(Bowtcvnt Spaarrekeningen brengen belangrijk meer rente op BLUFT DUIJRRUDENOF KIEST ÜEEN MERCEDES-BENZ BESTELWAGEN. HANDELSBANKEN VERHOGEN TARIEVEN FORS Zorgen voor Rijvers PvdA-congres zegt ja tegen kabinet-Van Agt Tappilsje loopt gevaar door actie bierwachters 9Verzet provincie tegen weg door West land is idioot9 BEL: 01718-22654 Donderdag 10 september 1981,71e jaargang no. 22062 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Mogelijk extra uitzending beë diging nieuwe kabinet vana vond op Ned. I van 21.55 tot 23.00 uur, waarin gesprekken in het Catshuis met diverse ministers. Op Ned. II om 19.08 uur „Op volle toeren" en om 21.00 uur „Ratkin" - feest in Lapland. Wolkenvelden en mogelijk een bui. Middagtemperatuur rond 21 graden, matige zuid oostelijke wind. Zon op 07.08, onder 220.05 uur. Scheveningen hoogwater 01.39 en 14.20 uur, laagwater 09.40 en 22.10 uur. "ERVOORT Generaal-majoor b.d. M.H. i Meyenfeldt heeft zijn lidmaatschap van CDA opgezegd. De uit de AR-kring afkom- e generaal, tot voor kort directeur van de linklijke Militaire Academie in Breda, acht touding van het CDA inzake vraagstukken vrede en veiligheid al geruime tijd te wei- principieel. De „machtspolitiek" die naar oordeel door de christendemocraten is be zen in de jongste kabinetsformatie, heeft r hem de deur dicht gedaan. Hij is niet van i zich bij een andere politieke partij aan te ten. Wel wil hij zijn strijd voor kernontwa- ing voortzetten als afgevaardigde van de eformeerde Kerken in het Interkerkelijk desberaad (IKV). jina 9: „We roepen de oorlogsdreiging Steptocht In Breda gingen gisteren hon derd studenten op de jaarlijkse steptoer. Ze ho pen per dag veertig kilometer af te leggen om zo overmorgen in Utrecht te zijn. „Super-drug" duikt op in Rotterdam ROTTERDAM In Rotter damse ziekenhuizen liggen momenteel acht jongelui met verlammingsverschijnselen, vrijwel zeker veroorzaakt door een in de Maasstad opgedoken „super-drug". Deze stof, Fen- tanyl genaamd, is zo'n hon derd maal sterker dan heroïne en wordt in minieme hoeveel heden gebruikt als pijnstiller. Een overdosis is dodelijk, om dat het ademhalingscentrum verlamd raakt. In de Verenig de Staten, waar het middel in de illegale handel bekend staat als „China White", heeft het al enkele levens geëist. Waarom gratis terug van vliegshow DEN HAAG Het komt niet van pas dat bezoekers van de militaire vliegshow za terdag op de basis Soesterberg, daar op ver toon van een NS-kaartje enkele reis een re tourtje krijgen. Het kamerlid Ria Beckers (PPR) zegt dit in schriftelijke vragen aan de ministers Tuijnman (Verkeer en Water staat) en De Geus (Defensie). Volgens Beckers gaat het hier om verkapte subsidie. Zij wil weten waarom de NS dit doet en of de ministers bereid zijn het besluit terug te draaien. Anders moeten ook de deelnemers aan de landelijke anti-kerndemonstratie op 21 november in Amsterdam, een gratis re tourtje krijgen vindt zij. vendel et giro- aarten in rankrijk URS De po- van Tours, in midden van inkrijk, heeft week een ijaard gearres- l, die gepro- rd heeft verval- Nederlandse (betaalkaarten 'erzilveren. Dit ft de plaatselij- politie meege- Id. bet midden en ïdwesten van inkrijk en in en omge- ig is volgens de [itie een ware idelaan de gang betaalkaarten i de Nederland- postgiro, larbij wisselt men verval- girokaarten in tegen rerlegging van een echt eotiteitsbewijs en een ver- Ilste giropas. u zijn aanhouding ver karde de 28-jarige Luis Ro- iuez uit Cordoba dat hij de ■o be taalkaarten had ge- cht voor dertig procent i het geld dat ze maxi- al waard zijn. De autori- en vermoeden dat er een itenlandse organisatie i het werk is die zich be houdt met de zwendel in obe taalkaarten. DEN HAAG De Nederlandse handelsbanken gaan hun rentever goeding op spaarrekeningen fors verhogen, in sommige gevallen met twee procent in één keer. Aan leiding voor deze maatregel is een tariefaanpassing van de Rijks Post Spaarbank eind vorige week. De handelsbanken willen hierbij nu niet achterblijven. Zoals bekend zijn de rentetarieven op de Neder landse geldmarkt de afgelopen we ken sterk gestegen. De Amrobank en ABN hebben aangekon digd evenals de RPS alle rentetarieven naar boven toe aan te passen. De maatregel gaat aanstaande dinsdag in. De rentever goeding op tweejarige depositio's wordt bij.- voorbeeld met liefst twee procent opge schroefd, tot 11,5 procent. De RPS betaalt op dergelijke rekeningen thans 10 procent rente (was 9,5 pet). De twee- tot zesjarige spaarbrieven leveren voortaan 11,25 pro cent rente op. De rentevergoedingen voor gewone spaar rekeningen worden minder spectaculair opgetrokken. In navolging van de RPS ver hogen de Amro en ABN deze tarieven met een kwart procent tot 5,25 procent. De ren te voor rekeningen met een opzegtermijn gaat naar 6,5 procent. Naar verwachting zullen andere handelsbanken het voorbeeld van RPS, Amrobank en ABN spoedig vol gen. Volgens een woordvoerder van de Amro bank veranderen de tariefaanpassingen per saldo weinig aan de winstmarges van de banken. „De kostprijs van het geld stijgt door de maatregel verder, maar dit wordt weer goedgemaakt door bijvoorbeeld de op slagrente op rekeningen-courant die on langs tot 3,5 procent is verhoogd". Volgens de woordvoerder streven de ban ken ernaar meer spaarrekeningen met een relatief korte looptijd (één tot twee jaar) af te sluiten, omdat het rentepeil in Nederland de komende maanden vermoedelijk kan gaan dalen. ngelukkendoor lichte mist «lEBERGEN Op de snel- jseg Gorkum-Breda-Tilburg, f hoogte van de zuidelijke Idweg van Breda zijn van- ïtend in dichte mist vijf on- ukken gebeurd. Daarbij is minste één persoon om het en gekomen en zijn negen nsen gewond geraakt. Ook de A-2 kwamen botsingen k >r. maar met minder ernsti- gevolgen. Door de mist ■iden de veren Anna Jaco- ®older-Zijpe en Kruiningen- 1 kpolder vanochtend niet varen. De mist veroorzaakt s op diverse snelwegen. Nederlandse leeuw heeft ft gisteren zeer aanvallend gesteld tegenover de leren... 2 tzij er een wonder gebeurt Spanje wel worden verge- rode duivels deden het be- r- Zij kregen Frankrijk aan W spit. ROTTERDAM Een zorgelijk kijkende bonds coach Kees Rijvers (links) geeft zijn Ierse colle ga Eion Hand de vijf. Het Nederlands elftal kwam gisteravond in Rotterdam niet verder dan een gelijkspel (2-2) waardoor de kansen op het bereiken van de eindronde om het wereldkam pioenschap voetbal 1982 opnieuw kleiner zijn geworden. België, dat in Brussel in dezelfde voorronde-groep met 2-0 van Frankrijk won, heeft zich al definitief voor Spanje gekwalifi ceerd. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Het congres van de PvdA heeft gisteravond vrijwel ünaniem ja gezegd tegen deelneming van de PvdA aan het beoogde kabinet met CDA en D'66. Wel sprak het congres, op voorstel van het partijbestuur, uit dat de PvdA- bewindslieden moeten opstappen als het kabinet zou beslui ten kruisraketten op Nederlands grondgebied te plaatsen. Partijvoorzitter Van den Berg en fractieleider Den Uyl deden een krachtig beroep op het congres, akkoord te gaan met rege ringsdeelname door de PvdA. „Het is onder de huidige maat schappelijke omstandigheden beter, te gaan regeren dan op nieuw in de oppositie te gaan", aldus Van den Berg. „Bovendien kan de PvdA als regeringspartij duidelijker aan de kiezers laten zien waar zij voor staat, en op die manier kunnen wij proberen de negen zetels verlies terug te winnen", zo zei hij. Den Uyl hield het congres voor dat er geen reden is voor juich tonen, maar dat de PvdA de sprong toch moet wagen. „Er zijn er die ons voor gek verklaren dat wij in de huidige omstandighe den regeringsverantwoordelijkheid zouden willen aanvaarden. Het CDA zou er immers alleen maar op uit zijn de PvdA het vuile werk te laten doen, zegt men. De bezuinigingen en de in komensmatiging moeten toch vooral komen van Sociale Zaken- en Binnenlandse Zaken, dus van Den Uyl en Van Thijn, zegt men. Maar mijn antwoord is: we zijn er zelf bij met zes ministers en zeven staatssecretarissen. En de PvdA is er zelf bij, niet met grote woorden, maar wel zelfbewust. De PvdA is een partij die niet weg te poetsen valt". Den Uyl deed het congres de toezegging dat de begroting voor 1982 van het demissionaire kabinet-VanAgt Wiegel door het nieuwe kabinet drastisch gewijzigd zal worden. Pagina 9: Afgevaardigden aarzelend over de streep Laatste overleg UTRECHT Binnenkort kan er misschien geen tappilsje meer worden gekocht in ca fé's, restaurants en kantines. De Nederlandse bierwachters, die de tapinstallaties van de 'horeca-bedrijven schoonhou den, hebben namelijk met ac ties gedreigd om hun cao-eisen kracht bij te zetten. De 110 bierwachters zijn in dienst van „De Bierwacht", waarmee de Industriebond FNV al een half jaar een cao-gesprek probeert te krijgen. De bierwachters vinden de biermaat nu wel vol en heb ben een ultimatum gesteld, dat gisteren afliep. De bierwach ters willen meer vakantieda gen en een aanvulling van het loon tot 100 procent bij ziekte. Districtsbestuurder Koning van het FNV meent dat „De Bierwacht" zich verschuilt achter het feit dat de tapreini- gersorganisatie geen werkne mers in dienst heeft. Er is een samenwerkingsverband tussen bierwacht en bierwachters. „De Bierwacht" heeft op zijn beurt een contract met de brouwerijen. De bierwachters moeten volgens „De Bier wacht" als kleine zelfstandi gen worden beschouwd, die al leen een gegarandeerd basis- loon krijgen. Wandelend in de tuin van het Catshuis wisselden Van Agt en Wiegel gistermiddag na de lunch voor het laatst van gedachten als minister president en vice minister president. Wiegel vergat niet zijn half volle glas mee de tuin in te nemen. Studie richting informatica zeer geliefd LEIDEN Studenten blijken zeer veel belang stelling te hebben voor de nieuwe studierichting informatica. Bij de Tech nische Hogescholen en de universiteiten hebben zich dit jaar in totaal 596 studenten ingeschreven. De TH in Twente heeft het hoogste aantal inge schrevenen (166), gevolgd door Delft met 148 en Eindhoven met 82. De Vrije en de Gemeentelijke Universiteit in Amster dam, evenals die in Nij meegse hebben elk meer dan 50 studenten. Leiden heeft er 40. Rotterdam be gint pas volgend jaar me informatica. Het Neder lands Christelijk Werkge versverbond (NCW) is we tevreden met deze ontwik keling, maar vindt dat he huidige informatica-on derwijs, met name in he voortgezet- en lager on derwijs, beter op de ar beidsmarkt moeten wor den afgestemd. MINISTER TUIJNMAN: (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het besluit van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland om de aanleg van een nieuwe rijks weg door het Westland te blokkeren is „idioot". Dit heeft minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat gezegd bij zijn afscheid van het ministerie. „Het kost handen met geld", aldus Tuijnman over de ver traging in de aanleg van de van het onderdeel van de aan- weg. Uiteindelijk zal zijn op- sluiting op de nieuwe weg niet volger Zeevalking, tot van- door Zuid-Holland is goedge- daag burgemeester van Rijs- keurd. wijk, moeten beslissen. Zeeval king neemt dan een besluit over het bestemmingsplan van de gemeente Rijswijk, waar- De weg door het Westland is nodig als tweede verbindings weg naar het zuiden en geeft aansluiting op de Beneluxtun- nel. De weg zal ook het ver keer kunnen opvangen van de A 13, de bestaande verbinding van Den Haag naar Rotter dam, wanneer deze snelweg voor een opknapbeurt moet worden afgesloten. Geen krant ontvangen? Bei tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Jongetje (6) zwaar gewond LEIDEN Een 6-jarig jon getje uit de Kromstevenwerf in Leiden is gisteren ernstig gewond geraakt. De jonge man werd aangereden door een 43-jarige buurvrouw, die haar auto wilde parkeren. De jongeman stak plotseling per fiets de straat over, toen de vrouw de Kromstevenwerf op reed. Volgens getuigen zou zij gas hebben gegeven in plaats van te hebben geremd. De jon gen werd hierdoor zo'n zeven meter meegesleurd. Met een hoofdwond en diverse kneu zingen is hij opgenomen in het Diaconessenhuis. Er is geen sprake van levensgevaar. Kies het zekere voor het onzekere... kies Mercedes-Benz (X) Kind overleden na aanrijding RIJNSBURG De 2-jarige Gijsbert van Egmond is gis termiddag overleden als ge volg van een ongeval voor zijn ouderlijk huis. Het jon getje liep rond vier uur op de Oegstgeesterweg met zijn zusje. Plotseling stak hij over. Hierbij werd hij ge schept door een achterop ko mende vrachtauto, bestuurd door een 26-jarige Rotter dammer. Het jongetje belandde in een sloot naast de weg en de vrachtauto kwam dertig meter verder tot stilstand. Het jonge tje is op weg naar het zieken huis aan een nekbreuk overle den. De politie zoekt getuigen van dit ongeval. Zij worden verzocht zich te melden bij de rijkspolitie te Rijnsburg, tele foon 01718-22634. Binnenlands vakantie verblijf wordt duurder DEN HAAG De vakantie óp campings, in vakantiebun galows en jachthavens wordt volgend jaar maximaal vier procent duurder. Deze prijs verhoging is nodig om de alge mene kostenstijgingen op te vangen. Mochten de milieulas ten stijgen, dan mogen de ta rieven nog eens twee procent omhoog! V" X- -X" -U'V

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1