Claude Goretta blijft een knap observeerder Feest- kwaliteit in Art Tea House Lucio Fulci's zombies doen weer onsmakelijk Cursussen mode en textiele werkvormen 1 DEZE WEEK IN DE BIOSCOPEN Fons Jansen LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1981 PAGINA 9 De Italiaan Lucio Fulci, die carrière maakte met „Zom bies 2", heeft met „City of the living dead" een nog gru welijker vervolg verzonnen op zijn toch al onfrisse kas succes. Hoewel „vervolg" misschien niet het juiste woord is, want hij laat de over da Brooklyn- bridge naar Manhattan op rukkende Zombies in de kou staan waarschijnlijk kreeg hij van de politieautoriteiten geen toestemming om met zijn levend-doden nog verder in New York te filmen en hij verplaatst de handeling naar het dorpje Dunwich, gebouwd op de ruïnes van Salem, berucht om zijn hek senprocessen. Daar veroor zaakt priester Thomas veel ellende door zich op te han gen op het kerkhof, waarmee hij volgens een oude overle- Trianon: City of the living Jead (16) met Christopher George en. Janet Agren. Regie: Lucio Fulci. vering „de poorten van de hel" opent. Een meisje in New York heeft het tijdens een spiritistische seance alle maal „gezien", wordt vervol gens bijna levend begraven maar weet tenslotte een jour nalist te overtuigen van het gevaar dat de mensheid be dreigt. Op Allerheiligen zul len de doden uit hun graf op stijgen om zich te goed te doen aan de levenden, tenzij voor die tijd de rondspoken de priester onschadelijk is ge maakt. Fulci's film speelt zich voor namelijk af in rouwkamers, in graftomben en op een kerkhof. Enige logica moet men niet zoeken, het gaat hem om smerige shockeffec ten zoals uitgespuugde dar men, uitgestoken ogen en hersenen, die uit schedels worden gegraaid. Het beeld van een zombie-dochter, die zich te goed doet aan haar ouders, blijft ons bespaard. Dat wordt ons verteld door het jongere broertje, die eem sterk hart bezit want hij blijft niet dood van schrik zoals zo vele anderen in Fulci's gru weldrama. Op half vergane lijken rondkrioelende maden spelen een belangrijker rol in de film dan de vaak slecht nagesynchroniseerde ac teurs. Ter geruststelling: de zombies gaan aan het slot on der een vrolijk melodietje in vlammen op. Milo LEIDEN Cabaretier Fons Jansen staat op 16 en 17 september in de Leidse Schouwburg met het programma „Zullen we handhaven". De caba retier constateert daarbij dat ook handhaven een activiteit is. Hij lanceert de stelling, dat er geen fanatiekere actie voerder is dan de conser vatief. Fons Jansen wordt begeleid door Frans Oud- hoïf (vleugel) en Wiebe Cnossen (electronische in strumenten). Aanvang op beide avonden: kwart over acht. Een porceleinen beeldje uit China. Verkoopexpositie in Antoniusciubhuis LEIDEN Het An toni us clubhuis aan de Lange Mare herbergt eind volgende week een verkooptentoonstelling van kunstvoorwerpen uit de Derde Wereld. De voorwerpen zijn bijeengebracht door de heren Bakker. De tentoonstelling wordt gehouden van 17 tot en met 19 september. Geëxposeerd wordt onder meer een aantal antieke houten beel den uit de Philippijnen en Tanzania. Uit China komt een aantal kamerschermen in zwart lak met parelmoer ingelegd. Uit dit land is ook een zeer uitgebreide collectie porcelein, beelden en sieraden van jade af komstig. Vermeldenswaard is voorts veel houtsnijwerk uit diverse landen en een aan tal fraaie artikelen in ivoor-snijwetk, een grote verzameling sieraden waarvan vele met echte edelstenen, schaakspelen in brons en ivoor en smeedwerk uit Tibet De volks kunst van Afrika is vertegenworodigd in de vorm van maskers, speren, beelden, be werkte messen en tam-tams. LUXOR Raiders of the lost ark (12) Regisseur Ste ven Spielberg (Jaws) met een nieuwe uitschieter. Dit keer de avontuurlijke jacht van Indiana Jones op een gegroeid jongensboek, dat je in één adem uitleest, (vijfde week) CAMERA Samen uit, sa men thuis (a.l.) De beroem de filmavonturen van Louis de Funès. (reprise, eerste week) LIDO I Christiane F (12) Aangrijpend portret van het Duitse meisje Christiane dat probeert van de verdovende middelen af te komen, (der de week) LIDO II For your eyes only (12) Een van de meest onderhoudende James Bond-films, die alleen nog maar de naam van de hoofd figuur gemeen heeft met de geestelijke vader, Ian Fle ming (tiende week). LIDO III Death hunt Bronson, achtervolgd door bloeddorstige premiejagers op de Canadese ijsvlakten, (vierde week) LIDO IV Ford Apache, the Bronx (16) Een aaneen schakeling van belevenissen van twee politiemensen in de New Yorkse wijk the Bronx. Een harde politiefilm met een fikse dosis humor, (zesde week) EUROCINEMA I (Alphen aan den Rijn) For your eyes only (12) Zie LIDO II (elfde week). EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) Christiane F (12) Zie Lido I EUROCINEMA III (Alphen' aan den Rijn) Fort Apa che, the Bronx (16) Zie Lido IV EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) Death Hunt (16) Zie Lido III. LEIDEN Ceramiek van Nick Fritz, litho's en zeef drukken van Corneille: twee zeer verschillende soor ten van kunst, die in kwaliteit niet voor elkaar on derdoen, en het lustrum van het Art Tea House alle luister bijzetten. Nick Fritz heeft zijn oplei- lijn in Fritz hele oeuvre is ding in de Verenigde Sta- echter het vakmanschap, ten genoten aan de Ken- de schijnbare eenvoud, de tucky University en werkt vorm-en kleurharmonie en sinds twee jaar in Neder- de verfijning, land. Zijn stukken cera- Corneille, de internationaal miek en porcelein vereni- bekende kunstenaar van gen het nuttige met het de COBRA-groep, behoeft aangename. Het zijn ge- minder introduktie, temeer bruiksvoorwerpen (vazen, daar hij in deze expositie potten, schalen, doosjes, aan aÜe verwachtingen kannen en dergelijke) met voldoet. Geen schokkende een grote decoratieve aan- vernieuwingen, wel uitge- trekkingskracht. Fritz balanceerd werk met een komt in deze tentoonstel- voorkeur voor vrouwen en ling naar voren als iemand vogels als onderwerp, de die sterke affiniteit voelt bekende primaire kleuren, met de Oost-Aziatische ce- en figuren die door de lijst ramiektraditie. Het in Ja- worden oversneden. Aan- pan zo geliefde blad-oma- dacht verdient de erotische ment verwerkt hij op vele serie 'divan met vrouwen' wijzen, soms door een va- en de één-kleurendruk on- ren, een stuk bloeiend gras der de titel 'L'oiseau qui in het ceramiek mee te par son vol rend le ciel im- bakken. In het groen-grijze mense et rond'. Het schets- 'celadon'-porcelein wordt matige effect van de litho de Chinese inspiratiebron en de eenvoud van kleur herkend. Het zogenaamde dragen bij tot de spanning 'Temmoku-ceramiek', die dit werk in bijzondere zwart van kleur, is daaren- mate kenmerken, tegen klassieker naar vorm Beide exposities ziin tot 30 en decoratie. Verbindings- september te bezichtigen. VOORSCHOTEN De Leidse kunstenares Lydia Luy- ten geeft in het Kreativiteitscentrum aan de Molenlaan cursussen textiele werkvormen en mode. Op de cursus sen staat het ontplooien van de eigen creativiteit van de leerling centraal. Bij Textiele werkvormen' kan een veelheid aan technieken beoefend worden: het maken van wandkleden, spinnen en weven, maar ook breien, haken en vlechten. Ook bestaat de gelegenheid om te leren batikken en poppen maken. Deze cursus wordt op de maandagavonden van acht tot half tien gehouden. De donderdagmorgen is van half tien tot twaalf uur gereser veerd voor de cursus mode. De cursus is bedoeld voor dege nen, die willen leren eenvoudig te naaien. Zo wordt de cur sisten bijgebracht hoe een patroon getekend en op de stof uitgezet moet worden. Het gebruik van en het beter bekend raken met de elektrische naaimachine komt eveneens aan bod. Wanneer het 'eenvoudigere' werk door de cursisten wordt beheerst, is het tijd vpor het moeilijkere materiaal: yersey of leer. Inlichtingen kunnen verkregen worden via net telefoonnummer 01717-4448. Een litho van Corneille. Een keramisch werk van Nick Fritz. De films van regisseur Clau de Goretta kenmerken zich door een soort integere een voud. Er gebeurt nooit iets wereldschokkends in, behal ve voor de heel simpele hoofdfiguren, die hün wereldje soms zien instorten door alledaagse gebeurtenis sen, die Goretta dan weer op zijn beurt met een eindeloos geduld maar ook met een zeer indringende zuiverheid registreert. De plotseling door een erfenis gefortuneer de kantoorbediende, die zijn collega's voor een tuinfeestje uitnodigde in „L'invitation" en het eenvoudige kantwerk stertje, dat door haar meer erudiete vriend in de steek wordt gelaten in „La dentel- lière" zijn daar treffende voorbeelden van. Hoewel dramatisch minder sterk dan laatstgenoemde film is „La provinciale" daar nog het meest aan verwant. Christine, een 31-jarige bouwkundig tekenares, ver laat het ouderlijk huis om in Parijs werk te zoeken dat in STUDIO: La provinciale (16) met Natalie Baye en Bruno Ganz. Regie: Claude Goret- het grauwe la Lorraine niet te vinden is. De ervaringen van het provinciaaltje het zonnig Parijs lijkt na de de primerende beelden van haar geboorteoord aanvankelijk een paradijs worden door Goretta zorgvuldig geobser veerd. Christine weet in de haar vreemde omgeving zichzelf te blijven. Ondanks de erva ringen met een werkgever, die al tijdens haar solicitatie handtastelijk wordt, ondanks een verhouding die zij zeer aarzelend aangaat met een getrouwde Zwitserse zaken man (Bruno Ganz) en die tenslotte zijn carrière laat prevaleren als hij voor een jaar naar Japan wordt uitge zonden. Christine weigert hem te volgen, vastbesloten het in Parijs te mèken. Maar de baantjes in haar branche liggen niet voor het opschep pen en zij moet alles aanpak ken om aan het werk te blij ven. Nadat een potentieel werkge ver, zich bedrinkend omdat zijn vrouw hem verlaten heeft, zelfmoord heeft ge pleegd, rest haar alleen nog maar de vriendschap die zij heeft gesloten met een mis lukte actrice, die wat televi siespots doet en tenslotte zich via een huwelijksadvertentie aan allerlei mannen ver koopt. Deze Claire tracht Christine te overreden haar voorbeeld te volgen, maar na een vernederende horden loop tijdens een tuinfeest heeft zij meteen al genoeg van het hele milieu. Een en kele regel dialoog en ein delijk aan het slot een glimlach op het geduldig luis terende gezichtje van Christi ne een fraaie, ingetogen rol van Nasthalie Baye doen vermoeden, dat zij Pa rijs wel voor gezien zal be schouwen en zal terugkeren naar haar geboorteplaats. Nathalie Baye als de provinciaalse Christine.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9