De Valkenburgse paardenmarkt vroeger en nu Fietser oss tijdens najaarsfeesten Voorhout Leimuiden verhoogt belastingen Kleinschalige kantorenbouw op terrein Nieuw- Voordorp Reinigingsrecht in Wassenaar 16 procent omhoog foor 'Tm [eemskerk Begroting Wassenaar in 1982 sluitend Winkelcentrum Winkelhaf handje... Ferste prijs |chaak- toernooi Valkenburg BIJ RECONSTRUCTIE HAARLEMMERTREKVAART Provincie heeft voetgangers over het hoofd gezien Info-avond over duininfiltratie LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1981 PAGINA 7 BURGERLIJKE /STAND Burgemeester Bos liet ze vliegen Met de uitroep „Beter tien dui ven in de lucht dan één in de hand" opende burgemeester C. A. Bos gisteren de eerste verenigingsmarkt in Katwijk. Dit experiment, waarbij iedere Katwijkse vereniging zich op een ludieke wijze aan het pu bliek kon presenteren, zal in het vervolg een jaarlijks terug kerend gebeuren worden aan het begin van het wintersei zoen. De belangstelling voor de markt op de Princestraat was bijzonder groot en ook de sfeer was, mede dankzij het stralende weer, bijzonder goed. Het Christelijk Vrouwenkoor en het Jongeren Advies Cen trum bleken goede buren, ter wijl de activiteiten van de krachtsportvereniging „Rijn soever" geen moment in strijd leken met de idealen van de V redeswerkgroep. Naast de voordelen van een uitstekende presentatie weten veel deelne mende verenigingen zich reeds aan het begin van dit seizoen in het bezit van een goedgevulde clubkas. De mee gebrachte koopwaar, varië rend van boterkoek en bitter ballen tot keuzelijsten voor diabetici, ging grif van de hand. Vrijburg e USIuijmer, P.C. Vriend en A. Kra Ksr, S.T.J. Wljnla en C. Kadé, J.F fijkstra en C.M.C. Hovius. J. Hoge- ■•oning en I.A. Kreffer. LEIMUIDEN De belasting in Lei muiden gaat met ingang van 1982 vier procent omhoog. De gemeenteraad stemde gisteravond na enige aarzeling met het voorstel van het college van B en W in. De verhoging is noodzakelijk geworden omdat de winstuitkering van het Energie bedrijf Rijnland is vervallen en omdat er. is besnoeid op de uitkering uit het ge meentefonds. De vier procent is in over eenstemming met het percentage dat door de ministerie van binnenlandse zaken is vastgesteld voor 1982. De onroerend-goed- belastingen worden nu ook gekoppeld aan de richtlijnen van de minister en gaan derhalve eveneens vier procent omhoog. De reinigingsrechten worden boven het percentage van vier procent nog eens met zes gulden extra verhoogd en komen op 124 gulden per jaar voor een zelfstandige wioning in 1982. Dit in verband met de hogere verbrandingskosten die werden veroorzaakt door problemen bij het Afval verwerkingsbedrijf Rijnmond. Overigens stelde burgemeester Van der Kroft na vragen van raadsleden dat het verhogingspercentage van de minister niet elk jaar blindelings zal worden ge volgd, maar dat de verhogingen steeds zullen worden,igetoetst aan de werkelijke situatie. Feest in De Zilk geslaagd DE ZILK De school- en volksfeesten zijn dit jaar, mede dankzij het schitteren de weer, succesvol verlopen. Het feest begon vorige week met een rommelmarkt voor het jeugdwerk in De Zilk. De opbrengst was ruim vier duizend gulden. Het ringsteken trok veel deel nemers. Maar ook het publiek lier zich niet onbetuigd. VOORSCHOTEN De be bouwing van het terrein „Nieuw-Voordorp" zal vol gens een nieuw bestem mingsplan moeten geschie den. De raadscommissie voor openbare werken kreeg van wethouder J. van Leeu wen (PvdA) een uiteenzet ting over de vorderingen van de plannen. B.A.G.Ö.N. is de eigenaar van het terrein. Volgens de eerste plannen zou het voormalige kindertehuis gerestaureerd worden. Die plannen zijn van de baan. Het oude pand is in middels gesloopt. Thans spit sen de onderhandelingen zich toe op de kantoorgebouwen. Was bij het oude plan nog ge dacht aan een grote massa, thans worden vier kleinere kantoorpanden op het terrein geplaatst met de bepaling dat zowel het bos als de vijver ge handhaafd moeten blijven. De beleggingsmaatschappij ziet een hoogte van vier lagen als gewenst, de gemeente denkt aan drie lagen. Nieuw in het Rian is een parkeermogelijk- eid voor ongeveer 200 auto's. De raadscommissie gaf het ad vies de besprekingen voort te zegt Albrecht-Culemborg wil in be roep gaan tegen de weigering van de bouwvergunning voor een supermarkt in de School straat. De commissie verwees deze zaak naar de commissie voor bezwaar- en beroep schriften. Ongewijzigd is nog steeds de visie van de raads commissie dat een supermarkt tegenover de huidige super markt van A.H. gezien het ka rakter van dit deel van de Schoolstraat ongewenst is. Het begin van het dorpscentrum wordt dan afgeschermd door twee grote gebouwen. Thans staan op de plaats van de door Albrecht gewenste Aldi-markt twee woonhuizen en een win kel, welke al enige tijd be woond worden door een steeds wisselende groep krakers. Aan het begin van de vergade ring kreeg de heer J. M. Mazer de gelegenheid zijn uitvoerige brief over de wanorde welke er heerst, volgens de brief schrijver, bij de beoordeling door de Welstandscommissie van de aanvragen tot het plaatsen van dakkapellen op particuliere woningen, nader toe te lichten. Aan de hand van foto's en tekeningen werd een beeld geschapen van de verschillen in de beoordeling van de laatste tien jaren. De heer Mazer werd een vergun ning geweigerd en de Hoge Raad heeft inmiddels uit spraak gedaan en staat volle dig achter de Voorschoten se Welstandscommissie. Burge meester en wethouders zijn bereid alsnog de hele materie te bekijken. De commissie wacht op het oordeel van b en WASSENAAR De reinigingsrechten in Wassenaar gaan met ongeveer 16 procent omhoog. Dat deelde WD-weÜiou der C.P.M. Barning van finaniciën gisteravond mee. De ver* hoging is noodzakelijk, omdat de gestegen kosten van af- valvervoer- en verwerking duidelijk hoger zijn dan de be sparingen die Wassenaar realiseerde met één in plaats van twee keer ophalen van vuil per week en gescheiden ophalen van vuil. De minicontainer wordt definitief ingevoerd in het Van Polanenpark. Door de sluiting van de over- de deur staan. Wassenaar moet volle afvalstortplaats aan de voor deze meer dan officieel Hogeboomseweg moest Wasse- toegestane verhoging nog wel naar een aanzienlijk duurdere apart toestemming vragen bij oplossing voor het huisvuil Binnenlandse Zaken, kiezen: De LVZ in Leiden. De In no- reinigingsrechten gingen daar- vember wordt het voorstel aan door vorig jaar al met 43 pro- de raad gedaan. Bij de enquete cent omhoog. „De verhoging over de minicontainer werden zou nu zonder de besparingen overigens vraagtekens ge- 30 procent in plaats van 15 plaatst, met name door R.A. hebben moeten zijn", aldus Nieuwenhoven (D'66). Hij Barning. Wassenaar streeft vond invoering geen verbete naar het kostendekkend wor- ring, de uitslag van de enquete den van de reiniging. Dat is nu die leidde tot invoering nog niet het geval, zodat ook was bepaald niet duidelijk en in komende jaren gefaseerd de bewoners hebben niet om ingevoerde verhogingen voor de minicontainer gevraagd. ALKENBURG Nederlands oudste paar» lenmarkt wordt woensdag en donderdag in 'alkenburg gehouden. Dit jaar voor het irst op het gereconstrueerde Castellum- dein. Het marktcomité wacht met spanning f hoe dat gaat uitpakken en of het bekende ezegde 'Met de Valkenburgse paarden» narkt regent het altijd' ook deze keer weer ipgaat Vroeger was de Valkenburgse paadenmarkt ezellig. Nu moeten we het gezellig maken". )eze uitspraak komt van de bijna 79-jarige Val kenburger Siem Poot. Hij weet nog goed dat er a het dorp met zijn 600 inwoners zo'n 500 paar- len werden aangevoerd. „Je moet niet denken lat er één opgetuigd paard op de markt stond. )at was er toen niet bij. Er was uitsluitend de landel", zegt hij in zijn terugblik naar de paar- lenmarkten van vroeger. „Dagen voor de paar- lenmarkt liepen de schoolkinderen al naar de )ude Rijn bij het al eeuwenoude pontje en haar blèren: 'De krammeschuit, de kramme- Ichuit'. Ze keken de Rijn af of er al een schuit Iroor de kermis in zicht kwam", toch waren het volgens Siem Poot niet alleen pe jongeren, die ruim voor de 'mart' onrustig waren. Urenlang konden de oude Valkenbur gers praten over hun markt en vooral gebeurde dat in de 'scheerderswinkel'. Vroeger was de paardenmarkt altijd op 12 september. Op die datum was er echter ook elders zo'n markt, zo dat op een gegeven moment voor een vaste dag is gekozen; de tweede woensdag in september. Een ander typerende gebeurtenis tijdens de paardenmarkt was het zand en vuil over de straatstenen bij het Haagsche Schouw. Daar was de Valkenburgse Tol en beheerder Cees Langeveld had de zorg voor het onderhoud van de weg die naar Valkenburg liep. Als de paar denmarkt in aantocht was, schepte hij het zand en vuil over de straatstenen om het wegdek te besparen voor kuilen en gaten als de paarden eroverheen liepen. Siem Poot stelt dat de paardenmarkt nu kunst matig in leven wordt gehouden. „De echte han del is dood. Vroeger stonden de zigeuners al weken van te voren langs de weg. Zij kochten de paarden, maar zijn nu autohandelaars ge worden". Toch wil menige Valkenburger de paardenmarkt voor geen prijs meer missen. Het is dé gelegenheid geworden voor ontmoetingen met familieleden en vrienden, die niet meer in het dorp wonen. Een beeld van de Valkenburgse paardenmarkt anno 1975. VALKENBURG In het tader van de festiviteiten ond de paardenmarkt en de ranjefeesten organiseerde Ie Valkenburgse schaakve- eniging „De Tortn" een ge laagd toernooi. Winnaar rerd Wim Heemskerk uit •eiden. Tn totaal 32 deelnejners meld- .♦len zich. Burgemeester Van 't LlVout gaf bij de start acte de iresence. De jongste deelne- ner was de 10-jarige Roland te Mooij. Na afloop reikte loorzitter Van Kouwenhove ie prijzen uit. De tweede prijs ing naar Wilfried Binnendijk pt Noordwijk en de derde laar Cok de Gorter uit Den laag. De twee prijzen voor de este Valkenburgse schakers ingen naar Erik Revet en Jo len Varkevisser. WASSENAAR De Wassenaarse concept-begroting voor 1982 is sluitend. Dat deelde wethouder Barning van finan ciën gisteravond mee. Dan moet nog wel de voorstellen die het college gaat doen goed gekeurd worden door de raad. Er wordt voor 1,8 miljoen gulden bezuinigd op de totale routine-investeringen voor Nutsvoorzie ningen zoals verlichting, gas, water, electriciteit en vervanging van auto's en machines. Dat wil zeggen dat aanschaf of vervan ging van een aantal zaken is uitgesteld of „getemporiseerd uitge voerd". Na vijf „bezuinigingsavonden" met de commissie finan ciën heeft wethouder Barning keuzes gemaakt In oktober komt de begroting uit ADVERTENTIE met altijd loed winkelweer bijvoorbeeld. Eerste lustrum iatwijkse ruiters LATWIJK De Katwijkse uitervereniging "Rijnmon- Iruiters" viert morgen het perste lustrum. Op het pro gramma staan onder meer lressuurwedstrijden, dres- niurdemonstraties en een Unieke hengstenshow. pege Jonker aan het parkeer fterrein Noordduinen de dres- suurwedstrijden tussen de jRijnmondruiters en de Molen- ruiters uit Haarlem in klasse B L. Om vijf uur staat een jiressuurdemonstratie op het programma die verzorgd jvordt door stal Ravestijn uit Zwaanshoek. Om zeven uur begint dan de twee uur durende hengsten show waarvoor 17 dekheng- Rten van het dekstation "De 'ieuwe Heuvel" uit Lunteren :ijn gekomen. Aan de hand en >nder het zadel worden be ende hengsten geshowd aaronder de W.P.N.-heng- jten Halewijn, Telen en Com promis, Friezen met o.m. de meermalen bekroonde Lam- £nert, kampioen 1981, Franse c^nglo-Arabieren met Kartou- :hon, Anglo-Arabieren met "érdinand en de volbloed Ara- lieren met o.a. Bakarat. Daar- laast zijn er verschillende inyhengsten te zien zoals: 'elsch, Palomino, Apalooza, flinger en Shetlander. Voor Ie show en de wedstrijden be- loeft geen entree betaald te 'orden. OEGSTGEEST/WARMOND Provinciale Wa terstaat is bereid om bij de reconstructie van de Haarlemmertrekvaartweg ook voorzieningen te treffen voor voetgangers. Vertegenwoordigers van Waterstaat gaven onlangs in een discussie met leden van de Warmondse raadscommissies ruimtelijke ordening en openbare werken toe dat de voetgangers bij het maken van de plannen enigszins over het hoofd zijn gezien. Op aan drang van de commissieleden zal nu ook aan het langzaamste verkeer aandacht worden besteed. Voor de voetgangers die van de Abtspoelweg naar het aan te leggen recreatiegebied ten oosten van de Haarlemmertrekvaart (de zandwinput van Menten) willen gaan zal een voetpad moeten worden aange legd. Het commissielid Van Dam wees verder nog op het ontbreken van een voetpad op de Kanaalbrug in Warmond. Het voetpad gaat daar plotseling over in een fietspad en kinderen die te voet het zwembad Poelmeer willen bereiken lopen vaak om via de rij baan, hetgeen aanleiding geeft tot levensgevaarlijke situaties. „Als ter plaatse toch voorzieningen worden getroffen kan er wellicht ook een voetgangersbrug bij de Kanaalbrug worden aangelegd", suggereerde de heer Van Dam. KATWIJK Een informatie- en discussieavond over de duininfiltratie bij Katwijk wordt maandag gehouden in het Dorpshuis, Kerklaan 10a. De thema-avond begint om acht uur en wordt gehouden in het kader van de inspraak op het structuurschema Drink- en Industriewatervoorziening. In dit schema zijn voor Zuid-Holland West vooral de plannen met betrekking tot de uitbreiding van de duininfiltratie (waterzuivering door gebruik te maken van de duinen als zeef) van belang. Op initiatief van de streekcommissie voor de Bollenstreek zal dit thema op een openbare vergadering worden toegelicht. De aan dacht gaat daarbij speciaal uit naar de Katwijkse duinen. Voor de pauze komen twee deskundigen aan het woord. Allereerst is dat de heer De Jong van de Leidse Duinwater Maatschappij (LDM). Hij zal een inleiding houden over de aktiviteiten van de LDM in het betreffende duinengebied. Ook de plannen voor toekomstige aktiviteiten zal hij toelichten, terwijl tot slot de rela tie structuurschema-geplande activiteiten wordt behandeld. De tweede spreker is een vertegenwoordiger van de Stichting Duinbehoud, de heer Roelofsen. Hij zal enige kritische kantteke ningen plaatsen bij de gevolgen van het infiltreren van het duingebied en de mogelijkheden die het structuurschema de LDM biedt voor het ontplooien van haar activiteiten. Na de pau ze krijgen beide sprekers ongeveer vijf minuten om op eikaars inleidingen te reageren. Vervolgens kunnen de toehoorders vra gen stellen en zich in de discussie mengen. VOORHOUT Een demonstratie f ietscross vormt een totaal nieuw onderdeel bij de na jaarsfeesten in Voorhout, die van 6 tot en met 12 september duren. Deze snel groeiende jeugdsport wordt dinsdag 8 september van af half acht 's avonds gedemonstreerd door het stuntteam van de Fietscross Vereniging Bollenstreek 'The Flying Arrows'. Het even ement zal zich afspelen op de speelweide van het Gemeentelijk Sportpark. Daar is te vens een geluidswagen aanwezig waar alle inlichtingen over deze tak van sport te ver krijgen zijn. De najaarsfeesten beginnen overigens op 6 sep tember met een viswedstrijd. Verder keren tal van bekende activiteiten zoals de braderie en de kermis in deze week weer terug. Als klap op de vuurpijl worden de najaarsfeesten afgesloten met het optreden van de Big Band Bollenstreek onder leiding van Aad Laros. Zaterdag 12 sep tember brengt de band vanaf acht uur 's avonds op het podium aan de Herenstraat een geva rieerd muzikaal programma met luister- en dansmuziek en muziek oude stijl met nummers van onder andere Glenn Miller, Benny Good man, Count Basie en Harry James. Veel activiteiten, zoals de braderie, worden ge houden op de Herenstraat, zodat deze enkele dagen voor alle verkeer wordt afgesloten. Dat is het geval op donderdag 10 september van ze ven uur tot half elf 's avonds, vrijdag van ne gen uur 's morgens tot half elf 's avonds en za terdag van half tien 's morgens tot half elf 's avonds. De toegangsweg tot het Gemeentelijk Sportpark is tijdens de kermisdagen ook afge sloten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7