\Iiddenschool komt er Wel, maar niet in 1985 ATIC AAN KRIJGT EEN MINISTERIE VAN ARBEID Kopten: toeschouwers in eigen land BVL.I.A.M. AfTNNEN LAN D/BUITENLAND [1 twaalf jaar onderwerp van politieke strijd DA WIL INVOERING OPSCHUIVEN NAAR VOLGEND KABINET Sadat krijgt verwachte steun in referendum Bel(071)769303. Om te kunnen proefrijden in de compacte benzineserie van Mercedes-Benz. VOOR SNELLE BESLISSERS! SUZUKI ALTO. EEN R444ZEND KNAP KARREI1E. NU VOOR EEN R444ZEND KRAPPE PRIJS. BR: LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1981 PAGINA 15 ^Kamerlid lijdzaam toezien hoe zijn 1Volger, de VVD' er Pais, zijn Contou- nota zonder veel onhaal in de prul- fyand deponeerde. De toenmalige r)A.staatssecretaris De Jong, die nota we ook al onder Van Kemenade had Kend, was daar mede voor verant- \rdeuik. vervanging van de Contourennota Isen leerden Pais en De Jong hun \t wikkelingsplan Voortgezet Onder- j (OPVO). Daarin werd weliswaar groot aantal ideeën uit de Contou- jnota overgenomen, maar één be- irijk uitgangspunt ontbrak daarin: 'opheffen van sociale ongelijkheid ,iet kweken van maatschappelijk en itiek kritisch denkende burgers. Het VO bleek echter een onhaalbaar npromis tussen CDA en VVD. In de <eede Kamer werd het plan van *e kanten afgewezen: de VVD vond het plan nog teveel afstevende op middenschoolgedachte, terwijl de so cialisten nu juist vonden dat de mid denschool met het OPVO de nek was omgedraaid. Het gevolg was dat het plan van Pais en De Jong werd gede gradeerd tot een soort veredelde expe rimentennota. De argumenten van voor- en tegen standers van de middenschool zijn nog steeds dezelfde als tien jaar geleden. Sinds de eerste plannen zijn gelan ceerd, is de publieke opinie in twee kampen verdeeld. Het ene kamp (waaronder de onderwijsvakbonden) wijst op de voordelen zoals sociale en creatieve ontplooiing en het verdwij nen van de sociale ongelijkheid in het voortgezet onderwijs. Het andere kamp (waaronder het Nederlands Genoot schap van Leraren) wijst op de nade len, zoals niveauverlies van het onder wijs en de onmogelijkheid om kinderen met verschillende capaciteiten na het basisonderwijs nog eens vier jaar bij el kaar te houden. Twaalf jaar geleden introduceerde de onderwijskundige prof. Lon van Gel der op een NVV-congres het begrip „Middenschool". Hij bepleitte er een sa mengaan van de eerste fase in het voortgezet onderwijs, zodat alle leerlin gen van 12 tot 16 jaar dezelfde vorm van voortgezet onderwijs zouden door lopen. De vier uitgangspunten van de middenschool zijn: uitstel van studie- en beroepskeuze naar het 15e of 16e le vensjaar, gelijkwaardige kansen voor alle leerlingen, meer individuele aan dacht voor de afzonderlijk leerling en tenslotte het ontwikkelen van creatie ve, technische en sociale bekwaamheid. Toen de werkende jongeren binnen het NVV er in 1969 in slaagden de midden school in het actieprogramma van de vakbond te doen opnemen, werd het een politiek onderwerp. Spoedig daarop toonde ook de Algemene Bond van On derwijzend Personeel zich voorstander van de middenschool. De minister van onderwijs tijdens het kabinet-Biesheu vel, Van Veen, voorzag reeds invoering van de middenschool. Maar het was minister Van Kemenade die er tijdens het kabinet Den Uyl geen twijfel meer over liet bestaan dat in de loop van de jaren tachtig het systeem van afzonder lijke vormen van voortgezet onderwijs zou worden vervangen door een geïn tegreerde onderwijsstructuur. De mid denschool zou daarin een sleutelpositie gaan vervullen. Van Kemenade legde deze beleidsplannen vast in de zogehe ten Contourennota, ómstreeks 1985 zou met de definitieve invoering van de middenschool worden begonnen. Een vijftiental volledige middenschool-ex perimenten en een aantal deelprojecten werden gestart om de nodige prakti sche ervaring op te doen. Door de totstandkoming van het kabi net-Van Agt waarin de PvdA niet langer participeerde kwam er een kink in de middenschoolkabel: ex-mi nister Van Kemenade moest als Twee- j i de jjlEN HAAG De afgelopen maanden J de middenschool, nadat deze gedu nde enkele jaren naar het tweede m was geschoven, ineens in de volle litieke belangstelling gekomen. Die rnieuwde belangstelling voor de iddenschool is nu met name te dan- aan het politieke gekissebis dat de Jopen maanden heeft plaatsgevon- n rond de ministersportefeuille van iderwijs. De drie kabinetsinforma- iurs Lubbers, De Koning en Van hijn kregen vrijwel direct te maken iet het feit dat zowel CDA-onderhan- elaar Van Agt als PvdA-leider Den yl deze ministerspost voor hun partij jieisten. Het CDA zag Van Kemenade R' ever niet terug als minister, omdat hij bedreiging werd gezien voor met 1 ame het bijzondere (confessionele) on- 0 derwijs. Van Kemenade was ook de man die tijdens het kabinet-Den Uyl te met rasse schreden afstevende op de 'Sal nvoering van de middenschool in ons ind: één vorm van voortgezet onder- rijs voor alle leerlingen van 12 tot 15 a -*55 jaar. ""oor de PvdA bleek het bezit van de jiderwijsportefeuille echter dermate belangrijk, dat zij daarvan tijdens de onderhandelingen een breekpunt dreigde te maken in de totstandkoming van een kabinet van CDA, PvdA en D'66. Met de PvdA werd echter over eengekomen dat de ene CDA-staatsse- cretaris (Hermes) het basisonderwijs en buitengewoon onderwijs onder zijn hoede krijgt en de andere CDA-staats- secretaris (Deetman) het voortgezet on derwijs, inclusief de ontwikkelingen en vernieuwingen daarin. De PvdA-mi- nister (Van Kemenade) valt het hoger onderwijs en het wetenschapsbeleid ten deel, maar ook blijft hij de eindverant woordelijke voor het beleid ten aanzien van de middenschool. Het is duidelijk: de CDA-staatssecretaris Deetman moet als verantwoordelijke bewindsman voor het voortgezet onderwijs de ko mende vier jaar zien te voorkomen dat de socialist Van Kemenade een al te groot stempel gaat drukken op het on derwijsbeleid. Bovendien hebben Van Kemenade en Deetman al in de periode van de kabinetsformatie afspraken ge maakt over het beleid dat de komende vier jaar ten aanzien van de midden school zal moeten worden gevoerd. Projecten Allereerst is overeengekomen dat het eerste jaar geen Wet op de Midden school zal worden ingediend. Verder zal de zogeheten Invoeringswet (waarin de overgangsperiode van het huidige voortgezet onderwijs naar de midden school wettelijk wordt geregeld) niet omstreeks 1985 worden ingediend. In de verkiezingstijd stelde de PvdA zich nog op het standpunt dat dit zeker wèl zou moeten gebeuren. Het CDA vindt dat eerst de ervaringen met de vijftien lopende middenschoolprojecten op een rijtje gezet moeten worden, alvorens in het midden van de jaren '80 over in voering van de middenschool definitief zal worden beslist. Wel zal er een Voorbereidingswet Geïntegreerd Voortgezet Onderwijs worden ingediend, waarin de huidige middenschoolexperimenten kunnen worden ondergebracht. Een dergelijke wet houdt op zich niet zoveel in; het enige voordeel ervan is dat het parle ment meer invloed kan uitoefenen op het verloop van die experimenten. Zoals het er nu naar uitziet is het CDA er voor een deel in geslaagd al bij voor baat een vertraging op de vernieuwing van het voortgezet onderwijs in te bou wen. Van Van Kemenade mag echter zeker worden verwacht dat hij alles in het werk zal zetten de middenschool de ko mende vier jaar weer nieuw leven in te blazen. De gedoodverfde CDA-staatsse- cretaris Deetman is zelf trouwens een zij het gematigd voorstander van de middenschool. Die middenschool zal er uiteindelijk wel komen. De vraag is alleen hoe lang het nog gaat duren en op welke wijze de middenschool wordt ingepast in het voortgezet onderwijs. Vanwege de politieke geladenheid van het begrip middenschool, bestaat in po litiek Den Haag nu de neiging om te gaan spreken over de „eerste fase van het geïntegreerd voortgezet onderwijs. De invoering zelf van de middenschool zal op zijn vroegst pas in een volgend kabinet kunnen gebeuren. Daar zullen de beide „CDA-waakhonden" op het ministerie van onderwijs wel voor zor gen. 99 99 (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De ongeveer 2500 Ro- i-meinen die in Vaticaanstad wer- ten krijgen wat meer sociale ze- terheid. Het Vaticaan heeft een j] peciale instantie in het leven ge- oepen, die met het personeel ;lJnoet onderhandelen over de ar- leidsvoorwaarden: de vakbond n ran lekenpersoneel aan de ene !n tant van de onderhandelingstafel "jfen een vertegenwoordiger van de je ierk als werkgever aan de ande- e kant. let personeel had deze vaste werkgever lang op zijn verlanglijstje staan, maar !t Vaticaan wilde hier niet aan, zoals het eerst ook niet de vakbond van het perso neel wilde erkennen. De instelling van dit „ministerie van arbeid", zoals de nieuwe onderhandelingspartner al genoemd wordt, beschouwt de vakbond dan ook als een overwinning. Eindelijk heeft zij ie mand bij wie eens met de vuist op tafel kan worden geslagen. De lekenwerknemers van het Vaticaan zijn al lange tijd ontevreden over het „pakket sociale voorwaarden" dat hun werkgever, de kerkelijke staat, hen, in vergelijking met wat in Italië gebruikelijk is, aanbiedt. Op een gegeven ogenblik in het voorjaar nam de actiebereidheid van het personeel alarmerende vormen aan, maar de aanslag op de paus in mei schoof alles op de lange baan. De vakbond wil een werkweek van 39 uur (zoals in Rome), en pensioenvoorzie ningen en ontslagregelingen zoals in Italië wettelijk zijn. Vóór het eind van deze maand moet het Vaticaan hierop ingaan. Maar de kerkelijke staat is op het ogen blik helemaal niet in staat om deze eisen, die ingrijpende financiële consequenties hebben, in te willigen, vorig jaar bedroeg het verschil tussen inkomsten en uitgaven van het Vaticaan ongeveer een 70 miljoen gulden (handel en exploitatie onroerend goed), en niemand verwacht dat dit tekorl in 1981 zal worden goedgemaakt. Juist om de financiën te saneren is al enige maan den een speciale commissie van kardina len aktief, en heeft de paus de presideni van de Vaticaanse Bank (IOR) de Ameri kaanse kardinaal Marcinkus benoemd toi administrateur van de Vaticaanstad. Hi krijgt de leiding van het „Governatorato* van het Vaticaan. Sadat brengt zijn stem uit in het referendum waarin een aantal maatregelen van de Egyptische presi dent tegen zijn politieke tegenstanders moesten worden goedgekeurd. KAIRO Terwijl president Sadat zich schrap zet tegen de opstandige islamitische ortho doxen, zijn de christelijke Kopten van Egypte opnieuw in de rol van toeschouwers ge drongen. Het is een traditionele houding voor een volk dat al zo vaak een ondergeschikte rol heeft gespeeld in zijn eigen land. In religieus opzicht is de Kopti- sche aanwezigheid zichtbaar in de vorm van de meer dan honderd spitse torens te mid den van de minaretten van Kairo. De moskee en kerk hebben zich vaak zij aan zij geschaard en zo getuigenis afgelegd van een geschiedenis van religieu ze verdraagzaamheid in Egyp te tussen moslims en christe nen. In politiek opzicht zijn de Kopten traditioneel uitgeslo ten van de hoofdstroom van het nationale leven. Zelfs on der iemand als Sadat die van zijn wereldse overtuiging geen geheim maakt, is hun aandeel in de banen van de uitgedijde bureaucratie zeer klein in ver houding tot de zeven miljoen leden die de kerk telt. (Ter vergelijking: het aantal mos lims bedraagt 43 miljoen). In vroeger tijden was het niet anders gesteld met hun status: de Kopten werden politiek ge domineerd door de moslim meerderheid. Zoals de Kopten voortdurend vertellen aan vreemdelingen die naar hun positie vragen, zijn zij de oorspronkelijke Egyptische afstammelingen van de Farao-beschaving. Zij hadden al een grote staat van dienst achter de rug in Egypte eeuwen voordat de Arabische invasie van 640 na Christus de islam en de Arabische taal naar de Nijldelta bracht. Al leen het woord Kopt al wijst naar deze oorsprong aangezien het een geëuropeaniseerde vorm is van het Arabische woord Kibt dat is afgeleid van het woord dat de Grieken ge bruikten om de vroege Egyp- tenaren, de Aigyptos, aan te duiden. De verschijning van de Ara bieren kwam als een bevrij ding voor de Koptische Chris tenen. Zij waren in 68 na Christus door Sint Markus be keerd tot het christendom en hadden direct daarna zwaar te lijden gehad van de vervolgin gen onder de Romeinse en By zantijnse keizers. De vervol gingen dwongen hen de woes tijn in te trekken. Daar bouw den zij de eerste kloosters die meer leken op versterkte reli gieuze forten dan op plaatsen van meditatie en gebed. Tot deze geïsoleerde plaatsen van het vroege Christendom be hoort het klooster van Wadi Natroun, waar de Koptische paus, Shenouda III nu door president Sadat naar toe is verbannen. KAIRO Vrijwel zonder uitzondering hebben de Egyptenaren gisteren hun instemming betuigd met de scherpe maatregelen die president Sadat vorige week heeft genomen tegen religieuzen en politieke tegenstanders. Radio-Kairo meldde dat bij de eerste tellingen is vast komen te staan dat bij het referen dum tussen 99,1 en 99,3 procent van degenen die hun stem uitbrachten voor de maatregelen gestemd hebben, die president Sadat trof „in het belang van de nationale eenheid en de maatschappelijke vre de". Het Egyptische staatshoofd maakte eind vorige week tien maatregelen bekend om de spanningen tussen Kopten en Moslims teniet te doen en politie ke tegenstanders te treffen, die het niet eens zijn met zijn vredespolitiek jegens Israël. Sadat onts loeg onder meer de Koptische paus Shenouda om dat hij zijn volgelingen zou hebben aangezet tot ver zet tegen de politiek van sadat. Guardian-corres pondent James Mc-Manus schetst in bijgaand ver haal de merkwaardige positie van de Kopten. De binnenvallende Arabieren behandelden de Kopten goed. Ze verleenden hem een alge meen pardon in ruil voor beta ling van hoofdelijk omgesla gen belasting. Zo werd de basis voor de Arabische overheer sing gelegd en terwijl de reli gieuze gemeenschappen n$ast elkaar bestonden, vervulde de islam de leidende rol. De Ara bische tolerantie jegens het christendom ging niet zo ver dat de Kopten ook maar enige politieke invloed kregen. De secte wist te overleven in een schemerachtige wereld van tweederangs burgermanschap. Dit betekende dat de Kopten geïsoleerd waren van andere christelijke gsmeensachappen in Europa, een proces dat was ingezet in 451 toen de Egypti sche christenen zich afscheid den van de door de Byzantij nen geleide kerk na een dis puut over de goddelijkheid van Christus. De isolering van de Kopten en de vervolging waaraan zij ge regeld van de kant van latere Arabische heersers of hun op volgers, de Marmeluken en de Ottomaanse Turken blootston den, heeft het Egyptische christendom doordrenkt van een psychologie van vrees en minderwaardigheid. De afhankelijke status eindig de met de opkomst van het na tionalisme in Egypte na de Eerste Wereldoorlog. Gedu rende de periode dat de nu niet meer bestaande Wafd- partij aan het bewind was, tus sen 1919 en 1925, was hun bij drage aan het land even om vangrijk als in de Farao-tijd. De revolutie van 1952 die leid de tot afzetting van koning Faroek en Nasser aan de macht bracht, had plaats zon der dat zij daarin een aandeel hadden. Hun vijanden, de Moslimbroederschap, streken een bittere beloning op voor hun hulp bij de coup. Nasser brak de Broederschap met massa-arrestaties in 1954 en 1965, hetgeen enige verlichting betekende voor de Kopten aan wie opnieuw iedere deelne ming aan de staatszaken werd ontzegd. Als gevolg daarvan kozen de Kopten voor de han del en de vrije beroepen, voor al voor de advocatuur, of emi greerden. Door de voortduren de emigratie van christelijke Kopten zijn er flinke christe lijke Egyptische gemeenschap pen ontstaan in Amerika, Ca nada en Australië. De frustraties over president Nassers officiële discriminatie bracht bij de Kopten een be weging op gang die aandrong op hervormingen. Na de dood van Nasser in 1970 zonden de leiders van de Koptische ge meenschappen onder leiding van de nu verbannen paus Shenauda een brief naar presi dent Sadat waarin zij schre ven: we zullen geen vernede ring meer verdragen in ons ei gen land. Aan het marte- laarscshap geven wij de voor keur boven een leven van ver nedering. De brief betekende een keerpunt in het apathische stoïcisme waarmee de Kopten tot nu toe hun situatie hadden aanvaard. Paus Shenauda III die in 1971 tot Koptisch leider werd geko zen, werd een aggressieve en uitgesproken vertegenwoor diger van de Koptische revi val. Tot de woestijnkloosters tra den vele jonge Kopten toe. In de steden spoorden de Kopten aan tot hervorming. Nu, aan het eind van deze tienjarige periode, kan men alleen maar vaststellen dat de Kopten wei nig of niets hebben bereikt. In het Egyptische kabinet hebben zij slechts twee leden, van wie een traditiegetrouw de Kopti sche minderheid in het land vertegenwoordigt. Het aantal vertegenwoordigers in het 392 leden tellende parlement blijft klein. De enige winst die zij hebben binnengehaald voor hun ge meenschap is van negatieve aard. De eisen van de islamiti sche extremisten voor een Ji had of heilige oorlog tegen zo wel de christenen als de joden in het Midden-Oosten zijn af gewezen. Daar is de Koptische gemeenschap dankbaar voor, maar deze dankbaarheid wordt getemperd door de we tenschap dat de plaats van de Kopten in de Egyptische sa menleving nauw omschreven is. Het feit dat het Koptische volk van Egypte zowel christe lijk als niet-Arabisch is bete kent dat hen altijd de toegang tot de politieke macht ontzegd zal worden in een Araische staat die door verovering on der de banier van de Islam kwam te staan. JAMES MACMANUS THE GUARDIAN We maken graag een afspraak met u. Want misschien dénkt u de compacte benzine serie van Mercedes- Benz te kennen, echter tijdens een proefrit kunt u daadwerkelijk het gevoel ervaren dat elke Mercedes-Benz rijder kent. Het gevoel van zekerheid. De overtuiging te rijden in een veilige, betrouwbare, comfortabele auto. De rust van de motor. En tegelijkertijd die felle acceleratie. De wegligging. De besturing, 't Verloopt allemaal feilloosDat moet u zelf ervaren. En dat kan, wanneer u ons even belt. U bent welkom. Mercedes-Benz Iaat niets te wensen over. NU: 9499,- Vondellaan 45,2332 AA Leiden. Telefoon (071) 76 93 03. Wij hebben een aantal heel bijzondere Suzuki Alto's staan. Waar we een aantal mensen gelukkig mee kunnen maken. Want die complete Suzuki Alto's kosten nu maar f9.999,-. (Suzuki Alto FX f 10.999,-). Dat is een tijdelijk voordeel van DUIZEND GULDEN. Op een raaazend knap karretje. Dat zuinig is (1 op 18). En compleet. Met een weelderig dashboard. En een golf aan binnenruimte. Suzuki Alto: sterk, soepel, zuinig. De Moderne, Compacte Gezinswagen. Nu extra voordelig! Als u er snel bij bent. Want dit aanbod komt nooit meer terug. Prijzen incl. BTW af depot Heinenoord. NimagDen Haag Van Bleiswijkstraat 7,2582 KZ Oen Haag. Tel. 070-552459 Automobielbedrijf CA. Heemskerk Stationsstraat 110,2712 HK Zoetermeer. Tel. 079 -164869 Garagebedrijf De Gouden Leeuw Veurseweg 180,2252 AG Voorschoten. Tel. 01717-2814

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15