Nieuwe kabinet toch beëdigd voor Prins i esdag fm0/ w*/ Elfhonderd arrestaties onder critici Sadat PvdA handhaaft oproep tot blokkade Dodewaard DEN UYL ZET VAN AGT DE VOET DWARS Alan Alda in Nederland ranse ambassadeur in ibanon doodgeschoten £eicUc ©omatit B Uitgave Westerpers. behorende tol Siithotl Pers. Apothekensdiik 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas, Chef redacteur: Wim Buiiteweg. Advertenties teicl. BTW) /0.12 per mm. Telefoonties /031 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202.30. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70- Zaterdag 5 september 198171e jaargang no. 22058 Vanavond film van Charles Chaplin „A king in New York" op Ned. II om 20.27 uur. Op Ned. I om 23.25 uur nacht van de jazz. Morgen op Ned. I om 19.05 uur „Heut'nacht hab' ich getröumt von dir" en op Ned. II om 21.25 uur „Surfpunks". Zonnig en droog. Middagtem- peratuur ongeveer 22 graden. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit richtingen tus sen oost en zuid. Morgen zon op: 07.00. Zon on der: 20.16. Hoogw.: 08.27 en 20.15. Laagw.: 04.08 en 16.24. SVEN 0,3 DUURDER ïflatie loopt terug onze parlementaire redactie) IN HAAG De inflatie is aan het teruglo- i. Naar verwachting zal de prijsstijging dit r in de buurt komen van 6,5 procent, een [f procent minder dan begin dit jaar werd dacht. mening baseert het ministerie van Eco- mische Zaken op de prijsstijging tussen me- juli en medio augustus, die 0,3 procent be- >eg. Met deze stijging komt het gemiddelde er het afgelopen jaar uit op 6,6 procent. Dit rentage is het laagste sinds januari van dit r. In de afgelopen maanden wees de prijs- ging 6,7 tot 6,8 procent aan. „Het valt be dt niet tegen", aldus een woordvoerder i het ministerie. De prijsstijging is te wij- aan duurdere benzine, meubelen, brood, ies, kleding en schoeisel. In prijs daalden tenten en fruit alsmede zomerkleding. 145 miljoen kinderen als werkslaaf GENEVE Ongeveer 145 miljoen kinderen onder de 16 jaar werken en velen van hen hebben banen waarin rij bloot staan aan blijvend lichamelijk en mentaal letsel, zo is bekend gemaakt in een rapport door een commissie voor de rechten van de mens van de Verenigde Naties. Of het nu een kind is dat als prostituee werkt in een grote Amerikaanse stad of als wever van tapijten in Iran - het werkende kind wordt overal ter wereld aangetroffen. De meester gevallen komen echter voor in de Derde Wereld. Kinderen jonger dan 16 jaar, de miniumleeftijd voor arbeid voorgesteld door de Internationale Vakbondsorganisatie (ILO), werken meestal in onbetaalde banen in de landbouw of in ambachtelijke beroepen in de stad voor de familie. Het rapport meldt dat het in de meest „droevige gevallen" gaat om kinderen die in de prostituie werkzaam zijn. Een meisje uit Brooklyn, New York, werd hiervoor 11 maal gearresteerd voor ze de leeftijd van 12 jaar bereikte. „En de meisjes, die de prachtige tapijten uit Iran weven, brengen de hele dag door op smalle zitplaatsjes, niet in staat zich te bewegen en hierdoor opgroeiend met kromme ruggen en misvormde armen en benen". Roofovervallen op olietankers LONDEN Piraten heb ben de afgelopen weken voor de kust van Singapo re roofovervallen uitge voerd op tenminste drie olietankers en de beman ningen onder dreiging van wapens gedwongen de kluizen van de schepen te legen, zo is bekend ge maakt door de Britse raad voor de scheepvaart. De raad, die honderden Britse rederijen vertegen woordigt, verklaarde dat ondermeer een Britse en twee onder de Liberiaanse vlag varende tankers het slachtoffer van de piraterij waren geworden. Milieu-schoonmaak kost één miljard DEN HAAG Voor de komende tien tot vijf tien jaar is een miljard gulden nodig om alle knelpunten in het Nederlandse milieu weg te nemen. Dit heeft minister Ginjaar van volksgezond heid en milieu gisteren gezegd, toen hij in Den Haag het startsein gaf voor een voorlichtings- gcampagne over de gewijzigde hinderwet, die 1 november in werking treedt. Voor 1982 is 53 miljoen gulden beschikbaar voor schadever goedingen aan bedrijven die door de wetswijzi ging in moeilijkheden komen. Tegen bestaan de bedrijven die de wet overtreden kunnen de gemeenten straks op twee manieren optreden. Ze kunnen sluiting afdwingen of een dwang som opleggen van maximaal 10.000 gulden per dag. <:7I3£ 7Nederlan der bijna zeker de ruim te in Van onze redacteur ruimte vaart) tylLVARENBEEK Het is goed als zeker dat de Ne- erlandse astronaut dr. 'ubbo Ockels in de nazo- van 1983 als eerste 'esteuropeaan de ruimte in- iat voor een verblijf van iven dagen aan boord van et in Europees verband ont- ikkelde en gebouwde limtelabora tori urn Space- b. Zijn Westduitse collega lf Merbold zou dan ruim 5en jaar later aan bod kuil en komen, evenals de Zwit- ïr Claude Nicollier. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PvdA-leider Den Uyl is er gisteren in geslaagd, zo zeggen bronnen om hem heen, formateur Van Agt ertoe te bewegen het nieuwe kabinet al volgende week tot stand te brengen. Van Agt zou er gisterochtend, tijdens een lange wande ling in de tuin van het Catshuis, mee heb- Veto ambtenaren tegen D'66- kandidaat (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een actie van ambtenaren om de D'66- kandidaat voor een staatsse cretariaat op het ministerie van economische zaken, het Tweede Kamerlid Engwir- da, niet te belasten met ener giezaken is er mede de oor zaak van dat deze heeft afge zien van de functie. De betrokken ambtenaren van het ministerie van economi sche zaken zijn zelfs zover ge gaan in hun actie dat ze rap porten hebben opgesteld over de kwaliteiten van Engwirda. Deze rapporten zijn met de toekomstige minister op het ministerie, D'66 leider Ter louw, besproken. Engwirda liet deze week weten af te zien van het staatssecretriaat. Dit na een dringend beroep vanuit de fractie op hem om te blij ven vanwege het feit dat zijn opvolgers op financieel-econo- ben ingestemd dat de beoogde ministers volgende week donderdag worden beë digd. Gisteravond heeft hij over zijn be vindingen uitvoerig telefonisch contact gehad met koningin Beatrix. Eerder had Van Agt te kennen gegeven dat de nieuwe ministers pas na Prinsjesdag op de trap van Huis ten Bosch zouden kunnen staan. Op die manier wenste hij te bereiken dat de koningin volgende week dinsdag een door het demissionaire kabinet opgestelde troonrede zou voorlezen. De coalitie CDA- VVD zou zo een laatste kans hebben gekre gen te zeggen op welke wijze de talloze so ciaal-economische en financiële problemen __oFormateur Van Agt ontving gistermorgen op het Catshuis de fractie-voorzitters van misch°*terrein nog te weinig teneinde de besprekingen over het te vormen kabinet voort te zetten. Van Agt leek i zijn ingewerkt. helemaal gevonden te hebben. het beste kunnen worden opgelost. Nu komt er waarschijnlijk een beknopte troonrede, waarin vermoedelijk ook verwezen wordt naar de regeringsverklaring, die te verwach ten is in de eerste helft van oktober. Van Agt probeerde zijn doel te bereiken door té stellen dat tijdens de zogeheten con stituerende vergadering, die voorafgaat aan de beëdiging, al de hoofdlijnen van de rege ringsverklaring geschreven moesten worden. Gezien de verschillende inzichten op het ge bied van bijvoorbeeld de kruisraketten zou dat een langdurige geschiedenis hebben kun nen worden. Den Uyl weigerde pertinent op het voorstel in te gaan, mede omdat <^it zijns inziens staatsrechtelijk niet kan. Volgende week woensdag, op de avond voor de beëdiging, wordt in Utrecht het zogeheten formatiecongres van de Pvda gehouden. De afgevaardigden moeten zich uitspreken over een voorstel van het partijbestuur om de ei gen kandidaat-bewindslieden toe te staan zit ting te nemen in het nieuwe kabinet op basis van het met CDA en D'66 gesloten regeerac- coord. Zoals het er nu naar uitziet zal het congres daar ja" tegen zeggen. Formateur Van Agt ontving gisteren alle kandidaat-ministers van PvdA en D'66 - maandag komen de CDA'ers - om officiëel van hen te vernemen of zij tot het beoogde kabinet willen toetreden. André van der Louw, nu nog burgemeester Van der Louw, de kandidaat van de PvdA voor de porte feuille van CRM, vroeg opnieuw bedenktijd en wel tot maandag. Hij wil eerst weten wat de financiële toekomst is van dit departe ment. Volgens ingewijden betekent dit dat Van der Louw er niet voor voelt eventuele volgens hem ongewenste bezuinigingen door te voeren. D'66 heeft als staatssecretaris van Justitie voorgedragen prof. mr. Michiel Scheltema (42) uit Haren. Scheltema is hoogleraar ad ministratief recht aan de Rijksuniversiteit van Groningen. Alan Alda ziet er in levende lijve net zo weinig krijgshaftig uit als Hawkeye uit de televisieserie M.A.S.H.. Tot deze conclusie komt onze verslaggever Bert Jansma op de voor pagina van onze bijlage Finale. Alan verblijft op het ogen blik in ons land om hier zijn eerste eigen bioscoopfilm, „The four seasons", te begeleiden. Voor deze film schreef hij het verhaal, speelt er de hoofdrol in en zat tegelijkertijd op de regiestoel. Na er zijn verwondering over te hebben uitgesproken, dat Nederland niet meer het fietsland is, zoals hij het 25 jaar geleden heeft leren kennen, verhaalt hij over zijn „romantische komedie", de film die inmiddels in Australië en Amerika al de nodige successen heeft ge boekt. Verder in Finale: „Tachtig procent van Nederlanders verho len antisemiet. Televisie haalt doven en slechthorenden uit isolement. Eindhoven- se jongen in een hoekje van de hemel. Leesportefeuille is volwassen geworden. Het onblusbare vuur van Ank van der Moer. „STRUD TEGEN EXTREMISME" CAIRO Het aantal arres taties dat de Egyptische po litie gisteren heeft verricht onder critici van president Sadat bedraagt volgens Egyptische kranten van van morgen ongeveer 1100. Presi dent Sadat zou vanmorgen een toespraak houden die „een revolutie" teweeg zal brengen, aldus de kranten. Sadat zou volgens Al Ahram twaalf decreten afkondigen en daarmee een begin ma ken met „een totale confron tatie met alle tekenen van afwijking, extremisme en laksheid, een fase die een in terne revolutie kan worden waarschijnlijk begin volgende week een verklaring afleggen, zo werd vrijdag meegedeeld in Hilvarenbeek, waar Ockels de presentatie bijwoonde van een nieuw ruimtevaartboek van drs Chriet Titulaer. Spacelab I aan boord waarvan een groot aantal Europese en Ame rikaanse experimenten wordt uitgevoerd zal met een Amerikaanse Space Shuttle in de ruimte worden gebracht. Wubbo Ockels zal overigens niet de allereerste Westeuro peaan zijn, die de ruimte in gaat. Die primeur gaat naar een Fransman die begin vol gend jaar met een Russisch ruimteschip omhoog gaat naar het Sovjet-ruimtelaboratorium Saljoet. EIROET De regeringen van Frankrijk en Libanon als- ïede de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO hebben de ïoord op de Franse ambassadeur in Beiroet, Louis Delama- e, scherp veroordeeld. De Franse regering eist van de Liba- ese autoriteiten snelle en uitgebreide informatie over de og onbekende daders van de aanslag, die in eerste instan- e worden gezocht in Iraanse kringen. Men legt verband ussen de moord en het asiel dat Frankrijk heeft verleend de afgezette Iraanse president Bani Sadr. daders waren vermoedelijk van plan de ambassadeur te ont- oeren toen hij gisteren na zijn werk bij zijn woning terugkeer- e. Een voertuig versperde de auto van de ambassadeur de weg n vier mannen probeerden vervolgens het portier te openen, 'oen dat niet lukte schoot een van de vier met een pistool op de diplomaat, die door tien kogels werd getroffen. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. ONDANKS VERZOEK MINISTER WIEGEL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA is niet van plan de oproep in haar partijblad „Voorwaarts" tot deelneming aan de binnenkort te houden blokkkade van de kerncentrale in Dodewaard, in te trekken. Minister Wiegel (Bin nenlandse Zaken) deed gisteren een „openbaar beroep" op de PvdA om terug te keren tot de afwijzende hou ding jegens dit soort acties, die par tijleider Den Uyl eerder zou hebben aangenomen. PvdA-voorzitter Max van den Berg zegt in een verklaring, dat het naar zijn mening gaat om „een demonstratieve en symbolische blokkade, die welis waar belemmering en hinder veroor zaakt, maar de beslissing tot feitelijke sluiting aan het parlement laat". Ook staat er in de verklaring dat de PvdA, die de sluitig van de kerncentrales in haar programma heeft staan, uitgaat van de veronderstelling dat er gebruik zal worden gemaakt van volstrekt vreedzame middelen. De woordvoerder van de Tweede-Ka merfractie van de PvdA vertelde dat deze verklaring was opgesteld in over leg met Den Uyl. „Er is dus geen ver schil van mening tussen de voorzitter en fractievoorzitter", aldus de woord voerder. De waarnemend burgemeester van Dodewaard, A. Goldberg, acht het een „afschuwelijke zaak" dat in het PvdA-blad een dergelijke oproep wordt gedaan. In de ogen van Goldberg maakt de partij zich daarmee schuldig aan het aanzetten tot illegale activitei ten. De gemeente Dodewaard heeft uit drukkelijk laten weten dat een effectie ve blokkade van de kerncentrale is verboden; demonstreren is wel toege staan. Bartje weer op voetstuk Bartje staat weer op zijn sokkel achter het ge meentehuls in Assen. Mevrouw G.A.van der Veen-De Vries (links) dochter van de schrijver Anne de Vries, onthulde gisteren het bronzen beeldje. Een schepping van Suze Boschma- Berkhout (rechts van Bartje). Daarbij ook aan wezig was mevrouw De Vries, weduwe van de schepper van het wereldberoemde Drentse knulletje dat het vertikte om bruine bonen te eten. Vanaf september 1954 stond Bartje in steen in Assen maar vooral de laatste jaren was het niet best met hem gesteld. Uiteindelijk ging hij van zijn sokkel door aanhoudend vandalis me. Derhalve werd besloten Suze Bosch ma een nieuwe Bartje te laten maken in brons en in de verwachting dat hij niet weer tegen de vlakte gaat. Via allerlei acties zag het Comité Breng Bartje Buiten kans daarvoor 15.000,- bijeen te brengen. Voorzitter Vos van het Comité: „As sen, Bartje en Anne de Vries: een drieënheid die gelukkig hersteld is". Het weekblad van de socialis tische arbeiderspartij met twintig afgevaardigden de be langrijkste oppositiepartij in het parlement en een vijf tal religieuze tijdschriften heb ben een verschijningsverbod gekregen. De bladen worden ervan beschuldigd de recente incidenten tussen christenen en mohammedanen te hebben aangestookt en uitgebuit. Volgens oppositiepartijen be horen tot de arrestanten leden van de extreme Mohamme daanse broederschap, moham medaanse priesters, politici, journalisten en juristen. Het is de grootste arrestatiegolf sinds de voedseltellen van 1977. Een van de gearresteerden zou Mo hammed Heikal zijn, de vroe gere hoofdredacteur van Al Ahram en vertrouweling van wijlen president Nasser. Hij is al eerder gearresteerd. Ook oud-minister Murad van on derwijs en oud-vice-premier Zayyat en de in moslimkrin gen zeer gezaghebbende blinde prediker sjeik Kisjk behoren tot de arrestanten. De arrestatiegolf heeft tot on geregeldheden in de hoofdstad Cairo geleid. Duizenden ortho doxe mohammedanen gingen uit protest de straat op, maar de politie verhinderde hen op te trekken naar een koptische kerk.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1