I Jeugd breekt op brede schaal door Fides Pacta lijkt rijp voor hoge klassering BIJ DERDE MATCH-MASTERS-TOERNOOI 3 Yan Tright bewijst goede vorm Indeling veld- competitie Indeling veldkorfbal- competitie 1981-*82 Promotieklasse B AKC, BEP, De Danaï den, DOS, Groen Geel, Naas, Swift (A), Wester kwartier. Promotieklasse C Achilles, Blauw Wit'51, Fides Pacta, Geldrop, Keizer Karei, Oost Arn hem, PSV, Ready. Promotieklasse D Excelsior, HKC, MIK, Pernix, Tjoba, VES, VEO, De Vinken. Zuid West I A ADO, Albatros, Animo, GKV, KOAG, Rozen burg, TOP, Vrienden- DKC, Kwiek (Hg), Mer- wic, OSCR, Quick, De Regenboog, Het Zuiden, Zuiderkwartier. Programma Het programma zoals dat morgen, zaterdag en zon dag op het complex van Unicum zal worden afge werkt: Vrijdag: 16.00: Hans Tönjann Mannus Brooshooft; Ma rijke Guyt - Jacqueline van Wijk. 17.00: Freek van der Ca- pellen - Marco Winter. 18.00: Herman van der Capellen- Henny Koe mans, Frans Grimbergen Jos Koemans, Liselotte van der Bijl - Monique Lembeck. Zaterdag: 10.30: Marinus Broos- hooft - Frans Grimber gen, Jos Koemans - Hans Tönjann. 12.00: Henny Koemans - Marco Winter, Freek van der Capellen - Herman van der Capellen. 13.30: Jacqueline van Wijk - Liselote van der Bijl, Marinus Brooshooft - Jos Koemans. 15.00: Hans Tönjann - Frans Grimbergen, Mo nique Lembeck- Marijke Guyt. 16.30: Marco Winter - Herman van der Capel len, Freek van der Ca pellen - Henny Koemans. Zondag: 10.30: kruisfinale heren- 12.00: kruisfinale heren- SPORT LHDSE COURANT DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1981 PAGINA 15 LEIDEN Voor de eer- ste maal in de korte his- n torie van de morgen be- ginnende Match-Mas- ters, het slnltstnk van oi de tennistoernooien- 3 reeks in de Leidse regio, 0 hebben zich bij de heren- si senioren een viertal jeugdspelers geplaatst. Bestond in de vorige edi tie van het finaleweek- einde het deelnemers- veld voornamelijk uit tennistrainers, dit jaar is daar duidelijk veran- dering in gekomen. Van de deelnemers van het 3 vorig jaar zijn Henny Koemans, Herman van der Capellen en Marinus Brooshooft over. Bij de dames prolongeerden Jacqueline van Wijk en Liselotte van der Bijl hun optreden op tennis park Unicum. Hieronder passeren de acht deelne mers en vier deelneem- ,1 sters bij de senioren de revue. Marinus Brooshooft eindigde als eerste in het totaalklasse- 1 ment met het bijzonder hoge - puntenaantal van 136. Vorige jaren vergaarde nummer één e, van het circuit niet meer dan K 120 punten. Niet alleen door twee toernooizeges (waaronder de districtskampioenschappen) verzamelde hij veel punten, ook met Jon Visbeen vormde hij een voortreffelijke dubbel Nipte oefenzege Quick Boys op FC Lisse p LEIDEN Het tweede team van Feyenoord vereer- X de gisteravond UVS met een ai bezoekje en sleepte een 3-1 ei winst uit het vuur. Qyuick "i Boys bleek FC Lisse net voor met 3-2, terwijl Kat- a, wijk in de slotminuten van rd het duel bij Hazerswoudse Bovs nog gelijk te komen (2-2). n Katwijk was bij Hazers- woudse Boys voor rust ster ol ker, maar kon het verschil in to slechts één treffer uitdrukken. 0 Wim Guyt II scoorde al na 2 minuten de openingstreffer. Na rust kon Hazerswoudse 2 Boys wat terug doen en kwam door twee treffers van Sjaak y van Dorp (een uit een penalty) op 2-1. Kort voor het einde verzorgde Huug van Beelen de verdiende gelijkmaker. d ÜVS gaf tegen het tweede M team van Feyenoord behoor lijk partij, maar moest uitein delijk toch met 1-3 het onder spit delven. De Rotterdam se mers legden meer tempo in hun aanvallen en stonden bij rust dan ook met 0-2 voor. Na j rust halveerde Nico Oosterlee 1 de achterstand tot 2-1, maar 10 minuten voor tijd brachten de J gasten de marge weer op twee. 4 Mart van der Plas was het die 1 Quick Boys in het duel tegen FC Lisse (zondag) op voor sprong bracht. Fred Tschür kon beide ploegen nog voor 0 rust op gelijke hoogte brengen. 2 Na de hervatting was door m enige omzettingen de organisa- m tie weg bij Lisse en daar profi- nl teerden Teun van der Plas en Kees van Rooyen van. Dick Wassenaar bracht z'n ploeg J nog even in de race (3-2), maar daar bleef het bij. Ter Leede reisde af naar Cu- lemborg om daar in het strijd- j perk te treden tegen Vrien denschaar. Niet al te veel strijd evenwel, want de Sassenhei- mers gingen met 6-1 ten onder na een 2-0 ruststand. Nico Rade nam bij 4-0 de enige Ter Leede treffer voor z'n reke ning. Oegst geest won het door SCW georganiseerde toernooi I door in de finale Kagia met 1- 2 te verslaan. De Oegstgeeste- naren waren beduidend ster ker, maar nogal nonchalant in de afwerking. Tot de rust bleef het 0-0, maar na de pauze had- d den Kees Borst en Wouter; Landsbergen eindelijk het vi jf zier op scherp. Kagia wist nog T tegen te scoren en miste nog een penalty. f Niet iedereen vatte het toch als zodanig bedoelde duel Do- cos-Floreant zo vriendschap pelijk op. De onaangenaamhe den namen kort voor rust zelfs zulke vormen aan dat de partij t gestaakt werd. Docos leidde op t dat moment met 2-0 door trei- f fers van Matthieu de Vriend en Sjaak van Leeuwen. spelcombinatie en won een aantal toernooien. Brooshooft was finalist van de Masters in 1979. De Popey speler Marco Win ter is de enige deelnemer van buiten 'Leiden'. Hij had slechts vier toernooien nódig om vol doende punten te verzamelen om als vierde te eindigen. Hij won de 'Open Leidse' en Leid se Hout. In Nieuw-Vennep en Noordwijk strandde hij in de halve finale. De 19-jarige Win ter is één van de kanshebbers voor de eindzege. Dat is de twee jaar jongere Jos Koemans ook, wanneer hij voldoende hersteld is van de verwondingen opgelopen bij een bromfiets-ongeval. De Voorschotenaar won vorig jaar het ene C toernooi na het an dere en stootte dit jaar al vrij onverwacht door naar de top in B. Eén van z'n beste presta ties boekte hij tijdens de pro- motiestrijd van z n club Fores- cate, toen hij tegen ex Neder lands kampioen Jan Hordijk dicht bij de winst was, maar toch in drie sets verloor. Herman van der Capellen won vorige week het toernooi van Hazerswoude en was Match-Master in 1980. De en tourage van het finaleweek- einde heeft hem de vorige ja ren geïnspireerd. Is dat ook deze keer het geval dan zal Van der Capellen hoog eindi- enny Koemans startte vrij sterk met een finaleplaats op De Munnik en winst op het Forescate toernooi. Na goede prestaties in het A en B toer nooi van Noordwijk viel hij te rug, verloor tijdens de 'Open Leidse' van Freek van der Ca pellen en struikelde op Leidse Hout in de eerste ronde over Enno Zimmermann. Gemoti veerd kan de Leidenaar tot een grote prestatie komen. Frans Grimbergen (17 jaar) werd door jeugdvoorzitter van het district, Riny Maas, al eens „het gekste jongetje van het district genoemd". Hij is dat ook, maar bewees over uitzon derlijke tenniscapiciteiten te beschikken door winst op Brooshooft tijdens Forescate en winst op Arnold van der Capellen tijdens de districts. Kan zeker in de halve finale geraken. Hans Tönjann kwam met een totaal van 74 punten met de hakken over de sloot De 18 ja rige Leiderdorper bereikte dit jaar in tegenstelling tot vorig jaar nimmer een finaleplaats. Sprokkelde met kwartfinale plaatsen en een enkele halve finaleplaats de benodigde pun ten bijeen. Zal slechts wanneer hij de emoties in toom weet te houden, hoog eindigen. Freek van der Capellen (17 jaar) speelde twee toernooien zeer sterk. Een halve finale- laats werd zijn deel op Room- urg en in Hazerswoude ver loor hij pas in de eindstrijd van broer Herman. De Uni- cummer liet door z'n goede re sultaten in Hazerswoude Leon Damen en Bob van Overbeeke twee punten achter zich. Dames Monique Lembeck is bij de dames de grootste kanshebster. Zij werd districtskampioene en won ook Roomburg, Nieuw- Vennep en Leidse Hout Ook De winnaar van de Match-Masters 1980, Herman van der Capellen, eindigde dit jaar als derde in de totaal- promoveerde zij met haar club met 6-4. De Voorschotense Noordwijk naar de overgangs klasse A. Jacqueline van Wijk kan het haar lastig maken. Zij ont- Voor Liselotte van der Bijl moette Lembeck éénmaal en lijkt een tweede plaats het verloor toen in de derde set hoogst haalbare, stand en zal komend weekeinde ongetwijfeld weer hoge ogen gooien. er tenminste in slaagt van Van Wijk te winnen. Dit lukte af gelopen seizoen tweemaal, het mislukte overigens evenzoveel keren. De jeugdige Marijke Guyt kwam niet één maal in de fi nale, maar bouwde met de no dige halve finaleplaatsten toch aan een puntentotaal van 48. Is voor alle deelneemsters een lastige tegenstandster. Bij de jeugd plaatste Ingelise Driehuis zich naast René van der Wilk en Michael van der Berg in twee leeftijdsklasse». Het opvallende daarbij is, dat de jeugdige Lisse-speelster fa voriet voor de zege is in beide categorieën. WILLEM SPIERDIJK Ron Ek en Nico Steelink opvallende nieuwe gezichten in Leidse korfbalwereld zijn vakproblemen, waarvoor iedereen verantwoordelijkheid draagt". Deze spelopvattingen invoeren bij een team dat ja renlang erg op solistische pres taties ingestelde spelpatronen afwerkte kost veel tijd weet de bebaarde Hagenaar. „Ik wil niet in een week oogsten. Niet in de competitie en zeker niet in de opbouw. Het spel, het wennen aan de taktische ver anderingen de de speldiscipli- ne staat voorop. We zullen van week tot week samen moeten kijken hoe we tot een maxi male prestatie kunnen komen. Gaat dat goed en je wint elke week dan komt een hoge klas sering vanzelf. Want alles goed en wel, ik ben wel puur prestatief bezig. We zijn niet van plan de eeuwige midden moter te spelen". In de samenstelling van het standaardteam zijn ook enkele wijzigingen doorgevoerd. Jeugdspeelster Yvonne Pee tere en de van KVR overgeko men Annemarie van Dijk de buteren, terwijl de langgebles- seerde Pieter Koomeef weer terug is in de ploeg. Verwachtingen Vooral Fides Pacta lijkt op korte termijn kansen te heb ben op een goede klassering. Een drie seizoenen geleden in gezette grootscheepse verjon ging begint langzamerhand vruchten af te werpen, nu de jeugd wat routine opgedaan heeft. Vooral toen in juni be kend werd dat Gerard Bos over zou komen naar Fides Pacta was de opgetogenheid groot. Was het niet Gerard Bos geweest, onder wiens leiding De Danaïden een geslaagde aanval deed op de vaderlandse korfbaltop en is het Fides Pac ta van nu niet even jeugdig en talentrijk als de Danaïden aan het einde van de zestiger ja ren? Gerard Bos blijft echter uiterst nuchter. „Ik heb direct al gewaarschuwd tegen te hoge verwachtingen. Ik heb toch ook het korfbal niet uit gevonden. Bovendien weet ik nog nauwelijks hoe Fides Fac ta speelt, want vriendschappe lijke wedstrijden zeggen niets. Is het een goede wedstrijd- ploeg, wat gebeurt er als het spannend wordt, als ze achter staan, als het gaat regenen en de velden zwaar worden en de bal glad? Wat ik vorige seizoe nen heb gezien was allerminst constant van kwaliteit. Ik heb Fides Pacta goede wedstrijden zien spelen, maar ook heel erg zwakke". Het gladde ijs van de voorepei lingen mijdt de Hagenaar om zichtig. „Als we om de punten gaan spelen, heb ik gauw ge noeg door wat het wordt". De oefencampagne was met wat incidentele zwakke momenten vertrouwenwekkend, vooral de eerste plaats op het eigen jubileumtoemooi, voor over gangsklassen als Ons Eiber nest en Trekvogels. Minder waren de prestaties tegen Per nix (6—6) en Excelsior (87). De ploeg van Gerard Bos kent geen echter debutanten. Ro nald van de Velde is nog steeds niet beschikbaar wegens militaire dienst en Robin Som- meling mag pas in november weer beginnen. Vervangers Aad de Vos en Wim Steenbeek hebben echter vorig seizoen de sporen al ruimschoots ver diend, evenals Wilma Neute boom. Programma voor de Leidse regio: Zaterdag (aanvang 16.00 mar): PernixTjoba, Leidse Hout; FiksTen Donck, de Voscuyl; Ons EilandStorm vogels, Brahmslaan. Zondag (aanvang 14.00 uur): De DanaïdenBEP, Montgo- merystraat; Fides Pacta—Gel drop, Zoeterwoudsesingel; Zui derkwartierOSCR, Montgo- merystraat; De Algemene—De Overkantere, Leidse Hout kwam er dit keer niet aan te pas. In eerste instantie miste nij de beslissende slag en ver volgens moest Van der Burg ook nog eens een groepje van drie renners laten gaan. Bij de nieuwelingen bewees Robert Pos opnieuw zijn su prematie. Voor Hanneke Lie- veree en Els van Leeuwen fi nishend bepaalde Pos zijn Af De uitslagen: 1 Van Tright, 2 Martin Schalken, 3 Gerrit Kieinveld, 4 Pe ter Keyxen, 5 Dirk-Jan van Reek, 6 Jan van Dijk. 7 Sjaak van de Meer. 8 Aad Clemens, 9 John van de Mevr. 10 Ruud Panis. Nieuwelingen: 1 Pos, 2 Lievene. 3 Van Leeuwen, 4 Gert- Jan Faas, S Fred Berg. Eindstanden: 1 Ane van der Burg 96, 2 Schalken 47. 3 Van Tright 38. 4 Keyxen 38, 5 Van Reek 37. Nieuwe lingen: 1 Po« 47, 2 Jan van Boheman LEIDEN Er kan een fris se wind gaan waaien door de Leidse korfbaltop. De drie ploegen uitkomend in de, landelijke, promotieklas se, starten dit seizoen alle met nieuwe trainer/coaches. Met uitzondering van Fides Pacta's Gerard Bos, die al zo'n tien laar, bij De Danaï den werkzaam was, dus nieuwe gezichten in de Leid se regio. De Danaïden trok de Hagenaar Ron Ek aan als opvolger van Bos, terwijl debutant Pernix de Amster dammer Nico Steelink con tracteerde. Het nieuwe trai nerstrio komt bovendien met heel duidelijke, totaal verschillende opvattingen over hoe het korfbal ge speeld dient te worden dan hun voorgangers. Het zou wel eens ae impuls kunnen zijn die nodig is om het Leidse korfbal nu eens echt uit het slop te halen. De negatieve trend in de pres tatiecurve van het Leidse korfbal is het laatste seizoen dan wel wat afgebogen, van een echt herstel is echter ze ker geen sprake. Leiden teert nog steeds op de oude, maar vergane glorie. Was de Leidse regio tien jaar geleden nog een hoofdklasser (De Danaïden), en drie overgangsklassere (Vi- cus Oriéntus, Pernix en Zui derkwartier) rijk, het aantal in de landelijke competitie spe lende ploegen schommelt nu tussen de drie en vier. Deze Leidse „top", overigens nog al tijd bestaande uit dezelfde ver enigingen, doorbraken uit de regio bleven uit, reikt echter niet verder dan de promotie klasse, een in 1976 ingevoerde landelijke buffer tussen over gangsklasse en district Ver vanging van de wacht heeft inmiddels wel plaatsgevonden binnen de betreffende ploe gen, of vindt momenteel plaats. Het wachten is dus ei genlijk al enige seizoenen op het moment dat een van de teams rijp is om deze wachtka mer van de vaderlandse korf baltop te verlaten, want de aanstormende jeugd is zeker niet gespeend van klasse. Op korte termijn lijkt Pernix niet de aangewezen ploeg om die belofte van herstel in te lossen. Vijf seizoenen lang pendelen de Leidse Houtbewo ners inmiddels al weer tussen landelijke en districtscompeti tie. Na het kampioenschap van vorig seizoen „debuteren" ze weer in de promotieklasse. Van het twaalftal dat onder leiding van de naar landskam pioen PKC vertrokken coach Karei Verschoor de titel in de wacht sleepte is echter weinig meer over. Een verplicht ho gere trainingsfrequentie, nodig geacht om nu eens wel te blij ven hangen, deed veel spelers besluiten zich al of niet tijde lijk terug te trekken uit het standaardteam. Zo verdwenen Agnes de Rooy, Jet Boter, De- nise Smits, Liesbeth en Kees van der Kraan en Peter Kui pers. Voor de nieuwe coach Nico Steelink ligt er de moeilijke taak een representatief team op de been te brengen en daar een eenheid van te smeden. .Het doel blijft toch altijd je te handhaven als debutant", ver telt de Amsterdammer, die zich al met deze onverwachte tegenslag lijkt te hebben ver zoend. „Ik heb dat wel niet meegekregen als opdracht van het bestuur, maar ik wil dit voor mijzelf en de ploeg. We moeten die zesde plaats halen, en alles wat we daar voorbij zitten is gunstig voor het zelf vertrouwen van de ploeg". Vooral het dameszestal baart Steelink zorgen. In overleg met de keuzecommissie van Pernix, die deze eerste sei zoenstart nog het laatste woord heeft, is een verdere verjonging doorgevoerd. Jan- neke Mulder, Karin Kolff en Loes Brokaar, alle drie al eens incidenteel meespelend kwa men in de basiszes, die gecom pleteerd wordt door de jeugd speelster Kitty Dool. De uit de jeugdploeg overkomende Geerten Breedveld en Frits Kolff debuteren in het heren- sextet Op zich is een dergelij ke jonge ploeg, nestor Janko Breedveld is zevenentwintig iaar, geen beletsel vindt Stee- link. Hij heeft tenslotte erg veel ervaring opgedaan met jeugdploegen, laatstelijk bij het hoofdstedelijke Luto. „Een jonge ploeg kan je nog erg veel leren, ze zijn nog erg ontvan kelijk voor nieuwe dingen. En er moet nogal wat aan gedok terd worden. Vorige jaar was Pernix een lieve ploeg, maar we moeten een korfbalploeg worden. Als er gestoord moet worden in het middenvak, moet je er echt tegenaan. Hoe we moeten lopen, schieten, voorverdedigen en doelpunten voorkomen zijn zaken, waar we aan gaan werken als de competitie bezig is. In zeven dagen kan je niet alles veran deren". Verandering Verandering is ook het sleutel woord bij De Danaïden. Trai ner Ron Ek legt opvallende, verrassende accenten, waar ze bij de Leidse vereniging lang niet gelegen hebben, zonder overigens voorbij te gaan aan het goede uit de erfenis die Gerard Bos heeft achtergela ten. De aanpak van Ron Ek is onvervalst sociaal pedagogisch van aard, compleet met de bij behorende dialektiek. „Voor mij is het een manier van wer ken", zo verduidelijkt hij zijn onorthodoxe optreden. „Korf bal is op kleine schaal een maatschappelijk gebeuren. On derbouwing met argumenten van beslissingen is voor mij erg belangrijk. Ik laat het niet bij een mededeling alleen. Er blijft een duidelijke communi catie mogelijk, in een open overlegsituatie". Uit alles blijkt een enorme betrokken heid met het hele gebeuren bij De Danaïden. Er staan hem veel veranderingen voor ogen. „Het ik-gerichte spelen was nogal groot bij de ploeg. De teamprestatie staat echter voor mij voorop. Het vak staat daarin centraal; verdedigen, de bal uitwerken en aanvallen Geerten Breedveld. één van de exponenten van het lonae Pernix. LISSE Reth van Tright heeft in de zevende en laat ste rit om de Gebroeders Slingerland Bokaal weer aangetoond in goede condi tie te rijn. Van Tright won de sprint van een kopgroep van zeven man en behaalde met die zege een puntento taal van 33, goed voor een derde plaats ln de eindstand. IVi nn»r AH- Vf»n H®- Pvr«

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15