Wat Beethoven in twee eeuwen voorde muziek deed, deed Baming in 60 jaar nBN//? „Tv via satelliet niet over drie jaarmaar nu Jubileumaanbieoing es sa vs over het „Tussen chaos en werk van Gerard Reve DR.IR. KIVITS VANINTERCAI: KUNST LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1981 PAGINA 11 PTT: Kivits kent de regels niet" DEN HAAG Dr. Ir. H.P.M. Kivits en de PTT staan lijnrecht tegenoverelkaar als het gaat om gebruik van telecommunica- tie-satellieten. Kivits gaat er vanuit dat de Russische Gorizont een normale omroep satelliet is, zoals er over drie jaar nog veel meer zullen komen. Een woordvoerster van de PTT echter: „Meneer Kivits kent de regels niet, voor zover het de verdeling van frequenties betreft De Gorizont zendt op de frequenties 3,4 tot 3,9 Ghz, bestemd voor telecommunicatie, die wel privé mo gen worden ontvangen, maar niet mogen worden uitgezonden naar derden. De toe komstige omroepsatellieten zenden op an derei frequenties uit zoals afgesproken op de jongste Geneefse conferentie. Dat de Gorizont óók voor omroep wordt ge bruikt bestemd voor Oostbloklanden is vers twee. Maar ze mogen niet worden verspreid, zoals Kivits kennelijk niet weet". GELEEN „De Russische omroepsatel- liet Gorizont hangt nü boven Europa. In 1984 komen er satellieten bij van andere (Europese) landen. Dat in Nederland tv- beelden via die satellieten goed kunnen worden ontvangen, is door ons bedrijf nu bewezen; we hoeven daarvoor niet te wachten tot over drie jaar." Aldus dr. ir. H.P.M. Kivits, directeur en oprichter van het Raadgevens Ingenieursbureau Intercai in Beek bij Geleen. Zoals gisteren gemeld gaf hij woensdagmiddag een geslaagde de monstratie van rechtstreekse tv-beelden via de Russische satelliet. Kivits: „Dat de PTT nu de gemeente Hellendoorn ver biedt beelden te distribueren, die afkom stig zijn van de experimentele Franse sa telliet OTS 2 kan ik me voorstellen. Maar als de PTT de Russische satelliet daarbij betrekt, is sprake van een schrikreactie, waarbij twee wezenlijk verschillende za ken op één hoop worden gegooid. De Fran se satelliet is experimenteel, de Russische niet, die is bestemd voor de omroep; de beelden daarvan'mogen gewoon worden verspreid, zoals dat over drie jaar nor maal zal zijn". Kivits: „Ik denk niet, dat andere bureaus voor telecommunicatie de Russische beelden konden opvangen en uitzenden, anders had den ze dat zeker wel gedaan. We hebben onze experimenten stilgehouden tot we in staat waren goede beelden te ontvangen. Maar het heeft ons wel maandenlang dag en nacht werk gegeven." De nog jeugdige Kivits, hij is 28 jaar, studeer de scheikunde en promoveerde op het onder werp „Siliciumgehalte in het bloed bij kan- kerpatiënten". Toen zijn werk bij de Eindho- vense TH werd stopgezet, droeg KiVits zijn ervaringen in kankeronderzoek over aan prof. Hagedoorn. „Ik kreeg het advies zelf een baan te creër en", aldus de scheikundige, die in december 1977 een bureau op poten zette voor telecom municatie, gespecialiseerd in kabelsystemen. Zijn vriendschap met dr. ir. V. Vokurka, een Tsjech die promoveerde op schotelantennes, kwam Kivits goed van pas. „We hebben heel wat nachten gebabbeld; we wilden alles van satelliet-tv afweten en we hadden plannen om zelf antennes te bouwen. Allemaal enthousiast geklets, er kon niets van komen, het zou veel te duur worden. We zochten contact met het Zweedse Lund- institute of Technology, omdat in Zweden, dat dichter bij Rusland ligt, gemakkelijker beelden van de Russische satelliet kunnen worden ontvangen; ze doen dat daar al een paar jaar: Maar de Zweedse apparatuur bleek in Nederland niet te voldoen. Daarom hebben we in Amerika ons speurwerk voortgezet. Daar konden we aan geschikte apparatuur komen, die met Zweedse kennis werd aange past aan de omstandigheden in Nederland. We konden een goedkope schotelantenne op de kop tikken, en op die manier, maar met ongelofelijk veel moeite en gecijfer, kwamen we eruit, met aangetoonde goede resultaten." Rusland is dermate groot, dat in dat land werd besloten een omroep-kunstmaan te lan ceren, die nu op bijna 36.000 km boven de At lantische Oceaan hangt. De Russen zenden vanuit Moskou tv-programma's uit, die via de satelliet Gorizont in heel Rusland kunnen worden ontvangen. Kivits: „Het principe van een zaklantaarn en de stralenbundel. Omdat Nederland geografisch een provincie van Rusland zou kunnen zijn, kunnen de beelden via Gorizont ook in Nederland worden ont vangen, mits je de juiste schotelantenne hebt en die zuid-zuidwestelijk richt onder een be paalde hoek. In 1984 zijn ook voor andere landen omroep satellieten te verwachten, die soortgelijke bundels uitstralen, echter in kleinere cirkels dan de Russische en verdeeld over heel Euro pa. Angst voor een ongebreideld aantal satellie ten kent Kivits niet. „Je kunt alleen beelden opvangen van satellieten, die boven de hori zon staan, omdat beeld- en geluid- frequentie gemoduleerd worden uitgezonden. Enkele jaren geleden is internationaal vastge steld, binnen welke cirkel op de aarde de sa tellieten bruikbare beèlden moeten kunnen projecteren. Te vergelijken met de zaklan taarn: je moet bij wijze van spreken een boek kunnen lezen binnen een dergelijke cirkel. Zit je daarbuiten, dan moet je hulpmiddelen moeten gebruiken. In het geval van televisie, steeds grotere schotelantennes. Onbruikbaar Spaanse tv-programma's zullen in Nederland onbruikbaar grote antennes vergen, aldus Ki vits, die niet gelooft in goede ontvangst van programma's bestemd voor gebieden ver bui ten Nederland. „Wel kunnen we straks beter adviseren welke antennes ze moeten plaat sen, en wat de kosten zullen zijn. Alles is denkbaar. Je kunt je voorstellen dat er ge meenten zijn, die met alle geweld Turkije willen kunnen ontvangen, voor de Turkse ar beiders in ons land. Deze mensen krijgen nu een aantal minuten tussen de Nederlandse programma's door; straks is het mogelijk, mits de antennes geschikt zijn, dat deze men sen de hele dag de uitzendingen van hun land kunnen ontvangen. Maar de verwezen lijking van dit soort verlangens hangt af van de gemeenten en de exploitanten van anten ne-systemen. Voor particulieren wordt het te omslachtig en te duur." Dat in Nederland eerder vraag zal bestaan naar Engelse en Franse tv-programma's, staat voor Kivits vast; hij geeft zich nog drie jaar de tijd, dan moet hij expert zijn, en alles we ten van de mogelijkheden om via de satellie ten beelden te kunnen ontvangen. „Eind van deze week worden in Maastricht de wereldkampioenschappen judo gehouden. TV-beelden gaan via Lopik naar Moskou naar de satelliet Gorizont. En die beelden vangen wij dan weer op", aldus Kivits, die dat over drie jaar ook zal kunnen doen met de nieuwe satelliet. „Tegen die tijd, maar nu ook al met enige armslag, kunnen wij alle ge meenten en maatschappijen in Nederland ad viseren, al zijn wij geen fabrikant en prijzen wij ook geen merken aan." FRITS BROMBERG EEN BELANGRIJKE VERZAMELING BESCHOUWINGEN Over het werk van Gerard Reve is al onder de ..Verder van mij" (een bitse af- reel gepubliceerd. Er zijn behalve vele van Reve s denkwereld) ook opgeno- irtikelen in allerleitijdschriften ook Een belangrijke bundel, waarin een poging ten aantal studies in boekvorm ver- wordt gedaan tot het in kaart brengen van Re- schenen, die zeer wisselend zijn van ve's werk. Hubregtse plaatst een artikel van ei- kwaliteit, zowel wat betreft de inhoud £en hand. waarin hij de publikaties van Reve lis de bruikbaarheid. Tot de betere in Xje?.Perioden indeelt..Dat is nogal nuttig en rfoverhelderend. In zijn inleiding tot deze bundel daarvan hoort een boekje van Sjaak zet ^ij zich danig af tegen de vorige boeken UUbregTSe in de reeks Synthese, waar- over Reve en zijn werk: „Al met al bieden de fa hij een analyse geeft van Reve's be- vele bovengenoemde publicaties relatief weinig kende boeken in briefvorm: „Op weg substantieels, en het is dan ook niet gewaagd naar het eindeen „Nader tot U". om te stellen dat, ten eerste, Reve en de lief hebbers van zijn werk het tot nu toe niet erg k__aiM0 Q- n„ oar> getroffen hebben met in boekvorm verschenen Sfwfwn5S secundaire literatuur, en, ten tweede, dat het Mmerendeel van de werkelijke waardevolle aan ta voornamelijk anderen aan het woord laat. R ve>s werk gewijde teksten niet of nauwe- Tussen chaos en orde is een uitgebreide reeks Ujte vJ00r het publlie'k (was)» an artikelen die in de loop van de jaren over H' verzamelen van deze Artikelen, die door de et werk van Reve am gepubliceerd. Ze ston- k gecorrigeerd werden of wat zijn en in verschillende tijdschriften, en zijn daar- opgepoetst, en voorAet samen stellen van de loor vaak moeilijk te achterhalen door de in tf&Sgnihe, (Hubregtse streefde naar voUedig- Reve geïnteresseerde lezer. Het zijn maar liefst 5 - 6 ?8 artikelen, plus een inleiding en een uitvoeri ge bibliografie, die van grote waarde is. Onder ae artikelen zijn er bijvoorbeeld twee van Vest dijk, er is het knappe essay van Kees Fens, dat &.rtSiiinW.rlSVari'lL?de/, w ••Tussen cha0' orde" - essays over het fndET^uvp werk van Gerard Reve. samengesteld door An^tase Prudhomme S.J. over scUf ^£^1^ heid), draagt het karakter van monnikenwerk. Wie om welke reden dan ook meer over Reve wil weten, zal dit boek niet kunnen missen. JAN VERSTAPPEN Liefhebbers van klas sieke muziek zijn bij het lezen van de boven staande kop geschokt van hun pianokrukje opgeveerd: "Barning vergelijken met Beet hoven, dat lijkt op heiligschennis Maar toch, wat Beet hoven en de Beatles over de hele wereld doen, doet Piano- en Orgelhandel Barning al 60 jaar in 't klein: mensen plezier laten be leven aan muziek. Nu we dit jaar ons 60-jarig bestaan vieren, kunnen we in alle bescheidenheid zeggen dat we een klinken de naam hebben opge bouwd. _>1 Kawai orgel model E-100* 1-vinger begeleidingssysteem V 2 x 3,5 oktaaf Arpeggio De komende maanden is een bezoekje zelfs dubbel de moeite waard, want ter ere van ons 60-jarig jubileum hebben we een paar leuke ver rassingen voor u in petto: o.a. optredens van beroemde musici we houden u hierover nog op de hoogte en voor delige jubileumaanbiedingen. Stap eens binnen, ook als u alleen maar een kijkje wilt nemen bij een springlevende 60-jarige. ?T c BARNING SINDS 1921 - STATIONSWEG 11-17 - LEIDEN - TEL.: 071-122858

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11