Alphen maakt ernst met bezuinigingsoperatie Valkenburgse paardenmarkt brengt honderden op de been Werkgroep Verontruste Ouders in Alphen Braderie in Langeraar Oranjefestivteiten in Alkemade- Oost Eerste prijs voor Torenstraat-bewoners Nieuwe afdeling Amnesty International Fietspuzzeltocht De Rijntamboers REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1981 PAG11 ROELOFARENDSVEEN De Oranje- festiviteiten in Alkemade-Oost (Oude Wetering, Roelofarendsveen en Nieuwe Wetering) wofden dit jaar gehouden op donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 september. Er zal een gevarieerd feest programma voor jong en oud worden afgewerkt Op donderdagavond wordt het festijn om 18.30 uur geopend met een optocht van muziekverenigingen uit Roelofarendsveen, Rijpwetering, de Zilk en Nieuwe Wetering gevolgd door een fleurige stoet kinderen en volwas senen afkomstig uit het Alkemadese verenigingsleven. Na afloop om onge veer 8 uur 's avonds houden „Liefde voor Harmonie" uit de Veen en „Kunst na Arbeid" uit Uithoorn een grootse taptoe op het parkeerterrein aan de Noordhoek. Vrijdag 18 september start om 19 uur 's morgens een luchtballonnenoptocht voor kinderen, muzikaal begeleid door een draaiorgel en twee muziekkorpsen, te weten „De Aarebije-plukkers" en „De Sprotbuiken". De ballonnen gaan op het grasveld achter het postkantoor aan de Leliestraat de lucht in. 's Middags om twee uur volgt een viswedstrijd voor de jeugd tot en met 15 jaar. Om half drie 's middags worden behendigheidswed strijden gehouden op het trapveld achter het postkantoor voor de schoolgaande jeugd van de 3e, 4e, 5e en 6e klas. Diezelf de middag is er vanaf twee uur een groot feest voor de bejaarden in de E.M.M.-vei linghallen. De middag wordt verzorgd door Henk Out met zijn bejaardenrevue genaamd: „Uit met Out" en de bekende Veense boerenkapel. 's Avonds om half acht voert een lampionnenoptocht bege leid door plaatselijke muziekkorpsen naar het Lunapark op het parkeerterrein van D.O.S.R. Op zaterdag 19 september, vanouds de be langrijkste dag van de Veense kermis, wordt om half negen 's morgens een wed strijd in prijshengelen gehouden voor da mes en heren vanaf 16 jaar. Het hoogte punt van de Oranjefeesten is die dag het Kinderbloemencorso dat om tien uur start begeleid door een vijftal muziekkorpsen, 's Middags worden weer enige volksspe len georganiseerd, zoals om twaalf uur „tonknuppelen" in de oefenhoek van D.O.S.R., om twee uur „tobbetje steken" afgewisseld door „kussenslaan" aan de Wilgenstraat. In de Veilinghallen treedt om twee uur een jeugdrevuegezelschap op onder de naam: „Groot Feest met John en Yvonne". Het programma omvat snelte- kenen, goochelen, een kinderkwis en als klap op de vuurpijl een doldwaas optre den van de clown Dickie. ALPHEN AAN DEN RIJN Bur gemeester en wethouders van Al phen hebben een interne werkgroep in het leven geroepen om na te gaan waarop in Alphen bezuinigd kan worden. Deze werkgroep heeft wet houder J. J. Goedhart als voorzitter en als leden ambtenaren van de af deling financiën en de afdeling per soneel, organisatie en automatise ring. Tevens heeft de werkgroep de mogelijkheid om externe hulp in te roepen. Het is de bedoeling dat er voor 1 de cember concrete feiten op tafel komen. Het seniorenconvent, bestaande uit de fractieleiders, heeft hier met klem op aangedrongen. Hier zal met kracht naar worden gestreefd, maar het taken pakket van de groep is omvangrijk. Alphen zal volgend jaar moeten leven met 1 miljoen minder uitkering uit het gemeentefonds, dit samen met het half miljoen tekort van dit jaar, is een forse teruggang. Ook zullen volgend jaar de doeluitkeringen minder zijn. Voor de bibliotheek bijvoorbeeld keert het Rijk 30% minder uit dan waarop was gere kend. Er is een andere werkmethode nodig die structureel zal leiden tot aanzienlij ke beperkingen in de gemeenteuitga ven. De gemeente moet proberen haar begroting sluitend te maken en ruimte zien te creëren voor nieuwe dingen. Vorig jaar heeft de raad aangedrongen op een doelmatigheidsonderzoek. Dit onderzoek zal nu gekoppeld worden aan de bezuinigingsoperaties zodat er goed gekeken wordt wat de gemeente wel of niet moet doen en op welke wij ze. Dit alles moet echter gecoördineerd worden, want niet elke dienst kan dit op eigen houtje doen. Er moet ook een invloed van buiten af bij komen. Daar om is er n de werkgroep beleidsanaly se, die zal geen coördineren, vragen stellen en materiaal op tafel brengen. Deze gegevens worden dan eerst door de begeleidingscommissie bekeken, waarin afgevaardigden uit de raad zit ting hebben, alvorens het in de raad verder bezien zal worden. Immers een bezuinigingsoperatie brengt onrust met zich mee en onze kerheid bij de ambtenaren. Burgemeester en wethouders stellen dat zij een grote verantwoordelijkheid hebben ten opzichte van haar werkne mers en ontslagen zijn dus het laatste waar zij aan denken. Wel wordt beke ken of er kan worden afgevloeid via natuurlijke wegen. Het is mogelijk dat ambtenaren op andere wijze zullen worden ingezet dan tot op heden. Alle gemeenteprocessen worden onderzocht. Zo zal er bekeken worden welke weg er gevolgd wordt, of er dingen dubbel gebeuren en of er dingen opvolgend ge beuren die gelijktijdig gedaan kunnen worden. Dit is bijvoorbeeld vaak bij vergunningen het geval, die worden door verschillende afdelingen bekeken en van advies voorzien. Nu moet er dus beslist worden of dit niet anders kan. De gemeente moet ook bepalen of zij haar onverplichte taken nog kan uit voeren. Moet bijvoorbeeld de afdeling voorlichting in stand worden gehou den. Bij de verplichte taken moet geke ken worden of ze niet gedeeltelijk kun nen worden afgestoten. Gegevens over dit alles zullen voor de raad de basis vormen waarop hij zijn beslissingen moet nemen. Daarom is voor deze werkwijze gekozen, er moet namelijk eerst materiaal op tafel liggen voor er uitspraken gedaan kunnen worden, an ders wordt het hele bezuinigingsproces een pijnlijke geschiedenis. Daarbij moet men het wel eens zijn over het hele be leid in deze. Op 1 december wil men de eerste gegevens hebben. Op 1 oktober is er een extra raadsver gadering waarin de raad zich zal moe ten uitspreken over de door hem ge wenste projecten zoals de Kom, een nieuw raadhuis, de bibliotheek, de mu ziekschool enzovoort. Er is zoals het er nu uitziet geen geld voor deze zaken maar het college wil toch besluiten van de raad hebben voor het geval er er gens een gaatje te vinden is. Vergaderingen Sportstichting Alphen openbaar ALPHEN AAN DEN RIJN De vergaderingen van het algemeen bestuur van de Alphense Sportstichting worden dit jaar nog open baar. Met name het PvdA- raadslid G. Blaauw heeft hier op aangedrongen. In 1978 werd door de raadsle den een beleidsplan onderte kend waarin werd gesteld dat alle gemeentelijke com missies in de openbaarheid dienen te vergaderen. Volgens Blaauw hoort de Sportstichting daar ook bij om dat deze stichting het beheer voert over gemeentelijke sportinrichtingen en als zoda nig beslist over de besteding van openbare gelden. Momen teel wordt door het dagelijks bestuur van de Sportstichting bekeken welke zaken wel en welke zaken niet in het open baar behandeld kunnen wor den. In oktober zal het alge meen bestuur daarover verga deren, maar vooruitlopend op de statutenwijziging die hieruit voortvloeit zullen de vergade ringen vanaf december open baar zijn. PVDA Hazerswoude wil samen met PPR verkiezingen in HAZERSWOUDE De Ha- zerswoudse afdeling van de PvdA wil ook in de nieuwe gemeenteraadsperiode 1982- 1986 nauw samenwerken met de Politieke Partij Ra dicalen. Dit betekent dat de linkse partijen zich dan ook weer als één fractie in de raad zullen manifesteren. Om de meerderheid in de raad (het CDA bezet acht van de beschikbare vijftien raadsze- tels) nog steviger te kunnen bestrijden zijn in PvdA-krin- gen stemmen opgegaan om ook samenwerking te zoeken met D'66. De Democraten zul- - len volgend jaar voor het eerst aan de gemeenteraadsverkie zingen meedoen. De leider van de PVDA/PPR-fractie in de gemeenteraad wordt C. de Best, die F. Stuben opvolgt. Onderscheidingen voor Waldkappelse brandweerlieden HAZERSWOUDE De jaarlijkse uitwisseling van de brandweerkorpsen van Hazerswoude en Waldkap- pel is weer succesvol verlo pen. Op de feestavond reikte de Hazerswoudse burge meester J. ten Heuvelhof een brandweeronderschei ding uit aan de heer K. Marz de Waldkappelse brand weercommandant. Mevrouw Marz nam een legpenning voor het brandweerkorps van Waldkappel in ont vangst De onderscheiding werd de heer Marz opgesteld door me vrouw Fraanje, de echtgenote van de Hazerswoudse brand weercommandant. De onder scheidingen vielen de Duitsers ten deel ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de ju- melage tussén Hazerswoude en Waldkappel. Eveneens op de feestavond werden de heren A. van Am sterdam, C. Rotteveel en G. Veldhuizen genoemd. Zij zijn onlangs geslaagd voor het di ploma hoofd-brandwacht. Voor langdurige brandweer dienst kregen de heren T. Goedhart, A. van der Jagt en E. van Bennekom een onder scheiding. Zij zijn respectieve lijk 12 1/2 jaar, 25 jaar en 30 jaar bij de brandweer. De aanvoer op de paardenmarkt stelde wat teleur, de opkomst van het publiek allermins VALKENBURG De Val kenburgse paardenmarkt bracht gisteren honderden personen op de been. Om tien uur opende de burge meester de markt, die de oudste in Nederland is. De aanvoer van het aantal paarden viel wat tegen. Aan de lijn stonden een stuk of vijftig paarden en een lama. Voordat de markt werd geo pend, kreeg de jeugd traditio neel de gelegenheid de Val kenburgse bevolking te wek ken (het zogenaamde „luilak ken"). Ze deed dit wat al te grondig. Al om twee uur in de vroege ochtend reed een aantal enthousiastelingen met bussen achter hun fiets. Hetgeen hen door vele Val kenburgers niet in dank werd afgenomen. Gistermiddag gaven de twee rij verenigingen in Valken burg „De Castellum-ruiters" en „De Valkruiters" voor I talrijk opgekomen publi i demonstraties. Ook bij spo vereniging „Valken'68" w, er volop belangstelling vi de voetbalwedstrijd tuss een team bestaande uit stuursleden van Valken en de Oranjevereniging een team gevormd door an tenaren van de gemeei Valkenburg. De combinaj Valken '68/Oranjeverenigi j zegevierde met 4-1. ALPHEN AAN DEN RIJN De Werkgroep Verontruste Ouders (W.V.O.) te Alphen aan den Rijn is onlangs van start gegaan. Deze groep bestaat uit een aantal ouders die een kind hebben op één van de scholen voor Buitengewoon Onderwijs: L.O.M. (Leer- en Ontwikkelingsmoeilijkheden), M.L.K. (Moeilijk Lerende Kinderen), Z.M.L.K. (Zeer Moei lijk Lerende Kinderen), Z.M.O.K. (Zeer Moeilijk Opvoedba re Kinderen). De werkgroep is ontstaan nadat de officiële selectieprocedure in Alphen aan den Rijn, die uiteindelijk resulteert in plaatsing van een kind op één van bovenge noemde scholen nogal wat verontrusting had gewerkt bij de ouders. „De ouders dragen te allen tijde de grootste verantwoordelijk heid ten aanzien van de toekomst van hun kind", zo stelt de I W.V.O. „De keuze van een school met name in het buitenge- i woon onderwijs heeft alles te maken met de toekomstmogelijk heid en onmogelijkheden voor een kind. Daarom is het van es sentieel belang dat de ouders uitvoerig gehoord worden, zodat de beslissing op welke school hun kind uiteindelijk geplaatst wordt in goed en open overleg kan worden genomen". De W.V.O. tracht inmiddels op een breed front haar doelstellin- I gen te verwezenlijken. Zo heeft zij op 7 mei tijdens een vergade- ring van de raadscommissie voor het onderwijs de officiële se- lektieprocedure aan de kaak gesteld. Zij wil namelijk tot wijzi ging respectievelijk aanvulling van de huidige gang van zaken komen via de officiële kanalen. Ook de hulp van Oudercommis sies zal in de naaste toekomst hierbij onontbeerlijk zijn, aldus de WVO. De Werkgroep weet zich gesteund door twee landelijke organisaties, te weten de Stichting Intergratie Buitenbeentjes S.I.B. te 's-Hertogenbosch en de Landelijke Vereniging „De Pij lers" te IJmuiden. LANGERAAR Zaterdag 12 september houdt de on dernemingsvereniging „Lan geraar" voor de derde maal een braderie. Zo'n zestig kraampjes zullen er in het dorp worden opgesteld. Vijf daarvan zijn gereserveerd voor kinderen, die daarin van alles kunnen verkopen: speelgoed, of wat zij kwijt willen uit verzamelingen. Eén kraam zal worden inge richt als kinderdiscotheek, waarin jongens hun platen zullen draaien. De heer B. Ubink zal in zijn stand geld inzamelen voor pa ter Jan Zwirs uit Ter Aar, die een missiepost bemand in Ri- tan Baru in Indonesië. Voor zijn werk daar heeft hij drin gend behoefte aan een boot met buitenboordmotor. Zijn kerkdorpen in de Archipel lig gen wel zo'n driehonderdvijf tig kilometer van elkaar ver wijderd. De muziek komt het meest voor rekening van Arti et Re- ligioni, die juist in ditzelfde weekeinde de Musikverein „Velen" uit Duitsland op be zoek heeft. Ook dit Duitse ge zelschap zal op de braderie te horen zijn. Voor de kinderen is er ook weer heel wat te beleven. Er is een luchtkussen en een draai molen. Er staat voorts een touwtrekwedstrijd op het pro gramma tussen diverse groe pen van zes personen. Het ge meentebestuur heeft hiervoor een wisselbeker beschikbaar gesteld. Rondom de Lange- raarse Plassen wordt over af standen van vier en tien kilo meter de zogenaamde „Stroop loop" gehouden, onder auspici ën van de atletiek-vereniging „Holland" uit Leiden. De bewoners van Hazerswoude zijn In Van Vooren-Rondt. Deze rondborstige het kader van de viering van het 700- dame zou 700 jaar geleden, in 1181 ge- jarig bestaan druk doende geweest met trouwd zijn geweest met Dirk van Jans. het aanbrengen van stadsversieringen, vaak geënt op het middeleeuwse verle- De Centrale Commissie Hazerswoude den. De bewoners van de Torenstraat 700 kon wel waardering opbrengen maakten er het meeste werk van. Bij de v°or het doortimmerde werkstuk van ingang van de straat werd een comple- Torenstraatbewoners en heeft inmid- te niet van echt te onderschelden stad- dels de eerste prijs toegekend aan deze spoort neergezet, vervaardigd van ro- straatversiering. De prijs, 100 gulden, buust karton. De poort is compleet uit- za' °P een afsluitende feestelijke bijeen- gevoerd met een eerste „steen", ge- komst eind november worden uitge legd door Petroneela Burcht, gravin reikt. ALKEMADE Ook Alke- made herbergt sinds kort een afdeling van Amnesty International. Vijf Alkema dese vriendinnen te weten Nel Zeilstra, Alie Meyer, Hannie Klink, Anneke de Vries en Harma Rademaker schreven tot nu toe op eigen houtje brieven voor politie ke gevangenen. Zij hebben nu besloten echte officiële open schrijfavon- den in Alkemade te gaan or ganiseren; en wel in de La gere Technische School te Oude Wetering. Iedere laat ste dinsdag van de maand, te weten vanaf 29 september aanstaande, staan de deuren van de Oude Weteringse L.T.S. van zeven uur tot elf uur wijd open voor al dege nen die begaan zijn met het lot van politieke gevange nen in het buitenland en be reid zijn brieven te schrij ven aan de verantwoordelij ke autoriteiten. Zoals bekend spant de wereld wijde organisatie Amnesty In ternational zich in voor een menswaardiger bestaan voor politieke gevangenen. Door middel van het schrijven van brieven aan de verantwoorde lijke autoriteiten hebben zij in de loop der jaren al veel be reikt. Veelal wordt gevraagd d< standigheden waarondei^! gevangenen moeten levi verlichten. Ook wordeni zoeken om een eerlijk p medicijnen, een bepaald» dische behandeling of ting na het uitzitten 1 straftijd gedaan. Sp adoptiegroepen van An International schrijven ven aan gevangenen zei: geen voor deze mensei klein lichtpuntje in een >i uitzichtloos bestaan betei l Amnesty International maandelijks een tijdschrif genaamd „Wordt Verv r met informatie over een politieke gevangenen e c in de wereld; vanuit v» landen worden dan de v» woordelijke autoriteiten i« stookt met brieven, hel vaak het gewenst resi heeft. De eerste zorg voor de madese afdeling is zoveel gelijk mensen te interes voor aktieve deelname haar werk. Op de off schrijfavonden liggen bri pier en voorbeeldbr klaar. Het is gebruikelij schrijvers en schrijfsters Amnesty International ze benodigde postzegels bel gen. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse drumfanfare u Rijntamboers" houdt zondag 13 september een fietspu n tocht voor het hele gezin. Tussen elf en een uur kan i vanaf „De Eendenkooi" aan het Kooikerspad starten tti de rit over circa 35 kilometer die de deelnemers langs fffvi plekjes in de omgeving voert. Aan dit sportieve gebeuren zijn ook enkele prijzen verbon ii om vijf uur zal bekend worden gemaakt wie daarvoor in merking komen. De bingo-avond, die ter opening van het i we drumfanfare-seizoen werd gehouden is een groot succe ti worden. Bijna 90 personen hebben zich uitstekend verin e] met het spel. Bijzonder gelukkig waren mej. T, Hulsbos s heren J. Kriek en C. Verhagen die respektievelijk met een u fiezetapparaat, een draagbaar televisietoestel en een klokr9 huiswaarts keerden. Zilver voor 70-jarige W.W. Paats LEIDEN Burgemeester C. Goekoop heeft gistermiddag de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan de heer W.W. Paats. De heer Paats kreeg de konink lijke onderscheiding naar aanleiding van het bereiken van de 70-jarige leeftijd op 24 juli en voor zijn verdien sten voor het leger. De heer Paats is gepensio neerd beroepsmilitair. Hij erg actief in het van de g sa tillen en draaiend houden ie het protestant-militair telar bij de Kokschool aan 'o Noordeinde in Leiden. H« re huis werd gebruikt dooi fa militairen, die waren geit in de Morspoortkazerne e n Doelenkazerne. De heerln was jarenlang bestuurslid &a de Christelijke Vereng*] voor Militairen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4