Plet van de Knip Het zich voor een sigaartje ompraten Leidschendam wil Schoorwijck" kop en Derde lustrum voor Zonnebloem Voorhout pLudwig-trio: subliem spel Kritiek op woning toewijzings beleid in Voorschoten PONTVEER TUSSEN STOMPWUK EN VOORSCHOTEN VERGANE GLORIE Warmond huurt banen voor badmintonvereniging iPro ject begeleide jkamerbewoning in rKatwi jk uitgesteld St. Jeroen handwerkte drie mille bijeen 99 STAD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1981 PAGINA 5 Tassen de Eerste en Tweede Wereldoorlog telde Voorschoten maar liefst vier pontveren, die de verbinding onderhielden met Zoeterwoude en Stompwijk. Het Rijn* en Schiekanaal, gewoonlijk de Vliet genoemd en gegraven door de Romeinse veldheer Corbulo, liep dwars door het kerkelijke en schoolse verxorgingsgebied heen. De bewoners van de Vlietkant waren genoodzaakt dagelijks meerdere oversteken te maken, als zij naar de kerk wilden gaan of wilden leren lezen en schrijven. Daarnaast waren fietsen en wandelen dagelijks terugkerende bezigheden. Echter pas in Leiden ter hoogte van de Lammerschans en in Leidschendam waren vaste oeververbindingen. De overtocht elders kon niet anders dan per pontveer. Na de Tweede Wereldoorlog werd eerst de provinciale pont bij Allemansgeest opgeheven, kort daarna het pontje bij de Kerksloot en ook de particuliere pont bij het restaurant Allemansgeest hield het voor gezien. De pont bij „De Knip' bleef nog tot 1966 functioneren. Dit pontveer roept bij vele Leidschendammers, Stompwijkers en Voorschotenaren nog steeds herinneringen op aan de tijd dat het leven op het platteland nog goed en soms zelfs heel plezierig was. Vrijgezel Hoewel het pontveer bij De Knip een meer dan 100- jarige geschiedenis heeft, zijn 35 jaar daarvan heel bijzonder. Dat komt vooral door pontbaas Piet van der Zijden, een af en toe wat narrige vrijgezel die praktisch bij de inventaris hoorde van de vroegere uitspanning en speeltuin De Knip. Zoals zovele dorpelingen kende vrijwel niemand hem bij zijn geboortenaam, hij heette voor iedereen gewoon Piet van de Knip. Sommigen zullen zelfs betwijfelen of deze belangrijke verbindingsman tussen Stompwijk en Voorschoten ooit wel eens jong is geweest. Tijdens zijn .openbare' leven kwam hij altijd oud, iets gekromd over. Een klein mannetje, steevast een sigaar in de mond, praatte alleen in zinnen van drie of vier woorden. Hij was de onbetwiste .dictator' van de waterige verbinding tussen de ene en de andere oever de schooljongens waren doodsbenauwd voor hem. Wanneer Piet van de Knip niet op het water verbleef, Koperen bel Aan de Stompwijkse kant hing een grote koperen bel waarmee de pontbaas gewaarschuwd kon worden. Nu was de kunst om zó aan de bel te trekken, dat Piet inderdaad de pont in beweging zette. Belde men te hard dan riep hij: „Ik ben niet doof" en verdween zeker tien minuten in zijn schuurtje. Belde men te zacht, dan kwam hij gewoon niet. Het pontje kon door een kabel van de ene oever naar de andere worden getrokken. In zijn hart was Piet een kunstenaar en hij maakte van de overtocht dan ook veelal een kunststukje. Hij gooide de kabel naast de pont en maakte de oversteek door een vaarboom. Maar met het klimmen van de jaren werd het schattingsvermogen van Piet minder. De vaarboom kon alleen langs de kant de grond halen en zo was het de kunst om rekening houdende met de wind en boten de veerpont een opzaniker te geven, waardoor deze op het juiste punt de overkant bereikte. Dat ging in de jaren zestig wel eens mis en vooral op de zondagen gebeurde het wel eens dat de pleziervaartuigjes er een speelgenoot bij kregen, een pointje vol met angstige mensen, volkomen stuurloos. Boos Dat werd natuurlijk niet gepikt door de „uitbater" van de uitspanning, de heer Van Velsen. Piet pakte dan boos zijn bezittingen in een gekleurde doek en vertrok met de mededeling, dat hij nooit meer terug zou komen. Dat heeft hij in" de 35 jaar trouwe dienst ongeveer twintig keer gedaan. De tijdsduur van zijn afwezigheid besloeg in de regel echter niet meer dan een halve dag tot twee dagen. De goudeerlijke Piet had enige corrupte trekjes. Bleek halverwege, dat de passagier geen geld bij zich had, dan keerde Piet de pont en kon er eerst geld worden gehaald (twee cent!). Had de passagier een sigaartje bij zich, dan kon dat echter ook. Op 4 december 1966 overleed Piet, na te zijn voorzien van de genademiddelen van de Heilige Kerk. Hij was toen 83 jaar. Niet alleen de familie Van Velsen van De Knip was toen treurig. Veerrecht Na het overlijden van Piet van de Knip bestond het pontje nog twee jaar. Het bleek financieel geen haalbare kaart meer. Pontbaas Piet was 24 uur in dienst geweest en kom daar in deze tijd nog eens om. Het veerrecht berust nog steeds bij „De Knip". Milieugroeperingen willen graag weer het pontje terug, maar dat zal wel een vrome wens blijven. Het familiebedrijf „De Knip" is uitgegroeid van een uitspanning tot een bekend restaurant, een pontje past niet meer in de bedrijfsvoering. Met pontbaas Piet van de Knip werd in Voorschoten een pontveerperiode afgesloten. De fietsers moeten er in elk geval minstens zes kilometer voor omrijden. JOOP PEETERS iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiDiM De Dekkerhallen teren het advies tot het ren van drie badmintonba- nen in de hal van Dekker Tennis Warmond. Wel ont stond er enige discussie over de manier van financieren of dat een direkte of indi* rekte subsidie genoemd moest worden. De meeste sportverenigingen ontvangen een indirekte subsi die op de accommodatie omdat de sportzalen en -velden een exploitatietekort opleveren die door de gemeente wordt aan gevuld. Omdat verschillende vereni gingen van de verruiming van de accommodatie kunnen pro fiteren huurt de gemeente de banen bij Dekker en draait ook op voor de hogere huur prijs. De o' overdekte sportaccommo daties zijn al enkele jaren on voldoende zodat bijvoorbeeld de badmintonvereniging al is uitgeweken naar Terweegen Sport in Sassenheim. Uitbrei ding van de sportzaal Klim Op wordt financieel en technisch onhaalbaar geacht zodat het huren van drie badmintonba- nen voor 10 uren per week de meest gunstige oplossing lijkt. Door net verhuizen van de badmintonvereniging komt er in de Klim Op meer ruimte voor de volleybalvereniging terwijl de tafeltennisvereni- fing meer uren kan spelen in et oude gymnastieklokaal. Op die manier worden verscha lende verenigingen uit de pro blemen geholpen. De grote hallen van Dekker Tennis zijn per 1 september in gebruik genomen zodat de admintonvereniging direkt kan starten. De officiële ope ning vindt pas plaats begin volgend jaar als iedereen zich thuisvoelt in de hallen en eventuele startproblemen zijn overwonnen. Uil LEIDEN Het seizoen *81-*82 van K&O is gisteren in de Kapelzaal gestart met een muzikale gebeurtenis van de eer ste orde. Het Ludwig-trio liet subliem spel horen, als trio en In samenwerking met de pianist Alexander Warenberg. 'De leden ervan zijn vooraanstaande musici. Jean-Jacques Kan- torow en Herre-Jan Stegenga zijn concertmeester respectievelijk 'eerste óellist van het Nederlands Kamerorkest, Vladimir Men delssohn eerste altviolist van het Residentie Orkest. Mozarts bewerking van een prelude en fuga van Bach klonk in deze zetting al minder strak dan het orgineel, maar het trio gaf *er een sierlijke lijn aan, zonder de emotionele terughoudend heid, die bij Mozart gewenst is, uit het oog te verliezen. De hel- 'dere toon en perfecte techniek in Beethovens trio opus 9 num ber 1 deed alle stemmingen en structurele geledingen ervan •prachtig uitkomen. <Het pianokwartet opus 25 van Brahms vormde alleen al de mu zikale climax door het temperament, dat uit het werk klinkt •(bijvoorbeeld het Zigeunerrondo). Maar ook het evenwichtig sa- cmenspel gaf deze uitvoering een bijzondere inhoud. Van een do- tminerende rol van de piano, wat in een dergelijke bezetting al fgauw het geval is, was geen sprake. Warenbergs bescheiden toon ^werkte functioneel, maar deed tevens Brahms geladen muzikali teit alle recht. ;De twee volgende concerten op woensdag 9 en 16 september zijn pn deze bezetting veelbelovend, te meer omdat dezelfde compo- •nisten op het programma staan. Van Mozart volgen wederom bewerkingen van fuga's van Bach, Beethovens opuS 9 wordt ^vervolgt met het tweede en derde trio en van Brahms komen de ;twee andere pianokwartetten (opus 26 en 34) aan bod. De cyclus {draagt daarmee een afgerond karakter, wat de muzikale aan trekkelijkheid ervan verhoogt. DIRK VOOREN Ongeveer drieduizend gulden hebben de jaarlijkse verkoping van het bejaardenhuis St. Jeroen In Noordwijk en de verloting van De Zonnebloem gistermiddag opge bracht. Tussen óén en vijf uur verkocht de afdeling welfare bijna alle handwerkartike- de afdeling welfare weer nieuw materiaal len, zoals tafelkleden, wandkleden, schor- voor het komende jaar kopen. De op- ten, tassen en kussens die door de Je- brengst van de verloting komt geheel ten roen-bewoners het afgelopen jaar werden gode aan De Zonnebloem, gemaakt. Met de opbrengst daarvan kan KATWIJK De gemeente .Katwijk zal de komende .maand een project voor be geleide kamerbewoning na der uitwerken. Na een eerde re aarzeling ten aanzien van dit project In het college van b en w bleek gisteravond ook in de raadscommissie van onderwijs en sociale za ken dat men geen duidelijk ja of nee kon laten horen. De uiteindelijke beslissing Is nu voor minstens een maand uitgesteld. Het project begeleide kamer bewoning is opgezet voor men sen die zich niet zonder meer aanpassingsmoeilijkheden die zij hebben weg te nemen is het mogelijk om deze mensen tij delijk te begeleiden gedurende een periode van zes maanden tot twee jaar. Het Sociaal Pe dagogisch Centrum in Leiden wordt bij deze begeleiding in geschakeld. Wanneer het project in Kat wijk doorgaat zal er door de gemeente een huis worden ge kocht waarin zes mensen wor den ondergebracht. De huur, alle andere woonlasten (tele foon, gas, water en licht) en de dagelijkse boodschappen wor den door de bewoners zelf be taald, zodat alleen de begelei- dingskosten voor rekening van de gemeente komen. De discussie rond het project begeleide kamerbewoning spitste zich in de commissie onderwijs en sociale zaken met name toe op het feit of je de bewoners inderdaad binnen een periode van zes maanden tot twee jaar volledig zelfstan dig kan laten functioneren. Mocht dit wel het geval zijn dan moet de gemeente zorgen voor vervangende woonruim te, wat met de huidige wo ningnood ook de nodige pro blemen kan opleveren. De uit eindelijke beslissing over de begeleide kamerbewoning, waarvoor in het Welzijnsplan reeds 70.000.- per jaar is uit getrokken, valt over een maand. VOORSCHOTEN Het aantal woningzoekenden Is in 1988 gestegen tot 893. Dat betekent een toename van dertien pro cent De raadscommissie welzijn uitte gisteravond kritiek op het toewijzingsbeleid van woningen. De woningzoekenden behoren tot de groep met de laagste inko mens. De nieuwbouwwoningen in de sociale sector, die speciaal voor hen zijn gebouwd, zijn nog onbetaalbaar. Zelfs met huur subsidie kunnen zij het niet opbrengen, omdat het rijk de norm te hoog stelt. Ook bij de zogenaamde Van Dam-eenheden blijkt de hoge huur een obstakel voor vele woningzoekenden te zijn. Het blijkt dat veel vrijkomende woningen met voorrang aan ge scheiden Voorschotenaren worden toegewezen. Dit gaat uiter aard ten koste van andere woningzoekenden. De woningadviescommissie ziet geen heil in de splitsing van flats voor jongeren. Ten eerste lenen de beoogde flats zich daar nauwelijk voor. Ten tweede past een flat voor jongeren niet al tijd in een omgeving, waar hoofdzakelijk ouderen wonen. De raadscommissie staat niet unaniem achter het voorstel om de Lindehoeve te schrappen als monument. De tegenstanders vre zen dat de historische vroegere boerderij in zijn monumentale waarde zal worden aangetast, wanneer zij niet meer als monu ment zal worden behandeld. Oneens was men het ook over de verlening van subsidie aan de vereniging „Barokensemble Voorschoten" Er moet nader wor den uitgezocht of deze vereniging uitsluitend bestaat uit dertien semi-beroepsmusici en of het ensemble inderdaad minstens een openbare uitvoering per jaar geeft. Dat laatste stelt de raadscom missie als voorwaarde voor de subsidie. LEIDSCHENDAM Indien de Stich ting prot.chr. bejaardencentrum „Schoorwijck" zou overgaan tot de bouw van een nieuw bejaardencentrum elders in de gemeente, overweegt het Eemeente bestuur van Leidschendam et huidige centrum aan te kopen en in te richten voor de huisvesting van 1- en 2-persoonshuishoudens. In het ontwerp- bestemmingsplan Damlaan, waarover maandag 14 september in de hal van het raadhuis een hoorzitting wordt ge houden, is alsnog een wijzigingsbe voegdheid voor de terreinen en de be bouwing van „Schoorwijck" ten bate van woningbouw opgenomen. Het ruim 25 jaar bestaande bejaardencen trum is dringend aan renovatie toe waar bij zich echter ruimtelijke problemen voordoen. De vernieuwing van het r.k. bejaardencentrum „Mariënpark", vorig jaar gereedgekomen, gaf ook ruimtepro blemen, maar die konden worden onder vangen door eerst een nieuwe vleugel te bouwen. Om onrust onder de bewoners te voorkomen wilde het bestuur de plannen voorlopig geheim houden. Gratis vanaf 23 september a.s. elke woensdag de bijlage bij uw krant met informatie over. Films, Muziek, Theater, Recreatie, Exposities en een complete agenda VOORHOUT De afdeling Voorhout van De Zonnebloem, de vrijwilligersorganisatie voor I hulp aan chronisch zieken en eenzame bejaar- I den, bestaat 15 jaar. Om dit derde lustrum te vieren wordt zaterdag in de aula van Huize Ag- nes aan de Herenstraat een speciale Zonne- bloemdag gehouden voor alle leden, medewer kers en bestuurleden uit die periode. De viering duurt van tien tot vier uur. Als speciale gast is daarbij aanwezig ere-voorzitter en oprichtster mevrouw M.M. van Smoorenburg-Van Velxen. i De Voorhoutse afdeling is vijftien jaar geleden be- gonnen met tien mensen. In Noordwijk werd een i districtsbestuur gekozen van mensen uit de gehele ^.Bollenstreek. Voor iedere plaats werd een comité van twee dames samengesteld, dat de leiding had over een aantal vrijwillige medewerksters. In Voorhout waren dat de dames Smoorenburg en J. Roozen-Zwetsloot. Die laatste bekleedde de functie van secretaresse en penningmeesteresse. Met een enthousiast team van medewerkers hebben zij ja renlang inhoud weten te geven aan het begrip 'naastenliefde' door het regelmatig bezoeken van langdurig zieken, het verzorgen van bezigheden en ontspanning voor deze mensen, het organiseren van gezellige middagen, boottochten en fancy- fairs, uit de Zonnebloem is ook het bejaardenkoor 'De Herfstklanken' ontstaan dat jarenlang werd geleid door Lex Frauenfelder. Mevrouw Smoorenburg haalt nog enkele hoogte- maakten die gezamenlijk met de mensen uit Kat wijk. Niet op zo'n prachtige boot, maar het was oergezellig. In Aalsmeer dronken we koffie en ge geten hebben we aan De Kaag. Om het zo goed koop mogelijk te houden hielpen onze dames zelf met het bedienen, want er was natuurlijk altijd weinig geld. Nu krijgt alles en iedereen subsidie, maar wij hebben wat moeten scharrelen. Voor twee kwartjes per lid doe je niet zoveel. Uitnodi gingen maakten we altijd zelf; we tekenden, knip ten, plakten en schilderden dat het een lieve lust was", vertelt zij. Een andere bijzondere gebeurtenis was ook het be zoek van het jongenskoor 'De Oosterhoutse Nach tegalen' in 19?4.„l)at koor deed werkelijk denken aan de Wiener Süngerknaben en had gezongen in onder meer Wenen en Perzië. Rector Fick, diri gent en arrangeur van het koor was niet zoft ge makkelijke man. Hij wilde voor het hele koor keu rige bedden en bovendien moest er studieruimte voor de leerplichtige jongens zijn. Omdat het inter naat toen al was gesloten, hebben we moeten schipperen. Uiteindelijk heeft het hele koor heer lijk in slaapzakken gepit en stond ik 's morgens om zes uur al weer stapels boterhammen klaar te ma ken, want de jongens moesten weer bijtijds weg", lacht mevrouw Smoorenburg. In hetzelfde jaar als de eerste boottocht, werd de eerste 'Harten Vijf' gehouden. „Drieen twin tig be- dlegerigen hadden hun uitgangsdag. De BNS, "later KTS, heeft zich daar altijd Voor open gesteld. Fan tastisch", herinnert mevrouw Smoorenburg zich. Nare dingen zijn er volgens haar nauwelijks ge beurd. „Alleen die ramp met het schip de Prinses Irene, die in 1975 op vakantiereis in Duitsland was. Liggend aan de kade in Köningswinter brak erop de boot met zieken en gehandicapten brand uit De vijf aanwezige Voorhouten kwamen gelukkig on gedeerd vrij Mevrouw Smoorenburg maakte in 1976 bekend dat zij wilde aftreden. Om haar toch voor De Zonne bloem te behouden, op wat voor manier dan ook, besloot het districtsbestuur haar tot ere-vooorzitter te benoemen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5