deTijd Zwak compromis over bezuinigingen in West-Duitsland HP kt Zuid-Afrika trekt zich terug uit Angola buitenland" REAGAN TEGEN SOVJET-UNIE: „Onderhandelen of wapenwedloop verliezen Warschau en Moskou vallen gezamenlijk Solidariteit aan EISIMERS VS voelen weinig voor meer hulp aan armste landen LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1981 PAGINA 7 r>r> JHICAGO Volgens presi- lent Reagan van de Verenig- |e Staten moet de Sovjet- Jnie akkoord gaan met con- roleerbare wapenbeperkin- ;en of een bewapeningswed- bop met de Verenigde Sta- en tegemoet zien die zij niet [an winnen. Iet vooraanstaande blad fhe New York Times heeft femeld dat de Amerikaanse egering het Kremlin heeft &ten weten dat in toekom- Itige akkoorden over wa- r ienbeheersing inspecties ter ilaatse en andere middelen 'oor controle moeten wor- len geregeld. )e Amerikaanse president zei n een bijeenkomst van partij- jenoten in Chicago dat druk nl moeten worden uitgeoe- nd op de regering in Moskou m deel te nemen aan bespre- ingen over strategische wa- enbeperkingen op een realis- sche basis. „Wij zullen name lijk een nieuwe kaart uitspelen en echte en controleerbare wa penbeperkingen eisen of Mos kou krijgt te maken met een bewapeningswedloop die zij niet kan winnen". De presi dent had felle kritiek op de SALT-2 overeenkomst tussen de VS en de Sovjet-Unie waar voor zijn voorganger Carter verantwoordelijk was. Volgens Reagan leidt dat akkoord niet tot echte wapenbeperkingen. Hij verklaarde verder dat de VS blijven bij een jaarlijkse verhoging van de Amerikaan se defensiebegroting van ze ven procent. Volgens een onderzoek van het Amerikaanse ministerie van defensie, het Pentagon, heeft het Kremlin besloten veel voor de defensie te blij ven uitgevén, ook al heeft dit gevolgen voor de levensstan daard in de Sovjet-Unie en brengt het de economische groei praktisch tot stilstand. Volgens het rapport wordt veertien procent van het na tionale inkjomen besteed aan defensie. Brezjnev eind november naar Bonn BONN De datum voor het bezoek dat de Russische par tijleider Leonid Brezjnev aan West-Duitsland zal bren gen, is definitief vastgesteld op 23 en 24 november. Daar mee zijn de geruchten ontze nuwd dat door de jongste persoonlijke aanvallen van het Russische persbureau Tass op bondskanselier Schmidt de plannen voor het bezoek in gevaar waren ge bracht let Angolese persbureau gaf deze foto vrij waarbij vermeld werd dat het hier ging om een Zuidafrtlkaans voertuig dat tijdens de gevechten van de afgelopen dagen was vernietigd. JOHANNESBURG/PARIJS/NEW YORK Alles wijst er op dat de Zuidafrikaanse sn zich terugtrekken uit Angola. De frikaanse premier Botha verklaarde orgen in een rede tot het parlement dat de actie in Angola uitsluitend gericht was geweest tegen bases van Namibische be- mjdingsorgansiatie Swapo, maar dat er niet te vermijden schermutselingen met het Angolese leger hadden plaatsgehad. Daarbij rijn ook vele burgers gedood of gewond en luizenden mensen zijn dakloos geworden. Bij de strijd in Angola hebben de Zuidafrikaan se troepen overigens niet één, maar een aantal Russische militairen gedood, onder wie twee luitenant-kolonels, terwijl één sergeant-majoor k gevangen genomen. De gevangengenomen Rus zal niet als krijgsgevangene worden behan- leld, maar zal een speciale status krijgen, zo heeft het Zuidafrikaanse ministerie van defen sie bekendgemaakt. „Wij zijn immers niet in oorlog met de Sovjet-Unie", aldus een woord voerder. De Angolese ambassadeur in Parijs verklaarde gisteren dat zijn land nooit heeft verheimelijkt dat het steun krijgt van de Sovjet-Unie. „We hebben een sterk leger nodig om de Zuidafri kaanse agressie terug te slaan", aldus de ambas sadeur. Vasnmorgen zag het er naar uit, dat de Vere nigde Staten vanmiddag een speciale spoedzit ting van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties over Zuid-West-Afrika zou bij wonen. Eerder hadden de VS laten weten de vergadering te boycotten. In Engeland heeft de oppositie felle kritiek geuit op het feit dat Engeland zich in de Veilig heidsraad heeft onthouden van stemming bij een resolutie waarin de Zuidafrikaanse inval in Angola werd veroordeeld. Rembrandt terecht Het door Rem brandt geschilder de portret van Ja cob de Gheyn, dat twee weken gele den uit de Dulwich Gallery in Londen werd gestolen, is terecht. Conserva tor John Sheeran (foto) heeft inmid dels geconstateerd dat het paneel - waarde vijf mil joen gulden - on beschadigd is; al-' leen de lijst Is ver dwenen. In verband met de diefstal zijn zeven mensen aan gehouden, onder wie een Nederlan der, een 55-jarlge handelaar uit IJs- selstein. Lichaamsdelen te koop RIO DE JANEIRO In de kleine advertenties van dagbladen op het Brazi liaanse platteland heeft zich een indrukwekkende markt in menselijke orga nen ontwikkeld. De Jour nal do Brasil con ta teert ironisch: Men verkoopt geen huis, juwelen of meu bels (die de meerderheid van de Brazilianen overi gens niet bezitten) maar een deel van zichzelf. Waarom twee nieren als eentje voldoet Als men uit naastenliefde een hoornvlies wegschenkt, waarom zou je het dan niet verkopen als de schuldeisers aan de deur kloppen Het menselijk li chaam blijkt te koop te zijn, ook in onderdelen. Hebt u geld nodig Neem een stuk van uw lichaam en maak het te gelde. Recordomvang graanoogst verwacht ROME Het ziet er naar uit dat de wereld- graanproduktie na twee jaar van slechte oogsten zich zal herstellen en dat de wereldgraanhandel dit jaar een recordom vang zal bereiken. Dit schrijft de Voedsel-en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) te Rome in een rapport. De FAO verwacht dat de graanproduktie zal toene men van 1,44 miljard ton in 1980 tot 1,535 miljard ton dit jaar. Alleen het weer zou hier erï daar nog als spelbreker kunnen optreden. Als de produktie niet meer be draagt dan het minimum van 1,48 miljard ton, zal verder op de huidige voor raden moeten worden in geteerd om aan het ver bruik tegemoet te komen. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De coalitiepartners SPD en FDP in Bonn hebben gisteren uiteindelijk toch een compromis weten te vinden voor een programma van bezuinigingen in 1982. Het vooral door de socialistische SPD gewenste aanvullende werkgelegenheidsprogramma is helemaal van de baan omdat men geen overeenstemming kon bereiken over de fi nanciering ervan en omdat de FDP er geen heil in zag. Aan het akkoord in Bonn is een wekenlang verbitterd debat tussen sociaal- -democraten en liberalen vooraf gegaan dat ongetwijfeld nog diepe sporen na zal laten. De SPD heeft zich geërgerd aan de aanmati gende houding van de kleine FDP. Met het akkoord is het belangrijkste doel van minister Matthofer van financiën bereikt, na melijk om het niveau van de totale uitgaven te beperken tot een bedrag van 240,5 miljard mar ken. De staatsschuld blijft tot 26,5 miljard be perkt. Tal. van andere bezuinigingsmaatregelen gaan echter niet door. Met succes verzette de FDP zich tegen de voorgestelde belastingverho gingen, onder meer op olie en aardgas. De SPD slaagde erin om het sociale stelsel te handhaven in die zin dat de werkeloosheidsuitkeringen niet worden aangetast maar dat alleen de nor men en termijnen wat scherper worden gesteld. WARSCHAU Aan de vooravond van het speciale congres van de vrije vakbond Solidariteit zijn de Poolse communis tische leiders gisteren fel van leer getrokken tegen de „anarchistische tendenzen" in de hervormingsplannen van de vrije vakbond. De kritiek werd geuit op een vergadering van het centrale comité van de Poolse communistische par tij. De door Solidariteit nagestreefde hervormingen werden een instrument genoemd in de strijd voor economische en uiteindelijk politieke macht, daarbij wordt onder meer ver wezen naar het feit dat Solidariteit op het komende congres de plannen wil bespreken voor zelfbestuur in ondernemin gen, iets waarvan de partij niets wil weten. Ook de Sovjet-Unie trok gisteren fel van leer tegen Solidariteit. In een artikel in het Russische vakbondsblad Trud wordt gezegd dat Solidariteit zijn „contra-revolutionaire en anti-socialistische karakter" toont in het ontwerp-statuut dat aan het komende congres zal worden voorgelegd. Als voornaamste middel om de partij en de staatsorganen af te persen heeft Solidariteit geko zen voor stakingen, die zoals uit de praktijk blijkt, tot chaos lei den in de economie, zo schrijft het blad. Zoals te verwachten was, heeft de tv-oproep van de leider van SSolidariteit, Lech Walesa, om het „domme geruzie" te staken niets uitgehaald. De strijd tussen vakbond en partij gaat onver minderd door. De Sovjet-Unie keurde gisteren de beslissing van de Poolse regering om Walesa toe te laten tot de televisie, scherp af, „omdat de bond doorgaat maatregelen van de Poolse leiders aan te vallen". Deze kritiek zal de Poolse leiders waarschijnlijk nog onverzettelijker maken tegenover de eis van Solidariteit om zendtijd tijdens het komende congres, iets waarover nog steeds geen overeenstemming is bereikt. Emigratie joden uit Sovjet-Unie op dieptepunt TEL AVIV In juni en juli hebben respectieve lijk 400 en 600 joden de Sovjet-Unie mogen ver laten, een dieptepunt sinds de autoriteiten te gen het eind van de ja ren zestig zijn begonnen met het verstrekken van uitreisvisa aan Russi sche joden. Dit heeft de joodse emigra- tiedienst gisteren bekend gemaakt. Volgens schat tingen zullen dit jaar niet meer dan 13.000 joden de Sovjet-Unie mogen verla ten. De laatste jaren waren er dat 25.000 tot 40.000 per jaar. De Tijd schrijft het gedrag van Van Agt toe aan het volgende: „Naarmate hij fermer tegen de socialisten uithaalt, zwelt het applaus van de CDA-achter- ban aan. De afkeer van Den Uyl en de socialisten in het al gemeen, is levensgroot vooral bezuiden de grote rivieren". Voorts een portret van And ré van der Louw die via een mi nisterschap wordt klaarge stoomd voor de opvolging van Den Uyl. „De politiek of hij zelf moeten al bizarre bokken sprongen maken, wil het lei dersschap nog aan een ander toevallen". Als nieuwe burge meester van Rotterdam tipt het blad Henk Vredeling of Wim Kok. Aandacht ook voor de nieuwe wet, die nachtar beid voor vrouwen mogelijk moet maken, en de eerste ex perimenten op dat gebied. „Je noort een enkele keer nog wel eens klachten van jongere vrouwen over het postig optre den van de mannen. Maar dat ligt meer aan die vrouwen zelf. Sommigen hebben al het gevoel dat ze worden aange rand zodra iemand hen een schouderklopje geeft. Het is over en weer wennen". Een uitvoerige reportage tenslotte' over de in opspraak zijnde Amsterdamse politie. „Dat de burger bij een zo gebrekkig funktionerend politieapparaat vaak naar zijn recht kan flui ten, lijkt buiten kijf. Maar wie bij zijn komst op de politie school nog niet gek was, wordt het wel hier in Amsterdam". Elsevier constateert: „De grote coalitie gaat niet met erg veel élan Van start. Ze lijkt nu al op een fles champagne die te lang heeft open gestaan. De smaak is eraf". Toch een exclusief in terview met de beoogde pre mier Van Agt. „Het verhaal van Den Uyl is een gevaarlijk verhaal, omdat het een zinsbe goocheling in stand houdt. De keuze die politici nu moeten maken, en niet langer mogen ontlopen, is die tussen het da delijke succes, het korte baan werk, het klatergoud, of moei lijke, ingrijpende, veel van het geduld vergende maatregelen, die op enige termijn werkelijk structurele herziening van de situatie met zich zullen bren gen". Een ander artikel neemt het op voor de politie die van normvervaging wordt beticht. „Welke fatsoenlijke politieman kan nog overeind blijven, wanneer hij dagelijks merkt dat met allerlei voorschriften en wetsregels de hand wordt gelicht? Waar blijf je, als je ziet dat strikt verboden zaken oog luikend worden toegestaan? Wanneer je geen begin van begrip meer kunt opbrengen voor een onduidelijk, warrig heen- en weer-beleid van jus titie, gemeentebestuur en korpsleiding?" In een verhaal over sportsponsoring de voor spelling: „Het gaat uitlopen op reclamevrije stadions en recla mevrije shirts. Waar het naar toe gaat, is de sponsoring van evenementen, toernooien, competities. En dat kan alleen via een commercieel televi siesysteem, zoals Amerika dat kent". De Haagse Post vraagt zich af hoe het kan, dat Van Agt het CDA via zijn achterban in gij zeling houdt. „Hij spreekt de taal van het volk. Hij is een nette man, met een pak en een das en zo. De mensen zien in hem een barrière tegen al die snelle maatschappelijke veran deringen. Men heeft ook sterk het gevoel dat hij op een im morele manier aan de kant is gezet: de man die zoveel voor ons volksdeel heeft gedaan. Dat soort dingen moet je als een politiek feit ervaren". El-, ders krasse taal over het rap port Wagner. „Het is een po ging tot een weliswaar niet- militair juridische, maar dan toch wel politiek-culturele staatsgreep van grote onderne mers en hun vazallen, een po ging die in de Nederlandse parlementaire geschiedenis zijn weerga niet heeft ge: kend". Werkgeversvoorzitter Van Veen en FNV-voorzitter Kok bekvechten over investe- ringsloon. De eerste: „Het is net als met die bewaker in de dierentuin, die tegen de zee leeuwen moet zeggen: jongens, het spijt me, de emmer is leeg, er zit geen haring meer in, ga maar rustig zwemmen want het is op. We moeten nu aan de vakbeweging die emmer ook laten zien". De tweede: „Wat er moet gebeuren om de werkgelegenheid en de econo mie te versterken, dat is het op peil brengen van de investe ringen, en wat is dan logi scher, dan dat de werknemers daar eigen direkte bijdragen aan leveren?" Vrij Nederland waarschuwt: „Van Agt speculeert erop, dat het komende PvdA-congres Den Uyl nog eens zal horen herhalen, dat er door een ka binet met de PvdA erin geen kruisraketten worden ge plaatst. Dat zal aanleiding, worden om dat hoofdstuk open te breken. Een mogelijk heid voor een nog steeds on willige politicus om onder een kabinet met Den Uyl uit te ko men. Van Agt heeft zich dat soort kansen nog nooit laten ontgaan". Een interview voorts met de Argentijnse jood Timerman die, na ontvoerd en gemarteld te zijn, het land is ontvlucht. „Ik ben in de ge vangenis voortdurend als jood behandeld. Ik heb ook niet be weerd dat er een Holocaust komt in Argentinië, maar wel waarschuw ik ervoor dat de condities voor een Holocaust aanwezig zijn. Niemand kan een Holocaust met zekerheid voorspellen. Wie wist in 1939 dat het zo ver zou komen?" In de sportrubriek voorspelt voetbalkenner Nico Scheep maker dat Ajax kampioen wordt, en dat De Graafschap, PEC Zwolle en Willem II de graderen. Wielrenner Knete- man bekent dat hij wel eens voor een overwinning betaald heeft. Als je met z'n tweeën bent ontsnapt, en je allebei doorrijdt, is het zo dat de ver liezer dan ontvangt, en de winnaar betaalt. Op zulke mo menten hefc) je elkaar nodig. Rijd je allebei niet, dan word je allebei geen kampioen en verdien je niets. Nu verdienen we allebei". hernymö li oederionc Hervormd Nederland waar schuwt naar aanleiding van het bereikte regeerakkoord: „Het mag hier niet de kant op gaan van Groot Brittannië met zijn Thatcher-aanpak, waar de eerste zelfmoorden onder werkloze jongeren hebben plaats gehad". Een interview voorts met de pacifistische ge neraal Von Meyenfeldt. „Voor de tijd van de kruisraketten vond ik het atoompacifisme nog wel zinvol. Maar na het passeren van dat station geloof ik, dat je de kernbewapening alleen nog maar kunt terug dringen in het kader van een totale vermindering van het militaire geweld. Je moet radi caler gaan denken". Het om slagartikel noemt pleegkinde ren de grote bezuinigingstruc in Nederland. Met 200 kinde ren wordt 8 miljoen bespaard. „De pleegouders komen er steeds meer aan tekort. Denk aan vakanties die niet vergoed worden, laat staan dat er reke ning mee gehouden wordt wanneer je een grotere auto of een groter huis nodig hebt". Joke Smit, die een vrouwen partij wil gaan oprichten, zegt in een vraaggesprek: „De laat ste jaren zie je steeds meer li berale en christen-democrati sche vrouwen, die een femi nistische houding aannemen. Ik spreek daarom consequent van VVD- en CDA-feminis- ten. De linkse vrouwenbewe ging reserveert de term femi niste voor eigen gebruik. Daar moet maar eens een einde aan komen". PIET SNOEREN RAF: „Boni Ramstein is van ons" FRANKFORT In een brief aan het Westduitse persbureau DPA hebben aanhangers van de „Rote Armee Fraktion" zich ver antwoordelijk verklaard voor de bomaanslag maandag op het Eu ropese hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Ramstein. Gezegd wordt, dat de aanslag, waar bij twintig personen werden ge wond, deel uitmaakt van de strate gie van de RAF van „oorlog tegen de imperialistische oorlog". Overi gens is op de basis Ramstein een tweede bom gevonden, die niet is ontploft. Aanhangers van de RAF hebben zich ook verantwoordelijk gesteld voor de brandstichting in de nacht van maandag op dinsdag in het kantoor van de SPD in Frankfort. SPD-voorzitter Willy Brandt en bondskanselier Helmuth Schmidt worden ervan beschuldigd „het Westduitse volk een bewapening op te dringen, die door de Amerikanen wordt gewenst". Brandkast Andrea Doria boven water Een kwarteeuw geleden zonk, na een aanvaring met een Zweeds schip, het Italiaanse luxe passa giersschip Andrea Doria voor de Amerikaanse oostkust. Een expeditie, die een maand lang bezig is geweest het wrak te onderzoeken, heeft nu onder meer een brandkast de haven van New York bin nengebracht. In een onafgesloten lade onder de brandkast werd een samengeklonterde hoeveelheid Amerikaanse geldstukken aangetroffen. PARIJS De Verenigde Staten hebben gisteren op de VN-conferentie over hulpverlening aan de eenen dertig armste ontwikkelingslanden laten blijken, dat een nieuw hulpprogramma hun veel te ver gaat. Het betreffende programma voorziet in een vergroting van de buitenlandse hulpverlening van zes miljard dollar tot vijftien miljard dollar per jaar. Volgens de Amerikaanse woordvoerder, Peter McPherson, is dit laatste bedrag zo groot, dat de arme lan den het misschien niet eens doelmatig kunnen besteden. Boven dien gaat het de krachten van de donorlanden te boven. De Britse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Neil Martin, zei, dat Groot-Brittannië zijn hulp pas kan uitbreiden als het weer een gezonde economische groei doormaakt. De Franse pre sident Mitterrand daarentegen heeft gepleit voor een aanzienlij ke vergroting van de hulp. Actie tomaat English style Terwijl de voorzitter van de Britse boerenbond in de Ne derlandse ambassade sprak over de zijns inziens oneer lijke bevoordeling van de Nederlandse tuinbouw via la gere gasprijzen, kieperde tuinder Charles Smith een la ding tomaten op de stoep van de ambassade in het keu rige Londense Kensington. Het werd echter een actie tomaat English style", want hij ruimde zijn eigen rom mel ook weer op.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7