Nederland favoriet in draversinterland Directies en specialisten laten ons in de kou staan Zoutprinsen en kunstenaars van het kuuroord Bad Ischl Meer aandacht voor veiligheid van kind in huis noodzakelijk Eerste Leopard II overgedragen Chileense militairen in opleiding bij Holland Signaal Koningin opent viering 200 jaar relaties met YS HOOFDVERPLEEGKUNDIGEN: KB» Bl/TRO BIJ O'OUUJE-HERCK BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1981 PAGINA 6 UTRECHT Ongelukken met klnde- ren in huis, op school en op straat moe ten worden geregistreerd, net zoals dat bij verkeersongevallen gebeurt. Een sa menhangend beleid in ons land bevor dert de veiligheid van het kind. Dit schrijft drs. W. Rogge mans, medewer ker van het Veiligheidsinstituut, in het tijdschrift voor sociale geneeskunde. meer dan de helft van het aantal gevallen zijn de slachtoffers kinderen en jongeren beneden de twintig jaar. De meest voorko mende ongelukken zijn valpartijen, ver brandingen, verdrinkingen en vergiftigin gen. De meeste mensen houden zich in de privé-sfeer niet zo bezig met het voorko men van huiselijke ongelukjes, omdat men niet weet wat de oorzaak ervan is. De wettelijke maatregelen om de woon omgeving veiliger te maken zijn erg on overzichtelijk en veiligheidsvoorschriften op producten en medicijnen ontbreken vaak geheel, aldus Roggemans. Hij is van mening dat de jeugdgezondheidszorg een ftreventieve taak in deze heeft. De zuige- ingen- en kleuterzorg kan meer aandacht besteden aan kinderen in de gevaarlijke leeftijd (één- en tweejarigen). Ook de diensten voor schoolgezondheidszorg kun nen gevaarlijke situaties signaleren en on derwijzers stimuleren in hun lessen aan dacht aan veiligheid te besteden. D'66-er burgemeester in Bodegraven (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Wie gel (Binnenlandse Zaken) neeft de heer J. Kok, thans burgemeester met Reeuwijk, met ingang van 16 november benoemd tot burgemeester van Bodegraven. De heer Kok, 56 jaar, Nederlands hervormd en lid van D'66, volgt in Bodegra ven burgemeester N. Kremer op die op 1 november met pensioen gaat. Eerste Orion voor marine uit de fabriek BURBANKS Bij de Lock- heed-fabriek in Burbanks, Ca- lifornië wordt 10 september het eerste Orion-gevechts- vliegtuig voor de Nederlandse marine gepresenteerd. De zo genoemde „roll out" wordt bij gewoond door W. van Eeke- ien, staatssecretaris van defen sie. De marine heeft totaal dertien Orions besteld. De laatste Orion wordt eind 1984 afgeleverd. AMERSFOORT Minister De Geus van defensie heeft vandaag in Amersfoort de eerste Leopard I I-tank aan de Koninklijke Landmacht overgedragen. De komende jaren zullen in totaal 445 van deze gevechtstanks uit de Duitse fabrieken van Krauss-Maffei het eerste Ne derlandse legerkorps gaan versterken. De nieuwe Leo pards vervangen de verou- In een korte rede zei de minis ter dat de standaardisatie tus sen Nederland en Duitsland op militair gebied voordelen biedt en kostenbesparend werkt. De Geus zei verder niet te spre ken te zijn over de invoering van het neutronenwapen, om dat dat een „bruikbaar" kern wapen is dat een kernwapen- conflict niet ondenkbaarder maakt. Het regeringsbeleid is er, volgens de bewindsman dan ook op gericht de invoe ring van het neutronenwapen te voorkomen. Met de order van de 445 Leo pards is een bedrag gemoeid van twee miljard gulden, waarvan het Nederlands be drijfsleven door de productie van een aantal onderdelen 900 miljoen op zich neemt. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Volgens het PSP-Kamerlid Van der Spek geeft Hollandse Signaal Ap paraten BV in Hengelo een elektronica-opleiding aan een groep Chileense militai ren. De militairen leren er om te gaan met apparatuur die HSA Chili al geleverd heeft of nog zal leveren. Van der Spek vindt dat op deze manier de Nederlandse regering haar eigen exportbe leid ondergraaft. In zijn vra gen laakt hij ook de activitei ten van de NV Optische Indu strie „De Oude Delft", dat voor bijna 300 miljoen gulden nachtzichtapparatuur levert aan Irak. DEN HAAG Het al eerder aangekondigde bezoek van ko ningin Beatrix aan de Verenigde Staten in april volgend jaar vormt het startpunt van de viering van 200 jaar diplo matieke betrekkingen tussen beide landen. De viering om vat een groot aantal manifestaties op het gebied van cul tuur, wetenschappenm, handel en economie, sport en folko- Koningin Beatrix zal in de Verenigde Staten twee tentoonstel lingen openen die in het kader van Nederland-Amrerika 200 worden georganiseerd. Verder ligt het in de bedoeling een ge denkmunt te slaan en is er besloten een herdenkingspostzegel uit te geven. Op het gebied van cultuur zal er onder meer een uitwisseling plaatsvinden van kunstverzamelingen van Neder landse en Amerikaanse musea. Zo zal een groot deel van de col lectie van het Mauritshuis een rondreis maken langs Ameri kaanse steden, evenals een collectie hedendaagse Nederlandse kunst. Amerikaanse collecties komen naar Amsterdam en Rot terdam. Daarnaast zullen ook het Concertgebouworkest, het Re sidentieorkest en het Nederlands Kamerorkest een bezoek aan de Verenigde Staten brengen, terwijl cineasten werken aan een tv-film ovder de onderlinge betrekkingen. Op wetenschappelijk gebied zullen in nauwe samenwerking met Amerikaanse instellingen een aantal symposia met uiteenlopen de onderwerpen worden georganiseerd. Tenslotte wordt er nog gewerkt aan een aantal sportontmoetingen tussen beide landen. Steeds meer moeilijk bestri jdbare gonorroe UTRECHT Volgens de i Nederlandse stichting tot be- j strijding van geslachtsziek- ten zullen er dit jaar in Ne- j derland dertig procent meer gevallen van gonorroe voor- komen dan in 1980. Die groei komt vooral op reke ning van de gonorroe-bacterie die niet normaal met penicilli ne is te bestrijden, omdat die daar resistent voor is. De bac terie werd voor het eerst in 1977 in Nederland ontdekt. Sindsdien is in ons land het aantal besmettingen door deze soort sterk toegenomen; in de eerste helft van dit jaar is er al een stijging waargenomen van 700 procent ten opzichte van de eerste helft van vorig jaar. In de eerste helft van 1980 werden er 92 gevallen gecon stateerd, dezelfde periode van dit jaar al 622. VELP Hoofdverpleegkun digen (afdelingshoofden) in de Nederlandse ziekenhui zen klagen steen en been over hun directies en specia listen. Dit blijkt uit een on derzoek van drs. A. van den Bergh-Braam, sociologe in Nijmegen en zelf ex-ver- pleegkundige. Zij onder vroeg zeshonderd afdelings hoofden in dertig algemene ziekenhuizen en drie acade mische klinieken. De conclu sie van haar onderzoek luidt: De positie van de hoofdverpleegkundigen moet drastisch worden ver beterd. Tweederde van de afdelings hoofden schetste een uiterst negatief beeld van de zieken huisdirecties. Hun wordt ge brek aan visie en beleid ver weten. De directie is naar me ning van de ondervraagden ook te vaak afwezig en steunt de afdelingshoofden onvol doende. Het beeld van de specialisten is zo mogelijk nog somberder. De specialisten handelen met volstrekte willekeur en treden eigenmachtig op. Dat uit zich in ongergelde visites (bijvoor beeld het wisselen van ver band onder etenstijd) en de a- sociale benadering van de pa tiënten. De specialisten zijn volgens de hoofdverpleegkun digen vaak ook slecht bereik baar en laten veeal eigen- en financieel belang prevaleren boven dat van de patiënten en verpleegkundig personeel. Driekwart van de afdelings hoofden beschuldigt de specia listen van autoritair gedrag. Verplegers en verpleegsters worden vaak bekritiseerd waar de patiënt bij is. Me vrouw Van den Berg vertelde over haar onderzoek tijdens de ledenvergadering van de pro vinciale contactgroep van de nationale ziekenhuisraad in Velp. Zij omschreef de afdelings hoofden als zeer idealistische en hardwerkende mensen. „Het bedrijfsleven zou zich met een dergelijk middenka der de handen wrijven". De hoofdverpleegkundigen vinden hun eigen taak ook erg zwaar, maar stellen zich wat betreft huin invloed in het zi- kenhuis bescheiden op. Valse bescheidenheid vindt drs. van den Bergh. De patiëntenzorg en de ziekenhuisverpleging of valllen volgens haar met het functioneren van de afdelings hoofden. Alleen zij zijn bepa lend voor de sfeer op een afde ling. De onderzoekster raadt de ziekenhuisdirecties drin gend aan de contacten met aan de afdelingshoofden te verebe- teren. Dan zal ook het grote verloop onder het verpleeg kundig personeel verminderd kunnen worden. DEN HAAG Op de drafpiste van de Belgische badplaats Oostende zal vrijdag de 55e draversinterland tus sen België en Nederland worden ge houden. Tot enkele jaren geleden waren er per jaar twee ontmoetin gen tegen de Belgen. Een uitwed strijd én een thuiswedstrijd op een zondagmiddag in september op Duindigt Door de invoering van het supertrio in België is er voor onze zuiderburen op een zondag in eigen land meer te verdienen en is het niet meer mogelijk om dan een equipe naar Nederland te sturen. Elk jaar is er nu maar één interland. Volgend jaar is die op een dinsdagavond in september op Hilversum. Van de 54 interlands werden er maar liefst 35 door Nederland gewonnen. Eén keer kwam men tot de uitslag on beslist. Cees Berg, ploegleider van de Nederlanders en pers-chef van de NDR: "Ik denk dat Nederland weer gaat winnen, al zal het misschien moei lijker worden dan het de laatste jaren het geval was. In de ploeg van de drie jarigen missen wij drie sterke paarden: derby-winnaar Uranus ter Lune en de in die koers als tweede en derde aanko mende Urioca S en Udo Hazelaar. Maar in deze jaargang hebben wij sterke paarden genoeg. Bij de vierjarigen ko men wij goed voor de dag. Trainer Jan van Dooyeweerd heeft Torpedo Fortu- na zelf teruggetrokken en de voorkeur gegeven aan Tafna. Ook bij de vijfjari gen hoeven wij niet bang te zijn. Wat ons meer zorgen baart, zijn de oudere paarden". Bij de 6-jarigen en oudere paarden komt Raymond met de eigenaar-rijder Kees van Leeuwen in actie. Aan Cees Berg de vraag waarom Raymond en géén Monty Buitenzorg? "Natuurlijk is Monty Buitenzorg geweldig in vorm. Hij won op Schaesberg een grote sprintkoers en werd vorige week op Duindigt kampioen van Nederland. Maar de pech, en het geluk voor Ray mond, was dat wij de opstelling terwille van de Belgen al twee weken geleden hebben gemaakt". De kracht van de Belgen zit bij de ou dere paarden. Het gevaar komt daar van Juno N die onlangs over 2300 me ter een tijd op de klokken bracht van 1.17.2. Motus won op 24 juli op de baan van Oostende in 1.17.2. De Nederlandse ploeg bestaat uit: 3-ja- rigen Udo Rotary (Jan Wagenaar), Un predictable (Luut Dooper), Umberto k (Gerard van Eykelenborg), Usurpateur K Roelof Kromkamp). 4-jarigen: The Import Laren Piet Smit), Tyvonne Promise (Kees Wortel), Tydi Flower (Jan Offenberg), Tafna (Bert van Dooyeweerd). 5-jarigen: Savero (Wim Velis), Sergio Fortuna( Jan Wagenaar), Sonny Alkestis Wim van Buytene). 6- jarigen en ouder: Robin Buitenzorg (Jan Wagenaar), Ronny W (Manus Bouwhuis), Raymond (Kees van Leeu wen) en Ovatio Arnold Mollema. ARTHUR VAN RIJSWIJK Cees Berg: „Ik denk dat Nederland weer gaat winnen" BREGENZ Bad Ischl. waar de Operetteweken deze zomer haar vierde lu strum beleefden, is niet zo maar een Oostenrijks kuuroord. Het zoute bron water en het milde klimaat bezitten er grote genezende kracht. De Weense dokter Wirer zond in 1823 zijn eer ste veertig patiënten naar dit liefelijke dal en zij zou den de eersten worden van een onafzienbare rij ge zondheidszoekers. Oosten rijk kent uiteraard meer badplaatsen, maar Ischl appelleert bovendien nog vandaag de dag aan een groots verleden, dat zowel medisch als muzikaal als toch ook historisch nog ste vig in het heden verankerd ligt Dokter Wirers beslissende uur sloeg op 18 augustus 1830 toen dank zij de Ischeler kuur van Aartshertogin Sop hie van Beieren, wier huwe lijk met Aartshertog Franz Karl van Oostenrijk zes jaar kinderloos was gebleven, Franz Joseph werd geboren, de eerste van de vier „zout prinsen". Ferdinand Max, in 1867 als Keizer van Mexico gefusilleerd, Karl Ludwig en Ludwig Viktor zouden vol gen. Keizer Franz Joseph gaat in 1848 voor 't eerst al monarch naar Bad Ischl, dat tot 1914 zijn zomerresidentie zou worden. Vier jaar later koos hij in de toen gereedge komen Keizervilla Elisabeth van Beieren - - die als „Sissy" wereld- en ziekte-ge schiedenis zou maken tot bruid. Zodoende kreeg dit kuuroord niet alleen vorste lijke, maar ook politieke be tekenis, met als randver schijnsel de toeloop van vele tientallen groten uit de we reld van de opera, de muziek, het toneel en de schilder kunst. In Wenen kreeg men deze prominenten buiten het podium nauwelijks te zien, maar in Bad Ischl zaten zij in het Casino aan de snel stro mende Traun, in de Trink- het park. Franz Joseph verliet zijn zomerver blijf voorgoed op 30 juli 1914, twee dagen na de onderteke ning in de keizervilla van het manifest „Aan mijn volke ren", waarmee de Eerste We reldoorlog een feit werd. Nog altijd bruist Bad Ischl van levenslust en scheppende vreugde en het is gelukkig heel wat anders dan een door dagjesmensen onder de voet gelopen pretpark. De culture le explosie van weleer golft nog zichtbaar en merkl na. Alexander Girardi, Jo- hann Strauss en Oscar Strauss hadden er evenals later Franz Lehér en Richard Tauber hun villa's, er was een roemruchte operette- beurs en met de dood van keizer Franz Joseph en het uiteenvallen van de Habs- burgse staat ging dit artistie ke imperium niet ten onder. Een andere Franz Lehér regeerde nog bijna een halve eeuw verder. Als kei zer Franz 's morgens om half vier opstond, ging er op een steenworp afstand componist Franz naar bed. Wie verbleef en werkte eigenlijk niet in Bad Ischl? In bonte maar lang niet volledige rij noe men wij naast zangers als Slezak, Piccaver en Tauber de regisseur Max Reinhardt en componisten als Abraham, Brahms, Bruckner, Dostal, Fall, Kélmén, Komgold, Ktlnnecke, Stolz, Josef en Ri- De villa van Richard Tauber In Bad lachl, Traunkai 17. Rechts de hekken die toegang geven t0) h*t huisje, waar nu nog zijn neef Max Tauber (91) woont chard Strauss en Hugo Wolf. Veel van hun melodieën, ook die van Oscar Straus, vloei den van de groene Traun naar de blauwe Donau en vandaar naar de gehele we reld. Franz Lehar, zonder wiens composities de Operet teweken niet compleet zijn, drukt thans wel het sterkst zijn stempel op Bad Ischl. Zijn villa aan de Traun is door deze ereburger aan de gemeente nagelaten en nooit zonder bezoekers. De ene prachtige kamer na de andere met een onvoor stelbare weelde aan kunst schatten, bijeengebracht zon der veel culturele adhesie en niet belemmerd door meubi laire of esthetishe wetmatig heid. Wij achten het een re giefout, dat de rondgang mu zikaal wordt begeleid door gedeelten uit zijn operette „Land des Léchelns" gezon gen door Rudolf Schock in plaats van Richard Tauber, aan wie Lehér toch na 1924 het overgrote deel van zijn succes te danken had. En waarom is niet één van de kamers in de Lehérvilla aan Tauber gewijd? Deze woonde enkele honderden meters verder aan de Traun. Zijn be kende monocle is in Darm stadt terechtgekomen, maar zijn bed staat nog in het huis je, dat zijn neef en voormali ge impresario Max Tauber (91) pal naast de Taubervilla bewoont. Allesbehalve een mummelende grijsaard, deze Max, die ons vertelde nog aan de overkant zijn kranties te kopen. Daarvoor moet hij dan wel de stijle Richard Tauber brug over. Hij eet van Tafeltje Dek je en een huishoudster komt maar niet opdagen. Naar de voorstellin gen van Lehérs zogeheten Tauber-operettes gaat hij niet De Ischeler Operetteweken werden twintig jaar geleden voor 't eerst gehouden. Tot de initiatiefnemers behoorde de toneelspeler Josef Mein- rad. Men speelt in het Kur- haus, een multifunctioneel, fraai ogend bouwsel met een wel breed maar zeer ondiep podium. In het verleden zon gen er o.a. Johannes Hees ters, Effie Mayerhofer, Helge Roswaenge en Leonie en Lotte Rysanek. Wij hoorden er „Wiener Blut" van Johann Strauss en Lehérs „Zigeuner- liebe". Prof. Eduard Macku (80) een ouderwetse kapel meester, haalt met zijn gewil lige maar instrumentaal niet altiid parate musici toch altijd de laatste maatstreep. Het so listencorps is even bont als bazig en soms onverwachts talentvol. In „Zigeunerliebe" zong een Spaanse Kammer- sénger, tevens professor voor viool, compositie en muziek geschiedenis. Hij vertolkte een dubbelrol, waarbij ook nog vioolsoli speelde. Vocaal beschikte hij slechts over een eenkleurig fortissimo, maar in „Wiener Blut" stond naast hem de zeer beeldend acte rende Bruno Thost van het Wiener Burgtheater. Operet tes in Ischeler stijl organi satorisch enigszins inteelt maar ondefineerbaar muzi kaal en ontroerend. In de trant van Lehérs: „Schön ist die Welt, wenn ein Schim- mer von Gltlck sie erhellt". FRANK DELBOY Brabanders naar Rotterdam om te luisteren DEN BOSCH Het Brabants Orkest verzorgt op zondagmiddag 27 september een bijzondere matinee in het Rotterdamse con certgebouw De Doelen. Met dit concert, waarvoor tal van Bra banders zijn uitgenodigd, wil het orkest laten horen hoe het klinkt „in een van de beste concertzalen van de wereld". Het Brabants Orkest wil hiermee tevens de behoefte onderstrepen aan een goede concertzaal in Brabant zelf. Volgens het orkest beschikt de provincie niet over een dergelijke accomodatie. De genodigden kunnen als zij dit willen gebruik maken van een speciale trein, de 'Brabants Orkest Express', die op 27 september uit Den Bosch naar Rotterdam rijdt. Rotterdam laat vrouwen toe bij brandweer ROTTERDAM In Rotter- dam kunnen voortaan ook vrouwen in aanmerking ko- men voor functies bij blu- seenheden (uitrukkende diensten) van de gemeente lijke brandweer. Eerst moet echter de Rotterdamse GGD 1 de vraag beantwoorden of I vrouwen inderdaad de kans hebben door de zware selec tieprocedure te komen. 1 Dit besluit is zeer tegen de zin f van de Rotterdamse brand- |2 weer genomen. De huidige I personeelsleden vinden de d komst van vrouwen een moei- u lijk te verteren zaak en zij zijn p bang dat de instroming ten q koste van hun arbeidsplaatsen j! kan gaan. De Rotterdamse c brandweercommandant Vosse- naar vindt dat hij het niet aan zijn personeelsleden kan ver- j kopen dat er enerzijds geld be- E schikbaar wordt gesteld voor een dergelijke proef, waarvan F riiet vaststaat of die zal luk- li ken, terwijl anderzijds dras- fc tisch moet worden bezuinigd, P hetgeen arbeidsplaatsen kan I gaan kosten. Vrouwen zouden, aldus Vossenaar, fysiek niet in staat zijn dit zware werk tot 1 hun 55 jaar te blijven doen. Hij vreest daarom dat het toelaten van vrouwen in de uitruk- dienst zal leiden tot een ver mindering van de service aan de burgerij. De zomerkaart is uit met o.a. Avocado "bij d'Ouwe-Kerck" gevuld met kip, appel, celerie en kwark. Gazpacho koude pittige Spaanse tomatensoep Cuisses de grenouilles kikkerbilletjes spies met gamba's Gerookte en gegrillde varkenscotelet met zuurkool en rode wijnsaus Wilt u iets bijzonders eten, laat hel ons dan tijdig weten. Onze keuken is geopend van 18.00 uur tot 22.00 uur. Voor de lunch: van 12.00 tot 14.00 uur (behoudens zaterdag en zondag). Voor diners, partijen en recepties zijn er de hele week moge lijkheden, ook bij U thuis. hoofdstraat 14 leiderdorp 071-411407 Maandag en Dinsdag gesloten, voor partijen en recepties de gehele week mogelijkheden

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6