RECTIFICATIE 9X% Asphaltfabriek moet zo spoedig mogelijk maatregelen treffen Inzakken bouwmarkt noodzaakt EGBO tot reorganisatie Boekbinden leren is „oud goud bewaren REGÜHJOURINAAL HOGE RENTE... REGIOIJOURINAAL :OM UljSTOOT SCHADELIJKE STOFFEN TE VOORKOMEN SPAARSELECT-EXTRA- REKENING rente nutsspaarbankS REGIO LEID5E COURANT DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1981 PAGINA 4 S ALPHEN AAN DEN RIJN Voor 8 mei 1982 moet de Nederlandse Asphaltfabriek aan de Prins Hendrikstraat een pakket maatregelen hebben getroffen, waardoor geen uitstoot van schadelijk stoffen meer plaats vindt Voldoet de fabriek op deze da tum niet aan de eisen, die gesteld zijn, dan zal de gemeente geen hinderwetvergunning meer verlenen. Dit verzekerde wethouder D. van Leeuwen gis teravond de leden van de raadscommissie open bare werken. De aanzet voor een disucssie over dit onderwerp was gegeven door de heer C. Doolhoff, de fractieleider van PCA/PPR, die het college in een brief vroeg wat het van plan is te doen aan de schadelijke uitstoot van de fa briek en aan de overlast. Tevens wilde hij we ten wanneer de maatregelen getroffen zullen worden en of er ook 's nachts door de asphalt fabriek wordt geloosd. Tenslotte vraagt hij zich af hoe het feit dat de fabriek asbest verwerkt over het hoofd is gezien. De fractievoorzitter van PCA/PPR verweet het college tenslotte dat het de zaak niet serieus opneemt. stuur zich wel degelijk zorgen maakt over de situatie. Maar hij voegde daar onmiddellijk aan toe dat er nu eenmaal geen reden is voor direc te sluiting van de fabriek. Hij beriep zich in deze op de rapporten van de inspecteur van de Volksgezondheid en andere deskundigen. Op het ogenblik wordt door een ingenieursbu reau onderzocht wat er aap de fabriek nu pre cies schadelijk is en hoe schadelijk. De fabriek krijgt hierover ook nog een rapport van des kundigen van de Shell in Londen. De Shell is een leverancier van de Alphense Asphaltfa briek. Met de inspectie van Volksgezondheid en gemeentelijke deskundigen zullen deze bureaus advies uitbrengen over de vraag welk pakket maatregelen het doeltreffendst is. De gemeente voelt er veel voor om de fabriek te verplaatsen. Dit is de enige afdoende oplos sing voor de klachten van de bewoners met be trekking tot geluids- en verkeersoverlast die de fabriek hen bezorgt. Verplaatsing is evenwel een oplossing voor de langere termijn. Er zal dan aan het rijk om subsidie gevraagd moeten worden. Het is evenwel onverantwoord om in afwachting van deze verplaatsing de fabriek ongestoord verder te laten draaien zonder maatregelen te treffen om de uitstoot van scha delijke stoffen te reduceren. Voorrangsfout: fietser gewond OEGSTGEEST Een 85-ja- rige inwoner van Oegstgeest Is gistermiddag met hoofd letsel in het Academisch Ziekenhuis Leiden opgeno men. De man fietste op de Kwaak- Jaan en wilde de Laan van Oud Poelgeest oversteken. Hij verleende daarbij geen voor rang aan een 17-jarige brom fietser uit Noordwijk, die op de Laan van Oud Poelgeest reed. Deze raakte de fietser te gen het achterwiel. ■■mill! Bromfietser gewond ALPHEN AAN DEN RIJN Een 60-Jarige inwoner van' Ter Aar is gistermiddag met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis Rij noord overgebracht. De man werd met zijn brom mer op het verkeersplein Gouwsluis aangereden door een vrachtauto. De bromfiet ser kwam uit de richting Bos koop en wilde rechtdoor het verkeersplein oversteken. Door de file die op het plein stond, zag de bromfietser de vrachtauto uit de richting Bo degraven niet aankomen. WERKGELEGENHEID BLIJFT BEHOUDEN HAZERSWOUDE Het Hazerswoudse Aannemings bedrijf EGBO heeft al zijn bouwactiviteiten onderge bracht in een nieuwe BV, te weten de BV EGBO Hazers- woude, gevestigd aan de Rijndijk 314 in Hazerswou de. Het bedrijf heeft dat moeten doen in verband met het inzakken van de bouw markt, waardoor één van de grotere opdrachtgevers niet meer in staat was de bouw term ijnen te betalen. Die op drachtgever is de exploitatie Vastgoed Holland BV in Gouda en de daarmee ver bonden maatschap EVH- /PLANOREX. Het gaat met name om een project van 31 tot nu toe onverkoopbare woningen in Soest, waar door een vordering van mil joenen guldens is ontstaan. EGBO Hazerswoude werd in 1964 opgezet door het bedrijf van Egdom te Bodegraven en het sinds 1871 gevestigde be drijf Boers aan de Rijndijk in Hazerswoude. Het bedrijf heeft de afgelopen jaren heel wat bouwplannen gerealiseerd in Hazerswoude, Lisse, Zoeter- meer. Bodegraven, Voorhout en andere gemeenten. Vaak in opdracht van woningbouwve renigingen, projectontwikke laars en pensioenfondsen, EGBO-directeuren J.J. Boers ne lei beginnen. maar de laatste jaren ook voor de eigen verkoop, grotendeels in de premie-sector. Sinds eind 1980 heeft het be drijf geprobeerd de vorderin gen op EVH veilig te stellen, onder meer door de overname van 14 woningen in Zoeter- meer. Dat is echter niet gelukt, waardoor EGBO, mede door de hoge rentestand, in een moeilijke financiële positie is gekomen. Door het opzetten BV kan weer en J. Blonk: met een scho- met een schone lei worden be gonnen. De werkgelegenheid voor de 50 man personeel kan behouden blijven, alsmede de werkgelegenheid in de bedrij ven die sterk aan EGBO ver bonden zijn, zoals loodgieters en elektriciëns. Er wordt voor komen dat de opdrachtgevers in de problemen raken en de bouworganisatie kan in de maatschappij kan blijven func- neren met de verwachting de toekomst opdrachtgevers relaties van dienst te kun- blijven. Het project in de gemeente Hazerswoude van 53 premie koopwoningen A en B, waar- an reeds 31 woningen aan larticulieren zijn verkocht zonder financiële proble- en stagnatie worden af gebouwd. De financiering van de nog te verkopen 22 wonin gen is geregeld met de Neder landse Credietbank. Eén van de overgenomen projecten is een honderdtal woningen in het nieuwe uitbreidingsplan Zonneveld in Hazerswoude- Rijndijk, bestaande uit onge veer 50 woningwetwoningen, waaronder 16 voor één- en tweepersoonshuishoudens en de genoemde 53 premiekoop woningen. Of de werkgelegen heid van alle stafmedewerkers gewaarborgd kan blijven is af hankelijk van de ontwikkeling van de adviserende activitei ten van EGBO in EGBO Engi neering Consultants Interna tional BV. Via deze BV loopt een adviserende opdracht voor de bouw en organisatie van een complex overheidskanto ren in Nigeria. Als gevolg van het teruglopen van de olie-ex port in de laatste maanden vanuit dat land zijn er mo menteel geen financiële mid delen om het project voort te zetten. OUD BEROEP IN WASSENAARS AMBACHTSHUIS '9? zig met liefde en zorg „oude getrouwen" boe ken uit hun kinderjaren of boeken die van een wisse ondergang moeten worden gered op nieuw in te binden. De zes doen dat onder leiding van Joop Willems <48), de man die zijn leven wijdt aan het behoud van „het boek". Willems is een van de zeer zeldzame handboekbinders die Nederland telt. Of het nu komt door meer vrije tijd of doordat de moderne mens steeds meer wordt geïrriteerd door het robotachtige aspect van de machinale „industriële vormgeving", boekbinden is een nieuwe vorm van recreatie voor mensen, die „rust zoeken" in creatief bezig zijn. De heer Willems heeft zijn kennis van het boekbin den opgedaan op de grafische school. „Ik wilde als jonge vent al met iets zinnigs bezig zijn", zegt hij. Na verschillende jaren opleiding trok Willems naar As- cona in Zwitserland, waar hij een eigen werkplaats kreeg op de Centro Del bel Libro om zich daar het boekbinden tot in de finesses eigen te maken. „Ik ben er nog vaste klant", meldt hij niet ontevreden, „elk jaar ga ik naar Ascona, je kunt er altijd bijle ren". Elke dag geeft Joop in Wassenaar cursussen. „Soms hebben we 80 tot 100 leerlingen per dag", ver telt zijn echtgenote, die trouw meewerkt en de leer lingen van koffie, thee en zo nodig een hapje voor ziet. De cursus wordt afgesloten met een werkweek, waar de cursisten in zeven dagen van half tien tot half vijf worden ingewijd in deze oude ambachtelijke kunst Een van de cursisten is Joop Noorland, in het dage lijks leven werkzaam bij de Nederlandse Spoorwe gen. „Ik ben de hele dag met mijn hersens bezig", zegt hij „dan wil ik voor de verandering ook wel eens wat met mijn handen doen". Geconcentreerd voorziet Noorland een hoes (overslagdoos) voor een oud en fragiel boek van een leren titelschildje. Dat moet op de millimeter precies tussen de met een goudlijntje omrande ribberj op de rug worden ge lijmd. „Indirect insmeren", raadt leraar Willems aan. Dit betekent het schild op een met stijfsel ingekwast stuk papier leggen, en daarna afvloeien met een an der vel papier. De juiste hoeveelheid stijfsel is dan in het leer gedrongen en het schild blijft muurvast op de hoes zitten. De overslagdoos is een aangepaste ko pie van het boek dat er straks veilig in kan worden opgeborgen. Waarom doet Joop Noorland zoveel moeite om juist zijn ontspanning in boekbinden te zoeken? „De gedachten van een ander, die gooi je niet zo maar weg", is zijn filosofisch antwoord en dit ille amateur- 1 van oude, i Drie Musketiers Mevrouw Schats-Stubbington, Engelse van geboorte en gehuwd met een Nederlander is bezig met een paar boeken uit haar eigen boekenkast. „Door al onze reizen zijn ze zó beschadigd: Sommige zijn zo wat uit de band gevallen en dan gaan ze er op de duur heleméél aan". Ze perst een heet gemaakte an tieke stempel op een reepje goudfolie, dat een versie ring in goudkleur moet doordrukken op de rug van haar nieuw gebonden boek. Als het niet helemaal lukt, schiet leraar Willems te hulp. Tenslotte staan er drie gouden kroontjes keurig onder de titel. Joan, een andere enthousiast en bezig bij een van de tach tig tot honderd jaar oude machines die het echtpaar Willems overal vandaan heeft opg J te zwoegen met goudfolie. Op ha Willems overal vandaan heeft opgeduikeld, staat ook Op haar eigen stukgele- i opnieuw ingebonden boek „De Drie Muske tiers" wil ze toepasselijk een Franse lelie in goud zet ten. De titel heeft ze al ingeperst. Allerlei oude stem- pelmotieven en -materialen moeten in ,,'t Ambachts- nuis" in voorraad zijn, want men restaureert er ook oude boeken. Hiervoor moet de binder alles van bindwijzen afwe ten: gebonden met ronde of rechte rug, binden vol gens de Duitse of de Franse methode, zonder ribben of met wél of geen handgestoken kapitaaltjes. Als er geen boekrestaurateurs bestonden, zou men oude Bij bel#, eerste uitgaven van beroemde boeken, kostbare Leraar Joop Willems legt zijn aandachtig luis terende gehoor geduldig uit hoe „goud-op- snee" moet worden aangebracht. antiquiteiten of gewoon De Sprookjes van Andersen, uitgave 1875, kunnen afschrijven. Dit mooie vak willen Marijtje en Marinike uit Wage- ningen, beiden 21 jaar, samen gaan uitoefenen. „Maar dan moet je wel precies weten hoe een boek 100 jaar geleden gebonden werd". Vooral als het om goud-op-snee druk gaat, wordt het vaak erg moeilijk. Men werkt met zogenaamde „boekjes", die zulke dunne velletjes echt bladgoud bevatten, dat ze al wegwaaien als je even zucht. Om ze op te plakken moet de boekbinder eerst even de vingers vet ma ken. Maar het bedrukken met goud is dan ook de laatste fase. Eerst moeten verschillende katernen in elkaar worden genaaid op een soort weefgetouw, waarop een aantal draden zijn gespannen. Om die draden woren de bundeltjes bladzijden vastgenaaid, waarna de pagina's gelijk moeten worden gesneden. Als de schutbladen, borden (buitenkanten), de rug en het leer zijn aangebracht, begint men pas te denken aan versieren met bladgoud. Deze maand begint Willems met één- en tweejarige cursussen, die worden afgesloten met een examen- week. Na het eerste jaar is men „jong gezel", fraaie oude titel. Na net tweede jaar, wanneer handvergulden en de restauratie is geleerd mag men het predikaat „gezel" voeren en zich zelfstandig als restaurateur vestigen. Door het hele land zijn zowel voor ambachtelijke boekbinders als voor geïnteres seerde amateurs lessen te volgen. Een affiche ver spreid onder boekhandels en bibliotheken bevat een lijst met namen en adressen. Inlichtingen ook bij de Organisatie van Grafische Eindproducten, Vondel- straat 172, Amsterdam. Maar bij ,,'t Ambachtshuis" komen nog velen een kroon zetten op hun opleiding door de scherpe kan tjes nog eens nog eens bij te schaven. TINY FRANQIS Muziekinstrumenten ontvreemd uit school ALPHEN AAN DEN RIJN De Streekmuziekschool heeft gisteren aangifte ge daan van diefstal van een aantal muziekinstrumenten. De waarde daarvan wordt geschat op 3.400 gulden. moeten de instrumenten zijn verdwenen. Het betreft een basaccordeon, canga's en een versterker. Zij zijn ontvreemd uit de dépendance aan het St. Jorisplein. Vrachtwagen met stro uitgebrand ZOETERWOUDE De brandweer heeft vannacht een brandende vrachtwagen met aanhanger moeten blus sen, die geparkeerd stond op de Industrieweg. De combinatie, geladen met balen stro, was daar om elf uur 's avonds geparkeerd door de chauffeur, die daarna naar huis was gegaan. Door nog on bekende oorzaak stond de combinatie omstreeks half drie in lichter laaie. De vrachtwa gen is totaal uitgebrand. Economisch wel en wee De winkel in antiquiteiten van B. D. Oosterman aan het Pie terskerkhof 22 is gesloten. De herenkapperszaak van J. Boom aan het Utrechtseveer 17 is opgeheven. Aan de Nieuwe Beestenmarkt 21 is in een eerder leeggeko men bedrijfspand het cafébe drijf „Klein Duimpje", filiaal van Beestenmarkt 30 geves tigd. De imp.- en groothandel in le vensmiddelen „Sarayli" aan de Haven 38b is opgeheven. Aan de Aletta Jacobslaan 40 is de groothandel in kleine kan toorbenodigdheden „Val Joli", gevestigd. In een eerder leeggekomen bedrijfspand aan de Zoeter- woudseweg 11 is het construc tie,bedrijf „Devo", ontwerpen enuitvoeren van laspijp en constructiewerken gevestigd. Aan de Groenhovenstraat 24 is het schoonheidsverzorgingsbe- drijf van A. J. M. van Manen- Veraart gevestigd. Aan de Conradstraat 5 is de amb. Handel in huish. art. van B. Ouwerkerk gevestigd. Het zakenadres van het on- deraann. bedrijf van tegel werk Fa. Verhoeven en Gaas beek aan de Bassonstraat 10 is verplaatst naar een andere ge meente. Aan de Klimroos 33 is het pe- dicurebedrijf van E. A. Smits gevestigd. De imp.- en groothandel in meubelen en verlichtingsart. „Trend-Line Furniture" ge vestigd aan de Rooseveldstraat 36 is uit Leiden naar elders verplaatst. Het drukkerijbedrijf Heidel- berg aan de Leliestraat 4 is op geheven. Aan de Poelgeeststraat 20a is de amb. handel in melk- en zuivelprod. van J. Zwaan ge vestigd. Het assurantiekantoor Ceres aan de Haven 40 is overgeno men en voortgezet door het as- surantiebedrijf Van Rooden. Het Hotel-café „Bristol" van P. A. Krekelaar aan de Nieu we Beestenmarkt 34 is overge nomen en voortgezet door J. Kleyn. Het autobedrijf Jongeleen aan de St. Jacobsgracht 10-12-16 is overgenomen en voortgezet als automobiel- en garagebedrijf „Auto-Home b.v." Het constructiebedrijf (machi nefabriek) Drakenburgh bv.v. is verhuisd van de Sumatra- straat 55 naar het nieuw ge bouwde onderkomen aan de Adm. Banckertweg 32. De op pervlakte van de nieuwe fa briekshal bedraagt rond 2500 m2. Na de overname van het bedrijf in 1978 door een aantal werknemers is het personeels bestand toegenomen van 35 naar 40 thans. In een eerder leeggekomen bedrijfsruimte aan de Nieuwe Beestenmarkt 23 is per „Foto Print House", het ontwikkelen en afdrukken van foto's geves- ügd. ijpr Jazz De Revival Jazzband verzorgt morgenavond een optre den in jeugdsociëteit Plevn '68 in Hazerswoude Rijn dijk. Het gezelschap, dat in de zomer van 1975 werd op gericht komt concerteren op uitnodiging van de Cultu rele Raad. Deze instantie organiseert de dixieland jazz- happening in het kader van Hazerswoude 700. Het con cert begint om negen uur. Crescendo De Noordwijkse Harmoniekapel Crescendo zal zaterdag een concert geven in de diergaarde van Antwerpen. Het concert vindt plaats in het kader van de actie „Bestendig Muziekfestival van de stad Antwerpen". De organisatoren inviteren telkens een korps uit België en andere landen om op een zaterdag in de „Zoo" van de Scheldestad te spe len. Onder de deelnemende korpsen worden later geldprij zen verloot. Buurtfeest In het kader van het 700-jarig bestaan van Hazerswou de wordt er een buurtfeest georganiseerd voor plan Zuid I, II en III inclusief het gedeelte ten westen van de Gemeneweg zaterdag in het speel park aan de F. Bolstraat. Op het programma staan wedstrijden voor stratenteams in skiplanklopen en touwtrekken en voor iedereen in zakslaan en de kruiwagenrace vanaf 18.30 uur, een optreden van de volksdansgroep van Ha zerswoude vanaf negen uur en een optreden van de Rotterdamse Fiddlegroep vanaf tien uur. Er bestaat volop gelegenheid om te dansen en verder zijn er een bar en de nodige stoelen aanwezig. Afscheid Mr. P.J.L. Hoeken heeft per 1 september afscheid geno men als voorzitter van de Bondsspaarbank Noordwijk, Noordwijkerhout, Rijnsburg en Voorhout. Zijn opvolger is de heer N.J. Samson (34) en tot die datum werkzaam in de bedrijfsadvisering op het gebied van marketing en mana gement. De heer Hoeken is acht jaar voorzitter van de Bondsspaarbank geweest. Fietshijkdag De politie van Lisse organiseert zaterdag een fietsen- kijkdag op het politiebureau aan de Heereweg 304. Tussen twee en vijf uur kan iedereen die zijn of haar rijwiel mist terecht op het bureau. Sander van Marion De cantor-organist Sander van Marion uit Scheveningen viert dit jaar zijn 25,-jarig jubileum als toonkunstenaar. Sander van Marion is onder meer dirigent van oratorium- vereniging Exultate Deo uit Voorschoten en de mannenko ren Jubilate in Katwijk en het Rijnlands Christelijk Man nenkoor uit Leiden. Ook geeft hij regelmatig orgelconcer ten in de regio. Zaterdag wordt er een receptie gehouden in de Bethelkerk, Jurriaan Kokstraat 175 in Scheveningen waar gelegenheid bestaat om Sander van Marion te felici teren van half vijf tot zeven uur. De ongeveer 500 leden van de onder zijn leiding staande zangkoren zullen een bij drage leveren aan de jubileumviering, een groot-koorcon- cert dat op 13 oktober gehuden. i de Doelen te Rotterdam worcft Eerste steen De herbouw van de smederij van wijlen de heer Ver- kleij in Nieuwkoop bereikt zaterdag weer een mijl paal. Die dag wordt om twaalf uur de eerste steen voor dit toekomstige museum gelegd door de zuster van wijlen de heer Verkleij, mevrouw G.A.N. van Klave- ren-Verkleij. Het gebeuren speelt zich af op het bouw terrein aan de Zuideinde 33. Roei wedstrijden De NKJB in Hoogmade houdt zaterdag roeiwedstrijden. De wedstrijden beginnen om twee uur. Inschrijvingen van een uur tot kwart voor twee in De Stal of bij P. van Rijn, tel. 01729 - 8293. De kosten voor deelname bedragen 3 gulden voor leden en 5 gulden voor niet-leden. Zondagmiddag 6 september houdt de Hoogmadese afdeling van de NKJB voor de jeugd een speurtocht door Hoogmade en omgeving. Tussen twee uur en kwart over twee inschrijvingen bij De Stal. Taptoe In onze advertentie van 2 september j.I. is een foutief rente-percentage opgenomen. Het juiste percentage staat hieronder vermeld: In het kader van het 25-jarig bestaan van de drumband van muziekvereniging D.S.S. wordt zaterdag in Aar- landerveen een grote taptoe gehouden. Tijdens deze taptoedie om acht uur op het sportcomplex van Aar- landerveen begint, tonen de leden van de drumband bun nieuwe uniformen. Aan de taptoe verlenen de vol gende verenigingen hun medewerking: muziekvereni ging Crescendo uit Alphen aan den Rijn, drumband Liefde voor Harmonie uit Roelotarendsveen, drum band T.T.H. uit Hazerswoude en muziekvereniging Wilhelmina uit Zwammerdam. Bü elke terugbetaling wordt 2% over het opgenomen bedrag in rekening gebracht. Behalve by opname tb.v. huweiyk of aankoop eigen huis. Het goede adres.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4