00 Woningwetwoningen chuttersveld dubieus Verdachte: „Ik wilde hem slechts een lesje leren Wanhopige Leidse schoot op ex-man ,OF VOOR BOUWKUNDIG ONTWERP ezwaren tegen bestemmings plan d' Oude Morsch van tafel geveegd Geen bezwaar Hegen wèrbouwing Van Hema Stad" Straatoptredens tegen Chileense dictatuur EIS TWEE JAAR WEGENS POGING TOT MOORD Renovatie in De Kooi kan worden voltooid Bomen en rodes in plan Spoorlaan 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1981 REIDEN Het is nog zeer de vraag of de oor de gemeente gewenste 600 „betaalbare" woningwetwoningen ook inderdaad op het 3 tchuttersveld gebouwd worden. Om die 600 kroningen financieel mogelijk te maken is In$et noodzakelijk, dat de geplande 70.000 2ffierkante meter kantoorruimte aan de man ngrordt gebracht. Het onderzoeksbureau Bak kenist, Spits en Co stelt dat het op een aan- jal voorwaarden met „redelijk grote zeker- teid" te zeggen is, dat 40.000 vierkante me er verkocht kan worden. De rest is echter iog onduidelijk met als gevolg, dat gedeel telijk bouwen in de vrije sector de oplossing moet zijn. Voorwaarden zijn volgens het bureau, dat de prijs van de kantoren op het huidige peil moet blijven en dat er snel gebouwd moet worden om concurrentie van andere steden tegen te gaan. Volgens het bureau zal het aantrekken van grote bedrijven niet mogelijk zijn en moet de gemeente rekening houden met een leeg stand van gemiddeld een jaar. Dit bleek gistera vond tijdens een vergadering van de raadscom missie ruimtelijk ordening. De raadscommissie ging met veel lof en waar dering akkoord met het stedebouwkundig plan voor het Schuttersveld. Mevrouw M. Koning (PvdA) noemde het evenwichtig. CDA-er J. Walenkamp zei dat het plan bij zijn fractie in goede aarde-was gevallen. J. Hoekema (D'66) noemde het plan „prima". F. van Oosten (PPR) sloot zich hierbij aan, maar zette vraagteken bij de haalbaarheid van het aantrekken van werk gelegenheid voor Leidenaars in de kantoren. Alleen de PSP had minder vertrouwen in het plan. De onduidelijkheid over de financiering van het project deed mevrouw A. Ponsen zich afvragen „waar we nu mee bezig zijn". Kritiek kwam ook van het comité Schutterveld en van de buurt Maredijk. Zij vroegen tevergeefs het plan zo te wijzigen, dat de woningen minder dicht op elkaar gebouwd zouden worden, dat de huidige speelplaats niet ten koste zou gaan van het geplande trapveldje voor de jeugd en vroe- gen ook om meer groenvoorzieningen. Ook het aantal parkeerplaatsen zou verminderd moeten worden. Het hotel zou maximaal vijf verdiepin gen mogen tellen en niet de geplande zes. De heer Latta, ontwerper van het plan, noemde de kritiek op dichtheid van de bebouwing niet te recht. De gekozen dichtheid zou normaal zijn voor een binnenstad. LEIDEN Het Chili Front Leiden vraagt morgen aandacht voor de omstandigheden waaronder de Chi leense bevolking moet leven. Dat gebeurt onder meer door middel van straatoptredens in de binnenstad. Achtergrond van het straatgebeuren is de herdenking van de bloedige militaire staatsgreep waarmee acht jaar gele den een einde werd gemaakt aan de democratie in Chili. De toenmalige regering Allende, die de steun had van het grootste gedeelte van de bevolking, werd op gewelddadige wijze vervangen door een militaire junta. In de eerste jaren na de staatsgreep werden talloze Chilenen in gevangenis sen om het leven gebracht. De vrijheid van meningsuiting is verdwenen en politieke partijen en vakbonden zijn ver boden. De levensomstandigheden van de Chilenen zijn ui terst belabberd. Aldus het Chili Front Leiden. De groep El Volantin probeert de weinig benijdenswaardi ge positie van de Chilenen in Leiden aan de kaak te stellen door in de stad muziek-, dans en zanguitvoeringen te ge ven. Tijdens de optredens wordt door het Chili Front Lei den aan belangstellenden informatie gegeven. ^EIDEN Het bestemmingsplan d' Oude Morsch is gister avond door de commissie ruimtelijke ordening zonder we- "P%nlijke veranderingen geaccepteerd. De ingediende be- 24tvaarschriften werden ongegrond verklaard. J. Walen- amp zal bij de behandeling van het plan in de gemeente- aad een wijziging voorstellen om B en W de bevoegdheid t geven het aantal cafés in de wijk met drie te vermeerde- 03 en. In het plan wordt het aantal met drie teruggebracht tot 32 even. Blonk vond het wegbestem- 0p)en van onder meer zijn taxi- Kiafcdrijf en garage onacceptabel. |a°$De bedrijven worden in-ver- de egaande mate achtergesteld, *sJrwijl het bedrijfsleven het r,i)ch al zo moeilijk heeft. De 'oonfunctie krijgt veel te veel «indacht,zo zei hij. „In mijn edrijven gaat het om werk- ïlegenheid van 35 man." Bin- enkort zullen de al jarenlang epende onderhandelingen issen Blonk en de gemeente £er verplaatsing van de be- ijven worden hervat. Het wegbestemmen van een aantal horecagelegeheden kwam onder meer tot uiting in het bezwaarschrift van de' Koets-O-Theek. Het bedrijf is in tien jaar opgebouwd. Ver plaatsing zal de .gemeente mil joenen kosten. „We vervullen een duidelijke functie met een ledental van 12.000", aldus de indieners van het bezwaar schrift. Wethouder C. Waal stelde dat met deze motivering de Koets-o-theek zijn eigen stelling dat de discotheek geen overlast bezorgt, ondergraaft. LEIDEN/DEN HAAG Een 33-jarige Leidenaar, die in café 't Spoortje aan de Herensingel een kennis op een haar na heeft vermoord, hoorde gisteren door de officier van justitie twee jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Hoe wel de verdachte de schoten op zeer korte afstand van zijn slachtoffer los te, verklaarde hij: „Ik wilde hem niet doodschieten, maar een lesje leren". De verdachte werd in het psychiatrisch rapport verminderd toerekeningsvat baar verklaard. De officier van justitie wilde daar niets van weten. In café 't Spoortje had de verdachte meer dan een liter vieux genuttigd. Met een kennis werd onderhandeld over het onge daan maken van een transactie. Op een gegeven moment sloeg een van de aanwe zige dames de verdachte op de schouder. Volgens de vrouw was het een amicaal klopje. De 33-jarige leidenaar kon „het amicale klopje' echter niet waarderen en bediende de vrouw van eenzelfde slag in het gelaat. „Die vrouwen moeten gewoon van me afblijven. Als je ze aanraakt, ben je gelijk besmet", verklaarde de man gis teren tijdens de rechtszitting. De vriend van de geslagep vrouw trok partij door de verdachte van zijn barkruk af te slaan. Na enkele dreigementen van de zijde van de pugilist werd de geslagene door een vriend naar huis gebracht. Thuis pakte hij een revolver en maakte het wapen schiet- klaar. Met boosaardige bedoelingen stapte de verdachte weer in de auto. Hij som meerde zijn vrouw en dochtertje mee te gaan. De echtgenote volgde klakkeloos. Halverwege de rit werd de vriend, die de auto bestuurde, afgezet. De echtgenote nam plaats achter het stuur. In de buurt van de Herensingel stapte de verdachte uit, omdat hij „nog even in het café moest zijn". Eenmaal binnen schoot de verdachte met een gestrekte arm op zijn opponent. De schutter stond op drie meter afstand van zijn doel. Het slachtoffer zag nog kans om, steunend op een tafeltje, dat hij voor zich uit duwde, naar de dader toe te strompe len. De vechtende mannen werden ruw gescheiden. Dat gebeurde onder meer door de schutter met flessen op het hoofd te slaan. De verdachte verliet het café. Even later belde hij naar de politie. Hij kon afgehaald worden. Het slachtoffer on derging onderwijl een spoedoperatie in het AZL. Een van de kogels had zijn lin kerarm doorboord en was in een van de ribben blijven steken. Het hart van de man was op een haar gemist. De rib werd gedeeltelijk verbrijzeld. In het verleden heeft het agressieve ge drag van de verdachte al vaker tot moei lijkheden geleid. Bijna altijd waren flinke hoeveelheden alcohol in het spel. Het psy chiatrisch rapport verklaart de verdachte verminderd toerekeningsvatbaar. Ook vanwege de plotselinge invloed van alco hol. De verdachte die werd omschreven als „een goede huisvader", had lange tijd niet gedronken. „Naar mijn mening is het psychiatrisch rapport innerlijk tegenstrijdig. Als de ver dachte weet, dat hij zich aggressief gaat gedragen, indien hij gedronken heeft, moet hij niet drinken. Het klinkt simpel, maar zo is het wel," aldus de officier, mr. Klein Breteler. De officier kwam tot een eis van 24 maanden gevangenissatraf. Volgens de advocaat van de verdachte was de geëiste straf wel op z'n plaats. „Ik had een veel zwaardere eis verwacht. Dus eigenlijk ben ik al tevreden. Doch een langere straf zal desastreuze gevolgen hebben voor het gezin". De Leidenaar sprak de hoop uit zo spoeding mogelijk naar zijn gezin te mogen terugkeren. „Wat ik u zo kwalijk neem is, dat u uw dochtertje bij de zaak heeft betrokken. Het gebeuren heeft haar bijzonder ge schokt. U wilt terug, omdat het gezin eronder lijdt, maar u heeft vooral de pro blemen van uw dochter aan uzelf te dan ken", aldus de presidente mevrouw Ko ningsveld. Over twee weken doet de rechtbank uit spraak. VEBO In de Groenoordhallen wordt morgen voor de 45e maal de Nationale Agrarische Manifestatie van de VEBO gehouden. Ruim 1400 dieren van meer dan 400 inzen ders zullen deelnemen. De manifestatie bestaat uit ze ven tentoonstellingen: de vetveetentoonstelling, de fokveetentoonstelling, de zuiveltentoonstelling, de pro vinciale schapenfokdag voor Zuid-Holland, de selectie- keuring van dwerggeiten, de premiekeuring van Shet- landpony's en de keuring van geregistreerde melkgei- ten. De manifestatie gaat 's morgens om zeven uur open en duurt tot twee uur 's middags. De keuringen beginnen om kwart over negen. Een kaartje kost drie gulden. Kinderen en 65-plussers betalen de helft van de prijs. The Outskirts In het LVC aan de Breestraat 66 treedt vanavond de Eind- hovense formatie The Outskirts op. Hun muziek wordt wel omgeschreven als snelle new-wave met rock invloeden. Voor morgen staat een optreden van de Engelse groep Te levision Personalities op het programma. Beide avonden gaat de zaal om negen uur open. Dromen, bedrog of...? Onder de titel „Dromen, bedrog of...?" houdt de psycho analyticus drs. L. van Ravesteijn vrijdag 18 september een lezing over dromen en de uitleg, die Freud aan dro men geeft. Informatie en aanmeldingen bij K&O, Oude Vest 45, telefoonnummer 141141. Alternatieve geneeswijzen De werkgroep „Alternatieve geneeswijze" van K&O start vrijdag 18 september mewt een inleidng van drs. Tj. de Cock Buning. De werkgroep komt elke veertien dagen bijeen en zal zich bezighouden met alles wat met alernatie- ve geneeswijzen te maken heeft. Informatie en inlichtin gen bij K&O, Oude Vest 45, telefoonnummer 141141. Ratel De werkgemeenschap de Ratel viert de start van het nieu we seizoen op zondag 13 september met een bijeenkomst in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 34. De kosten bedragen twee gulden per persoon en de bijeenkomst be gint om half elf. Op het programma staat een lezing met dia's van Wim van den Broek over de Leidse Hofjes. Jongerenmanifestatie In de Hooglandse Kerk wordt zondag 13 september een grote interkerkelijke manifestatie gehouden. De mani festatie is de start van het jeugd- en jongerenwerk in de kerken. De manifestatie wordt gehouden door de katholieke, de hervormde en de gereformeerde kerk. Het doel is bekendheid geven aan de activiteiten voor de jongeren. Bijna alle Leidse jeugd- en jongerenkoren werken mee. Tussen vier en vijf uur zullen de koren zich presenteren. Er zijn stands van onder meer alle parochies en wijken, het IKV, Youth for Christ en Am nesty International. Om vijf uur begint een gezamen lijke dienst met begeleiding van een combo onder lei ding van André van Tuijn. Als sprekers zijn uitgeno digd vlootpredikant Ds. H. Hemstede en jongerenpas tor Ben Juffermans. De kerk gaat om kwart over vier open. LEIDEN Het ministerie wethouder de sleutel uit van van volkshuisvesting heeft de eerste woning i ningen aan de Lage Rijn- van de familie P. Zaalberg. AUk en de Driftstraat. In het Kooipark (voorheen Hiermee wordt de renova- Javastraat) vaneert het aan- üi* iaC °*i. V°} li\ 131 kamers van twee tot vijf. Dit deelde wethouder D. De woningen komen in Tesseiaar van volkshuis- plaats vans190 huizen die de w" afgelopen tijd zijn gesloopt, ningen aan de Ceram- Met 157 huizen die aan de straat Tesseiaar overhan- Ringkade worden gebouwd digde de sleutel aan de fa milie D. Beyer, de bewo ners van Ceramstraat 14 (voorheen Timorstraat). De subsidie van de woning- de vervangende nieuwbouw voor de 190 woningen. Met de bouw van de twee projec- die vandaag officieel wetwoningen in de omgeving werden geopend werd i van de Driftstraat bedraagt tober vorig jaar begonnen. Bij 90.000 gulden per woning. De het plannen maken over de gemeente had 70.000 gulden nieuwbouw zijn de bewoners verwacht Hierdoor kunnen erg actief geweest. Voor zo de huren tot ongeveer 350 ver de oorspronkelijke bewo- gulden beperkt worden. Tes seiaar verwacht, dat de vatie in de Kooi over Wethouder D. Tesseiaar overhandigt mevrouw Beyer een bos bloemen ter gelegenheid van de feestelijke ingebruikneming van de gerenoveerde woning. daar behoefte aan had den, zijn zij in de nieuwbouw twee gehuisvest. Opdrachtgever is de Vereniging tot Bevorde- het bezoek ring van de Bouw van Werk- aan de Ceramstraat reikte de manswoningen. Twintig jaar Vereniging voor Zeegeschiedenis LEIDEN De zee en Neder- land zijn twee zodanig onaf scheidelijke grootheden in Holland's historie gebleken, dat er een vereniging over dit onderwerp bestaat. Dat is de „Nederlandse vereni ging voor Zeegeschiedenis" en deze bestaat nu 20 jaar. In het Academiegebouw aan het Rapenburg wordt vandaag een symposium gehouden over de zeegeschiedenis van Neder land in het laatste kwart van de achttiende eeuw. Daar zijn sprekers te beluisteren van de Leidse universiteit - de vak groep maritieme geschiedenis aan de subfaculteit geschiede nis - maar ook van daarbuiten. Onder anderen is uitgenodigd een zeehistorie-kenner bij uit stek prof.C.R.Boxer die om twee uur zal spreken over „The maritime twilight of the VOC". LUK olit aar abfelDEN/DEN HAAG bfovinciale Staten van Zuid- de olland hebben laten weten erfen bezwaar te hebben te- j bfn de verbouwing van het 1 h£nd aan de Haarlemmer- oniraat 138. Het pand gaat noJenen als uitbreiding van ogP naast gelegen Hema en is zeprscheidene malen ge ,oniraakt geweest, glo Tovinciale Staten hebben Utfermee de protesten van een bntal Leidenaars van de hand gewezen. Het had echter ook weinig zin gehad de bezwaren wel te erkennen aangezien de verbouwing van het pand een aantal weken geleden reeds is voltooid. Als argument voor hun beslissing voeren Provin ciale Staten aan dat uitbrei ding van de Hema de zwak be zette warenhuissector in Lei den zal kunnen versterken waarmee een vermindering van de regionale winkelfunc tie van Leiden kan worden vborkomen. LEIDEN/DEN HAAG Een 36-jarige Leidse vrouw stond gisteren terecht, om dat zij met geweerschoten een einde probeerde te ma ken aan de terreur van haar voormalige echtgenoot De verzachtende omstandighe den brachten de officier van justitie tot een eis van een jaar gevangenisstraf, waar-, van zes maanden voorwaar delijk. De Leidse was in mei 1980 ge scheiden van haar echtgenoot. Te pas en te onpas legde de man echter niet al te vriende lijk bedoelde bezoeken af bij de vrouw en kinderen. Een politioneel verbod om de straat te betreden, werd genegeerd. Dikwijls kwam het binnens huis tot een handgemeen. Op het moment, dat de man dreig de, dat hij een pistool had, nam de vrouw tegenmaatrege len. Zij reisde per trein naar Antwerpen en kocht daar een geweer. Nadat het wapen in de tuin was uitgeprobeerd, kreeg het een plaatsje in de slaapka mer. Op 17 mei had de ex- echtgenoot van de verdachte een ruit ingegooid. In de avonduren van de volgende dag verwijderde hij het hout, dat tegen het gat was getim merd. De indringer stond hal verwege de trap, toen de in nachtgewaad gehulde vrouw een geweerloop op hem ge richt hield. Kennelijk geïmpo neerd verliet de voormalige echtgenoot het pand. De vrouw liep hem achterna en schoot zonder echter doel te treffen. Toen de man na ver loop v^n tijd terug kwam, daagde hij de vrouw uit door te roepen, dat zij niet op zijn lichaam durfde te schieten en dreigde haar en de kinderen te zullen doden. De wanhopige vrouw schoot wederom. Het bot in de arm van de man werd door een kogel verbrij zeld. De moeilijkheden duurden al vele jairen. Verdachte trouwde op haar achttiende jaar. Sinds dien werd zij gesard en verne derd. Dikwijls was de man dronken. Ook bracht hij zijn vrouw zwaar lichamelijk letsel toe. Ook gisteren voor de rechtbank werd dat nogmaals onderstreept. De officier van iustitie, mr. Klein Breteler, censchetste de man als „een nogal hopeloos geval". Volgens de officier ligt de oorzaak van het tragische gebeuren niet bij de vrouw, „maar hetgeen is gebeurd, kan niet worden goedgepraat". De officier zei met een gematigde straf te ko men. Van de geëiste 12 maan den gevangenisstraf, is de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De advocaat van de verdachte toonde zich verrast: „Mijn cliënte was ten einde raad. Haar ex-man heeft in het ver leden zijn bedreigingen vaak in afschuwelijke daden omge zet Hij heeft gezegd haar en de kinderen te zullen doden. Met die bedreiging in het ach terhoofd heeft zij geschoten. Uit noodweer. Om de kinde ren te beschermen. Ik pleit voor ontslag van rechtsvervol ging, of anders een lage voor waardelijke straf". "•\pr twee weken aente uitspraak. VOORHOUT De straten in het bouwplan Spoorlaan 2 zullen waarschijnlijk bo- mennamen, al dan niet met de toevoeging 'rode', krijgen. De raadscommissie van o- penbare werken is al met de naamgeving bezig, omdat naar verwachting binnen af zienbare tijd met de bouw in. Spoorlaan 2 kan worden be gonnen. De raadscommissie is het ero ver eens dat het aanbeveling verdient om bijvoorbeeld het weggedeelte dat in het ver lengde van de Beukenrode ligt, eveneens Beukenrode te noemen. 'Rode' houdt verband met het rooien van bomen en betekent eigenlijk ontgonnen land. Als gevolg daarvan ligt het voor de hand om voor het verderop liggende weggedeelte ook een boomnaam net het achtervoegsel 'rode' te geven. Gedacht wordt daarbij aan na mes als Essenrode, Meidoorn rode, Kastanjerode. Voor het overige gedeelte, waar het af wijkende verkeers- en inrich tingspatroon zal bestaart, denkt men erover om alleen bomen- namen zoals De Es en De Lin de te gebruiken. Fietser over de kop LEIDEN Een 17-jarige fietser uit Leiderdorp is gis teren met een hersenschud ding naar het Academische Ziekenhuis overgebracht. De jongen fietste over de Rijn dijk. Doordat een plastic tasje tussen de spaken van een wiel kwam, verloor hij zijn even-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3