De Gaay Fortman: Er kan en mag nu niets meer misgaan Risico van pil vooral in combinatie met 1 teveel roken en eten Frontale aanval Wiegel op formatie-akkoord 'ittig en voordelig. Zi jn we getroffen door een epidemie of is er iets loos met onze motivatie?1' „SCHIJNAKKOORD EN MOERASSIG VERHAAL" Rector hogeschool tilburg Reuzevrijheid in tweefasenstructuur yerder op de tocht Juliana bij kinderzegels 3INNENLAND LEIDSE COURANT 1 DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1981 PAGINA 11 Defensie in apschudding ia uitlatingen /an kapitein stelling (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG In het lefensie-apparaat is op- tieuw hevige ontstem- ning ontstaan over uit- atingen van lucht- nachtkapitein Stelling. )eze atoompacifist heeft ijdens een door de fPRO georganiseerde liscussie over kernwa- >ens zondagavond mi- lister-president Van Agt >eticht van het spreken ran onwaarheid en de rrijheid van meningsui- ing en de rechtspraak n Nederland vergeleken net die in nazi-Duits- and. Op dit moment lij- ;en er geen voornemens e bestaan tot een actie egen Stelling. ,)e betrokken luchtmachtkapi- eir) heeft door zijn anti-kern- irapenhouding reeds vaker de andacht getrokken en ver- ntwaardiging gewekt, maar ez.e keer lijkt de toorn groter, ittende in een forum voor en volle zaal, betichtte hij remier Van Agt van het ver ellen van leugens in de kern- •/apendiscussie. Hij zei voorts, lat er in ons land evenmin (prake is van vrijheid van me- lingsuiting is als er tijdens de jorlög in Duitsland was en de "ederlandse rechtspraak, in- usief die van de Hoge Raad, ind Stelling overeen komen de nazi-rechtspraak. De lerking van Stelling over -rije meningsuiting en recht- ;praak bleken uit de VPRO- ipnamen verwijderd te zijn, an het adres van de pre- ging echter wel de lucht (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens ex-informateur De Gaay Fortman kan en mag er niets meer gebeuren, waardoor de totstandko ming van het beoogde kabinet nog in ge vaar zou komen. Voor Prinsjesdag moet de nieuwe ministersploeg er zeker zijn en „in volle rechten", aldus De Gaay Fort man. „Het zou absurd zijn, wanneer de Troonrede nog onder verantwoordelijk heid van het demissionaire kabinet zou worden voorgelezen". De politicus-in-ruste, zoals hij zichzelf wel omschrijft, zei dit gisteren op een persconfe rentie, nadat hij aan de koningin had geadvi seerd de beoogd premier Van Agt opdracht te geven tot de formatie van een centrum links kabinet. Overeenkomstig dit advies verzocht de vorstin later op de dag de CDA- leider een kabinet te vormen, „dat zich ver zekerd weet van een zo breed mogelijke steun in de volksvertegenwoordiging". Van Agt maakte vervolgens bekend dat hij zijn werk als formateur zou verrichten in het Catshuis. Gisteravond nog ontving hij daar zijn partijgenoot Lubbers. Vandaag komen de leiders van PvdA en D'66, Den Uyl en Terlouw. De opmerkingen van De Gaay Fortman stonden in schril contrast met die van VVD- leider Wiegel, die concludeerde dat de „he ren op de stoep van het Catshuis staan, maar dat ze nu al aan het vechten zijn". De Gaay Fortman vertelde dat naar zijn me ning de regeringsverklaring, waarmee het kabinet zich presenteert aan de Tweede Ka mer, alleen „een vertaling en logische sa menvatting" behoeft te zijn van alle akkoor den, die zijn gesloten sinds de verkiezingen van 26 mei. Op die manier krijgen ook de be oogde ministers tijdens het zogeheten consti tuerend beraad de kans mee te praten over de wijze, waarop hun te voeren beleid past in het kader van het regeerakkoord. Over iets anders behoeft volgens de ex-informateur tij dens de formatie niet te worden gesproken. Nog resterende kleine zaken, zoals de taakaf bakening van de departementen, zouden maar moeten worden overgelaten aan een werkgroep onder leiding van de minister president. „Al het andere valt onder de nu bereikte overeenstemming", aldus De Gaay Fortman. Volgens hem geldt dat ook voor de verkla ring van de PvdA-fractie op 4 augustus „dat een kabinet met de PvdA niet zal kunnen besluiten tot plaatsing van kruisraketten". De Gaay Fortman wees erop dat de onder handelaars van het CDA, eerst Van Agt en later Lubbers, deze verklaring niet aan de orde hebben gesteld, niet bij hemzelf als in formateur noch bij de formateurs Kremers en Van Thijn. „En ik heb ze uitdrukkelijk gevraagd: was dat alles?. Maar andere dan sociaal-economische punten waren er niet". Ex-informateur De Gaay Fortman keert Fractieleider Den Uyl na zijn bezoek aan vrolijk gestemd terug van een bezoek aan de koningin, de koningin. (Vervolg van de voorpagina) VVD-leider Wiegel heeft in tussen een frontale aanval gedaan op de tussen CDA, PvdA en D'66 bereikte over eenstemming. Hij sprak gis teren van „een schijnak- koord en een moerassig ver haal" en constateerde dat de ploeg nog voor het verschijnen in het Catshuis al aan het ruziën is. Over de cijfermatige onderbouwing van het akkoord was Wiegel vernietigend: „De goochel- doos is weer te voorschijn gehaald". Wiegel bestreed de stelling van Den Uyl dat de groeiverwachting voor de economie thans twee pro cent zou zijn. Hij liet door schemeren dat de aanstaan de miljoenennota niet ver der komt dan anderhalf, wat een verschil betekent van anderhalf miljard gulden. Ook CDA-leider Lubbers en topmensen van het ministe rie van Financiën hebben deze stelling van Den Uyl al bestreden. Verder stelde Wiegel dat de extra aardgasbaten waar Den Uyl nu mee schermt al lang in de komende begroting zijn verwerkt. Op grond daarvan is er volgens Wiegel geen andere conclusie mogelijk dan dat er zeker 4,5 miljard zal moeten worden omgebogen door het nieuwe kabinet, als dit ten minste ernst wil maken met wat is afgesproken over de te rugdringing van het financie ringstekort en het stabiliseren van belastingen en sociale pre- Verwijzend naar de al direct aan het licht getreden ver schillen van mening over de uitleg van het akkoord houdt de VVD-leider er ernstig reke ning mee dat het nieuwe kabi net er nog maar niet zonder slag of stoot zal komen. „De verdere gang van zaken in deze formatie is zeker niet lou ter een formaliteit", aldus Wiegel. Inwonertal vrijwel gelijk DEN HAAG Nederland telt op dit moment 14.246.000 in- woners. In de eerste helft van dit jaar is het inwonertal ge- stegen met 37.000 personen. E- venals voorgaande jaren wer- - den er minder huwelijken ge- - sloten: 36.000 tegen 38.000 in - de eerste helft van 1980. In de eerste zes maanden van 1981 werden er 89.000 kinderen ge- - boren, wat evenveel is als in dezelfde periode in 1980. Ook het aantal buitenechtelijke kinderen dat werd geboren steeg het eerste halfjaar. Van elke 1000 pasgeborenen waren er 45 buitenechtelijk tegen 38 vorig jaar. Het aantal overle denen bleef hetzelfde als vorig jaar, namelijk 58.000. Sinterklaas in Hindelopen HILVERSUM - NOS-tv heeft uit Madrid van Sinterklaas vernomen, dat hij van plan is dit jaar met zijn boot in Hinde lopen te arriveren. Dit gaat gebeuren op zaterdag 14 november en zal via Ned. I van 12.00 tot 13.00 worden uit- gezonden. Dreigbrief voor personeel van Dodewaard ARNHEM Alle 140 werkne-- mers van de kerncentrale in Dodewaard hebben deze week op hun privé-adressen een brief ontvangen waarin hen wordt aangeraden op te hou-., den met hun werk. Doen zij dit niet dan is de verantwoor- ding voor henzelf. Deze brief moet afkomstig zijn van anti- Dodewaard-activisten, aldus een woordvoerder van de cen trale. Met de komende blokkade in het vooruitzicht, is het aantal telefonische en schriftelijke" bedreigingen dat binnenkomt bij de Arnhemse elektriciteits bedrijven gestegen. Bij vorige acties tegen Dodewaard heeft zich een dergelijk verschijnsel niet voorgedaan. TILBURG De uitvoering van de tweefasenstruc- _tuur aan de Nederlandse universiteiten zal er in ■reel gevallen op neer komen, dat de oude studiepro gramma's blijven gehandhaafd, maar in het vierja rig keurslijf worden samengedrukt en samenge perst. Daarbij zal de toch al beperkte keuzevrijheid ~7an de student op de tocht komen staan. :i prof.dr. H. van Riemsdijk, hoogleraar bij de nieuwe stu- iërtchting taal- en literatuurwetenschap, vanmiddag bij de ope- irig van het academisch jaar van de Katholieke Hogeschool Til- urg. Hij toonde zich een voorstander van de tweefasenstructuur L,n dë daaraan gekoppelde beperkte doorstroming van studenten aar de tweede fase. De nieuwe opleiding aan de Tilburgse ho- eschool, die gekenmerkt wordt door een grote flexibileit, zou ls voorbeeld kunnen dienen voor een goede tweefasen-oplei- ing. an Riemsdijk wees erop, dat het vooral belangrijk is om inter- ationaal concurrende tweedefase-programma's te maken en dat lat met de huidige invulling waarschijnlijk niet zal lukken. Prinses Juliana heeft gisteren in het Rotterdamse stadhuis, begeleid door ontwerper Swip Stolk, de uitvergrote ontwerpen van de nieuwe kinderpostzegels bezichtigd. De zegels werden er gisteren gepresenteerd. De kinderzegelactie staat dit jaar in het teken van het jaar voor de gehandicapten. BOSTON/GRONINGEN Pilslikkende vrouwen, die ouder zijn dan 35 jaar en daar bij roken en aan overgewicht lijden, lopen een verhoogd risico op het krijgen van een hart- of vaatziekten. Dit zegt dr. H.W. van Lunsen, gynaecoloog aan de Rijksuniversi teit Groningen, naar aanleiding van een on derzoek aan de universiteit van Boston. Uit het Amerikaanse onderzoek blijkt, dat vrou wen die langer dan tien jaar de anti-concep tiepil slikken, twee tot drie keer zo veel kans hebben op een hart- of vaatziekte, dan vrouwen die dat niet doen. Van Lunsen wijst er op dat meer factoren een rol spelen, zoals bijvoorbeeld karaktereigen schappen en reactiepatroon. De belangrijkste factoren zijn naar zijn mening echter leeftijd en levenswijze. Vooral roken en te veel eten, in combinatie met langdurig pilgebruik, verhogen de kans op een hartinfarct of een vaatziekte- Uit het Amerikaanse onderzoek blijkt, dat vrouwen tussen de 45 en 49 jaar, die langer dan tien jaar de pil slikken, het meeste risico lopen. Dit gevaar blijft de eerste tien jaar na het stop- pen met de pil nog bestaan. Dr. van Lunsen stelt, dat vrouwen onder de 35 weinig of geen risico lopen met het slikken van de pil. Vrouwen tussen de 35 en 45 jaar, die meer dan 20 sigaretten per dag roken, doen er beter aan geen pil te gebruiken, vooral als zij aan een flink overgewicht lijden. Vrouwen bo ven de 45 zouden slechts bij hoge uitzondering gebruik moeten maken van de pil. Een recente Engelse studie bevestigt de opvatting van Van Lunsen, dat leeftijd en roken belangrijker zijn, dan het aantal jaren dat de pil geslikt wordt. Dr. van Lunsen waarschuwt voor paniekreac ties, die in het verleden optraden bij publicaties over het risico van pilgebruik. Veel vrouwen gaan als reactie over op het spiraaltje en dat is evenmin goed voor de gezondheid van de vrouw. Ook vroegtijdige sterilisatie is een mo gelijke reactie en dat kan eveneens ongewenste gevolgen hebben. A UIUDAILVJLLM 3ouwe Egberts koffie....lekkere koffie. LEIDEN „We kunnen twee din gen doen", aldus vakbondsman dra Piet Vos (FNV) gisteren op het symposium van de Veer-Stichting in Leiden. „Mogelijkheid I: „Werkne mers die balen net zo lang naar de psychiater sturen tot ze volledig zijn aangepast aan de werkomstandighe den". Mogelijkheid II: „Die werkom standigheden aanpassen. De organi satie van het werk zo inrichten, dat de oorzaken van het „balen" ver dwijnen. Ik kies voor de laatste aan pak en pleit voor decentralisatie van de werk-organisatie en een grotere plooibaarheid ten opzichte van de behoefte van de individuele werkne- „Motivatie" luidde het thema van het symposium, dat gisteren begon en van daag is afgesloten, en dat werd georga niseerd door, voornamelijk, werkne mers in spé. De Veer-Stichting is in 1979 opgericht door drie Leidse studen ten, met het oogmerk een beter contact te bewerkstelligen tussen student en onderneming. Vorig jaar werd hiertoe een congres georganiseerd, waarin het verband centraal stond tussen „creati viteit, innovatie en universiteit". Ook al omdat op die bijeenkomst „motiva tie" een voorwaarde bleek voor creati viteit, bogen de 300 deelnemers (150 studenten, 150 afgestudeerden) van dit jaar zich over vragen rond „de zin in werk", dat wil zeggen de zin in betaald werk, de zin in een „baan". Dat het hieraan de laatste pakweg tien jaar in toenemende mate ontbreekt, formu leerde rector L.J. Emmerij van het Haagse Institute of Social Studies aldus: „Als je kijkt naar het ziekteverzuim in Nederland zijn er maar twee conclusies mogelijk. Óf het land is getroffen door een epidemie, óf er is iets loos met de motivatie". Waar de laatste veronderstelling de waarschijnlijkste leek, werd nijver ge zocht naar verklaringen voor die afge nomen werklust Een afname die ogen schijnlijk zo merkwaardig contrasteert met het spook van de werkloosheid. Maar juist die werkloosheid, zo kwam naar voren, draagt bij aan het pessimis tische levensgevoel, dat zovelen ervan weerhoudt de handen eens lekker uit de mouwen te steken. Ook milieuver vuiling en oorlogsdreiging werden aan gewezen als factoren die het „doem denken" in de hand werken, en de nei ging bevorderen om de wereld de we reld te laten, en de levensvulling te zoeken in de privésfeer. De teloorgang van veel oude idealen en de verwar ring bij het zoeken naar nieuwe, kreeg eveneens de aandacht. Standaard-mensen Drs Piet Vos, hoofd van het weten schappelijk secretariaat van de Indu striebond FNV, liet deze overwegingen rusten en legde de nadruk op verbete ringen die kunnen worden aangebracht in de organisatie van het werk. Uitban nen van de ontmoedigende, „demotive rende" elementen in de werkorganisa tie is volgens hem een veel voor de hand liggender aanpak dan „sleutelen aan de mensen". Vos: „De industriële ontwikkeling en de daarmee gepaard gaande schaalvergroting heeft er, voor al de afgelopen vijftien jaar, toe geleid dat veel arteidsplaatsen een steeds on persoonlijker karakter hebben gekre gen. Het streven naar de meest effi ciënte produktievormen heeft ons ba nen gebracht, die zijn afgestemd op niet-bestaande standaard-mensen. Met persoonlijke omstandigheden en be hoeften van de werknemers wordt geen rekening gehouden; ruimte voor persoonlijke inbreng en eigen verant woordelijkheid is er in veel gevallen nog maar nauwelijks. Een paar voorbeelden. Nog niet eens zo gek lang geleden was het in het be drijfsleven gebruikelijk, om voor de ou der wordende werknemer, die wat met zijn gezondheid ging sukkelen, een an dere, aangepaste functie te zoeken. Mo menteel worden deze mensen massaal naar de WAO verwezen. De jonge, be ginnende werknemers, kregen vroeger gedurende een bepaalde periode de ge legenheid zich in te werken in hun baan. Nu zie ie dat het bedrijfsleven sterk de voorkeur geeft aan arbeids krachten, die kant-en-klaar worden af geleverd door de scholen, en vanaf de eerste dag volwaardig kunnen functio- En een voorbeeld uit een heel andere sfeer de milieuvervuiling. Mensen die bij een bedrijf werken dat mileu-over- last geeft, zijn binnen dat bedrijf niet in de gelegenheid voor die vervuiling op lossingen aan te dragen. Als ze daarte gen iets willen ondernemen, hebben ze veel meer kans op succes als ze opere ren vaguit een of andere externe actie groep". De uitdaging waarvoor we nu staan, is volgens Vos om met behoud van de in dustriële ontwikkeling, motor van onze welvaart, het werk zo te organiseren, dat het weer mogelijk wordt arbeids plaatsen af te stemmen op de behoefte en de eigen geaardheid van het indivi du. Als dat lukt, zo stelt hij, keert, de ruimte voor „motivatie" terug en krij gen de mensen er als vanzelf weer zin Hoe die herstructurering in zijn werk moet gaan? „Ik heb niet meer dan een begin van een antwoord. Decentralisa tie, het opsplitsen van grote in kleine werkverbanden, is ongetwijfeld nood zakelijk. Maar voor een concrete uit werking daarvan is nog veel studie no dig. Technische en bedrijfs-economi- sche factoren maken uiteraard, dat je niet maar in het wilde weg kunt decen traliseren. Een bedrijf als de Hoogovens kan je niet zo maar in mootjes hakken. Maar het moet mogelijk zijn om ook binnen een mammoetstructuur tot klei ne, overzichtelijke werkeenheden te komen. Dan zal ook een grotere flexibi liteit, een grotere plooibaarheid van de werkorganisatie ten opzichte van per soonlijke wensen en eigen inbreng van de werknemer, gemakkelijker worden. Ik denk dan niet alleen aan werkover leg, maar ook aan zaken als variabele werktijden, en de mogelijkheid om ge durende langere tijd met al dan niet be taald verlof te gaan, om bijvoorbeeld de vakkennis op te vijzelen". Weer zonnig DE BILT Het wordt mor gen weer een zonnige dag. Een hogedrukgebied, waarvan het centrum vanochtend boven de Noordzee lag, trekt langzaam naar onze streken. Op de na dering van dit gebied met hoge barometerstanden neemt de noordoostelijke wind steeds verder in kracht af. Vannacht kunnen zich door de nachtelij ke afkoeling opnieuw mist banken vormen. De mist ver dwijnt morgenvroeg. In het temperatuurverloop verandert maar weinig. Voor morgen- middag worden temepraturen rond 21 graden verwacht. Britse Eilanden: Wolkenvelden, ook zonnige perioden. 16 graden in Schot land tot 20 graden in Zuid-En- geland. Denemarken, Nederland, Bel gië, Noord-Frankrijk, Duits' land. Polen: Droog en zonnig. Middagtem- peraturen van 18 tot 21 gra den. Midden- en Zuid-Frankrijk, Alpengebied en Noord-Italië: Zonnige perioden, ook enkele regen- of onweersbuien. 20 tot 25 graden. Midden- en Zuid-Italië, Joe goslavië, Bulgarije en Grie kenland: Zonnig en droog. Warm. 25 tot 30 graden. Iberisch Schiereiland: zonnig en warm, 22 graden in het noorden tot 32 graden in Mid den- en Zuid-Spanje.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11