Van der Stee ziet geen ruimte voor gewijzigd beleid Transport kernafval door acties zes uur vertraagd HAL VERKOOPT STATENDAM Dagbladprijs voor serie in onze krant Carpooling moet files bestri jden £eicUe 6omo/ntlH Donderdag 3 september 1981,71e jaargang no. 22056 J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, t Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per n Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden, i. Telefoontjes Z0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Losse nummers/ 0,70. Begin nieuwe serie „Dokter Teyran" op Ned. II om 21.30 uur. In Achter het Nieuws om 20.52 uur interviews met advi seurs van Breznjev. wielrennen. Zonnig en droog, in de nadft^ en vroege ochtend plaatselijk mist. Middagtemperatuur ronT 21 graden. Zw"akke tot matige noordoostelijke wind. Zon op 06.565, onder 20.20 uüF.' Scheveningen hoogwater 07. en 19.33 uur, laagwater 03.I© en 15.09 uur. TV-verslag Nederland-Ierland seer onzeker HILVERSUM De onder- Handelingen tussen de NOS de KNVB over het uit enden van de voetbalwed- trijd Nederland-Ierland, troensdag 9 september in iet Feyenoordstadion, ver- jpen volgens de NOS erg noeilijk. De geringe publie- ;e belangstelling voor de /edstrijd, die meetelt voor Ie kwalificatie voor het vereldkampioenschap, is laarvan de oorzaak. Vulkaan Etna staat op springen (Van onze correspondent Cees Manders) ROME - Alles wijst op een spoedige uitbarsting van de Etna op Sicilië, Europa's groot ste vulkaan. Apparatuur in de haard van de vulkaan heeft on gekend veel activiteit waarge nomen. Het is net alsof de hele berg trilt, onder enorm veel spanning staat en zich met moeite in kan houden voor de grote klap. De bevolking van de steden aan de voet van de vulkaan houden hun hart vast, want er is nog steeds geen ram penplan, geen evacuatieplan. ROTTERDAM De Holland Ame rica Cruises NV, een werkmaat- Holland Amerika Lijn, heeft het passagiersschip de Statendam ver kocht groep Amerikaan- een De Statendam, die eind 1982 in andere handen overgaat. beleggers, die dracht van het i is bepaald op eind 1982. Met de trans actie is een bedrag gemoeid van ruim 19 miljoen dollar. 25 jaar oude schip De verkoop de Statendam maakt deel uit een modernise ringsprogramma van de Holland Amerika Cruises. Nieuw Amster dam, zijn in bestel ling. Plastic fiets geintroduceerd STOCKHOLM Een Zweedse bedrijf heeft deze week de eerste plastic fiets van de wereld op de markt gebracht. Het verwacht dat de fiets, ontwikkeld door ex- ontwerpers van de autofabriek Volvo, een bestseller wordt. Volgens het bedrijf is de plastic stof „ster ker dan staal als je gewicht en eigen schappen vergelijkt". Arrestaties wegens oplichting met „wondermotor" DELFT Bij het Instituut voor wegtransportmiddelen van TNO zijn gis teren de technisch-drecteur H. Bunse van de Amerikaanse onderneming Research Developement Corporation en zijn Nederlandse compagnon P. S. gearresteerd op verdenking van oplichting. Bunse kwam vorige week in het nieuws toen hij een „wondermotor" presenteerde, die zowel op stoom, dieselolie, gas en kernenergie zou kunnen draaien. Het tweetal heeft geprobeerd de motor door te verkopen aan een klein Nederlands bedrijf. Daarbij werden zeer positieve testresultaten van TNO in Delft overlegd. Het bedrijf rook onraad en alarmeerde de politie. Dé: papieren bleken daarop vals, want TNO heeft de motor niet onderzocht eri is dit voorlopig ook niet van plan. Volgens TNO kunnen geen van de be weerde revolutionaire eigenschappen van de motor onderschreven woe den. Inmiddels zijn ernstige twijfels gerezen over de vraag wie nu welke rech ten heeft op de motor, die niet alleen zeer zuinig en goedkoop zou zijn maar ook milieuvriendelijk. Ploegmaten aan de start In Den Bosch nam formateur Van Agt gisteren deel aan de Prominenten-voorronde van de profronde van Den Bosch, waarvoor hij zijn formatiewerk wat uitstelde. Voormalig sportvrouw Erica Verkerk (VVD) loste het startschot. Naast Van Agt kamerlid Ploeg (VVD) en met helm staatssecretaris Brokx. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van der Stee van fi nanciën, en met hem zijn partijgenoten Van Agt en Lubbers, is van mening dat er op de door CDA en VVD opgestelde begroting van 1982 weinig meer af te dingen zal zijn. „Het komend kabinet zal niet meer ruimte te verde len hebben dan het zittende en er zullen dus hooguit wat verschuivingen kunnen plaatsvin den. In 1982 en in 1983 zal zeker voor 4,5 mil jard gulden per jaar bezuinigd moeten wor^ den", aldus Van der Stee gisteravond voor de radio. De huidige en toekomstige minister van financiën plaatste tevens een groot vraagteken achter de ga rantie dat mensen met de laagste inkomens volgend jaar op zijn hoogst een procent aan koopkracht zou den moeten inleveren. Vooral PvdA-leider Den Uyl heeft zich voor die garantie erg hard gemaakt. „Ik betwijfel of dat allemaal haalbaar is. Die een procent zou best nog eens meer kunnen worden", aldus mi nister Van der Stee. Zijn mening was trouwens al eerder door minister Wiegel op een persconferentie bekend gemaakt. De uitlatingen staan in schril contrast tot de uitlatin gen van PvdA-leider Den Uyl en D'66-voorman Ter louw, dat de begroting voor het komend jaar na het aantreden van het nieuwe kabinet drastisch over hoop gehaald moet worden en niet zonder ingrijpen de wijzigingen zou kunnen. Volgens Wiegel heeft minister Van der Stee op de nadrukkelijke vraag van VVD-zijde in het huidige demissionaire kabinet verklaard, dat er alleen nog maar verschuivingen over de verschillende posten mogelijk zijn en dat drastische en spectaculaire wijzigingen helemaal niet kunnen. Na deze mededeling hebben de VVD-minis- ters besloten loyaal aan de afronding van de komen de begroting mee te werken, zij het dat de invulling van een bedrag van 300 miljoen bezuinigingen (van het totaal van 4,5 miljard) dat over de verschillende begrotingen zou worden verdeeld, aan de toekomsti ge regeringsploeg wordt overgelaten. Pagina 11: Frontale aanval van Wiegel VAN VLIJMEN BEKROOND AMSTERDAM De prijs voor de dagbladjournalistiek 1981 is gewonnen door Leo van Vlijmen, die als verslaggever voor onze krant de zesdelige reeks „Met Ljoedmilla tussen de Russen" heeft geschreven. De jury was unaniem in haar oordeel De prijs werd vanmiddag uitgereikt tijdens de jaarvergadering van de Vereniging De Nederlandse Dagbladpers, die haar instelde. De jury onder voorzitterschap van kamervoorzitter Dolman noemde de verhalen van Van Vlijmen, ontstaan na een speurtocht in Rusland voorafgaande aan de Olympische Spelen, vindingrijk en van prijzenswaardige kwaliteit. Hoewel dit jaar de categorie actuele nieuwsgaring werd beoordeeld en de verhalen van Van Vlijmen soms het karakter van reportages hadden, stond er toch in de afleveringen zoveel nieuws, dat zij tot de actualiteit gerekend mochten worden. „Het gaat om belangwekkende verhalen, vlot geschreven en origineel van aanpak en om creatief ontgonnen actualiteit", aldus de jury. DEN HAAG Het ministerie waterstaat wil eind dit jaar een campagn< ten om het samenrijden in eén auto te be^ vorde- Voorafgegaan door een colonne wagens van de ME rijden de wagens met kernafval naar de haven van IJmuiden. Op de ach tergrond de Hoogovens. ADVERTENTIE. uouLTrnm? m'iïsomCK.! Alle raaien invoormA cok telen balken tom 'KSareRWfekfio WW HAAS 52070.66S35Ö' IJMUIDEN Actievoerders van de anti-kerne nergie beweging hebben door blokkades en bar ricades tijdens vrijwel elke tocht van Petten naar IJmuiden het transport van kernafval een vertraging van zes uur bezorgd. In totaal is achthonderd man politie op de been geweest; zeshonderd man zou paraat worden gehouden tot het dumpschip „Louise Smit" vandaag zou zijn uitgevaren. Actievoerders zeiden echter dat zulks overbodig was. „Onze acties zijn geslaagd, er zijn forse vertragingen ge weest. geweest en dat was de bedoeling. Meer zullen we niet ondernemen", aldus een woordvoeder van de anti- kernenergie beweging. Het lossen van de vaten met kernafval en de overslag op het dumpschip werd ook gadegeslagen vanaf het schip „Fri" van de milieuorganisatie Greenpeace. Het schip „Si- rius" van Greenpeace zal het dumpschip volgen naar de plek in de Atlantische Oceaan waar het kernafval over boord gaat. Vanaf het schip zullen echter geen acties wor den ondernomen, aldus een woordvoerder van de organi satie. De burgemeester van Velsen de de commissaris van politie 'zeiden met voldoening terug te zien op het goede verloop van de transportdag Dat is volgens hen te danken aan het weloverwogen en beheerste optreden van de bonafide ac tievoerders en het optreden van de politie. „We betreuren echter wel het incident van dinsdagnacht, waarbij een poli tieman werd gewond. Maar dat is vrijwel zeker de schuld van mensen die niets met bonafide acties te maken had den", aldus de burgemeester. Van IJmuiden gaat het dumpschip naar Zeebrugge, waar kernafval uit België en Zwitserland aan boord wordt geno men, en vervolgens naar de oceaan. Op die manier wil men file vorming op de wegen voorko men en energie besparen. Alle bedrijven met meer dan 100 werknemers zullen door het ministerie een brief ontvan gen, waarin op de voordelen van „carpooling" wordt gewe zen. Voorts wil het ministerie speciale parkeerplaatsen in de binnensteden inrichten voor carpoolers en voorrang geven aan carpoolers in files. Overi gens is een experiment met carpooling bij het ministerie zelf op een mislukking uitgelo pen. Van de 18.000 ambtena ren deden er acht mee, on danks de inrichting van een speciale parkeerplaats. Geen krönt ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.30 uur nummer 190888 en 1 dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1