li 'Lachende scheerkwast' nieuwe winterserie van Wim T. Schippers J giiÉH Micro-electronica in Teleac-cursus T RADIO/TELEVISIE Driedelige thriller: Van bekend chirurg tot moordenaar TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE VRIJDAG RADIO VANAVOND LEIDSE COURANT t DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1981 PAGINA „Ik had die serie net zo goed "De kronke lende kroonkurk" kunnen noemen of „Het schaterende schilmesje". Het is echter „De lachende scheerkwast" geworden. Die titel schoot me zo ineens te binnen, toen de VPRO mij vroeg om er weer een nieuwe se rie voor de komende winter tegen aan te gooien". Aan het woord de woelige Waldolala-maker Wim T. Schippers, van wie te beginnen zondag as. in zes afleveringen een nieuw komisch c.q. kwasi-komisch verhaal, althans een vrolijke vertaling van het leven, op de buis komt en vervolgens in januari nog eens zes stuks rond dezelfde hoofdfiguur. Bereidt Wim zijn werk niet zorgvuldig voor als hij ermee op de tv komt? Zeker, hij is er dag en nacht mee bezig. Maar ook hij went moei lijk aan de complicaties in het Hilversumse wereldje. Daar zorgt de NOS aan de hand van een zorg vuldig opgesteld schema ervoor, dat elke om roep de nodige tijd over studio's kan beschik ken. Dat is altijd een heel werk van passen en meten, waarop dan later weer correcties vol gen. Bleek op een gegeven ogenblik, dat de VPRO recht had op nog enige tijd studioge- bruik. Maar de VPRO had niets gereed liggen. Dan moet die studiotijd ingeleverd worden en valt die aan een andere omroep toe. Aan de TROS bijvoorbeeld. In die pijnlijke situatie verkeerde de VPRO. In aller ijl werd de free lancer. Wim T. Schippers opgebeld. Of hij nog wat in zijn la had liggen? Nu had Wim niets in zijn la. Maar dat hoeven ze bij de VPRO niet te weten. Dus riep Wim door de telefoon terug zoiets als: „Ik barst van de teksten". En hoe heet het beste stuk, wilde de VPRO weten. Wist Wim veel. Die zei wat zo in hem op kwam: „De lachende scheerkwast". Schoolhoofd Wim T. Schippers: „Mijn serie gaat helemaal niet over een scheerkwast. Die komt in het hele stuk niet voor. Ik heb geen zin om er alles over te vertellen, maar het verhaal speelt zich af rond een schoolhoofd van een School met de Bijbel. Die man krijgt het na 12 jaar moeilijk met zichzelf en zijn roeping. Hij gaat op zoek naar de wereld en vindt die in de showbiz". Daar beleeft zijn crisissituatie een hoogtepunt. Deze begint op een ouderavond". Vroeger voer Schippers nogal eens op het kompas van Gied Jaspers, de tv-ideeënman. Die samenwerking bestaat niet meer. Hij vindt wel VPRO-regisseuze Ellen Jens aan zijn zijde, die hem met raad en daad en regie ter zijde staat. De schoolhoofdrol Rein Schaambergen wordt ingevuld door de acteur Lex de Regt. Die krij gen we niet in elke aflevering te zien. Door Schippers worden uitvoerig zijpaden bewan deld rond randfiguren in deze serie, die dan plotseling en zeer tijdelijk een hoofdrol krijgen toebedeeld. We stuiten dan op verschijnselen als Sjef van Oekel, alias Dolf Brouwers, die boos is omdat hij de hoofdrol niet gekregen heeft, terwijl de VPRO in het verleden toch zoveel eer met hem heeft ingelegd tot opwinding van grote schare kijkers toe. Dergelijke opwinding verwacht Wim T. Schip pers nu weer: „ik laat in mijn tv-shows dingen zien, die ik als de-gewoonste zaak van de we reld beschouw, maar waar anderen zich blijk baar aan ergeren. Datzelfde gevoel heb ik ook als ik naar de E.O. zit te kijken. Daar liggen ze in Hilversum ook niet wakker van. Dan wordt mij ook niet gevraagd of ik liever iets anders zie. Het maakt mij niets uit, dat de kijkers op mij afgeven. Ik behoor tot degenen die de VPRO destijds hebben laten exploderen tot de huidige club. Laatst las ik in een blad een stuk, waarin verschillende schrijvers een oordeel gaven over hun collega's. Tjonge, wat waren aie heren allemaal ingenomen met elkaar. Op die manier is alle aardigheid er af. Ze moeten elkaar uitmaken voor alles wat mooi en lelijk is. Dan wordt het pas spannend. Op die manier ben ik in brieven en in de pers al zo vaak te pakken genomen". Foto links: Lex de Regt als het school hoofd Rein in de weeldewe- reld van de show. Hij staat daar boven. Het deert hem niet of men hem uitmaakt voor een man zonder mo raal, voor een fluim gelijkende fantast of een oen van een uilskuiken. Hij heeft ze sterker in huis. In noodgevallen vangt Ellen Jens hem op. We krijgen Wim T. Schippers ook zelf weer te zien in dit spel, nl. als de musicus Jacques Pla fond. Deze serie zal opnieuw opzichtig het sig natuur van de maker dragen, maar hij heeft wel willen werken volgens een nieuw concept. Er is nl. geen doorlopend verhaal ontstaan. Er behoeven geen samenvattingen van het voor afgaande gegeven te worden, omdat elke afle vering, ofschoon passend in het geheel, een af geronde geschiedenis vormt. Met een breek punt zelfs in de laatste maanden van dit jaar, want dan moet er weer gewacht worden op jan. 1982 voor de rest van zes gestoond wordt. Eigen leven Op die manier leidt elke aflevering een eigen leven. Die kan dan spelen rond schoolhoofd Rein, maar ook bijv. rond vanouds Gré Braadslee (Mimi Kok) als bloemenvrouw, rond O. t Foto boven: Wim T. Schippers opnieuw als de muzikant Jac ques Plafond. dan wel rond Rob van Houten, die als Boy Bensdorp de nodige consternatie om zich heen zal verwekken. De musicus Clous van Meche- len kraakt zomede de nodige stevige noten, een en al vervoering. Puur chaotische scènes. Niet minder ook omdat schoolhoofd Rein nogal wat vrouwen om zich heen heeft, cabaretière Mies de Heer, het 16-jarige gevonden talent Anna Bé, Zillah Emmanuels, die allemaal voor een eigen speelse inbreng zorgen, waar Rein het knap moeilijk mee krijgt. Daar zijn voor eerst zijn vrouw, dan zijn dochter, voorts ser veersters en andere showvrouwen. De crisis van Rein bestaat er ook in, dat hij het niet alle maal meer in de hand heeft. Rein reageert hierop door van opwelling naar opwelling te wandelen, een en al consternatie. Tot dit laatste zal mede een herkenningslied bijdragen, waarvan het refrein zo ongeveer vertelt: „De lachende scheerkwast, ja, dat is het helemaal, de lachende scheerkwast, dat die kan lachen is niet meer dan normaal". Aan dit tv-spel wordt ook een prijsvraag ver bonden. Aan het slot van elk spel worden vra gen over de inhoud gesteld, bij goede beant woording waarvan er prijsjes gewonnen kun nen worden, een fiets en zo. Mogelijk zal dit spel en dit lied er opnieuw toe leiden, dat er duidelijke deviatiecijfers uit de bus komen. Deviatie wil in Hilversumse denk trant zeggen, dat er scherpe verschillen in waardering bestaan. Voor dat soort produkties komen er uitsluitend tienen van de liefhebbers van dit genre en sterk gemeende nullen van de verwerpers van dit slag humor uit de bus. In de rekenpraktijk levert dit een vijf op. Een vijf als einduitslag wil dus niet zeggen, dat Wim T. Schippers opnieuw een onvoldoende heeft gehaald, wel dat de oordelen over zijn werk scherp uiteenlopen. En dat is precies waar hij op uit is. Wim T. Schippers: „Het kan bijna niet mislo pen. Bij de opnamen lagen de spelers in de stu dio 'dubbel van het lachen". TON OLIEMULLER Vanaf vanavond gaat de VARA een driedelige Fran se thrillerserie uitzenden. De beroemde hartchirurg Jean Teyran, gespeeld door Michel Piccoli, is de hoofd persoon van het verhaal. Hij is al vijfentwintig jaar ge lukkig getrouwd met Michè- le, een romanschrijfster. Een zoon en een dochter maken het gezin compleet Wie zou nu verwachten dat juist deze man in een moordenaar kan veranderen? De chirurg gaat op het slechte pad als hij van zoonlief hoort dat zijn dochter een verhouding heeft met een onderwereldfi- guur. Regisseur Jean Chapot is in deze produktie voor de tele visie niet teruggeschrokken voor grote en spectaculaire scènes. Zo filmde hij een echte open hartoperatie in een Parijs ziekenhuis. Ook werd in een rechtszaal ge filmd. Volgens Chapot kan "geen enkel decor zo goed een bepaalde atmosfeer op roepen als een plek uit de realiteit." Hoofdrolspeler Michel Pic coli, bekend van o.a. de bios coopfilm 'La Grande Bouffe' was erg blij met deze rol:"ik hou niet van situaties met aan de ene kant de goeien en aan de andere kant de slech ten. Het mooie van deze rol is dat artsen door de maat schappij bijna automatisch gerespecteerd en beschermd worden, zonder dat iemand ze eigenlijk kent." In deze film laat Chapot zien dat professor Teyran daar erg makkelijk misbruik van kan maken. Op tien en ze ventien september zendt de VARA de twee resterende delen uit. Ned. II 21.30 uur. scherm in het oog Saskia en Serge Met Oisterwijk, Spijk en Sche- veningen als decor zingen Sas kia- Serge de sterren van de hemel. Trudy en Ruud, zoals ze eigenlijk heten, staan nu al weer tien jaar met elkaar op het toneel. Alle bekende songs zullen in deze speciale uitzen ding over uw scherm rollen. Nea. I 19.25 uur. Saskia en Serge vanavond in een speciaal programma. De Bellamy's Als in Engeland in 1926 grote stakingen uitbreken, heeft dat ook gevolgen voor Eaton pla ce. De bedienden worden ruw geconfronteerd met roerige ar beiders. Een verdieping hoger kijkt het conservatieve parle mentslid Richard Bellamy be vreesd naar de rellen Ned. 119.45 uur. Geacht Nederland Mensen, aie normaal in een sociale werkplaats geestdo dend werk doen, kunnen in Den Bosch écht creatief bezig zijn.. Twee beeldende kunste naars begeleiden al zes jaar lang een groep mensen die op de arbeidsmarkt uit de boot vallen zoals gehandicapten. En met verbazingwekkende resul taten. Ned. I 20.35 uur. Cosmos Dr..,Carl Sagan brengt ons vanavond het leven der ster ren. Hij onthult de mysteries van - dé zwarte gaten ('black holés') én laat ons kijken naar de laatste dag van de planeet 'aarde' over vijf miljard jaar. Ned. I 22.10 uur. Studio Sport WK wielrennen in Brno, met Chirurg Teyran (Michel Piccoli, rechts) met dochter Syl- vie en zijn aartsvijand Boris Valberg. finales sprint, achtervolging en ploegenachtervolging. Judo: de eerste dag in Maas tricht van de wereldkam pioenschappen. De klasses 86- 95 en boven 95 kilo treden Ponyroof Engelse jeugdfilm over kinde ren in het Zuidengelse natuur park Dartmoor. Een aantal scholieren met vakantie in een ponykamp denkt dat er pony's gestolen worden. Ze gaan zelf op onderzoek uit want de poli tie wil ze niet geloven. Ned. II 18.59 uur. Vreemde vogels Oscar heeft de kwaal 's nachts te gaan slaapwandelen. Als hij daarbij ook nog eens Felix te Ned. II 20.27 uur. Achter het nieuws Vanavond uitgebreid aandacht voor de kernbewapening. De redactie maakte drie exclusie ve interviews met belangrijke personen op dit gebied. Euge ne Rostow, ontwapeningson derhandelaar voor de Ameri kaanse president Reagan, Ge- orgi Arbatöv, adviseur van de Russische president Breznjev en de Duitser Egon Bahr, de Öost-West specialist van de de sociaal-democraten. Onder an dere de volgende onderwerpen komen aan de orde: willen Amerike en Rusland wel ont wapenen, wat is het effect van eenzijdige ontwapening en hoe staan de heren tegenover het Noorse idee om kernwapen- vrije zones te maken. Ned. II 20.52 uur. HILVERSUM Speciaal voor men sen in het bedrijfsleven heeft de Stichting Teleac de cursus „Micro- electronica in bedrijf" samengesteld, die start op dinsdag 3 november a.s. Deze cursus is bedoeld voor het ho ger- en middenkader van industrieën en bedrijven. Mensen die beslissin gen nemen over het wel of niet ver nieuwen in een werksituatie. „Micro-electronica in bedrijf" handelt over de toepassing van micro-electroni ca bij de verandering en verbetering van produkten en produktieprocessen. Er wordt aandacht besteed aan de tech nische mogelijkheden van micro-elec- tronische componenten, het belang van deze techniek voor het Nederlandse be drijfsleven en de diverse bedrijfskundi ge aspekten van een vernieuwingspro ces in het algemeen. Deze cursus bestaat uit twintig televi- sielessen van dertig minuten. De uit zendingen vinden plaats op dinsdaga vond van 18.28-18.58 uur via Ned. I; de herhalingen op zaterdagmorgen van 10.50-11.20 uur via Ned. I. De eerste uitzending is op dinsdag 3 november a.s. Naast de televisielessen zullen ook twintig radioprogramma's van dertig minuten worden verzorgd. NEDERLAND 1 NOS 18.25 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.35 Artsenij vanui Ahoyhal 18.58 Journaal NCRV 19.00 Wollie's wereld 19.05 De dieren van India 19.25 Saskia 6 Serge 19.45 De familie Bellamy, tv-serie 20.35 "Geacht Nederland...", filmreportage NOS 21.37 Journaal 21.55 Den Haag vandaag 22.10 Cosmos NOS 23.15 Journaal 23.20 Nieuws voor doven en slechthorenden 23.25 Studio Sport-extra NEDERLAND 2 NOS 18.35 Sesamstraat 18.50 Jeugdjournaal VARA 18.59 De Ponyroof, jeugdfilm VARA 20.27 Vreemde vogels, tv-serie 20.52 Achter het nieuws 2130 Dokter Teyran, tv-serie NOS 23.05 Journaal 23.10 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 (Reg. progr. NDR: 18.00 Die unster. Wanninger, tv-serie. 18.30 Akt. 18 Reg. magaz. 19.25 Sport. 19.59 Proi gr.overz. WDR: 18.00 Erlesene Ver! brechen und makellose Morde, t rie. 18.15 Der Leidensweg. tv-! 19T15 Akt. 19.45 De kuren van l sieur Andre, tv-serie). 20.00 Jour 20.15 (S) Showprogr. 22.00 Doei ment. 22.30 Akt. 23.00 Sport. 23.1! Grille und Ameise, tv-spel. 0.45-0." I4!- i 'rol i DUITSLAND 2 18.20 Mein Herzblatt, verhaal. 18.51 Tip. 19.00 Journ. 19.30 Showprogr 20.30 Siw hoge Frau vom Niederwa (Germania), tv-film. 21.00 Akt. 21 2( Akt. magaz. 22.05 Amusem.progr 23.25 Journ. 18.00 Kleuterprogr. 18.30 Poppenf spel. 19.00 Report. 19.45 FilmreportP 20.00 Journ. 20.15 Fanfan, der Husarjt speelfilm. 21.50 Fllmmagaz. 22.35; Filmportret. 23.35 Journ. BELGIE NED. 1 18.00 Kinderprogr. 18.05 Kleutert progr. 18.30 Kinderprogr. 19.00 KorteL film. 19.17 Inform, progr. 19.37 Mei ded. en Morgen. 19.45 Journ. 20.1® Amusem.progr. 21.00 Panorama'1 21.50 Dallas, tv-serie. 22.35 Sport! 23.03-23.30 Journ. BELGIE NED. 2 18.00-20.10 Zie NET 1 VIII, TONEELSTUK. Theateragenda. BELGIE FRANS 18.00 Gevar. kinderprogr. 18.30 Do cument. serie. 19.00 Reg. journ. 19.2J Weerber. 19.30 Journ. 19.55 Inform"* progr. 20.20 Vas-y Maman, speelfilm 21.50 Filmrubr. 22.50-23.15 Journ. e weerber. lilmL NEDERLAND 1 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 10.00 Journ. 10.03 Showprogr. 11.50 Akt. magaz. 12.10 Akt. magaz. 12.55 Persoverz. 13.00-13.15 Journ. 16.0_ Journ. 17.05 Countrymuziekprogr, 17.50-18.00 Journ. DUITSLAND 2 13.00-13.15 Journ. 15.00 Kinderva^ï kantieprogr. 16.15 Jongerenmagatfej 17.15 Journ. 17.30 Volksmuz. 18.57(e Tip. 19.00 Journ. 19.30 Cult. magazyy 20.15 Warum haben sie nichT Evans» gefragt, tv-film (1). 22.00 Akt. 22.10'? Sport. 23.45 Stromer der Landstras-^ se (Little Fauss and Big Halsy), speeWn film. 1.20 Journ. |E| ■BELGIE FRANS git r c >r Twee opera's op één avond zal op de Nederlandse buis wel een record zijn. Gisteren viel dat unicUm te beleven. Van Peter Schats reeds de de avond tevoren uitvoerig inge leide circusopera Houdini bij de NOS en de Rockopera Tommy bij Veronica. Twee sterk verschillende genres, die elkaar wat de kijkdichtheid betreft wel niet in de wielen zullen hebben gereden. Wie verzot is op rock zal aan Tommy de voorkeur hebben gegeven en het omgekerde geldt dan weer voor het werk van Schat. Intussen was het wegens het tijdstip van uitzen ding mogelijk beide achter el kaar te zien. Voor een gemid- opgevallen zijn dat beide voor beelden van hedendaags thea ter ook het een en ander ge meen hebben, namelijk het beeldend maken van acties in incidenten. Boeiend toneel dus en daarom ook geschikt voor televisie, al blijft het een euvel dat op het. scherm de propor ties uit elkaar worden getrok ken, en dat er ook akoestische vervormingen optreden. Het was in elk geval weer eens een interessantere avondvullingj dan men op woensdag ge-J meentelijk krijgt voorgezet, j De oorspronkelijkheid kon deze avond bijna niet opJ Veronica liet zowaar ook nog flitsen zien uit het programma van het eerste net van de Sov*: jet-Unie. Als het meezit kan men dit binnenkort allemaal gewoon over 40.000 km in c' uiskamer krijgen. In Geleei dat een intensief kabelsysteei bezit, staat men al te trappelei om die Russen in huis te krij gen. Mevrouw Gardeniers wil de ér vooralsnog r gen. Neelie Si wel om het in te verwijzei Natuurlijk in daag het be' haal. Niet siast drong De Gaay Fortmap| aan op zwijgen en nu maar ki« ken wat ze ervan terecht brenj gen. Wiegel kwam nog even nadat hij dat in gelijksoortig^ bewoordingen al in het jour naal had gedaan, stoken in h© zojuist gesloten verstandshif welijk. Een kabinet zozeéi gebouwd op wederzijds wan: trouwen vind thij maar niets. HAN JONKERS touw Gardeniers wil-j jralsnog nies over zeg* lie Smit-Kroes was er iet in hoofdzaak terug jzen naar CRM. HOLLYWOOD Vera Ellen, de filmactrice die belangrijkse rollen heeft gespeeld in film musicals als 'White Christmas' en 'Three little words', is op 55-jarige leeftijd in Hollywood overleden. Zij leed aan kan ker. In de 40-er en 50-er jaren trac Vera Ellen vaak op in dansrol len voor tal van show-films Zij was tegenspeelster van o.a Danny Kaye, Fred Astaire Gene Kelly, Bing Crosby Frank Sinatra en Tony Mar tin.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 2