Van Agt wil pas na Prinsjesdag nieuw kabinet Stress bij verpleegkundigen da t dateert al van de Griekse oudheid9 Vijf dagen ziekte voor eigen rekening binnenland ïeslag op zendschip blijft gehandhaafd -Wiegel bezuinigt liet op politie Prins Claus: Eist werkgelegenheid centrale plaats LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1981 PAGINA1 J.N. Scholten kandidaat DEN HAAG Jan Nico Scholten wordt hoogstwaarschijnlijk staatssecretaris in het kabinet-Van Agt II. Hem is de keuze gela ten tussen het departe ment van Defensie, waar hij personeelsza ken zou moeten gaan doen en dat van Bui tenlandse Zaken waar hij zich zou moeten gaan bezighouden met EEG-aangelegenheden. Jan Nico Scholten was voor de laatste verkie zingen een van de bui tenland-specialisten van de CDA-fractie. "Hij spande zich met name in voor een olie boycot van Zuid-Afrika '*en wist daarmee bijna ^het kabinet-Van Agt ten val te brengen. .Door leden van zijn ei- Igen groepering, de ■voormalige ARP, werd Ihij hierna op een niet- iverkiesbare plaats voor de Tweede Kamer ge- '•plaatst. "Zou Scholten kiezen jvoor de post Defensie, dan wordt waarschijn lijk mr. Joost van Ier- sel de staatssecretaris van Buitenlandse Za- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel de ex-informa teur De Gaay Fortman daar zeer op aangedrongen heeft, zal het nieuwe kabinet er waarschijnlijk niet zijn voor Prinsjesdag. Kringen rond het Catshuis melden dat formateur Van Agt er veel aan gelegen is de beëdi ging van de nieuwe ministersploeg nog even uit te stellen. Het voordeel daarvan zou vooral zijn dat de be: groting van het demissionaire kabinet-Van Agt/Wiegel, die op Prinsjesdag wordt inge diend, psychologisch aan kracht wint en daar door nog moeilijker te wijzigen zal zijn door het nieuwe kabinet. Bovendien leest koningin Beatrix in dat geval een CDA/VVD-Troonrede, wat het zittende kabinet een laatste gelegen heid biedt tot het geven van zijn visie op de so ciaal-economische problematiek. In de vertragingstactiek past ook dat Van Agt wezenlijke zaken aan de orde gesteld wil zien in de zogeheten constituerende vergadering van de beoogde ministers. Gewoonlijk wordt er daar over niet veel anders gesproken dan in wat voor pak men naar de koningin zal gaan om zich te laten beëdigen. Volgens_de woord voerder van de formateur zullen overigens in het beraad geen nieuwe „politieke vraagstellin gen" aan de orde kunnen komen. De woord voerder zei te verwachten dat het beraad waar schijnlijk maandag zou beginnen en in elk ge val langer dan acht dagen zou duren (tot voor bij Prinsjesdag dus). Vandaag ontvangt Van Agt de onderhandelaars van PvdA en D'66 om samen met hen een oor deel te vellen over een door ambtenaren te pro duceren stuk, waarin alle tot nu gesloten ak koorden in elkaar zijn geschoven. Vervolgens zal de kandidaat-ministers gevraagd worden of ieder persoonlijk bereid is op basis van het nieuwe stuk toe te treden tot het nieuwe kabi net. Ook zal Van Agt bij die gelegenheid infor meren wat een ieder in het constituerend be raad aan de orde gesteld wenst te zien. iMSTERDAM Het piraten- :hip „Magda Maria", dat 1 au gustus door de Nederlandse auto riteiten in beslag is genomen en -indsdien in de Amsterdamse ha- In ligt, wordt voorlopig niet te- iggegeven aan de Panamese ei- fnaar. Zo luidde gisteren de uit- jpraak in kort geding dat de eige- aar van het schip tegen de Staat ad aangespannen. De vice-president van de Amsterdamse rechtbank was van mening dat de eige naar met zijn eis aan het verkeerde adres was. Het zendschip lag voor de Katwijkse kust, buiten de territoriale wateren en zond onder de naam Radio Paradijs proef- programma's uit naar Nederland. Het werd in beslag genomen omdat de Haagse officier van justitie een gerechtelijk voor onderzoek tegen de opvarenden had inge steld. Daarom kan volgens de Amster damse vice-president alleen de Haagse rechtbank beslissen of de Panamese eige naar zijn schip weer terug krijgt. De eige naar kan alsnog bij de Haagse rechtbank een verzoek tot teruggave indienen. Bin nen veertien dagen zal daarover dan een beslissing moeten vallen. De opvarenden van de „Magda Maria", twee Ieren, een Nederlandse man en een Nederlandse vrouw, zijn aangehouden. Tegen hen is een strafrechtelijk onder zoek gaande wegens overtreding van de telegraaf- en telefoonwet. Dolman blijft Kamer voorzitter DEN HAAG De PvdA'er Dr. D. Dolman mag in het nieuwe parle mentaire jaar voorzitter blijven van de Tweede Kamer. Het is de ge woonte dat de grootste kamerfractie de voorzit ter levert en dat zou in de huidige samenstelling het CDA zijn. De CDA- fractie heeft echter be sloten geen gebruik te maken van dit gewoon terecht (waar overigens in het verleden ook al eens vanaf geweken is). Bij dit besluit heeft mee gespeeld, dat Dolman zijn functie nog niet zo lang bekleedt en dat de CDA'er Thurlings voor zitter van de Eerste Ka mer is. (Vervolg van de voorpagina) Al de genoemde premieverhogingen wer ken sterk denivellerend. Er wordt globaal gesproken immers slechts over de eerste 60.000 gulden die men verdient premie be taald. Wie meer verdient hoeft over die extra verdiensten geen premie te betalen en ziet daardoor dus zijn koopkracht juist toenemen in plaats van dalen. Dit kan al leen worden voorkomen door bijvoor beeld de prijscompensatie en de vakantie toeslag voor hoger betaalden af te toppen. Daartoe besloot het kabinet vorig jaar en dit is ook te vinden in het akkoord tussen CDA, PvdA en D'66, maar niet in de be groting die op Prinsjesdag wordt inge diend. De lager betaalden hangt overigens een nog zwaarder onheil boven het hoofd. De voorgeno men verhoging van de aardgasprijzen tikt ook bij hen het hardste aan. Een stijging van de aardgasprijs met 25 procent (12 cent per kubie ke meter, inclusief BTW) betekent voor Jan Modaal een uitgavenstijging van 350 gulden per jaar. Uit de komende begroting blijkt verder dat niet is besloten tot de eerder gemelde invoering van twee zogenaamde wachtdagen (onbetaalde ziek tedagen), maar tot vijf. Dat is overigens nog maar de helft van de 10 dagen die aanvankelijk waren voorgesteld. Deze wachtdagen hebben vooral gevolg voor de werkgever. Hij gaat wel iswaar minder ziektewetpremie betalen, maar moet in geval van ziekte krachtens de meeste CAO's zijn werknemers wel 100 procent loon uitbetalen. In bedrijven met een hoog ziekte verzuim kan zoiets voor de werkgever aardig aantikken, zodat hij indirect gebracht zal wor den tot maatregelen om het ziekteverzuim te beperken. Om de pijn gelijkelijk te verdelen worden ook de overheidsdienaren weer gekort. Het hardst komt de klap aan bij de gepensioneerden. Zij kregen naast hun pensioen tot nog toe altijd 20 procent AOW. Dat verdwijnt: zij zullen het voortaan louter moeten stellen met hun over- heidspensioen. Besparing: 900 miljoen. Bekervoor Leo Kamervoorzitter Dick Dolman overhandigde gistermiddag de wissel beker, behorend bij de Prijs voor de Dagblad journalistiek aan Leo van Vlijmen. Hij kreeg de prijs voor een ook in deze krant gepubliceerde serie over Rusland. Medicijnen verloren ZOETERMEER In de wijk Buytenwegh de Ley ens in Zoetermeer is tussen 2 en 3 september een medicijn doosje verloren met vijf slaaptabletten van het merk „Vesparax". De tabletten zit ten een doorzichtig doosje met een wit deksel. Bij inne ming van de vijf tabletten tegelijk zijn ze, vooral voor kinderen, dodelijk. De vin der wordt verzocht de tablet ten terug te bezorgen bij Apotheek Buytenwegh, Hannie Schaftrode 39, of bij de politie van Zoetermeer. ij! 1NDHOVEN „Op de begroting van binnenland- 'fit zaken is te aanzien van de politie geen daling, daar een andere beweging te zien". Dit zei minister Viegel gistermiddag bij de opening van het Eindho- :nse politiebureau. •t aantal manschappen bij de meentepolitie is de afgelo- d kabinetsperiode met twee send uitgebreid en ook in 2 zal volgens Wiegel, de po- ^erkeer moet oor blinden «makkelijker RNHEM Gehandicap- n moeten zelf actief zijn s het gaat om verkrijgen in speciale verkeersvoor- Êgen. De gemeenten n daar dan hun ideeén jgesties overnemen, t is een van de conclusies een nationaal symposium ^jn de Nederlandse Vereni- at!ig van Blinden en Slecht heden (NVBS) dat vandaag Arnhem is gehouden. Alle meente-autoriteiten die zich it verkeersvoorzieningen Er deze groep gehandicapten ighouden waren daarbij itanwezig. Er wordt nog veel te iinig rekening gehouden ü^t de problemen van blinden slechtzienden, meent de /BS. Obstakelvrije routes, tr kering van oversteekplaat- Oi, geluidssignalen bij voet gangerslichten grotere lijn- mmers op bussen en trams duidelijker aangeven van tgang tot gebouwen en win ks met glazen deuren zijn _Jgens de vereniging voorzie- oAgen die met relatief weinig roeten tot stand gebracht kun- J°h worden. v< "leprom: één -ysteem Joor premie - oopwoning 1eÏN HAAG De premie en B-regelingen voor ^pwoningen moet afge- gjjiaft en worden vervangen r^>r één systeem voor alle komensgroepen. Dit is de ining van 23 grote bouw- dernemingen, die samen- irken in de werkgroep fcópwoningen/Neprom. I dit moment is een salaris n 35.000 en 50.000 gulden r jaar te laag voor een pre- e volgens de a-regeling en i-3 hoog om te profiteren van t belastingvoordeel voor be ters van een koopwoning. t Neprom wil daarom één ieling, waarin de premie die tand op een koopwoning i krijgen wordt vastgesteld gens een oplopende schaal, ankelijk van het inkomen. litiesterkte worden verhoogd. Het reclasseringsmaanblad KRI concludeert op basis van de bezuinigingsvoorstellen van de demissionaire regering, dat het democratisch gehalte van de rechtspraak en politiezorg aangetast zullen worden. Het zal duurder worden om te pro cederen en overtredingen zul len sneller met een boete wor den afgedaan. Gezien de toe nemende sociale onrust rond om een aantal onderwerpen, zoals huisvesting en kernener gie, zullen de politietaken zwaarder worden. Bezuinigin gen bij de politie zullen vol gens KRI ten koste gaan van hulpverlening en voorkoming van misdrijven. Prijzen voor speelgoed van het jaar UTRECHT Een mo del-peuterschooltje van Lego-bouwstenen, een slappe babypop en een ping-pongs pel hebben een prijs gekregen van de stichting Goed Speel goed die gisteren in de Utrechtse Jaarbeurs het speelgoed van het jaar bekroonde. Het schooltje viel in de prijzen omdat het een uitstekende mo gelijkheid voor peuters is hun eigen werkelijkheid na te bootsen en hun fantasiewereld uit te bouwen. De pop was vol gens de jury zo aantrekkelijk omdat die een sterke gelijkenis vertoont met een echte baby en ook echte babykleertjes kan dragen. De bekroonde uitvoe ring van het ping-pongspel be staat uit een klein schuimrub ber balletje, een plastic netje en plastic bats en kan door zijn afmetingen makkelijk binnen en buiten worden gebruikt. Een babypop die echte babykleertjes kan dragen en een mo del-peuterschooltjes van lego vielen zozeer In de smaak bij de stichting Goed Speelgoed, dat dit nieuwe speelgoed giste ren in de Utrechtse Jaarbeurs, met de prijs van het jaar werd bekroond. NIJMEGEN Prins Claus vraagt zich af of de werkgele genheid wel zo'n centrale plaats in het beleid van de Wes terse landen moet innemen als thans gebeurt. De prins stel de deze vraag vanmiddag tijdens de viering van het 100-ja- rig bestaan van het Nijmeegse ingenieurs- en architectenbu reau Haskoning. Hij merkte op dat er meer arbeidsplaatsen verloren gaan tenge volge van de voortschrijdende automatisering en schaalvergro ting, dan door de economische teruggang. „Deze ontwikkeling betekent, dat wij iedere dag bezig zijn de werkgelegenheid uit eindelijk te verminderen. Invoering van automatisering en het onder bestuur brengen van computers is een arbeidsintensief proces, maar dat is tijdelijk. Uiteindelijk komt het neer op mas sale uitstoting van arbeid". Prins Claus vroeg zich af of het, ge zien deze ontwikkeling, wel redelijk is de doelstelling van werk gelegenheid voorop te blijven stellen. Voorts wees de prins erop, dat de geïndustrialiseerde wereld haar grenzen van aanpassing aan het veranderingstempo gepas seerd is. De toenemende arbeidsongeschiktheid en het „op" zijn van mensen ver voor hun pensioengerechtigde leeftijd wijzen daar bijvoorbeeld op. Hij voegde daar aan toe, dat deze proble men geëxporteerd worden naar de derde wereld, waar proble men van industrialisering en automatisering nog harder zullen aankomen. Deze landen zijn qua cultuur, historie en levenswijze veel minder op dit soort problemen ingesteld. Zonnig BELANGENVERENIGING „HET BETERSCHAP" ZOEKT THERAPIE IN DEMOCRATISCHER STRUKTUUR HAARLEM „Stress bij verpleegkun digen? Dat dankt je de koekoek. Daaro ver hebben we hier archiefkasten vól met wetenschappelijk onderzoek. Stress bij verpleegkundigen kennen we al sinds de Griekse oudheid". Aldus de weinig opgewonden reactie van Het Be terschap, de belangenvereniging van deze beroepsbeoefenaren, op het giste ren in de openbaarheid gebrachte Nij meegse onderzoek over de gespannen werksfeer van vooral hoofdverpleeg kundigen. Woordvoerder Henk Kreeft van Het Beter schap, de grootste beroepsvereniging van ver plegers en verpleegsters die ons land kent: „Voortdurende omgang met zieke ménsen schept automatisch spanningen. De ernstige patiënten voor wie een vergissing het ver schil kan betekenen tussen leven en dood, vergen 24 uur per dag extra oplettendheid. Zo'n werksfeer kan niet anders dan stress op roepen. Voor een deel is het probleem onlos makelijk verbonden aan het beroep". Inderdaad, voor een deel. Want volgens de onderzoeksresultaten van de Nijmeegse socio loge drs. A. van den Bergh-Braarrj blijken ook de gezagsverhoudingen binnen een zie kenhuis hun invloed te doen gelden. Een gro te meerderheid van in totaal 600 door drs. Van den Bergh ondervraagde hoofdverpleeg kundigen/afdelingshoofden uit ernstige klachten over de samenwerking met zieken huisdirecties en specialisten. Waarbij ze na drukkelijk aantekenen, dat het „autoritaire gedrag" van dokters en directeuren het on mogelijk maakt hierin verandering te bren gen. Concreet voorbeeld van de sociologe, die gedurende veertien jaar van haar leven zelf de verpleegstersschort droeg en dus ook uit eigen ervaring spreekt: „Vooral als een pa tiënt door meerdere specialisten tegelijkertijd wordt behandeld, kan de verpleegkundige in een uiterst lastig parket komen. Te vaak komt het voor, dat de dokters hun behande lingen onvoldoende afstemmen op die van hun collega's. Het gevolg is dat de verpleeg kundige tegenstrijdige opdrachten krijgt. Als j de specialisten dan ook nog eens onvoldoende ln lijdzaamheid openheid tonen voor kritiek hierop, ontstaat een onmogelijke situatie". gediplomeerden er de brui aan en besluit 22 procent van de leerlingverpleegkundigen voor een andere levensvervulling. Cijfers waarvoor uiteraard niet alleen de hiërarchi sche structuur verantwoordelijk kan worden gesteld. Het beroep wordt nog steeds in over wegende mate door jonge vrouwen uitgeoe fend, die tussen hun 20e en 30e veelal af vloeien naar het huismoederschap. Ook de onregelmatige diensten betekenen een voor velen erg zware belasting. Aan niemand kwijt Woordvoerder Henk Kreeft van de belangen vereniging: „Gegeven he.t feit, dat de ver pleegkunde per definitie spanningen oproept zou je in dit vak de mogelijkheid moeten heb ben die stress af te reageren. Maar juist de autoritaire opstelling van directie en artsen maakt het ontladen van spanningen onmoge lijk. De ziekenhuizen worden gekenmerkt door een streng hiërarchische structuur. Hoofdverpleegkundigen, laat staan gewone verpleegkundigen hebben, als het om beleid gaat, geen enkele vinger in de pap. Daardoor kan je in dit beroep aan niemand je kritiek kwijt, je teleurstellingen, je verdriet". Het verloop onder de „broeders" en „zusters" beloopt volgens de meest recente gegevens de 22 procent. Per jaar geeft 28 procent van de Intussen lijkt het onaannemelijk dat de de mocratiseringsgolf van de afgelopen tien jaar op de werksituatie van de verpleegkundigen geen enkele invloed heeft gehad. Henk Kreeft: „Het opmerkelijke is, dat men op de hoogste beleidsniveaus in ons land wel dege lijk begrip toont voor de wenselijkheid van wat meer democratische verhoudingen, maar dat daarvan naar de basis zo bar weinig door dringt. Je hebt binnen de Nederlandse ver pleegkundigen een kleine voorhoede die zijn best doet voor veranderingen, maar de grote meerderheid bezit haar ziel in lijdzaamheid en accepteert de onderdanige positie, in de wetenschap dat directie en specialisten te al len tijde „het belang van de patiënt" als chantagemiddel kunnen hanteren. „In naam van de patiënt verzoek ik u zegt zo'n dokter dan. En dat ontneemt de verpleegkun dige alle ruimte om een tegenwerping te ma ken. Natuurlijk zijn er „in de naam van Christus" ook tienduizenden doden gevallen. Maar gaat dat op zo'n moment maar eens uit leggen. Vergeet in dit verband ook niet dat het beroep van „broeder" 'of. „zuster" een voortdurende gerichtheid op de patiënt, op de behoefte van „de ander" met zich meebrengt. Als je vanuit zo'n altruïstische houding werkt, is het moeilijk om tegen specialisten en directie ineens de tegengestelde houding van „opkomen voor jezelf" aan te nemen. Hier grijpt drs. Van den Bergh in met de waarschuwing „dat we de zaak ook weer niet moeten overdrijven". „De schuld eenzijdig leggen bij artsen en directieleden appelleert aan de primitieve behoefte om een zondebok aan te wijzen. Daarvan kunnen we geen heil verwachten. Natuurlijk is het waar dat veel specialisten al te autonoom opereren en te weinig rekening houden met de eisen die de verpleegkunde stelt. Maar aan de andere kant mag je niet vergeten, dat zo'n grote or ganisatie als een ziekenhuis, waar voortdu rend mensenlevens in het geding zijn, niet kan functioneren zonder duidelijke afbake ning van verantwoordelijkheden. Een zekere mate van autonomie is onontbeerlijk voor specialisten. Wat ik wil stimuleren is dat de twee partijen zich meer inleven in eikaars problemen. De bedoeling is dan ook dat het onderzoeksrapport verspreid wordt onder de ziekenhuizen in Nederland en als aanzet voer discussie wordt gebruikt". Maar vindt ook de Nijmeegse sociologe, dat het voor specialisten urgenter is zich in te le ven in de positie van de verpleegkundigen dan andersom? Drs. Van den Bergh: „Zeker". WILLEM SCHEER DE BILT Het rustige en zonnige weer duurt voort. Het hogedrukgebied, dat al een aantal dagen het weer in grote delen van Europa bepaalt en waarvan het centrum vanmor gen net ten noorden van de^ Waddeneilanden lag, trekt' langzaam naar het zuidoostéh. De wind, die eerst nog ooste lijk is, draait naar zuidelijker richtingen en voert lucht aan, waarin de middagtemperatuljr tot ongeveer 22 graden stijgt Door de nachtelijke afkoeling vormen zich vannacht mist banken, die in de ochtend spoedig weer verdwijnen. In grote delen van Europa is het evenals bij ons zonnig en in de landen rond de Middellandse Zee stijgen de middagtempefla- turen tot waarden tussen de 25 en 30 graden. Alleen vielen er in Noord- en Midden-Italie vanochtend regen- en on weersbuien. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Schotland, Ierland, Noorwe gen: Wisselend bewolkt en enkele buien, 14 tot 18 graden. Zweden, Finland, Denemar ken: Toenemende bewolking plaat selijk gevolgd door regen, 15 tot 20 graden. Engeland, Wales: Eerst zonnig, later meer be wolking en mogelijk een bui, 18 tot 22 graden. Benelux, Noord-Duitsland, Po len: Eerst zonnig, later wat meer bewolking, 20 tot 25 graden. Frankrijk: In het algemeen zonnig, 23 tot 27 graden. Zuid-Duitsland. Alpengebied, Donaulanden, Noord-Italië: Zonnige perioden, aanvanke lijk afgewisseld door enkele regen-"of onweersbuien, 20 tot 25 graden. Spanje, Portugal: Zonnig en warm, 27 tot 33 gra den, langs de kusten bij wind van zee 20 tot 25 graden. Zuid-Italië, Balkanlanden: Zonnige perioden, plaatselijk een regen- of onweersbui, 25 tot 30 graden. ersgesteldheid van gisteren ink lort onbew. 21 -On -On -0.2 n Klagenlur Kopenhagen onbew. Londen onbew. Luxemburg onbew.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13