ol ongekende mogelijkheden Wieuw buurthuis Groenoord Nieuwbouw voor Lucas van Leyden op de Kaasmarkt ,Open dag" rond dolidome en bieuwe tennishal tjacobshof je viert 300-jarig bestaan uitbundig 'Stropers' aangehouden Actie tegen onderdrukking in Latijns-Amerika van start ostkantoor Cammermarkt liet ^sloten DEN De opzet van het nieuwe buurt je i Groenoord is, dat zoveel mogelijk be- !i°n cers tegelijkertijd met verschillende ac- hujteüen bezig kunnen zijn. Een kijkje in bijna gerealiseerde buurthuis maakt delijk, dat de beoogde opzet volledig in .30 lieuwbouw tot uiting is gekomen. In het dsn ine buurthuis aan de Musschenbroek- p at behoorde dat streven altijd tot de 3 ktische onmogelijkheden. Zaterdag 10 "ober wordt het fraaie onderkomen offi- :1 geopend. gemiddelde wensen van de ongeveer zeven honderd bewoners van de wijk zijn in het zindelijke bouwwerk tot uiting gekomen. 1 v igezien Groenoord een relatief kleine wijk 'lullen in het buurthuis niet bijster veel grote viteiten (waarbij meer dan zestig mensen bij wezig zijn) plaats hebben. Gesprekken met isen uit de wijk hebben er toe geleid, dat nieuwe buurthuis onderverdeeld is in een tal kleinere ruimten. Indien daar echter be- pro fte toe mocht bestaan, is het mogelijk om verplaatsbare wand weg te nemen, waar- één grote ruimte gecreëerd kan worden, jerlei hoekjes en niveauverschillen bepalen afwisselende interieur van het buurthuis, de begane grond is een kleine ruimte, waar rlei mensen en instanties spreekuur kunnen den. Voor de twee tot zes jaar oude kinde een aparte zaal beschikbaar. Een grotere .j, met veel spotjes, zitjes en barkrukken, een soort disco ingericht. Voorts bevindt beneden de kamer voor de staf van het Het nieuwe buurthuis in aanbouw. buurthuis. Op de eerste en tevens enige verdie ping is de grootste ruimte gesitueerd. Deze ruimte is bestemd voor praatgroepen, voor het geven van lessen en voor het houden van dis cussies. Een iets kleinere zaal kan eventueel voor hetzelfde doel worden gebruikt. Een derde lokaal op de eerste verdieping is ingericht als handenarbeidruimte. Daarnaast zijn in het ge bouw natuurlijk bergruimten en toiletten te vinden. Het is de bedoeling, dat het buurthuis ongeveer de gehele dag geopend en voor iedereen toe gankelijk is: van 9.00-23.30 uur (gesloten van 12.30-13.30 en van 17.00-19.00 uur). In het oude buurthuis is de staf niet in staat om alle bezoekers op te vangen, die vaak voor het maken van een praatje even naar binnen stap pen. In het nieuwe onderkomen zal de staf daar evenmin toe in staat zijn, maar vrijwillige gast vrouwen en gastheren moeten deze leemte op vullen. Momenteel worden de laatste voorbereidingen voor de opening getroffen. Dat gebeurt door de wijkbewoners zelf. Toen namelijk bleek, dat het gebouw te duur zou worden, hadden de be trokkenen twee keuzemogelijkheden. Of er zouden minder ruimten in het pand gecreëerd worden, of het gebouw zou afgeleverd worden zonder voorzieningen als vloerbedekking en verlichting, waardoor de prijs lager zou komen te liggen. Voor de laatste mogelijkheid werd ge kozen. De enthousiaste zelfwerkzaamheid van de vrijwilligers staat echter garant voor de ver volmaking van Leidens jongste buurthuis. 2J EIDEN Het postkan- or aan de Lamermarkt van vandaag tot en met september gesloten we- 11 ns een interne verbou- ïng. et postkantoor aan de reestraat 46 is aangewezen w vervangend kantoor lokethandelingen. collecteur van de Staats- EJerij is gedurende deze pe- de ook aanwezig in het toor aan de Breestraat. LEIDEN De openbare Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt krijgt een nieuw onderkomen. Het ministerie van onderwijs heeft toe stemming gegeven voor de bouw van een gebouw, dat bestaat uit negen leslokalen, een aula en een aantal ruimten voor onder meer de admini stratie. De lokatie van de nieuw bouw staat nog niet helemaal vast, maar verwacht wordt, dat voor de Kaasmarkt wordt gekozen. De toestemming en de daaraan verbon den financiering door het ministerie komen na een groot aantal jaren van plannen maken. In oktober 1979 ging de aanvraag voor de nieuwbouw bij de gemeente de deur uit. Het langdurig uitblijven van een antwoord wordt on der meer veroorzaakt door bezuinigin gen op de nieuwbouw van scholen. De precieze lokatie van de nieuwbouw hangt samen met de bouw van een par keergarage op de Kaasmarkt. In het kader van het bestemmingsplan Pan- cras-West moet de gemeenteraad hier nog een beslissing over nemen. Ver wacht wordt, dat dit nog voor het eind van het jaar zal gebeuren. Oorspronke lijk was het de bedoeling dat de „nieu we" Lucas van Leyden met de protes tant-christelijke school aan de Hoog- landsekerkgracht in het nieuwe ge bouw zou worden ondergebracht. Later werd weer van dit idee afgestapt en ontstond het plan om deze protestant- christelijke school in het gebouw van de Hartebrugschool aan de Haarlem merstraat onder te brengen. Ook in de Haarlemmerstraat zou nieuwbouw ge pleegd moeten worden. De katholieke en protestante schoolorganisaties ple gen hier momenteel nog overleg over. Volgens een woordvoerder van de ge meente zal het door deze problemen en door de voorbereiding van de bouw ze ker „nog twee a drie jaar duren, voor dat de Lucas van Leyden in de nieuw bouw aan de slag kan". Bij de Lucas van Leyden is men daarom niet min der verheugd over het bericht van het ministerie. „Eindelijk is de kogel door de kerk," aldus het hoofd van de school S. van Oosten. „Het werd hoog tijd, want het gebouw aan de Aalmarkt is veel te klein. We hebben ook nog een dependance aan de Langebrug en dat is toch erg lastig." Mevrouw Schalkwijk, de oudste bewoonster van het Sint Jacobshofje brengt met burgemeester Goekoop op het nieuwe tuinmeubilair een toast uit. LEIDEN Het 300-jarig bestaan van het Sint Jacobshofje hebben de bewoners van het hofje niet ongemerkt voorbij la ten gaan. Met onder meer een rondvaart door de Leidse grachten werd uitvoerig aandacht besteed aan de stichting van het hofje door Gommarus van Craeyen- bosch in 168L De feestelijkheden begonnen gistermorgen met een eucharistieviering in hofje door mgr. A.J. Simonis en pastoor A. Vreeburg van de Lodewijkparochie. De bisschop van Rotterdam toonde met zijn aanwezigheid zijn waardering voor het hofje en zijn bewo ners. Na een koffie-uurtje genoten bewoners en regenten van het fraaie weer in de rond vaartboot. Tijdens de tocht van ruim een uur werd de lunch gebruikt door de bejaar de bewoners van het hofje aan de Doeza- 5traat. Door bejaarden in het hofje te huis vesten willen de regenten van het hofje de sociale functie van het hofje laten blijken, 's Middags sprak burgemeester C. Goekoop een feestrede uit, waarin hij de geschiedenis van het hofje op een rijtje zette. Oorspron kelijk waren er maar zes huisjes. Pas in 1863 werden er zes bij gebouwd. Momenteel zijn er vijftien woningen, die na de restauratie in 1977 van alle gemakken zijn voorzien. Het Sint Jacobshofje was het eerste hofje in Leiden dat volledig werd restaureerd. De burgemeester acht de aanwezigheid van hofjes in de stad een goede zaak. „Klein schaligheid in de stad, wat rust en geborgen heid aan zijn bewoners geeft," zo zei hij. Hij wees erop, dat de subsidies van de overheid voor het restaureren van hofjes na 1977 sterk zijn verlaagd, met het gevolg dat res- tauratie van hofjes „onbetaalbare huren tot gevolg heeft." Maar hij vertrouwde erop, dat de gemeente in de toekomst toch door kan gaan met het restaureren van hofjes. De burgemeester bood de bewoners namens de regenten twee tuinbanken aan. Ongeval Plesmanlaan LEIDEN Een 16-jarige bromfietser uit Katwijk is gisteren na een ongeval aan de Plesmanlaan met een beenfractuur in het AZL op genomen. De bromfietser stak na het viaduct (ter hoogte van het Piet Paaltjenspad) de Ples manlaan over. De bromfietser werd door een 36-jarige auto mobilist uit Leiden geschept. Beiden verklaren elkaar niet gezien te hebben. Jongdieren ten toonstelling Traditiegetrouw houdt de Leidse pluimvee- en konij nensportvereniging (LPKV) ook dit jaar weer haar jongdierententoonstelling in het Vijf Hovenhuis aan de Hoflaan 169. De tentoonstelling begint morgen avond om acht uur. Zondag 13 september is zij open van tien uur tot vijf uur. Eigenaren van jonge dieren, gefokt in 1981, wordt de gelegenheid geboden hun die ren te laten keuren door bevoegde keurmeesters. Te zien zijn onder meer grote hoenders en dwerghoenders, sierduiven in allerlei variëteiten, konijnen van de ro buuste Vlaamse reus tot het kleine Pooltje. Ook ca via's zijn in alle soorten en maten aanwezig. De toe gangsprijs bedraagt twee gulden en kinderen tot 14 jaar betalen vijftig cent Herinrichting Varkenmarkt De gemeente begint maandag 14 september met de herbe strating en herinrichting van de Varkenmarkt. Volgens de planning zullen de werkzaamheden acht weken duren. Tij dens db uitvoering zal het verkeer wat ongemak ondervin den. De stoepen, de parkeervakken en de rijbaan worden vernieuwd. Met bestemmingsverkeer wordt zoveel moge lijk rekening gehouden. De gemeentelijke opzichter is on der telefoonnummer 254605 bereikbaar voor het oplossen van problemen, die het gevolg zijn van de werkzaamhe den. De gemeente verzoekt het huisvuil op de hoek van de straat te plaatsen. Bestrating Botermarkt Het wegdek van de Botermarkt vertoont een groot aantal gaten en kuilen. Vanaf maandag 14 september worden deze gaten opgevuld met name omdat de marktkramen veel last hadden van het slechte weg dek. Als alles volgens plan verloopt, is de stremming van het verkeer binnen een week achter de rug. Het bestemmingsverkeer zal van beide richtingen de Bo termarkt mogen oprijden. De Koornbrugsteeg wordt zolang in twee richtingen opengesteld. De gemeente doet het verzoek het huisvuil op de hoek van de straat te plaatsen. Max Ha velaar Jongerenvereniging Augustinus vertoont morgenavond de film Max Havelaar vanaf negen uur. Aansluitend is er dis co. Een en ander heeft plaats in de sociëteit aan het Rapen burg. Morsweg De Morsweg en Morssingel tussen de Plesmanrotonde en de spoorwegovergang zijn maandag, dinsdag en woensdag voor doorgaand verkeer afgesloten. Een en ander om een asfalt-toplaag aan te brengen op het weg dek. Bestemmingsverkeer wordt wel toegelaten. Rommelmarkt De werkgroep Leiden en omstreken van de stichting Terre des Hommes houdt morgen een grote rommelmarkt aan het Noordeinde tegenover de Rembrandtstraat. De op brengst komt ten goede aan de bouw van een kinderge zondheidscentrum ter voorkoming van blindheid en doof heid in Colombia. De rommelmarkt is open van tien tot vier uur. Stats Jongerencentrum Stats (Leids Volkshuis, Haarlem merstraat 73) heeft na een opknapbeurt van drie we ken haar poorten weer geopend. Niet alleen de inrich ting maar ook het programma ziet er nu anders uit. De eerste en derde maandag van de maand komt er van zeven tot negen uur 'savonds de anti-discriminatie- groep bijeen. Deze groep wil met buitenlandse jonge ren discriminatie bestrijden. Elke dinsdag-, woensdag-, donderdag- en vrijdagmiddag wordt er van drie tot vijf uur soos gehouden. Dinsdagavond van zeven tot negen uur kunnen buitenlandse jongeren deelnemen aan een reken- en Nederlandse taalcursus. Donderdag avond van acht tot half elf als vanouds de disco. Voor de dinsdagmiddag bestaan plannen om een zelfverde digingsclub en een hobbyclub te starten. LEIDEN In aanwezigheid van burgemeester Goekoop en vertegenwoordigers uit Nicaragua en El Salvador werd gisteravond de ten toonstelling 'Leiden tegen onderdrukking in Latijns Amerika' in het Waagge bouw geopend. De expositie die niet alleen tot doel heeft de bevolking te informeren over het gebeuren in La tijns-Amerika maar ook wil oproepen tot solidariteit met de bevrijdingsbewegingen duurt tot en met volgende week zaterdag. Naar aanleiding van de ten toonstelling vinden tal van ac tiviteiten plaats in buurt- en clubhuizen en op de Leidse scholen. De Nicaraguaanse consul in Nederland, Hernan Estrada, benadrukte het ge vaar van een Amerikaanse in terventie in Nicaragua. Hij zei echter vooral beducht ge zijn voor de economisch crisis waarin zijn land door de Ame rikaanse boycot is komen te verkeren. De manifestatie die tot en met 10 oktober in Lei den plaats vindt zou naar zijn mening bij kunnen dragen tot een juistere indruk van het Nicaragua na de revolutie. De vertegenwoordiger van het bevrijdingsfront in El Salva dor, Migael Bonilla, riep de Nederlandse regering op zijn beweging te steunen. Hij kon digde aan dat binnen afzienba re tijd de regeringen van de Europese landen door een de legatie van het front benaderd zouden worden met het ver zoek om erkenning. De benoe ming van een nieuwe Neder landse regering en een socia listische minister voor buiten landse zaken bieden daar naar zijn mening goede mogelijkhe den toe. De tentoonstelling in het Waaggebouw en de activitei ten daar omheen worden gefi nancierd via een subsidie van de gemeente Leiden van 9500 gulden en uit de opbrengst van een collecte die van 5 tot 9 ok tober in Leiden wordt gehou den. De fototentoonstelling van Koen Wessing is van 21 september tot en met 10 okto ber te zien in de bibliotheek en op 13 september in de Hooglandse Kerk. EIDEN LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1981 i EIDEN' De subtropische binnentuin van otel Holiday Inn Leiden is al een half jaar gebruik en maakt als Holidome furore, bezettingsgraad van de „dome" is derma- hoog dat het niet tot een officiële opening n komen. Frank Wentink, P.R.man van Inns in Leiden, Utrecht en Eindhoven: was gewoon geen tijd voor. Inmiddels is k de nieuwe grote tennishal klaar. Daar- pakken we nu maar de zaak tegelijk n". Dat gebeurt komende zondagmiddag september met een „Open dag" van aalf tot vijf uur. dereen uit Leiden en omgeving is welkom. aardige geste schenkt het bedrijf een gratis a"kje in en eveneens gratis mag men ge- ikmaken van de mogelijkheden tot midget golf, squash, tennis, en er is trouwens ook een zwembad. Bekende Nederlandse A-spelers zullen tennis- en squashdemonstraties geven. Verder zullen er stands voorhanden zijn waarin informatie over allerlei sporten, met medewerking van de Ned. Tennisbond en de Ned. Squash Federatie. Vanaf 11 oktober zullen er in de Holidome zo wat eens in de twee weken „koffieconcerten" worden gegeven. „Het gaat om een klein en semble van „semi-klassieke" artiesten die met solisten optreden in de operette- en operasfeer. Het zijn vocalisten die door een pianist worden begeleid. „In Utrecht hebben deze koffiecon certen op de zondagmiddagen al tot successen geleid", aldus de heer Wentink. De koffiecon certen duren ongeveer een uur en beginnen (op 11 oktober) om 1 uur, bij de vijver van de Holi dome. LEIDEN De politie heeft gisteren op het terrein van de kinderboerderij bij de Stadspoldermolen drie mannen aangehouden. Ter ere van de verjaar dag een hunner staken zij vuurwerk af. De politie heeft proces verbaal opgemakt vanwege het overtre den van de Algemenen Politie Verordening. De politie werd gealarmeerd door omwonenden, omdat er geschoten zou worden. Zes agenten spoedden naar de kinderboerderij. De agenten hoorden zes knallen. Toen zij de mannen omzichtig waren genaderd en riepen „halt politie, staan blijven", nam het drietal prompt de benen. De politie leefde in de veronderstelling met stro-' pers van doen te hebben. Na een korte achtervolging werden twee Leidenaars aangehouden van respectieve lijk 30 en 33 jaar oud en een 30-jarige man uit Oostzaan. De oudste bleek jarig te zijn en dat werd „op gepaste wijze gevierd". De politie stelt vandaag nog een nader onderzoek in. Burgemeester C. Goekoop geeft in het Waaggebouw het startsein voor de activitei ten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3