Verjongd DIOK durft de strijd weer aan d Kraan slimste amateur Noord wi jkerh out De Algemene geeft de jeugd een kans UVS imponeert tegen reserves AZ'67 ZUIDERKWARTIER STERKER DAN VORIG SEIZOEN LSRG BEGINT NIET OPTIMAAL GEPREPAREERD AAN DERBY Kaatspartij „Wêz - Wis" «ïfermans |en Snoekie:3-l DONDERDAG 10SEPTEMBER1981 PAGINA 13 LEIDEN In de twee weken geleden be gonnen competitie in de rugby-ereklasse ko men ook dit jaar weer twee Leidse teams uit Landskampioen DIOK en de studenten- club LSRG vormen die sterke Leidse af vaardiging. De burgerclub DIOK kende een redelijke start. KND (met 3-15) en NFC (13- 4) werden door de overigens niet impone rende regerende titelhouder teruggewezen. LSRG begon minder voortvarend. Het Am sterdamse AAC bleek te sterk voor de „he ren van beton": 10-18. Komend weekeinde ontmoeten beide teams elkaar op het DIOK- terrein, een derby dus. Reden om eens wat dieper op de bij de twee clubs levende toe komstverwachtingen in te gaan. Na een vijftigtal push-ups in de Kikkerpolder (het opdrukken van je lichaam in horizontale stand) weet een hijgende en dampende Hans Görtz nog uit te brengen dat hij dit seizoen hoopvol is ingegaan. Görtz, dit seizoen captain van het eerste team: „Ik denk dat DIOK. wel degelijk opnieuw mee gaat doen om de eerste plaats. Maar wat vraagtekens bestaan er wel. Je weet natuurlijk nooit hoe de in te zetten jonge re spelers zich op dit niveau zullen houden. Wat dat betreft wordt het in ieder geval een spannende competitie." Meer dan in voorgaande jaren ziet de rugby club DIOK de afloop van het nieuwe seizoen dus met spanning tegemoet. Centraal staat in die toekomstbeschouwingen immers de vraag of de Leidse vereniging de vorig jaar veroverde landstitel zal kunnen prolongeren. Kees Koe mans, één van DIOK's internationals, hoopt er het beste van. Maar weet dat het „moeilijk zal worden. „Wij zijn de regerende kampioen en wat is er nu mooier dan juist van ons te win nen? Dat vindt elke tegenstander toch prachtig? In ieder geval horen we ook dit jaar weer bij de beste drie. En dat zullen we zeker trachten waar te maken." De geelblauwen hebben in de tien voorgaande jaren van het bestaan een nogal stormachtige ontwikkeling meegemaakt. Iets dat past in het landelijke beeld, want ook nationaal gezien is de rugbysport de laatste jaren duidelijk in op mars. Met name bij de jeugdigen. Het feit dat op dit moment meer dan vijfendertig procent van de beoefenaars van deze sport jonger dan dertig jaar is, mag dan niet zo opzienbarend ogen, het is binnen de rugbywereld wel dege lijk een opmerkelijke zaak. Ook bij DIOK één zal die tendens dit jaar zicht baar worden. In de eerste wedstrijd van het sei zoen bijvoorbeeld, maakte succesvolle trainer Peter de Bruin reeds een aanvang met de ver vanging van oudere spelers. De Bruin: „Dit soort wijzigingen kan je als ploeg natuurlijk kracht kosten, maar als je toekomstgericht werkt dan stel je de continuïteit van de club primair. Niet dat ik een tweede kampioenschap niet graag zal binnenhalen, maar de ontwikke ling van talentvolle jeugdige spelers en daar door het waarborgen van het goede spelpeil vind ik op dit moment belangrijker. Jonge spe lers mogen niet verzanden in lagere teams als zij tot hoger presteren in staat zijn." LSRG Een spiksplinter nieuw veld met een gezelli ge cantine. M'n liefje wat wil je nog meer? Het Leidse Studenten Rugby Gezelschap glimt. Stralende gezichten en blije rngbys- pelers. Bijgelicht door de lichtmasten die rondom het aangrenzende trainingsveld ook al een plaats hebben gevonden. „We zijn ontzettend blij met deze accommoda tie", zegt Victor van der Linden, wedstrijdse cretaris van LSRG. „Vooral ook omdat het project zo snel gerealiseerd is. Nog maar een jaar geleden moesten we het Palenpad verlaten, het afgelopen seizoen waren we te gast op het DIOK-veld. Een noodsituatie die, hoe goed de zaken ook door de Sportstichting en de directie van het nieuwbouwproject van het AZL waren geregeld, natuurlijk niet echt aantrekkelijk is voor een club. Vooral daarom zijn we dan ook blij nu al op de nieuwe accommodatie te kun nen spelen. Blij met de goede samenwerking, de goede planning die ons hier nu al hebben gebracht" De openingswedstrijd tegen het Amsterdamse AAC werd wat onfortuinlijk verloren. Want hoewel het eerste team vrijwel ongewijzigd de nieuwe competitie is ingegaan, is een aantal spelers duidelijk nog niet optimaal geprepa reerd. De kennismakingsweken met de eerste jaars vergen nogal de nodige tijd, ook van de heren rugbyers. Een pluspunt is wel dat moge lijk uit de vele ontmoetingen nieuw bloed tot instandhouding van LSRG kan worden gere- cruteerd. Het Rugby Gezelschap is immers vrij elitair: alleen in Leiden studerenden kunnen er lid van worden. Nadeel is wel dat men geen ei gen jeugd heeft. „Dat zou trouwens ook proble men geven ten aanzien van de faciliteiten die de Universitaire Sportraad ons biedt", verdui delijkt Van der Linden. En terugkomend op het studentengeheel: „Elke burger is natuurlijk wel van harte welkom op ons complex aan de Wassenaarseweg, dat spreekt vanzelf." Een invitatie die uitstekend kan worden ge noemd. De sfeer bij LSRG is nogal uniek. De „heren van beton zorgen op het frisgroene veld steeds voor aantrekkelijk amusement, ter wijl de joelende supporters er een gewoonte van maken langs de lijnen mee te hollen. Met een groot glas bier in de hand, dat spreekt eveneens vanzelf. Zelfs op dat spiksplinternieu we veld... LEIDEN Van de drie Leidse zondag-eersteklassers heeft vooral UVS een sterke oefenwedstrijd gespeeld. Het reserveteam van AZ'67 werd in een aantrekkelijk duel met 4-2 verslagen. Ook Lugdunum kwam tot winst Katwijk werd met 2-1 teruggewezen. Roodenburg speel de daarentegen met 2-2 gelijk tegen UDO. Ter Leede leed op eigen terrein een 2-3 nederlaag tegen FC Lisse. UVS was tegen de reserves van AZ'67 goed op dreef. Voor rust werd al een 2-0 voor sprong genomen. In de tweede rondgang werd deze stand in 4-2 gewijzigd. Nico Oosterlee had met twee treffers een be langrijk aandeel in de score. De andere doelpunten werden gemaakt door Ron Bekooij en Cock Werlee. Lugdunum en Katwijk wa ren in een stevig, maar aan trekkelijk duel bijna aan el kaar gewaagd. Voor rust werkten beide elftallen de bal één keer in het net Frans Sjardijn deed dit voor Lugdu num, terwijl Boers de produk- tie van Katwijk voor zijn re kening nam. Nadat Van Ber- kel een keer op de paal ge schoten had, was het tenslotte Frans Sjardijn, die met een tweede treffer het Leidse team de winst bracht. Het treffen tussen UDO en Roodenburg had twee gezich ten. In de eerste vijfenvertig minuten was Roodenburg de betere ploeg. Er werd toen ook een 1-2 voorsprong genomen. Na een openingstreffer van Wilbert Witteman en een van richting veranderd Rooden- burgschot was het Peter Ciere, die deze ruststand op het bord bracht In de tweede helft kwam een goed spelend UDO dankzij Gerards Slierings nog Ter Leede leek aanvankelijk op een duidelijke zege op FC Lisse af te stevenen, maar leed uiteindelijk ondanks goed werk van doelman Gert van der Luit een 2-3 nederlaag. Via treffers van Jan van Hars kamp en Peter van der PLas werd het openingsoverwicht in een 2-0 voorsprong tot uit drukking gebracht Daarna waren het Wim van Beek, Fred Tschür en Ron Hooge veen, die hard terugsloegen. Alphense Boys versloeg een licht gewijzigd SJZ in een go^d duel met 3-0. Van begin af aan was Alphense Boys iets sterker. Ton van der Laan en Frans Bouwman (2x) passeer den de doelman van SJZ. Randstad Sport bracht een licht overwicht tegen het tweede team van Quick Boys in een 0-2 overwinning tot uit drukking. Teegelaar en Ver- loenen werkten de bal in het net LEIDEN De kaatsvereniging „Wèz - Wis" houdt zaterdag te Leiden haar halfjaarlijkse zogenaamde „door- elkaar- lo ten kaatspartij" op het veld van korfbalvereniging De Alge mene. De wedstrijden op dat terrein in de Leidse Hout zul len om elf uur 's ochtends een aanvang nemen. Gespeeld zal worden in vier klassen. De senioren, senioren ou der dan 45 jaar, dames en jeugd. Sportliefhebbers die eens ken nis willen maken met deze typisch Friese sport zijn zaterdag bij „Wêz - Wis' van harte welkom. J LEIDEN De leidse korfbaltop mag dan feitelijk al jarenlang be heerst worden door dezelfde vereni gingen, ieder seizoen wordt er weer een definitieve doorbraak verwacht van een subtopper. Het Sassen- heimse TOP is zo'n vereniging die al jaren tegen het kampioenschap van de eeste klasse aanhikt, terwijl Zuiderkwartier het al eens tever geefs probeerde in de promotieklas se. Niettemin blijven de verwach tingen ook dit seizoen weer hoogge spannen. Uit de eerste klasse weg gevallen beginnen Ons Eiland,. De Algemene en Crescendo met een schone lei aan het eerste seizoen in de tweede klasse. Ook Fiks debu teert in de tweede klasse als pro- movant. De teleurstelling vorig seizoen was groot aan de Montgomerystraat. In de slotfase van de competitie liet Zuider kwartier het plotseling volledig af weten en greep men naast de titel. Zij het indirekt leidde dit ook tot het vrij plotselinge vertrek van trainer/coach Co de Haas. Tot kort voor de aanvang van de competitie bleef de vacature onvervuld. Uiteindelijk was het oud speler Hen Zierikzee die in juli het coachschap op zich nam, terwijl de van De Danaïeden overgekomen Si mon Boot thans de conditietrainingen verzorgt. De ploeg waarmee dit duo inging verschilde op drie plaatsen met het twaalftal van vorig seizoen. Jopie van Leeuwen en Albert de Groot stopten, terwijl ook Mario van Leeu wen uit de selektie wegviel. Kitty van der Mark en de weer teruggekeerde Jim van Daim en Dick Derksen vul den de vrijgekomen posities. Ondanks een door de trainersproblemen wat korte voorbereiding is het zelfver trouwen weer volledig hersteld. „We zijn nu zelfs sterker dan vorig sei zoen", verwoordt speler Wil de Wit het nieuwe elan. De seizoenstart, een 8-2 zege op het toch altijd gevaarlijke OSCR, doet inderdaad veel goeds ver wachten van de blauw-gelen. Noodgedwongen heeft TOP-coach Ruud van der Horst wederom forse wijzigingen in zijn ploeg moeten door voeren. Oorzaak hiervan is het ver trek naar het Scheveningse KVS van de gebroeders Jan Willem en Harald Simmelink en het geblesseerd raken van Jacquelien Winter. Daarnaast vielen ook Ineke Westerbeek en Peter Ciggar weg uit het standaardteam. Vesterking voor de Sassenheimers kwam uit Rotterdam. Anneke en Wim Kerkum kwamen van Het Zui den over naar TOP. Vooral de in de hoofd- en overgangsklassen gelouter de Wim Kerkum mag als dirigent in een van de vakken een zeer belangrij ke versterking heten. Hilda van der Veen, Gerco Westerbeek en Otto Nie- boer kwamen over van de reserves. „We gaan het dit jaar weer proberen", vertelt een zelfverzekèrde Ruud van der Horst. „Voorgaande seizoenen is het door diverse oorzaken misgegaan. We denken dat nu onder controle te hebben. We hebben nu langzamer hand de ploeg verjongd. Dit seizoen hebben we belangrijke krachten ver loren, maar we hebben wat jeugd en ervaring teruggekregen en dat valt te gen elkaar weg. We moeten nu alleen nog aan elkaar wennen." Debutanten Bij De Algemene is het roer na de degradatie vorig seizoen radicaal om gegaan. Coach Ruud Niesing vertrok uit de Leidse Hout, terwijl er ook van het twaalftal van vorig seizoen weinig spelers overbleven. Opvallende na men onder de afvallers zijn die van Ruud van Vliet, Henny Rusman en Wim van Iterson. Het drietal steunpi laren van De Algemene zal volgend seizoen de opvang van de jeugd in het reserveteam verzorgen. Daarnaast is een drietal dames, Janny van Iterson (blessure), Truus van Vliet en Sannie Rusman (beiden gezinsuitbreiding) die dit seizoen niet beschikbaar zijn. De nieuwe technische leiding, trainer Jo- han van der Weij en coach Jan Sjar dijn, hebben hun hoop gevestigd op de jeugd, hoewel ook routiniers als Henny Waasdorp en Aad Rusman weer in de basis-zes zijn opgenomen. Nieuwe gezichten zijn Wilma Sinteur, Annemieke Keereweer, Ton Beij, En rico Mud, Bert Molloy en de na een lange blessure terugkerende Martin Filippo. „We zullen ons alleen op handhaving moeten richten", meent coach Jan Sjardijn, gevraagd naar de prognoses. „Als je zo rigoreus met spe ler heul moeten schuiven, kan je niet méér verwachten. We moeten de jeugd nu een duidelijke eerlijke kans geven. Kijken of ze het aankunnen." Ook Ons Eiland zal dit seizoen een duo aan het technische roer hebben. Co de Haas zal de Brahmslaanbewo- ners trainen, terwijl oud-speler Rinus Hen Zierikzee, de nieuwe coach van de Meeberg dé coaching op zich nam. De laatste ziet voor zichzelf slechts een bescheiden rol weggelegd. „Een ploeg met zoveel routine, ze spe len al zo'n zes jaar met elkaar samen, hoef je nauwelijks meer iets te zeggen. Een praatje vooraf, wat kleine aanwij zingen langs de lijn en verder moeten ze het zelf maar doen." Als doel wordt duidelijk een snelle terugkeer naar de eerste klasse gezien, al wordt daar in tern niet al te veel op gezinspeeld. „Het speelt toch wel in het achter hoofd mee. We zullen er alleen niet elke week op hameren. De ploeg weet het zelf wel." Madeion Martens, Hans van de Meeberg jr. en Rob Hasbach zijn de nieuwe mensen bij Ons Eiland. Na twee zware seizoenen in de eerste klasse begint Crescendo nu met een geleidelijke verjonging. Oud-speler Piet l'Ami, de opvolger van de naar Velocitas vertrokken coach Frans de Haa's, ziet als voornaamste taak het inpassen van drie nieuwe spelers. Het drietal jeugdspelers, Henk Alberts, Peter Baak en Alphons Cornelissen, vervangt de gestopte Louis Kok, Chris Driessen en Benno Baak. Niet- an Zuiderkwartier, temin hoopt l'Ami met Crescendo wel bij de eerste drie te eindigen. Handhaven is het parool in Oegst- geest, waar Fiks vorig seizoen het verloren gegane terrein goedmaakte. Het twaalftal van coach Cees Zuur mond kent een groot aantal nieuwe namen, ook al doordat de Oegstgees- ters wat meer nadruk legden op de reserves. Jacquelien Anholts, Yvonne van Strien, Dirk Jan Elzenga, Philip Steemers, Ab Knetsch en Diederik van Veen debuteren in het standaard team van Fiks. De ploeg van Cees Zuurmond is als enige zaterdagploeg ingedeeld te midden van de zondag ploegen. „Je merkt dan toch een dui delijk verschil in aanpak," oordeelt Zuurmond. „Zondagploegen komen altijd iets zelfverzekerder over. We zullen het dan ook niet makkelijk krijgen, hoewel er zekere ploegen zijn die we onder ons kunnen houden." Programma voor de Leidse regio: Zaterdag (aanvang 16.00 uur) TOP - Vrien denschaar (H), Menneweg; Velocitas - Maas sluis, De Bloemerd; Tempo - Sagitta, Zegers- loot Zondag (aanvang 14.00 uur): Crescendo DKV, Saffierstraat; KNS - Phoenix, De Vos- ndja. Jjrrassend idfderuit 1.3 Ar :si, DINXVEEN/DEN gjG Een sterke eind- ai g heeft Koosjardin nog n 3-3 gelijkspel opgele- in het interregionale gej tetbalduel met Ruca- oi; )ver die eindsprint be- 5. e kampioen Juffer- el de Engel tegen FV °2" ie, getuige de 3-1 ne- g, niet juffen tussen Rucanor en 0 ardin had een bijzonder 6. verloop. Het meest op- de was wellicht het ster- el van doelman Kam- die Koosjardin vermoe- khi een nederlaag bespaard I' Toch heeft de aanhang koosjardin in Waddinx- r (jifnkele angstige ogenblik- ekend. Met nog acht mi- te spelen was de stand sül ijk 3-1 jn het voordeel Zwi ucanor. Alleen Cees de •2.6r had op dat moment ïjenig tegenwicht tegen de 'wi "8 van Sjaak van der ltü (2x) en Kees Ben ge- Bart van der Weijden t in de slotfase echter edding. Hij strafte tot keer toe een verdedi- out af, waardoor een 3-3 knd bereikt werd. end kampioen Juffer- de Engel is nog op zoek [r; iet juiste ritme. De stroef ende Lisser ploeg ver- n de Haagse sporthal Oc- irg met 3-1 van FV ie. Voor rust werden de L touwers bepaald niet ver- Alleen Frans van der zorgde voor enige op- »g ding toen hij de bal te- e paal van het Snoekie- Enalde. Op aangeven van 01 Godyla was het Johan ng die Juffermans in de le helft naar een 0-1 prong schoot. Snoekie zich niet neer bij die 1,1 rstand. Geholpen door Ij - minuten straffen voor a,rder Laan (1-1) en Hennie (2-1) krabbelden de Hage- Ai "Overeind. Pas bij een 3-1 Ij rstand bood de titelhou- leerwerk van betekenis. f ^°toffensief leverde legio li maar geen doelpunten LEIDSE COURANT - 39*8 W0,1 tenfrsan passeert heel verrassend als eerste de tinish in NoordwijKernoui. RDWIJKERHOUT Noch Ka- eeuwen, noch Henk Mutsaars, welke favoriet dan ook was ren in Noordwijkerhout in het aldaar gehouden amateurs. rium naar zijn hand te zetten, ine die aan het langste eind i, was juist één van de renners men bepaald niet op het podium wacht had: de 42-jarige Ad Kraan Gouda. Een renner in de nadagen frijn wielercarrière, die tijdens part van de zevenmans kopgroep paar van zijn ervaring gebruik We. p deelnemerslijst van deze 35e van Noordwijkerhout, die uitste- georganiseerd werd door de ilijke Oranje-vereniging en de kjj-J1 Tourvereniging De Bollen- prijkten de namen van vele fa- in. En eigenlijk was er uiteinde- ir één die zijn favorietenrol enigszins kon waarmaken, al moest hij door pech de wedstrijd voortijdig verla ten: Jules Bruessing, winnaar van ze ven koersen dit seizoen, toog vanaf de eerste van de tachtig te verrijden kilo meters in de aanval. Dit bracht geen beslissing teweeg, net zo min als de se rieuze aanval van Van Montfoort en Ron Smit, die later de leidersprijs in de wacht zou slepen. De oorzaak: talloze premiespurts aie het tempo om de paar ronden geweldig omhoog stuwden, en de renners de energie ontnam om een geslaagde uitlooppoging tot stand te brengen. Wellicht dat ook het zware parcours hier debet aan was. Met de wind als spelbreker op de open stukken, en de vele bochten in de aanloop naar de fi nish bleek het overgrote deel van het veld slechts interesse te hebben in de talloze premies. Het peloton, dat op zul ke momenten even in stukken uit el kaar viel, was dan een ronde later weer voltallig, de lossers daargelaten. Op deze wijze begon een nog redelijk grote groep aan de finale. Met nog tien ronden van ruim twee kilometer te gaan barstte opeens de strijd los. Na de zoveelste premiespurt kwam een groep je van zeven renners "los", met daarin onder andere Dries van Wijhe, Henk Mutsaars en Jan Klomp. Deze jongens bleken het met elkaar eens te zijn, en terwijl het peloton stil viel, was de be slissende slag eindelijk een feit Streek- favorieten Karei Teeuwen en Axel Hermans gingen nog wel in de achter volging, maar de energie bleek op dit cruciale moment te ontbreken. De sprint van deze kopgroep werd ver rassend gewonnen door de 42-jarige Ad Kraan uit Gouda, die als commentaar op zijn overwinning meedeelde dat hij in een s-bocht vlak voor de finish als enige niet binnendoor was gegaan, zo naar voren was geschoven en vanuit het wiel van Henk Mutsaars, die stil viel door een te grote versnelling, de sprint had kunnen winnen. De derde plek was nu voor Jan Klomp uit Gies- senburg, die op zijn beurt Cor van By- nen (Enkhuizen), Dries van Wijhe (Kerkdorp), Huib de Vries (Haarlem) en Jacob Sintnicolaas (Dordrecht) ach ter zich hield. Achter deze kopgroep maakte Bas van Lamoen uit Rosmalen zich los uit het peloton om achtste te worden. Barend Huveneers won de spurt van het peloton. Rhett van Trigt uit Hillegom werd twaalfde. Martin Schalkers uit Noordwijkerhout zeven tiende en Axel Hermans uit Katwijk achttiende. De goed rijdende Jan Zwaan uit Voorschoten greep net naast de prijzen. Ook een teleurgestelde Ka- rel Teeuwen greep ernaast. Hij had als favoriet het werk in de achtervolging op zich moeten nemen, en had daar door in de sprint geen fut meer. PIETER EVELEIN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13