fgevaardigden PvdA arzelend over de streep Slavenburg's Bank „We roepen de oorlogs dreiging zelf op" ^tnnenland; £eidóe6ou4ont Breguet aan de grond houden zou het veiligst zijn J spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank Icwé GENERAAL VON MEYENFELDT BIJ PRESENTATIE KERNONTWAPENING UTOPIE OF REALITEIT Centraal schriftelijk geschiedenis nu verplicht weer Minder zonnig LE3DSE COURANT DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1981 PAGINA 9 ftER JAAR LANG ALS JOKER WORDEN INGEZET (Vervolg van voorpagina) ECHT De stemming op het «jngres van de PvdA in de Utrecht- Jaarbeurszaal kwam er pas ïgzaam in. Het merendeel van de sprekers, die zich in een lange rij i het spreekgestoelte moesten op- jillen, uitten niets dan jammer- achten. Een man uit Den Haag iiram meedelen dat het regeerak- i ord hem zo treurig had gestemd j t hij 's ochtends zijn rode strop- s maar weer had afgedaan. Een I idere spreker uitte het vermoeden it de Partij van de Arbeid „vier ar als joker zal worden ingezet oor het nemen van impopulaire jatregelen". Is gebruikelijk op PvdA-congressen regende het r moties. Een beperking daarbij door velen tits mokkend aanvaard was nog dat er geen r mits" of „nee, tenzij" was toegestaan. De 1700 gresgangers hadden, zoals voorzitter Max van den Berg hen bij voortduring voorhield, de keus tus sen slikken of stikken. Maar die laatste consequentie durfde toch vrijwel niemand aan. Zelfs niet de werk groep WESP van Piet Reckman en de zijnen, die zich tot taak had gesteld de uitvoering van de zes zo geheten strijdpunten af te dwingen. De woordvoer der van de Jonge Socialisten was een van de weini gen, die zijn teleurstelling had neergelegd in een krachtig „nee". „De enige jongere, die echt beter zal worden van dit Kabinet is Hans Kombrink (de be oogde staatssecretaris van financiën)", aldus deze jonge socialist. Wiepke de Jong, een al bijna legendarische afgevaar digde uit Den Haag, kenschetste de wel toegelaten moties dan ook als volgt: „Of versiering van de etala ge, of een poging tot bepalen van het tijdstip dat het kabinet valt". De Jong vergat daarbij een derde categorie moties, namelijk die de instemming kregen van het partijbe stuur. Zo mocht het congres dus Max van den Berg en Joop den Uyl nazeggen dat er geen kruisraketten geplaatst zouden worden en dat de minima echt niet meer dan 1 procent zouden behoeven in te leveren. En dan waren er nog de amendementen, die betrek king hadden op de procedure (en dus ook ongevaar lijk waren). Zo werd het partijbestuur op de vingers getikt, omdat het zichzelf de eer had toegekend de kandidaat-bewindslieden toestemming te geven voor toetreding tot het kabinet. Volgens de statuten is het congres het hoogste orgaan in de Partij van de Ar beid. Zonder tegenzin Joop den Uyl had wel in de gaten dat de zaak een beetje opgepept moest worden. In zijn antwoord op de sprekers in eerste termijn, stelde hij opgewekt vast, dat het akkoord „zonder tegenzin of afkeer" aanvaard kon worden. Er zou helemaal geen reden zijn om zoals veel mensen gezegd hadden „anti-peris taltische bewegingen van de slokdarm te bedwin gen". Maar ook Den Uyl had geen antwoord al probeer de hii nog wel door te wijzen op de grote kwaliteit van de mannen op de verwijten dat er geen enke le vrouw kandidaat was gesteld voor een minister sportefeuille. „Wij nemen dat de onderhandelaar zeer kwalijk", aldus Pijkei Schröder van de Rooie Vrouwen, be stemming in de zaal proevende, achtte Den Uyl het verstandig zich niet langer te verzetten tegen een motie, dat in het vervolg tenminste een kwart van de PvdA-kandidaten van het vrouwelijk geslacht dient te zijn. Toen stond kennelijk niets een algemene vreugde meer in de weg. De partijleiding had met een knipoog naar de tv- camera en de fotografen be dacht dat het wel aardig zou zijn alle beoogde be windslieden op het podium te laten komen. „U moet niet te hard klappen hoor", waarschuwde Den Uyl tijdens de presentatie van zijn twaalftal, „ze moeten het eerst nog waarmaken". En na het wat aarzelend zingen van een mooi socialistisch strijdlied, stonden de afgevaardigden om viif over half tien weer op straat. Het geheel had op de kop af drie uur geduurd. Mannenpil voorlopig van de baan DEN HAAG Een anti-conceptiepil voor mannen zit er voorlo pig niet in. Gebruik van geslachtshormo nen die de produktie van sperma moeten te gengaan, leidt tot ern stige gezondheidspro blemen zoals impoten tie en levertumoren. Dit blijkt uit antwoor den van staatssecreta ris Verder-Smit op schriftelijke vragen van het PSP-kamerlid Van der Spek. Van der Spek had ge vraagd of de Nederlandse regering bereid zou zijn nieuwe ontwikkelingen op dit gebied te steunen. Volgens Veder-Smit is dit niet aan de orde om dat de mannenpil voorlo pig van de baan. Zij ant woordde verder dat de Nederlandse regering nog geen besluit heeft ge nomen over een onder zoek naar een verbeterde pil voor vrouwen. Ook een Chinese pil voor mannen, gemaakt uit ka- toenzaadolie (Gossypol), is blijkens dierproeven giftig voor de mens. Vol gens de bewindsvrouwe neemt het pilgebruik sinds '77 gestaag af. Er is een toenemende belang stelling voor spiraaltje en pessarium, alsmede voor sterilisatie. Vertroebeling van de politiek Op zich is het belangrijk, dat het PvdA-congres gisteravond de socialistische bewindslieden het groene licht heeft gege ven om toe te treden tot het kabinet-Van Agt II. De kandi daat-ministers zitten nu gelijkwaardig tegenover elkaar: de PvdA'ers onder hen behoeven niet meer de angst te hebben door hun achterban te worden teruggefloten; de CDA'ers en D'66'ers behoeven zich geen zorg meer te maken dat hun ge sprekspartners ineens gevlogen kunnen zijn. Kortom: de be windslieden van het volgende kabinet kunnen nu zaken gaan doen. Maar tegelijkertijd kan worden vastgesteld, hoe oneigen lijk de rol van zo'n PvdA-congres in een kabinetsformatie in feite is. Een groep buitenstaanders zonder enig kiezersman daat krijgt het laatste woord in een zo ingrijpende zaak als de vorming van een kabinet. Een van de gevolgen is dat de om gang tussen de politici, die op 26 mei het mandaat van de kiezers hebben gekregen, er door wordt gefrusteerd. De grondgedachte achter zo'n PvdA-congres is niet eens zo gek: de basis krijgt het laatste woord, niet de politieke elite. Maar die grondgedachte slaat nergens meer op als de basis- met-het-laatste-woord niet echt de kiezersbasis is. Want zo'n socialistisch congres vertegenwoordigt nog geen twee procent van de kiezers, die op 26 mei op de PvdA stemden. Zo'n con gres vertegenwoordigt eigenlijk niets meer of minder dan óók een politieke elite, namelijk de elite van de partijorgani satie. OPNIEUW blijkt hieruit dat de PvdA in haar streven tot democratisering wat te ver is doorgeschoten. De dreiging van het PvdA-congres heeft de verantwoordelijke politici stevig en onnodig onder druk gezet. Daar zou niets op tegen zijn indien dat congres inderdaad een vertegenwoordiging zou zijn van alle PvdA-kiezers. Maar zo lang dat niet zo is, vormt het toekennen van die macht aan zo'n congres een vertroe beling van de politiek. tfe Geus lil Bronbeek langzaamaan luiten HAAG Het Ko- ijk tehuis voor id-Militairen Bron- ik in Arnhem zal toch iten. Dit zal echter gebeuren als alle luidige bewoners en wier alleen nog op te oud militairen het KNIL zijn ver- ikken of zijn overle- Geen van hen zal irden gedwongen het luis te verlaten. Wel vanuit de overheid mogelijke hulp en {leiding geboden ïrden aan dié militai- naar een bejaarden- luis willen. Staatsse- taris Van Lent (De le) heeft geld toege- om, in overleg met ten die in Bronbeek len blijven, de huis- ;westing daar aanmerke- te verbeteren. i Lent heeft dit schriftelijk de Kamer laten weten. aaafgelopen jaar had hij de mer gezegd dat hij het te- wilde sluiten. Dit leidde hevige protesten. Hierop ite Van Lent van zijn be- t af. Van Lent zegt nu dat binnen het regeringsbeleid n plaats is voor speciale be- :dentehuizen. Op de lange ur kan Bronbeek dan ook t gehandhaafd worden, al- Van Lent.Toch heeft de rheid, en zeker defensie, de rele verantwoordelijkheid ir de bewoners. Gezien de ilstelling van Bronbeek zal tehuis ook open blijven an voor gewezen KNIL-mi- lifen, aldus de bewindsman. Een Zuidafrikaanse wijnverkoper gaf gisteren In Blaricum een tuinparty om zijn Kaapse wijnen aan te prijzen. Leden van de Anti-Apartheids Beweging en de Boycot Outspan Actie had den er lucht van gekregen. Gewapend met spandoeken en In gezelschap van hun kinderen woonden zij het feest bij. STANDPUNT MARINE: VALKENBURG Het zou vanuit een oogpunt van vliegveiligheid het beste zijn alle patrouillevlieg tuigen van bet type Breguet-Atlantic aan de grond te houden tot alle verbeteringen aan de stuurinrich ting van het vliegtuig zijn aangebracht. De Konink lijke Marine vindt het echter onverantwoord de vliegtuigen de komende twee, drie jaar niet te ge bruiken (zo lang duurt het aanbrengen van de ver beteringen) en meent dat de reeds uitgevoerde wij zigingen voldoende veiligheid voor de bemanning waarborgen. Dit standpunt heeft een hoge delegatie van de marine vorige week strikt vertrouwelijk meegedeeld aan de vaste kamercom missie voor defensie. De marine wil in oktober weer met de toe stellen gaan vliegen. De Breguet zal tot het eind van de jaren tachtig in dienst blijven, om dan geleidelijk te worden vervan gen door de Orion. Als de Breguet nu enkele jaren aan de grond blijft, aldus de marine, zou de geleidelijke introductie van de Orion ernstig worden vertraagd, omdat zowel bemanningen als grondpersoneel dan hun vaardigheid kwijt zijn. öprenterekening Voor bedragen onder f 5.000,- géén opzeg termijn. Bij opname boven f 5.000,- en binnen de termijn van 1 maand, wordt van het opgenomen bedrag aan u berekend. Bij opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1%van het op genomen bedrag aan u berekend. Bij opname binnen de op zegtermijn van 3 maanden, wordt 2% van het op genomen bedrag aan u berekend. Bij opname binnen de op zegtermijn van 6 maanden, wordt 3% van het opge- genomen bedrag aan u berekend. Meer rente dan op de spaarrekening. Vooral geschikt wanneer u niet al te snel over uw spaargeld wenst te beschikken. Tegoed direkt beschikbaar, zij het dat een geringe retour rente wordt berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt. Aantrekkelijk als u wel de geldmarkt schommelingen wilt volgen, maar niet wilt vastzitten aan de beperkingen van de partikuliere deposito's; vaste bedragen en termijnen, hoger minimum saldo. U kunt direkt over het saldo beschikken, zij het dat er in dit geval een retourrente wordt berekend. Toevoeging aan het tegoed altijd mogelijk. Prima rekening als u niet op korte termijn over uw tegoed wenst te beschikken. Direkte opname blijft echter mogelijk, retourrente in dit geval 3%. toren van Slavenburg'» Bank zijn lolden beschikt» eiden, Kort Rapenburg 20.071-126244 HooldkenloorCoolsingel 63. Postbus 1045,3000 BA Rotterdam, telefoon 010-695911. (Vervolg van voorpagina) ITTERVOORT „We zouden eens in Buchen- wald moeten gaan kij ken. Ervaren wat „ver nietiging" inhoudt En ons realiseren dat on der de druk van de ca tastrofe '40-'45 mensen van volkomen verschil lende levensovertuigin gen toch de handen in een hebben geslagen, om dat drama het hoofd te bieden. In de strijd tegen Hitler heb ben „oost" en „west" met elkaar samenge werkt in de strijd te gen de kernwapens moet dat weer gebeu ren. En het kdn. Het hoeft geen utopie te zijn". Generaal-maj. b.d. M.H. von Meyenfeldt is volstrekt niet oiider de indruk van de kri tiek op het bezoek dat hij vo rige maand aan Oost-Duits- land heeft gebracht en waar van de kosten zijn betaald door de Wereldvrederaad. Aangezien deze organisatie is gelieerd aan de Oostduitse staat luidt het verwijt dat Von Meyenfeldt zich gecom promitteerd heeft. „Onzin", aldus de generaal in zijn Limburgse woonplaats Itter- voort. „Als je elkaar wilt le ren kennen, moet je elkaar opzoeken. Tijdens de Vredes- week haalt het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) op zijn beurt Oostduitsers naar Nederland. Dat er reactionai re krachten in ons land zijn die van die bezoeken zenuw achtig worden, is spijtig, maar ik ben niet van plan mij daardoor van de wijs te brengen". De 58-jarige Chiel von Mey enfeldt, vorig jaar gepensio neerd als gouveneur-direc- teur van de Koninklijke Mi litaire Academie in Breda, is een van de vertegenwoordi gers van de gereformeerde kerken in het Interkerkelijk Vredesberaad. Net als ieder een is Von Meyenfeldt tegen het gebruik van kernwapens. De consequentie die hij hier aan verbindt, wijkt echter af van die van de politieke meerderheid in ons land. In een boekje van zijn hand dat vandaag in Den Haag ten doop is gehouden, en de titel draagt „Kernontwapening utopie of realiteit?", geeft hij de Navo-landen nog een kor te periode de tijd om in on derling overleg tot afschaf fing van de kernwapens te komen. Maar als de Navo vasthoudt aan zijn besluit van, december 1979 om 572 nieuwe kruisraketten op te stellen, waarvan 48 in Neder land, dan moet ons land het heft in eigen handen nemen: uit de Navo stappen en een zijdig ontwapenen. Welis waar gefaseerd en in overleg Generaal Von Meyenfeldt met de Scandinavische lan den, maar onherroepelijk. Aanvaarding van die 572 nieuwe raketten op Europees grondgebied zal immers bete kenen, dat vergeleken met het Amerikaanse aandeel, de Europese bijdrage aan de handhaving van het atomaire afschrikkingsevenwicht tus sen Oost en West belangrijk wordt vergroot. De Russische reactie op het Navo-besluit zal zich dan ook in de eerste plaats tegen Europa richten. Amerika blijft als het ware buiten schot. Omdat verder de nieuwe raketten zeer ge schikt zijn voor het aanvallen voor militaire doelen, maakt het ook een oorlog weer denkbaar, een oorlog die in de eerste instantie in Europa wordt uitgevochten. Als die raketten er toch komen, hoort voor Nederland de maat vol te zijn. Uier ligt wat mij betreft het breekpunt". En als het Oostblok vervol gens doodleuk doorgaat met het uitbreiden en modernise ren van zijn wapenarsenaal? „Dan moeten we ons niet in de war laten brengen. Koel bloedig doorgaan op onze weg van ontwapening. Een keus voor nieuw beleid brengt risico's met zich mee. We moeten die risico's afwe gen tegen de risico's die zijn verbonden aan het voortgaan op de huidige weg". Voor elk mens vier ton TNT Chiel von Meyenfeldt, voor malig leerling van de Twee de Christelijke HBS in het Haagse Bezuidenhout, begon zijn militaire loopbaan als oorlogsvrijwilliger in Neder- lands-Indië. Hii volgde er de Indische opleiding tot reser ve- officier en keerde pas in 1952 naar Nederland terug. De eerste twijfel aan de mo gelijkheden tot een zinvolle aanwending van kernwa pens, ontstond tijdens de cur sus staftechniek die hij van 1962 tot 1964, aan de Hogere Krijgsschool volgde. In „Ker nontwapening utopie of realiteit?", waarvan het eer ste exemplaar vandaag aan PPR-politicus dr. Bas de Gaay-Fortman werd over handigd, memoreert de gene raal nog eens, dat het aantal kernwapens in de wereld de 60.000 beloopt, met een geza menlijke explosieve kracht van 1,25 miljoen Hiroshima bommen. Oiwel vier ton TNT per hoofd van de wereldbevolking. Dat het onmogelijk is ons hiervan te bevrijden door nu eens een neutronenbom, dan weer een kruisraket te boy cotten, is de auteur met ie dereen eens. Ook dé dump van ons totale kernwapenar senaal in ondergrondse zout lagen is, als op zichzelf staan de maatregel naar zijn oor deel onvoldoende. Want de krachten die tot de bewape ningswedloop hebben geleid, pasten we daarmee niet aan. Als we die krachten onverlet laten, zal de behoefte aan een sterke bewapening blijven bestaan of terugkeren. Onder die omstandigheid, aldus de militair, is kernontwapening uiteindelijk een utopie. Von Meyenfeldt geeft in zijn boekje een analyse van de factoren die de bewapening aanstuwen en stoot daarbij op het fenomeen „egoïsme' Door de zorg om ons eigen heil voortdurend voorop te stellen, roepen we de oorlogs dreiging in de wereld zelf op. Daarbij wijst hij uiteraard op het gebrek aan solidariteit van het rijke westen met de derde wereld. Maar ook onze relatie met de Oostbloklan den ziet hij voor een belang rijk deel als gevolg van een levenshouding die geworteld is in eigen belang in plaats van het streven naar gerech tigheid. „De politieke en mi litaire dreiging van de zijde van het Warschau Pact is mede bepaald door het beleid van het Westen ten opzichte van Rusland sinds de Russi sche revolutie van 1917. Dit beleid is primair gericht op het terugdringen en zo moge lijk vernietigen van het com munisme in plaats van op ontspanning en steun aan de ontwikkeling van het Russi sche volk". „Tal van Russische stappen die wij als agressief ervaren, en dat inderdaad ook vaak zijn, worden ingegeven door de vrees voor het Westen en de behoefte aan veiligheid". Maar heeft de generaal dan helemaal geen oog voor de niet uitgelokte imperialisti sche bedoelingen waarvan Moskou toch ook vaak blijk geeft? „Ik wil niet zeggen dat het ontstaan van de huidige situatie alleen voor rekening van het Westen komt. De af wijzing van de wijze waarop het Russische maatschappelij ke systeem zich in veel op zichten manifesteert, is te recht. En ook de beperkte communicatie-mogelijkheden vormen een belemmering om de angst en weerstand te ver minderen die aan het Wes terse politieke en militaire beleid ten grondslag liggen. Een voortzetting van dat be leid roept echter krachten op die zich tenslotte tegen ons zullen keren en tot onze on dergang kunnen leiden. Al leen een ander beleid kan dat gevaar afwentelen". Chiel von Meyenfeldt is een gelovig mens. In dienst van de gereformeerde kerken gaat hij gemiddeld zo'n twee keer per week op pad om in kerkelijke zin een discussie aan te wakkeren over vrede en veiligheid. Teleurstellend voor hem is, dat hij zelfs hier niet zelden stuit op twijfel aan de persoonlijke integri teit van de voorstanders van eenzijdige ontwapening. Von Meyenfeldt en zijn medestan ders zouden handlangers zijn van de KGB of op zijn minst „voor Moskou nuttige idio ten". „Aan de andere kant is het ook onjuist om hen die plei ten voor voortzetting van de huidige veiligheidspolitiek te bestempelen als kortzichtigen of als mensen die, bijvoor beeld, geen oog hebben voor het leed in de Derde Wereld landen. We moeten bereid zijn naar elkaar te luisteren", aldus de generaal die gezang 285, vers 4 citeert: „Geef vre de, Heer, geef vrede. Bekeer ons felle hart". WILLEM SCHEER N.a.v. Kernontwapening utopie of realiteit? Generaal-majoor b.d. M.H. von Meyenfeldt, (Uitg. Zo mer en Keuning, Ede; prijs 12,50). DEN HAAG De uitzonde ringspositie van het vak ge schiedenis en staatsinrich ting op havo- en vwo-scho- len is opgeheven: in het Staatsblad van afgelopen maandag is gepubliceerd dat voor het vak met ingang van het lopend schooljaar een schriftelijk examen ver plicht is. Na acht jaar lang experimen teren is duidelijk geworden dat het mogelijk is om gecen traliseerde eindexamenopga- ven vast te stellen die voor het merendeel van de schoolbestu ren aanvaardbaar zijn. School besturen die op grond van het leerplan of het schoolwerk plan bezwaar hebben tegen het centraal schriftelijk eind examen, kunnen ontheffing vragen. DE BILT Het weer in ons land gaat de komende dagen geleidelijk onder invloed ko men van een oceaandepressie. De depressie waar het om gaat is gisteren bij Ierland ontstaan en heeft daar de omvang van een stormdepressie aangeno men. Heel langzaam komt de depressie dichter bij het Euro pese vasteland, maar tegelij kertijd wordt de activiteit er van minder. Het is daardoor moeilijk te zeggen hoe groot de invloed van de depressie op ons weer zijn zijn. Morgen zul len er in de loop van de dag wel wolkenvelden het land gaan binnendrijven, maar in het oosten van het land zal in de ochtend de zon nog kunnen schijnen. De kans op een bui is voor morgen nog vrij klein in het weekend wordt de kans erop groter. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Skandinavië Perioden met regen, afgewis seld door zonnige perioden, 10 tot 22 graden. Brise eilanden en Ierland: Wisselend bewolkt en enkele buien, 15 tot 20 graden. Benelux, Frankrijk, West- Duitsland: Veel bewolking met enkele re gen of onweersbuien. In het noorden omstreeks 20, in Zuid-Duitsland en Zuid- Frankrijk ongeveer 25 graden. Oost-Duitsland, Polen, Bal- kenlanden: Zonnig, 22 tot 26 graden. Italië: Overwegend zonnig, om streeks 25 graden. Spanje, Portugal: Eerst zonnig en warm, later regen- en onweersbuien. 28 tot 35 graden. Later wat lager. Alpengebied: Wolkenvelden, enkele lokale buien, omstreeks 25 graden. Weersgesteldheid van gisteren Doelen Eindhoven Barcelona Bertl|n 28 18 1 n 23 15 0 rr 21 15 3IT

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9