i mededelingen gemeentebestuur leiden 7tlm 11sept.'81 leiden Hoogleraar recht John Lowenthal (56) start filmcarrière met document over McCarthy- periode LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1981 georganiseerd door de kampeerdersverenlging „Het Glazen Dorp", Is voor de Nationale Zonnebloemactie. •31 Wandelen, fietsen, varen Bloemen, bloemen, bloemen Aalsmeer staat morgen, 5 september weer In het teken van het bloemencorso. Praalwagens, met bloemen versierde auto's, muziekkorpsen en majorette-pelotons beginnen hun tocht om 9.30 uur in de Markstraat In Aalsmeer. De aankomst In het Olympisch stadion Is om 13 uur en het gebruikelijke dé filé op De Dam in Amsterdam vindt om 16 uur plaats. De praalwagens zijn zondag van elf tot zes te bewonderen In de veilinghal van Aalsmeer. Een ander beroemd bloemencorso la dat van Zundert Het corso beleeft daar zondag het achtste lustrum. De circa twin tig door mankracht voortbewogen praalwagens en tien mu ziekkorpsen zetten zich om twee uur 's middags In beweging. Wat verder uit de buurt, In Eelde, begint zaterdag voor de 25- ste keer het bloemencorso te trekken, het startsein wordt ge geven om 14.00 uur. Oude auto's in Breda en Monster In Breda wordt morgen en zondag de ICCR (International Cl- troên Car Club Rally) gehouden. Het programma In Het Turf schip In Breda is een tótaalaanbod voor Cltrofielen. Een expo sitie van 35 soms unieke Cltroëns van type A tot en met SM. Verder een onderdelen- en mlniaturenmarkt, films. Concours d'Elégance en behendlgheldsproeven. Bulten het gebouw staan enkele honderden historische Cltroöns, eigendom van leden van de diverse Cltroönclubs. Het Turfschip is geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Morgen in Monster ook oude auto's, naast motorfietsen, koet sen, een honderdjarige Jan Plezier en een paardetram. De op tocht waarin al dit antieke schoons meerijdt, begint om 10 uur en duurt tot 12 uur. De opbrengst van het evenement, dat Is In alle provincies worden een week lang, vanaf morgen, da fraaiste plekjes met natuurschoon onder de aandacht van het publiek gebracht. Tijdens de nationale Week van het Land schap Is het mogelijk bijvoorbeeld in Noord-Holland per pol- derbootje de Ellandspolder bij Purmerend te bezoeken. In Zuid-Holland kan men vanuit Rotterdam (zaterdag 10.00 uuf vanaf de Spldostelger aan het Willemsplein reserveren vla 010-135045) met een boot-excursie over de Oude Maas naar de grienden van Klein Profijt of volgende week zaterdag kleine concerten beluisteren voor het Huys te Warmont of „gewoon"! wandelen in de bossen en duinen van Noordwijkerhout. In Zeeland Is een boottocht mogelijk over de Westerschefdel langs enkele buitendijkse natuurreservaten of een excursie' door de Verdronken Zwarte Polder en het Verdronken Land| van Saeftinghe. HAAGS FILMHUIS McCarthyism, de inquisitie van het House ün- American Activities Committee en de heksen jacht op communisten en vermeende commu nisten begonnen in 1947, het zijn historische begrippen die op verschillende manieren met film in verband te brengen zijn. Tenslotte be landde half Hollywood op de zwarte lijst, re gisseurs als Abraham Polonsky werd het wer ken onmogelijk gemaakt, Amerika's beste sce narioschrijver Dalton Trumbo moest onder lang geheimgehouden pseudoniemen doorwer ken, acteurs en actrices pleegden zelfmoord mogelijk onder druk van de hevige beschuldi gingen, John Garfield kreeg een hartaanval vlak voordat hij voor de tweede keer op moest voor de HUAC. Het Haags Filmhuis bracht gisteren de volgende week waarschijnlijk te herhalen film „The trials of Alger Hiss" van John Lowenthal over die dagen. Lowenthal is een advocaat en ex-hoogleraar in het recht die het filmpad is opgegaan. In de eerste plaats als jurist, want zijn film rond de processen te gen Alger Hiss is in de eerste plaats een recon structie via oorspronkelijk beeldmateriaal en een serie interviews van een rechtzaak, waar aan iets scheef zat. Het heeft de 56-jarige, maar jonger ogende ex-jurist, gisteren aanwezig voor tekst en uitleg in het Filmhuls aan de Denneweg, wel vaster op het spoor van de ci nema gezet. Hij is bezig aan plannen om een oorspronkelijk eigen verhaal te verfilmen en start zo een derde carrière: „Ik had genoeg van het lesgeven. En ik ben 56, dus wat heb ik te verliezen?" Hiss zelf heeft overigens niets met film te maken. Hij was in de dagen van zijn beschuldiging van spionnage president van het Carnegie Fonds voor Inernationale Vrede, had als New Dealer en me dewerker van Franklin Delano Roosevelt openba re functies bekleed en was aanwezig geweest in de ontmoeting Stalin-Churchill-Roosevelt in Jalta. Hij wordt door een vroegere kennis, Whittaker Chambers, beschuldigd, er volgen twee sensatio nele processen en Hiss krijgt vcijf jaar. Lowenthal zet een haarscherpe reconstructie neer, geholpen door het zeer belangrijke montage-werk van de Duitse Kraft (die ooit voor Marcel Ophüls werk te). Zonder muziek - die klinkt alleen als onder steuning van de oude bioscoopjournaalfragmenten - zonder commentaarstem ook, puur via de opeen volging van de historische beelden gesneden door de interviews waaraan Lowenthal enkele jaren werkte. Een dik drie uur durende documentaire, die ondanks het ontbreken van Nederlandse on dertitels boeit alsof het om een thriller gaat Met aan de ene kant die merkwaardige Amerikaanse openheid van de betrokken personen en ander zijds het cruciale achterhouden van gegevens door de FBI dat Hiss' veroordeling achteraf op z'n minst twijfelachtig maakt en een optreden van een jonge afgevaarde Richard M.Nixon die bijna een karikatuur van zichzelf weggeeft Hij is de man die de processen gebruikt als privé showcase en daarvan op een bijna walgelijke manier in een verkiezingsspeech gewag doet Lowenthal Met John Lowenthal: „Ik ben als jongen eigenlijk al geïnteresseerd geraakt in de zaak Hiss. Ik ken de Hiss oppervlakkig en ik studeerde rechten. Ik heb later een aantal artikelen over de zaak ge schreven en nadat ik zo'n tachtigduizend docu menten had doorgewerkt, wilde ik iets meer doen. Boeken waren er al over verschenen, maar ik wil de mijn relaas iets meer meegeven van de sfeer van die tijd waarin die heksenjacht plaatsvond. Een boek blijft afstandelijk dus ik besloot voor film te kiezen. Maar financiers waren er niet te vinden. Aan de ene kant vond men de zaak nog steeds te précair, terwijl vrienden vonden dat je als advocaat niet zomaar een film kon maken. Dat moest mislukken. Ik ben toen in feite met de pet rond gegaan. Het budget was 400.00 dollar, ik heb zelf in feite nog geen cent betaald gekregn voor mijn werk, maar de BBC en Australië hebben de film aangekocht en hij is inmiddels al anderhalf jaar in theaters te zien in Amerika. De Ameri kaanse public television heeft interesse, maar heel hoog aan de top vindt men het nog te controver sieel. Wel komen er vertoningen voor scholen en daar heb ik eigenlijk ook op gemikt bij het maken: Film als discussiestof. Overigens ben ik nog altijd voor het Amerikaanse systeem van rechtspraak met de twaalfkoppige jury als tegenwicht tegen de min of meer politieke rechters. Wat dat betreft heb ik dezelfde mening als Alger Hiss ondanks al les heeft. Of ik zelf vind of Hiss wel of niet mei need heeft gepleegd, is niet belangrijk. Het gaat mij in de eerste plaats om de zaak. Om het feit dat er teveel twijfels waren voor een veroordeling." „El Super" Morgen in'het Filmhuis en zaterdag in Studio 2000 valt een Cubaans-Amerikaanse film te zien: „El Super" van regisseurs Leon Ichasu en Orlando Ji menez-Leal. Een met veel liefde verteld verhaal met rnelancholisch-komische ondertoon over het marginale bestaan van voor Fidel Castro's bewind gevluchte Cubanen in New York. Uiterlijk ge beurt er weinig in de film, maar de observaties binnen het gezin en de vriendenkring van de „Su per", een soort concierge van een appartementen gebouw voortdurend foeterend tegen zijn verwar mingsketel, de grote stadsmentaliteit en het weer, zijn zo realistisch dat er af en toe een sterke on troering vanuit gaat. Raymundo Hidalgo-Gato geeft in de Spaans gesproken en Engels onderti telde film zo'n heerlijk portret van de wat schle mielige, bebrilde „Super1' dat je je nauwelijks kan voorstellen dat hij een acteur is. En eigenlijk geldt Commissie vergaderingen Hinderwet Commissie van advies voor de Politionele aan gelegenheden. Commissie voor Algemene en Bestuurlijke aangelegenheden. Maandag 7 september a.s. om 20.00 uur In de B. en W. Kamer van het stadhuis. Agenda: pa Jaarverslag Politie Informatie optreden politie Bouwelouwesteeg 50 Mededeling over huis-hasj-dealer pa/aba Notulen Rondvraag aba Voorwaarden collectevergunning Besluit B. en W. overwerk ambtenaren Besluit B. en W. verzending gemeentebladen. Commissie voor Maatschappelijke aangelegen heden, Volksgezondheid en Cultuur. Woensdag 9 september a.a. om 20.00 uur In d« raadzaal van het stadhuis- Agenda: Verkoop grond aan de Hervormde Gemeente Lei den t.b.v. uitbreiding van de begraafplaats Rhijnhof Inrichting Waaggebouw i.v.m. uitbreiding aktivi- teitenpakket Bijwonen van avondvergaderingen door ambte naren Wijziging financiële regeling Boddaertcentra Vacature in het bestuur van de stichting Diensten centrum Struktuurrapport Gemeentelijke Sociale Dienst Commissie voor Financiën. Woensdag 9 september a.s. om 20.00 uur in ka mer 204 van het stadhuis. In deze vergadering zullen voorstellen worden besproken welke onlangs in diverse vergade ringen van andere commissies aan de orde zijn geweest en waarvan nu In hoofdzaak de finan ciële aspecten zullen worden bezien en verder: Verhuur kantoorruimte Korevaarstraat 30 Projekt introduktie open-school werkwijze Groot onderhoud pand Roodenburgerstraat 1 Aangaan van een vaste geldlening Vacaturevervulling afd. Rijksregelingen Benoemen van leden van de deelcommissie ge meente archief Bestuursraad voor de Schooladviesdienst Leiden. Dinsdag 8 september a.s. om 14.30 uur in het gebouw Stationsweg 28 Leiden. Agenda: Wederzijdse informatie: - van dhr Bonthond (W.P.R.O.) van de directeur: bezuinigingsoperatie gemeente Leiden. brief Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland (zie bijlage 1). Mededelingen uit de commissies door de desbe treffende voorzitters: - Huisvesting Personeelsbeleid Regionalisering (zie bijlagen 2,3 en 4). Model schoolbegeleidingsovereenkomst. Begeleiding Leidse Buitenschool. Combinatiepakket Leiden Noord en de Kool. Toelichting stand van zaken door de directeur. Medezeggenschapscommissie voor de Schoolad viesdienst Leiden. Vaststelling procedures voor verkiezing van leden van deze commissie. Vacatures Bestuursraad. Jaarverslag Schooladviesdienst Leiden 1980/1981. Begeleidingscommissie Openbare Werken bin nenstad. Dinsdag 8 september a.s. in de raadzaal van het stadhuis om 19.00 uur. Agenda: Een schrijven van de Stichting Leidse Binnenstad met het verzoek tot evenredige vertegenwoordi ging in boven genoemde commissie. Laatst herziene uitgave faseringsschema uitvoe ring kapitaalwerken. Bovenstaande vergaderingen zijn open baar. Wie meer wil weten over de te behan delen agendapunten, kan daarover in formatie vragen in het informatie-cen trum van het Buro Voorlichting in de hal van het stadhuis. Dagelijks van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. Nieuw verzoek Een verzoek om vergunning ingevolge de Hinderwet is ingediend voor: Opslag en verkoopruimte van vuur werk in berging pand Rosmolen 7. De aanvrage is afkomstig van Drogisterij J. Maasdam B.V., alhier, en betreft het oprichten van een opslag en verkoopruimte van vuurwerk in de berging van het perceel Rosmolen 7 gelegen aan de buitenzijde van het winkelcentrum "De Kopermolen" in de Meren- wijk. Op dinsdag 22 september 1981 zal om 14.30 uur in kamer 112 van het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, Ie verdieping, een openbare hoorzitting wor den gehouden. Tijdens deze hoorzitting zal gelegen heid worden gegeven over deze aanvrage van ge dachten te wisselen. (N.B. Deze aanvrage vervangt die van 17 juni 1981 (bekendgemaakt op 31 juli 1981een en ander in verband met onjuiste vermelding plaats van inrichting). Bovengenoemde aanvraag en alle andere daarop be trekking hebbende stukken liggen gedurende de ge hele behandelingstermijn ter inzage in kamer 104 van het Stadsbouwhuis, Langegracht 72,1e verdie ping. Voorts liggen de stukken gedurende vier weken na heden elke werkdag van 8.30 uur tot 17.00 uur en op donderdagavond van 17.30 uur tot 21.00 uur ter inzage in het informatiecentrum van het Buro Voorlichting in de hal van het Stadhuis. Gemotiveerde bezwaren kunnen schriftelijk tot en met 2 oktober 1981 bij het College van Burge meester en Wethouders worden ingediend (Postbus 2100,2300 PC Leiden). De persoonlijke gegevens van degenen die schrif telijk bezwaar hebben ingebracht worden indien hier om -gelijktijdig bij aparte brief- wordt verzocht, niet bekendgemaakt. Degenen die bezwaren hebben ingebracht, en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, zullen vervolgens in de gelegen heid worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp-be- schikking in te dienen. Verleende vergunningen Burgemeester en Wethouders van Leiden maken be kend dat door hen onder voorwaarden, om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen, op 4 september 1981 vergunningen ingevolge de Hin derwet zijn verleend naar aanleiding van de verzoe ken van; 1. Vleespaleis JUCH B.V.. te Tiel, voor het uitbrei den en wijzigen van de supermarkt met enkele door elektromotoren gedreven installaties ten be hoeve van de slagerij in het pand Korte Raam- steeg 75-77. 2. Drukkerij Chris Moret, alhier, voor een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning voor het uitbreiden en wijzigen van door elektromotoren gedreven installaties ten behoeve van de offset- en boekdrukkerij in het pand Haven 58. 3. N. Radovanovic, te Zoeterwoude, voor het op richten van enkele door elektromotoren gedreven installaties ten behoeve van het Yoegoslavisch restaurant in het pand Hogewoerd 6. 4. Presto Lunchroom, alhier, voor het oprichten van enkele door elektromotoren gedreven installaties ten behoeve van het petit-restaurant annex lunch room in het pand Haarlemmerstraat 67. De beschikkingen en alle daarop betrekking hebben de stukken liggen op de secretarie van de gemeente, Stadsbouwhuis, Langegracht 72, kamer 104, ter inzage elke werkdag van 8.30 uur tot 12.30 uur en van 14.00 uur tot 16.30 uur. De stukken liggen ook ter inzage gedurende vier weken na heden elke werkdag van 8.30 uur tot 17.00 uur en op donderdagavond van 17.30 uur tot 21.00 uur in het informatiecentrum van het Buro Voorlich ting in de hal van het Stadhuis. Ingevolge artikel 44, tweede lid. van de Wet Algeme ne Bepalingen Milieuhygiëne staat tot 2 oktober 1981 beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager van de vergunning; b. de betrokken adviseurs; c. degenen die overeenkomstig het gestelde in de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne schrif telijk of mondeling bezwaren hebben ingediend tegen de aanvraag en/of ontwerp-beschikking; d. enige belanghebbende, die aantoont dat hij rede lijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig het gestelde in de onder c genoemde wet schrif telijk of mondeling bezwaren in te dienen tegen de aanvraag en/of ontwerp-beschikking. De beschikking(en) wordt(en) na afloop van de be roepstermijn van kracht tenzij voor 2 oktober 1981 beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Ma jesteit de Koningin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van be stuur, Binnenhof 1.2513 AA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voor ziening moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Bovengenoemde beschikkingen worden niet eerder van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Diversen Daarin hebben de gemeente, de architect, de Leidse Woningstichting en enkele bewoners uit de buurt ook zitting. Dit team ontwikkelt het bouwplan. Wie komen nu precies in aanmerking? In aanmerking komen degenen die in één van de vol gende groepen vallen: 1. bewoners van de buurt tussen Herengracht en Zijlsingel, die in verband met sloop of renovatie de huidige woning moeten verlaten; 2. zij die geherhuisvest moeten worden vanwege stadsvernieuwing elders in de stad; 3. zij die geregistreerd zijn of kunnen worden bij bureau Huisvesting, of wonen in een huurwoning in Leiden beneden de huurprijsgrens 670, kaal per maand) en voldoen aan de gebruikelijke bepalingen voor de woningtoewijzing. Gegadigden kunnen zich vóór 14 september a.s. schriftelijk opgeven bij mevrouw C. Dubber, Bureau Binnenstad, kamer 209 van het Stadsbouwhuis, Lan gegracht 72. Zij kan ook mondelinge inlichtingen ver strekken. Telefoon 071-254506. Degenen, die zich naar aanleiding van de vorige advertentie als gegadigde hebben opgegeven, hoeven nu niet weer te reageren. Eén dezer da gen zullen zij nader bericht ontvangen. Op maandag 14 september a.s. om 20.00 uur zal voor alle gegadigden een voorlichtingsavond over dit bouwplan worden gehouden in het Huis op de Waard, Kaarsenmakerstraat 2. alhier. Maandag. Noordeinde afgesloten Maandag 7 september a.s. is het Noordeinde, tussen Weddesteeg en Kort Rapenburg voor doorgaand rij- verkeer afgesloten. De afsluiting houdt verband met het aanbrengen van .een rode-asf alttoplaag. Aanvankelijk zou dit karwei vorige week maandag geklaard zijn. Helaas door een oneffenheid aan de ingemetselde stenen rand in het trottoir, voor de venwerking van hemelwater, moest het werk worden stilgelegd. Inmiddels is ook dit euvel weer verholpen. De daadwerkelijke afsluiting van het Noordeinde ge beurt om 9.00 uur en zal tot omstreeks 14.00 duren. Plaatsing omleidingsborden Het verkeer komend vanaf de Haagweg, kan via de Witte Singel de route verder vervolgen. Voor het rij- verkeer wat uit de stad komt, zal het Kort Rapenburg en Prinsessekade de aangewezen route zijn. Gegadigden gezocht voor nieuw te bouwen gezinswonin gen aan de Oranjegracht en de Langestraat. In de gemeentelijke advertentie van vrijdag 3 juli j.l. werden gegadigden opgeroepen voor de bouw van ongeveer 60 woningwetwoningen op het terrein tus sen de Langestraat, Groenesteeg, Oranjegracht en Nieuwe Rijn. Het plan omvat zowel gezinswoningen als twee- en driekamerwoningen. De bouw van deze woningen zal waarschijnlijk in de loop van 1982 be ginnen. Een jaar later zullen zij worden opgeleverd. Voor de twee- en driekamerwoningen hebben zich meer dan voldoende gegadigden gemeld. Dit geldt echter niet voor de gezinswoningen. Het plan zoals het tot nu toe ontwikkeld is, omvat 10 vierkamer- woningen, 33 vijfkamerwoningen, 4 tweekamerwo ningen en 10 driekamerwoningen. De vijfkamerwo ningen beschikken over een tuin en de vierkamerwo- ningen over een grote buitenruimte. Beide woningen hebben geen andere woning boven zich. Wanneer zich echter onvoldoende gegadigden voor de grotere woningen aanmelden, wordt het plan mis schien nog gewijzigd in de richting van meer twee- en driekamerwoningen. Thans worden gegadigden voor de vier- en vijf kamerwoningen verzocht zich vóór 14 september a.s. aan te melden. Het ligt in de bedoe ling de toewijzing van deze woningen zo snel moge lijk te laten plaatsvinden. Daardoor hebben de toekomstige bewoners nog de gelegenheid hun wensen over deze woningen tijdig kenbaar te maken. Bovendien kunnen zij deelnemen aan werkzaamheden van het onlangs ingestelde voorbereidingsteam. Bezuinigingsnota verkrijgbaar Vanaf maandag 7 september a.s. is de bezuinigings nota van Burgemeester en Wethouders verkrijgbaar bij de informatiebalies in de hal van het Stadhuis en 1 het Stadsbouwhuis. De nota bevat de voorstellen die B&W overwegen aan de gemeenteraad te doen om een ombuigings operatie van f 10,6 miljoen op de gemeentebegroting te kunnen realiseren. Voor 24 september kan ieder op deze voornemens bij B&W reageren. Op 29 september zullen B&W hun definitieve pakket voorstellen vaststellen. Stedebouwkundig plan Schuttersveld Aan de informatiebalie in de hal van het stadhuis ligt vanaf maandag a.s. voor f 10,— het stede bouwkundig plan voor de Schuttersveld te koop. Dit plan is gemaakt door de architect Latta en mede werkers in opdracht van de gemeente Leiden. Het plan geeft een overzicht van de ruimtelijke moge lijkheden voor de bouw van KANTOREN met een to tale bebouwingsoppervlakte van 60.000 m2, inclusief de mogelijkheden voor een hotelaccommodatie. Het plan laat tevens zien waar hoogbouw mogelijk is en waar niet. Ook ligt het in de bedoeling in de oost- en zuid west hoek van het plangebied 600 woningen te bouwen, waaronder 4 5 kamerwoningen (100), 300 3 kamerwoningen en zo'n 200 woningen voor 1 en 2 persoonshuishoudens. Voorts is rekening gehouden met ruimte voor groen, verkeer en parkeren. Alle woonbebouwing moet volgens het plan een bin nenstedelijk karakter krijgen. Hetgeen wil zeggen: gesloten bouwblokken waarbij de binnenterreinen, terras en/of tuin niet vanaf de straat te zien zijn. Grofvuilop- haaldienst Volgende week zijn aan de beurt: Wijk 9 en 11 maandag 7 september Wijk 10 en 12 woensdag 9 september Wijk 13 en 15 donderdag 10 september Wijk 14 en 16 vrijdag 11 september

Leidse Courant | 1981 | | pagina 8