Solidariteit wil vrije verkiezingen SVNtfïBK ^«BEITOS7 Defensie-leervak op Westduitse schole in de maak Nostradamus inzet van broedertwist 11 12 13 Reagan worstelt met begrotingsproblemen VS versterken strategische positie Israël Hoop op Panda- tweeling in Londense dierentuin Botsing in Frans kabinet over nationaliseringen GOUDA BUITENLAND LQDSE COURANT VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1981 PAGINA (Van onze corres pondent Bert van Velzen) LONDEN Ching-Ching, echtgenote van naar interna tionaal Panda- -gebruik sexu- eel niet zeer nijvere Chia- -Chia, zit in de Londense die rentuin te wachten op een baby, die de eerste Panda zal zijn die als gevolg van kunstmatige inseminatie ter wereld zal ko men. Het kan, volgens een woordvoerder van de Londense dierentuin, Joan Crammond, nog 20 dagen duren voor dat de Panda-baby er is. De aanstaan- de moeder Ching- Ching wordt 24 uur per etmaal in de gaten gehouden door stafleden van de dierentuin die voor een televisie scherm hebben postgevat waarop alle activiteiten van Ching-Ching kunnen worden gevolgd. Ching-Ching is de 140-ste dag van haar zwangerschap gepasseerd en aan genomen wordt dat 160 dagen de maxi male zwanger schapsperiode van panda's is. Aan de buitenkant is er niets aan Ching- -Ching te zien. Panda's zijn al dik en een pasgeboren Panda-baby weegt weinig meer dan een ons. Men zou kunnen zeggen dat Ching- Ching zit te wachten tot haar baby een ons weegt. In de die rentuin wordt ge hoopt dat Ching- -Ching een twee ling ter wereld zal brengen. Zij zit da gelijks in de late zomerzon te kau wen op bamboe- -scheuten, haar lie velingsgerecht. Chia-Chia bevindt zich in een belen dend perceel. (Van onze correspondent in Parijs) PARIJS In hetxFranse kabinet heeft de aangelegenheid van de nationaliseringen tot botsingen geleid omdat een aantal mi nisters een „realistischer schadeloosstelling" voorstaat dan de eerste minister van plan is toe te kennen. Deze gematigde minis ters (onder leiding van Delors, Rocard en Badinter) hebben zich er tegen verzet de schadeloosstellingen te baseren op de beurs waarde van de aandelen van de betrokken ondernemingen. Ze hebben een veel realistischer basis voor de vergoedingen geëist. De botsing heeft aangetoond dat de regering niet voldoende van de juridische complicaties die aan de nationaliseringen verbon den zijn, doordrongen was. In elk geval hebben, zoals wij giste ren reeds meldden, de maximalisten het pleit gewonnen: vijf grote industriële ondernemingen en 36 banken komen dienten gevolge onder totaal staatstoezicht. Kernafval weg uit Zeebrugge BRUSSEL De twee schepen met kernafval, de „Louise Smits" en de „Kirsten Smits", hebben gisteravond de haven van Zeebrugge verlaten. In de territoriale wateren van Bel gië werden beide schepen begeleid door een eenheid van de Belgische marine. Na het verlaten van de territoriale wate ren van België werd de bewaking overgenomen door de Ne derlandse marine. Het afgelopen weekeinde hebben zich in en rondom Zeebrugge ernstige moeilijkheden voorgedaan tussen betogers en leden van de rijkswacht. Vijfenveertig personen werden gearresteerd. Ook op de dag van het vertrek is rondom het havenhoofd nog gepro testeerd tegen de dumping van kernafval in zee. Toen de sche pen waren vertrokken werd de haven van Zeebrugge weer voor het publiek opengesteld. Zware criminaliteit in VS fors gestegen WASHINGTON De zware criminaliteit in de Verenigde Sta ten was vorig jaar 9 procent hoger dan in 1979. Dit blijkt uit het gisteren gepresenteerde jaaroverzicht van de Federale Recher che (FBI). Het aantal moorden steeg met 7 procent tot ongeveer 23.000. Bij de helft van de moorden constateerde de FBI gebruik van hand vuurwapens. De politie in het hele land meldde in 1980 meer dan 13 miljoen zware misdaden, zoals moord, verkrachting, roof en bedreiging met geweld. Britse vakbonden: kernwapens weg (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN De Britse vakbonden hebben zich gisteren met overweldigende meerderheid uitgesproken voor unilaterale ker nontwapening. Ze vinden dat de Labourpartij de volgende ver kiezingen in de slag moet gaan onder het banier van eenzijdige kernontwapening, een ban op de neutronenbom en de afschaf fing van Amerikaanse bases op Brits grondgebied. Bovendien zal er minder geld in de Britse defensie mogen worden gestoken. Eerder hadden de verenigde linkse krachten op het TUC-con- gres in Blackpool besloten dat de Britten de Europese Gemeen schappelijke Markt zullen moeten verlaten zodra Labour weer aan de macht is. Er zal geen referendum worden gehouden om het volk te peilen, zoals is gebeurd voorafgaand aan de Britse entrée in Europa. advertentie SCHOUWBURGCOMPLEX 48 standhouders bieden u een huis vol verrassingen, van vroeg 15e eeuw t.e.m. Art Deco. vrijdag zaterdag zondag Iseptember september september 14-22 uur 11-18 uur 11-18 uur Het schilderij wordt in New York voorzichtig opgerold om het voor verzending gereed te maken. Picasso's Guernica eindelijk „thuis" MADRID Guernica, het beroemde schilderij van Picasso uit 1937, ge maakt naar aanleiding van het bom bardement op deze Spaanse stad door Hitlers Luftwaffe tijdens de Spaanse burgeroorlog, is gisteren naar Spanje overgebracht. Het heeft 42 jaar in het Museum voor Moder ne Kunst te New York gehangen in afwachting volgens de wens van de kunstenaar van het herstel van de democratie in Spanje. Het werk zal voortaan in het Prado-museum te Madrid te zien zijn. Op 26 oktober begint daar een retrospectieve ten toonstelling ter gelegenheid van Pi casso's honderdste geboortedag. RECHTS: Onder strenge bewaking wordt in Madrid de krat met de 'Gu ernica' uit de Jumbo-jet geladen die het naar Madrid vervoerde. GDANSK/MOSKOU Het congres van de Poolse vrije vakbond Solidari teit is gisteren geëindigd met het stel len van de eis van vrije verkiezingen in het land. De autoriteiten werden met deze eis niet minder uitgedaagd dan met de oproep van Solidariteit eerder deze week aan de Oosteuropese arbeiders tot vorming van vrije vak bonden. Het Russische persbureau noemde het congres van Solidariteit gisteren een „anti-socialistische en anti-Sovjet-orgie" en de oproep aan de arbeiders een „openlijke en onbe schaamde provocatie van de socialisti sche landen". Het Rissche persbureau verzekerde evenwel dat „deze oproep de betrekkingen tussen Polen en de Sovjet-Unie niet kan schaffen". Het plaatselijke bestuur van de communistische partij heeft opgeroepen tot een bundeling van krachten tegen wat het noemde de „onverant woordelijke activiteiten van Solidariteit". De partijafdeling beschuldigde Solidariteit ervan een gekozen te hebben voor een politiek van confrontatie. Men beschuldide de vakbond er verder van zich te ontwikkelen tot een sociaal- politieke beweging die contra-revolutionaire veranderingen nastreeft in het politieke sy steem dat in Polen bestaat. Ook Poolse leiders kheben krachtig stelling genomen tegen het congres. Leider Walesa zal op het tweede deel van het congres dat eind september zal worden gehou den vrijwel zeker worden herkozen. Hij lijkt het pleit gewonnen te hebben met zijn pleidooi voor een 'dictatoriale' leiding van de bond, om zoals Walesa zei, de bond de komende twee jaar door een uiterst moeilijke fase heen te loodsen. Slotverklaring In een slotverklaring van zeven punten heeft het congres van Solidariteit zijn eisen nog eens op een rij gezet. Daaraan voorag ging een alge mene verklaring waarin als hoofddoel van Soli dariteit werd aangegeven het scheppen van be hoorlijke voorwaarden, waaronder economisch en politiek leven mogelijk moet zijn in een zelf standig Polen. „Dit betekent een leven vrij van armoede, uitbuiting, vrees en leugens in een de mocratisch georganiseerde en zichzelf besturen de maatschappij. Daarbij dient de rol van de Poolse communistische partij als de leii macht in de staat scherp te worden g nieerd om te voorkomen dat deze niet opi leidt tot een nationale catastrofe". De zeven punten van de verklaring, die komen op een radicale wijziging van de I maatschappij zijn: Het in de hand neme de voedselproduktie en de distributie, i met de boerenorganisatie van Solidarit Economische hervorming door middel va beiderszelfbestuur in de ondernemingen schaffing van het exclusieve recht van de om mensen op sleutelposten te benoemen, blieke controle van de massamedia. Vriji kiezingen van het parlement en streekr Recht en gelijkheid voor allen, vrijheid politieke gevangenen. Verbetering van i beidersvoorwaarden. «Vergroting van T lenproduktie. WASHINGTON - Volgens het begrotingsbu reau van het Amerikaanse Congres is er geen kans op dat president Reagan voor 1984 een sluitende begroting kan indienen tenzij hij besluit tot forse belastingverho gingen of drastische bezuinigingen op de overheidsuitgaven. Het bureau rekent voor 1984 op een begrotingstekort van ongeveer vijftig miljard dollar. Zelfs bij een belangrijke verbetering van de economie zal Reagan het tekort op de begro ting voor het op 1 oktober beginnende finan ciële jaar 1982 niet tot 42,5 miljard dollar be perkt kunnen houden zoals hij zelf schijnt te denken. Het begrotingsbureau schat het tekort voor het komende jaar op 65 miljard dollar en verwacht dat het in het begrotingsjaar 1984 nog steeds vijftig miljard dollar zal bedragen, waarbij het er dan van uit gaat dat zich geen grote econo mische tegenslagen voordoen zoals forse prijs stijgingen van olie of andere grondstoffen. De analyse van het bureau is gisteren openbaar ge maakt bij het begin van hoorzittingen van de begrotingscommissie van het Huis van Afge vaardigden over de economische toestand in de VS. Het bureau verwacht dat de inflatie in de Vere nigde Staten nog wat verder zal toenemen maar dat er tegen het einde van het jaar een verbetering zal intreden. Voor het komende jaar wordt wat minder inflatie verwacht. Naar mate de inflatiecijfers dalen zullen volgens het bureau ook de rentetarieven omlaag komen. Het schat de prijsinflatie voor het einde van het jaar op 10,1 procent. Om de problemen waarmee president Re worstelt nog te vergroten, heeft minister II berger van defensie erop aangedrongen drastische bezuinigingen door te voeren o fensiegebied. Een woordvoerder van het Huis zei dat Reagan nog geen defintieve be. ten heeft genomen, maar de regeringsuilgai in 1983 en 1984 wel wil terugbrengen metï% veer zeventig miljard dollar. Ij Het hoofd van de begroting, david Stock]; heeft Weinberger meegdeeld dat de mili|( uitgaven in ieder geval omlaag moeten. De Franse presi dent Mitterrand Is gisteren een tweedaags be zoek begonnen aan Groot-Brit- tannië. Hij werd afgehaald door premier me vrouw Thatcher op een vliegba sis nabij Londen. De beide staats lieden zullen pra ten over kwes ties die beide landen aangaan. Palestijnse groep bekent aanval op synagoge in Wenen PARIJS Een Palestijnse splintergroepering, „De re volutionaire raad van Fa tah", heeft zich gisteren ver antwoordelijk gesteld voor de aanslag die 29 augustus werd gepleegd op een syna goge in Wenen waarbij twee mensen werden gedood en 17 gewond. In een in Parijs uitgegeven verklaring zegt de groepering dat de aanval niet tegen on- schuldigen was gericht, maar tegen personen die onder de dekmantel van de synagoge aanvallen op het Palestijnse volk wilden plegen. Museumschip De Buffel te Rotterdam is van 14 september t/m 13 november voor het pu bliek gesloten wegens een dokbeurt en herstelwerkzaam heden. Woensdag 16 septem ber wordt het versleept naar een werf te Bolnes. Zaterdag 14 november wordt het schip feestelijk heropend. British Airways: geen werk voor 9000 man LONDEN Als British Airways, de grootste luchtvaart maatschappij ter wereld, niet ten gronde wil gaan zullen er tussen nu en de zomer van het volgend jaar meer dan ne genduizend personeelsleden moeten afvloeien, zo is gisteren bekend gemaakt. Het genationaliseerde bedrijf kreeg na een fusie met BOAC veel te veel personeel. Het bedrijf kondigde recentelijk een verlies aan van ruim 600 miljoen gulden en voor het komende jaar wordt een verlies van een half miljard gulden verwacht. Door de directie van het bedrijf is voorgesteld dat de lonen tot sep tember 1982 Worden bevroren. Op 16 routes zullen de passa- giersvluchten van British Airways worden gestaakt en de gehele vrachtvloot zal worden verkocht. Veel vluchtelingen na inval in Angola LISSABON Volgens Angolese schattingen zijn na de Zuidafrikaanse inval in Angola 130.000 mensen uit hun woongebieden gevlucht. Dat heeft een functionaris van de Verenigde Naties gisteravond telefonisch vanuit Angola verklaard. In Angola waren al ongeveer 700.000 mensen die voor oorlogs geweld en droogte zijn gevlucht. Het internationale Rode Kruis heeft hun situatie omschreven als „net zo slecht, zo niet slechter dan die waarin vluchtelingen in Cambodja en Oost-Timor wer den aangetroffen". (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Defensie- en veiligheidsvraagstuk ken zouden een grotere plaats op de Duitse scholen moeten innemen en thema's als le ger en dienstplicht zouden vaste onderdelen in het lesprogramma moeten zijn. In dit ka der zouden schoolkinderen ook legeronder delen moeten bezoeken, terwijl omgekeerd officieren vaker voor de klas kunnen staan. Tegelijkertijd zouden deze thema's een ver plicht vak moeten worden op de pedagogi sche academie's en daar ook in het eindexa menpakket een plaats vinden. Dit is de inhoud van een nog vertrouwelijk ad vies, dat de CDU-ministers van Cultuur van de deelstaten Baden- Wilrtemberg en Rheinland- -Paltz voor de conferentie van ministers van Cultuur in de Bondsrepubliek hebben steld. Om een dergelijk ontwerp had mii1 Apel van Defensie in Bonn met nadruk zocht. Deze is namelijk van mening, dat -militaristische demonstraties zoas die o andere regelmatig zijn voorgekomen bij plechtig afleggen van de militaire gelofte soldaten, en de discussies rond dienstplichB dienstweigering veroorzaakt worden door* groeiend isolement van het leger, waaraan r; ren en onderwijzers mede schuld dragen ministers van Cultuur van de sociaal-dei tisch geregeerde deelstaten Noordrijnwe en Hessen hebben al laten weten dat zij eur van het advies van hun CDU-colli strikt van de hand wijzen en dat zij in okt j met een eigen voorstel zullen komen. Fransman mee op Russische ruimtevlucht PARIJS De 41-jarige Fran se vliegenier Jean-Loup Chre tien wordt vermoedelijk de eerste niet-Amerikaanse ruim tevaarder uit het Westen. Hij is uitgekozen voor een vlucht met de Sojoez-T naar het Rus sische ruimtestation Saljoet. Chretien maakt zijn „maiden trip" samen met twee Russen. Hij is met een tweede Franse kandidaat nu een jaar voor op leiding in de Sovjet-Unie. Gis- card d'Estaing en Brezjnjev bereikten in 1979 overeen stemming over de Franse deel name aan het Russische ruim tevaartproject. Tot dusver heb ben 44 Amerikanen, 51 Sovjets en negen ruimtevaarders uit andere communistische landen een ruimtevlucht gemaakt. PARIJS De publikatie van het geruchtma kende boek over de voorspellingen van de zestiende-eeuwse Franse profeet Nostrada mus dreigt de auteur een proces te kosten dat hem door zijn jongere broer aangedaan wordt. Jean-Charles de Fontbrune, van zijn ware naam Jean Pigeard, wordt er door zijn broer van beschuldigd het werk van hun va der, die een bekend Nostradamus-kenner was, verknoeid te hebben. „Momenteel strijkt hij een schandelijke winst op als gevolg van de paniek die hij met zijn boek gezaaid heeft en die onze naam bezoedelt', aldus Alain Pi- geard. Hij heeft zijn advocaat opdracht gege ven een proces tegen Jean-Charles aanhangig te maken. De vader was voor de Tweede We reldoorlog huisarts in Sar lat in Dordogne en -en een vooraanstaande latinist. Hij bracht ja ren door met een vertaling en duiding van de talrijke verzen van zijn roemruchte voorgan ger, de heelmeester en astroloog Michèl de Nostre-Dame, beter bekend als Nostradamus. Een deel van de interpretaties werd door dr. Pigeard onder de naam Max de Fontbrune gepubliceerd, maar tijdens de oorlog in beslag genomen, omdat hij de val van Hitier voor speld had. Inmiddels heeft het Franse episcopaat enkele dagen geleden bij monde van de aartsbis schop van Marseille, kardinaal Etchegaray gewaarschuwd tegen de paniek die de publi catie van Nostradamus „historicus en pro feet" teweeg brengt en eveneens verklaard dat daarmee ook op de angst gespeculeerd wordt. WASHINGTON De Israëlische premier Menachem B heeft gisteren op een persconferentie na afloop van tweedaagse ontmoeting met de Amerikaanse president nald Reagan verklaard dat een nieuw tijdperk van „sti gische samenwerking" tussen Israël en de Verenigde St is aangevangen. Begin zei dat Israël in het Midden-Oo zal waken voor een verdere uitbreiding van de Sovjet-I in het gebied. De Israëlische premier zei te hopen da hervatte besprekingen over beperkt Palestijns zelfbes op de westelijke Jordaanoever en in de Strook van Gax gen het einde van het jaar met suces kan worden afger Hij verzette zich echter opnieuw fel tegen de stichting een Palestijnse staat en hanteerde daarbij ook een sfa gisch argument Zo'n staat zou een satelliet van Mos worden, aldus Begin. Begin en Reagan zijn het niet eens geworden over de vooi men leverantie van van vijf Amerikaanse vliegende rada tellen, AWACS, aan Saoedi-Arabié. „Wij hebben onze Ai kaanse vrienden gezegd dat dit een gevaar voor onze nati< veiligheid betekent", aldus Begin. Reagan is echter niet van plan zich zich te laten afbrengen! zijn voornemen. Hij beschouwt een betere militaire verdedi van het olierijke Saoedi-Arabië van vitaal belang voor het I ten. Om toch enigszins tegemoet te komen aan de Israëlischi zwaren, heeft de Amerikaanse regering zich wel bereid gel tot strategische samenwerking met Israël om langs die voorzien in de veiligheidsbehoefte van dit land. Hoe die werking er precies gaat uitzien is nog een open vraag. Wj bekend geworden dat de Amerikaanse militaire aanwezighf Israël zal worden vergroot en dat er gezamenlijke oefeni worden gehouden in de Negev-woestijn begin 1982. Het zou] de eerste keer zijn dat de VS en Israël samen deze oefenif houden. Begin leek overigens een defensieverdrag tussen de VS en uit te sluiter.. „Wat de defensie betreft van Israël, dat is or gen probleem. „We zullen nooit enige natie vragen soldati sturen om ons te verdedigen. Ons leger zal zijn plicht doen]

Leidse Courant | 1981 | | pagina 14