Siem Wellinga heeft draai als verslaggever gevonden Stichting arbeidszaken betaald voetbal raakt steeds meer ingeburgerd SPORT LEIDSE COURANT/ ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1981 PAGINA 10 Siem Wellinga heeft een wensdroom in vervulling zien gaan. De voormalige arbiter staat te boek als een sportfanaat, en toen het einde van zijn actieve loopbaan zich aandiende maakte de Boekeloër er allerminst een geheim van graag in welke hoeda nigheid dan ook werkzaam te willen blijven in dit wereldje. Dat gelukte Wellinga wonderwel. Drie jaar geleden benaderde Henk Lichtenveldt hem om als free-lance sportverslaggever bij Radio Oost te komen werken. Daarmee ging hij de bekende voet baller Hans Kraay vooraf, oud-speler van onder meer Feyenoord, die via een wegens ziekte drajti tisch bekorte trainersloopbaan bij de NOS belancK de. Na een moeizame entree bij zijn nieuwe werk gever lijkt de 50-jarige Wellinga thans zijn draai te hebben gevonden. In bijgaande monoloog blikt hij terug op een paar jaar journalistiek, evenals trou wens op zijn soms woelige periode als scheidsrech ter, en ventileert hij tevens zijn visie op de huidige problematiek van het betaalde voetbal in ons land. WENSDROOM VAN EX-TOPARBITER IN VERVULLING Slem Wellinga houdt voorzit ter Ferry Fransen van FC Twente de microfoon onder BOEKELO Siem Wellinga: „Ik was net rond met Lichtenveldt, die in die dagen hoofd van Radio Oost was, toen Leo van der Kroft contact met me opnam. Of ik er wat voor voelde rapporteur betaald voetbal te worden. „Je hebt pech", zei ik, „ik heb net wat anders gevonden". „Overigens is het de vraag of die functie me had gelegen, want je moet je verschillende beperkingen opleggen. In ieder ge val was er geen reden tot klagen. Het fluiten kan ik missen, maar de hele entourage, dat sfeertje erom heen niet Daar is nu ook geen sprake meer van. Dit werk boeit me enorm, al heb ik me in het begin re gelmatig afgevraagd hoe ik er toch toe gekomen ben ja te zeggen. Ik ben me soms een buil gevallen, zoals bij een jubileum toernooi van Grol, waaraan bijvoorbeeld FC Twente en Standard Luik deelna men. Het was één van mijn eerste klussen en ik zat op de tribune om rechtstreeks verslag van de ge beurtenissen te geven. Sjonge, wat eer toestand. Ik had natuurlijk veel te veel gegevens op mijn klad blok staan zodat het overzicht ontbrak. Later heb ik mijn eigen brouwsel eens teruggehoord, droevig gewoon. Daar kwam bij dat ik grote moeilijkheden had met de technische apparatuur. Als dat zo door gaat, flitste het door me heen, dan stap ik eruit. Ge lukkig is er spoedig flinke verbetering opgetreden, je wordt wat handiger en doet meer ervaring op. Het niveau van ondervragen is duidelijk gestegen. Een bezwaar blijft dat je nooit live op de radio bent te beluisteren, als gevolg waarvan je overwegend met analyseren bezig bent. Bij een programma als Langs de Lijn zit je wel rechtstreeks in de uitzen ding, maar of ik daar ooit nog eens kom te werken is zeer de vraag. Mijn dialect, verhindert dat hoogstwaarschijnlijk". „Door mijn verleden had ik toch iets voor op een ander, omdat men mij kende. Dat maakte het mogelijk om een speler na afloop van een wedstrijd bij wijze van spre ken onder de douche te interviewen. Kijk, een man als Hans Kraay doet het toch goed hoor. Hij heeft een goe de basis, je ziet zo dat hij uit de trainerswereld afkom stig is. Kraay denkt, ziet en praat al naargelang het ver loop van een voetbalwedstrijd dat vereist, hoewel ik in het algemeen van oordeel ben dat televisiecommentato ren zich in ons land wat meer dienen te beperken in hun woordenstroom. Iemand als Leen Pfrommer daar entegen is duidelijk niet met de tijd meegegaan. Hij heeft het steeds weer over een technisch goede schaat ser of schaatsster en over het aantal slagen op een be paalde afstand. Wat koop je er voor, als blijkt dat de Noren meer succes hebben met een andere methode". „Wat mezelf betreft wil ik me niet anders voordoen dan ik ben. In de journalistiek is die stelregel evenzeer van toepassing als in de tijd dat ik floot In een verslag wil ik weergeven wat ik van een bepaald gebeuren vind. Zodra je je gaat bezig houden met het naar het veld schrijven of praten van toeschouwers ben je fou tief bezig. Ik zou de stelling willen hanteren dat iedere reporter in principe naar buiten moet kunnen brengen wat hij wil. Zeker er zijn grenzen. Zo weet ik, dat colle ga's van een landelijk ochtendblad eens een erg nega tief getint stukje over een nog te verspelen voetbalduel hebben gefabriceerd. Zoiets kun je natuurlijk niet ma- Jcen. De vaderlandse sportpers is per definitie kritischer dan in andere landen, maar wordt er op aangekeken dat AZ'67 negatief in de publiciteit is gebracht, omdat die ploeg wat koel en emotieloos overkomt". Stempel „Je krijgt trouwens zelf gauw een stempel opgedrukt. Van de vijftig verslagen blijft wel dat ene minder posi tieve verhaal hangen. Zo gaat het in de scheidsrechterij ook. Je kunt het in de eerste helft nog zo goed doen, kom je in het tweede gedeelte iets minder uit de verf dan blijft alleen die indruk achter. Weet je dat ik min of meer toevallig in de arbitrage terecht ben gekomen? Een buurman van me zat in het vak en die haalde me over een cursus te gaan volgen. In oktober '58 meldde ik me aan bij Henk ter Mors en werd tevens lid van de Scheidsrechtersvereniging En schede en Omstreken (SEO). Van die organisatie, de oudste in ons land, ben ik sinds 1973 voorzitter. Tot het moment waarop ik de fluit ter hand nam, had ik zo'n beetje van alles gedaan. Ik turnde bij Sportlust, een vereniging waarvan ik tot op de dag van vandaag lid ben, en deed buiten clubverband veel aan tafeltennis, schaatsen, volleybal en atletiek". „Daarnaast voetbalde ik bij Sportclub Enschede, al zeg ik er direct bij dat ik het nooit verder heb geschopt dan het vijfde elftal en, daarvoor, één seizoen in het jeugd- team. Een topper was ik allerminst, maar ik trof het dat het net een slechte jaargang was". Punthoofd „De scheidsrechterscommissie zal van mij wel een punthoofd hebben gekregen. Men stond verbaasd te kij ken dat ik als jong broekie al met kritiek op de proppen kwam. Dat me dat niet in dank is afgenomen laat zich gemakkelijk raden. Het heeft me een aantal jaren eer der promotie gekost, dat weet ik zeker. Maar ik ben nu eenmaal een mannetje dat omstandigheden die daar om vragen naar buiten wil brengen. In de TVB maakte ik snel vorderingen, maar toen eenmaal de overstap moest volgen naar de grote bond verliepen de zaken minder voorspoedig. Net op tijd kwam er schot in de zaak, want ik heb even serieus overwogen te stoppen. In mei '68 was het me vergund de ontmoeting om het amateur kampioenschap van Nederland tussen Minor en Mid delburg te leiden, kort daarop volgde plaatsing op de overgangslijst voor het betaalde voetbal." „Aanvankelijk oefende ik mijn hobby uit in betrekke lijke anonimiteit, echt naam heb ik gemaakt bij een wedstrijd in de eerste divisie tussen FC Dordrecht en NEC. Het was een opeenstapeling van gele en rode kaarten. Door het tumult presteerde ik het zelfs een speler (De Keyzer; red.) van Dordrecht tweemaal geel voor ogen te toveren. Daar werd ik in de rust op attent gemaakt, waarop de betrokken voetballer alsnog uit het veld is gestuurd. Later moest ik ertoe overgaan het duel te staken omdat de thuisclub niet meer over het vereiste minimum aan tal spelers beschikte. Enkele knapen waren in alle haast met gefingeerde blessures naar de kant gehaald „Ik heb altijd belangrijk gevonden dat de man in het zwart de taal van de voetballer begreep. Voor mij is dat aanleiding geweest trainerscursussen te gaan volgen. De spelers vertelde ik altijd dat ik hen bij de voornaam zou noemen, andersom verwachtte ik van hun kant hetzelfde ten opzichte van mij. Je moet ook geen macht willen hebben, dat is een hachelijke toestand. De mees ten acht ik bovendien ongeschikt daarmee om te gaan. Maar nogmaals, kritische kanttekeningen, aan welk adres ook, heb ik steeds gespuid. En dat wa echt niet alleen de laatste jaren het geval, ook in de begintijd liet ik me horen. Zo herinner ik me een conflict tussen m«elf en de tuchtcommissie van de KNVB, voortvloeieid uit een interview van het duo Barend en Van Dorp «ver mij in Vrij Nederland. Dat grapje kostte me veerien dagen voorwaardelijk, een geldboete, plus een proeftijd van een jaar. Ach, of je nu wat eerder of late hogerop komt, uiteindelijk zul je toch binnen die vie* witte lij nen promotie moeten zien af te dwingen". „Al met al kijk ik met genoegen op die tien jar betaald voetbal terug. De laatste twee seizoenen vescheen ik op de internationale lijst, zonder dat ik een ecite topper kreeg toebedeeld. Het bleef bij wedstrijden vin het ka liber Jeunesse d'Esch-Celtic Glasgow'" Zelfkritiek „Ik ben al weer zo'n jaartje of acht voorzitter van de SEO, de oudste scheidsrechtersvereniging van het land en rijk aan tradities. Bespeur je bij vele ancfere clubs een teneur van „Wat doen we het toch goed', de SEO gaat uit van de tegengestelde gedachte. Zelfkriiek staat bij ons voorop, we zijn voortdurend bezig ons if te vra gen op welke wijze we nog beter kunnen functioneren. Er ligt genoeg terrein braak. Meer mensen dm tot nu het geval is moeten toch voor het fluiten varm ge maakt kunnen worden. Wellicht dienen de scheids- rechtersgroepen zelf een stuk actiever naar buiten te treden". „Ik heb toch het idee dat de clubs in de nabije toekomst verplicht worden gesteld per deelnemend elftal een halve of een derde scheidsrechter te leveren. Veel verenigingen stellen geen arbiters ter beshikking omdat dat veelal voortreffelijke kadermensen zijn die ze liever niet willen missen. Met alle waardering voor het werk van de elftalleider, een „echte" scheidsrechter spreekt vooral de junior toch veel meer aan. Naar mijn gevoel is zonder hen de lust om te voetballen snel verdwenen. Nee, let is en blijft een lapmiddel als een leider uit nood geboren diens plaats moet innemen". HES LA3RAND ASSEN - Op 5 april 1975 werd tijdens een ledenvergadering van de Neder landse Federatie van Betaald Voetbal Organisaties (FBO) een resolutie aan vaard waarin elke vorm van commer ciële arbeidsbemiddeling werd afgewe zen. Met dat besluit werd tevens het voornemen uitgesproken om met be langhebbende organisaties uit het be taald voetbal een eigen instituut voor de arbeidsbemiddeling op te zetten. Drie maanden later, in juli 1975, werd na overleg met de KNVB de Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal (ABV) officieel opgericht De belangrijkste belangenorganisaties uit het betaalde voetbal (FBO. VBCS en WON) zijn erin vertegenwoordigd, onder het - on afhankelijke - voorzitterschap van mr. J.W. Masman, de burgemeester van As sen en oud-praeses van FC Twente. Hoofddoel van de stichting is het nor maliseren van de arbeidsverhoudingen in het betaalde voetbal, ze meer af te stemmen op wat gebruikelijk is in de „gewone" maatschappij.^ De belang rijkste zaken daarbij zijn, naast de niet commerciële arbeidsbemiddeling: toetsing van reglement 36 van het Re glement Betaald Voetbal, waarin de overgang van spelers door bemidde ling van agenten en/of derden, die hiervan hun beroep of bedrijf maken, wordt verboden; het vervullen van ad viesfuncties met betrekking tot te werkstellingsvergunningen en ontslag- kwesties; en tenslotte het verzorgen van een maatschappelijke begeleiding. Voor velen, die niet dagelijks bij de voetbal lerij betrokken zijn, is de stichting een ta melijk onbekend instituut Reden voldoende om met voorzitter Masman en met Joop van der Klink, de directeur die inmiddels een eigen kantoor heeft kunnen betrekken op het nationaal sportcentrum Papendal de taakstelling nog eens aan een nadere be schouwing te onderwerpen. Beide heren vellen tevens hun oordeel over de vorderin gen van de ABV sinds 1975, toen op zeer be scheiden schaal werd begonnen. Jan Masman: „Zeker in kringen als de VVCS was men verontrust over voetbalma kelaars, vooral de agressieve makelaars, want er zijn natuurlijk ook correcte. Ze wil den een bemiddeling, die onafhankelijk was. Een makelaar, die er geen belang bij heeft of Pietje bij club A of bij club B te recht kwam of bij dezelfde baas bleef. Dat houdt al in, dat onze bemiddeling dus niet agressief is. We zijn er zowel voor de werk gevers als de werknemers. Zijn er tegen strijdigheden, dan hanteren wij het harmo niemodel, we hoeven niet als een makelaar uit deze handel onze omzet te halen. In de arbeidsbemiddeling moeten we ons zelf ook steeds terugfluiten. We kunnen bijvoorbeeld niet gaan leuren met spelers die nog bij een club onder contract staan. Deze zomer heb ben we liefst 160 spelers op onze lijst gehad. Tachtig van hen hadden we eind juli gehol pen". Adviesfuncties De stichting kreeg van het ministerie van Sociale Zaken tevens adviesfuncties met be- trekking tot tewerkstellingsvergunningen en ontslagkwesties, het laatste ten behoeve van de directeuren van de gewestelijke ar beidsbureaus. Jan Masman: „Er moet een zekere bescher ming van onze arbeidsmarkt zijn, al is ei wel vrij verkeer binnen de EEG mogelijk. Doordat voetbal echter een apart wereldje is, is het voor Justitie wel prettig dat wij, als insiders, de minister kunnen adviseren ol iemand hier tewerk gesteld zou moeten worden of niet. Bij het ministerie van Socia le Zaken voeren ze een restrictief beleid, wil men het liefst zo weinig mogelijk mensen van buiten de EEG aan arbeidsplaatsen hel pen. Niet voor niets zegt een grote baas van een bedrijf wel eens verwijtend, dat hij ook wel graag honderd Joegoslaven wil aantrek ken, maar die niet kan krijgen, terwijl het in de voetballerij soms zo gemakkelijk gaat mensen van buiten de EEG aan te trekken. In het verleden werden immers vrijwel alle aanvragen gehonoreerd. De laatste jaren is er een aantal gevallen geweest, dat we neen hebben gezegd, het ministerie een negatief advies hebben uitgebracht Zoals destijds bij Ajax voor doelman Svilar en de Hongaar Balint. Daar bleek '-ouwens uit, dat we vooral bekend worde., door incidenten, wat enige tijd geleden bij Jeliazkov van Feye noord nog eens werd bevestigd". Van der Klink: „Van belang is het moment waarop zo'n aanvraag om verblijfs- en te werkstellingsvergunningen wordt inge diend. Bij Svilar en Balint waren we van mening, dat hun komst zou indruisen tegen het belang van de eigen arbeidsmarkt. Svi lar zou als keeper een Nederlander (Hans Galjé) hebben weggedrukt en Balint werd aangezocht als vervanger van Ruud Krol, terwijl die toen nog helemaal niet had aan gekondigd uit Nederland weg te willen. Waarom voor Jeliazkov dan wel een positief advies uitgebracht? Welaan, omdat Feye noord kon aantonen dat er vacatures vielen en dat het uitvoerig de markt had verkend. Door de grote internationale ervaring van Jeliazkov, met zijn 40 interlands voor Bul garije, moest er van worden uitgegaan dat hij een verrijking voor het Nederlandse voetbal kon zijn. Maar zijn vergunning is wel voor slechts één jaar uitgegeven. Hij zal zich wel degelijk als zodanig moeten bewij zen. Een ander geval is de Koreaan Jung Moo Huh van PSV. Van hem wisten we he lemaal niets en PSV kreeg vorig jaar het voordeel van de twijfel. Na dat jaar waren we er niet zonder meer van overtuigd, dat hij voor ons voetbal een aanwinst was. Zijn trainer, Thijs Libregts, heeft er echter een redelijk verhaal tegenover gesteld, waar door we het nog een jaar willen aanzien. We moeten oplettend zijn, want met name de VVCS stelt zich zeer kritisch op als het gaat om het toelaten van niet-EEG'ers in het Ne- Joop van der Klink en Jan. Willem Masman (rechts). derlandse voetbal. En terecht. Wat ons vaak extra moeilijk en kwetsbaar maakt, is dat de beoordeling van de voetballer zo ontzettend subjectief is. Een computerdeskundige kun je beoordelen op diploma's die hij heeft, zo simpel is dat in de voetballerij niet. We zijn desondanks al een heel stuk opgeschoten om harde normen vast te leggen Begeleiding Jan Masman: „We moeten de maatschappe lijke begeleiding in het betaalue voetbal ini tiëren. Voor loopbaanplanning zorgen bij voorbeeld. Je hebt jongens die op hun zes tiende het betaalde voetbal zijn ingekomen. Dan zijn ze op hun dertigste uitgevoetbald en staan ze! Soms hebben ze hun geld dan wel goed belegd, maar je hebt ook voorbeel den te over waarbij het heel droevig is ge steld. We moeten spelers gedurende hun loopbaan hulp bieden op fiscaal terrein, bij hun studiekeuze en bij het beleggen van hun geld. Er vooral voor zorgen, dat we ze aan het eind van hun carrière niet plomp in een leegte laten vallen. Dat ze voorbereid zijn op een harmonisch terugkeren in de „normale" maatschappij. We zijn nu nog al leen voor het betaalde voetbal bezig, er zijn echter al stemmen opgegaan dat dit eigen lijk gestalte zou moeten krijgen voor de to tale topsport". Joop van der Klink: En dat moet kunnen, want de kern van know-how is aanwezig, voor andere sporten kan in principe hetzelf de model worden gehanteerd. Mensen in de sport denken op korte termijn, terwijl wij veel verder kijken. We zijn dan ook minder spectaculair, maar dat is helemaal niet erg, want we hebben tenslotte een algemeen be lang op het oog. En het kost tijd voor het inzicht rijpt en voor iedereen wil meewer ken. We zien als stichting tegenstellingen tussen de belangenverenigingen, die er vol gens ons absoluut niet hoeven te zijn". Mas man: „Het is een sociaal proces, je hebt tijd" nodig voor je echt gedijt. Om eei instru ment van vertrouwen te worden. Meestal duurt dat in dit soort gevallen wel een jaar of tien". Van der Klink: „De stichting is eigenlijk een unieke verschijning in de sport. Een platform, waar werkgevers en werknemers elkaar ontmoeten en ook beslissingen ne men. Onze ervaring is, dat je er toch uit komt als je met redelijk verstandige mensen met verschillende belangen om de tafel gaat zitten. Want dat is natuurlijk duidelijk. Dat hele woelige wereldje van het voetbal venti leert nogal wat tegenstellingen. Neem alleen al het ge-jo-jo tussen de KNVB en belangen verenigingen. Anderhalf jaar lang heeft elke vorm van overleg tussen de FBO en de VVCS ontbroken. We vinden dat in elk ge val de bereidheid om het met elkaar eens te worden er moet zijn. En het is plezierig vast te stellen dat in de stichting blijkt, dat je tot beslissingen kunt komen, ook al is je be stuur dan paritair samengesteld. In 1975 zijn we begonnen met een lege doos, er was geen geld en geen mankracht. Pas op 1 april 1979 werden we echt operationeel. Toen ook ben ik begonnen, al ben ik voor die tijd wel in m'n vrije uren betrokken geweest bij het opstarten van de stichting. Op 1 augustus 1980 kregen we voor het Project Maatschap pelijke Begeleiding de beschikking over Marcel Roemers, een schooldecaan (die bij FC Den Haag de sociaal-maatschappelijke begeleidingscommissie op poten heeft gezet; red.), die twee dagen in de week bij ons werkt. Vanaf 1 januari van dit jaar werd ons via een subsidie van CRM een arbeids plaats beschikbaar gesteld, die is bezet door Rolf Oostinga, een oud-voetballer en socio loog, en sinds 1 april hebben we, voor een jaar, via de tijdelijke arbeidsplaatsenregeling van het ministerie van Sociale Zaken admi nistratieve ondersteuning. Tot voor kort wa ren we nog een eenmanswinkeltje, nu zijn we zo ver ontwikkeld, dat we op alle onder delen van onze taak deskundig personeel kunnen inzetten". 36 vlooien Jan Masman: „We hadden te maken met een interne ontwikkeling, met noodzakelij ke en te verwachten ontwikkelingen bin nen organisaties die op bepaalde punten te genover elkaar staan. Het is in het algemeen toch al niet gemakkelijk voor vakverenigin gen in Nederland en zeker niet voor de VVCS. En die richt zich dan natuurlijk al gauw tegen de FBO. Wij kunnen alles ech ter afstandelijk benaderen. De voorzitter van Feyenoord heeft wel eens gezegd, dat de FBO niet meer was dan 36 vlooien in de woestijn. Eén klap en ze zijn allemaal weg. En zo is het ook". WILLEM PFEIFFER Dubbel verlies van KNVB DEN HAAG De KNVl heeft deze week op tw< fronten een gevoelig verlij moeten incasseren. Eerj door de mislukte poging« om de wedstrijd Belgie» Frankrijk van het scherm weren en vervolgens door d slechts halve winst tegt Ierland. Beide zaken haddc zeer veel met elkaar te m ken. De voetbalbond wenst de BRT te weerhouden vai uitzending, omdat werd vreesd dat die de publielg belangstelling voor Nedei landIerland zeer nadeli zou beïnvloeden. Op zich j dit al een bedenkelijke hos ding; hij geeft namellj blijk van de wetenschap dj het Nederlands elftal nie (meer) zo aanslaat bij d voetballiefhebbers als eigei lijk zou moeten. En mb schien ook zou kunnen. Maar daarbij dient di KNVB de hand in eigen boe zem te steken. Het is onte genzeggelijk waar dat he oranjeteam niet meer ni< die aantrekkingskracht uit straalt die heel voetbal min nend Nederland, en velea daarbuiten, in extase brach tijdens de twee recente toer nooien om de wereldtitel Dat heeft deels te makq met afnemende kwaliteit van het spelerspotentieel maar voor een zeker niet oi belangrijk deel ook met i belangenbehartiging van i bond zelf. De KNVB meende dat 'go< te doen door bijvoorbee twee, minder belangrijk wedstrijden dit jaar in d provincie te laten afwerke Onder het motto: dan kun nen de mensen daar oo eens het Nederlands elft met eigen ogen aanscho wen. Dat was echter een dr greden. Louter het eigent lang van de bond was j diend met de beslissing C prus in Groningen en We Duitsland in Eindhoven laten aantreden. Daan namelijk hoopte de KNV nog een redelijke recette t de wacht te slepen (met ali slogan: wat ze vrijwel noot kunt zien, daar zullen mensen nu wel warm voor lopen). Maar even belanf rijk was de idee van de bod met de aanwijzing van Q ningen en Eindhoven del recties van de enige twd échte voetbalstadions in hef westen onder druk zetten Tegelijkertijd zet de KNVB door deze praktijken everji wel opnieuw zijn eigen bo leid op de tocht. Dat toch a| wordt gekenmerkt door hef uitgangspunt van zo vr mogelijk walletjes tegeli te willen eten. Dat heeft er bijvoorbeeld t geleid dat er in ons la nooit sprake is geweest i een konsekwente koers in ke televisie-uitzendingei °p een hap-snapmankf trachtte de KNVB de kas veel mogelijk te spekkr Weliswaar is inmiddels e eind gekomen aan de t tiek die vroeger werd too past pas op de speelt! rond het middaguur besli sen of er al of niet een reek streekse uitzending zou b men maar rechtlijniger het er niet op geworden. 1 tegenstelling tot buurlandc als Engeland en West-Duit land, en in iets mindei mate België, wordt hier i hooi en te gras te werk g gaan bij die materie. BritJ en Duitse voetbalfans wétc dat interlands van hun lai denploeg op het scherm k< men. Dat schept duidelijl heid, één van de eerste ye eisten van beleidvormin die echter bij de KNVB v< is te zoeken. Hetgeen ook a is gebleken inzake de reel meborden/voetbalsamenva tingen-problematiek. Oo daar was niet één lijn in J ontdekken. Hetgeen er i middels overigens toe hee geleid dat de NOS, die KNVB een bedrag van enig miljoenen heeft betaal voor het per speeldag uitzei den van drie samenvattii gen, onderzoekt of voor d lopende seizoen geen clai kan worden ingediend, on dat de huidige situatie op velden normaal uitzende onmogelijk maakt Waarmee de KNVB nieuw facet in deze probl matiek ziet toegevoegd aa een inmiddels al lange reel van incidenten. Waarbij bond ook hypocrisie nl schuwt Dat bleek deze wee tijdens het touwt re kki rond de uitzending van B< gieFrankrijk op de Bell sche televisie. Er besta sinds enige jaren een a spraak, het verdrag va Marbella, die buurlanden mogelijkheid geeft op zi minst bezwaar te maken gen een voorgenomen n zending. Tegen dit verdn heeft de KNVB diverse l ren zelf geageerd. De laats keer nog toen Belgie aan i bel trok vlak voor Ned« land—West-Duitsland eerd dit jaar werd uitgezonde De KNVB betaalde de Bt gen toen de schertssom vJ 10 mille als smartegel Maar de aversie tegen overeenkomst van Marbel bleef, tot - o ironie - èerd deze week juist dit gewraa te verdrag werd aangegi pen om de Belgen een h* toe te roepen. Die zich o maal niet lieten imponef en rustig uitzonden. En hoort het ook. FRANK WERKMI

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10