Interland tegen Ierland vuurproef Van Koot en Blanchard stoot door september Mid-Lotto PÉST De trekking van de valt op „IK SPEEL ALTIJD STERK TEGEN BRITSE PLOEGEN" Gerulaitis op de weg terug "■PfU .onder Uw Lotto-geld is altijd goed besteed. SPORT LEIDSECOURANT/ DINSDAG 8 SEPTEMBER 1981 PAGINA 13 DEVENTER Hoe het Nederlands elftal er morgen tegen Ierland ook uit mag zien, in Rotterdam zal in ieder geval geen debutant aantreden. Toch geldt dat min of meer voor Kees van Kooten. Natuurlijk is het nog niet zeker dat hij ook werkelijk in de spits zal staan, maar uitlatingen van bondscoach Kees Rijvers wijzen toch enigszins in de rich ting van een voorkeur voor de aanvoerder van Go Ahead Eagles. Zijn debuut maakte hij 29 maart op Cyprus met het maken van het enige doelpunt. Vorige week speelde hij een helft teg echte vuurdoop. „Het gekke is dat ik altijd sterk speel tegen Britse ploe gen. Voor het begin van de competitie maakte ik in het toernooi van NEC tegen Cel tic Glasgow drie doelpunten. Ook tegen Ipswich Town heb ik zowel met Go Ahead Ea gles als vroeger met Telstar gewonnen. Je hebt tegen dit soort ploegen altijd fysieke kracht nodig, want anders wordt je weggeschoffeld door de defensie van de tegenstan der". Die opmerking is overigens niet bedoeld als een sollicita tie. Rijvers zal voor de spit- spositie een keuze moeten maken tussen hem en de PSV'er Ruud Geels. Voelt Van Kooten die concurren tie? „Ik zie dat niet zo. Ik heb het trouwens ook niet nodig om gemotiveerd te zijn. Ik ben prof, dus is het mijn vak om dat te doen wat er van mij gevraagd wordt. Niet dat die 2000 gulden overwin ningspremie zo belangrijk voor mij is. Als ik nu zeker zou weten dat ik in de opstel ling stond, mochten ze het geld houden. Maar het is meer een probleem voor Rij vers. Die heeft Geels en mij geselecteerd. Hij staat voor de keus. Welke hij ook maakt, je zult mij niet horen zeuren". Toch gelooft ook Van Kooten diep in zijn hart dat hij er straks bij zal zijn. En dan zul len de mouwen omhoog ge stroopt worden. „Tegen Ier land gaat het er op of er on der. Ook voor mij, want op het moment dat Oranje wordt uitgeschakeld, ben ik international af. Dan gaat Rijvers met de jeugd door. Met mijn 33 jaar hoor ik daar niet meer bij. En ik wil graag de wereldkampioenschappen in Spanje nog meemaken". Lekker rommelen De Deventer benzinepomp houder verheugt zich er ook op om deze gehele wedstrijd alleen in de spits te hoeven staan. Bij zijn club moet hij af en toe ook mee verdedigen, Kees van Kooten hoopt morgenavond tijdens Nederland-lerland van de partij te zijn. Gerets niet tegen Frankrijk BRUSSEL Eric Gerets zal morgenavond niet meespelen in het Belgisch elftal, dat in het Heizel-sta- dion in Brussel aantreedt tegen Frankrijk in de kwa lificatiewedstrijd (groep 2) voor de WK-eindronde. De verdediger van Standard Luik verliet gistermiddag tien minuten na het begin van de oefenwedstrijd te gen de Belgische militaire ploeg het veld. Een hard nekkige beenblessure ver hinderde Gerets verder te spelen. Door het vertrek van Gerets wijzigde bonds coach Guy Thijs de achter hoede op twee plaatsen. Mi chel Renquin verhuisde van de linker- naar de rech tervleugel en Baecke com pleteerde de &loe£-Het tweede vraagteken "voor Thijs, de blessure van René Vandereycken, bleef over eind. De speler van Genua kwam gisteren niet in actie en zal eerst een definitieve test ondergaan. België speelde in de volgende op stelling: Pfaff (Preud'hom- me); Gerets (Baecke), Luc Millecamps, Meeuws, Ren quin (Devriese); Van Moer (Mare Millecamps), Czer- niatynski, Coeck, Vercaute- ren, Vandenbergh (Cluy- tens), Ceulemans (Verhey- en). bij Oranje mag hij het waar schijnlijk niet eens van Rij vers. „Daar kijk ik echt naar uit. Want het wordt druk in het Ierse strafschopgebied: lekker rommelen. Ling op rechts. Dat is trouwens even wennen. Hij kapt vaak nog een keer voordat zijn voorzet komt. Ik denk dat Johnny Rep op links staat. Die trekt veel naar binnen en maakt zo ruimte voor Arnold Miih- ren. Samen met Frans Thijs- sen is hij degene die de bal len pasklaar voor ie neer kan leggen in de lucht en daar voel ik me sterk. Of de te genstander nu Lawrenson of O'Leary heet, dat maakt me niets uit. Het gaat hard wor den, maar ja, dat weet je, daar moet je je op instellen". De interland betekent niet alleen een echte vuurproef op een internationaal podi um, het gaat tevens om een definitieve erkenning als voetballer. „Ik heb er altijd net naast gegrepen. Toen Wiel Coerver trainer bij Fey- enoord was, wilde hij mij al van Telstar halen, maar Nico Jansen kreeg de voorkeur omdat hij jonger was. Ivic wilde me bij Ajax hebben om samen met Ruud Geels in de spits te spelen, maar het be stuur wilde hier niet aan. Een transfer met NEC in zijn goede tijd is om financiële re denen afgeketst. En vorige week vertelde Rijvers dat hij me graag naar FC Twente had wiflen halen, maar hij vond het ten opzichte van Jan Jeuring onhaalbaar. Ook toen Rijvers naar PSV ging, bleef zijn interesse. Maar hij dacht dat ik niet serieus ge noeg was. Ik zat toen net in militaire dienst en dat was gevulde koeken eten en af en toe een biertje pakken. Toen heb ik erg veel aan gewicht gewonnen. Dat is er later nooit meer afgegaan". Zelf sloeg hij aan het begin van dit seizoen een aanbod van PSV af. „Ik heb het hier in Deventer prima naar mijn zin. Waarom zou ik hier dan weggaan". Van Kooten hoeft niet meer zo nodig voor het grote geld op stap. Maar de eer van Oranje is een zaak waarvoor hij zich volledig wil waarmaken. Het liefst tot in Spanje toe. HENK WAGEMAN Wolsink onderuit De Amerikaan Mike Bell heeft gisteravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam een motorcross gewonnen. Als tweede eindigde de Zweed Haakan Carlqvist en de Nederlander Ge rard Rond was goed voor de derde plaats. Deze eerste Sta dioncross werd bijgewoond door circa 20.000 toeschouwers. Op de foto gaat Gerrit Wolsink in een bocht onderuit, op de achtergrond de Belg Geboers. NEW YORK Vitas Geru laitis lijkt de weg terug te pakken te hebben. De Ame rikaan, die twee jaar gele den met John McEnroe in de finale van het toernooi om de open Amerikaanse ten niskampioenschappen stond, heeft sindsdien, al thans waar het zijn verrich tingen op de baan betreft, weinig van zich doen spre ken. Onder het goedkeurend oog van zijn luidruchtige fans boekte de New Yorker gisteren echter een verras sende overwinning op de als derde geplaatste Tsjech Ivan Lendl. ujAlex Blanchard (rechts) in de aanval tegen Doug Demmings. ROTTERDAM Onder het toeziend oog van Rudi Koopmans heeft Alex Blanchard gisteravond een stap gezet naar wat een puur Nederlands titelge vecht om de Europese halfzwaarge- wichtkroon zou moeten worden. De 23- jarige Amsterdammer rekende voor een met duizend toeschouwers zeer ma tig bezet sportpaleis Ahoy' niet alleen af met de Amerikaan Doug Demmings, maar tevens met diens reputatie. Dem mings heeft drie jaar geleden om de Amerikaanse titel in het middenge wicht gebokst én verloren van Marvin Hagler en is daarna nog tegen de be kende Alan Minter uitgekomen en ver loor dat duel eveneens. Alex Blanchard bleek in zijn zeventiende profgevecht niet geïmponeerd door de staat van dienst van de aanzienlijk gerou- tineerder Amerikaan, gaf in de tweede van het op acht ronden afgesloten gevecht en dermate overtuigend visitekaartje af dat Demmings vanaf dat moment nauwe lijks meer tegenstand van enige allure le verde. De donkere Amerikaan trachtte het gevaar van de rechtse directe van Blanchard, die hem in die tweede ronde voor acht tellen rust had laten nemen, te neutraliseren door veel incorrect te wer ken: afklemmen en laag wegduiken. Voor die 'taktiek' kreeg Demmings in de derde en vierde ronde een openbare waarschu wing. Maar op dat moment had Blanchard, die in zijn zestien voorgaande partijen als prof tien knock outs had behaald, geen enkel probleem meer met zijn opponent, die na dien nog slechts eenmaal een serie produ ceerde, maar in de zesde ronde de vlag moest strijken. Blanchard haalde na een korte serie op het hoofd de wegslippende Amerikaan opnieuw met een rechtse di recte neer en vervolgens telde scheids rechter Schulein hem 'uit'. Daarmee was de ongeslagen staat van Blanchard opgelo pen tot zeventien partijen en de Amster dammer moet in staat worden geacht die reeks nog verder uit te bouwen. Zijn tech niek en zelfbeheersing, zoals hij die de monstreerde door ook tegen Demmings niet zonder overleg uit te zijn op snel suc ces, gevoegd bij zijn lange reikwijdte en beweeglijkheid moeten Blanchard nog ver kunnen brengen. De Amsterdammer weet bijzonder doeltreffend met zijn voor een bokser toch bepaald niet ideale lichaams bouw, die hem desalniettemin in staat stelt om bijzonder hard en snel te stoten, te werk te gaan. En daarom moet het tot de zeer serieuze mogelijhkheden worden gerekend dat hij nog eens tegenover Rudi Koopmans komt te staan. Wellicht dat een hal als Ahoy voor zo'n gevecht wel vol loopt. Geen ongelijk De wegblijvers hadden overigens geen on gelijk. Want voor én na de hoofdpartij van Blanchard was er weinig opwindends te zien. Het dieptepunt van de avond was wel het optreden van de Duitser Oerter, die er na twee minuten tegen debutant André van de Oetelaar al de brui aan gaf. De jonge zwaargewicht uit Schijndel had aan slechts één, zeer stevig offensief vol doende om de te vette Oerter naar de kleedkamer terug te sturen. Utrechter Antoon Verrips had daarvoor de volle partijlengte van zes ronden nodig tegen de Afrikaan David Oleme, die wel de door Mohammed Ali ooit geïntrodu ceerde showelementen trachtte te imite ren, veel nam, maar tussen de bedrijven door ook nog aardig uithaalde. Te weinig om Verrips echter de puntenzege te ont nemen. Henk van der Tak, die zijn tweede ge vecht als prof bokste, trof het dat Eloy Conquet een openbare waarschuwing op liep wegens duwen. Daardoor slaagde de Hagenaar er nog in een onbeslist af te dwingen, waartoe hij langs 'normale we gen' niet in staat zou zijn geweest. In de slotpartij zegevierde Hubert Zimmerman over de Welshman Patrick Mackenzie. FRANK WERKMAN Eén van de andere kwartfina listen is titelhouder John McEnroe. De Amerikaanse Wimbledon-winnaar speelt nog steeds niet als hij wel zou willen, maar zijn tegenstan ders zijn niet van die kwaliteit dat zij in staat zijn hem echt te bedreigen. In de vierde ronde was Kevin Curren uit Zuid-A- frika het slachtoffer. In drie sets was het karwei geklaard. Gene Mayer werd vroegtijdig uitgeschakeld. Tegen de Indiër Ramesh Krishnan gaf hij op wegens een spierblessure. De stand op dat moment was 6-4, 6-1, 6-7, 5-7. Krishnan, die dus de laatste twee sets won, ont moet in de kwartfinales McEnroe. Het damestoernooi zal het ver der zonder Pam Shrivef moe ten stellen. Shriver, drie jaar geleden tegenstandster van Chris Evert in de eindstrijd, werd verrast door haar land genote Anne Smith. Deze speelster uit Texas komt niet op de plaatsingslijst voor. Uitslagen: Dames enkelspel, vierde ronde: Anne Smith (Vst)-Pam Shriver (Vst) 6-4 1-6 7-5; Sylvia Hanika (Wdl)-Sha- ron Walsh (Vst) 6-2 7-5; Chris Evert Lloyd (Vst)-Bettina Bunge (Wdl) 6-2 6-0; Hana Mandlikova (Tsj)-D\ik Hee Lee (Zko) 6-1 6-0; Martina Navratilo- va (Vst)-Kathy Jordan (Vst) 6-0 6-1; Sylvia Hanika (Wdl)-Sharon Walsh (Vst) 6-2, 7-5; Barbara Potter (Vst)- Andrea Leand (Vst) 6-7, 7-6, 6-3; Tracy Austin (Vst)- Rosie Casals (Vst) 6-1, 6-3. Herenenkelspel, vierde ronde: Vi tas Gerulaitis (Vst)-Ivan Lendl (Tsj) 6-3 6-4 3-6 3-6; John McEnroe (Vst)- Kevin Curren (Zal) 7-5 6-0 6-1; Bruce Manson (Vst)-José Luis Clerc (Arg) 6-3 7-6 6-3; Ramesh Krishnan (Ind)- Gene Mayer (Vst) 4-6. 1-6, 7-6, 7-5 Mayer geeft op wegens blessure. UTRECHT Cor Vriend (PSV), Rudi Verriet (AV Nij megen), Jacques Valentin (Olympus '70), Bram Wasse naar (De Bataven), Kees van der Heuvel (Avanti) en Rob Strik (BAV) zullen Nederland vertegenwoordigen bij de Eu ropa Cup marathon op zondag 13 september in het Franse Agen. „Rancune en jaloezie zijn mijn inspiratie (voor boven staand betoog), want de ama teur hoeft zich niet te be kommeren om elopunten èn brood op de plank en kan in fris vrolijke stijl het schaken nog spelen om het avontuur." (Schaker en columnist Hans Ree in de Haagse Post) „Wat me nu wel van het hart moet, is de arbitrage van scheidsrechter Jan Keizer. Hij doet altijd zo irritant. La chend loopt hij weg, maar als hij zo doorgaat vergaat het lachen hem nog wel. Want dan voorspel ik, dat hij niet lang meer fluit. Zijn gedrag als scheidsrechter wekt na melijk ook irritatie op en daar koop je niets voor". (Voetballer Tscheu La Ling van Ajax in de Tele graaf) „Ik heb niks tegen ze (de of ficials), maar ze lopen hier rond terwijl ze niets te zoe ken hebben. We hebben twee chefs d équipe: Roozenburg en Goud. Waarom dat? De coach kan toch ook best chef d équipe zijn? En dan heb je nog iemand nodig om de re cepties af te lopen. Nee, wij moeten weer zo nodig twee Hans Ree ...rancune en jaloezie... chefs hebben". En: „Na twee dagen kon al een hele groep renners naar huis. Waarom zijn die niet in het vliegtuig gezet samen met één chef d équipe? Nu lopen ze ons al leen maar in de weg en han gen ze de toerist uit. Over weggegooid geld gesproken". (Profstayer Martin Venix over WK wielrennen in de Volkskrant) „Ik heb mezelf gemeld bij de KNVB. Ze hadden daar het idee, dat ik niet meer wilde. Er is een tijd geweest, dat ik graag wilde - dat was in 1968 - maar dat is lang geleden. Daarna wilde ik inderdaad niet meer, ik maakte liever mijn coachschap af bij PSV. Vervolgens werd toch alles weer anders en wilde ik tóch weer. Ik had het in mijn hoofd om het bij PSV af te maken in de Engelse sfeer; ik als een soort manager; met een trainer. Ik kon in die tijd naar Frankrijk, maar ik heb het te netjes gespeeld. Daarna liep het mis en kwam het neer op België. Mijn schoon zoons zeiden op een gegeven moment: waarom zeg je niets tegen de KNVB, waarom doe je niets! Ik dacht: ja waarom eigenlijk niet! Ik heb het zelf moeten aanzwengelen, hulp moeten krijgen vóór het was aangezwengeld". (Voetbalbondscoach Kees Rijvers in de Haagsche Courant) „Ik zal jullie nou eens uitleg gen warom ik Knetemann niet vertrouw. Moser heeft mij verteld dat ze in de finale een afspraak hadden ge maakt. Hoe dat precies zat weet ik niet meer, maar het kwam erop neer dat Moser mocht winnen. Moser heeft mij letterlijk gezegd, dat Knetemann hem heeft ge naaid; dat is geloof ik het goede Nederlandse woord voor 'chiavato'. Knetemann komt beter over bij het pu bliek, Raas is een beter mens. (Belgische wielrenner Ro ger de Vlaeminck in Vrij Nederland) „Van mij mogen de spelers tien kettingen om hun hals hebben en zonder stropdas sen lopen, wanneer ze maar presteren. Ik ben voetbaltrai ner. Van bovenaf hoor ik steeds dat ik de discipline moet handhaven. Ik moet die boetes geven, omdat ik ver antwoordelijk ben voor de groep. Nu heb ik al weer ge hoord, dat de haren van Ri chard Budding te lang zijn. Tijdens de wedstrijd wappe ren die haren in de wind. Nu zal ik hem straks wel naar de kapper moeten sturen. Van wie ik dergelijke opdrachten krijg? Van boven af. Inder daad. van Peter Stephan". (Trainer Vaclav Jêzek van Feyenoord in Voetbal In ternational) het slechts een hobby, veel begrip van zaken hebben ze niet". En: „Basketbal in Ne derland is niet echt gegroeid. Het zijn dezelfde fanatieke mensen, die je steeds weer te rugziet. Echte groei zit er niet in, dat is jammer". (Amerikaans' basketballer Hank Smith in Play Off) „Wie een laag-bij-de-gronds fenomeen als de sport wil verklaren in termen van het hogere, doet moeilijk om niets, om een handvol zand of een puntzak gevuld met lucht. Sportiviteit behoeft net zo min diepzinnige uitleg als het gat in de korfbalmand". (Columnist 'Otto' in het Nederlands korfbalblad) „Basketbal in Nederland heeft behoefte aan mensen die er iets van weten. Voor veel mensen die bestuurlijk „Geinig hoor, al dat gespecu leer. Het zal er zeker toe bij dragen dat binnen de ploeg de juiste sfeer ontstaat om van de Ieren te kunnen win nen. Het is mij om het even op welke positie ik speel. Bij Saint Etienne speel ik tegen woordig afwisselend op links of rechts, maar als Rijvers mij in het centrum van de aanval wil hebben, heb ik daar absoluut geen moeite mee". (Johnny Rep in het Alge meen Dagblad) „Het is een harde wereld, waar bovendien een vreselijk grote smet omheen hangt. Het is een kwestie van jij of ik. Daar moet je aan wennen. In een zesdaagse is er hooguit plaats voor vijftien koppels. Tel uit je winst. Vorig jaar heb ik mede door mijn ge zondheid maar zeven zes daagsen kunnen rijden, waaronder merkwaardig ge noeg geen enkele in Neder land. Ik weet niet in hoever re Peter Post daar als organi sator de hand in had, maar ik vind het een vreemde zaak". (Wereldkampioen prof- stayers Rene Kos vóór het behalen van zijn titel in Trouw) De "gewone" Lotto cp zondag blijft bij de NOS. Maar de Mid-Lotto verhuist naar de VARA. Voor 't eerst op donderdag 17 september, 's avonds om 20.27 uur (na het journaal) maakt u daar kans op de vele duizenden extra prijzen. Ze vallen op het nummer van het speciale Mid-Lottoformulieren de maandformulieren. Net als de extra hoofdprijs van f 25.000,- netto. Tip voor weekspelers: Vul méér september Mid-Lotto- formulieren in. Dat is een slim idee. Want hoe meer formulieren, hoe meer formuliernummers. hoe meer kansen. Ja toch? Dit zijn de extra prijzen. Laatste 6 cijfers goed - f 25.000,- netto. Laatste 5 cijfers goed - f 1.000,- netto. Laatste 4 cijfers goed f 250,- netto. Laatste 3 cijfers goed - f 25,- netto. Laatste 2 cijfers goed f 10,- netto. 't Is voor een goed doel. Uw Lotto-geld gaat naar vele goede doelen, zoals jeugdkampioenschappen, schaak toernooien, aanschaf tijdwaarnemings- apparatuur en allerlei bijdragen aan de amateursport (o.a. kleedlokalen). Maar 't wordt ook gebruikt voor de aankoop van historische monumenten, folklore, natuurbescherming, revalidatie, bejaarden hulp en nog tientallen andere voortreffelijke doelen, te veel om op te noemen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13