Nieuwbouw gemeentewerken Zoeterwoude kost bijna miljoen gulden Zoeterwoude zuinig op reservefondsen Antiekboerderij in Hoogmade REGI0U0URINAAL REGIOUOURINAAL Woubrugge draagt bij in onderhoud „Hoogmadense Molen'' Zoeterwoude tegen alternatieve ontsluiting Roomburg REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1981 PAGINJDf ZOETERWOUDE Nadat in de gecombineerde verga dering van de raadscommis sie voor de financiën en o- penbare werken vorige maand geen advies uitge bracht kon worden vanwege onvoldoende informatie hadden de leden van de raadscommissie openbare werken gisteravond toch nog de nodige vragen over de nieuwe opslagplaats van gemeentewerken. Met name de inschakeling van ver schillende aannemers als het gaat om het vragen van offertes stelde men als voor waarde. De financiering van de investering, waarmede een bedrag is gemoeid van 990.000,-, vormt vrijwel geen probleem zo bleek uit de raadscommissie voor fi nanciën. Realisatie van een nieuwe op slagplaats is noodzakelijk ge worden na verkoop van het pand Miening 33 waar zowel een loods als opslagplaats is ge vestigd. Als nieuwe lokatie is gekozen het terrein achter het gemeentehuis. De nieuwbouw is qua oppervlakte gebaseerd op de bestaande oppervlakte die over diverse plaatsen in de gemeente is verspreid. Over vijf lokaties is een oppervlakte voor opslag en stalling van materialen van 585 m2 be schikbaar. De nieuwbouw is gebaseerd op een opslagruimte op de begane grond van 15 x 25 meter.Op de verdieping wordt een ruimte van 255 m2 gecreëerd. Verder wordt het gebouw voorzien van een schaft- annex kantoor van 50m2. Deze ruimten zijn voor het eigen personeel bestemd, 's Morgens zal daar de werk verdeling plaatsvinden. Aan gezien de opzichters verant woordelijk zijn voor de uitgifte van materialen dient een voorraadbestand te worden bijgehouden; eveneens dienen kleine administratieve werk zaamheden te worden ver richt. Gezien de aard van de werkzaamheden dienen be paalde medewerkers in de ge legenheid te zijn ziclv na afloop van de werkzaamheden te verfrissen, daarom is een unit voor was- en kleedgelegenheid plus toiletten opgenomen. Het magazijn en werkplaats ken nen een -oppervlakte van 50 m2. De werkplaats is bedoeld voor kleinere respektievelijk nood reparaties, alsmede on derhoud van gereedschappen en materiaal. Voor het zgn. buitengebeuren bestaat de hui dige opslag aan de Miening en elders verspreid in de gemeen te uit 989 m2; de nieuwe situa tie zal een oppervlakte hebben van 1085 m2. Overigens is dat exklusief de zoutopslag die De huidige opslagplaats van gemeentewerken aan de Miening. thans nog 25 m2 en straks 75 m2 gaat bedragen. De financiering van 990.000,- zal, indien de ge meenteraad daarmede binnen kort akkoord gaat, geschieden door het aanwenden van het bedrag a f 370.000,- van de verkoop Miening 33; 10 mille aan ontvangen rente; een reeds gereserveerd bedrag van 100.000,- terwijl het reste rende bedrag a 514.000,- wordt gevonden in het reke ningoverschot van 1979 dat zeshonderdvijftig duizend gul den bedraagt. Bovenstaande is een voordelige zaak voor de gemeente omdat, nu geen le ning behoeft te worden aange gaan, geen kapitaalslasten ont staan. De fracties in de raadscommis sie openbare werken hadden moeite met het feit dat nog niet bij meer aannemers om een prijsopgaaf was verzocht. Wethouder Van der Heijden: „Da's niet de gewoonte. Eerst moet het krediet beschikbaar worden gesteld om verdere stappen te kunnen onderne men". De heer Lansbergen van Progressief Zoeterwoude noemde dat juist de omgekeer de wereld. „De klant is toch koning. We kunnen best prijs opgave vragen en mededelen dat alles onder voorbehoud van een raadsstandpunt is" zo stelde het progressieve kom missielid. Zoals de zaken er thans voorstaan heeft één aan nemer een prijsopgaaf ver strekt voor het „buitengebeu ren" terwijl een ander bedrijf offerte heeft gegeven voor de overdekte opslagruimte. De heer C. Roessen (CDA) stelde voor het gehele pakket aan meerdere aannemers voor te leggen. Mevrouw Kolff pleitte er voor plaatselijke aannemers in het gebeuren te betrekken, ze althans een kans te geven VVD-woordvoerder P. Kre- mer wees nog even op mogelij ke gevolgen van stagnatie bij realisering van de nieuwe op slagplaats achter het gemeen tehuis. Bij de verkoop van Miening 33 en nevenruimten is namelijk een „fatale" datum gesteld waarop de percelen dienen te worden vrijgegeven. Lukt dat niet dan is de ge meente een boete verschul digd. De progressieve P. Lans bergen tipte nog even het landschappelijke aspekt aan. Spreker wees op het belang van een zo geleidelijk mogelij ke overgang van bebouwing naar het groene landschap. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse raadscommissie o- penbare werken wil niet meewerken aan de voorstellen van de werkgroep Milieubeheer Leiden met betrekking tot de ontsluiting van het nieuwe woon- en industriege bied Roomburg in Leiden. Volgens de werkgroep dient een deel van de ontsluiting plaats te vinden op Zoeter- wouds grondgebied. Ook op het verzoek te overwegen de verbindingsweg tussen Roomburg en de Industrieweg op het industrieterrein De Grote Polder bij de eerstkomen de herziening van het betreffende bestemmingsplan in het ontwerp op te nemen wilde de raadscommissie niet ingaan. De heer N. Minekus (CDA): „Ik proef uit het hele stuk dat het is geschreven met als ach terliggende gedachte de aanleg van rijksweg 11 tegen te hou den. Wij moeten ons realiseren dat het ons gaat de onaan vaardbare verkeerssituatie op de Hoge Rijndijk op te lossen. De wegen die daarvoor moe ten worden aangelegd zijn lou ter bedoeld om het woonmi- lieu voor de huidige bewoners te verbeteren. Zoals 't nu is kan het niet langer". Namens de fractie van Pro gressief Zoeterwoude wees de heer Lansbergen op signalen als zou het verkeer op de Hoge Rijndijk afnemen. „Afs die trent zich voorzet kunnen we wellicht toch vraagtekens zet ten bij de aanleg van rijksweg 11". Wethouder Van der Heij den stelde evenwel dat de ver keersdruk, weliswaar minder sterk dan vroeger, toch nog wel steeds toeneemt. De passa ge in de nota van de werk groep Milieubeheer („Op de Hoge Rijndijk tussen Leiden en Alphen aan den Rijn neemt het autoverkeer zelfs af") noemde de heer Lansbergen dan ook valse voorlichting. De suggestie van de werkgroep om bestaande wegen op het in dustrieterrein te benutten als ontsluiting zal volgens de raadscommissie slechts gevaar lijke situaties in de hand wer ken vanwege het intensieve vrachtverkeer. Snoekvissen in Roelofarends veen ROELOFARENDS- VEEN De visclub 't Looze Vissertje in Roelo- farendsveen heeft voor het vissen op snoek de pacht gekregen over de Veender en Lijkerpolder buiten de bedijking. Van 1 september tot en met 31 januari mag buiten de bedijking op snoek wor den gevist. Daarvoor is echter wel een dag- of jaarvergunning nodig. Met de uitgifte van ver gunningen wil de visclub onsportieve 'zwartvissers' en de vangers van onder maatse vis uit het gebied weren en er een echt eldo rado voor sportvissers van maken. Dat betekent dat er door het bestuur en le den van de club streng ge controleerd zal worden op het hebben van de ver gunningen. Een jaarver- gunning voor het vissen in deze polder kost vijftien gulden, terwijl een dag vergunning tweeënhalve gulden gaat kosten. Voor elk jaar zijn honderd jaar- en vijfhonderd dag- vergunningen te verkrij gen. De jaarvergunningen zijn te verkrijgen bij het secretariaat aan de Van Harteveldstraat 17 in Roe- lofarendsveen. De dagver gunningen bij de leden van het bestuur of bij café- botenverhuur De Haven bij het sluisje. ZOETERWOUDE De raadscommissie voor de financiën van Zoeterwoude is van mening, dat in de toekomst uiterst voorzich tig te werk moet worden gegaan met de re serves die in de afgelopen jaren zijn ge kweekt. Een en ander kwam naar voren in de discussie naar aanleiding van de medede ling van het Energiebedrijf Rijnland, dat voor 1982 en volgende jaren de uitkering van genoemd energiebedrijf niet meer als een betrouwbaar dekkingsmiddel kan wor den beschouwd bij de raming van de ge meentelijke uitgaven. Het CDA was bij monde van Jac. van der Geest van mening, dat de reserves niet verder mogen worden aangetast. Zo is in 1979 uit de reserves een bijdrage verleend van bijna 350.000,- in de kosten van reconstructie van de Noordbuurtse- weg, terwijl ook in het kader van de verbete ring van de akkommodaties de reserves zijn aangesproken. Mevrouw A. Kolff van Progres sief Zoeterwoude was aanvankelijk van me ning, dat wel een beroep op de reserves gedaan mocht worden, omdat inmiddels de „magere ja ren" zijn aangebroken. Later zwakte zij dit wat af. toen uit de discussies bleek, dat het verstan diger is vooralsnog erg waakzaam te zijn. Ove rigens ziet de toekomst er voor Zoeterwoude nou ook weer niet zo somber uit. Over de jaren 1980 en 1981 wordt nog een uitkering van het energiebedrijf verwacht, waardoor het totale budget van de reserve „Winstuitkering Ener giebedrijf Rijnland" toch zo'n slordige één mil joen gulden zal bedragen. De jaarlijkse rente daarover, van honderdduizend gulden, komt wel voor besteding in aanmerking. Tevens heeft Zoeterwoude het voordeel, dat de „reser ve-pot" niet is aangewend om de begroting slui tend te maken. Was dat wel het geval, dan zou de gemeente voor 1982 en volgende jaren voor een enorm financieel „gat" komen te staan. De opbrengst van de bouwleges valt in 1981 voor de eerste maal in bijna tien jaar erg tegen. Van het geraamde bedrag a 262.500,- zal naar ver wachting slechts 60 mille binnenkomen. De oorzaken van deze tegenvaller moeten worden gezocht in de stagnatie van de woningbouw, het volraken van het industrieterrein, uitstel van de uitbreidingsplannen van Heineken enz. Met betrekking tot de reserve „Leges bouwvergun ningen" heeft de kommissie voor de financiën hetzelfde standpunt ingenomen. Zuinig zijn op de reserves en de rente, die wordt genoten aan wenden voor bepaalde investeringen. Bij aanvang van de vergadering werden de kommissieleden getrakteerd op een onplezieri ge mededeling. Voorzitter W. Maan deelde na melijk mede, dat de kosten van de openbare verlichting de laatste jaren steeds te laag zijn geraamd. Voor de jaren 1979 en 1980 betekent dat een tegenvaller van respektievelijk 20.000,- en 37.500,-, terwijl het nadelige ver schil voor 1981 inmiddels is becijferd op 58.000,-. Op welke manier dat verschil geëga liseerd zal worden is thans nog niet bekend. Aan de leningsovereenkomst met de kerkvoog dij van de hervormde gemeente zullen nog na dere voorwaarden" worden gesteld. Aanleiding daartoe was een opmerking van het CDA-kom- missielid A. Engelkes, die de zekerheid voor het gemeentebestuur te gering vond. Wethou der Maan zegde toe in overleg met de Kerk voogdij nadere voorwaarden te stellen. HOOGMADE De eeuwen oude voormalige boerderij van de heer W. van Leeuwen aan de Klaverweydeweg in Hoogmade is onlangs omge toverd in een antiquairbe- drijf. De naam van de an tiekhandelaar annex restau rateur, die zich in de boerde rij heeft gevestigd, is toeval lig ook Van Leeuwen. Hij is geen familie van W. van Leeuwen, die jarenlang het boerenbedrijf op deze plaats uitoefende. „De Klaverweyde", zoals de antiekboerderij genoemd is, heeft een lange geschiedenis. Al in 1692 stond er op deze plaats een boerderij, waarvan Jan Cornelis Kleyn in dat jaar de bewoner was. Op 15 no vember 1708 had er een pu blieke verkoop plaats naar aanleiding van insolventie (faillietverklaring) van Govert van NoorL In 1710 kwam Frans Doesburg op de boerde rij en tien jaar later IJsbrand Doesburg. Op 20 februari 1741 had open verkoop plaats aan Klaas van Leeuwen. In 1743 kwam de boerderij in bezit van Frans van Egmond. De 30ste april 1766 werd de boer derij wederom verkocht, deze keer aan P. van 't Woud. Pre cies tien jaar was het bedrijf daarna eigendom van Ary van 't Woud. De zoon van Gerrit van 't Woud kwam op 17 okto ber 1776 op de boerderij; zijn weduwe ging op 13 april 1835 wederom tot verkoop over, waarna Jacob van Tol de nieu we eigenaar werd. Van Tol, op zijn beurt, verkocht zijn be drijf aan Hendrik van Goozen. Deze transactie had plaats op 2 mei 1842. Nog diverse malen verwissel de het bedrijf van eigenaar. Op 13 januari 1851 kocht Klaas van Leeuwen het geheel, ter wijl op 7 augustus 1858 de boerderij overging in handen van de gebroeders Willem en Gerrit van Leeuwen. In 1868 werd Willem van Leeuwen ei genaar. De 25ste mei 1910 Mevrouw G. van Leeuwen in de nieuwe antiekboerderij, werd Johannes van Leeuwen drijf en zijn intrek nam in de bezitter, die op zijn beurt de boerderij overdeed aan zijn zoon Willem van Leeuwen Het was deze laatste die on langs stopte met het boerenbe- naast de eeuwenoude boerderij staand burgerhuis. Géén boe renbedrijf Van Leeuwen meer, maar wel een voortzetting van een traditie voor wat betreft de naam Van Leeuwen. Energierekening maandelijks in de bus in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN De kosten voor gas, licht en water zullen met ingang van 1 januari 1982 maandelijks, in plaats van tweemaandelijks, aan de inwoners van Alphen aan den Rijn worden berekend. De bewonersvereniging „Stromenwijk" had hierom in een schrijven aan de Alphense gemeenteraad verzocht. Uit een en quête die de bewonersvereniging onder de 324 bewoners van haar wijk heeft gehouden, is namelijk gebleken dat een maande lijkse energienota de verbruikers beter zou uitkomen. Volgens de vereniging is het een bekend feit dat momenteel veel huisge zinnen met financiële problemen te kampen hebben en dat de energierekening dan één van de eerste nota's is die blijft liggen. „Men is niet bij machte de ene maand voldoende te. reserveren om zodoende iedere tweede maand ook de tweemaandelijkse be taling te kunnen realiseren", zo stelt de bewonersvereniging „Stromenwijk" in haar schrijven. Elgawa, de Alphense gemeen tebedrijven, heeft inmiddels toegezegd een maandelijkse inning van de gas-, licht- en waterrekening met ingang van volgend jaar te kunnen realiseren. Nieuwe dorpsagent Aarlanderveen ALPHEN AAN DEN RIJN De heer A. van Mastrigt wordt per 1 oktober de opvolger van brigadier G. van Ree- nen. als dorpsagent van Aarlanderveen. Van Reenen zal vanaf die datum werkzaam zijn in een leidinggevende funktie bij de surveillancedienst op het hoofdbureau van politie in Alphen aan den Rijn. Zoals bekend heeft de belangenvereniging Aarlanderveen aller lei akties ondernomen om Van Reenen voor het dorp te behou den. Zo is er onder meer een handtekeningenaktie gevoerd en heeft de Aarlanderveense bevolking tijdens de laatste raadsver gadering massaal geprotesteerd tegen de overplaatsing. Al deze akties zijn echter niet gehonoreerd. De heer M. Meijer, woordvoerder van de belangenvereniging, liet desgevraagd weten zich nu bij de beslissing van de burge meester neer te leggen. Ringrijderij en vissen In het kader van de jaarlijkse paardenmarkt worden morgen in Valkenburg een ringrijderij en een viswed strijd gehouden. De ringrijderij voor paard en tilbury begint om twee uur in de Lotsijstraat. De hengelwed- strijd wordt die avond achter 't Boonrak gehouden tus sen zes en acht uur. Priesterfeest Pater Eligius Willems van het klooster van de Ongeschoei de Karmelieten uit Hazerswoude-Groenendijk viert zon dag zijn 25-jarig priesterfeest. Hij zal dit jubileum op die dag herdenken tijdens een eucharistieviering in Het An ker. die om 11.15 uur begint. Na afloop is het mogelijk de jubilaris te feliciteren in de kerkzaal van Het Anker. Pater Willems verleent regelmatig assistentie in de parochie van de H.H. Bernardus en Michael. Oekumenische dienst De Alphense Raad van Kerken gaat voorlopig op proef zijn oecumenische diensten op de eerste zondag van de maand houden in de Remonstrantse Kerk, Van Manderslootstraat 36, de vroegere Joodse Synagoge. Dit na ruim tien jaar gastvrijheid te hebben genoten in de kerkzaal van de 'Rijnstroom' (Martha Stichting). De diensten beginnen om acht uur 's avonds. Voorgan ger daarbij is ds. L. Oosthoek, hervormd predikant Ridderveld en de organist is A. Hoekstra. Zondag zijn de lezingen uit Exodus 39, de verzen 32 tot en met 43: Werk door Mozes goedgekeurd en Markus 7, de verzen 31 tot en met 37: Genezing van een doofstomme. Er wordt gezongen uit het Liedboek voor de Kerken en uit de Randstadbundel. Tapt oe Muziekvereniging DSS uit Aarlanderveen houdt in band met het 25-jarig bestaan van de drumband een taptoe op zaterdag op de terreinen van sportvereniging Aarlan- der\reen aan de Aarlanderveenseweg. Aan de taptoe wordt deelgenomen door de jubilerende drumband in nieuwe uniformen met medewerking van de majorettes, muziek vereniging Crescendo uit Alphen aan den Rijn. de drum band Liefde voor de Harmonie uit Roelofaendsveen, het Trompetterkorps TTH uit Hazerswoude en muziekvereni ging Wilhelmina uit Zwammerdam. De entree is gratis, de taptoe begint om acht uur s'avonds. Week van het landschap Noordwijkerhout is het verzamelpunt voor fietsers en wandelaars in het kader van de Nationale Week van het Landschap van 5 tot en met 12 september. Bij dit verzamelpunt voor de provincie Zuid-Holland kunnen liefhebbers van naturschoon zich dagelijks tussen ne gen uur 's morgens en vijf uur 's middags melden voor een gratis rondleiding te voet of per fiets langs dej fraaiste plekjes in de bossen en duinen rond Noordwij kerhout. Orgelconcerten De beide fraaie Metzler-orgels in de Groene Kerk in oegst- geest zullen te horen zijn in concerten op 6 en 13 septem ber. Zondag 6 september zal Hans de Jong, leerling van Jo- hann Lemckert aan het conservatorium in Den Haag, een aantrekkelijk programma spelen. Hij brengtonder meer werken van Sweelinck. Frescobaldi, Couperin en Bach. Het tweede concert zal worden verzorgd door Marieke Stoel. Zij krijgt daarbij de medewerking van twee blok flui tisten. Beide concerten beginnen om 20.15 uur en de toe-1 gangsprijs is 2 gulden 50. Our House Jeugdsociëteit Our House in Roelofarendsveen gooit morgen na een periode van twee maanden haar deuren weer open. Een periode waarin men overigens niet stil zat, want er werd een nieuwe vloer aangelegd, metsel werk verricht en geschilderd. In deze vernieuwde am biance treedt zaterdag de groep Rot joch op, die muziek brengt geïnspireerd op de Merseybeat uit de zestiger jaren zoals de Searchers en ook wel de Beatles die speelden. De formatie bestaat uit Pim Bilderbeek, gi taar, Ronald Welgemoed, gitaar en zang, Michel ter Veen, bas, en René van der Velden op drums. De entree bedraagt f12,50 inclusief een lidmaatschap van een halt jaar of fl,50 voor willekeurige bezoekers. Het op-, treden begint om negen uur. Rotjoch WOUBRUGGE De nog niet zo lang geleden door de stichting „Rijnlandse Molen" overge nomen „Hoogmadense Molen" aan het Noord- Einde is aan een flinke onderhoudsbeurt toe. De raadscommissie financiën van Woubrugge heeft het college van B en W geadviseerd vijf duizend gulden tegemoet te komen in de kos ten. Het. onderhoud van de molen is de huidige eige naar flink tegengevallen. Om de molen qua on derhoud up-to-date te krijgen moet ruim 20 dui zend gulden worden verspijkerd. Aangezien er geen sprake is van restauratie komt men niet in aanmerking voor subsidie van provincie of rijk. De stichting Rijnlandse Molen liggen deze kosten zwaar op de maag, aldus bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie van de fi nanciën. De commissie achtte het molenbestand in en om Woubrugge van groot belang. Een zaak, die Woubrugge reeds lang bezig houdt, zijn de kosten, die gepaard gaan met een advies van de Regionale Indicatie Commissie Rijnstreek (commissie, die adviseert voor toelating in een be jaardenhuis). Men is reeds jaren van mening, dat het in een kleine gemeente allemaal beter en goedkoper kan, maar men zit met de uitvoering van een stukje, volgens sommige commissieleden onmogelijke wetgeving, dus ontkomt men er niet aan. De adviezen van genoemde commissie kwa men per geval boven de 550 gulden en dat was reeds lang een doorn in het oog. Door tijdschrij- ving is men er nu achter gekomen, dat in de amb telijke kosten te beperken was. Dit resulteerde in een kostenvermindering van bijna tweehonderd gulden per advies. Dit gaat de bij de gemeenschap pelijke regeling aangesloten gemeentes in totaal bijna 16000 gulden schelen, want er is jaarlijks on geveer van een 80 adviezen sprake. 'Het opknappen van de dijk lang^ de Emmalaan kwam weer ter sprake. Er moet een soort dieren weide komen. Een werkgroep heeft zich er ook mee bezig gehouden. Het raadslid vn de Vegï (VVD) zag het allemaal niet zitten. Hij vond dat Woubrugge genoeg natuur op korte afstand vol handen is. Een hek, drainage, opknappen van I gras en het bouwen van een onderkomen v<j dieren komt de gemeente op veertigduizend g| den. Het werk wordt dan uitgevoerd door de j ciale werkplaats uit Alphen. De meerderhi bleek toch votjr. Er wordt nog bekeken uit wel pot betaald móet worden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4