Ceidóc ©omcMiti I Eis FNV: Beleid ombuigen of ruzie m De Ruiter zorgt voor vertraging bij formatie Ook Brezjnev dreigt met neutronenbom ,Iran meest stabiele land ter wereld Staat wint kort geding tegen Delft WAARSCHUWING VOOR NIEUW KABINET .YATOLLAH KHOMEINY: Kamerleden bezoeken Breguet op Valkenburg Meubelfabriek Oisterwijk Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ZO,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Dinsdag 8 september 19817 le jaargang no. 22060 Op Ned. I om 22.10 uur „Mu ziek voor slagwerk" met pau- kenspelers en xylofonisten. Om 22.55 uur zwemkampioen- schappen. Op Ned. I om 18.59 uur „Zo vader, zo dochter", om 20.27 uur film over kind in moeilijk heden en om 21.35 uur „Speel 's met licht klassiek". Veel bewolking en kans op een regen of onweersbui. Mid- dagtemperatuur rond 20 gra den. Weinig wind. Zon op 07.04 uur, onder 20.09 uur. Scheveningen hoogwater 12.08 en 00.33 uur, laagwater 07.02 en 19.43 uur. heque van Reagan 3W YORK President Reagan is New irk gisteren officieel een cheque voor ■rkgelegenheid van bijna 230 miljoen gul- n komen brengen. Hij lost daarmee een rkiezingsbelofte in, waarmee hij zei te be- jzen dat hij een vriend van de Amerikaan- arbeider is. Maandag vierde Amerika La- r day, de dag van de arbeid, maar in New irk werd voor het eerst in dertien jaar een oging gehouden, waaraan rond honderd- izend arbeiders deelnamen. Voorop liep de >sident van de grote vervoersbond, Lane •kland, die felle kritiek heeft geleverd op ontslag van 12.000 luchtverkeesleiders Dr Reagan vorige maand. België-Franhrijk direct op tv BRUSSEL Ondanks bezwaren van de KNVB zendt BRT-2 morgenavond de voetbalwedstrijd België-Frankrijk geheel uit. De KNVB had bezwaar aangetekend, omdat op dezelfde tijd In Rotterdam Nederland-Ierland wordt gespeeld. Na wedstrijd brengt de BRT op hetzelfde net een uitge breide samenvatting van Nederland- Ierland (22.20 tot 23.00 uur). In Stu dio Sport (Ned.-I van 22.10 tot 23.25 uur) naast andere reportages even eens een samenvatting. „Kamerleden welkom in Apeldoorn" DEN HAAG Oud-minister Beelaerst van Blokland, nu burgemeester van Apeldoorn, is zo enthousiast over zijn nieuwe gemeente dat hij er zelfs reclame voor maakt. Hij heeft zijn vroegere collega-kamerleden na melijk laten weten dat als zij, na gedane ar beid, weer op krachten willen komen in een natuurrijke omgeving, zij van harte welkom zijn in Apeldoorn. In verband met zijn be noeming tot burgemeester heeft de heer Beelaerts van Blokland, ingaande per 9 sep tember, bedankt als lid van de Tweede Ka- Dubbel op LONDEN In een Londens ziekenhuis is vorige week vrijdag een vrouw met twee baar moeders bevallen van twee gezonde jongens. Moeder en kinderen maken het goed. „Het is inderdaad erg zeldzaam dat een vrouw twee baarmoeders heeft en nog zeldzamer is het, dat zij in allebei tegelijk zwanger,aldus een woordvoerdster. KORTEN OP GEMEENTEUITKERINGEN MAG DEN HAAG Delft heeft het kort geding te gen de staat der Nederlanden voor de Haagse rechtbank vanochtend verloren. Dat betekent dat de bezuinigingsmaatregel van 133 miljoen gulden op uitkeringen aan alle gemeenten (nog over 1981) doorgevoerd mag worden. Voor Delft is de tussentijdse korting 880.000 gulden. De rechtbank vond de maatregel niet onrede lijk in verband met de slechte financieel-eco- nomische situatie van ons land. „Van gewekte verwachtingen mag in geval van andere zwaarwegende belangen worden afgeweken". Delft betoogde dat zo'n maatregel in de loop van het belastingjaar moet worden beschouwd als een onrechtmatige daad. Delft heeft te kampen met een begrotingstekort van 1,7 mil joen en vreest nu in nog grotere moeilijkheden te komen. DEN HAAG Het nieuwe kabi net kan op ruzie met de FNV re kenen als het niet overgaat tot het ombuigen van het beleid, dat het demissionaire kabinet blij kens uitgelekte berichten in de miljoenennota presenteert. „Er is weinig fantasie nodig om ons commentaar van volgende week op die miljoenennota te voorspel len; vernietigend", zei FNV-voor- zitter Wim Kok gisteren. Met name is voor de FNV een terug gang in koopkracht voor de mi nima in 1982 onaanvaardbaar. „Als ons niet op overtuigende manier wordt aangetoond, dat dit onvermijdelijk is, leggen wij er ons niet bij neer'. Zelfs een teruggang in koopkracht met een procent vindt de FNV vooralsnog on verteerbaar. Kok wees er in dit verband op, dat in de afgelopen jaren de verho ging van het minimumloon anderhalf procent is achtergebleven bij die van de overige lonen. Dat wil de FNV bij het ko mende loonoverleg inbrengen, zoals zij ook overigens de bestaande koppelingen gehandhaafd wil zien: uitkeringen aan lonen, overheidssalarissen aan de lonen in het bedrijfsleven. Kok hekelde plan nen om de sociale voorzieningen aan te tasten, om de inkomens te denivelleren, om eigen risico's in de verzekeringen in te voeren en om tegen alle verzoeken en adviezen in de aardgasprijs rigou reus te verhogen. Absolute voorrang zal moeten worden verleend aan het scheppen van werkgele genheid, want, aldus Kok, bij een progno se van 450 a 500.000 werklozen in het ko mende jaar mag men niet stil blijven zit ten. Maar hij was bezorgd over de komst van een wezenlijk werkgelegenheidsplan, gelet op wat er tijdens de formatie-onder handelingen is afgesproken. Terugdrin gen van het financieringstekort en stabi lisatie van de lastendruk stellen immers grenzen aan de mogelijkheden. „Het pro gramma is eerder werkgelegenheid-scha- delijk dan -vriendelijk", aldus Kok. fes Pagina 9: FNV staat dit jaar rood WÊÊÊÊ^mÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊ^^mam Driehonderd gezinnen geëvacueerd na brand Ongeveer driehonderd gezinnen zijn gisteren geëvacueerd na een enorme brand bij een chemisch bedrijf in het Britse Manchester. De brand ontstond als gevolg van een explosie, waarvan de oorzaak nog onbekend Is. De fabriek is volledig door het vuur verwoest. Bij de brand raakte een werknemer gewond, een ander wordt vermist. MOSKOU President Leonid Brezjnev van de Sovjet-Unie heeft gisteren nog eens beklemtoond, dat zijn land zich bij de produktie van nieuwe wapensystemen niet zal laten voorbijstreven door de Verenigde Staten. Als het Westen nieuwe wapens invoert, zullen we onze strijd krachten eveneens met „nieuwe verschrikkelijke wapens" uit rusten, zo zei Brezjnev tijdens een diner in het Kremlin ter ere van het bezoek van de Vietnamese partijleider Le Duan. In een duidelijke verwijzing naar het besluit van de Amerikanen de neutronenbom in produktie te nemen zei hij, dat de Sovjet-Unie niet streeft naar een militair overwicht, maar niet onverschillig kan blijven jegens het verschijnen van nieuwe wapens in de ar senalen van de VS en andere NAVO-landen. eCHERAN De geestelijk lei- ^jr van Iran, ayatollah Kho- "jeiny, heeft gisteren in een toe maak voor het nieuwe kabinet el^n premier Mohammed-Reza ni, Iran „het meest stabiele id ter wereld" genoemd. raar anders in de wereld kan vermoorde premier zo snel irden vervangen en waar an ders zou de machtsovername zo soepel verlopen?", zo zei hij. In zijn toespraak uitte hij kritiek op de „buitenlandse propaganda", waarin de moordaanslagen worden beschouwd als een teken, dat de islamitische revolutie haar langste tijd heeft gehad. „Vier Amerikaanse presidenten zijn ver moord en vier anderen zijn aan aansla gen ontsnapt, waarom zou dan een ver- meiny. In het weekeinde zijn vijftig leden van de verzetsbeweging Mujahedeen Khalq terechtgesteld, nadat zij schuldig waren bevonden aan „corruptie op aarde" en gewapende strijd tegen de islamitische republiek. In Londen heeft gisteren een groep van vijftig Iraanse studenten, tegenstanders van het regime van Kho- meiny, korte tijd het consulaat van Iran bezet gehouden. Vanuit zijn Parij- se ballingsoord heeft de afgezette presi dent Bani Sadr gisteren het volk van Iran opgeroepen in opstand te komen tegen de islamitische machthebbers. Hij deed dit bij gelegenheid van „zwarte vrijdag", 8 september 1978, toen troe pen van de Sjah het vuur openden op een menigte demonstranten die een uitgaansverbod negeerden. Honderden mensen vonden hierbij de dood. ciaal bezoek aan de vliegbasis kenburg om informatie te verzame len over de vliegveiligheid van de Breguet Atlantic. De Kamerleden maken zich zorgen over de grote onrust die op de basis is ontstaan door het plan van de Marine leiding om de Breguets op korte ter mijn weer de lucht in te sturen. Op deze Marine-patrouillevliegtuigen rust een vliegverbod sinds het ongeluk dat een Breguet Atlantic op 15 januari j.L overkwam en waarbij drie beman ningsleden het leven verloren. Veel marinemensen achten het vliegtuig nog steeds onveilig. De minister van defen sie beslist eind september dan wel be gin oktober of het vliegverbod zal wor den opgeheven. De twee vrouwen van Breguet-bemanningsleden die een on derhoud met de bewindsman hebben aangevraagd, wachten nog op ant woord. Pagina 9 „Wanneer we weer neer storten moeten de vrouwen ook hun eigen boontjes doppen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kandidaat-minister voor justitie in het beoogde tweede kabinet-Van Agt, de CDA'er De Rui ter, heeft gisteren voor enige vertra ging gezorgd in de formatiewerkzaam heden van kandidaat-premier van Agt. In een persoonlijk onderhoud met Van Agt vroeg De Ruiter enkele nadere verduidelijkingen ten aanzien van het regeerakkoord. De Ruiter, die er nu al bijna vier jaar als minister van justitie heeft opzitten, wilde van Van Agt onder meer de garantie heb ben dat er in de komende kabinetspe riode voldoende geld beschikbaar zal zijn voor de politie en het gevangenis wezen. Ondanks de onverwachte vertraging in de slot fase van de formatie kan het zogeheten „consti tuerend beraad" (de oprichtingsvergadering van het nieuwe kabinet, die voorafgaat aan de beëdiging) donderdag doorgaan, na de vergade ring van het PvdA-congres waarop Van Agt wil wachten. Van Agt zal vandaag nog een agenda voor de oprichtingsvergadering opstel len Aanvankelijk zou hij dat gisteren hebben willen doen, maar de problemen met De Ruiter verhinderden dat. Er wordt overigens nog steeds van uitgegaan, dat het nieuwe kabinet donderdag door de koningin kan worden beë digd. De PvdA-kandidaat voor het ministerschap van CRM, de Rotterdamse burgemeester André van der Louw, heeft gisteren in principe beslo ten, tot het tweede kabinet-Van Agt toe te tre den. Van der Louw liet gisteren weten, dat hij uiteraard pas defintief over zijn toetreding zal beslissen tijdens het constituerend beraad. Dat geldt immers ook voor alle andere kandidaat ministers. De Rotterdamse burgemeester voer de gisteren gesprekken met een aantal topamb tenaren van het ministerie van CRM over het te voeren beleid en de financiële mogelijkhe den die het departement daarvoor in de ko mende jaren heeft. Vrijwel zeker zal de directie coördinatie eman cipatiebeleid van het ministerie van crm ver huizen naar dat van sociale zaken. De beoogde staatssecretaris voor emancipatiezaken, Hedy d'Ancona (PvdA) heeft -het overhevelen van haar portefeuille naar het nieuwe ministerie van sociale zaken en Werkgelegenheid als voorwaarde gesteld voor het accepteren van dit staatssecretariaat. Er is een duidelijke relatie tussen arbeid en emancipatie, meent de toe komstige bewindsvrouw. Tachtauto ijdt zich klem p Noordeinde ■epELOF A RENDS VEEN Noordeinde in Roelofa- >veen was vanmorgen acht tot negen uur volle- geblokkeerd, doordat zware vrachtauto zich had gereden toen hij iteruit een inrit moest in- ien. Hij kwam daarbij te- de pui van het woonhuis nummer 35 terecht en De politie schakelde een takel wagen in, die de vrachtwagen uit zijn benarde positie haalde. De pui van het huis bleek niet te zijn beschadigd. De vrachtauto zat vanaf acht uur muurvast. De rijkspolitie in Alkemade was niet in staat het verkeer om te leiden. Dit kwam doordat er wegwerk zaamheden worden uitgevoerd op de Floraweg, de enige mo gelijkheid daartoe. Het ver keer in dit deel van Roelofa- rendsveen raakte volstrekt ge blokkeerd. !>en krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer '1-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe- irgd. Rijnsburgers opgelicht LEIDEN/RIJNSBURG Twee Rijnsburgers en een moeder van een van hen zijn voor ruim 50.000 gulden op gelicht door een Leidenaar. Het geld werd afgegeven om een bloemenwinkeltje in het centrum van Leiden te ope nen. De Rijnsburgers waren bena derd door de Leidenaar. Hij ontving van het drietal het geld om de winkel te beginnen en zijn nog bestaande schulden te betalen. Toen de Rijnsbur gers de Leidenaar niet meer zagen, ging men op onderzoek uit. Op het adres waar de Lei denaar zijn winkeltje wilde vestigen, bleek een pizzeria te zijn. Vervolgens heeft men aangifte gedaan van oplich ting. De politie heeft de Leide- na|r nog niet verhoord. ADVERTENTIE Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100, Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstr. 3-5. Hulst: Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstr. 24. Utrecht: Hollantlaan 28. Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oisterwijk: Heusdensebaan 65. tel. 04242-19012. A S v-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1