Openbaar ministerie handhaaft harde lijn tegen huishasjdealer Jubilerende Leidato kiest Miss Leiden Middeleeuwse kraan in Waaghoofd OPNIEUW ARCHEOLOGISCHE VONDST Academisch jaar geopend De politie is je beste vriend üIDEN LEIDSE COURANT DINSDAG 8 SEPTEMBER 1981 necrtonig veval ,EIDEN Of de ilitie van Italië is irrupt of de verdachte rzon een smakelijk haal (hoewel het jn het ander niet hoeft it te sluiten). Althans, leze gevolgtrekking in gemaakt worden, "at een overtreder jsteren voor de intonrechter zijn ipmerkelijke zegje had edaan. Het 'akantieavontuur, dat 2 de jongeling uit de doeken deed, werd door de kantonrechter echter niet 2 gehonoreerd. De jongen was onlangs aangehouden, omdat vanuit zijn automobiel een hels kabaal de Leidse tther werd ingestuurd. Nadere expertise leerde de politie, dat de auto voorzien was van een meertonige hoorn. En dat mag niet om te voorkomen, dat grappenmakers de politie gaan imiteren. De eigenaars van de hoorns zijn vaak van mening, dat grappige situaties kunnen ontstaan, terwijl de politie een ander gevoel voor humor schijnt te hebben. Het gevoel voor humor van de Hermandad wint het, daar is geen discussie over mogelijk. De glanzende haren van i de verdachte stonden recht overeind. Zo ongeveer als bij degenen wier gehoorgangen geteisterd worden door Ihet plotselinge gehuil van dergelijke sirenes. Wellicht was de knaap van zijn 'eigen' geluid geschrokken. Maar de verdachte krijgt nu het woord: „Tijdens de vakantie in Italië werd ik gedwongen de hoorn te kopen. De politie wordt daar namelijk door garagehouders omgekocht. Zij moeten de toeristen er dan toe bewegen de meest dure hoorns aan te schaffen. De agenten maken de bezoekers wijs, dat het verplicht is om in de bergen met een meertonige hoorn te rijden. Onder het mom van de veiligheid in de bergdorpjes. Ikzelf werd door een motoragent van de weg geplukt. Hij vertelde me het hele verhaal (niet dat hij corrupt was, red.). In het eerst volgende dorpje moest in een goede hoorn kopen". „Kan het niet zijn, dat uw kennis van de J Italiaanse taal tijdens het i gesprek met de agent gefaald heeft?", informeerde kantonrechter Morshuis belangstellend. De onderhandelingen bleken echter in het Engels te zijn gevoerd. Voorts merkte de gebronsde rechter op, dat hij dikwijls in Italië geweest is, maar dat men hem nimmer heeft gesommeerd om een meertonige hoorn aan te schaffen. „Het gebeurt ook niet overal", antwoordde de verdachte, „Vooral in de bergstreken komt het voor. En ik vond het eigenlijk wel een aardig ding. Dus heb ik het in Nederland op de auto laten zitten". De officier van justitie Van Aerde merkte op, dat de verdachte toch ook wel daadwerkelijk van het j appparaat gebruik heeft gemaakt, omdat hij anders waarschijnlijk niet in de kraag gevat zou zijn. De man antwoordde bevestigend. De luidruchtige weggebruiker werd conform de eis veroordeeld tot een boete van dertig gulden. En als we hem mogen geloven, zit hij bovendien nog met een peperdure Italiaanse meertonige hoorn opgescheept. Maar natuurlijk kan hij het werkloze object bewaren. Voor het geval hij een weer een trip maakt naar de Italiaanse Alpen. WIM BUNSCHOTEN ALS VRIJETIJDS CENTRUM TOT BESLUIT LEIDEN De hoofdofficier van justitie, mr. A.W. Rosingh weigert met het Leids Vrijetijds centrum te discussiëren over de aanstelling van een huishasjdealer. Dit heeft de Haagse officier het LVC-bestuur schriftelijk laten weten. Overi gens is het LVC vast van plan om hoe dan ook een huishasjdealer aan te stellen. Alvorens een beslissing te nemen over het al dan niet aanstellen van een huishasjdealer wilde het LVC nog diverse aspecten van de zaak met de hoofdofficier doorspreken. De hoofdofficier werd voor een gesprek uitgenodigd. In zijn antwoord zei Rosingh, dat er proces verbaal wordt opgemaakt, in dien de Leidse politie geconfronteerd wordt met de verkoop van drugs in of bij het LVC. „De officier van justitie zal vervolgens in overleg treden met de burgemeester en de corpschef van de politie. De uit eindelijke beslissing over het instellen van vervol ging ligt echter bij de officier van justitie. In beginsel wordt tot het instellen van strafrechtelijke vervol ging besloten. Ik ben van mening, dat de standpun ten van het openbaar ministerie duidelijk zijn en dat de door u naar voren te brengen aspecten daar geen wijziging in kunnen brengen," aldus Rosingh. „Sinds vorig jaar zijn we de weg van het overleg in geslagen. Het blijkt echter een doodlopende weg te zijn. Nu gaan we ons beraden welke andere wegen we kunnen inslaan. Of die allemaal naar Rosingh leiden, valt sterk te betwijfelen", aldus de heer L. Meijer van het LVC. In het verleden heeft er ver schillende malen uitvoerig overleg plaats gehad tus sen de leiding van het LVC en het openbaar ministe rie. LEIDEN Ook bij de res tauratie van het Waaghoofd zijn restanten van het „oude" Leiden gevonden. Bij het openbreken van het „hoofd" stuitte men gisteren op de restanten van een Mid deleeuwse hijskraan. Hoe de kraan er precies heeft uitgezien en hoe hij functio neerde, is niet helemaal duide lijk. Dat vertelt mevrouw H. Suurmond van de gemeentelij ke archeologische begelei dingscommissie. „Er zijn wel oude prenten en tekeningen, maar die geven geen volledig inzicht in hoe de kraan gecon strueerd was. De bouwteke ningen van de kraan zijn ver dwenen." Volgens mevrouw Suurmond blijkt uit de restan ten, dat het hier om een bij zondere vondst gaat. Het gat in het wegdek voor het Waagge bouw toont een vierkante ge metselde onderbouw van wat eens de kraan was. Er omheen steken restanten van houten palen omhoog. De palen fun geerden als stutten. Door nog dieper te graven hoopt mevrouw Suurmond de funderingen van de kraan te vinden. De vraag is hoe die eruit zien. „Het kan een roos- ter zijn maar het kan ook om palen gaan," aldus mevrouw Suurmond. Van prenten en te keningen is bekend, dat de kraan er al in 1450 stond. In de loop der jaren is de kraan aangepast aan de eisen des tijds. In 1728 werd de kraan ten. Door enig spitwerk in het bewaard blijft. Ondanks de Nauwkeurig worden de voor de laatste keer gerepa- gemeente-archief hoopt me- nieuwbouw van het Waag- restanten van de Middel- reerd en in 1863 werd hij afge- vrouw Suurmond nog meer hoofd zal het niet nodig zijn de eeuwse hijskraan bij het broken. De kraan werd ge- gegevens over de kraan op ta- restanten weg te halen. Wan- Waaghoofd blootgelegd, bruikt bij het laden en lossen fel te krijgen. Het is de bedoe- neer het Waaghoofd is geres- van schepen. De lading be- ling, dat de aanwezigheid van taureerd, wordt op de plaats als markering een sierbestra- stond voornamelijk uit wijnva- de kraan voor het nageslacht van de archeologische vondst ting aangebracht. Vandalisme in tuin LEIDENBromfietsers hebben afgelopen vrijdaga vond voor vele duizenden guldens schade aangericht in een 6000 vierkante meter grote tuin aan de Rijn- en Schiekade. De tuin is eigendom van een Leidenaar die in de binnen stad woont. Toen hij dit week einde naar zijn tuin ging, waar hij bloemen en planten kweekt, ontdekte hij de rava ge. Onderzoek door de politie heeft uitgewezen, dat drie jon geren vrijdagavond gedurende een half uur hebben gecrossed door de tuin. Vervolgens wer den alle 300 ruiten van de broeikas ingeslagen en de dak pannen van een schuurtje aan stukken gegooid. Meisje bekneld door slagbomen LEIDEN Een 10-jarig meisje uit Oegstgeest is gis termiddag kort na vier uur bekneld geraakt door de slagbomen van de Wilhelmi- nabrug. Met een gebroken arm en twee gekneusde han den is zij opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Het ongeval ontstond toen het meisje aan de bomen ging han gen toen ze omlaag kwamen. Zij liet niet tijdig los zodat haar handen tussen de boom en de staander terecht kwa- goede gewoonte: op de fiets naar je werk LEIDEN Het is dit jaar de twintig ste keer, dat de Leidato huishoudshow in de Groenoordhallen wordt gehou den. De organisatoren van de huis houdbeurs hebben ter gelegenheid van het jubileum diverse attracties in gebouwd. Een daarvan is de verkiezing van een Miss Leiden. Gedurende de beurs worden in samenwerking met het comité Leiden Leeft vijfduizend ca- deau's aan bezoekers uitgedeeld. De Leidato wordt vrijdag 11 september ge opend en duurt tot en met zondag 20 september. Nederland zijn produkten showen en de monstreren. In totaal bemannen 127 standhouders 214 stands. Een van de bo- vengalerijen van de Groenoordhallen is ingericht als modegalerij, waar de nieuw ste najaarsmode getoond wordt met onder meer modellen van Fong Leng. Op een andere galerij wordt de kans geboden re cords te breken bijvoorbeeld paraplu han gen, de bekende kubus en stokbrood eten). Er zal een Miss Leiden verkiezing plaatsvinden en er wordt een schaaksi- multaan- en een klaveijaswedstrijd ge houden. Woendagmiddag 16 september is er een kleurwedstrijd voor de jeugd. Via een collectie meubelen en stoffering wordt uitgebreid aandacht besteed aan al les wat met wonen te maken heeft. Er wordt voorlichting gegeven over woning isolatie, hypotheken, omscholing van vol wassenen en het werk van het arbeidsbu reau en de PTT. Ook dit jaar wordt het proeven en keuren van hapjes niet verge ten. Drie restaurants maken deel uit van de beurs. De openingstijden zijn: vrijdag 11 septem ber van zeven uur 's avonds tot half elf. Verder dagelijks van één uur tot vijf uur en van zeven uur tot half elf. Op zondag van elf uur tot vijf uur. Een toegangskaar tje kost vijf gulden. Kinderen tot 12 jaar en 65-plussers betalen drie gulden. Bahai De Bahai studentenkring houdt vanavond een lering onder de titel „Enige aspecten van het Bahai-geloof". De voordracht wordt gehouden door A. Kosten aan de Buizerdhorst 17 in de Merenwijk. De lezing begint om acht uur. Nier-stichting In de week van 14 tot 20 september wordt de nationale col lecte voor de Nierstichting gehouden. Voor de collecte in Leiden zijn nog collectanten nodig. Aanmelden bij H. Vis Koninginnelaan 80, Leiden, telefoonnummer 123900. Volksdansinstuif In het LVC aan de Breestraat 66 wordt zondag 13 sep tember een volksdansinstuif gehouden. De instuif be gint om zeven uur en de toegangsprijs bedraagt twee gulden vijftig. Der Amerikanische Freund Het nieuwe filmseizoen van K&O start dinsdag 15 septem ber met de film „Der Amerikanische Freund" van de Duit se regisseur Wim Wenders. Hoofdpersoon in de film is Jo nathan. Hij is lijstenmaker en ongeneeslijk ziek. Hij gaat in op het voorstel van een Fransman om een gangster te ver moorden met als doel zijn vrouw en kind verzorgd achter te laten. De film begint om acht uur. Kaarten kunnen ge kocht of besteld worden bij K&O, Oude Vest 45, telefoon nummer 141141. Kinderfilm K&O draait woensdag 16 september een kinderfilm in de Kapelzaal van haar gebouw aan de Oude Vest 45. De film gaat over Billy, een jongen uit een arme fami lie, die maar één hartewens heeft: een paar jachthon den. Om dit doel te bereiken moet hij elke cent sparen. Eenmaal in het bezit van de honden begint het verhaal pas echt. De film begint om half drie. Bij de toegangs prijs van drie gulden is een bekertje ranja inbegrepen. Kaarten kunnen gekocht of besteld worden bij K&O, telefoonnummer 141141. Breimodeshow In de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat wordt dinsdag 22 september een Breimodeshow gehouden. De show wordt georganiseerd door 't Gulden Vlies uit de Breestraat. De modeshow begint om acht uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Leidse VVV en het organiserende modehuls. LEIDEN De 5-jarige Michel uit de Bachstraat in Leiden Zuid-West had al geruime tijd een pani sche angst voor de politie. Een oudere buurtbewoner had hem alle mogelijke af grijselijke verhalen ver teld over het optreden van de politie. De jongen was hier letterlijk panisch van geworden. De angst was zelfs zo groot geworden, dat hij onder zijn bed kroop zodra hij een poli tieman zag of ergens een sirene hoorde. De ouders besloten er iets aan te doen. De vader bel de onlangs de politie met de vraag of er iets was waarmee zijn zoontje van zijn angst kon worden ge nezen. Gisteren was het zover. Michel kwam met zijn vader naar het bu reau. Hij kreeg een uitge breide rondleiding en ont moette alleen maar vrien delijke agenten. Na afloop werd hij zonder vader thuisgebracht door een surveillancewagen. Toen hij uitstapte, liet hij weten: „Ik wil later politieagent worden Inbreker aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft een 17-jarige Leidenaar aangehouden wegens een in braak in de sociale werkplaats. De jongeman heeft hier in de nacht van 1 op 2 september voor 30.000 gulden aan video banden gestolen. Ook de Leidse studenten wereld gaat weer aan het werk. Gisteren werd vol gens de gebruikelijke offi ciële procedure het Aca demisch Jaar 1981/1982 In de Pieterskerk geopend. Prof. dr. C.M.J. Slcklng, lid van het college van be stuur van de universiteit, ging In zijn rede onder de titel „Wetenschapsbeleid: ollgocratle - democratie"1 In op de bezuinigingen bin nen de unversltelt. Mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van bestuur, toon de zich In zijn rede „De realiteit: een schel geluid" een tegenstander van de middenschool. Volgens Cath moet de scholier ook vla andere schoolvormen de kans krijgen zich te ontplooien. Collectanten mogen anoniem blijven LEIDEN Groeperingen, die in Leiden willen collec teren, hebben niet meer de plicht om aan de politie een lijst met namen van deelne mende collectanten te over handigen. Hoewel dat vroe ger wel het geval was, werd deze papieren regel bijna nooit werkelijk toegepast. Het raadslid R. Eikerbout (PvdA) had de politie ge vraagd wat de feitelijke bete kenis van de regel was. Offi cieel werd onderscheid ge maakt tussen straatcollectes en huis-aan-huis collectes. Drie dagen voor aanvang van een huis-aan-huiscollecte moest de lijst van deelnemende collec tanten bij de politie binnen zijn. Bij straatcollectes daaren tegen diende de lijst binnen drie dagen na de collecte inge leverd te worden (omdat de oragnisatoren van tevoren vaak niet weten hoeveel en welke personen precies zullen deelnemen). Volgens de politie zouden de namenlijsten van nut kunnen zijn, indien bij de collecte mal versaties aan het licht zouden komen. In de praktijk echter, blijkt de lijst bij een politioneel onderzoek nauwelijks van nut te kunnen zijn. Politiecommis saris H. van Voorden heeft er dan ook geen enkel bezwaar tegen, indien de papieren regel komt te vervallen. Overigens werden dergelijke lijsten in het verleden altijd binnjtn veertien dagen na de collecte vernietigd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3