Kleuters Rudolf Steiner unnen weer naar school Peuterspeelzalen en l kinderdagverblijven I-in noodsituatie Kamerlid maant minister tot opsporing Chileen LOKAAL IN DR. VAN VOORTHUYSENSCHOOL ijnland: Geen eld voor ^energiebesparing eel mankementen Sl kan voertuigen Moedwillige botsing :da in modelprogram voor verkiezingen ïeer invloed ouders en leerkrachten in besturen openbaar onderwijs %AD LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1981 PAGINA 3 erj rip o- w ,EIDEN De kleuters van de Rudolf Steiner* ihool kunnen maandag weer naar school. De leuterschool heeft een lokaal gekregen in de Dr. i Voorthuy sense hooi aan de Marnlxstraat, een voor Moeilijk Opvoedbare Kinderen, arnaast behoudt de kleuterschool haar lokaal D het gebouw van de Louise de Colignyscbolen* neenschap aan de Sumatrastraat /oorlopig komt met deze oplossing een einde aan fin de impasse, waarin het kleuteronderwijs van de udolf Steiner in Leiden-Noord verkeerde. De 56 jleuters werden vanaf het begin van het schooljaar luisgehouden, omdat er geen geschikte accommoda- e in Leiden-Noord voorhanden was. De gemeente rad besloot maandag twee lokalen in de Prinses Ma- keschool te vorderen en bood het Rudolf Steiner stuur twee, eerder afgewezen, alternatieven aan om de kleuters te huisvesten totdat *de vordering rond zou zijn. „Dat is ons zeer tegengevallen van een gemeente raad, die ons aanvankelijk in het gelijk stelde", aldus mevrouw Jansen van der Kamp, secretaris van het bestuur van de Rudolf Steiner. „Vorderen is echter „nooit ons doel geweest en we zijn nog steeds op zoek naar een andere oplossing ter overbrugging van het komend jaar. Voorlopig zien we die echter alleen maar in huisvesting in De Zonnehoek". Mevrouw Jansen van der Kamp meent dat, hoewel het RS-be- stuur de Voorthuysenschool zeer erkenteliik is, ook de interim-oplossing, zoals die nu is gevonden, verre van ideaal is. „De twee lokalen die we nu hebben liggen nogal uit elkaar en dat is vooral voor de ou ders die kinderen in verschillende klassen hebben een handicap. We meenden echter dat de ouders er recht op hadden hun kinderen weer naar school te kunnen laten gaan". Zij verwacht dat de huidige si tuatie eventueel wel voor een jaar vol te houden is, wanneer mocht blijken de vorderingsprocedure erg lang gaat duren maar „verkiesbaar is dit zeker niet". Het bestuur heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat alle kinderen in één gebouw dienen te worden gehuisvest Over het tijdsbestek die de vorderingsprocedure in beslag neemt bestaat nog volop onzekerheid. Het P.C. bestuur rekent op een jaar, wethouder Van Dam houdt het op een paar maanden. Een woordvoerder van het ministerie van Onderwijs kan ook al geen duidelijkheid scheppen. „Het ligt aan het humeur van de minister wanneer hij een beslissing neemt", aldus deze woordvoerder. -fcEIDEN Het energiebedrijf Rijnland wil geen geld be- chikbaar stellen aan verbruikers voor het financieren van ergie-besparende maatregelen. Hiervoor geld vrijmaken tekent, dat er elders geld geléend moet worden wat tegen huidige rentetarieven een uiterst kostbare zaak is, zo li het energiebedrijf. ijnland gaat hiermee in op al oude motie van de Isleden Ranner en Van der l'uijm (beiden PvdA) waarin ifd gesteld, dat het energie- aziedrijf geld diende vrij te ma- 57tén om gemeenten, woning bouwverenigingen en particu- 'gieten leningen te kunnen ver- «.(trekken voor het treffen van «energiebesparende maatrege len. „De huidige financiële po sitie en de vooruitzichten van ^Rijnland zijn echter niet zo rooskleurig, dat een dergelijk iroject ter hand genomen kan ■vorden", zo wordt gesteld: „Er ijn andere instanties die deze »ak vervullen". Bovendien zou een dergelijke regeling een bepaalde groep gebruikers bevoorrechten, zo meent het energiebedrijf. Al leen die gemeenten, woning bouwverenigingen en particu liere eigenaren die nog geen isoleringsprogramma's hebben lopen, profiteren van een der gelijke regeling. Eigenaren die al wel geïsoleerd hebben gaan echter wel, via de exploitatie van Rijnland, meebetalen aan de regeling. Tot slot meent Rijnland, dat zij te weinig per soneel heeft om het takenpak ket te kunnen uitbreiden. De kwestie komt donderdag 17 september aan de orde in de Algemene Raad van Rijnland. LEIDEN Bij een technische controle op de Plesmanlaan leeft de politie gisteren tussen elf en een uur veertien auto bezitters verbaliseerd wegens mankementen aan hun voer1 uigen. jyotaal werden 54 auto's staande gehouden. De meeste overtre- li'ngen hadden betrekking op het rijden met gladde banden (6x). o$e overige defecten hadden vooral betrekking op uitlaat, hand- en. claxon. Een auto werd voor een nadere technische con sole naar h?t bureau vervoerd. Vleermuis brak in LEIDEN Een vleermuis heeft vannacht rond drie uur het inbraakalarm van de de pendance van het AZL aan de Boerhaavelaan in werking ge steld. Politieagenten zijn een half uur bezig geweest om het vuistgrote diertje met een soort vlindernet te vangen. Na de vangst werd het beestje op straat weer losgelaten. Het is niet bekend op welke manier de vleermuis in de dependance is binnengekomen. Snelheidscontroles LEIDEN De Leidse poli- tie heeft gisteren op de Burggravenlaan en de Lan- gegracht snelheidscontroles uitgevoerd. Op de Burggravenlaan werden tussen viif en zeven uur 407 automobilisten gecontroleerd. In totaal 31 van hen reden te hard. De hoogst gemeten snel heid was 87 kilometer. Op de Langegracht passeerden tussen zeven uur en half negen 261 voertuigen de metingen. Ook hier reden 31 mensen te snel. De hoogste snelheid was 96 ki lometer. Burgemeester trimt Nederland Oké open Hard trappend op een home trainer („Fietsen op de Aal markt vind ik te gevaarlijk") opende burgemeester C. Goe- koop gistermorgen in De Waag de Leidse uitgave van de lan delijke actie 'Nederland Oké'. In de Waag heeft de Leidse Vrouwenraad een groot aantal stands bijeen gebracht, waarin onder meer aandacht wordt besteed aan de gevaren van roken, te veel drinken en on veiligheid in huis. Over al deze zaken Is volop informatie-ma teriaal aanwezig. Ook de EHBO, de brandweer en de politie zijn op de beurs verte genwoordigd. De burgemees ter wees de kritiek, die van verschillende kanten op de ac tie 'Nederland Oké' Is geuit van de hand. Hij stelde, dat men ergens moet beginnen met de aandacht vragen voor veiligheid en gezondheid. „Deze beurs zou nog maar het begin moeten zijn. Er zou ook In de toekomst geld beschik baar moeten komen om de ac tie voort te zetten. Wanneer dat niet gebeurt, bloedt deze actie dood. Er zou een marfce- tlng-plan opgesteld moeten worden, waarin precies staat aangegeven hoe het verder moet." De beurs Is nog tot vanavond negen uur open. Gevonden voorwerpen De volgende voorwerpen zijn de afgelopen maand als mgevondenbinnengebracht bij de Leidse poli kussenslopen, windjack, fietstas, damesbril, kinder- olitie: trui. bril, parapluie, regenbroek, kunstgebit, fototoestel, zonnebril, surfpak, rekenmachine, trouwring, zilveren armband, dameshorloge, naam-armband, herenhorloge, tas met pantalon, tas met schoenen, tas met kleding, regenkleding, diverse portemonnees en sleutels De rechtmatige eigenaren kunnen aan de Zonneveldstraat 10 op werkdagen tussen acht uur 's morgens en acht uur 's avonds hun spullen weerd ophalen. Cursus schilderkunst K&O start donderdag 17 september een cursus over ver schillende stromingen binnen de Nederlandse schilder kunst De cursus is getiteld „Van Bosch tot Bruegel". De cursus wordt op vijf donderdagavonden in de Kapelzaal van het K&O-gebouw gegeven. Opgeven kan bij K&O aan de Oude Vest 45, telefoonnummer 141141. Viswedstrijd In de Witte Singel vindt komende zondag een viswed strijd plaats. De kosten van deelname bedragen 8.50 gulden. De wedstrijd duurt twee-en-een-half uur en wordt in twee ronden gehouden. Er wordt gevist op lengte. Vanaf zeven uur 's ochtends kunnen geïnteres seerden zich aanmelden bij de organisatoren die zich ter hoogte van de Groenbovenstraat hebben opgesteld. Informatie is verder verkrijgbaar Double-Dutch-Inn, Nieuwst raat 31 en Aquariumhuis Parva, Merenstraat 21, beiden in Leiden en Café Katwijk, Boulevard 73 in Katwijk. Filmhuis LVC Het Filmhuis van het Leids Vrijetijds Centrum vertoont morgenavond en zaterdag om 23.00 uur 'Mean streets' van regisseur Martin Scorsese. Het was de doorbraak van deze filmer en de toen nog onbekende acteurs Robert de Niro en Harvey Keitel. Woensdag 9 en donderdag 10 september wordt vertoond de film 'Sauve qui peut' van Jean Luc Go- dard. De voorstellingen zijn elke avond om tien uur en half elf. Winterkledingbeurs De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Unie van Vrijwilligers houden op dinsdag 15 en woensdag 16 september een winterkledingbeurs. De kleding kan op dinsdag tussen tien en vier uur worden ingeleverd in het Marinecomplex aan het Noordeinde. 'sAvonds van zeven tot negen uur wordt de kleding verkocht Woensdag is de beurs geopend van tien uur tot halt twee. Botenbeveiligingsdag De BOVAG houdt zaterdag 12 september een gratis inspec tiedag voor boten. De boten worden op 35 onderdelen on derzocht In Leiden kan men terecht bij Bije Watersport aan de Korte Mare 26 of bij Roomburg Watersport 22 aan de Roomburgerweg 22, in Katwijk aan Zee bij Kuyt Con structie Bedrijf aan de Haven 15, in Warmond bij Zwanen- gat Jachthaven aan de Haarlemmertrekvaart 1, in Leid- schendam bij Meijer Jachtwerf aan de Oude Trambaan 2 en in Oegstgeest bij Poelgeest BV Jachthaven aan de Haar lemmertrekvaart 15. Een afspraak maken is gewenst Dakdekker gewond LEIDEN Een 23-jarige dakdekker uit Nieuwkoop is gis termiddag met brandwonden aan het bovenlichaam opgeno men in het Academisch Ziekenhuis. De man liep de verwondingen op tijdens werkzaamheden aan daken van woningen aan de Verdistraat. Hij struikelde op het dak en viel in een emmer met hete teer. >n LEIDEN De peuterspeelzalen en ,p. kinderdagverblijven zijn in een nood- jg situatie terechtgekomen door het aflo- pen van een subsidie voor een deel v- van het personeel. In een aantal cen- nn .tra moet de opvang van peuters sterk al worden verminderd. De kindercentra ie kunnen de vacatures van 14 22 leid- n .sters niet meer vervullen, omdat fi rn.nanciering van deze arbiedsplaatsen ïnl door het gewestelijk arbeidsbureau is ij. gestopt Het potje van het arbeidsbu- il- reau is leeg. De kindercentra ver- g. wachten van de gemeente een oplos- er sing in de vorm van een structurele jg ^subsidiëring van de centra. De kinderdagverblijven, verenigd in de nJ Werkgemeenschap Kindercentra Leiden ;r. (WKL), vragen in een brief aan het col li-lege van B en W een eind te maken aan deze „uiterst ongezonde en gevaarlijke situatie" voor de kinderopvang in Lei den. De WKL kreeg de afgelopen vier tar in het kader van de Werkgelegen- eid Verruimende Maatregel (WVM) een subsidie van het arbeidsbureau voor het in dienst hebben van 14 tot 22 leid sters. Deze WVM is bedoeld om werklo zen tijdelijk aan een baan te helpen, waardoor onder meer solliciteren Verge makkelijkt zou worden. De leidsters kre gen dan ook een aanstelling voor één jaar. „De WKL is nu afgevallen, omdat ook andere instellingen geholpen moeten worden. We moeten de armoede verde len," aldus een woordvoerder van het arbeidsbureau. De WKL heeft 23 leidsters in vaste dienst en er zijn er ook nog 12 werkzaam in WSW-verband. „Het aantal leidsters dat we via de WVM kregen, maakt dus een erg groot deel uit van ons perso neel," aldus Charlotte Driessen van de WKL. Het WKL is van mening dat het gehele personeel in vaste dienst moet ko men. Het aflopen van de financiering via de WVM heeft directe gevolgen voor de kindercentra. Groepen moeten wor den ingekrompen of zelfs helemaal opge heven. Wachtlijsten groeien. Dit heeft ook gevolgen voor de financiële situatie van de peuterspeelzalen en de kinder dagverblijven. Met het verminderen van het aantal kinderen gaan ook de ouder bijdragen omlaag. Centra die de afgelo pen maand moesten inleveren of deze maand getroffen worden, zijn Ot en Sien, De Toverbal, 't Vogelnestje, de Kleine Urt, Het Meerkoetje, Sinbad, Ol- leke Bolleke, Peuterpalet en Sprongetje en Pinkeltje. Oók de weg naar 'n perfekte ambiance voor uw diner of receptie! Hotel -Restaurant „DUINOORD" WASSENAARSESLAG 26 2242 PJ WASSENAAR TELEFOON 01751-12961 - TELEX 34383 Cetè-Restaurant 's maandags gesloten LEIDEN Het Tweede Kamerlid R. Ter Beek (PvdA) heeft er bij de minister van buitenlandse zaken op aangedrongen om alsnog stappen te ondernemen, waardoor helderheid over de vermiste Chileense Lel- denaar Luis Suares kan worden verkregen. Suarez verbleef in Nederland als politiek vluchteling. Hij keerde hij was vakbondslei der terug naar Chili. In het grensgebeid van Chili en Argentinië werd Suarez gearresteerd. Sindsien werd taal noch teken van hem verno men. Vragen van gezaghebbende organisaties hebben geen resultaat opgeleverd. Diverse binnenlandse en internationale instan ties hebben er bij buitenlandse zaken op aange drongen, dat het noodzakelijk is om twee diplo maten in Argentinië een onderzoek te laten in stellen. Ter Beek vraagt tevens waarom op die suggestie niet is ingegaan en dringt er bij de minister op aan alsnog stappen te ondernemen LEIDEN In Leiden gebeurden giste- singen gewond. Een van de aanrijding ren veertien botsingen, een opmerke- had een opzettelijk karakter, lijk hoog aantal voor een normale Rond half twee gistermiddag reed een 36- werkdag. Niemand raakte bij de bot* jarige Leidenaar met zijn auto in de ver boden richting de Hartesteeg in. Vanuit de goede rijrichting kwam een 25-jarige automobilist uit Oegstgeest de steeg bin nenrijden. Halverwege bleven de auto's pal voor elkaar staan. Geen van beide partijen was bereid achteruit te rijden. De man uit Oegstgeest besloot vervolgens door te rijden en duwde zijn tegenligger achteruit de steeg uit. De politie kwam eraan te pas om de ruzie bij te leggen. De schade was overigens gering. REIDEN/DEN HAAG Het CDA wil streven laar meer invloed van ouders en leerkrachten h de besturen van het openbaar onderwijs. Dit teat in het modelprogramma dat het CDA 'oor de naderende gemeenteraads- en provin- jile statenverkiezingen heeft uitgebracht In jit'modëlprogramma wordt ervoor gepleit dat •Jet' gemeentebestuur haar rol als bestuurder fan het openbaar onderwijs overdraagt aan verenigingen of stichtingen van ouders en leer krachten 'mits deze daar prijs op stellen'. Voor gaarde is dat er niet onmiddellijk daarna een jieuwe openbare school wordt opgericht. In feiden is een dergelijk experiment al gaande ten aanzien van De Ducdalf en De Loopplank in de Merenwijk. Het modelprogramma, opgesteld door de CDA-par- tijraad, is bedoeld als leidraad voor de afzonderlijk- se verkiezingsprogramma's van de plaatselijke en provinciale CDA-afdelingen. De Leidse afdeling denkt verdeeld over de onderwijsparagraaf in het programma. Toen het experiment in de Merenwijk (de zogenaamde bestuursvorm openbaar onderwijs) in de raad aan de orde kwam stemde de Leidse CDA-fractie verdeeld. CDA-Onderwijsdeskundige mevrouw M. Van Akkeren: „Wij zijn als CDA ze ker voor uitbreiding van de invloed van ouders en leerkrachten. Waar dé fractio wat moeite mee had is dat ook het personeelsbeleid aan het nieuwe be stuur werd overgedragen". Het CDA is met name bang dat er zich problemen voor zullen doen bij de dubbelrol die de leerkrachten vervullen, tegelij kertijd werknemer en bestuurder. „In het geval van de Merenwijk hebben we het de kans van het experiment gegeven. Na de evaluatie zullen we ons definitieve standpunt bepalen", aldus mevrouw Van Akkeren. Het CDA wil verder meer overheidstaken aan in tern democratisch functionerende organisaties van de burgerij overdragen, onder raeer door het ge meentelijk woningbezit aan de woningbouwvere nigingen over te doen. „Op deze wijze kunnen we de verantwoordelijkheid voor taken, die in het al gemeen belang zijn spreiden en een mentaliteit van „ieder voor zich en de overheid voor ons al len" ombuigen", aldus de programma-schrijvers. In het programma wordt prioriteit gegeven aan een rechtvaardige verdeling van de woonruimte, de verbetering van de oude woningen en wijken, een rechtvaardige verdeling van menselijke ar beid, het streven naar een samenleving waarin mensen van verschillende herkomst in harmonie met elkaar kunnen leven, bescherming en herstel van het milieu en de handhaving van de recht staat Voor wat betreft de aanpak van de regionale vraagstukken kiest het CDA voor „het loslaten van het hierachisch denken en het voornamelijk gericht zijn op de belangen in de eigen gemeente ten gunste van een mentaliteit van samenwer- kingsbereidheid tussen de gemeenten onderling en tussen de gemeenten en de provincies. De grote vraagstukken als werkloosheid en woningnood vergen een dergelijke bereidheid". Als de gemeenten het onderling over een bepaalde aanpak niet eens worden moet de provincie vol gens het CDA-modelprogramma bevoegd zijn ora in te grijpen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3