,71; 7. Gery (Tsj) 2.03,28; 8. Cerny (Tsj) 2.03,72. 4 x 100 meter wisselslag dames: 1. Oost-Du i Island 4.09,72; 2. Sovjet-Unie 4.13,23; 3. West-Duitsland 4.13,42; 4. Nederland 4.14,13 (NR); 5. Groot- Brittannië 4.14,82; 6. Italië 4.18,14; 7. Zweden 4.20,63; 8. Spanje 4.33,87. 200 meter wisselslag heren: 1. Sido renko (Sov) 2.03,41 (ER); 2. France- schi (Ita) 2.04,97; 3. Hladky (Tsj) 2.06,15; 4. Gorski (Pol) 2.06,17; 5. Lo- pez-Zubero (Spa) 2.06,50; 6. Fesenko (Sov) 2.07,12; 7. Reichel (Odl) 2.07,28; 8. Sykes (Gbr) 2.08,27. 800 meter vrije slag dames: 1. Schmidt (Odl) 8.32,79; 2. Diers (Odl) 8.32,89; 3. Willmott (Gbr) 8.37,22; 4. Laritsjeva (Sov) 8.44,12; 5. Van der Meer (Ned) 8.44,28; 6. Aksenova (Sov) 8.50,69; 7. Kalweit (Wdl) 8.51,40; 8. Dara (Gri) 8.57.36. N DRID Voor de tweede achtereenvolgende maal rallen weekeinde in Spanje geen wedstrijden gespeeld worden t^e eerste en tweede divisie van het betaalde voetbaL tn wrochtend leek een oplossing tussen de spelers en hun clubs /ai iicht. Een verzoek van José Luis Nunez, de voorzitter van ib celona, aan de AFE om na een akkoord geen verdere druk ei de clubs uit te oefenen, gooide echter roet in het eten en de ii( PÉkondigde aan dat de staking zou doorgaan. Volgens de it^Y&Wam.het verzoek van Nunez er op neer, dat de spelers- ;«wakl»nd na het akkoord zou ophouden te bestaan. e®t«rlies voor de clubs en de voetbaltoto als gevolg van het a^uilvjjlen van 39 competitiewedstrijden wordt officieus geschat ü|to32tot 37 miljoen gulden. Voor een hervatting van het overleg ill nag geen datum vastgesteld. UI iCHEDE Tussen de in) eenten bestaan grote vt chillen bij de financiële tDverlening aan prof- -i%. Niet alleen bij de jaar- 'a e subsidies en de huur* 5 van de accommodatie, r eveneens voor inciden- II problemen. Dr. J. Bos de afdeling bestuurs- y de van de Technische eschool Twente in En- alfcde kwam samen met G. Braam als hoofd *>1 de vakgroep sociologie dit onderzoeksresultaat. III onderzochten tussen 1976 °j}l978 in totaal 25 vereni- dfen. geen gemeentelijke vertegen woordiger in hun bestuur heb ben. De eerstgenoemde catego rie clubs ontving zeven keer zoveel financiële steun als de verenigingen zonder die ge meentefunctionaris (2,2 mil joen tegen 350.000 gulden). Ook de geleverde prestaties zijn niet zonder belang. Clubs die aanzienlijk beter waren gaan presteren, konden op meer gemeentesteun rekenen. Naast de lopende subsidies (circa acht miljoen gulden per jaar) en de verkapte subsidies in de vorm van het beneden de kostprijs verhuren van ac commodaties, ontvingen de 25 onderzochte profclubs in de periode 1976 tot en met 1978 in totaal 32 miljoen gulden. w SSELDORF FC Köln, dat twee weken geleden door Be V Duisburg voor de Westduitse voetbalbeker werd uitge- akeld, heeft gisteravond in de Bundesliga revanche ge- 2 ien: 3-0. a wedstrijd was in feite al in het eerste kwartier beslist nadat vai npe in eigen doel had gekopt en Cullmann drie minuten la- i d de stand op 2-0 bracht. Kort na de rust maakte Engels het zij de doelpunt voor de ploeg van trainer Rinus Michels. - Bochum raakte twee punten kwijt in Bremen (3-1), waar kder een uitstekende start had: binnen tien minuten stond [ra ;door doelpunten van Kostedde en Reinders al 2-0. Na de 3-0 k'Meier maakte Schreier in de slotfase het enige tegendoel- bk i Kaiserslautern heeft voor de rust (1-0) wat moeite gehad met de verdedigende taktiek van Arminia Bielefeld. In de tweede ■ddtt werd het alsnog 4-0, vooral dank zij uitblinker FunkeL S esprek Rijvers Cruyff op komst Sterdam Kees Rij- de bondscoach van het j* derlands elftal heeft bin- Pjnkort een gesprek met Jo- Cruyff, die sinds zondag is in Nederland en afge ven woensdagavond de in- Hand Nederland-Ierland bij- tonde. Kees Rijvers: „Ik wil de in druk vermijden dat ik Cruyff tracht te paaien voor Neder land - Belgie op 14 oktober in Rotterdam. Dan gaat het om drie man uit Amerika. Jan van Beveren, Johan Neeskes en zo mogelijk Johan Cruyff". Tracy Austin: terug van weggeweest. NEW YORK Tracy Austin is weer helemaal terug op het hoogste plan. Na haar slepende rugblessure demonstreert de thans 20-jarige Amerikaanse op de banen van Flushing Meadow een blakende vorm. Met speels gemak, en nog meer precisie, bedwong zij in de halve finales van de open Amerikaanse tenniskampioenschappen haar landgenote Barbara Potter in twee sets: 6-1, 6-3. In de finale ontmoet Austin, die het toernooi in 1979 won, Martina Navratilova. De ex-Tsjechische schakelde de als eerste geplaatste Chris Evert via 7-5, 4-6, 6-4 uit De wijze waarop Austin zich voor het met 20.000 toeschouwers volgepakte centre-court ontdeed van Potter, boezemde ontzag in. Potter, als elfde geplaatst en een aanvallende speelster van allure, werd door Austin met op maat gesneden drives constant aan de base-line gehouden. Haar sterkste wapen, de volley, kon Potter zelden in de strijd gooien. Tegen die druk was Potter niet bestand. Lange rallies vormen voor haar een kwelling en het was niet verwonderlijk dat Austin, die goed geconcentreerd bleef, won zoals zij wilde. Bij de heren streek John McEnroe samen met partner Peter Fle ming zonder te spelen een aardige som dollars op. De spelers toucheerden ieder ruim 30.000 gulden omdat de Zwiteer Heinz Günthardt, één van hun tegenstanders in de finale herendubbel spel, door griep werd geveld en daardoor niet met zijn partner Peter McNamara kon aantreden. (Van onze verslaggever) MUNCHEN Het eerste onderdeel van het Europees kampioenschap springrui ters is voor de Nederlandse equipe redelijk succesvol verlopen. In het landenklas- sement, dat wordt aange voerd door Frankrijk voor West-Duitsland en Zwitser land, staat Nederland voor lopig vierde. En ook indivi- didueel is nog geen enkele volgeling van Ben Arts kansloos. Weliswaar voert na het jachtspringen favo riet Paul Schockemöhle met' Deister de ranglijst aan voor Gilles Bertran de Ba- landa met Galoubet, maar Henk Nooren (zesde) en Jo han Heins (negende) zijn minder dan één springfout verwijderd van Schocke möhle zodat de kaarten nog lang niet zijn geschud. Zelfs Emiel Hendrix, die als eerste ruiter een tijd neer moest zetten en derhalve de ongunstigste uitgangspositie had van de 41 deelnemers, en Rob Ehrens komen nog voor een topklassering in aanmer king. Tevredenheid heerste er dan ook alom in het Neder landse kamp. Arts: „We had den weliswaar zeer ongunstig geloot, maar zijn dit eerste on derdeel goed doorgekomen. Vooraf had ik voor een derge lijk resultaat getekend. Het geeft duidelijk hoop voor de landenwedstrijd, omdat de specialiteit van de jongens nu pas aan de beurt komt. Nooren heeft een paard voor het zwa re werk, maar Opstal an II deed het nu ook goed, terwijl ook de andere paarden in goe de vorm verkeren". Tussenstand individueel klassement: 1. Schockemöhle (Wdl) 0 strafpunten; 2. Bertran de Balanda (Fra) 0,45; 3. Nicolas (Fra) 0,60; 4. Candrian (Zwi) 1,24; 5. Gabathuler (Zwi) 1,605; 6. Nooren (Ned) 1,645; 7. Pyrah (Gbr) 2,035; 8. Cottier (Fra) 2,295; 9. Heins (Ned) 3,12; 10. Luther (Wdl) 3,21; 17. Hendrix (Ned) 5,58; 20. Ehrens (Ned) 5,91. Landenklassement 1. Frankrijk 344 punten; 2. West-Duitsland 786; 3. Zwitserland 986; 4. Nederland 1035; 5. Groot-Brittannië 1263; 6. Ierland 1953; 7. Oostenrijk 1975; 8. Polen 2291; 9. Sovjet-Urne 3742. Sportwereld NEW YORK De halve fina les van de play-offs van de Noordamerikaanse voetbal competitie zijn: Chicago Sting- San Diego Sockers en Fort Lauderdale Strikers-New York Cosmos. CHALON SUR SAONE De vierde etappe van de Ronde van de Toekomst werd gewon nen door de Rus Sergei Kri- votsjev. In het algemeen klas sement leidt nu de Fransman Pascal Simon met ruim twee minuten voorsprong op zijn landgenoot Etienne Neant. ROTTERDAM Toon Eggers (ex-FC Vlaardingen) is aange trokken als derde doelman van Feyenoord. Hij komt in de plaats van de naar Vrienden schaar teruggekeerde Kees Zijlstra. LARVIK De Nederlandse zaalhandbaldames speelden met 18-18 gelijk tegen Noor wegen. Christien Knigge (V en K), die met een gebroken mid delvinger en een gescheurde pees moest uitvallen, is voor langere tijd uitgeschakeld. DEN HAAG Uitslagen bas ketbalcompetitie: le divisie A: Zaandam-Lions 58-74; le divi sie B: Achilles-Rijssen 66-67; dames promotiedivisie: DAS- Pernisse 60-85. MONZA René Ar noux heeft in de eerste training voor de Grote Prijs van Italië voor formule 1-wagens de scherpste tijd op de klokken gebracht De Fransman legde met zijn Renault-Turbo het 5,8 kilometer lange cir cuit van Monza af in 1 minuut en 34,04 secon den. Hetgeen neer kwam op een gemiddel de snelheid van 222,028 kilometer per uur. Vlak achter Arnoux klasseerde zich zijn land- en stalgenoot Alain Prost, de win naar van de Grote Prijs van Nederland van twee weken geleden. De beide leiders in het klassement om het wereldkampioenschap, Carlos Reutemann en Nelson Piquet kwalifi ceerden zich gistermid dag voor de tweede startrij. SPLIT Bij de evaluatie-bespreking na afloop van de Eu ropese kampioenschappen waterpolo zal bondscoach Denes Pocsik weinig woorden behoeven te gebruiken. Hij kan vol staan met een verwijzing naar de wedstrijd van gistermid dag tegen de Sovjet-Unie die tenslotte met 10-7 werd verlo ren en waarin de Russen op een ongenadigde manier bloot legden wat er nog allemaal aan de jeugdige Nederlandse equipe mankeert Het verschil in snelheid en in felheid was schrijnend. De wed strijd werd bij het begin van het vierde speldeel een kwartier onderbroken omdat een hevig onweer de elektrische installatie onklaar rgaakte. Voor Nederland was de lamp toen achter al uit gegaan. Niet alleen snel-zwemmen is het kenmerk van de na- Olympische ploeg waarmee trainer Popov over vier jaar de de vorig jaar in Moskou behaalde titel hoopt te verdedigen. Hard heid is net zo illustratief. Achter elkaar werden Russische speel sters tijdelijk naar de kant verwezen, maar Nederland wist er onvoldoende van te profiteren. Scoreverloop Nederland-Sovjet Unie 7-10 (2-3, 3-4, 1-1, 1-2); 0-1 Kabanov (strafworp), 0-2 Ivanov, 0-3 Smirnov, 1-3 Van Mil, 2-3 Nieuwenhuiren, 3-3 Van Belkum, 3-4 Ivanov, 3-5 Kabanov, 3-6 Sjagejev, 4-6 Buunk, 5-6 Noorde- graaf, 5-7 Kotenko, 5-8 Ivanov, 6-8 Nieuwenhuizen, 6-9 Tretiakov, 7-9 Van Belkum, 7-10 Akimov. Overige uitslagen: West-Duitsland-Spanje 12-8, Italië-Joego-Slavië 7-8, Honga- rije-Roemenië 9-5. Stand: 1. West-Duitsland 6-11 (57-43); 2. Sovjet-Unie 6-9 (53-45); 3. Hongarije 6-8 (47-43); 4. Joego-Slavië 6-6 (48-52); 5. Spanje 6-4 (46- 51); 6. Roemenië 6-4 (41-51); 7. Nederland 6-3 (45-48); 8. Italië 6-3 (46-54). Zilveren plak Engelen/Ei jken SPLIT Marijke Engelen en Catrien Eijken hebben gisteren in Split de tweede Nederlandse medaille bij het kunstzwemmen behaald. Achter de Britse meisjes Caro lina Holmyard en Carolyn Wilson veroverde het Nij meegse duo de zilveren me daille. Eerder had Marijke En gelen in de solo-klasse brons behaald. Uitslag duetten: 1. Holmyard- Wilson (Gbr) 171,41 punten; 2. Engelen/Eijken (Ned) 166,14; 3. Edinger/Worisch (Oos) 163,20. ZIAN Vitesse loot Montmartre en Birkenhead SPLIT ZIAN Vitesse, dat Nederland vertegenwoordigt in het toernooi om de Europa Cup waterpolo voor bekerwin naars, ontmoet in het weekeinde van vrijdag 16, zaterdag 17 en zondag 18 oktober in het Haagse zwembad Morgenstond het Franse Montmartre en Birkenhead uit Engeland. Van deze groep gaan de nummers één en twee over naar de hal ve finalepoules. De loting daarvóór is op 18 oktober, het toernooi is vastgesteld van 6 tot 8 november. Dit kwam naar voren uit de gisteren in Split gehouden loting voor de eerste ronde van de verschillende Europese bekertoer nooien. Landskampioen AZC Alphen werd met het Zweedse GKK Göteborg en het Engelse Sutton and Cheam onderge bracht in de groep van Spandau. De wedstrijden hiervoor vin den plaats van 23 tot 25 oktober in West-Berlijn. De loting voor de halve finales vindt plaats op 25 oktober, de wedstrijden van 13 tot 15 november. LONDEN Elly van Hulst heeft gisteravond in het Crystal Palace-stadion van Londen het Nederlands re cord op de 1000 meter verbe terd. Met 2.36,7 bleef de atle te van Olympia '48 bijna zes seconden onder haar toptijd van vorig jaar 2.42,5. In de Engelse hoofdstad bereikte Van Hulst de vierde plaats achter de beide Poolse da mes Jolanta Januszta (2.35,56) en Anna Bukis als mede de Britse Christina Boxer. De Tsjechische Jarmila Kra- tochvilova voltooide de 400 meter in 49,51 seconden, slechts negen-tiende van een seconde boven het wereldre cord van de Oostduitse Marita Koch. De Schot Alan Wells, de succesvolste sprinter van het lopende seizoen, heeft verloor op de 100 meter van Ernest Obeng uit Ghana. De Afrikaan finishte na 10,35 seconden, Wells gebruikte een fractie meer 10,41. Op de 800 meter viel eveneens een Afrikaanse overwinning te noteren: Boit (Kenia) was met 1.47,06 te snel voor de Britten Robinson (1.47,07) en Cook (1.47,31). De Amerikaan McCoy realiseerde een snelle tijd op de 400 meter: 44,99 seconden. Op de 5000 meter realiseerde de Keniaan Henry Rono een schitterende tijd met 13.12,34, slechts vier seconden boven zijn eigen we reldrecord en een fractie lang zamer dan zijn beste seizoen prestatie. Nederlaag Outsiders (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG Het tweede team van Outsiders alt Den Haag heeft gisteravond de openingswedstrijd van het bil- jarttoernooi om de KNBB-driebandenbeker met 8-0 verlo ren bij Air Select Rijen. De gedetailleerde uitslagen: Rijen-Outsiders: Eddy van der Looii-Wim ter Hoek 60-31 in 59 beurten; Broeders-Jan Aalmers 50-25/53; Lacord-Henk de Leeuw 45-38/74; Wim van Cromvoirt-Ton Eggink 60-44/67. ADVERTENTIE Uw krant met Broere Travel Degenen, die van een heerlijk rustige vaartocht op de Rijn houden, krijgen een allerlaatste gelegenheid zo'n cruise te maken. Samen met uw krant organiseert Broers Travel van 7 t/m 11 oktober een tocht met de luxueuze „Ursula" van Ba zel In Zwitserland naar Nijmegen. Woensdag 23 september brengt de air-condltioned touring car u van Den Haag, respectievelijk Rotterdam naar Bazel, met een overnachting In het Zwarte Woud In de omgeving van Offenbach. Lunch en diner worden onderweg gebruikt. Donderdag stapt u aan boord van de Ursula, die via Brel- sach, Speyer, Worms, Rüdeshelm, Koblenz en Keulen naar Nijmegen vaart. Tijdens deze reis wordt enkele malen afge meerd om u de gelegenheid te bieden excursies te maken, die u aan boord kunt bestellen. Vanuit Nijmegen wordt u per touringcar teruggebracht naar Den Haag en Rotterdam. De prijs van deze geheel verzorgde reis bedraagt 375 per persoon in een tweepersoonskamer in het hotel en een twee persoons C-kabine aan boord. Toeslag voor een B-kablne 20 per persoon, voor een A-kablne 75 per persoon en voor een luxe cabine 95 per persoon. Luxe en A-kablnes liggen op het promenadedek en hebben grote ramen (luxe kabines bovendien een bad), de B- en C-kabines zijn op het kabinedek en hebben een patrijspoort. Alle kabines hebben douche en toilet. Inlichtingen en boekingen uitsluitend telefonisch (na 9 uur en niet op zaterdag) bij eijthoff Pers Rsisorganlsatie, tal. 070-190.695.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11