Greenpeace doet beroep op Kamer: stop dumping Optimisme bestond gisteren al Bent u ouder dan 55 jaar Zoek het dan zelf maar uit Pleidooi voor nieuw „wegenfonds' In één ruk van Spanje naar huis met een bus onaanvaardbaar Uitkering voor gezinnen met minimum-inkomen Ruim zeshonderd bedrijven ontduiken loonmaatregel BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 1 SEPTEMBER 1981 Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De milieuorganisatie Greenpeace heeft in een brief aan de Tweede Kamer een beroep op het par lement gedaan het regeringsbeleid om radioactief bedrijfsafval van zieken huizen, laboratoria en kerncentrales in zee te dumpen, te veranderen. „Wij vragen u dringend al uw invloed aan te wenden om een eind te maken aan het storten van radioactief afval in zee, zodat er ruimte komt voor alter natieven waarmee ook generaties na ons gediend zijn", aldus de brief. Naar verwachting zal het radioactief afval deze week in zee gedumpt worden. Greenpeace heeft op 7 augustus een zaak voor de Raad van State tegen de dumpingsoperatie verloren. Men toont zich in de brief aan de Ka mer nu teleurgesteld over de uitspraak van de Raad van State, die volgens Greenpeace geen uitzicht geeft op verandering in het al jaren ge voerde beleid. Wel kondigt Greenpeace aan door te gaan met geweldloze protesten tegen de dumping. Zo heeft men inmiddels in de haven van IJmuiden het zeilschip Fri op 50 meter van de plaats waar een schip te wachten ligt voor transport van het afval naar zee, afgemeerd. Via een pendeldienst met de wal wil men ie dereen getuige laten zijn van wat er plaats vindt. Greenpeace verwacht dat die pendel door de politie zal worden toegestaan ondanks het feit dat de sluizen bij IJmuiden door de po litie voor alle scheepvaartverkeer zijn gesloten om een blokkade van het dumpschip te voorko- In de brief aan de kamer wijst Greenpeace erop dat de dumping onaanvaardbaar is, omdat er te weinig bekend is van de schade die op de zee bodem op den duur kan ontstaan. Daarom wei gert Greenpeace te geloven in de veiligheid van de dumpingen, waarbij de vaten kunnen doorroesten en de radioactiviteit via vissen bij de i kan komen. Afscheid van Beelaerts Minister Beelaerts van Blokland heeft gisteren afscheid genomen van zijn ministe rie van volkshuisvesting. Vandaag wordt hij geïnstalleerd als burgemeester van Apeldoorn. Met een handdruk gaf hij de scepter over het ministerie over aan zijn collega Tuijnman van verkeer en waterstaat, die tot de vorming van een nieuwe regering de zaken op volkshuisvesting zal behartigen. (Vervolg van de voorpagina) Volgens insiders rond de informateur waren de drie onderhandelaars gisteravond al dichterbij een oplossing dan op enig moment eerder in deze formatie. De gespierde taal die dit week end voor radio en tv aan eikaars adres werd geuit lijkt louter ter voldoening van de eigen achterban te zijn geweest. Zij heeft de bespre kingen gisteren geenszins nadelig beïnvloed. Na afloop van het beraad gisteren toonden met name Terlouw en Den Uyl zich nogal optimis tisch. „Misschien nog één nachtje slapen", zei PvdA-onderhandelaar Den Uyl. D'66-leider Terlouw noemde het „niet onmogelijk dat we gaan slagen". „Ik ben niet pessimistisch, ik hoop dat we morgen aan de laatste onderhan delingsfase beginnen en dat er daarna een for mateur komt", voegde hij er aan toe. Over een aantal gisteren besproken zaken bestaat al vol ledige overeenstemming, zo verklaarde Ter- louw, zonder in detail te willen treden. den onder meer betrekking op de rol die de staatssecretaris van volksgezondheid zal gaan spelen bij de invulling van de abortuswetge ving. Om daar verder over te praten kwam vanochtend om 9.00 uur de beoogd minister van volksgezondheid, mevrouw Gardeniers, bij informatuer De Gaay Fortman op bezoek. El ders in het gebouw van de Eerste Kamer waren de drie onderhandelaars zonder de informateur toen bij elkaar gekomen om sociaal-economisch spijkers met koppen te slaan. De FNV heeft de bezuinigingsplannen van het demissionaire kabinet voor de begroting 1982 onaanvaardbaar genoemd. De vakcentrale waarschuwt voor een afglijden naar een econo misch moeras als de bezuinigingen erdoor ko men. De FNV wil de moeilijke discussies over de financiering van een ander sociaal-econo misch beleid niet uit de weg gaan en is bereid tot een financiële bijdrage, maar daar moeten harde voorwaarden aan worden verbonden in de vorm van een werkgelegenheidsplan dat duidelijk aangeeft welke investeringen er wor den gedaan, met welk geld en wat het oplevert aan werk. Overval op geldauto: tonnen buit ARNHEM Een geldloper van Van Gend en Loos is gis teren in Arnhem het slachtof fer geworden van een gewa pende overval. Direct na het verlaten van een bankfiliaal werd de geldloper met een vuurwapen gedwongen naar een gereedstaande motor te lo pen met zijn geldtransportwa gentje. Dit werd vervolgens opengebroken en leeggehaald, waarna de overvallers met de buit van enige tonnen op de motor verdwenen. Het is de politie nog niet duidelijk waar om de tweede man van de geldtransportauto niet heeft ingegrepen. Extra steun voor zeer arme landen DEN HAAG De regering heeft voor dit jaar extra finan ciële hulp toegezegd aan vier ontwikkelingslanden. Deze landen, die alle in een zeer slechte financiële positie ver keren, zijn Bangladesj, Kenya, Guinee-Bissau en Tanzania. De eerstgenoemde drie landen ontvangen bedragen van resp. 60, 40 en 10 miljoen gulden. Tanzania ontvangt voorlopig 2b miljoen, waarbij met de re gering in Dar-Es-Salaam ge sproken zal worden over maatregelen voor economisch herstel. Daarna kan een twee de hulpbedrag volgen. Glimmerveen verlaat „zijn" Volksunie DEN HAAG Joop Glim- merveen heeft de Nederland se Volksunie naar zijn zeg gen de rug toegekeerd. Na dat hij op 26 mei „mede om sterk persoonlijke redenen" tijn politieke activiteiten staakte en aftrad als voor- ritter en lid van de raad van bestuur, heeft hij onlangs ook bedankt als lid van deze extreem rechtse partij. Als reden geeft hij op „dat het momenteel weinig zin heeft aan poliutiek te doen". Zijn besluit om zich geheel terug te trekken nam hij mede omdat «en van de leden binnen de I partij werd gehandhaafd, on danks het feit dat zij zich tij dens de verkiezingscampagne bezig hield met de andere rechtse Centrumpartij. m' Draverij in Hoorn In het centrum van Hoorn Is gisteren een kortebaandraverij gehouden om het „Zilve ren Hemd". Met deze afvalrace op ongezadelde paarden werd het zomerseizoen in Hoorn afgesloten. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De kamerleden Cornelissen (CDA) en De Beer (WD) hebben gisteren op de algemene vergadering van de Neder landse Vereniging van Wegenbouwers ge pleit voor de instelling van een fonds voor verkeersinfrastructuur. Daarmee zou de continuïteit van de wegenbouw veilig ge steld kunnen worden. Bovendien, zo menen zij, kunnen ook de investeringen in het o- penbaar vervoeor uit zo'n fonds worden ge put Volgens Cornelissen moet het fonds worden ge financierd uit de opcenten van de motorrijtui genbelasting en uit de accijnzen op benzine en dieselolie. Ook de VVD'er De Beer wil hef fonds voor honderd procent voeden met heffin gen op de wegenbelasting en brandstofaccijns. Als voordeel van de beoogde financiering noemde Coprnelissen onder meer de waarborg voor de automobilist dat zijn belastinggeld wordt gebruikkt voor de aanleg van nieuwe wegen. Hij zei verder dat de rijksoverheid de wegenbouwers niet in de kou mag laten staan, omdat zij voor 95 procent afhankelijk zijn van diezelfde overheid. WOORDVOERDER VERKEER EN WATERSTAAT: DEN HAAG Bij buiten landse ondernemingen is het nog altijd de vraag of zij zich houden aan de interna tionale besluiten die rij- en rusttijden van de chauffeurs op internationale busdien sten regelen. Het is in feite uitgesloten dat twee chauf feurs met een bus in een ruk van Spanje naar Nederland rijden. Overbrugging van die afstand in een onafge broken rit is alleen mogelijk als de chauffeurs onderweg worden afgelost, aldus een woordvoerder van het mi nisterie van verkeer en wa terstaat Hij reageerde hier mee op vragen naar aanlei ding van de kettingbotsing bij Auxerre In Frankrijk, waarbij zondag ook twee bussen met Nederlandse pas sagiers waren betrokken. Voorgeschreven is ondermeer dat twee chauffeurs op een bus maximaal negentien en een half uur in dienst mogen zijn. Daarna moeten ze een rusttijd genie van minstens acht i ten. De tijd die een chauffeur rus tend in een rijdende bus door brengt geldt niet als rusttijd. „Van echte rust is dan geen sprake, zo is wetenschappelijk vastgesteld". Als de bus of vrachtwagen een bed bevat is er alleen sprake van rust als die bus of vrachtwagen ook stil staat, aldus de woordvoer der van het ministerie. De bepalingen schrijven ook voor dat de zuivere rijtijd nooit langer dan vier uur mag duren. De rijtijd moet boven dien nog worden onderbroken door korte pauzes. Die bepa lingen dienen enerzijds de ver keersveiligheid en voorkomen anderzijds dat chauffeurs on aanvaardbare arbeidstijden maken, aldus de woordvoer der. PSYCHOTHERAPEUTEN: DEN HAAG Mensen boven de 55 jaar worden uitgesloten van psycholo gische hulp. Psychotherapeuten en in stituten voor psychologische hulpverle ning houden voor de ouder wordende mens de deur gesloten. Motief: Er valt toch niet veel aan te doen, hulp is aan hun niet besteed. Toch zün het juist deze mensen die hulp hard nodig heb ben, en zelfs nog meer -dan jongeren. Dit is de mening van dr. M. Wimmers, wetenschappelijk medewerker aan de Nijmeegse universiteit en lid van het hoofdbestuur van het Nederlands Insti tuut van Psychologen (NIP). De meeste therapeuten gaan er van uit dat ouderen star zijn en zich niet meer kunnen veranderen. Wimmers heeft in zijn praktijk echter ondervonden dat psy chotherapie bij bejaarden positieve resul-» taten heeft „Ouderen zijn zelfs heel toe gankelijk". De weigering van de thera peuten stoelt volgens hem op de verouder de opvatting dat psychische problemen een natuurlijk verschijnsel zijn en een ge volg van het ouder worden (dementie). Ook het feit dat in de opleiding van des kundigen weinig of geen aandacht wordt geschonken aan de psychogeriatrie (leer van de oudere geest) draagt daar belang rijk toe bij. Bij ouderen zijn vooral depressiviteit, rela tieproblemen en eenzaamheid de meest voorkomende klachten. En daarin onder scheiden zij zich in niets van jongeren. Omdat ouderen vaak niet de weg weten naar hulpverlenende instanties en hun problemen door andere niet worden on derkend, raken ze geïsoleerd. En dan is het afwijkend gedrag „iets wat bij hun leeftijd hoort". Aldus drs. H. Buyssen, ver bonden aan de vakgroep sociale geronto logie aan de Nijmeegse universiteit. Buyssen: „Als een chirurg weigert patiën ten ouder dan 65 jaar te opereren, hoeft hij niet op begrip vanuit de samenleving te rekenen, aldus Buyssen. „Waarom geldt dit dan niet voor een psychotherapeut Als bejaarden nog langer verstoken blij ven van psychologische hulp, zo meent hij, zal de gemeenschap daarvoor een hoge prijs moeten betalen. Psychische problemen zijn vaak oorzaak van licha melijke klachten. En mede door het fors groeiende aantal bejaarden zullen dus steeds meer mensen medische verzorging nodig hebben. Er kan veel geld worden bespaard als ouderen na een psychothera peutische behandeling niet meer hoeven worden opgenomen. Maar niet alleen om het geld, ook uit het oogpunt van mense lijkheid wordt het volgens Buyssen hoog tijd preventief op te treden. 250 TOT 450 GULDEN IN DECEMBER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ongeveer 300.009 gezinnen die louter van een minimumloon of minimumuitkering moeten rond ko men, krijgen in december een eenmalige uitkering van 250 tot 450 gulden. Deze uitkering is bedoeld als duurtetoeslag en moet het koopkrachtverlies van deze zogenaamde echte minima dit jaar zoveel mogelijk beperken. Met de uitkering is een bedrag van 125 miljoen gulden gemoeid. Blijkens het wetsvoorstel dat staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd krijgt een echtpaar zonder kinderen voorwaarde is dat men op 1 januari 1981 getrouwd was en een ongehuwde met een kind in december 250 gulden netto. Een echtpaar met één kind of een ongehuwde met twee kinderen kan rekenen op 350 gulden netto en een echtpaar met twee of meer dan wel een ongehuwde met drie of meer kinderen krijgen 450 gulden netto in het vooruit zicht gesteld. Ongehuwden moeten tenminste één kind hebben waarvoor zij dit jaar recht op kinderbijslag hebben. Echtparen en één-oudergezinnen die net iets meer dan het mini mum (1413,42 per maand) hebben vissen niet helemaal achter het net, maar bij hen wordt het verschil met het minimuminko men van de uitkering afgetrokken. Is het verschil minder dan 50 gulden dan wordt de duurtetoeslag niet meer uitbetaald. De uitkering moet worden aangevraagd door middel van formu lieren die, nadat de Tweede Kamer het wetsontwerp behandeld heeft, via het postkantoor te krijgen zijn. Die formulieren moe ten worden ingeleverd bij de gemeente waar men in het bevol kingsregister staat ingeschreven. Bij het indienen van de aan vraag zal een loonstrookje, specificatie of ander bewijs van loon of uitkering waaruit het gezinsinkomen blijkt moeten worden overgelegd. De aanvraag moet uiterlijk 31 oktober binnen zijn. DEN HAAG Een aantal bedrijven heeft eind vorig jaar, begin dit jaar de loon maatregelen proberen te ontduiken. In de periode half oktober tot en met ja nuari gaven 637 bedrijven ongeoorloofde salarisverho gingen aan in totaal ruim 86.000 werknemers. In een derde van het aantal geval len werd onmiddellijk be loofd de verhogingen onge daan te maken; de bereid heid daartoe was het grootst waar het ging om salarissen van directieleden. Dit blijkt uit een onderzoek van de Loon Technische Dienst (LTD) van het ministe rie van Sociale Zaken. Ruim tienduizend bedrijven met bij na 677.000 werknemers wer den onderzocht. Minister Al- beda heeft het resultaat van het onderzoek aangeboden aan de Tweede Kamer. De ondernemingen, die de loonmaatregelen hebben over treden. worden aangemeld bij de officier van justitie. In de onderzoeksperiode moesten 64 werkgevers bij de officier ver schijnen. Bij 1858 van de be drijven werd een uitgebreid onderzoek ingesteld. Daaruit bleek onder meer dat de helft van de bedrijven kon instem men met de strekkir\g van de loonmaatregelen; bijna éénder- - de stelde zich neutraal op en zestien proeent had een nega tief oordeel. CDA-kamerlid: Woningbouw mag niet lager dan dit jaar DEN HAAG Het CDA ka merlid P. Cornelissen is van mening dat het kabinet het voornemen om het bouwpro gramma in 1982 terug te brengen tot 105.000 gesubsi dieerde woningen, tegen 123.000 dit jaar, niet gemak kelijk door de Kamer geac cepteerd zal krijgen. Cornelissen wees bij zijn woor den vooral op het belang van de woningbouw voor de werk gelegenheid. „Het gaat niet om enkele duizenden woningen meer of minder, het gaat om de voortgang in de bouw". Het concept regeerprogramma van CDA, PvdA en D 66 gaat uit van i25.000 gesubsidieerde woningen voor 1982. Met zijn waarschuwing geeft Cornelis sen steun aan dit programma. \BM? WH I» I I Staal Bankiers blijft* een hogere rente geven van op Spaarbrieven aan toonder en Spaardeposito- rekeningen met een looptijd van 2 jaar. Spaarbrieven zijn ook te verkrijgen door over making op Bankrek.nr. 26.64.57.282 of Giro- rekeningnr. 47 35 01 onder vermelding van de gewenste coupures en looptijd. De Spaarbrieven worden vervolgens aangetekend thuisgestuurd. Voor meer informatie: de heren van Osch, van der Hoeven en mej. Voogt. onder voorbehoud van tussentijdse wijzigingen. ;M! Bdiikim Vandaag bankieren als vanouds. Lange Houtstraat 8, postbus 327. 2501 CH Den Haag, tel. 070-46 94 8 VRIJ ZONNIG DE BILT - Een hogedrukge- bied boven Schotland trekt langzaam richting Skandina- vie. Om dit hogedrukgebied wordt met noordoostelijke winden koele lucht over onze omgeving aangevoerd waarin weinig bewolking voor komt. Morgen kunnen we op droog weer rekenen. De temperatuur daalt de komende nacht tot omstreeks 9 graden en deze zal morgenmiddag weer oplopen tot ongeveer 19 graden, de wind blijft matig en waait in hoofdzaak uit het noordoosten. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Scandinavië: Droog en zonnige perioden. 10 graden in het noorden tot 18 graden in het zuiden. Britse eilanden: Toenemende bewolking en mogelijk wat regen. 18 graden in Schotland tot 21 graden in Zuid-Engeland. Nederland, België, Duitsland, Denemarken: Droog weer met wolkenvel den. 18 tot 21 graden. Polen, Tsjechoslowakije: Geleidelijk meer bewolking maar overwegend droog. 17 tot 20 graden. Alpengebied: Zonnige perioden afgewisseld door wolkenvelden, rond 22 graden. Balkanlanden: Toenemende bewolking met later enige regen. 21 graden. Joegoslavië en Griekenland: Zonnig maar ook enkele loka le buien. Warm. 24 tot 30 gra den. Italië, Spanje: Warm weer met vrij veel zon, maar ook plaatselijk een regen of onweersbui. 27 tot 31 gra den. Portugal: Wolkenvelden en mogelijk en kele buien. 20 tot 24 graden. Luxemburg aa

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9