UIT Solidariteit wil referendum over arbeiderszelfbestuur stroomverbruikers moet tekorten Kalkar dekken Hongeracties duren „nog twee maanden" Neo-nazi Hoffmann pleegde dubbele moord POOLSE GEVANGENENOPROER VOORBIJ Egyptische regering neemt moskeeën over Een week solidair met Kaapverdische Eilanden Zuid-Afrika ontkent „doorbraak^ inzake Zuidwest-Afrika Meer discussie nodig over wetsontwerp omgangsrecht ouders Sovjet-Unie gebruikt chemisch gif Deze week bij de melkman: JITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 8 SEPTEMBER 1981 PAGINA 11 Van onze correspondent Ami 'an Vree) NN De ministers van Economische Za- van de Westduitsc deelstaten hebben ïeren in principe goedkeuring verleend tt een verhoging van de stroomprijzen neer de electriciteitsondememingen bereid zouden verklaren om het acute ïtekort voor de bouw van de zogenaamde elle kweekreactor" in Kalkar bij de Ne- landse grens aan te vullen. Hiermee ijnt de vrees van alle consumentenorga- aties in de Bondsrepubliek bewaarheid dat uiteindelijk toch de verbruiker zal moe ten opdraaien voor de miljarden tekorten van dit ambitieuze atoomproject Zoals bekend dreigt de bouw aan de omstreden reactor waaraan ook Nederland voor 15 procent deelneemt in de herfst te moeten worden stil gelegd aangezien Bonn de financiële middelen ontbreken en de stroombedrijven tot nu toe hebben geweigerd om hun aandeel in het project drastisch te verhogen vanwege het in nun ogen te grote risico van deze investering. Op dit moment is in Kalkar al drie miljard D-mark geïnvesteerd terwijl de ramingen van de totale kosten al meer dan 5 miljard bedra gen. Op korte termijn ontbreken dit jaar nog circa 180 miljoen mark om met de bouw te kunnen doorgaan. (Aanvankelijk was Kalkar begroot op een bedrag van 1,7 miljard mark, terwijl men tevens had gedacht het project al afgelopen jaar in bedrijf te kunnen nemen). De minister van Economische Zaken van de deelstaat Noordrijn-Westfalen Jochimsen heeft in een interview in het weekblad Der Spiegel van gisteren verklaard dat het project in Kal kar typisch ontsproten is aan het electriciteits- denken anno 1970 waarvan de prognoses en de kostenramingen inmiddels allang zijn achter haald. Een directe economische noodzaak voor de bouw van de snelle kweekreactor ziet Jo chimsen op dit moment niet meer. Volgens de minister is de prijs van door kernenergie opge wekte stroom aanzienlijk hoger dan men lange tijd heeft aangenomen. Desondanks wil hij Kal kar voltooien, al was het maar om de technolo gische ervaring die men bij de bouw ervan op doet. Louise Smits" adt kernafval Zeebrugge EBRUGGE In de Bel- cbe kustplaats Zeebrugge gisteren een begin ge kt met de bevrachting het Nederlandse schip Smits" met kernaf- Het laden zal tot vrij- duren. schip „Sirius" van de mi- jroep Greenpeace, is uitge- ken naar Oostende. Het it geen toestemming gekre- de haven van Zeebrugge te doen. De haven wordt raakt door een schip van de gische marine. Een peloton i dertig Rijkswachters ziet op het laden van het afval, na zaterdag zal worden ge- ipt in de Golf van Biskaye. issen is het gisteravond wel een café in Zeebrugge tot handgemeen gekomen tus- betogers en politie en kswacht Er werden veel nielingen aangericht. Een rtigtal betogers werd opge- lL fghaanse ïval Pakistan LAMABAD Afghaanse pringssoldaten die uitge- it waren met pantservoer- Igen, zijn gisteren op kistaans grondgebied torgedrongen om daar een »rp te doorzoeken van urolt eerder aanvallen iren gedaan op Afghani- a. is de eerste keer dat ge elde Afghaanse troepen pens zijn overgetrokken b de marxistische staats- ip van eind 1979. issen heeft radio Kaboel end gemaakt dat alle reser- en onder de 35 jaar zullen den opgeroepen. WARSCHAU De opstand van ongeveer ten, op vrije voeten. 150 gevangenen in Bydgoszcz in het noorden van Polen is gisteren op vreedzame wijze geëindigd. De gevangenen zijn van de zwaar beschadigde gevangenis overgebracht naar andere strafinrichtingen in Polen, aldus het Poolse persbureau PAP. Volgens het persbu reau zijn nog negentig van de 150 gevange nen die in het afgelopen weekeinde ontsnap- Bestuurders van de onafhankelijke vakcen-, trale Solidariteit hadden deelgenomen aan onderhandelingen ter beëindiging van de muiterij, maar PAP liet in het midden hoe de onderhandelingen waren gevoerd. De ge vangenen hadden verbetering van hun leef omstandigheden gevraagd. GDANK De Poolse vrije vakbond Solidariteit heeft gisteren op haar congres een referendum voorgesteld over de door de bond gewen ste hervormingen. Als de re gering de voorstellen niet steunt, wil Solidariteit aan dringen op een boycot van het Poolse parlement en nieuwe verkiezingen voor het parlement. De hervormingsvoorstellen hebb.en in de eerste plaats betrekking op het arbeiders- zelfbestuur in ondernemin gen. De regering heeft ook voorstellen in die richting gedaan en wil deze laten goedkeuren door het parle ment, maar die gaan lang zover niet als die van Solida riteit. Zo vindt de commu nistische partij in tegenstel ling tot Solidariteit dat geen volledige vrijheid aan de ar beiders gegeven moet wor den bij het benoemen en ont slaan van directeuren. De 890 congresleden hebben verder gedebatteerd over de opbouw van de bond. Lech Walesa pleitte opnieuw voor een sterke leiding die nodig is om Solidariteit te loodsen door de „zware strijd" die de bond nog te wachten staat. Hij kant te zich tegen een gedecentrali seerd bestuur, dat plaatselijke afdelingen meer macht zou ge ven. Terwijl in Gdansk de vak bondsleden discussieerden over het beleid van de bond, werd in de zuidelijke Poolse stad Katowice al vast een voorproefje genomen op het arbeiderszelfbestuur. Onder de twintigduizend arbeiders van de staalfabriek in Katowice, waar al enige tijd onrust heerst, werd door plaatselijke functionarissen van Solidari teit een stemming gehouden over een voorstel de directeur te ontslaan. Resultaten van de stemming zijn nog niet be kend. De Poolse premier Jaruzelski heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de Russische mili tairen die grote oefeningen houden langs de Pools-Russi- sche grens. De landen van de NAVO hebben zich op een bij zondere bijeenkomst van de NAVO-raad bezorgd getoond over de aanwezigheid van honderdduizend militairen. Ondertussen hebben de minis ters van buitenlandse zaken van de Europese Gemeen schap in Brussel overeenstem ming bereikt over nieuwe voedselhulp aan Polen. In Rot terdam is een werkgroep die gelden voor Polen bijeen wil brengen. Gratis vanaf 23 september a.s. elke woensdag de bijlage bij uw krant met informatie over: Films 1 Muziek 1 Theater Recreatie Exposities en een complete agenda LONDEN Dennis Fanl, een katholiek priester die als fer vent pleitbezorger is opgetreden van de republikeinse ge vangenen in Noord-Ierland, heeft gisteren voorspeld dat de hongerstakingen zich nog „twee maanden zullen voortsle pen voordat ze tot een ellendig einde komen". De hongerstaker in de gevangenis van Long Kesh die nu het eerst in levensgevaar kan komen te verkeren is Liam McClos- key, een lid van het Ierse Nationale Bevrijdingsleger, die 36 da gen heeft gevast. Familieleden van vier hongerstakers hebben inmiddels toestem ming gegeven aan de autoriteiten om medisch in te grijpen wan neer de gevangenen als gevolg van hun actie het bewustzijn ver liezen. Begin vorig maand spraken de familieleden tijdens een massale bijeenkomst nog hun steun aan de hongerstaking uit, maar de weigering van de Britse regering m hervormingen in de gevangenis door te voeren zolang er een hongerstaking aan de gang is, schijnt deze solidariteit aan het wankelen te hebben gebracht. De IRA kondigde gisteren aan dat de „Britse regering in natura betaald zal worden" voor de dood van tien honger stakers en meer dan tien aanhangers tijdens straatrellen die een gevolg waren van de actie. Vrijwel onmiddellijk daarna ontplofte een landmijn van de IRA bij Pomeroy in het Noordierse graafschap Tyrone. Twee politiemannen kwamen daarbij om het leven. CAIRO De Egyptische regering heeft gisteren bekend ge maakt dat zij in het kader van de zuiveringen het beheer over 40.000 particuliere moskeeën overneemt en het toezicht op mohammedaanse leraren verscherpt. Het ministerie van godsdienstzaken heeft om te beginnen 65 moskeeën overge nomen die zijn bestuurd door verenigingen van Islamiti sche fundamentalisten. Het doel van de actie is te waarbor gen dat moskeeën alleen voor religieuze doeleinden worden gebruikt. Al eerder had een woordvoerder van het ministerie bekend ge maakt dat alleen nog op vrijdagen predikers mogen optreden die daartoe door de overheid gemachtigd zijn. Om echter te voorko men dat er een tekort aan gemachtigde predikers ontstaat, zul len leraren aan Islamitische instellingen opdracht krijgen het woord te bedienen in particuliere moskeeën. De Koptische patriarch Shenouda is gisteren verïïannen naar het woestijnklooster van Wadi Natroem, halverwege Cairo en Alexandrië. Hem werden zaterdag door president Sadat alle be voegdheden en waardigheden ontnomen. Enkele Koptische bis schoppen hebben verklaard dat men de pope zal blijven be schouwen als geestelijk hoofd van de kerk van Egypte. In totaal zijn acht Koptische bisschoppen en zestien priesters zaterdag aangehouden. De meeste van de ruim 1500 arrestanten van het afgelopen weekeinde in Egypte zijn echter leden van de Mohammedaanse Broederschap en van verenigingen van Islamitische fundamen talisten die gekant zijn tegen de pro-Westerse politiek van de president. Tien verenigingen zijn verboden, van andere vereni gingen zijn de financiële tegoeden bevroren. Een woordvoerder van het Moslim-Broederschap in Jordanië zei dat het optreden van Sadat verband hield met zijn recente reis naar de Verenigde Staten. Hij sprak van een internationale samenzwering en zei dat men zich moest voorbereiden „op het ergste". (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In Nederland wordt deze week een solidariteitsweek met de Kaapverdi sche Eilanden georganiseerd. Het initiatief daarvoor is genomen door het Institute Cabo- verdeano de Solidariedade (ICS), een ontwik kelingsorganisatie van de Kaapverdische Ei landen die fungeert als kanaal voor ontwikke lingsgelden van particuliere organisaties uit Europa en Noord-Amerika. De week werd gis teren in het Koninklijk Instituut voor de Tro pen in Amsterdam geopend met een tentoon stelling van kunstnijverheidsproducten en fo to's uit de Kaapverdische Eilanden Het is niet toevallig dat deze Solidariteitsweek wordt ge houden op een moment dat in Parijs de conferentie plaats vindt voor de Minst Ontwikkelde Landen (van 1 tot 14 september). De Kaapverdische Eilanden behoren namelijk tot deze groep van 31 landen. De Solidariteitsweek is be doeld om informatie te geven over de huidige ontwikkelin gen en bestaande plannen op de Kaapverdische Eilanden. Met dat doel is deze week een delegatie uit dit land op be zoek in Nederland. Het land (tien eilanden met 275.000 inwoners, 500 kilome ter voor de kust van het Westafrikaanse Senegal) is repre sentatief voor de 31 armste landen. Het nationaal inkomen per hoofd van de bevolking is 140 dollar, het analfabetisme ligt boven de zeventig procent en de industrie vormt slechts vier procent van de gehele economie. Tot 1975 was de archipel een Portugese kolonie. De Portugezen hebben zich echter niet of nauwelijks bekommerd om het eiland. Het milieu werd verwaarloosd, de bomen werden gekapt zonder dat er van nieuwe aanplant sprake was. Het gevolg was erosie, uitdroging van de grond en een natuurlijke verwoesting van de eilanden. Daarnaast kon ook de visin- dustrie zich niet ontwikkelen, omdat dit concurrentie zou betekenen voor de visbelangen van Portugal zelf. Voor de conferentie in Parijs is door de Kaapverdische Overheid een ontwikkelingsplan opgesteld, dat door een of meer ontwikkelde landen kan worden gesteund. In de plannen van de Kaapverdische regering wordt er naar gestreefd de essentiële behoeften van de bevolking, zoals voedsel, kleding en wonen, voor 1985 te dekken. Ver der streeft men naar vermindering van de afhankelijkheid van het buitenland, naar het scheppen van 12.000 arbeids plaatsen en het verzorgen van technische opleidingen. Ook de vele Kaapverdianen in het buitenland (340.000, dus ruim 70.000 meer dan het huidige aantal inwoners op de eilanden zelf) dragen bij aan de ontwikkeling van hun land door per jaar ongeveer 4 miljoen gulden over te ma ken. De overheid heeft haar hoop gevestigd op de voorde len van de gunstige geografische ligging. Men wil de vis vangst, de transitohandel, de koopvaardij en het toerisme op een hoger plan brengen. Verder is men ervan overtuigd dat door uitbreiding van de irrigatie de voedselsituatie aan zienlijk kan worden verbeterd. Buitenlandse hulp blijft voor de verwezenlijking van veel projekten een bittere noodzaak. Bitter omdat daardoor de afhankelijkheid van - het buitenland eerder groter dari kleiner wordt. FONS VAN RIJN JOHANNESBURG/SALISBURY Zuid- Afrika heeft berichten tegengesproken als zou er in de onderhandelingen over een rege ling van de kwestie Zuidwest-Afrika/Nami- bië tussen de Verenigde Staten en Zuid-Afri ka een doorbraak zijn bereikt De geruchten over een akkoord tussen Was hington en Pretoria kwamen op gang nadat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig in een interview met de New York Times had gezegd dat er aanzienlijke vooruitgang is geboekt bij de besprekingen over de onafhan kelijkheid van Namibië met de Zuidafrikaanse leiders. Maar volgens Zuid-Afrika is het pro bleem na recente ontwikkelingen zoals de af wijzing van Zuid-Afrika bij de Verenigde Na ties, waar geen Zuidafrikaanse vertegenwoor diger aanwezig mocht zijn bij de speciale zitting over Namibië, alleen maar groter geworden. DEN HAAG Bij de be handeling van het wetsont werp dat het omgangsrecht van ouders met hun kind te ren) na een scheiding regelt, zijn instanties, organisaties en rechtstreeks belangheb benden onvoldoende geraad pleegd. Het opnemen van de informatie- en hoorplicht in het wetsontwerp is boven dien zeer snel in zijn werk gegaan, waardoor geen we zenlijke discussie over dit onderwerp kon worden ge voerd. Dit stelt de Emanci- patieraad in een rapport over de totstandkoming van het betreffende wetsont werp. Begin vorige week adviseerde de Raad de ministers van justi tie, algemene zaken en CRM het wetsontwerp in te trekken. EMANCIPATIERAAD: Volgens de raad geeft het geen pas het contact tussen ouders en kind na een echtscheiding wettelijk te regelen. Voorts, zo tekent de Raad nu aan, gaat het wetsontwerp te veel uit van de belangen van de ouder niet-voogd. De overheid zou er beter aan doen zich af te vragen wat ou derschap nu eigenlijk inhoudt. zo stelt de Emancipatieraad. De gezinssituatie zoals die in het wetsontwerp wordt ge schetst, met volstrekt gelijke rechten en plichten van vader en moeder, is niet reëel. In de praktijk zijn de machtsverhou dingen tussen mannen en vrouwen namelijk ongelijk, meent de Raad. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De officier van justitie in Neuren berg heeft gisteren verklaard er nu van overtuigd te zijn dat de neo-nazi Karl-Heinz Hoffmann tezamen met een van zijn aan hangers de dubbele moord heeft gepleegd op de Joodse uitgever Shlomo Levin (69) en diens levensgezelling Frida Poeschke (57) vorig jaar december in Erlangen. Hoffmann werd daarbij ondersteund door zijn vrien din Franziska Birkmann. Zij bevinden zich sinds juni in gevangenschap wegens diverse andere misdrijven, waaronder de oprichting van een terroristische organisatie. De offi cier beweert een „gesloten keten van aan wijzingen en uitspraken" te bezitten waar uit de schuld van Hoffmann onmiskenbaar blijkt. Aangezien de mededader, van wie de naam niet werd genoemd, nog op vrije voe ten is, wilde hij geen verdere details onthul len. De 43-jarige neo-nazi is leider van de zoge naamde „Wehrsport Gruppe Hoffmann", die pas begin van dit jaar officieel werd verboden. Lange tijd ging deze groepering namelijk door voor een weliswaar enge, maar toch vrij on schuldige uiting van Hitler-nostalgie, die voor de tv-camera's vrijmoedig haar ideëen kon spuien. Toen in Hoffmanns slot Ermreuth, bezit van zijn vriendin Birkmann, echter aanzienlij ke hoeveelheden wapens werden gevonden, werd duidelijk dat achter Hoffmanns organisa tie agressievere bedoelingen staken. Deze in- De Israëlische premier Menachem begin die een bezoek van tien dagen brengt aan de Verenigde Staten kreeg gisteren voor zijn hotel In New York, het Waldorf Astoria, te maken met deze orthodox-Joodse demonstranten. Zl] eisten stopzetting van de arche ologische onderzoekingen op oude Joodse begraafplaatsen In de buurt van Jeruza lem. Zoals bekend heeft het Israëlische hooggerechtshof toestemming gegeven voor de voortzetting van de werkzaamheden. Weekblad Time: de Amerikaanse regering over bewijzen, dat bij mili taire acties in Cambodja chemische vergiften van Russische makelij zijn ge bruikt Militaire patrouilles uit Thai land hebben in Cambodja blad-, bodem- en watermon sters getrokken en deze voor onderzoek naar de VS gezon den, waar is vastgesteld, dat zij resten van het giftige T-2 be vatten. Volgens „Time" aarzelt het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken <Jm de Sovjet-Unie openlijk van het gebruik van chemische wa pens te beschuldigen. Men wil wachten tot het gebruik van chemische wapens in Laos en Afghanistan kan worden be wezen. druk werd versterkt toen in juni van dit jaar „afvallige" Hoffmann-aanhangers vertelden over hun ervaringen in opleidingskampen van de PLO en over de internationale verbindingen die hun „Fuhrer" met soortgelijke organisaties in binnen- en buitenland onderhield. Hoff mann had ook contact met de neo-nazi die vo rig jaar 13 mensen doodde bij een bomaanslag op het oktoberfeest in Milnchen en daarbij zelf om het leven kwam. Een rechtstreekse relatie tussen deze daad en Hoffmann is echter nooit aangetoond. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11